't Zijn toch nog de beste I DAVIDSFONDS, NINOVE LAATSTE WINTERFEEST FeestzaalCHRISTEN WERKLIEDEN KRING Prijzen der Plaatsen 7, 5 en - 5ö0|q vermindering voor de leden. Derde Jaar Nr 15 Prijs per nummer 25 centiemen Mnove 14 April 1920. Katholiek Vlaamse h en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LUYSTiRMAN-LIKAtRS De Parlementaire Verkiezingen HET DAVIDSFONDS Bank Nageimaekeps pils k Cie Tuchteloosheid ea... Tucht Landbouwbelangen Moederkenadag Opgeluisterd door horen en Sympnontscne oegeteiaing, Lie aiaa en uronggenae, ir. aar ten te bekomen bij de beeren P. COPPERS, lavendelstraai Kinderen AYOUX, Biezfstraat en R. LEYSTERMAN, drukker* Postcheekrekening (R Luysterman n* 1862.54) Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden 0,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Ik lees daareven in een blad «vrien den, zoowel voor de Kamers, Se naat of provincie en gemeente, kiest voor de liberalen indien wij niet ongehavend en sterker uit de.i slag komen hoedt U dan want den afgront gaapt en dreigt ons te verslinden Gelooven ze dat wel zelf of aan zien ze zichzelt als feniksen? Trachten die lui niet eens te be grijpen hoe het komt dat het kiezerskorps iedermaal hun meer den rug toekeert De socialisten zien breeder, zij kenden vroeger maar een enkele soort menschen, de werklieden na al de ophitsingen en gods- dienstenstrijd zagen ze nog hunne verwachtingen bedrogen en ze wierden kalmer en voegden de geestesarbeiders er bij. Nog meer, 2e begonnen zoogezegd voor de boertjes en middenstanders te zorgen en wilden den schijn geven dat ze den godsdienst heekmaal gerust lieten. Privaatzaak luidt het nu. Maar gij, liberalen, waar zijn uwe werkliedenvereenigingenuwe syndikaten, uwe veretnigingen, uw siciaai programma Hoe wilt ge vooruit, indien ge de verzuchtin gen van den werkman niet kent en deze niet wilt bijstaan en ver- - dedigen Die geen werkman verstaat, verstaan ook zijne noodwendig heden niet, zijne familie en kin- derzorgen, en zijn onbekwaam, eene wet aaneen te knoopen die den werkman van nut, van dienste zal zijn. Aanschouw daai entegen onze boerenbonden, spaarkassen, mutu aliteiten, zang, muziek, tooneel en turnkringenwerkliedenbonden, syndikaten, vrouwengilden, mid- denstandsvereenigingen, enz. Werklieden, burgers, boeren, werkgevers, allen zijn bij ons jeorganiseerd, elke stand staat 'rij van vreemie invloeden, maar de leiders komen bijeen, spreken elkander, leeren elkander verstaan en elkanders rechten eerbiedigen. De standsorganisatie zal vrede en welvaart brengen bij alle menschen van goeden wil. Alleen de verwezenlijking van den wil van Hem die zegt bemint elkander, hebt uwen evenaast* lief gelijk u zelve kan orde brengen in de maatschappij Dit is geen liberaal stelsel en daarom zult gij, liberalen, niet vooruit gaan zonder dat ons land daarom naar den afgrond toegaat Het afgezaagde liedje dat reeds zoovele partijen gezongen hebben, de Katholieken deugen voor niets duurt reeds jaren, maar de toekomende kiezingen zullen nogrmaals leeren dat het volk denktde katholieke zijn toch nog de beste Een Terugblik In de kamer zetelen 187 voiksvertegen woordigers. Sinds den oorlog hadden wij drie ver- kiezingen. Deze gaven voor de Kamer voor de drie grootste partijen Katholieken. 618.77S «temmen in 1319 73 zetels. 76"i .945 stemmen in 1921 -0 zete's. 787.404 stemmen in 1925 78 zetels. Socialisten. 642 124 stemmen in 1919 70 zetels. 678 7u6 stemmen in 1921 68 zetels 820.650 stemmen in 1925 79 zetels. Liberalen. 310.876 stemmen in 191934 zetels. 349.750 stemmen in 1921 33 zetels. 305 039 stemmen in 19*25 2*2 zetels. In de verkiezing van 1925 behaalden de fronters ZES en de kommunis'en TWEE zetels. 