te cs BE Zalig cPasehen DAVIDSFONDS, NINOVE LAATSTE WINTERFEEST Feestzaal: CHR/SThft LIEDEN KRING 5 de ?e s, >F Derde Jaar Nr 13 Prijs per nummer 25 centiemen. Wïnove 31 Maart I92f. KalhoUeu .aamsch en Volksgezind Weekblad HET KANTON NINOVE R. lyYSTiRMAN-LIMAiRi Naar de mis gaan Bank Nagelmaekers pils i Cie 32, fiieztnsferaafe, Ninove Kiesreklaam Landbouwbelangen Nationaal Werk voor KiadBrwtisSja Opgeluisterd door Koren en Symphonische begeleiding. Zie Slad en Omliggende, EN. en da Volkomen Zekerheid Stipte Gebelmbotidlng VOORDRACHT 2 lit. van reft. VOOR PoEtcheckrekemng (R Luystemaaji,1362,54) Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden 6,50 1 jaar 12,50 Drukker- U itgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst.| 't Is Paschen. Bij klokkenge- brom en orgelklank juicht en ju belt de gansche christene wereld. In kerken zonder tal klinkt het vreugdevolle r.lleluia bij 't herden ken van het groote Verlossingswerk dat Christus over ongeveer twintig eeuwen kwam voltrekken. 't Is Paschen, 't feest der Verrij zenis, die de bekrachtiging is van 't goddelijke werk van Jezus de voorafbeelding van 't gene ook ons met en door Christus, te wachten staat De] nijdige Joden mochten fier zijn over hun werk van blinde haat en wilde drift hun slachtof fer lag nu uitgebloed en ééne won de, geschandvlekt en besmeurd, in 't graf, onder den zwaren verzegel den steen geborgen. Hun zegepraal scheen volledig, 't zou voorgoed uit en gedaan zijn met die edele en prachtige figuur, die alreeds hun invloed en gezag bij 't kuddevolk had aan 't wankelengebracht. Toch betrouwden ze de zaken maar half, want die rustig-fiere woorden Breek dezen tempel ef, an in drie dagen bouw Ik hem terug op konden ze niet uit hun hoofd zetten. Maar dat zouden ze wel voorkomen, kost wat kost. Een wacht waar ze staat konden op maken, werd rond het sombere graf geplaatst. Zondagmorgen.- Nauw heeft de lentezon den hemel goudgekleurd, of een geweldige aardbeving werpt de wakende soldaten omver met een staat ook de verrezen Christus voor hen. Wat hen meest schrik op 't lijf joeg is ons een raadsel, doch zeker is het dat ze het vol ontzetting op een loopen zetten, recht naar hun meesters Onsa menhangend en verward klinkt hunne verklaring, zoo zeer zijn ze nog onder den indruk doch uit de woorden de doode is weer lerend - deze was de Zoon Gods, konden de aan wezigen opmaken dat Christus uit zijn graf was opgestaan. Gaan ook zij nu den Messias erkenntn On- mogelijk voor die hardt ekkigejo- den die ziende blind zijn.- Hij bun Messias Hij Zoon Gods dat nooit of nooit. Alles hebben ze er voor veil als hun aartsvijand maar niet als dusdanig door 't volk wordt erkend leugen, geld, schande en verderf. - Of wie ging er ooit ge loof hechten aan 't gezegde van slapende getuigen en wie zag ooit dat slapende wachters straffeloos mochten heengaan, wat zeg ik, be loond werden Heiaas, op onze dagenzijn velen even als de Joden ziende blind. Hun haat enhun gri spuwen ze uit op de voortzetting van Christus' werk, op zijne Kerk en hare leden. Nochtans 't ligt al te klaar voor de hand dat de Katholieke Kerk geen menschenwerk is vervolging, verraad, afval en scheuring, belas tering en smaad, niets kon ooit haar blijvenden opgang stuiten. In haar schoot worden steeds door velen de hoogste deugden beoe fend, waartoe loutere menschen- kracht niet voeren kan. Die Kerk door Christus ingesteld, zal, naar Gods woord zelf, steeds zegepra lend het hoofd bieden aan duivel en wereld, wijl ze aan duizenden het eeuwig geluk helpt bezorgen. Wij allen, beste lezers, zijn door ons Doopselleden van de H. Kerk, en als dusdanig moeten we ons dan ook gedragen in ons privaat en in oni maatschappelijk leven. In ons privaat leven de paasch- plicht helpt er ons toe de zaken onzer ziel in orde te