Hl WAT IS LOURDES MEXICO HANDELAARS Derde Jaar Nr 26 Prijs per nummer 25 centiemen. Mrnove 50 Juni 1929 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. UJVSTIRHAM-t-tStAfftl Kanton Ninove Landbouwbelangen Ia het Recoll8ttsa3dö©3teï te Dismuile KLOKKEKLANKEN VOOR HET Postcheekrekening (R Luysterman n- 1862.54) KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden ö,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Zoovelen, wij mogen zeggen iedereen, hoorden spreken of lezen over Lourdes, als Pyreneeënstad en bijzonderlijk als genadeoord, waar wondere zaken gebeuren, die, welke godsdienstige gevoelens den mensch ook bezielen, ten minste doen nadenken. Het valt buiten twijiel, dit ons klein menscheliik verstand niet bij machte is, redelijk uit te leggen de zoo talrijke genezingen, naar ziel en naar lichaam, bij de Giot van Ma^-sabielle bekomen. Doch. schiet de rede te kort om het hoe dezer levensvernieuwingen juist te bepalen, ons hart spreekt en dankt, liefdevol innig, die Moeder, welke zich over heur aardsche kinderen op zulke zichtbare wijze ontfermt. Lourdes, waarnaar ieder oogen, ieder hart, ieder geest zijn gericht, alsof die rotsen een onnoemlijken aantrekkingskracht bezitten, welke dezen die het groot geluk hadden hen te mogen aanschouwen, dwingt om terug, ginds, zich aan de voe tender Zuivere Maagd neer te wer pen om al hun leed, alsmede al hun hoop Haar op te dragen Te Lourdes is vtreenigd al het heerlijke,al het diepe, alhetgroot- sche in een synthesis van hetgeen den mensch aan God verbindt: het geloof, de hoop, de liefde. Wat wij daar zien en gevoelen is meer dan een geloofsakte een kreet van kinderlijke teederheid, een trillend refrein van dankbaar heid tot Jezus en Zijn Onbevlekte Moeder, een kreet, een refrein, im mer verduizendvoudigd bij elke solemniteit, bij en om de geze gende Grot. Die grot, door kaarsen zwartge brand, en schoonerdan een aardsch paleis Die grot, waar de Onbe vlekte Maagd aan de kleine Ber- nadette verscheen, is den Bede vaarder als de ingang van het Hemelsch Paradijs en verschaft hem telkenmale de zachtste indruk ktn, de diepdoordringende, en die immer bijblijven, als een verster king op den volgende levensweg De Grot Een vlekje dei wereld, waarop de maagdelijke voet van Maria zich heeft geplaatst een hoekje van de aardt, door den Hemel bezocht en welke altijd door dat bezoek zal begeurd blijven En immer vloeit het water, door Gods genade uit de grot ontspro ten, vullen de baden, waarin cle zieken hun lijden doopen, verdul dig aan andere leerend de oneindi ge hoop op Godts liefde en Barm hartigheid. Het zingt daar, aan de Grot, als een gedurig dank- en vreugdelied, O. L. Vrouwe ter eere. Elk der honderden kaarsvlamme- kens schijnt een stem te wezen, wen allen zich mengen, met het gemurmel van 't vliedende Gave- water, tot één hymne Maria ten groet. De treffendste ceremonie, te Lourdes, is zonder twijfel, de namiddagprocessie. Dan worden al de zieken, deze op zijr berrie de andere in zijn karreken, gebracht, op 2ij, langsheen de breede laan, voor de Basiliek, waar Krist us zal voorbijtrekken. Evenals in Gaiilea an in Judea het volk opeendrong bij den Heiland, zoo ook te Lour des, is de toeloop overgroot op de Esplanade bij die H. Sacraments processie, een opperste smeekbede om red ling, den triomftocht van aller Koning. En 's avords is den aanblik der Basiliek en van de omliggende plaatsen waarlijk tooverachtig: het licht, dat alles omvat, die stroom van vuur dat van de hooge spits der bovenkerk tot aan de voet af rolt en omraedom en overal in duizenden dansende kaarslichten voortvloeid Een licht van laai ende liefde, wen, indrukwekkend de roep, onophoudend gegeven, onophoudend hernomen wordt, en tot Maria opklimtAveave, ave, Maria Welke vreugde vervult de ziel, welke zalig., siddering door werkt ons gansche lichaam, wan neer die klimmende opwelling van lielde zich besluit tot een allts- overweiaigend eenstemmig credo Ja, Maria, wij gelooven ..ja, wij hopen op uw alvermogende tus- schenkomst.ja, tot boven de 2 000 