Banque Centrale de la I lend re geen tandpijn kan weerstaan aan Dentinol Ilouillekolen I Cl TR 0 N CITROEN Frans Van Volxem. OE HARDE STRIJD Banque Centrale de la Dendre STAD KN OMLIGGENDE NI NO Richard De Bremaeker Voop al uaje bankbeoierkingen en geldplaatsingen De Bormsbetoogi&g. Erg Winterweer Denderleeuw Pollaere Braisetten, Grove Kolen, Musschenkopper\ Paternosterstraat, 5, zal trachten u zoo goed mogelijk een klaar overwicht te geven over het eerste deel, de honig, maar vooreerst wil ik u nader ken- nis doen maker, met den schrijver Mr Alin Caillas, en daarom geef ik eenige uittrek sels uit de voorrede geschreven door een ander Kransch geleerde in bijenteelt, den heer Perret Maisonneuve, door sommi gen van u reeds gekend door zijn talrijke artikels verschenen in 1' Apiculture ration- nele en andere tijdschriften. A.in Caillas is landbouwkundig ingéni- eur, Legaaid met eene gemakkelijke pen om te schrijven. Zijn werken, waaronder Les trcsor d' uut goutte dc miel beleven ver scheidene uitga\ en en werden vertaald in het Italiaansch, het Spaansch en andere talan, een waarborg voor hun degelijk heid. Hij schreei bijdragen voor Fransche, Italiaansche, Spaansche en zelfs Ameri- kaansche bladen en tijdschriften over bij - ënteelt. Mr Alin Caillas, is een deskundige voor alles wat honig, was en de voortbrengse len van de bijen betreft. In 1908 beloonde de maatsbhappij La socte'e des Agriculteurs de France hem met de hoogste onderschei dingen en in 1925 bekwam hij het kruis voor landbouwverdiensten Alin Caillas is daarbij een geleerd schei kundige die sedert meer dan twintig jaar in de eenzaamheid van zijn laboratoria werkt om de geheimen der natuur na te vorschen. Het werk van zoo een geleerde zoo door ieder van ons moeten kunnen geno ten worden en 't is daarom dat ik het eer ste deel van zijn werk Les produits de la ruche ga bespreken Dit eerste deel handelt over DE H0NIQ. Ik bepaal mij bij vier hoofdstukken waaronder het eerste De honig in de oudheid. Romeinen. Grieken, Chineezen leerden den honig kennen en maakten er gebruik van als voedsel en als geneesmiddel. 2000 jaarna deze volken doen wij dezelfdeont- dekkingen dan-c aan den vooruitgang der wetenschap, en wij hebben al de [moeite der wereld om de vruchten van' onze op zoekingen en de voordeelen die wij er uit kunnen trekken te doen deelen door onze ongeloovi .e tddgenooten. De ouden stelden geen spijskaart op of de honig kwam er op voor. Zij maakten er mee mede en wisten vruch ten van allen aard met hor ig te bewaren. De ouden wisten dat honig een voedsel is dat kracht geeft. Om nog meer aan te toor.en hoeveel de ouden den honing op prijs'stelden haald WENDT U TOT DE - - de schjijver tal van geze den vertellingen en fabels aan getrokken uit de. geschiede nis. Een vermaard Arabisch geneesheer, zegt bij onder an leren, die'over verschei dene honderden jaren leefde had het ge heim gevonden om de iongtering te gene zen. Dit middel bi stond in het laten weeken der meeldraden van rozen in zuiveren ho nig van bijen. De werking van dit middel is zoo afdoende dat het tot ons is overge komen. Eindelijk indien onze tijdgenooten aan den honig de plaals niet geven die hij moet innemen in onze opvoeding, hechten de Chineezen en de Arabieren van onze dagen er niettemin vee! prijs aan. In onze gewesten kent men nog niet voldoende de goede eigenschappen van