BE Noodzakelijkheden f l)«*r«Jf Jaar i» 25 Prijs per nummer 25 centiemen. Wrnove 25 Juni 1929 Kahcvitcn laam.sc/i en Volksgezind Weekblad et. LMYSYIBÜAflt-ILIiliyitg üeunkkelijk Spoorwegon geluk bij Geeraardsbergen Lamlbouwbvla ngen Ferdinand VAN NIEUWENHOVE VOOR HET Fosteheckrekening (R Luysterman n 1862,54) KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maanden ir. 3,50 6 maanden 6,50 1 jaar 12,50 Drukker-U itgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Na de verscheidene uitingen van genoegen of ongenoegen, naar gelang den min of meer gunstigen uitval der verkiezingen, die we in de eerste dagen na deze jongste campagne hebben kunnen waarne men, kunnen we gerust, enkele be sluiten neeileggen, zonder gevaar te loopen, overhaastig te werk te gaan, of te handelen en te spreken, onder den invloed van den vermel den uitval. En een der eerste besluiten die zich opdringen, voor onze katho lieke partij natuurlijk, is de nood zakelijkheid van een katholieke actie die, jaar over tijd, haar in vloed zou doen gelden en, niet al leen tot uiting zou komen de laat ste paar weken voor de verkie zingsdata Het is een feit, we mogen het wel bekennen dat er bij ons aan een daadwerkelijke propaganda, in den tusschentijd der opeenvolgen de verkiezingen, weinig of niets wordt gedaan. En het is een ander feit dat de narWl*a° zoo'n werking ook niet uitblijft. Als we zien hoe jammerlijk de uitslag is geweest voor de socia listen, die nochtans jaar in, jaar uit, aan een doeltreffende propa ganda hun beste krachten wijden, dar. kunnen we gerust bekennen dat we van de roodjes iets te lee- ren hebben, vooral op dit gebied. Het tijdelijk succes der liberalen is daar tiouwens ook om in de toe komst een baken te wezen voor ons, katholieken, om in die toe komst, niets onverlet te laten, opdat ook aan katholieke propa ganda en voortdurende propagan da iets zou worden opgeofferd. Wij kunnen er niet genoeg op aandringen, er niet genoeg op wij zen hoe noodig, hoe broodnoodig het is, voor de katholieke éctie dat de propaganda niet alleen ge voerd worde de laatste dagen voor de verkiezingen, maar ook en vooral in al de dagen die volgen op de jongste periode tot de eerst kemendt campagne. Laat ons om Godswil de lessen van het verleden toch niet in den wind slaan, maar dat ze veeleer voor ons het nut afwerpen dat er in besloten ligt. Wij hebben voor ons, meer dan gelijk welke partij, de schoonheid van onze katnolteke princiepen en idealen, wij hebben voor ons, als we het goed willen begrijpen,de idealiseerende jeugd, wij hebben voor ons.den iever van vele jonge krachten, die we zoo maar niet over 't hoofd mogen zien, of breken, (wat ook al gebeurt), van zoohaast ze ook hel hoofd op steken. Het is daarom een verheugend verschijnsel dat er zoo aanstonds na de verkiezingen gedacht werd aan een propaganda- club Reeds meer dan eens hebben wij er kun nen opwijzer hoe noodig we zoo'n organisme hebben en waar het er dan e ndelijk toch eens schijnt van te komen, zijn we er dubbel blij om. Een andere les, vooial voor ons kanton, voorai voor ons arionuis- sement, is voorzeker de noodzake lijkheid om meer in voeling te ko men met elkander. Wanneer we zeggen met elkan der vian bedoelen we hoofdzakelijk, de verscheidene standen onzer partij. Het is een onomstootbare waarheid, dat, hoe mooi de theo retische gedachte van de Stands organisatie ook is, er -dikwijls en I veelal te vaak op eigen houtje j wordt gehandeld Ook dit hebben wij in 't velleden al meer dan eens kunnen vaststellen heeft iederen stand onder de plooien van het katholieke vaandel, zijn afzonder lijke, zijn karakteristieke eigen schappen, toch ligt er aan de basis van de algeheele werking, dezelfde gedachtenorde, dezelfde princiens- kwestie, nl. Het katholiek prin ciep, dat hetzelfde blijft zoowel voor boeren, als voor burgers en werklieden. Daarom is de getroffen maatre gel van eens, van tijd tot tijd, de hoofden bij mekaar te steken, en eens samtn te komen om den toe stand te overzien, te bekijken, te overschatten en de noodige maat- treffen, van het allêigroofëte^ e> lang. Het i» waar, burgers hoeven zien niet te mengen in kwesties van huishoudelijken aard eentr werkersorganisatiehtt omgekeer de is ook waar, maar