Het Vlaamscbe Vraagstuk R. HiïYSTiRMAR.LIBIAfRI Alfons Hanssëiis-Puyck Dorde Jaar Nr 27 Prijs per nummer 25 centiemen N'rnove 7 Juli 1929 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE Bevolking in Eelgie Landbouwbelangen Oud-Minister Wauters overleden Overleden en Ontslagg-enomen Parlementsleden itcheckrekening (R Luysterman rr 1862,54) Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Een van de gevolgen die zich jglebben opgedrongen na de laatste herkiezingen zal voorzeker zijn, Hpe noodzakelijkheid die door bijna igjjiJle partijen wordt aangevoeld om |g|fan het Vlaamscbe Vraagstuk in IpSsijn geheel een dtgeliike en een Rechtvaardige oplossing te geven, I Toï zelf in franschschrijvende Pilladen - waar tot nog toe hevige tegenkanting, verbittering en klein «ieligen haat schering en inslag jpwaren, is men tot het besef geko Sten dat de vlaamsche strijd stellig «n vast een oplossing krijgt. Krijgt, «eggen we en dit op de eene of de jandere manier. Het Vlaamsch volk heeft meer glpan lang genoeg gewacht op zijn onvervreembaar recht. In het ka der van het begrip België heeft het llang genoeg geleefd als vreemden ||lf} eigen land. Geleidelijk is het aitambewustzijn tot in de laagste Volksmassa's doorgedrongen en is ppe vlaamsche beweging niet alleen een beweging van enkele intelec- gpf&ueelen gebleven maar wel de be- fflBiiireging van alle vlamingen, van de jgfgsieinen zoowei als van de grooten. En de oplossing van het vraagstuk .•"•is alleen maar afhankelijk gevvor- |V "Jden van den eigen wil van onze eigen vlaamsche menschen. Daarom is het zoo potsierlijk wanneer wij er het proza van som mige lranskiljonschebeunhazen op naslaan. In rnachtelooze woede, «want ze begrijpen het wel hoe dichtbij we bij een bevredigende 1, oplossing komen te staan, geven .*e lucht aan hun verbittering en aan hun haat ttgen al wat Vlaamsch 1b. Sommigen drijven de potsierlijkheid zoo ver met ge weld te dreigen als er te vet! aan d« Vlamingen wordt toegegeven en waar de idiote middel nog niet inslaat 1 ij het publiek dat anders nogal ge willig inslikt, komen ze met tinde- loos-domme persoonlijkheden voor den dag Het gaat niet meer om de beweging te treffen, dan maar gezocht om den leiders te doodver- wen. Zoo was er verleden week in Antwerpen nog een ouw matant van een gazet, een liberale en eer franskiljonsche natuurlijk, die het had en in welke termen dan nog, over de persoonlijke verdiensten van Frans Van Cauwelaert. Ze deed het zoo jammerlijk venijnig dat de partijdigheid er twee dik boven op lag en dat zelf de fron- tersgazet De Schelde, die anders voorzeker onder de politieke vrien den van Van Cauwelaert niet mag geteld worden, het een beetje tè bar is gaan vinden en die liberale kwakzalverij een passend antwoord heeft toegediend. Iedereen in den lande is immers t'akkoord om den hoed af te doen voor de uitzonderlijke hoedanig- heden en eigenschappen van den grooten katholieken vlaamschtn voorman dien we in Frans Van Cauwelaert mogen begroeten. Zijn overredende redenaarskracht, zijn bekendheid in zake finanties, zijn doortastenheid, zijn groot talent daar waar het ging om van de ha- iyen van Antwerpen een eerste we reldhaven te maken, hebben de bewondering afgedwongen niet alleen van vriend maar ook van vijand, ja tot zelf buiten de bel- gische grenzen. En omdat die mensch, die prachtmensch, die voortreffelijke leider nu juist een Vlaming is en als dusdanig flink voor de Vlaamsche beweging in de bres is gesprongen, omdat die Vlaamschgezinde leider, brok voor brok