11 Het Kempische Kolenbekken Opgelet Onderwijsgesticht van de Zusters der H.H. Harten, Kasteelstraat, Mnove Den 9 en 12 Met 1929, telkens om l uur namiddag, if 1: 1 Prijzen der plaatsen 8 en 6 fr. n I Derde Jaar N* 16 Pfrnove 21 April 1921, Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad, VOOR HET KANTON NINOVE a. LUYSTBa(iAM-LiRIA>iai De Zomertijd is daar.... Baak Nagelmaekers pils Gis Middenstandsbslangea Hongaarsche Vacantiekindertreia - Da Passiespelen van Oberammergau. OPVOERING VAN Ten voordeele van de Vrije Katholieke Scholen Burchtdam en Vestbarm), Prijs per ruifiifïior 2!) c< nticmen i'! Postcheckrekening (R Luysterman p- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden 6,50 1 jaar 12.50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst.! Zijne Beteekeni» in onze Hedendaagscht Ntjverheidseconomie. De Belgische kolenopbrengst kan tegenwoordig niet meer vol staan om in ons nationaal verbruik te voorzien. Zoo wij de oorlogs jaren niet mederekenen, dan kan men bevestigen dat sedert 1909 de voortbrengst het jaarlijksch verbruik van kolen niet meer dekt. Het huidig tekort bedraagt jaar lijksch meer dan 8 millioen Ton. Onze Economische Unie met het G. H. Luxemburg, gesloten den Mei 1922, heeft dit tekort merkelijk doen groeien. Ten aanzien van deze gegevens zou men terecht de volgende vraag kunnen stellen hoe komt het dat ons land jaarlijks kolen kan uitvoeren? In 1928 voerde België voor meer dan 4 millioen Ton kolen uit. Dit verschijnsel kan men verklaren door het onderscheid te maken tusschen nijvtrheidskolen en huiskolen. Van de eerste soort bezit ons land een zeer geringe voorraad, in evenredigheid met zijne overeenkomstige behoeften van de tweede soort bezitten wij betrekkelijk genomen een ruim deel, dat wij dus gedeeltelijk kunnen ruilen met nijverheidsko len, van het buitenland. Deze voorafgaande gegevens waren noodig om de beteekenis te begrijpen, die het Kempische ko lenbekken verwelft in onze nati onale huishoudkunde. Dit Vlaamsche kolenbekken komt, op voortreffelijke wijze, het Waalsche kolenbekken vervolledi gen; het belooft zelfs het Waalsche te zullen vervangen. In Limburg immers vindt men alle soorten steenkolen, maar vooral gazkolen, dewelke wij bet meest noodig hebben, voor onze nijverheid. 't Is daaruit dat er coke wordt vervaardigd, die met het ijzererts in de hoogovens wordt geladen om gietijzer voort te brengen. Het Kempische kolenbekken belooft ook het Waalsche te ver vangen ten aanzien van den uitgeputten staat en de verouderde inlichting van dit laatste. Dat het Zuiderbekken uitgeput is mag ons niet verwonderen. Het is immers vanaf het Romeinsche tijdvak ontgonnen geweest. Het mag ook op geene moderne inrichting roe» men bij gebrek aan kapitalen en misschien wel bij gebrek aan ondernemingsgeest. De inrichting van het Noorder- bekken integendeel beantwoordt aan de nieuwste methode van ontginning. De mekanische uitba ting is er sterker ontwikkeld. Het uitbatingsvermogen van den ar beider is er grooter. Door onderstaande taiel kunnen wij de ontwikkeling der voort brengst van het Limburgsche kolenbekken nagaan Jaren Ï925 1924 1925 f926 f927 Opbrengst (in duizendtallen) T. 807 1 119 1 136 1 .848 2 435 Zoodra de koolmijnen van Genck, Sutend rel en Houthaelen in werking zuilen treden, zal men weldra eene voortbrengst van 12 millioen Ton bereiken. Het tekort van 8 millioen Ton dat wij nu in onze voortbrengst bestatigen zal dan ruim kunnen gedekt worden. Wij zouden zelfs mis schien in staat zijn een deel onzer voortgebrachte nijverheidskolen regelmatig uit te voeren. Zoo kernen wij tot de volgende vraagWelk is het toekomstig afzetgebied van het Limburgsche kolenbekken De eerste kliënt van de Lim burgsche koolmijnen zal ongetwij feld het metaalge a est van Elzas Lotharingen zijn, Deze streek brengt jaatlijksch meer dan 40 millioen Ton ijzererts voort. Om dit te bewerken zou Frankrijk ten minste 18 millioen Ton coke noodig hebben welnu het maximum produktievermogen van coke in Frankrijk