1 un stemmental bedroeg enkel de plaatsen in aanmerking genomen, waar ze voor een kamerzetel in aanmer king kwamen Fronters 50.782 stemmen, kommunisten 20-134 stemmen. De Seraat bestaat uit 153 senators, waarvan 93 te kiezen door het kiezers korps, 40 te benoemen door de Provinci ale Kaden en 20 aan te duiden door de gekozen senators. Onder de 93 gekozen senators waren er in 1925 de laatste kieziug 42 katho lieken, 33 socialisten en 18 liberalen. Nu bestaat de Senaat uit 72 katholie ken. 53 socialisten en *28 liberalen. Hiermede hebben onze lezers een dui delijk beeld van den toestand en zullen ook gemakkelijk kunnen vergelijken. Op 31 Maart 1.1 sloot het Davidsfonds rijn eersten trimester 1929 met 50.096 leden, verdeeld over 280 afdeeïingen. Een beknop te opgave per provincie moge deze cijftrs even toelichtenBraband en Henegouw stonden met 10.157 leden in 67 afdeeïingen Antwer pen 13.902 leden, 60 afdeeïingen Oost-Viaanderen met respectieve lijk 12 867 en 58 West-Vlaande ren met 9.064- en 60 Limburg en Luik met -4.5<>8 en 51. en het buitenland met lol en 4. Bo vendien zijn er nog 47 af zonderlijke leden. Dus een ver meerdering, binnen de drie laatste maanden, van 5.042 leden en 2/ afdeeïingen. Inzonderheid willen wij even de aandacht vestigen op de 4 buiten- landsche afdeeïingen Ghyvelde (Fransch-Vlaanderen), Parijs, Eli- sabethstad (Congo) en de jongste in datum, Maastricht. Onder hen is Parij s de sterkste ze bestaat nauwelijks een paar maanden en telt 75 leden dat zijn niet leden te Parijs, maar meest Vlaamsche boeren verspreid over de verre departementen van Fr-nkrijk. die reeds ekonomisch verbonden wa ren in een Boerenbond, en thans ook door een geestesband vastge hecht zijn aan een Davidsfondsaf- deeling. Nog meerdere uitbreiding van het Davidsfonds naar den vreemde is mogelijk, maar.... er blijft in 't eigen binnenland nog zooveel te doen over Eerst moeten aan de beurt komen de ontelbare Vlamingen in Wallonië. Daar be staan reeds, maar nog al te weinig Davidsfondsen Bergen, Chaile- roi, Hoei, Luik, Malmédy, St-Roch -Ferrières, Verviers, Visé, met sa men slechts 551 leden. De 50.000 zijn bereikt de f 00.000 blijken een mogelijkheid te zijn meer zelfs, nu het zoover is een plicht. 32, Biezensfcraafe, Ninove Vergoed in Rekeningen Op zicht 3 Ojo Halfmaandelijksch 5.05 0[q Op 6 maandtn (vrij van alle tak sen, interesten op voorhand be taald) 5 Ojq netto Volkomen Zekerheid Stipte Geheimhouding Gezel Vandervelde, de opperbaas van de proletariërs, houdt niet van Apriische grillen. Hij laat ze cian ook genieten door de kleine garnaal en gaat liever zijne stramme leden laten opwarmen door de milde zon van de Azuren Kust. 't Is ove rigens, algemeen geweten dat gezel Van- der-elde geen steekje of prikje in zijn edel lichaam mag voelen of hij is de pijp uit naar streken waar het klimaat gunstiger is dan bij ons. Al is hij ook de eerste onder de arme ptoietariërs, toch schijnen zijne middelen hem veel te veroorloven. Gezel Vandervelde zit nu weer aan de Azuren Kust en van daar stuurt hij soms een artikel in aan den Brusselschen rco- den Moniteur. In een dier artikels vertelt hij dat hij daar ginder kennis gemaakt heeft roet een gewezen werkman, die thans burgemeester is van zijne gemeente heel dikke burger gewerden is. Kwestie van zich stevig in den rooden kaas te kunDea nestelen. Die werkman-burge meester-bezitter heeft een boek geschre ven en gezel Vandervelde is er heel en al in bewondering voor. Hoor maar eens wat er zooal in dat boek voorkomt Onze meest verdienste (dus van de so cialisten) is dat wij de tuchteloosheid en den strijd hebben kunnen invoeren. Het syndikaat is een bestendige opstand. En gezel Vandervelde roept uitHa hoe goed is dat gezegd, 't is in drie regels de verrechtvaardiging van den klassen strijd van het proletariaat ja de roode opperbaas is de man van de tuchteloosheid, maar niet in de soci alistische partij Daar moet de tucht heerschen, een ijzeren tucht, deze van buigen of barsten. Buiten de paitij, op hun werk, daar moeten de roode arbeiders g^ene tucht meer kennen, hoe meer ze in opstand komen tegen het gezag, hoe lie ver de ophitsers het hebben. Gezel Yrandervelde is ook de man van den klassenstrijd. Morgen zal hij denkelijk wel zeggen dat hij partijganger is van de orde. We zijn zulks gewoon van de roode leiders, die zoo gemakkelijk in en uit kun nen spreken, naar gelang de omstandig heden. Gezel Vandervelde, vooral, kan spreken op za!venden toon, volgens hij het ncodig oordeeit. 