stuk voor stuk, in het Bel gisch Parlement reeds geijverd heeft voor het onvervreembaar recht van de Vlamingen, daarom moet hij dan ook maar passeeren onder het venijngespuw van som mige onbenullige liberale, franskil jonsche pennekrabbeis uit een verouderde Antwerpsche gazet. Och arme, als het daarmee is dat den opgang van de Vlaamsche Zaak moet gestuit worden, dan kunnen we ons gerust de veelde veroorloven van een medelijdenden glimlach en een schouderophalen die meer zeggen dan het flinkste antwoord op zoo'n kletspraat te geven. Wij zijn er trouwens van overtuigd dat zelf de liberale vla mingen, en hun getal groeit God dank ook van dag tot dag, zoo'n onzin niet met hun goesting heb ben gelezen en voorzeker zullen af keuren. In denzelfden gedachtengang moeten weook de houdi- g van het frontersblad laken dat met gevvil- den kwaden trouw, sommige uit latingen van onze Katholieke Vlaamsche Voormannen, wist te verdraaien. Waar onze leider» er op wezen en er op aandrongen d» regeering moet onverwijld een daad stel len. Dat ze ons de Gent ache Hoogeachool geven en dan kunnen we verder praten, werd dit laatste zinnetje door som mige Vlaamsch Nationalisten ver keerd uitgelegd en over den kam gehaald. Wij weten daarop alleen een zaak Biussel en Gent zijn op geen dag gemaakt. En waar de Katholieke Vlamingen zeggen Dan kunnen we verder praten vinden we het beste bewijs dat ze zich met de vervlaamsching van de Gentsche Hoogeschool, die er komt, niet zul len tevreden stellen. Al de rechten van de kleinste tot de grootste zuilen veroverd worden. Het ligt trouwens maar aan ons eigen zelf. En we weten daarenboven ook nog dat daar waar de fronters en andere extremisten vroeger steeds riepen Voor t Be tksken nik- sken aldus hun meening te kennen gevende dat ze in het kader Beigië voor een oplossing van de Vlaam sche grieven niet te vinden waren, dat deze menschen nu reeds tot het besef gekomen zijn hoe dwaas en hoe romantisch hun vroeger geroep en geschrijf is komen te blijken. Nu zijn ze er al voor te vinden deze zaak op te lossen bin- en met België en we zijn er van o/ertuigd dat ze nog eenmaal zul len bijdraaien en de Vlanmsche Grieven zullen helpen oplossen lijk de Katholiek Vlamingen net steeds hebben getracht, bij wien trouwens hun plaats is en waarvan ze nooit hadden mogen afwijken. A. V. Mijnheer Alfons HANSSENS, Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden 6,50 1 jaar 12,50 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. MM. Pirard (Verviers), goeverneur der provincie Luik geworden Ronvaux (N'a- men-Dinant-Philippeville) Theunis (ge coöpteerd), Wasterlein (Charleroi-Thuin). De bevolking van België, op 31 Decem ber 1928 bestond uit 7 995.558 inwoners, tegen 7 932.( 77 inwoners op 31 Decem ber 1927, 't zij eene aanwinst van 63.481 personen. Daaronder telde men 3.956 290 mannen en 4.039.268 vrouwen. Bevolking per provincie Antwerpen, 1.158 752 inwoners Rra- bant, 1 milhoen 651 684 West-Vlaande ren 880.900 Oost-Vl-anderen 1.134.291 Henegouwen, 1.263.702 Luik 962 664 Limburg 358 453 Luxemburg, 222.749 Name", 353 363. In den loop van 1928, kwamen 728.6-33 personen uil den vreemde België bewo nen waarvan 363 813 mannen en 364 820 vrouwen 056 152 personen verlieten het rijk, waarvan 330 648 mannen en 334 509 viouwen. Men telde 145 953 geboorten, 70.747 mannelijke en 67 825 vrouwelijke) en 102.270 overiijdens, 52.424 manne lijke, en 48 816 vrouwelijke). Daarin zijn niet begrepen de doodgeborene er. andere levenloos aangegeven kinderen. Bevolking der provincie-hoofdsteden Antwerpen, 300 115 inwoners Brussel 21! 