den honig. Zeis de bijentelers zijn daarin meestal nog onwetend en moeten daarom over het produkt door hun korden voort gebracht onderricht worden. Zoo zullen zij hun waar kunnen aanprijzen en het publiek zal den honig leeren hoogschat ten. Hoofdstak II De honig is een levende gesuikerde Zelfstandigheid. De suiker van den beetwortel zooals hij door de fabrieken wordt vervaardigd is een doodend voedsel. Er is geen vergelijking mogelijk tus- schen honig er suiker. Honig is een levend voedsel dat het leven onderhoud. Honig draagt de kiem van het leven in zich en brengt het ever aan het organisme die hem benut. Om deze stelling te bewijzen haalt hij het gezegde aan van een geleerd genees heer uit Frankrijk den hetr Dr Le Golf i sprekende over Suiker is een doodend voedsel Le suiker zooals hij in de sappen der planten ei de rauwe viuchten voorhanden is, is levend \ctcstl, door de natuur aan ds cellen der gewassen verbonden, en ver mengd met voedende levende zouten. De ze opslorping^ van natuurlijke suiker ge- tchiedt door een verwisseling tusschen de levende vezelcellen en onze spijsverte- ringsbevorderende nellen. De industrieele suiker heeft door zijn bereiding de plantaardige samenstelling gansch verloren, alsook de levenskrachtige minérale zouten en verteringswekkende zuren die hij in plantaardiger vorm eerst bezat. Bijgevolg, de industrieele suiker is nog slechts een droge (drogue) een scheikun dig produkt, want nergens biedt de na tuur het ens onder dezen vorm aan. Bij gevolg onze organen kennen den suiker niet onder dezen vorm en om de opslor ping ervan door onze weefsels mogelijk te maken moeten zij eene niet gewone krachtsinspanning ontwikkelen. Als de industrieele suiker opgekomen is verkocht men hem alleen bij de apothe kers en zoo tot in de XVII eeuw. Daarna is hij in den kruidi nierswinkel gekomen en zijn verbruik heeft «teeds toegenomen ten nadeele van de natuurlijke suiker, de honig. Nu gebruikt men dit scheikundig produkt met uitzirn gheid en in al despij- zen. Buiten het vleesch is er geen enkel voedsel waar het niet in voorkomt. De in dustrieele suiker bekleed een doorslaande plaats, in onze voeding, dan wanneer hij er nooit zou moeten in voortkomen heb ben. Ken statistiek van Dr Le Gofl' zegt dat in Frankrijk op 80.000 kinderen van 1 dag tot 1 jaar, die ieder jaar sterven, er meer dan de helft bezwijken als slachtoffers van den suiker die men toevoegt aan hun zuigflesschen. 't Is de suiker, meer nog darCde microben in de melk bevat, die ontsteltenissen dofet ontslaan, zooals buik loop, stoornis in de spijsvertering, slape loosheid, en zenuwstoornis waaraan de zuigelirgen orderworpen zijn. Vervolgt. Het grootste sucees vnn het Au tomobiel Salon was de C4- en de CO Robert Benoist, De wereldkam pioen van den Automobiel, ver kiest voor zijn persoonlijk ge bruik een Zeer in kort worden er hier zeer belangrijke proeven gedaan met de Cl en de CO. Wij vragen U ze te willen volgen. Inwendige leiding groote Luxe 35.500 fr. Wend U Expert-Werktuigkundige 26, Steenweg naar Aalst, NINOVE. I staat, maar van een staatsman heeft hij niets. Hij vei klaarde den oorlog aan Belgie, aan de Katholieke Partij, en natuurlijk aan Van Lauwelaert. burgemeestej van Ant werpen en Vlaamsche leider, L'e toestand is nu klaar, voor Holland tegen Belgie en de Katholieke Vlamingen. Dat zoude alle Vlaamscbgezinden en