BE W ie zal het Land besturen in 1930 Onderwijsgesticht van de Zusters der H.H. Harten, Kasteelstraat, Ninove Den 9 en 12 Mei 4929, telken om l uur Prijzen der plaatsen 8 en 6 fr. - Derde Jaar Nr 17 Prijs per nummer 25 centiemen. Nmove 28 April 1929 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LUYSTIRIAAK-LENtAliR! Bank Nagelmaekers Ris Cie Katholieke Middenstandsbond van Ninove Landbouwbelangen OPVOERING VAN Ten voordeele van de Vrije Katholieke Schoien f Burchtdam en Vesibartn), 32, Biczensferaafe, Ninove Volkomen Zekerheid Stipte Geheimhouding VOOR H Postcheckrekening (R Luysterman n^l 862,54) KANTON NINOVE Abonnementsprijs £3 maanden fr. 3,50 6 maanden 6,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. De algemeene secretaris dei socialistische partij, senator Van Roosbroeck, heeft aan de socialis tische bladen een nota gestuurd. In die nota zegt hij Sedert eenigen tijd wordt in de pers een polemiek gevoerd nopens de samenstelling, na de kiezing, eener drieledige Regee- ring, welke het land zou bestu- ren bij de jubelfeesten van 1930. Deze pers zou willen doen ge- looven dat de socialisten wen- schen deel uit te maken van deze drieledige Regeering. Welnu, de algemeene Raad der partij, alleen bevoegd om hierover uitspraak te doen, heeft over de kwestie nog niet be~ raadslaagd. Het is aan het kiezerskorps te beslissen wie in 4930 het land besturen zal m Welnu, zoo is de kwestie duide lijk gesteld door heer Van Roos broeck en door de socialistische partij het is inderdaad aan het kiezerskorps, op 26 Mei, aanstaan de, te beslissen wie in 4950, bij de eeuwfeesten het land besturen zal. Heer Van Roosbroeck weet, zoo goed als wij, dat verscheidene socialistische leiders, waaronder oud-ministers, zouden verlangen opnieuw te treden in een drieledige regeering, en wederom in hun ministerieelen zetel te gaan neer zitten. Maar die beschouwing van kant gelaten, weet en voelt heer Van Roosbroeck dat er weinig kans bestaat dat het kiezerskorps die grootsche en belangrijke taak aan zijne partij zal opdragen. Want, dit toch mag heer Van Roosbroeck niet vergeten het kie zerskorps en vooral de werklieden laten zich geen tweede maal door de socialisten bedriegen. Neen geen tweede maal zal de kiezer zich laten vangen door de socialistische beloften, de socialis tische albrekerijen, de socialistische grootspraak Sedert de verkiezing van 5 April 1925, zijn, Gode dank vele oogen opengegaan. De socialisten gingen het duur leven met één handomdraai neer slaan, cd men zou, als zij wonnen, twee brooden koopen voor 1.75 fr. Wij weten wat er van dit goedkoop leven geworden is Zij gingen aan alie ouderlingen een kosteloos pensioen bezorgen van 5 fr per dag voor 1929 BELOVEN zij reeds 10 fr. per dag Maar eens in 't ministerie, heeft noch heer Wauters, noch welke socialist ook ooit een pen sioen van 5 fr. per dag voorge steld, omdat er geen geld was Zij gingen de krotten doen ver dwijnen en zorgen dat elkeen een gezonde en goedkoope woning krege. Maar eens in de Regeering, werd er van geen krotten meer gesproken de bouwpremien wer den afgeschaft, en men moest de komst van minister Heyman af wachten, die zonder beloven 100 millioen deed stemmen voor het bestrijden der krotten, en 50 mil lioen voor het herstellen der pre- miên Zij gingen zorgen dat onze fi nancies in orde kwamen en onze frank terug werde recht geholpen. En gedurende de Regeering van den eerlijken minister Poullet, waarvan de socialisten deel uit maakten, vertelden zij zooveel dwaasheden schrikten zij zoozeer de spaarzame menschen af, dat zij, samen met eenige financiers en liberalen, bijna onzen trank kelderden. Kortom, zij zouden dit, zij zouden dat, te lang om te melden En wat gebeurde er na de kie zing, na socialistische zegepraal van 5 April 4925? De socialisten bekenden hun onmacht. Zij konden toch niet alles in eens doen Er moest gestort worden voor het pensioen Er was geen geld, en dus kon