045 Gent 182.672 Brugge 51 duizend 527 Lusk 169 566 Namen 30 duizend 570 Aarlen, 11 028 Bergen, 27 duizend 969 Hasselt/22.117. De kleinste gemeente blijft 2oetenaey, i< inwoners; Verder hebben wij nog* beneden de luO inwoners Li ticbet (arr Hoeïi, 74 irwo: ers Fréloux (arr. Borg worm), 87 inwoners Mauttaive, arrord. Namen) 82 inwoners ümezé,1, (arr. Phi- l'ppeville), 96 inwoners ieviiée, (idem,. 97 inwoners Üe meest bevolkte gemeente in het land is Schaarbeek Lij Brussel, met 115.839 inwoners. op een nog jeudigen ouderdom, van zijn diepbe- proefde familie weggerukt; ik bied hen mijne oprechte gevoelens van kristelijke deelneming in hunnen rouw, Toen als een donderslag de droeve mare van zijn schielijk overlijden zich verspreidde, verwek te deze eene algemeene geslagenheid onder zijn talrijke vrienden, dewelke hem hoogachtten, en lief hadden om zi jn miDzaam karakter, zijn recht schapen hart en verstandige geest. De dierbare overledene was werkzaam, dienst vaardig, bescheide miidadig, een stichtende krisler een man bewust van hetgeen hij mocht en wilde, en, wat hij betrachte, wasgoed te doen op godsdienstig, sociaal en handelsgebied een wijze leider, een prakrijke raadsman in alle in stellingen waar hij deel van maakte, en alwaar zijn verdwijnen eene onmeetbare leemte laat Hij was een voorbeeldig! familievader aan zijn talrijk kroost heeft hij de weg getoond van plicht en deugd, door woord en daad. Moge hij van in den Hemel op hen waken en bij den Allerhoogste zegen en bescherming beko men voor zijn teergeliefde Echtgenoote en Kin deren Moge zijn stichtend kristelijk leven, en de her innering zijner deugden, voor hen in dezen harder, slag, troost en versterking bijbrengen. Aan U, diepbttreurde vriend Alfons, zeg ik, niet vaarwel, maar tot wederziens i Tot weder- ziens bij den Barmhartige Looner van het goede, die U reeds als trouwe dienaar in zijn eeuwig rijk heeft opgenomen. Na vroeg:» aardappelen Na vroege aardappelen, Eerstelingen Ideals en Geldersche muizen worden thans honderden hectaren, voornamelijk rond de steden, bebouwd met porei, selder, spi nazie, witioolwortelen en roodekeuken- worteis. De roode keuken wortels worden bij voorkeur eerst uitgezaaid, na de vroegste aardappelen, dus na Kerstelingen. Zij ver gen eenen rijken grond veel stikstof en p :tasch, en een tamelijke hoeveelheid fos- foorzuur. Hoe rapper zij groeien, hoe malsc'ner en hoe zoeter zij zullen wezen. Onmiddellijk na het rooien der aardap pelen wordt de grond gekapt, de mest- stoffen uitgestrooid, de grond effen gelegd, en de wortels uitgezaaid. Men gebruikt 3 kgr. zwavelzuren ammoniak, 8 kgr. su perfosfaat en minstens 3 kgr. chloorpot- asch per are. Die meststoffen worden zeer voordeelig gemengd en goed door gansch de bouwlaag tot op een tamelijke tot 10-12 cm. diepte ingeweikt Het veld wordt goed zuiver gehouden, er. de wortels tij dig uitgedund. Gedurende den groei mag een paar ma len, met niet te straffen beer gegoten wor den voornamelijk bij aanhoudende droogte doch niet te laattijdig opdat het gebladerte zich niet al te weelderig zoude ontwikke len ten nadeele van den wortel Keukenwortels die vroegtijdig, na de eerste aardappelen gezaaid en oordeelkun dig bemest werden, kunnen gemakkelijk eene even hooge geldelijke winst op leve ren als de vroege aardappelen zelf. INTENSIEVER. Lijkrede uitgesproken door den heer Dr. Prové, in naam der Harmonie. Achtbare Familie, Mijnheeren, Ais vertolker var. de Koninklijke Harmonie