Kristene Nationalisten tot nadenken moeten verplichten 1 In de Walen en zelfs te Brussel begrijpt men eindelijk dat Borma min gevaarlijk ia BUITEN dan binnen het gevang. Nu Borms vrij is, verliezen de Fronters een machtig kieswapen. Het Bormadrama is ten einde,de klucht begint, hoe meer Borms spreekt hoe rapper de man zal op zijn In Azia verhinderen de sneeuwstor men zeer sterk de operaties inAfghanistan Eveneens beletten zij den doorgang naar Britisch Indie en de onderhandelingen tusschen de Legatie van Groot Britanje en Ali Ahmed Jan, in het belang der uitwij king van de vreemde onderdanen. Lachen Ziehier hoe volgers de beschrijving van Mr D'Haese in De Schelde een Fronter te werk gaat als hij lacht Ik kon niet blijven zitten toen ik dat las, ik hield mij buik vast, sprong als een kangoeroe mijn kamer rond, viei op een stoel, ontplofte weer, wrong en wcndelde mij, kwam weerom op adem, dacht op «I afdwingen herbegon te lachen dat mijn beele anatomis er van daverde en zeer deed. De Standaart. Terstond te huren Huis met hof, Buchtdam, 11, en groote magazijnen uitgevende aan den tram op de Kaai, zich te wenden bij M* Th Hemmeryckx, Brusselstraat, 45. de Zordag verleden heeft men te Antwer pen Borms, de Ongekroonde'Koning van Vlaanderen gehuldigd. Al de Aktivisten, Natonalisten, 'Fron- tisten, Orangisten en Daensisten waren opgetrommeld. Het moest een ware stormloop worden tegen den BeSgik rielaas, slechts 15000 betoogers waren opgekomen, en dat volgens de Nieuwe Rotter damsche Courant. Om 2 uur was reeds alles atgeloopen, zonder het minste incident, dank aan het onverschillig toekijken der Antwerpsche bevolking. Borms laat den indruk van een Roman- tieker zonder werkelijkheidsgevoel, hij maakt groote gebaren, knikt lachend, drukt handen, omhelsd iedereen en alles (vlaggen en kapstokken) wat rond hem Mengelwerk van "De Dender klok 28 Niemand had er erg in gehad en toen Gust een oogenblik nadien ook de her- bergzaal in trad, had bij na niemand ge zien dat ze alletwee tijdens een poosje afwezig geweest waren. Een moment nog bleef) hij zitten, toen betaalde hij zijn glas aan Lodewijk zelve, die hem verwonderd en brommend be- keek en trok er uit. I .Dien Zondag avond viel er een drab- bige mistregen. De straatsteenen, de hui zen, de hoornen en de hagen lekte alles van den aanhoudende watergang die den heelen dag reeds lijze was neergezegen. De dakgoten zongen hun mizerig een tonig'getik en^weenden lange, benge lende' regendruppelen. Ongemeen' rustig was het dorp geweest in den nanoen. Heel de aocialistitche Het jaarlijkgch verslag over bewerkingen der komt te verschijnen. De uitslagen laten een merke- lijken vooruitgang uitschijnen te genover het jaar 1927. Het algemeen zakencijfer be loopt in 1928 bijna 39 miljard. Het getal ingekomen wissels be draagt 628,104 voor een totaal van meer dan 2 Ij2 miljard frank, terwijl de gestorte gelden op loo- aende rekeningen de som van 305 miljoen benaderen, met eene bewe ging van meer dan 27 miljard. Het Beheer he«ft na bijzondere dotatie aan de Reserve, een di vidend voorgesteld van 25 ojo. Zulke cijfers spreken op zich zelf, zij getuigen van het vertrou wen dat de Banque Cbntrale di la Dendre geniet bij het pu bliek. Te Venetie zijn het meer en de kanalen dertig centimeter dik toegevrozen. De vaart door de Baltische zee is door het ijs zeer bemoeilijkt, eveneenB het