de Regeering geen groote sommen uitgeven Het duur leven was noch de schuld van de socialisten, noch... van de Regeering, Men moest geduld hebben Men moest de waarheid zeggen aan de arbeiders Dit alles kon men, eiken dag, NA de kiezing, in de roode pers lezen. Ja, men moest de waarheid zeggen aan de arbeiders. Doch waarom deden de roode veelbeiovers en nietsgevers dit niet VOOR de verkiezing Waar om wachten tot NA de verkiezing Op 26 Mei is het weer kiezing. De socialisten zijn weer aan 't afkomen met dezelfde groote woor den en holle beloften Zij gaan weer eens den grooten kuisch doen. Meenen zij aldus een tweeden keer het kiezingskorps te foppen en als naïeve kinderen om den tuin te leiden Dat is niet mogelijk. Datzal niet. Heer Van Roosbroeck stelde klaar de kwestie het kiezerskorps moet beslissen wie in 1950 het land regeeren zal. Het antwoord zal luiden in elk geval niet de socialistische belovers. Vergoed in Rekeningen Op zicht 3 0{Q Halfmaandelijksch 5.05 Ojq Up 6 maanden (vrij van alle tak sen, interesten op voorhand be taald) 5 0[() netto Hieronder geven wij het beknopt ver slag der algemeene vergadering van den 14 April, zooals het ons door den heer Makcel Van Petegem, sekretaris van den Bond werd ingezonden. Algemeene Vergadering van Zondag 14 April. Zondag, 14 April 1929, hield de Katho lieke Middenstandsbond van Ninove, in haar lokaal, eene belangrijke algemeene vergadering van zijne leden. De heer ingenieur Albert Van Hecke. hoogleeraar aan de Katholieke Hoo geachool van Leuven, 3de werkelijke kan didaat en le plaatsvervanger op de offi- cieele Katholieke lijst van het arrondis sement Aalst, zou er het woord voeren. De voorzitter, M. Philemon Van Dries- sche, opent de vergadering en kondigt dadelijk het verheugend nieuws aan dat de lijst der 95 ingeschreven leden inag aangevuld worden met nieuwe, die dar. ook met algemeen handgeklap word er aarvaard. Dit heugelijk feit en de talrijke opkomst (meer dan 80 leden waren aan wezig) getuigen voldoende dat de houding genomen door het meerendeel v«>n de bestuursleden, bij het aanduiden van den vertegenwoordigei der Middenstanders en Burgers in het arrondissement Aalst, althans M. Van Hecke. de volledige bij treding van onze leden geniet. De voorzitter stelt hierna de heer Van Hecke voor en verleent hem dadelijk het woord. Midden de aanhoudende toejui chingen, stuurt de spreker zijn besten en welgemeenden dank aan voorzitter, be stuursleden en werkende leden van den Katholieken Middenstandsbond van Ni nove, die hem, door hunne aanwezigheid, vrij en vrank, zonder eenige vrees, hunne genegenheid komen betuigen en in hem, de fiere strijder van 1912 (waarvan hem steeds nog herinneringen uit Ninove zijn bijgebleven) de toekomstige voorstander hunner belangen, begroeten. Spreker geeft eene kiare uiteenzetting en opsomming der feiten die zich sinds maanden in het Arrondissement Aalst hebben voorgedaan, tijdens de aanduiding van den kandidaat voor de Middenstanders en Burgers. Hij herinnert aan de verkla ring die hij op den algemeenen poll van 10 Maart, te Aalst, heeft afgelegd en laakt deze die er genoegen bij vinden hem als kandidaat van de landbouwers, opgedron gen door den Belgischen Boerenbondi te laten doorgaan. Aanhoudend heeft hij gehandeld in volle eerlijkheid hij blijft steeds de katholieke, de kristene, de volks gezinde Middenstander, de vlaamschge- zinde uit een stuk, en besluit dat hij het zich als plicht zal rekenen te ijveren tot samentrekking aller kraahten in den schoot van de Katholieke partij. Daarna heeft hij het inzonderlijk over den Middenstand zeif. Uit eene midden standsfamilie geboren, zegt spreker, ont ving ik or mijne opleiding die ik mijn leven door aanzie als de grondslag van mijn heele doen en kunnen. De organisatie van den middenstand, onontbeerlijk aan de maatschappij, is noodzakelijk. Hare sterkte zal zij te danken hebben aan de vereeniging en eene machtige sa