Banque Cenlrale de la Üendre DE SUS SEE ZILVEREN SPOREN m Oildt liefde. der Verwoeste Gewesten Voer al nm bankbeoiepkingen en geldplaatsmgen Landbouwbelangen KLOKKEKLANKEN LACHEN LACHEN De Vrijdenkerij en de Kiezingen Borms in Vrijheid gesteld OF AL DE WEGEN Frans Van Voixem, Bureelbadiende gevraagd. STAD I N OMLIGGENDE NINO Wij watrborgsn u steeds Banque d'Alost Burgerlijken Stand Meerbcke WORDT VERWACHT OMDATeenCitroën Auto Agent-Verdeeler van tot en met 17 Januari 1929 rots gToadstof'tn. Wat 4e begrooting betreft, deze ver- a#eri»ri nu met 700 millioeu goudmark wf** i® verhooging der herstelverplich- tiageo. Er zal dus moeten naar een mid- A«1 gezocht worden om het deficit te dek fcea. Et wordt daarom gesproken van be sparingen in de versehillei *ri-*exies, aarbooging der beiastin at er •ek ran worden zal, t *e begrroting moet trouw v oen- lijkt, ondanks de zoogez den, die men daartoe ja- cver- trinnen heeft. Uit deae uiteenzetting mogen wij be- alniten dat Duitschland. in bevredigende Teorwaarden, zijn economiache welvaart Tan vbfcr den oorlog terugw inttelken jere neemt de nationale rijkdom toe zoo- als blijkt uit bet onderzoek der Duitscbe spaarkassen einde 1927 overtroffen de rtarte gelden met 1605 millioen Rmk teruggetrokken fondsen einde 1928 zal dit batig verschil niet ver van 2500 Jtmk zijn. Oaze schuldenaar verdient dus ons Tartroawen ten aanzien van zijnen gunstigen ecoaomischen toestand hij sal ganach cd» vertrouwen waardig zijn, zoo hij ons blijk geeft van goeden wil en plichtsgevoel, vooral nu, bij de herziening ran het Dawesplan. A. C. Hlic. D'Hondt Gaston, van Ttmsche, thans aangehouden onder bevel van arrestver' keerde met zekere De Bruyne Mm ma. De lüfdebttrtkkingen waren echter afgebroken geweest door het meisje omwille D'Hondt geene aanstalten mdaktc om te trouwen. D'Hondt had daarover veel spijt en wilde kast wat kost de betrekkingen terug aan- knorfen, doch het meisje bleef beslist by kart weige, Ing en om zich van haren gewezen minaar te ontmaken, besloet zij staar Antwerpen te gaan woeien. Nu op 93 September ld. was zij ter gelegenheid ma eenen footbalmatch naar Temsche teruggekomen. Op het terrein ontmoette zij D'Hondt, die op haar zicht zijne liefde roeide oplaaien en terug aandrong om de betrekkingen aan te knocpen. Loch te Vergeefs het meisje trilde er met meer van hroren. D Hondi schoot in een dolle woede en ijlings liep hij naar huis om een scheer mes, en ging terug naar het lootballplein alwaar hij het einde van den match af- wachtte. Toen De Bruyne Lm ma buiten kwam vroeg D'Hondt haar nogmaals zijne geliefde te worden en op haar weigerend antwoord sprong hij naar haar toe en bracht haar twee gevaarlijke messteken toe fs hals en aangezicht. Druif end s ar. hei bloed teeg het meisje ten grende en werd bewusteloos in ten lokaal binnen g dragen. D'Hondt werd gevankelijk nu de geleid en bekende het feit bewerende r.zei te hebben geweten hoe hij gehandeld had. Thans Verschijnt D'Iiondt voor de Rechtbank er. aldaar werd ter kennis gebracht van de Rechtbank dat D'Hondt en De Bruyne Emma thans verzoend zijn en dat ze ten stelligste beslist zijn in hei hun elijk ie treden. D'Hondt en zijne geliefde, welke waarlijk bewonderenswaardig is, smeeken de Rechtbank zich tneedoogend ie toon en en net te beletten dat zij na zoo een schrikkelijk wedervaren het huwelijksgeluk U genieten. De Rechtbank gaat daarmede ia of en veroordeeld D'Hondt tot slechts zet maanden gevangenisstrajD'Hondt zal zoo rap mogelijk in vrijheid gesteld worden Want hei huwelijk is vastgesteld voor toe komend* week. Laat ons hopen dai het jonge paar, welke thans vercettigd wordt, gelukkig wezen zal en dat nimmer het gevaarlijk* gebeurte voor hun oogen nog rijzon tal. LEENING 4 T. H. 1921 Trekking van 15 Januari Dinsdag morgen ten 10 ure heeft te Bfuasel de G5e trekking plaats gehad der ltsniag van oorlogsschade 4 t. h. 1921. De uitslag is Serie 11.333 nr 15 wint het lot van i miljoen frank De andere nummers van deze serie zijn ttitbetaalbaar met 250 fr. WENDT U TOT DE Uit de Praktijk. Gd* les. Wij eindigen deze reeks artikelen met de bespreking van nog enkele toegepaste hulpbemestingen. Wij verhopen dat onze besprekingen menigen landbouwer nuttig zullen geweest rijn. Te gepaste tijde, ko men wij daarop wellicht nog terug. Tarwe. 