bootenverkeer tusschen Noorwegen en Zweden. Tusschen Rotterdam en Straatsburg is het varen stopgezet. Te Fiorina in Griekenland had men een koude tot 23 graden onder zero. Door de overvloedige sneeuw is het treinver keer onderbrokon. Uit Sofia, Bulgarie, melt men het dichtvriezen van de Donau. In de omgeving van Constantinopel zijn de wolven verschenen,Op zee hebben meerdere booten schipbreuk geleden Te Moscou viel de temperatuur tot 10 grader, onder zero. Op een deel der z.warte Zee heerscht onweer. Te Feodos- sia zijn de sporen door den sneeuw ver sperd. In Engeland onderging het verkeer groote belemmering door den dikken mist waarbij zich nog een felle koudegolf laat gevoelen. Zondagdienst der Apothekers. Apotheek open van Mijnheer M. LIEVENS, Burchistraat Zitdagen. De beer Ferdinand Van Nieuwenhove, zal te Ninove zitdag houden den 24 Fe bruari aanstaande, bij den heer Victor De Feyter, Statiestraat, van 2 tot 4 uur na middag. De KOFFIES van het huis Dc Roeck-Nnttinck zijn de beste en voordeeligste. Ze beproeven is ze aannemen. Diefstal. Dinsdag morgea had de gen°amde BaudewyD Petrus, wonende alhier Brus- seistraat, op de markt een dertigtal konijnenvellen gekocht Hij bond ze in een bundel samen legde ze neer in de poort der herberg De Groen Poort dit terwi;l hij een glas bier binnen ging drinken. loen hij eenige minuten nadien buiten kwam waren de konijnenvellen verdwenen. De BANQUE D'ALOST herinnert aan de belanghebbenden dat hare brandkasten zijn opge steld in gewelfde, getonneerde en gepantserde kelders, die volstrek- ste veiligheid aanbieden tegen gevaar van brand en inbraak. Brandkassen van af 15 's jaars, Verkleede Stoet Zondag 17 Februari 1929, te 2 uur 's namiddags. Buitengewoone prachtige Verkleede Stoet opgeluisterd door muziek ingericht door de wijk Preulegem ter gelegenheid van Karnaval. In verstandhouding met het Bestuur van het Rood Kruis van Ninove zullen ten vooróeele van de slachtoffer* der overstroomingen in de streek van Den- dermonde zichtkaarten verkocht worden tegen minimum 1 irank het stuk. Vermaak en Liefdadigheid is onze leus. Komt allen naar den stoet van het levendige Preulegem zien. Da moeilijkaten zullen bevredigd zijn. Leve de deftige leute. Leve Preulegem. Het Bestuur. Moeders. Wilt gij blozende en levendige kinderen geeft hun Ener Siroop of Sarcoglobine beiden zijn opgemaakt met verdikt ossen bloed en uiterst aangenaam van smaak. Zij geven kracht en gezondheid, zullen u vele ziekten sparen en toelaten fier te zijn op uw dierbaar kroost. Eenig depot APOTHEEK Jos. De l?(iyvef, Beverstraat, Ninove. Voltaren Ford per occasie te koop. Torpedo en Conduite intérieure in zeer goeden staat aan zeer lage prijzen. Zich te wenden tot Frans Van Volxem, Expert- Wet kt uigkundige 26, Steenweg naar Aalst, NINOVE. MARKTPRIJZEN van 6 Februari Boter pur kilo fr. 3|(50 Eieren jjg Aardappelen 35' Viggens 't koppel 525 - 670 Koniuien 't stuk 24,00 Kiekens 13,00 Op Zondag 10 Frebruari 1929, van 12 tot 12 uur. Groote Tentoonstelling van Hoenders, Konijnen, Reis en Prachtduiven, in de lokale zaal van M. P. Van IJerzele, Statie, Denderleeuw, ingericht door het Neerhof der Dender vallei met de medewerking van het Ministerie van Landbouw en het Gemeen, tebeatuur. L)e lokalen zullen prachtig versierd worden door het huis Victor Andries& Zoon. Algemeer.e Ingang 2 fr. Tentoonstel- Iers 1 fr. Voor