Badio-Lumcn Banque Centrale de la Dendre SPORT NIEUWS DE STER Kanten I. EL i) Van ©en stukje Suiker Meimaand- 0. L. Vrowmaaad Huis tp huur verstond Gevraagd voor Ninove Taoakbond vas. hst Arrondissement Aalst STAD EN OMLIGGENDE KIMOVE. CiTROËN AUTOS Voituur CiTROËN Denderleeuw Voor al uwe bankbeuierkingen en geldplaatsingen Frans Van Volxem, Ninoofsche Kroniek Gevraagd Men Vraagt KIEKENKWEEKERS Te koop J. A. E. VERA< HTERT «trekt noodzakelijk is hij vermeerdert bet humusgehalte van den grond en be vat natuurlijke voedingsstoffen die wel ie waar ontoerijkend, doch hoogst nut tig zijn. Tevens moet regelmatig eene overvloedige teruggaaf van fosfoorzuur en potasch toegepast worden om voed- ■toffen aar. te brengen en de reserven van den grond te herstellen en te ver meerderen. Kalk mag evenmin verwaar loosd worden, 't is eene voedstof. die te vens den bouw van den gTond verbetert. Intensiever. Hoe dikwijls hebt ge niet die lekkere smaak geproefd van een stukje suiker Hoe menig brokje is reeds verzwolgen 'a morgens en 's avonds in uw koftie Welnu, dat brokje suiker, dat ge zoo sma kelijk vindt, hebt ge T reeds eenmaai afgevraagd wat het eigenlijk is r t anwaar aijn naam, vanwaar het stukje zelf komt Keen - Ziehier dan eenige kleme bijzon derheden daarover. Het woordje suiker komt voort van het Grieksche woord sakgaron. van het La- tijnsche woord saccharum, en de oor sprong dezer beide woorden zelf is sarka- ra, een woord uit de oude Indische taal. Indie was immers een der eerste landen die de suiker kenden. Maar alhoewel dit land haar reeds heel vroeg gebruikte, is het toch waarschijnlijk Bengalees dat haar xag ontstaan. Europa leerde de suiker kennen in het jaar 235 vóórj. Chr. Het was toen dat de oorlogen van Alexander de Groote haar in deze streken inbrachten. Ze werd in 't begin slechts getrokken uit het suikerriet. Rond de jaren 1J00 cam de suiker-industrie een grooie uit breiding. Spanje, Portugal en frankrijk leerden er ook spoedig het gebruik \an kennen. Met de ontdekking van Amerika werd deze steeds groeiende nijvetheid een nieuwe aarstaat gegeven. Rond de jaren 1700 was ook Antwerpen een middenpunt van de suii.ervoortbrengst. \oor deze steeds meer en meer groeienden bijval was het onvermijdelijk dat de nijeraors van Europa een voortbrengsel vonden dat het suikerriet zou vervangen, fussc. en deze vervangingsmiddelen vir.clen we ook de suikerbiet. ha vele ruchtelooze pogingen gelukte het midden ce achttiende eeuw een Prui sisch chimiste. Achard, met succes suiker uit de beetwortel te trekken. Engeland wendde alle middelen aan om deze nieu we methode te doen verdwijnen. Doch niets baatte en alsdan ontstond d.e hevige strijd tusschen de suiker getrokken uit het suikerriet, en deze getrokken uit de beet wortel. Het is nu eens de een dan «veer de andere die de bovenhand heeft, maar het is als zeker btschouwd dat welhaast het suikerriet slechts in die landen waar het voortgebracht wordt zal gebruikt worden. In Frankrijk spande keizer Napoleon al zijn krachten in om de nieuwe plant uit gang te doen vinden, eu het was in 1812 datM.Delessest de nieuwe suiker bekwam in zijne fabriek D« Passy. bedert dien is de geschiedenis van de suiker dezelfde als deze van de altijd betere methoden om ze uit te trekken en voort te brengen C. W. Meiavond. Dinsdag aanstaande 30 April, om 8 uur f 's avonds geeft onze Koninklijke Harmo nie, volgens aloude gewoonte hare jaatr- lijksche Meiavond-serenade, aan de Z. E. H. Deken en aan