200 kgr. zwavelzuren am moniak, 150 kgr. zwavelzuren ammoniak ware voldoends geweest, doch eene aan vulling met minstens 600 kgr. superfos faat en 300 kgr. chloorpotasch was vol strekt noodzakelijk. Tarwe. 500 kgr. auperfosfaat. De hoeveelheid superfosfaat mocht met 100 kgr. verhoogd geworden zijn daarbij was 't coodig te voegen minstens 125 kgr. zwavelzuren ammoniak en 200 kgr chloorpotasch. Rogge. 300 kgr. zwavelzuren ammo niak. Zeker de helft te veel zwavelzuren ammoniak, en 500 kgr. superfosfaat en 300 kgr. chloorpotasch te weinig. Haver. 265 kgr. zwavelzuren ammo niak. De helft te veel, en 500 kgr. super fosfaat en 300 kgr. chloorpotasch cf 1000 kgr. sylviniet te weinig. Klavers. 650 kgr. sylviniet diende met minstens 550 kgr. vermeerderd ge worden te zijn. Minstens 1000 kgr. slak daarbij was noodzakelijk, en geradelijk 75 tot 100 kgr. zwavelzuren ammoniak. Klavers. 400 kgr. slak. Eene drie dubbele hoeveelheid slak ware beter ge weest, benevens minstens 1200 kgr. syl viniet, en van 75 tot 100 kgr. zwavelzu ren ammoniak. Klavers. 400 kgr. superfosfaat en 400 kgr. sylviniet. Superfosfaat kan in de klaverbouw zeker ook nuttig wezen toch verkiezen wij slak. Eene betere hulpbemesting ware geweest ongeveer 1000 kgr. 6lak, 1200 kgr. sylviniet. en 75 tot 100 kgr. zwavelzuren ammoniak. Intensiever. I Doodelfjk ongeluk M. Léon Cartiaux. beter gekend onder den bijnaam van Blanc de Scvry wo nende te Givet, was, naar Heer-aan-Maas gekomen, met eene zwaar geladen kar kolen. Na een deel ervan gelost ie heb ben, wilde hij voort afdalen. De gladde grond belette het remmen, en het logge voertuig rolde met groote snelheid de hel ling af. De voerman kon zijn paarden in bedwang houden de dieren gingen niet op hol, doch werden door het zwaar ge wicht vooruit gestuurd. Plots ging een wiel van de kar los, en de voerman werd onder den wagenas geslingerd en een twintigtal meters voortgesleept, waarna hij onder het achterwiel terecht kwam en overreden werd. Men droeg het slachtof fer naar de woning van een zijner vrien den. Hij ontving de laatste HH. Sakra- menten, met volle verstand, en stierf twee uren later, aan de gevolgen eener inwen dige bloedstorting. Zonderling samentref fen een kwaart uur voor het ongeluk had Cartiaux er nog op geboft dat hij nooit het minste ongeval met zijne paarden had. Ouderling^ levend verbrand De alleen wonende ruim 98-jarige we duwe Damoiseau te Gastbuis-Bemelen, Nederland, de oudste inwoner van 't dorp, is levend verbrand. Vermoed wordt, dat de kleederen der ongelukkige vrouw bij het aansteken der kachel het was haar gewoonte daarbij petroleum te gebruiken hebben vlam gevat. Haar verkoolde lijk werd na eenigen tijd door haar neef achter haar woning gevonden. De versla genheid in dit anders zoo rustige landelij ke dorpje is begrijpelijkerwijze groot. Tot haar dood toe wi'de zij in haar eigen wo ning blijven. Alle verzoeken om bij haar familie te gaan inwonen had zij van de hand gewezen. Opvoering van of een bladzijde geschiedenis uit het leven der Garde-Civique van.. 4 Tafereelen, door Paul De Mont. o Door de Tooneelvereeniging van het net Davidsfonds Leest in ons nummer van toekemende week meer daarover. De