hebben i burgers, èn boeren, èn werkliede i niet dezelfde belangen bij den al- giheeitn uitslag eener verkiezing hebben de diie standen niet enke le of meerdere punten die op hun onderscheidenlijke programma's (als ik het woord mag gebruiken) voorkomen. Behalve het directe nut dat daaruit zal voortvloeien, krijgen we op den ho^p toe nog ditdat de verscheidene leiders of bestuurs leden der verschiilige organismen, beter mekaar zullen leeren, ken nen, waardeeren, en hoogschatten en dat er veel wrijvingen, die nu noodzakelijk bestaan zullen ver meden worden. Wij willen natuurlijk niemand de les spellen, maar heeft het ver leden ons niet genoeg gelijk gege ven, om eens vlakal dt waarheid te durven zeggen. Iedereen zijn verantwoordelijkheid, jawel, maar ook iedereen zijn recht. Als we eens en voorgoed gaan albreken met den ouden sleur en slenter die aan activiteit schijnt te knagen, dan kunnen we er alleen best bij varen. Maar daarom is het ook noodig - en ook dit hebben we reeds meer dan eens geschrtven in het verleden, dat er met volle ver trouwen gewerkt worde, onder de hoede en de leiding van onze hooldmannen. Het gaat niet op, het is dom, archidom, om altijd zijn voormannen gaan at te bre ken. Htt zijn ook maar menschen met vleesch en beenderen zooals wij, en als ze in zich de greote lietde dragen voor hun princiepen en hun paitij en derhalve hun hee- le leven ten pande stellen voor het bestuur van deze partij, dan heb ben wij alleszins niet het recht om hun, om de kleinste beuzelarij, siccus te doen albreken. Voeling moet er zijn, en tusschen de strij dende elementen onderling met mekaar, maar ook zeker en vast, tusschen de strijders van simpelen rang en de leiders. Een eerste noodwendigheid van een doeltreffende propaganda is immers toch de tucht in de eigene rangen. Wij hoeven niet altijd de becritiseeren, we dienen eerst en vooral op te bouwen, stevig en sterk en daarom moet er natuurlijk geluisterd worden naar de leiders, en bijzonder gehoorzaamd Het is trouwens als zouden we aan ons eigen zelf gehoorzamen. Immers wanneer deze of gene per soon leider is, dan is het door on ze eigene stem, door onzen eige nen wil en het gaat niet op, het is niet denkbaar, tegen uw eigen wil in te handelen. Ook dit hebben we graag eens herhaald, omdat we in het jongste verleden kunnen vaststellen heb ben hoe er met den goeden trouw onzer leiders werd gesold (ik zal het wo-md maar gebruiken). Niet om personen dient het bij ons te gaan, maar om princiepen Laat het ons niet vergeten. De Redactie. Negen dooden Zes en-twintig ge kwetsten Woensdag morgend rond 5,15 ure is te Viane-Moerbtfke een verschrikkelijk on geluk gebeurd, dat r og erger schijnt te zijn dan dit over eenige weken gebeurd te Hal. Viane-Mosrbeke is de eeiste statie boven Geeraardsbergen 't is daar dat het ongeluk plaats had. He trein 1804 vertrekkerd uit Gent om 3,13 ure naar Geeraardsbergen en s'Gra- venbrakel, neemt te Sottegem rond 4,30 ure vele werklieden op. Deze trien is lo- kaaltrein tot Geeraardsbergen, van wai r hij rechtstreeksche trein wordt tot Haire- 8t-Pierre. Gekomen op omtrent 350 m. van de statie van Viar.e Moerbeke, ont- riggelde de trein. De riggels en dwars balken werden uiteengerukt en de loko- motief kantelde om op de spoorbaan. Üp dit oogenblik kwam uit tegenovergestelde richting de trein 1871 uit Manage naar Geeraardsbergen. 't Was slechts bij eene 1 romming der spoorwegiijn dat de stoker zag dat ten ongeluk was gebeurd hij kon niet nieer stoppen en kwam op dtn omgekanteidcti trein botsen. De lokomotief van dezen tweeden trein viel ook omver en 't is als bij mirakel dat de mecanicien en de stoker ongedeerd uit het machien konden komen. Op het oogenblik der botsing werd de eeiste wagon van de derde klas van den trein uit Gent letterlijk ineengeduwen door den hoofdfourgon Al de slachtoffers bevonden zich in dezen wagon de treinwachter bevond zich in den fourgon. Verschrikkelijke alarmkreten ginger, op en onmiddellijk kwam van alle kan ten hulp opdagen. De landbouwers die op 't veld aan den arbeid waren kwa men op het alarmgeioep toegesneld en brachten hulp aar. de ongelukkigen het personeel van het Roode Kruis van Geeraardsbergen en dit van het hospitaal van