zullen wij, dees jaar, met de Diocesane Bedevaart van het Bis dom Gent U komen smeeKtn, U loven, U hulde brengen. PELGRIM. N. B. Dat ieder lezer onmiddel lijk inlichtingen vrage of zich late opschrijven bij Mw Fr. Van de Kerckhove-Cercelet, Molenstraat, Aalst of bij een dei gewestelijke afgevaardigden E. H. De Cock en E. H. De Dycker, onderpastoors te Ninove. pen of zelfs om er enkel het gebruik van te verhuren 2) elke verkoop of verhuring die het gevolg is van zulken aankoop 3) elk huren van roerende goederen om deze weder te verhuren en elke weder verhuring die daarvan het gevolg is 4) elke onderneming van handwerken of werkhuizen, van openbare of bijzonde re werken, van commissie tot vervoer te land of te water 5) elke onderneming van leveringen, age..ties, zaai-kantoren, inrichtingen van openbare verkopingen, van openbare vermakelijkheden en van verzekeringen met premiën 6) elke bank-, wissel- en makelarijver richting 7) elke verrichting van openbare ban- ken 8) de wissels, mandaten, briefjes of an der eeffecten aan order of aan toonder 2 kate^orie elke verbintenis van han delaars, ten ware er bewezen zij dat ze een oorzaak hebben vreemd aan den han del. 3 kategorie 1elke onderneming van opbouw, en eiken aankoop, verkoop van vrijwilligen wederverkoop van schepen voorde binnen- en buiterscheepvaart tl elke verzending ter zee 3) elke aankoop en verkoop van scheeps- toebehoorien, scheepsmondvoorraad 4) elke bevrachting of scheepshuur, ontleening of leening op boden' rij 5) eb e ve; zekering en andere contrac tei: aangaande den zeehandel 6 elke schikkirg en overeenkomst we gers de loonen en het huren van scheeps volk. uitzonderlijke gevallen daargelaten aan de snelwerkende meststoffen omdat de planteu gedurende den Zomer snel moeten groeien, gezuiverde zouten, tot het verkrijgen der beste hoedanigheid. Kooit gebruike men zwavelzuren am moniak alleen de plant aanjagen is niet voldoende, men moet ze volledig voeden, stikstof en potasch verzekeren den groei, de massa opbrengst, en zelfs de hoedanigheid, doch 't is vooral het fosforzuur dat invloed heeft] op de hoe danigheid, en eene tijdige rijpwording verzekert. Derhalve geen enkel bestanddeel ver waarloosd, en coit één bestanddeel al leen uitgestrooid. Eene mengeling van zwavelzure potasch is eene buitenge woon doelmatige mengeling die drie meststoffen leenen zich ten andere uit stekend tot onderlinge mengeling, en men heeft aldus maar eene uitstrooiing te doen. Intensiever. Bevolkingscijfer van rechtswege, per gemeente, op 31 December 1928: Appelterre-Eichem 1.881 inwoners Aspelaere 1,542 Denderhoutem 5,153 Denderleeuw 5,978 Denderwindeke 3,115 Iddergem 1,603 Lielferinge 339 Meerbrke 3,902 Nederhasselt 1,207 Neigem 503 Ninove 10,263 Okegem 1,540 Oulter 2,392 Pollaere 810 Totaal 40 233 inwoners Wie is handelaar Is handelaar A) alwie handelsverrich tingen doet, en B) alwie daarvan zijn ge woon beroep (dus zijne gewone bezigheid) maakt. Wat zijn Handelsverrichtingen Hiervan zou men niet eene juiste bepa ling kunnen geven, d< ch er mag gezegd dat al wat gedaan wordt met het doel er winst, voordeel of prof ij t uit te trekken, Handelsve*richtingbh zijn. De wet geeft een beperkte opsomming van handelsverrichtingen. Deze opsom ming kan in 3 kategorien verdeeld wor den 1) zulke die van hun aard zelf han- delsvernchtingen zijn 2) zulke die het maar worden uit hoofde van den persoon door wien ze uitgeoefend worden en 3) al wat scheepshandel betreft. Worden aanzien als handelsverrishtin- gen le Miegone 1) Elke aankoop van waar en koopwaar om se voort te verkoo- Bijzonderheden omtrent de getroffen overeenkomst Door de Mexikaansche Regeering wer den d" eerste voetstappen gedavn om uitvoering te geven aan de met d- katho lieke Kern gesloten overeenkomst. Zoo zijn de keiken weer ter beschikking v an do eestelij kheid gesteld en het episco paat heeit de 4000 priesters, die uit pro test tegen de godsdienstwetten in balling schap zijn gegaan en hier en daar ver spreid zijn, opgeroepen weer hu i ambt te hervatten Voor het einde van e maa .d zullen de diensten echter niet alle hei vat kunnen worden. De paus hetft bisschop Diaz uit dank voor het welslagen der be sprekingen tot aartsbisschop van de stad Mexico verheven als opvolger van den overleden aartsbisschop Del Rio. De regeering kent verder het recht toe later bij het Mexikaansche Parlement een verzoek in te dienen tot wijziging der be staande wetgeving betreffende de uitoefe ning van deneeredienst. Voorloopig hebben de geestelijken nog niet het Mexikaansche burgerrecht. Hier in zal ook spoedig mogeiijk vei anderir g gebracht. De overeenkomst is zooals vroeger ge meld groot er.deels te danken aan de be moeiingen van den Amerikaanschen ge zant. Lente, en Zomermengmesten Voor de Lente en den Zomer, en zelfs voor den vroegen Herfst, hebben de traagwerkende meststoffen afgedaan. Deze zijn voor den laten Herfst, den Winter en de vroege Lente. Dan kun nen zij op groote schaal gebruikt wor den zij verspreiden volkomenlijk door den grond, stellen uitzonderlijke geval len daargelaten, niet aan verlies bloot, ontdoen zich van btstan. dtelen welke op groeiende planten schadelijk of minder goed moenten wezen, en zijn tegen het hernemen van den groei volkomen aan- eigenbaar geworden. Dat alles is vooral waar voor de sylviniet kainiet en de slakken. Van af de late Lente tot den vroegen Herfst geven wij de voorkeurd wederom Een jonge Pater Schilder Een pater-schilder En, waarom niet De priester-criticus Joris Eeckbout be wees met zijn bundels vers en proza van Vlaamsche priesters (indien zulks voor sommigen nog diende bewezen), dat ook onder soutan of pij hei hart van den artist kan kloppen. En toen wij destijds, voor Ons Volk Ontwaakt een aantal pries ter-dichters gtngen opzoeken en intervie wen, bleek zulks nog eens te met r Gezel- Ie, prins der dichters, met zijn priester - hoedjen in zijn hand, en zijn brevier on der den arm synthese van hocgsten deemoed en hoogste schoonheid. Poëzie die de Jacobsladder is naar God. Ik heb in mijn '.even reeds heel wat kunstenaars ontmoet die tot de glorieuze orde van la colotte behoorden Om thans alleen te reppen van de Muze welke schuil gaat in onze konventen de Benediktijnerkloos- ters van Affligem en Leuven, bezitten elk hun musicus: Dom Verhaegen en Dom Kreps de Jezuietenreaidentie van Alken gaat prat op haar kunstschilder Pater Lodewijk Taeymans de abdij van fon- gerioo (die heerlijk verrijzen zal) heeft ook hare schilders Pater Esser en Frater Fimmers. plus haar jongen dichter (thans in Frankrijk)Pater Coorn ns en de lijst gaat voort",' Haast in elk konvent, in een stille cel, kan men een talent ontdekken dat in woord, muziek, kleur (ja zelfs klei ofte bnetseeraarde, hel Credo van den kloosterling uitjubelt. Kuist en ge loof worden de twee schoont, zuivere vlammen van eén kandelaber die brandt ter eere Gods. Ende zoo leidde dezer da- onze weg v&n reporter eens t< meer naar een huis der stilte Het Reet. ten klooster te Dixmude. In het haitie der Westvlaamsche stoerheid, waar het papa verrood der nieuwe waKen, onder flitsing van zon, robijnt en karbonkelt als pas vergoten bloed....Brave zielen, die kunst en schoonheid beminnen op hun manier, hadden ons gesignaleerd daar kluist een jonge pater die een kunstenaar is. Leerde nooit schilderen.... Wrocht cn wroette altijd op eigen houtje.En toch, ge zult zien, zijn cel hangt vol prachtig geteekende tableautjes.... Wij hebben aan die cel aangeklopt. De cel van Pater Andreas (Bosteels van Ninove N. V. D. R. Een jong paterke, met een jongen lach. Houdt zeer naïf, uw hand in de zijne. Drukt ze innig en blij. Noodt tot zitten. De fluweel-zachte glimlach wijkt haast niet van zijn lippen. Neemt zijn tableaut jes van den wand. en zet ze een voor een, onder mijn oog, in 't passend licht. Maar het licht leeft karig en bleek in deze cel, en 't dempt, op gelukkige wijze, de ver miljoenen, die overal in zijn werkjes, hun gloeier.d appelrood uitstallen. Alzoo defileeren, lijze een kinaerkop, een St-Jantie, een Sint-Franciscus, een Augustinus, een Petrus, een Paulus, een Johannes, een