vrijdenkers van Henegouw hebben Zondag in het huis Maison du Peuple, te La Lom iére, een kongies gehouden dat voorgezeten werd door citoyen Victor Er- nest, socialistisch Kamerlid voor Charle roi. Na den afloop der bespreking werd de volgende dagorde bij handgeklap goed gekeurd Het provinciaal kongres der Vrijden kers van Henegouw, den 13 Januari 1929 te La Louvière vergaderd Gezien, het ingrijpen van den katho lieken godsdienst op de bestuurlijke en goevernementeele diensten gezien het steeds grooter worden van eene begroo ting van eerediensten, dat nooit genoeg heelt gezien het dreigend gevaar voor de vrijheid en voor de demokratie i) Bestatigend dat de linkerpartijen de meerderheid in het land zijn verzoekt ai de vrijdenkers van in de polls alleen te stemmen voor de kandidaten, die de ver bintenis aangaan van de vier volgende hervormingen te stemmen en te doen ze gevieren 1. Afschaffing van de begroo ting van eerediensten scheiding van Kerk en Staat 2. Afschaffing van den gods- dienstigen eed in rechterlijke zaken 3. Vrijheid van lijkenverbranding 4, Af schaffing van al de toelagen aan gods dienstige werken.» Dat is ten minste klaar en duidelijk Men weet nu wat de zoogenaamde vrijdenkers in 't schild voeren Donderdag morgen, te 4.35 uur, is Borms uit het groot gevang te Leuven, in vrijheid gesteld. Rond 3 uur was hem zijn invrijheid stelling aangekondigd geworden. In een paar auto's waarin ook politie had plaats genomen, en nadat hij zijn zoon was gaan vinden die te Leuven studeert, is hij naar Merxem-bij-Ant werpen gereden. Daar heeft hij bij fa milie zijn intrek genomen, Op een paar plaatsen onder weg zou men hem hebben herkend en geroepen hebben Leve Borms Alles is rustig gebleven, doch te Merxern heerschte er rond zijn verblijf veel belangstelling. Men had Borms het inzicht toege schreven dat hij zich in Holland zou gaan vestigen. Naar men ons verzekerde zal hij in Belgiè blijven, doch het is wel mogelijk dat hij eenigen tijd in Holland gaat door brengen. In elk geval was he.n voor Holland een paspoort gereed gemaakt. Borms werd in september 1919 door het assisenhof van Oost-Vlaanderen ter dood veroordeeld later werd zijn straf verzacht, eerst tot eeuwigdurende dwang arbeid en vervolgens tot 20 jaar dwang arbeid. Bijna tien jaar verbleef hij in de groote gevangenis te Leuven. van de Alpen tot aan de Zee moet iedereen bestatigen dat het 60 0 q Citroen Auto's zijn die men tegenkomt. Waarom OMDAT gemaakt worden door het machtigste Automobiel fabriek van Europa. Dagelijks wor den er 400 voituren geleverd. OMDATgeen enkel merk aan zijn klienteel zooveel voordeelen oplevert Een leger agenten, die al de noodige wisselstukken bezit ten, verkoopen op crediet in 12 maandehjksche betalingen, repara- tien aan prijzen door de Citroen fabriek vastgesteld. Carrosserieën geheel in staal en zonder geluid, met een weerstandsvermogen zon der weerga. met al zijn volmaaktheden en zijn veel bijhoorigheden maal zijn prijs waard is. Expert-Werktuigkundige 26, Steenweg naar Aalst, NINOVE Auto in een lijkstoet Woensdag namiddag heeft zich een erg verkeersongeluk voorgedaan in de Jar- din Botaniquestraat, te Luik. Een auto, gevoerd door den handelsvertegenwoordi- ger Francois R..., ging achterwaarts aan het bollen op de helling, juist wanneer de voerder de remmen ontsloot en den auto in gang wilde zetten. Het voertuig kwam terecht in een lijkstoet, die zich naar het center der stad richtte. Twee personen werden omgeworpen en erg gekwetst. De auto bolde nog voort en wierp den 17 jari ge Emile Lamphin, wonende St Nicolas, straat, ten gronde en beukte ten slotte te gen een muur. De twee eerst gekwetsten werden in een naburige apotheek geleid en ontvingen er de noodige zorgen. De derde behoefde