menwerking. Wordt zulks verwezenlijkt, op uwe beurt dan, zult gij, Middenstan ders, de vruchten plukken die vóór U reeds wierden weggekaapt door de land bouwers en de Christen werklieden (zie Belgische Boerenbond en de reeds mach tige Christen werkliedenorganisatie). Be nuttigt de niet te or.dersehatten voordee- len die U wierden bezorgd door uwe volksvertegenwoordigers en senators met medehulp der katholieke ministers en de heele katholieke partij Spreker eindigt met een woord van dan« voor de verleende aandacht en gast vrijheid en verzekert de Middenstanders, voor de toekomst, in de mate van het mo gelijke, met raad en daad te zullen bij staan. Luidruchtig toegejuicht neemt hij terug zijne plaats in aan de bestuurstafel. Nadat de voorzitter den talentvollen spreker zijn hartelijksten dank heeft toe- estuurd en de hoop heeft uitgedrukt den bevoegden heer Van Hecke weldra in ons midden te mogen terugzien, gaat de ver gadering vol geestdrift uiteen. Algemeene Vergadering van Dijnsdag 23 April. Onderstaande dagorde wierd neergelegd en ontwikkeld door bestuurslid, Mijnheer Albert De Freyne, en niet 53 stemmen tegen 7 stemmen en 4 onthoudingen aangenomen MOTIE De Katholieke Middenstandsbond van Ninove. in algemeene vergadering van 23 April 1929 In «verweging nemende den toestand geschapen door het voordragen eener af zonderlijke lijst van Burgers en Midden standers en bewust van zijnen plicht te genover de Katholieke gemeenschap Verklaart zich onvoorwaardelijk neer te leggen bij den uitslag van den algemeenen Poli gehouden te Aalst, op 10 Maart II. en drukt zijn algeheel vertrouwen uit in de leiding der Katholieke Partij van het Ar rondissement Hernieuwt de verklaring onder vorm van motie gedaan op bestuurszitting van 7 April, waardoor werd betuigd da: er, sinds den Poll, aan geen enkel lid vol macht verleend werd tot onderhandeling voor samenstelling van gezegde afzonder lijke lijst Keurt beslist elk afzonderlijk optreden af en laakt ten strengste de houding van de drie leden welke eene kandidatuur op gezegde afzonderlijke lijst aanvaard heb ben Begroet in den Heer Ingenieur Albert Van Hecke, leeraar aan de Katholieke Hoogeschool, 3de werkelijke kandidaat en le plaatsvervanger op de ofiicieele Katholieke lijst, de vertegenwoordiger van den Katholieken Middenstand Beslist deze motie, tot heil der Katho lieke gedachte en den Katholieken Mid denstand ten goede, aan het plaatselijk weekblad en de Katholieke Pers ter inlas- sching mede te deelen en er tevens zoo groot mogelijke ruchtbaarheid aan te ge ven en gaat over tot tie dagorde. Voorkom de uitputting van den grond De grond bestaat uit twee groepen van bestanddeelen een geraamte, en voe dingstoffen. Het geraamte bestaat uit klei zand en kalk, bestanddeelen die niet door de plant opgenomen worden, uit genomen de kalk. De humus bestaat uit allerlei afval van plantaardigen en dierlijken oor sprong, en is geen eigenlijk planten voedsel toch zijn die gronden, die het rijkst zijn aan humus, de vruchtbaarste, omdat zij veel stikstof, fosforzuur en po- tasch kunnen bevatten, die mede met de kalk het voedsel of de samenstellende bestanddeelen der planten uitmaken. In alle gronden, waar humus ontbreekt, ontstaat verlies aan voedstoffen deze worden door den humus goed opge houden en dus door den humus belet uit de bouwlaag te loopen. Doch in de humusrijkste gronden zelfs ontstaat ver lies aan salpeterzure stikstof, door uitloo- ping met het regenwater. De bewerktuigde, stikstof wordt traps gewijs in den grond omgezet tot ammo niak en salpeterzure stikstof. De kleigronden zijn over het algemeen rijk aan potasch. Zulks belet niet dat regelmatig eene goede teruggaaf van potasch moet toegepast worden immers de potasch van den grond wordt slechts moeilijk aangeeigend en vormt tene reserve, welke niet straffeloos kan ver minderd worden. Wij besluiten dat het stalmest vol- i ADAM IN BALLINGSCHAP

Denderklok | 1929 | | pagina 1