den heer voorzitter Dr. Prové PROGRAMMA Aan den Z. E. H Deken 1' Le coeut de France - marsch Popy 2 Pique-Dame - openingatuk. Suppé 3" Hongaarsche Dansen n- 5 en 6 Brahms 4- Ballet Egyptien Luigini Aan den heer Voorxitier Dr Prové 5' Le Grondeur - marsch Gurtner 6' Firenza -(fantaisie-openingstuk) Allier 7- Suite Oriëntale a) Les Bayadères-divertissement b) Au bord du üange (réveiie) c) Les Al méés (danse) d) Patrouille Popy 8' Isoline - ballet Messager Het kampioenschap voor den beker zal beginnen op den eersten Zondag van Juni ast. van 5 tot 7 uur, zelfde voorwaarden als verleden jaar. 2e match- 7 Juli en laatste match 4n Oogst. 2n Sinxendag iaarlijksche prijsschietmg. 3n Sinxendag schieting voor de leden. Voituren Ford per occasie te koop. Torpedo tn Conduite inlérieure in zeer goeden staat aan retr lage prijzen. Zich te wenden tot Frans Van Volxem, Expert- Werktuigkundige 26, Stee weg naar Aalst, N1NOVE, VlagiO huldiging. Zondag 5 Mei. zal de maatschappij De Lustige Koepoortmannen hare vlag in huldigen. Eenen stoet van al de wijken der stad zal gevormd worden om 2 uur namiddag stipt, in de Koepoortstraat, om stoetsgewijze door de straten der staa te trekken. zouden niet onofhankelijken speleiï bie den wij hen warm aan. Men schrijve aan het adres Romain Ghysels, 1 tender- win deke. Kené Var. Alma, hebbende, inriipoort, woning en twee ruime plaatsen voor werkhuis, stal of magazijn, gelegen te Ninove, in de Sint- Jorisstraat. dienstig voor alle bedrijf. Zich te wenden tot E-Van Oudenhove Edmond De Deynstraat, 3. tion werkt is 277.78 m. De aankondi gingen l ebben plaats in Let 1 rar.seb, Duitsch, Engelsch en Tsjechiach. Ook is men reeds begonnen met het installeeren van een 10 kw zender te Mahrisch Ostrau dit station zal op 254,2 m werken. Deftige meid voor huishouden van twee personen en klein kind Goed loon en goede behandeling geen wasch. Schrijven A. L. V. bureel van 't blad. De Heeren ltden worden vriendelijk uitgenoodigd tot de ALGEMEENE VER GADERING der tabakplanters van het arrondissement Aalst, welke op Zondag 28 April om 3 ure (zomeruur), te Ninove in De Keizer (Lckaal van 't Landbouwcommice), zal gehouden wor den. DAGORDE 1. Uitreiking der diploma's aan de deelnemers der tentoonstelling 1928. 2. Uitbetaling der geldprijzen aan de plaatselijke bonden van de tentoonstel lingen 1928 er. 1929. 3. Belangrijke mededeelirgen en be sprekingen. Zondsgdienst der Apothekers. Apotheek open van Mijnheer G1ERT5, Burchtstraat. Nachtelijke Bedevaart naar O. L. V. van Hal Nog maar pas verleden week hebben we de nachtelijke becva&rt naar 't Heilig dom van Kalle aangekondigd in Le Denderklok en reeds hooren we van talrijke toetredingen Bravo... We moeten dit jaar een klein honderdtal zijn. 'i Is niet te veel. Honderd christen menschen uit heel onze katholie ke bevolking. Vooruit, wie gaat er neg mee. We heb- ben verleden week vergeten te zeggen dat ook de vrouwen mee mogen. aarom niet Verleden jaar - het dient hier tot hun eer gezegd - was het vrouwelijk ele ment zelf het overgroote deel van ons groepje. Dit jaar moeten er dus cok mee. Maar de mannen mogen ook niet ten ach ter blijven,. We herhalen hetWie heeft er niets Te vragen aan de Moeder van onzen Zaligmaker. En wie niets te vragen heef-, kan dit nachtelijke tooneeltje maar opofferen aan onze goede Moeder Maria het kan niet anders dan Haar aangenaam wezen. We leggen er nogmaals den nadruk op Er zal niet geloopen worden. We vertrek ken om half één, aan de kapel