brengen, doch dat is niet genoeg wij moeten den diepen vrede dien een gerust geweten geeft, ook voor onze om geving helpen bekomen, Door ons voorbeeld, door onze aansporing, door onsgebed, kunnen wij rondom ons zoo'n edel en grooisch werk venichten dat vruchten dj aagt voor de eeuwigheid. In ons maatschappelijk leven nu vooral dat de veikiezingen na kend zijn, kunnen we onzen ia- vloed op den algemeenen gang der zaken laten gelden. Christene men- schtn, laat U om Gods wil niet misleiden door schijnheilige of leugenachtige woorden als deze wij zijn tegen den godsdienst niet - in onze partij is voor iedereen plaats. Kijkt even uit uw oogen lijk men den boom kent aan zijn vruchten, zoo ook kent men den man aan zijn werk, de partij aan hare streving. Jezus zelt sprak hunne veroordee- Jing uit Wie niet met mij is, is tegen mij. Weest dus ten volle bewust van uwe verantwoordelijkheid te« genover uzelf en tegenover de maatschappij uwe stem is een middel dat men niet ruilt voor geld of tijdelijk voordeel, maar dat de hoogste belangen God en godsdienst vooreerst, en 't andere daaraan ondergeschikt, dienen moet. Over Foch uil Lt Pays Wallon Er zijn menschen die vrees hebben den Zondag naar de Mis te gaan. Steeds zijn ze met verschooningen gereed Ik heb geen tijd, ik moet daar of ginder zijn, ik moet ergens oen handje toesteken, ik ben weerhouden... en Foch, de opper bevelhebber der bondgenootschappelijke legers, hij had tijd. Het gebeurde dat Clemer.ceau het groot-kwartier bezocht. Waar is Foch vroeg bij. Naar de Mis, werd hem geantwoord, wij zullen hem gaan roepen. Neen, neen. weersprak Clemenceau. laat hem, dat heeft hem tot nu toe te wel doen gelukken. Waar is hetWie aandachtig mis hoort, voel zich een sterker mensch, ziet hooger en mag op hulp van omhoog rekener. geven, Lt PeuHs, en daarin verscheen ook gister een hoofdartikel, eveneens over de ouderdomspensioenen han delende. En op de vraag hoe de 6000 fr. pensioen per jaar bereiken wordt vol gende uitleg gegevenHet is dank aan de stortingen van werklieden en van patroons (2 op bet loon door de werk lieden, 3 door de patroons) dat wij spoedig de 6.000 fr. voor 't gezin van ouderlingen en 3.600 fr. voor een alleen staand ouderling zullen bereiken. De tegenstelling is kras, niet waar Ie Gent de oude menschen laten ver staan dat ze een pensioen van 10 frank kunnen bekomen met voor de socialisten te kiezen en te Brussel voorhouden dat 2 "1- van de loonen zal moeten afgehou den worden om het spoedig te be reiken... W aarachtig de socialisten zijn geen vertrouwen meer waardig. Alleen op de daden van de christen democratie kunnen de oudelingen ker ken bouwen. Vergoed in Rekeningen Opzicht 3 Ojq Halfmaandelijkich 5.05 Ojq Op 6 maanden (vrij van alle tak sen, interesten op voorhand be taald) 5 Ojo netto Met kiezingsdeeg zoeken de socialisten weer zoetje broodjes te bakken, anders gezeid veel beloven en dan bij zeggen laten. Wat ze een paar maand vöör de ver kiezingen in 1925 als pensioenen beloof den, hebben wij reeds meermalen her- scherven. Nu weer zijn ze bezig heele manden met beloften te vullen maar deze maat spelen ze grof spel. Hei bewijst. Gister een kftderken in Vooruit over de pensioenkwestie dat het nieuw voorstel der socialisten is 10 frark daags pensioen en dat dooreen socialistische overwinning de 10 fr. daacs ouderdoms pensioen er Komen. Dus het volstaat dat men voor de socialist.