Geeraardsbergen was eveneens spoe dig ter plaats. E. H. Van Hevelen, onderpastoor die ook van de eerste ter plaats was kon aan enkele slachtoffers nog de laatste H. Sacramenten toedienen. Er waren van eerstaf negen dooden zij werden overgebracht in de wachtzaal van tweede klas. Er zijn een twintigtal gekwesten waar onder een tiental vrouwen zij weiden overgebracht naar het hospitaal vast Geeraarosbergen en de kliniek van Lr Vander Schueren te Geeraardsbergen. De nieuwstijding dezer gruwelijke ramp verpreidde zich snel en van uit Brussel werden door het Roode Kruis maatregelen getroffen om spoedig hulp te leenen. Om half elf waren reeds vier harer ambulanciewagens op het tooneel van de ramp en werden de reddingswerkzaam heden voortgezet onder de leiding van M, Dronsart. Woensdag namiddag is M. jaspar, eerste minister, vergezeld van zijn kabi netsoverste per auto naar Geeraardber- gen geweest. Na zich ter plaats der ramp te hebben begeven is hij de overleden slachtoffers der ramp gaan groeten. Daarna is de eerste Minister terugge keerd naar Geeraardsbergen en is naar het gasthuis gegaan vandaar naar de kliniek v;:n M. den dokter Van Der Schueren Dezes gedrag staat volgens de verklaringen van al de getuigen, boven allen lof verheven. De dokter heett een reuzentaak te vervullen gehad en op dien enkelen dag niet min dan negentien heelkundige bewerkingen gedaan. ervolgens heeft hij de Koning en de Koningin ontvangen die om 7,15 uur te Geeraardsbergen aangekomen zijn. De Koning en de Koningin hebben zich met hun gevolg naar het gasthuis begeven. Zij hebben gebeden in de rouwkapel, het stoffelijk omhulsel der slachtoffers ontroerd gegroet en zij hebben t0Ld? h» snonde i>e- gesproken. De Vorsten zijn ook naar de kliniek van dokter Vander Schueren gegaan, om de gekwesten die er verzorgd worden, den balsem hunner deelneming en hun ner minzaamheid op het hart te leggen. De volksdrommen, die in den omtrek der Gasthuisstraat waren toegestroomd, hebben HH. MM. den Koning en de Koningin een diep-ontroerden en dank baren groet gebracht. Rond 8 ure zijn de Vorsten naar de hoofdstad terug ge keerd Op vooistel van M. Jaspar, eersten minister, heeft Z. M. de Koning het ridderkruis van de Leopoldsorde verleend aan dokter Vander Schueren, van Geer aardsbergen, aan wie zeker verscheidene erg gekwesten het leven verschuldigd zijn dank aan zijn heelkundige bewerkingen. Lupienen ais groenvoeder Reeds verschillende malen zijn wij te ruggekeerd op de belangrijke kwestie van groenvoeder voor onze huisdieren, 't Is omdit we overtuigd zijn dat onze land bouwers in 't algemeen er niet genoeg op uit zijp, het gansche j <ar door groenvoe der onder de hand te hebben. En noch tans, welke schade ondergaan zij niet door hun gebrek aan vooruitzicht. Wij komen heden weerom de ernstige aandacht der landbouwers vestigen op tien teelt der lupienen. Men kweekt de witte en ook de gele lupienen. Dit voeder wordt zeei gezocht door de dieren en werkt heel gunstig op de melkgeving. Lupienen komen heel gemikkeiijk in lichte, z-lfs zandachtige gronden. Men zaait ze in Juni en men bekomt na korten tijd een goede opbrengst. A's bemesting raden wij aan 700 tot 800 kgr. staalslakken en 500 tot 600 kgr. kaï- nite of sylviniet per hectare onder te ploe- gen. Daar onze lichte gronden gewoonlijk niet al te veel voorraad var. voedsel heb ben. en vooral niet aan stikstof, zullen de landbouwers voordeelig daarenboven nog 100 tot 125 kgr. zwavelzuur ammoniak aanwenden. Deze meststof woidtopden omgeploegden akker gestrooid en voor het zaaien zorgvuldig met de eg inge werkt. Moest het gebeuren dal er landbouwers zijn die hel groen voeder op het oogenblik der iolledige ontwikkeling kunnen misse dan zullen zij deze heel voordeelig als groenbemesting kunnen onderploegen, want als vlinderbloemige planten zullen zij aan den grond, benevens fosfoorzuur en potasch ook een groote hoevtelhtid stikstof teruggeven. D1XI. STERFGEVAL Woensdag 12 Juni 1.1, is te Geeraards bergen, in den ouderdom van 58 jaar, na een kortstondige ziekte, godvruchtig overleden den Heer Oud- Volksvertegenwoordiger, V/erkend lid van den Katholieken Midden standsbond van Ninove. Vereerd door Z. H. Paus Pius met het Kruis Pro Ecclesia et Pontifice