van den Buichtdam, en we doen het zoo vroeg puur en alleen om niet te haastig te moe ten gaan. Iedeieen zal kunnen volgen en wie verkiest van te doen lijk verleden jaar, schikke zich een beetje naar de ande ren van de groep. We vertrekken in gioep, we moeten dus in groep aanko men. Vooruit. Wie gaat er mee. Hoe meer der hoop, hoe lie er. Opgelet Het is op Zaterdag 4 Mei, om half een uur zeer st,.pt. Aan de Kapel var. den Burchtdam, De laatste Automobiel-Rallye van Monte-Carlo heeft weerom eens het buitengewoon uithou- dings vermogen der doen uitblinken. Met 04 mededingers vertrokken waaronder alle gekende merken is de Commandant Berlexco in Bu- carest vertrokken. Hij legt de af stand Bucarest-Monte-Carlo, zijn de 2,939 km. af zonder de minste bestraffing, zich de eerste plaat sende in de rangschikking. De koude, de mist, de sneeuw en het ijs waarmede de eenige die vertiok, .ie kampen had, kon den niet beletten dat zij over alle andere zegevierde. Vraag een proefrit van dezen onvergelijkbaren wagen aan den verdeeler Waarom zijn de koines van het huis De Roecfc-Niittinck, Lavendelstraat io (Telefoon 302) de beste Omdat deze koffies uit de fijnste soorten gekozen zijn welke in Belgie ingevoerd worden Door het huis zelf, met de meeste zorg, snel en volkomen dampvrij, dus op de hoogst mo derne wijze, gebrand worden, en daarbij aan prijzen buiten alle concurentie afgeleverd worden. MARKTPRIJZEN van 9 April Boter p.r kilo ff- 28,00 Eieren 0,70 Aardappelen 6o,- Yiggens 't koppel 600 - 700 Konijnen 't stuk 30,00 Kiekens 15,00 In den nacht van Zondag op Maandag brak er brand uit in de woning van het gezin Deman, wij* Landuyt, Dender leeuw. Het vuur werd aangewakkerd door een Noord-üosterwind. Het eenig beschikbaar bluschmateriaal bestond uit emmers water. Aan redden van meubelen viel niet te denken. Een n-» een werden zee neven el kander staande woningen in de asch ge legd Het zijn de gez nnen De Man, De Schrijver. Van Houtte, Toom, Beeckman en Uyterspruyt, die dakloos zijn. In het geheel zijn 34 menschen dak loos. De brand woedde tot 's morgens 8 ure. De geteisterde gezinnen vonden een on derkomen bij buren. Het zijn zes menschen die met hun zuur gewonnen centen hun eigen huisje hadden. De woningen zijn allen maar voor de helft verzekerd. De schade bedraagt ruim 300.000 fr. De oorzaak is onbekend. Moeders. Wilt gij blozende en levendige kinderen geeft hun Ener Siroop of Sarcoglnbine beiden zijn opgemaakt met verdikt ossen bloed en uiterst aangenaam van smaak. Zij geven kracht en gezondheid, zullen u vele ziekten sparen en toelaten fier te zijn op U"- dierbaar kroost. Eenig depot APOTHEEK Jos. De fiuyver, Beverstraat, Ninove. WENDT U TOT DE Expert-Werktuigkundige 26, Steenw eg naar Aalst, NINOVE. Bolling Op Zondag 28 April 1929, groote jaar- lijksche Bolling naar geldprijzen, ter herberg van Ernest D'Hondt, Kerkplein. Inleg 1,50 fr. per man peleton van 4 man. Inschrijving van 4 tot 5 uur. Bij de prijzen zal een speciale prijs gevoegd worden van wip en speciale. Koninklijke Handboogmaatschappii StSebastiaan In bestuursvergadering van 13n April j.l. zijn de volgende besiuiten genomen. Zondag 6n Mei Algemeene Vergadering op boet ten 5 uur en schietirg voor de leden. Zondag 12n Mei Jaarlijksche Konin ?schieting, welke zal opgeluisterd worden, nici de welwillende medewerking der Koninklijke Harmonie Eendracht. Vergadering in de Keizer ten 2 u 1/2, Schieting ten 3 uur. 