't Is een heel behen dig man, maar het best toch is hem niet te betrouwen. De moestuin uitgaande Winter Voor en gedurenae den Winter werden moeshofgronden in winterbedden pgezet met sta mest. Wij raadden aan te dezer gelecerheid tevens eene sterke minerale bemesting toe te passen, slaken sylviniet, zoo op den blooten grond, ondergewerkt of bovenop gestiooid, als op de doorle vende planter» mocht dan ook ieeds zwa velzuren ammoniak bovenop toegepast worden. Werd zulks niet gedaan, 't is thans de meest geschikte tijd voor de aanwending der minerale bemesting Voor de meeste groenten hoeven slechts gematigde hoeveelheden fos aatmetstof- ten gebruikt te worden, uitgenomen op erwten en op gronden voor boonen be stemd, doch voor deze laatste komt dat eerst later. Wij geven de voorkeur aan slak. Doch 't is vooral de potasch die thans, op alle groentenplanten, volstrekt nood zakelijk is, en wij geven de voorkeur aan de sylvinietlater zal het chloor- potasch of zwavelzure potasch zijn. De fosfaat- en potaschmeststoffen worden by voorkeur uitgestrooid bovenop aldus worden die meststoffen het best bij de omspitticg ond rgewerkt Wordt dat niot gedaan» dan kunnen slak en sylviniet of chloorpotasch op de braak ondergekapt worden. Met de uitstrooiing van den zwavel zuren ammoniak wordt gewacht tot na de omspitting deze wordt ondergewerkt door oppervlakkige braak of diep of on diep rijven, ai naarvolgeaa het eea diep of ondiep wortelend groenten betreft. In elk geval raden wij aan die mest stoffen vroegtijdig toe te passen er is geen verlies te duchten en de werking zal des te vollediger wezen. Men gebruikt 3 tot 5 kgr. zwavelzuur ammoniak, 10 kgr. slak en 15 kgr. sylviniet of 4 kgr. chloorpotasch. Intensiever. Het is een wonderbaar iets Een moeder Anderen mogen ons liefhebben, Onze moeder aiieen begrijpt ons, Zij werkt voor ons, Zorgt voor ons, Bemint ons, Vergeeft ons alles wat wij doen. Zij bidt voor ons, en het Eenige kwaad dat zij ons ooit doet Is te sterven en ons te verlaten. Deze mooie woorden werdenverleden jaar, onder vorm van strooibriefje, over al verspreid, als reclame voor de beweging op touw gezet om de viering van den Moedcrkensdag, op den tweede Zondag van Mei, als gebruik in te voeren. Heerlijke gedachte Welk kind bemint zijne moeder niet Wie voelt zich niet getrokken tot dat engelachtig wezen, dat ons het bestaan geschonken heeft, ons gevoed eu ge troeteld, ons behoed en bewaard heeft Moeder Gods voorzienigheid, in menschelijke gedaante, hier op aarde En moeder is eene onuitputbare bron van litfde welke door niets vermoeid of ontzenuwd, door niets teruggestooten of weerhoudend wordt. De moederliefde ziet geen schaduwkantzoo zeiden hoort men een moeder van haar kind kwaad spreken, en, moet ze het doen, kan ze niet anders, dan weet ze nog te milderen en te zalven. De moeder is dan ook het eenig wezen op aarde dat ons alles vergeeft, omdat zij alleen de ware liefde bezit. De moeder van den grootsten misdadiger schaamt zich niet over haar kind. zij houdt niet op het lief te heb- hen uit al de krachten harer ziel. Te allen tijde werd dan ook de moe der door de dichters bezongen en door de kunstenaars verheerlijkt. Wie kent niet de mooie verzen van Ledeganck uit zijn gedichtHet Graf mijner Moe der leder van ons heeft menigmaal denderhlok Pfl nlA Hnrtr kot r^anirro «mll/orArlrlan aan »W w wu*.w t VUV4VM vVM Zondag 14 April 1929, om 7 uur slipt, De Passiespelen van Oberammegau

Denderklok | 1929 | | pagina 1