-n stem, en de 10 fr. per dag zullen er zijn. Maar wacht een beetje, te Brussel wordt een a ider socialistisch blal uitge- I Ajuin De ajuin is een smakelijke en gezonde groente die overal, maar bijzonder in de omstreken der groote steden en centra als Brussel, Gent, Aalst, Dendermonde, Mechelen, enz. op groote schaal wordt gekweekt. De teelt ervan is zeer winstgevend in 1928 heeft hij aan de hoveniers en land. bouwers veel opgebracht, en werd hij aan hooge sommen verkocht. Wij raden al de landbouwers en hove- niets aan deze teelt niet te verwaarloozen en bijzonder te letten op de soorten en op de bemesting De gele of platte van Aalst, de Littau en de rouge foncé zijn veel opbrengende verscheidenheden die bijgevolg alle aan beveling verdienen. De ajuin komt goed in zmdachtigen leemgrond, terder wat zwaar dan te licht de bodem moet humusrijk zijn, doch men mag geen verschen stalmest gebruiken. Er dient vooral gezoogd voor wel fosfoor- zuur en potasch. Men zal bijgevolg per are 1,5 tot 2 kgr. zwavelzuur ammon ak gebruiken alsook 4 kgr superfosfaat en 2,5 tot 3 kgr. c loorpotasch. Deze meststoffen goed vermengd, wor den op den omgeweikten grond gestroo.d, en dan met de eg of rijf ingewerkt. Het zaaien gebeurt best op rijen die 10 tot 20 cm. van elkander verwijderd zijn, en men zal in de rijen op 10 cm uitdunnen. Men oogst in Augustus-September. Wie deze raadgevingen naleeft, ken gerust op rijke oogsten rekenen. D1XI. Afdeelicg Minora. Aan den oproep, door het Cemiteit van Kinderwelzija onzer stad gedaas, is opper best beantwoord. Het mag in waarheid een goed gelukt I feestje genoemd worden i Rond de 200 toehoorders, eea schoon publiek, zoowel groote als kleins burgerij en werkmenschen. De voorzitster, Mevrouw Roiaad, heet te allen welkom, gaf een korte uitleg over het programma en gaf dan het woord aan de schrijfrter. Juffrouw Wouters, dia de voordxachtgeetster op 't onverwachts *>ek gevallen, vervangen zou. Spreakater gaf een korte, klare uiteen zetting over de Kinderwerken het ont staan gedurende den oorlog, de uitbrei ding daarna, toonde hat doe! en bet nut aan van Kinderweizijn. dat beoogstde bescherming van moeder en kind voor en na geboorte, dan Raadplegingen voor zwangere vrouwen rn zuigelingen; toe zicht op uitbestede kinderen het plaatsen van zwakken, teringlijders se s.ts3£?nnalea in bizonder gestichten bet oprichter, van kïeintjesoorden, kiuderkribben en schuiven voor verlaten, toekomende moe ders. Het werk voor Kinderweizijn helpt aan de verspreiding en toepassing van de wetenschappelijke methodes van kinder- hygieda aan de bestrijding der vooroor— deelen en stelt bizondtr voel belang ia het geneeskundig onderzoek op de raadple ging en de huisbezoeken door de ver pleegster gedaan. Spreekster denkt dat het werk voor Kinderwelzijn te weinig gekend en te weinig geschat is en hoopt dat de moedert zullen begrijpen dat bat een instelling li van overwegend belang. Een kleine uitleg volgt over de füa Har Toekckstig Moe dekt ja een prachtige voorstelling van uitsluitend oproedkun- digen aard, die ongeveer een uur en halt duurde en aan eenieders belangstelling en verwachting bovenmate, voldeed. Als natuurlijke gevolgtrekking handelt de spreekster verder over de roeping der vrouw en de vereischte kennis tot het moederschap. Zn meent dat elke ouder bij de geboorte van een kind zich moet afvragen wat gal er van dit kind eens eeordtn en schetst afwisselend wat het is kinderen groot brengen en kinderen opvoeden. Ze spreekt over de plichten der ouders dAt ze alles moeten vermijden wat nood lottig is voor de gezonde ontvangenis van fun kinddat zezich rein moeten houden ea matig zijn opdathun nakomelingen niet de gevolgen zouden dragen van hun buitensporig leven. Ze doet uitschijnen dat kinderen van dronkaards en besmetten ellendig en zwak zijn, veelal idioot en de misdadigers worden van later. De ouders hebben het recht niet door eigen schuld het getal der ongelukkigen te vermeer deren. Ze schetst de heerlijkheid van het huwelijk als man en vrouw in vreugd en tegenspoed elkaar verstaan en helpen en fell I PASCHEN Zondag li April 1929, om 7 uur slipt, De Passiespelen van Oberammegau f sy f7 O f g t j

Denderklok | 1929 | | pagina 1