a'le inlichtingen wende men tot M. Ant. 1 «.pauw, 11, de F aeyerstraat, Denderleeuw. Meerbeke Tooneel Op Zaterdag 16 Februari, om 7 uur en Zondag 17 Februari, om 5 uur, talkers in de zaal van 1 esiré Van Lae- them (Brabant) zal opgeveerd worden De Slag der Zilver, n Spoien, door den troep van Ntnove. Prijzen der plaatsen 5 en 4 franken. Zondag: 10 Februari, groote jaarlijk- sche MOSSEL KERM IS ter herberg van Emiel De Ridder. De kermis zal opgeluisterd worden door een prachtigen Jass-Band. altijd te verkrijgen bij NINOVE Matige prijzen. Volle gewicht: Men besteld ten huize.1 jonge Wacht was immers naar Brussel getogen en daar het gewoonlijk zij waren die meest luidruchtigheid aan den dag legden, had de dorpsplaats schier de heele namiddag als uitgestorven gelegen. Gust was ook mee. Hij had Godelieve niet meer teruggezien en alhoewel hij besefte dat het haar geen plezier zou doen, wanneer ze 't wiat, toch had hij gevoeld dat zijn plaats er was. Dit was nu weerom een gelegenheid geweest in 't binnenste van den jongen, om een schrikkelijken tweestrijd uit te strijden. Eenerzijds wou hij wel voelen half en half althans dat zijn plaats niet wat bij de roode volgelingen, maar maar anderzijds redeneerde hij toch dat de arme lui te lang uitgebuit werden door de kapitalisten, dat bet schandig geweest wss in vroeger tijden hoe de rijke menschen de werklieden hadden u itgtzongen, hoe weinig gelijkheid tr tot nog toe in de verschillende standen van de samenleving had bestaan. Moest een werkman niet voor een werkman zorgen, moesten alle werklieden niet voor mekaar zorgen. Zou het geen schoone samen leving zijn als alle standen neven mekaar op konden leven, met dezelfde rechten en dezelfde plichten. Waarom moest ói mindere blijven. Kon hij er iets aan aan verhelpen dat hij met geen geld beurs aan den hals werd geboren. En kwam Godsdienst daar wel bij te pas. Godelieve had hem dit reeds me nigmaal op het hart gedrukt Maar nu ja... Godelieve was een vrouw, die voelde dat niet zooals hij het voelde.Die was ook al opgegroeie midden weelde en pracht en genot... Die had ook nooit het drei gende spook van den grijperigen hon ger en de zwarte mizerie van dicht bij gezien. Een vet varken kon dit weten dat een mager,,,.. En Godsdienst was toch privaatzaak. Alieen maar voor de stoffelijke belangen zou hij dienen te ijveren. Voor de eeuwigheid dat was wat anders. Elkeen had een ziel, dat kon waar zijn. Hij geloofde het zeil vasteüjk Maar dan moest ook elkeen voor zijn eigen ziele zorgen. Als hij die verloren gooide dan moest hij 't maar weten. Go.'sdienat.Lang had hij er over gepiekerd. Wat had Godsdienst nu met soeiale toestanden te zien. Waarom de den de pnstoots dan niet een beetje meer voorde armen Tja, hij wist het wel er waren er die alles zouden weg. gegeven hebben wat ze bezaten. Maar die liepen er natuurlijk niet dik. En dan.... socialisme. Waarom kon hij geen socialist zijn en zijn godsdienst plichten trouw vervullen. Kon Onze Lieve Heer die de Rechtvaardigheid zelve was, dat hadden ze hem v.n 'n "ine eerste broek reeds geleerd kon Onze Lieve Heer het kwalijk ne men, als iemand voor de rechtvaardig, htid wou strijden.... Vervolgt :./i> V.I! Lijd niet onnoodig.' Aarxel niet na c. minuien is de pijn altijd gediod. Maar et sc li de echtDentinal. 4 fr. 50 deJleseh tft alle apotheken.

Denderklok | 1929 | | pagina 2