'k Heb verleden week een bezoek ge had van den renner Frans Vernaillen uit Okegem, die sinds vijf maanden als soldaat in Duitscbland vertoeft. Geerne bij is ook zijn ordewoord niet, want Fr; ns hunkert er naar om van de klas te zijn en het rennersbaantje opnieuw met dubbelden moed in te slaan. Verleden Zaterdag werd het huwelijk ingezegend van onzen ouden en veelbe- lovenden junior, Frederik V. Rosstm, die met Maria Bellemans in den echt trad. Alle spoitmannen uit de Dender streek die zijn vroeg afscheiden aan sport betreuren en inzonder De Denderklok, bieden aan het jeugdig echtpaar hunne beste gelukwenschen, hopen dat zijn lief vrouwtje meer sportieve gedachten krijgen en Free een maal de witte broodsweken achter den nig weer zijn kans zal laten hervatten in 't edele ren nersleven. Ghysels Romain. onze nieuwe onaf hankelijke die in de Ronde van V laan deren zulk een schoon figuur maakte, zal voortaan ook zijl. kans op de pist beproeven met als maat De Spiégeleer Edmond. Een ferm koppel struische kerels ;die bekend staan voor hun prach tig treinloopen en onophoudend uitschie ten. Aan de velodroom Bestuurders welke Byrdis Expeditie De heer Went van de Canadeesche Westinghouse Company die een sptciale vriend is van Commander Byrd, sprak onlargs bij een lunch in de Electrical Club te Montreal over den omroep voor de Byrd's 1-xpeditie. Hij merkte op, dat de poolexpeditie slechts is uitgeruit met telegratie-zenders, zoodat van dien kant alle mededeelingen moeten geschieden in Morse-Code. Bijna eiken'dag wordt er door de marconisten der expeditie een résumé uitgezonden van wat er dien dag is geschied. De golflengte waarop deze berichten woiden uitgezonden is ongeveer 34 meter. De heer Went deelde voorts mede, dat het station KDKA (Pittsburgh) le deren Zaterdag om 11 uur n. m. een radio-telefonischen omroep doet voor de expeditie en wel op drie golflengten, n. 1. 306 meter met 50kw e: ergie, 62.5 meter met 35 a 50 kw energie en 25,4 meter met 40 kw energie. Tot op heden zijn alleen de uitzendingen op de laatst genoemde golflengte door Byrd gehoord Aan boord van de City of New-York neemt een stenograaf de berichten op. Deze berichten zijn voornaam!ijk| per soonlijke mededeelingen voor de beman ning der schepen. De stem eens roependen in de Woestijn Ja, inderdaad maar de roepstem kwam in dit geval niet uit de woestijn, maar uit Holland en deze stem, die van den Philips zender PCJ wordt ook gehoord en wel door het radiostation te Tabel bala, een Fransche versterking, 800 km van de naaste bewoonde plaats, omrii gd door de eindelooze gloeiende zandvlak ten van de Sahara. Blijkens ingekomen r- pport worden de uitienduigen met eer. wonderbaarlijke constantheid en zuiverheid ontvangen. Alleen, zoo schrijft men, veroorzaken de zandstormen nu en dan fluctu tties in de signaalsterkte. Verder, verv gt het rapport, treden bij de hier 's zomers heerschende temperaturen van 120°F, storer.de ehctrische verschijnselen en luchtstoringen op, waar weinig t te doen is. De kleine bezetting spreekt in de meest enthousiaste bewoordingen over de afleiding en de genotvolle uren, welke deze kortegolfuitzendir.gen hen verschaffen. Het grootste auditorium aller tijden Men schat dat 63 000.000 radio-luis teraars de eedsaflegging en installatie van president Hoover hebben gehoord. I >it waarlijk enorme auditorium kon worden bereikt dank zij de samenwerking van de grootste Amerikaansc.be omroep organisaties Het voltooien van het telefoonlijn- en radio-netwerk, dat de geheele natie deed meeleven