geen hulp meer. De onge lukkige was den schedel gekloven en op den slag dood gebleven. Ue politie heeft het gebruikelijk onderzoek gedaan en be slag gelegd op den auto. Het Parket is ter plaats gekomen. Vreeselijk ongeluk M. Willem Gabriels, burgemeester van Nederglabbeek, reedVrijdag per velo naar Bree. Op de kruising der baan van Opitter, werd hij door een auto omgewor pen. Voorbijgangers namen den ongeluk kige op. Het slachtoffer bezweek iets later aan een schedelbreuk. Een misdadige knecht Het 3-jarig zoontje van de landbouwer Lécuver, te Villebadin Frankrijk werd tijdens de afwezigheid zijner ouders, op geheimzinnige wijze door een geweerschot, doodelijk aan het hoofd gekwetst. De 15 jarige hoeveknecht, Armand Brault, door den onderzoeksrechter ondervraagd, be vestigde dat het kind zichzelf gedood had terwijl het met een geladen geweer speel de. Hij bekende evenwel later, dat hij zelf bet schot vrijwillig had doen afgaan, met het wapen aan het knaapje te ontnemen. Men vermoedt dat hij eenvoudig het kind zijner meesters doodgeschoten heeft. Hij is aangehouden. Door den trein vermorzeld. Dinsdag morgen had de werkmanstrein van 6 uur, uit de richting van Moerbeke- Waes, de statie van St. Gilles-Waes ver laten. Omtrent den onbewaakten barreel van de Heydestraat, niet ver van Sint Nicoiaas, werd de machinist een schok gewaar op het spoor. Hij deelde dit mede bij de aan komst. Men ging zien en inderdaad een man lag dw ars over het spoor ir.et gebre ken beenen en het hoofd ganseh vermor zeld. Volgens het onderzoek moet de man vermoedelijk door de duisternis zijn misleid. Zijn lijk werd naar het doodenhuis over gebracht. Een treffend weerzien Zekere W., wonende te Dusseluorf, Nederlander en afkomstig uit Roermond, word voor vier jaar wegens werkloosheid ingevolge het vestigingskor.trakt uit Duitschland uitgewezen. Op zoek naar werk trok hij naar Frankrijk waar hij omzwierf in den Elzas en Lotharingen. Zijn vrouw en twee kinderen bleven voor- loopig te Dusseidórl tot bij werk zou gevonden hebben. Dit lukte echter maar steeds niet en van schrijven aan zijn vrouw kwam ook weinig. De man verloor den moed en bleef an het dolen. Vier jaar lang Zijn vrouw, die ingevolge haar huwelijk met W, van Nederlandsche na tionaliteit geworden was, (zij was geboren Duitsche) werd door het Duitsche rijk voorloopig ondeisteund. Tenslotte begon nen deDusseldorfsche overheden echteraan de goede bedoelingen van haar man te twijfelen en daar zij thans Nederlandsche was, werd ook haar ten slotte te kennen gegeven, dat z'j het land verlaten moest. Aan hot greaskommiteit verklaarde zij naar Roermond te willen gaan om van daarait Davraag te laten doen naar haar man. Over Venlo kwam ze dan ook Dinsdagavord te Roermond, waar de kom- missaris van poücie zich mei het onder zoek belaste. Het was duidelijk, dat het Nederiandsche Rijk voor haar moest op komen. Men zou een onderzoek instellen naar het verblijf van haar man. Terwijl de vrouw, die in tamelijk ver waarloosden toestand verkeerde, met haar twee kleinen van 10 en 4 jaar, nog bij den kommissans vertoefde, melde zich beneden in het bureel een man aan, die verklaarde W. te heeten, en al heel spoedig bleek het, dat hij de man was, dien men wilde opsporen. Een konfron- tatie zou het bewijzen. Toen men hen beiden samenbracht, speelde zich in het bureel van den kommissaris een hart roerend tooneel af. De man kon he*, maar riet vatten, dat het werkelijk was, hetgeen hier gebeurde. De vrouw, die veel geleden had, brak in snikken uit, evenals het oudste kind. dat zijn vader herkende en op wiens gezichtje vreugde en angst te lezen stond. Ook de omstaanders geraak ten onder den indruk van dit onverwach te treffende weerzien ra vier lange jaren van