sta ik hier bij dit open graf, met het hart voljeed, met beklemde borst en onder den indruk van een smartelijk en onherstelbaar verlies. Wederom heeft de hand Gods ons geraakt heeft de onverbiddelijke dood in onze rangen gemaaid en den besten onder ons weggenomen. Voor de zooveeiste maal heeft onze Harmonie de droeve bedevaart naar dit kille, stille kerkhof ondernomen, om haar nooit genoeg geprezen, nooit genoeg bemind Bestuurslid, ten grave te dragen, hem eene laatste Hulde te brengen, eenen laatsten vaarwel te zeggen en een vrcom gebed te prevelen. Na de verstomming en de verslagenheid der eerste uren, die het verpreiden der plotse droeve mare volgden, van het overlijder van onzen duurbaren vriend, hebben wij pas beginnen te begrijpen, welken zwaren slag wij ;kwamen te ondergaan en welke verhei ene plaats de duurbare afgestorvene in ons midden had weten in te ne- m.-n, en hoe groot de leemte is door zi;ne plotse linge verdwijning achtergelaten. L e Schepper had hem begiitigd met al de ga ven van hart en geest die eene schoone en edele natuur kenmerken. Zijne prachtige kultureele op voeding, zijn breede geest van opvatting, die zich op wondere wijze aanpaste aan ai de nieuwe ge dachten die onzen tegenwoordigeu tijd beheer- schen, op godsdienstig, taalkundig en sociaal gebied. ai die gaven hadden hem sinds iang aangeduid als eene onzer wijsste en meest aan hoorde leiders, die zonder praal ca zonder pronk zucht zijnen rustigen weg ging, van diep over tuigden christen vlaamsch en volksgezinden mensch. Zijne edelmoedigheid jegens de armen en de minst begoeden dei maatschappij, zijne rond borstigheid, zijne offervaardigheid,zijn minzaam omgaan met zijne vrienden, hadden van hem een toonbeeld gemaakt van christene naastenliefde, ook had de Heer hem beloond en gezegend met het gelukigsteen voorbeeldigste der huisgezinnen dat steeds zijnen trots en zijn opperste geluk hier beneden heelt ui gemaakt. Maar de wegen der voorzienigheid zijn ondoor- grondbaar, God heeft die schoone banden gebro ken en zijnen dienaar vroegtijdig tot zich geroe pen en wij. zijne vrieuden, ziin hier vergaderd rond zijn graf, liet hart vol rouw en diep teneer- geslagen door die onverwachte ramp. Duurbare vriend ALFONS indien het waar is dat de geesten der afgestorvenen zich bekomme ren met wat hier op aarde gebeurt, van uit de woonst van het opperste geluk waar gij reeds zijt ingetredtn, aanhoor deze, mijne laatste woorden «ultima verba» die ik voor U heb neergeschreven met diepe droefheid in 't hart en die ik ook voor U duizendmaal schooner had g.wild. De lastige strijd des levens hebt gij uitgestre- den, als een reine ndder zonder vlek of smet, en uwe nagedachtenis zullen wij eeuwig in eer# houden, als die van den volkomen rechtschapen mensch. Mocht deze gedachte eenigen troost brengen aan uw diepbedroefd huisgezin indien het mo gelijk is dat ntenscnelijke troost kan helpen, bij zulke smartelijke beproevingen, maar neen, men- schelijke troost kan hier niet helpen. Wij. gelaovigen. wij leggen ons neer bij de be slissingen der Voorzieaigneid. wij zoeken onzen troost in htt bovenatuuriijke en zeggen de woor den van Guido Gezelle i God zijn wegen zijn verholen als ilil zalfkruid wassen doel waar de slange zit verscholen die den wand'laar bijten moet Dank aan Hem aan wien 't bekend is ot er mate in onze ellende is, dank aan die t gevyeun daarvan niet het weenen troosten kan Gewijde aarde van dit kerkhof aan wie wij on zen vriend toevertrouwen, valt duizendmaa' ge zegend op dit duurbaar