Madonna, nog een hran- ciscus ten slotte een compositie Aan bidding der wijzen en St-Franciscus. Wat dadelijk op alt is de vlotie teeke- ning. Een teekening van meet af gericht op de fraai sprekende lijn, rondend tot vleiend harmöui&chen vorm. Een kultur voor plastische perfectie, heelemaal in het teeken onzer vroeger Vlaamsche klassieker (met de panache-hoed van den formidabe- ien Rubens aan de spits) maar als het ware gemilderd door een soort Hellenisme Wat de kleur betreft, die verraadt direkt de jeugd van dezen pater-schilder. Zij doet me denken aan den muzikant die extatisch en furiaso heel zijn ziel zou willen uitstrij ken en doen trillen op een eensnarige viool. Die ééne snaar dat is zijn lakroo- de tonalieteit welke overal schatert. Het kleuren- mengen, het kleuren-harmo- niseeren, het spelen met hoofd- en neven- tonen die de poëzie, de psychologie der nuance in het leven roepen dit alles ver- keert hier nog in een primitief stadium.De teekening is er. De uitdrukking is er. De kolorist zit nog in den dop. Zekere kleur overgangen als in den schaapsmantel van het St-Jantje, het bisschopsgewaad van Augustinus doen ons echter vermoeden, dat het bij die ééne snaar op de viool niet blijven zal. En wat de uitdrukking betreft, koppen als deze van zijn «Sint Franciscus in beschouwing en vooral van zijn Sint Franciscus verzucht naar den he mel bezitten een expressieve noot welke niet het resultaat alleen is van loutere vaardigheid, maar wijst op een genadig kiemend kunstenaarschap. Toch ziet en voelt men hier steeds als het ware een omgeving van groote voor gangers, die deze jeugdige schilder in de knel houden. Pater, U hout veel van den ouden O, ja, (het fiuweelen lachie speelt terug om de schrandere mondhoeken). Ik zal U maar dadelijk bekennen dat tot nog mijn voorliefde steeds ging naar de musea van oude kunst. £n, van in mijn jeugd had dit fel vat op mij. Mijn vader, kunst- amateur omringde mij met antieke pren ten, gravuren met albums over Rome en Floreatié, waarin ik ais knaap snuis terde, en waaruit ik heel wat kopieerde. De faktuur van uw handen en pro fielen legt klaar hiervan getuigenis af. Zoo heb ik dan vroegtijdig veei ge- teekend, op mijn eentje. Kreeg later liier en daar een goeden wenk, maar tot een konsekwente opleiding kwam het niet. U zult misschien aan mijn kleuren wel vermoeden, dat ik bewonderend opkijk naar Rubens. Dit is ook zoo. Ik bezit veel boeken over hem, en zijn koloriet fascineert me. Maar, voor den vorm, sta ik meer onder invloed van het Griekach schoonheidscar.on, Uit die beiden Vlaamsche kleur, en Grieksehe vormverfijning, kunt gij. als religieus schilder,' heel wat honig puren. U zijt nog jong, en hebt stellig talent. Wordt u niet eenmaal gelegenheid geboden dit talent in een passend midden, in kontakt met een passeud meester te doen gedijen In dit alles verlaat ik mij volkomen op het plan mijner oversten. Nog een handdruk, nog een glimlach (beiden van een eebt floersen Francis- kaansche broederlijkheid), en wij nemen afscheid van het sympathiek paterken dat zijn Vader Franciscus ook met het palet dienen en loven wil. En kan Uit de Standaard Eene vrouw door een trein aan stukken gereden Maandagnamidag, rond l uur, is eene jonge vrouw tusachen de wagons van een trein verpletterd, op de Napoleonskaai, Men was bezig met wagons aaneem te kop. pelen. Is de vrouw, met tusschen de wa gons te gaan, plots gevat en ten gronde geworpen Meer dan waarschijnlijk is de vrouw, het wachten moede, zoo onvoor zichtig geweest onder de wagous te krui pen en moet zeker een vijftal meter onder de wielen mede gesleept zijn. Plots hoor den dokwerkers een hartverscheurenden kreeteene jonge vrouw lag er dood. het lichaam gansch opengereten en de fceenen verpletterd. Het lijk werd naar het Noodverband- huis overgebracht. Dokter De Deken bij geroepen, bestatigde dat de vrouw zich in zwangeren toestand bevond en deed het noodige om het kindje te verlossen. Lit was niet het minst gek'—si geworden. DEHDERKLOK IIIHllilll II 'in ii i mi!—

Denderklok | 1929 | | pagina 1