omdoling. Door eenzelfde gedachte geleid trok de een van uit Duitschland, de ander uit Frankrijk op, en beiden troffen elkaar op het oogenblik dat beiden elkaar ver weg waanden. Het gezin is voorloopig bij familie ondergebracht. Wordt gevraagd voor een huis der stad, eer\e vrouwelijke bureelbedieqde op de hoogte van boekhouding. Goed geschrift wordt vereischt. Zich schriftelijk te wenden ten bureele van het blad er der de letters A. M. Zondagdienst der Apothekers. Apotheek open van Mijnheer M. LIEV'ENS, Burchtstraat Bakschieting Op Zondag 20 Januari 1929, groote jaarlijksche Bakschieting, naar geldprij zen en een kalkoen, bij Gustaaf Buydens, Burchtdam. Begin om 8 uur 's avonds. Radio Philips Beige zal eene proef GRATÏS geven van zijn ontvangtoestel op wissel- stroon den Maandag 21 Januari 1929- om 7,30 uur 'a avonds, in de zaal van M. Gustaaf Van Parpb gem, Geeraerdsbergschestr&at, te Ninove. VOORDRACHT door den Ingenieur van het huis Philips M* Libert. Na de voordrachtConcert door Am- plificateur. 1) Beste Voorwaarden -) Vlugge en beleefde bediening; 5) Stipte geheimhouding 4) Volkomon zekerheid. 6, Beverstraat, NINOVE, aangesloten bij de BANQUE DE BRUXELLES Brandkassen van af 15 fraaie 's jaars. Biljartclub Wij vernemen dat de Biljartclub- Nixove eene zeer belangwekkende Match onder zijne talrijke leden inricht. Er zijn 2 Bekers te winnen, alsook verscheidene prijzen die in 't lokaal ten toongesteld worden. Koninklijke Handboog-maatschap pij ST. SEBASTIAAN. Zondag aanstaande viert fonze Maat schappij haar jaarlijksch faest van St. Sebastiaan waartoe al de leden an Eere. leden vriendelijk uitgenoodigd worden. Ten 8 3j4 uur vergadering in de KF.IZER om stoetgewijze met muziek, naar de Hoogmis te gfan. (Boet zal toegepast worden.) Na de Hoogmis ALGEMEENE VER. GA DERING bij M* Aug. De Mont. Bezoek aan de leden-herbergiers, Mr» Ach, Van Droogenbroecik. Vander Eist Oscar, Eug. Van Cauwanbergh en Gus taaf De Jonghe. Ten 1 Ij2 uur groot banket. Overhandiging van den beker aan den KONING-KAMPIOEN 1928. Namens het Bestuua De Deken, De Voorzitter, A. Vekhukst. C. De Rutver. PS. Men voorziet zicht van lepel, vork en mes. GEBOORTEN Mannelijk3 Vrouwelijk 7 HUWELIJKEN Mpurits De Dobbcleer, met Maria- Irma Hutsebaut, beiden fabriekwerkers wonende te Ninove. OVERLIJDENS Victorina Persoons 34 jaar, echlgen. Alfred Coppens. Adelia Willen, 62 jaar, echig. Frans Verstraeten. René Robert, 46 jaar, overleden te Brussel. Jan-Robert Vander Kelen, 69 jaar, overl. Hof ter Duysï. Julia De Roeck, oud 39 jaar, Beveratr. Maria-Tner. De Saedeleer 61 jaar, weduwe De Smet Désiré. Benediktus-Emiel Grysetls, 87 jaar, Edm. De Deynstr. Moeders. Wilt gij blozende en levendige kinderen geeft hun Ener Siroop of Sarcoglobine beiden zijn opgemaakt met verdikt ossen bloed en uiterst aangenaam van smaak. Zij geven kracht en gezondheid, zullen u vele ziekten sparen en toelaten fier te zijn op uw dierbaar kroost. Eenig depot APOTHEEK Jos. De l^ayvet*, Beverstraat, Ninove. MARKTPRIJZEN van 15 Januari Boter per kilo fr. Eieren Aardappelen fö Viggens 't koppel 580- 650 Konijnen 't stuk 25,00 Kiekens 13,00 Filmvertooning. Op Zondagen 13 en 20 Januari, zullen er prachtige Fiimvsrtooaiagsn gegeven worden, in de zaal D*si*6 Van Lae- thf-m, Kleinenop Brabant, met de mede werking der Muziekmaatschappij Vraak en Vrij. telkens om uur stipt. Programma van 20 Januari De Waanzin der Snelheid. Sportavonturen, met Pivolo. In 5 deelen, Carson de bliksem, met Jack Hoxie. In 5 deelen. Verders Rijwielsport. 6e Ronde van Vlaanderen België. Prijzen der Plaatsen 2, 3en5 frank. De filmen zijn zedelijk, en mogen door klein en groot gezien worden. Een flink orkest zal de veitooningen opluisteren. Het Beatuur. O

Denderklok | 1929 | | pagina 2