wordt ge schat op ongeveer (5 millioen Ton Dit land kan bijgevolg jaarlijks eene aanzienlijke hoeveelheid vreemde coke benuttigen. Het koopt daarom gazkolen in den vreemde en meer bepaaldelijk in Duitschland. Het zal bijgevolg ook gazkolen knopen aan ons Vlaamsche kolenbekken zoodra dit laatste ze zal kunnen leveren. Vermelden wij hier terloops de financieele deelneming der Fran- sche metaalnijverheid in de be langen van het Limburgsche kolenbekken en de vervoermidde len in de Kempen, twee vraag stukken die wij afzonderlijk, bij eene andere gelegenheid zullen trachten uiteen te zetten. Besluiten wij dat het Kempische kolenbekken eene voorname plaats bekleedt in onze nationale nijver heidseconomie. Het belooft weldra het tekort te herstellen, dat wij in onze kolenopbrengst bespeuren en alsdusdanig spaart het ons van vele bekommernissen in de toe komst. Naar Harzé zijn de steen kolen het brood der nijverheid. Dit brood is ons voor de toekomst ver zekerd AlberfCooreman. Het officieel uur verandert tusschen Zaterdag en Zondag, SO en '2! April. Alle uurwerken zullen dus 's avonds- vooraleer slapen te gaan - een uur voor uit worden gezet. Opgelet, er zijn neg veel ir.enschen die in 't begin daar moeite mee hebben. Het is nochtans eenvoudig, Wanneer het Zaterdag nacht bijvoorbeeld, 1*2 uur zal geworden zijn, moeten de uurwerken op 1 uur worden gezet. Niemand vergete het, want die uur- verandering kans soms aardige perten soelen. 32, Blezensfcpaafe, Ninove Vergoed in Rekeningen Op zicht 3 Op) Halfmaandelijksch 3.03 0[Q Op 6 maanden (vrij van alle tak sen, interesten op voorhand be taald) 3 0(0 netto Volkomen Zekerheid Stipte Geheimhouding Het Krediet aan de Ambachtsbewerk- tuiging In het Staatsblad van Dijnsdag. 16 April 1929, werd de volgende wet afgekon digd Artikel 1. De Staat waarborgt aan de Algemeene Spaar en Lijfren»kas het goede verloop van de promessen die de volgende voorwaarden vervullen 1 Die ten doel hebben eene her vorming der uitrusting; 2Die onderschreven worden door ambachtslied ;n of kleine nijveraars aan orde van de plaatselijke handelsmaat schappijen van onderlinge borgstelling r 3" Die gë;ndosseerd werden doo; een gewestelijk- of beroepsvertond van samenwerkende maatschappijen, welk werd gevormd door bedoelde plaatselijke handelsmaatschappijen en hiertoe bij koninklijk besluit aangenomen. Artikel 2. Het totaal van de bij artikel 1 bepaalden waarborg zal niet greoter dan 15 millioen frank zijn. De voorwaarden van aanvaarding der plaatselijke handelsmaatschappijen tot de herdisconteering, alsook de te volgen proceduur worden bij koninklijk besluit vastgesteld. Artikel 3. Een door den Koning te benoemen commissaris zal toezicht houden over de verrichtingen, gedaan krachtens onderhavige wet en jaarlijks verslag overmaken aan den Minister van Financiën. De Hoogere Raad van de Midden standen. De heer Minister Baels heeft Dinsdag namiddag den Hoogeren Raad der Mid denstanden ingesteld. Sedert een jaar zijn belangrijke her vormingen ten bate van de Middenstan den, tot stand gekomen, o.m. stichting van Kamers van ambachten en neringen, wet aangaande het krediet voor arbeiders werktuigen. wet van wijziging der wet van 20 Mei 1846 aangaande den open baren verkoop van nieuwe koopwaren, wetsvoorstel aangaande de inrichting van het bedrijfskrediet (dit laatste door de Kamer reeds gestemd en thans aan de beraadslagingen van den Senaat onder worpen), wetsvoorstel aangaande den verplichtende!) werkleerplicht. De Staatsoverheid hreft het dan noo dig geacht zich te wenden tot de ver lichte kennissen van bevoegde vakman nen, van vooraanstaanden techniek<-rs. Dit zal de rol zijn van den Hoogeren Raad der Middenstanden, welke voortaan dtn Raad van Ambachten en Neringen zal vervangen. Veel Belgische p'eegouders hebben door correspondentie vernomen hoe het hun pleegkinderen shcht gaat. Op hun aanvr ,ag wordt een vacantietrein ingericht. H ter volgen de voorwaarden 1) Mogen alleen aangevraagd worden de kinderen die reeds in Belgie verbleven, en alleen door dezelfde pleegouders bij wie ze waren. 