Vereerd met het Eeretcthen van 'Ze klas en de Mcdalie van i* klas. De üjkplechtig'neden hebben Zaterdag 15 Juni plaats gehad, Hen overgroot getal vrienden en kennissen had er aan ge houden een laatste huldeblijk te brengen aan het stoffelijk overblijfsel van den diepbetreurden Katholieke werker. ..Bij de lichting werden de volgende iijkreden uitgesproken. Lijkrede uitgesproken door den heer Dokter Vonder Schueren mijne heeren, Lijkrede uitgesproken door des heer Baron Lodewijk de Béthune. DEB De Katholieke Vereeniging var. Geeraardsber gen buigt met diepen eerbied voordat te vroeff geaolven graf en beweend het verlies van eenen harer trouwste zonen. Werker van af de eerste uur, heeft de heer Fer- nij txïjjverGC zien immers mei m tav OIOU utwt- MW stichting Hulp en Onderstand op een tijdstip waar de katholieke wereld nog aarzelde en onbe wust scheen zijner greote verantwoordelijkheid tegenover de opkomende Demokratie dat ver. dienstelijk en diep verheven initiatief van begin ner en ontginner stelde hem vlug op cene aan zienlijke plaats onder de enkelen die streefden om maatschappelijke werking moeitevolie taak als aan de minderen nog bijkans alles moest be wezen en aangelegd worden wat te hunnen bate ondernomen werd. En daarin vinden wij twee groote kenmerken der werkdadigheid van onzen betreurden vriend zijn koenen arbeidsgeest en zijne uiterste dienstveerdigheid voor denederigen; onverpoosd heeft hij dan zijn eerste ondernemen uitgewerk en gedurende tientallen van jaren uit gebreid: Ziekenkassen, Onderlinge verzekeringen, Pensioenkassen Herverzekeringskas. Fondsten verbeteringen der ongezon 'e woningen vonden bij hem ten alle tijde bevoegden raad en boog* bescherming boeren, nexingdoeners, werklieden werden zijne klanten ronder voorliefde noch on derscheid. Ook de kommervolle stonden van den oorlog wist hij door de verdubbelde werkzaamheid in te vullen en liet zich alleszijds in aanspraak nemen; meermaals dan en later moest hem zijne goedheid berouwen. Met den loop der snelvluchtende jaren vielen hem de hooge eerbetuigingen herkaaldelijk ten deel: hij onthaalde ze niet met praalzucht maar als ecne hulde aan de katholieke gedachte, waar hij voor in *t harnas stond en aijn leven sleet in edel streven. Docr een merkwaardig samentreffen van ge beurtenissen werd hij eensklaps van op de ver smade vijfde plaats der Kath. lijst tot de wetge vende Kamer verheven eene weerdigheid. die hij niet had gevraagd noch verlangd Vier jaren lang was zijn mandaat ten dienste niet van zijn eigen zei ven. maar van dezen die het hem hadden gegund. Later rezen moeilijkheden op aan den politie- ken hemel maar dan riep den wijzen ma* onge rimpeld helder,. die het hebben gegeven die komen bet weer nemen Op dien beruchten iO Meert, wij hebben het gehoord verklaarde hij zij nen troost te vinden in 't vooruitzicht zich voor taan. boven de last van zijn talrijk gezin, nog meer ten dienste te stellen der min begoeden. Reeds over ander halfjaar was hij in het heringe richte Vincentiusgenootschap zijn vroegere plaats op 'teerste woord komen innemen. Van hem kwam herhaaldelijk de raad de geldinzameling gelijk vroeger in alle huizen te hernemen opdat het penningskeu en het goudstuk samensmelten in den naamloozen kroes der kristelijke naasten liefde en de gezamentiijke zegeningen van de Algever over klem en groot mogen nederstroomen. Zoo was zijn leven een onverspanden diensttijd te kort gemeten maar wel gevuld met stille vrome daden. Ook vond de onverbiddelijke dood den kristene bereid Mijn God, ik kom ging zijn zucht op zijn lijJensbed 1 En zoo wordt de pijnlijke schei ding met een hoopvol tot wederziens bewe- meld die de treurende opbeurt. Hij moge het Onvergankelijke Goed genieten om God. Hij ruste in vrede. MIJNHEEREN Het is met een gevoelen van innig verdriet dat ik de droeve taak heb aanvaard, in naam der Katholieke Vercenigiug van het Arr. Aalst, aan de nagedachtenis van onzen diepbetreurden vriend Fernand Van Nieuwenhove, eene laatste hulde te komen brengen. De onverbiddelijke dood heeft hem na eene kortstondige ziekte op cenen nog jeugdigen ou derdom aan zijne diepbeproefde familie en aan zijne katholieke vrienden ontnomen, als wannec|

Denderklok | 1929 | | pagina 1