met deze belangrijke gebeur tenis heeft weken van ingespannen arbtid gekost Zonder twijfel is deze uitzendig een record, dat voorloopig nog wel niet geslagen zal worden. Uncle Sam leest radio-nieuws Indien het waar is, dat de openbare belangstelling voor een bepaalde zaak, zich weerspiegelt in het aantal kolommen, dat de dagbladen eraan wijden, dan moet de belangstelling van het Amerikaansche volk voor radio en alles wat ermede in verband staat wel buitengewoon groot zijn Als voorbeeld moge dienen, dat de Alent York Htrald Tribune een der groot ste dagbladen, op 30 Maart 12 volle pagina's aan radio en omroep wijdde Het normale wekelijksche radio-bijvoeg sel van dit dagblad telt 8 pagina's. Plannen in Nederland Het Engelsche radio-tijdschrift Wireless Worlo meldt, dat er waarschijnlijk reeds in Mei proefnemingen met televisie zullen worden gedaan over den N'ederlandschen zender PCGS, den Haag. Er zal gebruik worden gemsakt van een nieuw systeem. Het tijdschrift bericht voorts dat de Nederlandache P. T. T.- autoriteiten reeds toestemming hebben gegeven tot het doen van deze experimenten. Zooals men weet doen in Engeland herhaaldelijk berichten de ronde, dat Nederiandsche zenders aan televisie proefnemingen zullen worden dienstbaar gemaakt en daar deze berichten tot op heden steeds ongegrond bleken te zijn, raeenen we ook dit bericht onder voor behoud tc moeter. aanvaarden Voorname Belgische zeepfabriek vraagt vertegenwoordigers voor den omtrek ""Zeer winstgevende voorwaarden. Schrijven naar bu reel van het blad onder C.B.S.B. Halve gast en leerjongen, bij Isidoor De Roeck, Meester kleermaker, F.dmond De Deyn straat, 44, Ninove. TE KOOP Camion Ford 15(10 kilo. Gansch vernieuwd en wel geschikt voor beestenkoopmansen marktkramers zich te wenden tot Garage Beeckman Co Brusselschesteenweg, 4, Meerbeke vraagt op tijd uwe kiekens bij FRANS KEYMEULEN Brusse.Istraat, 29, Ninove. Uitgebroed met de vermaarde Gebreveteerde Broedmachien van P. Vande Wegtae te RUMBEKE. Voor alle inlichtingen wend u tot Frans KEYMEULEN te Ninove. Nieuwe stadions in Tsjecho-Slowakije Het 12 kw" statten te Feriuy, nabij Pressburg (üiatislava), is thans gereed gekomen. De eerste proelzendingen von- den plaats gedurende de dagen voor Paschen. De golflengte, waarop het sta Boomezel zoo goed als nieuw Zich te bevragen 't Bureel van het Blad. Men vraagt nog altijd 100 filetwerksters, stopsters of bro- deersters, bij Aug}. Nys, 19, Doorn weg Ninove, achter de sta tie. Goed loon. door iedereen voordeelig te bekomen om te bouwen; huis, land of grond te koopen zijn zaken uit te breiden, enz. ALLE GELDLEENINGEN OP HYPOTHEEK Gt mak van afbetaling. Gratis inlichtin gen. Landbouwers en werklieden zeer gunstige voorwaarden. Spreekuren 9-12 en 2-7 's Zondags 9-12. 18, Graanmarkt, 18, AALST Studie van Notaris JEAN-RENE VAN ROSSOM, te Ninove. Graanmarkt, 48. Uit ter hand te koop. Stad Ninove 2 gerieflyke Werkman woningen, staande en gelegen in de Pamelstraat, nrs 114 er. 116 Bewoond door Petrus Geerts-Stevens en De Hcnau Van Butsele Voor inlichtinhen zich te wenden ter studie van Notares Van Rossom voornoemd: De Notaris V'ANDEVELDE, te Ninove, zal Openbaarlijk verkoopen Een Schoon en welgelegen RENTENIERSHUIS te Ninove, in de Edmond De Deynstraat, n- 18 groot O4 aren 10 centiaren. Bewoond door den heer Camille Vanden Berghe. Enkele Zitddag Dinsdag 30 April 1929, om 2 uren namiddag, in den Liberal© Kring n te Ninove, Groot# Markt*

Denderklok | 1929 | | pagina 2