2) De pleegouders verbinden zich om het kind te doen vertrekken bij het einde der vacantie, wmneer hun het betreffen de beiicht zal geworden. 3) De p'eegnudeis storten onmiddellijk voor de heen- en terugreis de som van 350 fr. voor de kinderen niet ou Ier dan 16 jaar in voorkomend geval voor een ouier kind 5Ö0 fr. 4) De aanvragen moeten ingediend zijn voor 1 Juni bij den diocesanen bes uur der, met volledig en klaar adres van pleegouders en kind, de namen en den ouderdom van het kind. Voor 't Bisdom Gent bil Kanunnik De Mut.ck, Seminarie, Gent. Checknummer 133222. 5) Kinderen die thans in Belgie z jn en willen naar hu s terugkeeren, kunnen zulks in Juli. 6) Pakken zullen ook kunn-m /neegaan. Het bericht dienaangaande zd tijdig in de bladen verschijnen. Ik weet wel niet wier er meest verdient geluk gewenscht te worden, of Pastoor Peeters die ons bijna vier uur heeft laten genieten door zijn verheven spelof de heer Voorzitter van het Davidsfonds, die ons in de megelijkheid heeft gesteld Pas toor Peelers te kunnen genieten. Het is tot nog toe een jammerlijke vaststelling geweest, te moeten zien hoe loom er geantwoord werd door de leden van het Davidsfonds eerst en vooral en daarenboven door alle Vlamingen, op de uitnoodigen tot de werkelijk mooie feesten die in dit en afgeloopene seizoenen wer den rondgestuurd. Is die loomheid een eigenaardigheid van het Ninoofsche ka rakter en is deze eigenaardigheid als een epidemie overgeslagen tot de onmiddellij ke omstreken onzer moederstad We we ten het niet. Of zou het toch waar zijn dat mijn collega die wekelijks zijn Beeldje van den Tijd schrijft, gelijk had toen hij be weerde dat onze menschen dan alleen te bewegen zijn wanneer het er gaat om een feest dat... buiten hun muren plaats grijpt We weten het ook niet. Alleen weten we dat ditmaal een belangstelling - die trouwens verdiend is komen te zijn - is uitgegaan vanwege onze Ninoofsche bevolking voor de overheerlijke vertol king van Pastoor Peeters in zijn Passie spelen van Oberammergau. Twee zaken verrechtvaardigen onzen angst aan Pastoor Peeters een ...leege zaal te moeten toonen, wanneer het uur van zijn optreden zou gekomen zijn, nl. de gewone mangel aan beiangstelilng bij or.s volk en ten tweede de aankondiging bevattende het woord lichtbeelden. Want alhoewel, weken te voren De Dendsrelok had aangekondigd dat het hier ging om een werkelijke vertooning van Christus' Lijden zooals het in het Beiörsche dorpje, Oberammergau, wordt vertolkt, toch deden alle preparatie ven gewom weg den ken aan eer. banale voordracht met licht beelden. Pastoor Peeters schijnt die vooringeno menheid tegen de klassieke voordracht met lichtbeelden ook wel t6 kennen anders, want zijn spel (dat is het echte woord) is allesbehalve eer. voordracht en waar hij zeQt een deftige bedelaar te xijn, die de menschen waar voor hun geld wenscht te geven is hij daar op en top in gelukt en bereikt de treffende uitslag voor zijn pu bliek te gaan staan met een origineele ver tooning die een copie is van een andere veitooning, zoo roerend schoon, zoo ver zorgd tot in de puntjes en zoodanig opge vat, dat het meermaals blijkt geen vertoo- ning, maar wel werkelijkheid te zijn. Een bedelaar is bij anders Pastoor Peeters zegt het trouwens zelf maar een delicaat, een bescneiden, een piezant be delaar, zal ik maar zeggen, een van het soort dat we graag een aalmoes geven, soort dat ons kwetsen zou moest het bij voorbeeld on~e aalmoes niet willen. Hoe Pasioor Peeters over zijn bedelen zelf oor deelt, weet hij ons daarenboven op een humoristische manier diets te maken cn als ge hem op zoo'n eigenaardige manier hoort te verteilen hoe hij de rueening is toegedaan dat ons Heer ook wel een mooi huis verdient, dan als haast alle menschen tegenwoordig over een prachtwoDii g be schikken, dan als er heerlijke paleizen worden gebouwd, dan kunt ge niet anders I W hl ADAM IN BALLINGSCHAP 11 n I Fi fi

Denderklok | 1929 | | pagina 1