lijk, en beware het tot op den dag dat ue iingel der Verrijzenis hier zal komen kloppen roep'-nde Sta op gij allen dis gestorven zijt. Woensdag laatst heeft de plechtige ter- adrdebestelling plaats gehaat van den H. Wauters, socialistisch volksvertegenwoor diger en gewezen minister van arbeid en nijverheid. Het was sedert lang gekend dat Mini ster Wauters gevaarlijk ziek was. Hij is dan ook omringd door de zijner, ge storven verleden Zaterdag. Minister Wauters wa3 onbetwistbaar een der felste koppen der socialistische partij. Dit verlies cal zij niet gemakke lijk herstellen. Minister Wauters hadt eene kiistene opvoeding genoten. Laat ons hopen dat hij zich met God verzoend heeft als vorens voot zijn rechterstoel te verschijnen. In ons laatste nummer reeds hebben wij het onverwachts overlijden aange kondigd van onzen betreurden stadsge noot den heer Dit plotseling afsterven heeft in onze stad en omliggende eene algemeene ver slagenheid teweeggebracht. De plechtige begrafenis heett verleden dinsdag plaats gehad te midden ten gro.v ten toeloop van volk. In het sterfhuis wierdt eene lijkrede uitgesproken van wege het syndikaat der houthai delaar in w iens midden Mr. Hanssens eene zeer eeibare plaats be- kleede. De katholieke koninklijke Harmonie opende de stoet, gevolgd door eene de legatie der Boy Scouts met vaandel. De vier hoeken van het baarkleed wier den vastgehouden door de H. H J Van den Haute, voorzitter van de kerkraad, Coppers, schrijver van het Davidstonds, Dr Pro\é, voorzitter der Harmonie en Senator De Cleicq, voorzitter der katho lieke vereeniging. De talrijke schaar priesters, aanzienlijke personen, vrienden kennissen van binnen en buitende stad. welke er aan gehou den heeft zijn stoffelijk overschot naar zijne laatste rustplaats te vergezellen, is een welsprekend bewijs van de algemeene achting en bijzondere achting welke men hem toedroeg. Wij laten hier drie hjkreden velgen welke op het kerkhof zijn uitgesproken middende algemeene droefheid. Lijkrede uitgesproken door dcu heer Jan Vanden Haute,tij naam van dcn Kerkraad Geachte Fa wille, Eerwaarde Heeren, Mijnheeren, In naam der leden van het Kerkfabriek, buig ik mot diepen eerbied voor dit, helaas, te vroeg gedolven graf, beween het smartelijk verlies van een oprechte vriend en verkleefd medelid, en breng een welverdiende hulde aan zijn Zalige Na gedachtenis. Tijdens de afgeloopen wetgeving zijn elf Kamerleden overleden MM. Doddaert (Gent) tie Bue (Brussel), Kreglmger (Antwerpen), Defebre (Arlon Matche-Bastenaeken), Léonard (Charie- r»i), Pécher (Antwerpen,) Pirmez (Chir- leroi), Richard (Neufchateau- V irton), Strauss (Antwerpen), Van Landeghem (Mtchelenj. Verlinden (Antwerpen). Vijl Kanierh-den hebben ontslag geno men MM. Beitrand (Brussel), Boel (Zirinik), Colatrt (Yper), Ceuler.are (Gent), Mostaert (Brugge) De dood heeft aan den Senaat harde slagen toegebracht. Een en twintig sena toren zijn overleden MM. 1 >emeulemeestar, Depage, De- swaite en p'éron (Brussel), Hammen Veurne-Dixmuue-Oosiende). t'Kint de Koodenbeke, de kerc ove d'Ousselgheni en Libbrecht (Gent-l'.ecloo), Deblieck (Aalst Audenaerde), Du B»is en Ver- ineersch (Dendermonde-St-Ni! laas), Tié- baut, Vanderick en Libioulle (Churleroi- Thuin), Demerbe (Bergen-Zinmk), See- Lger (Luik), de Ghellinck d'i lsegheni fUost Vlaanderen), Depioige (Limbure), Biaffort en de Limburg-Stirum uxetn- burg), Cousot en A. de Pierpont (Namen). De ontalaggevende senators waren De onverbiddelijke dood heeft hem plotselings.

Denderklok | 1929 | | pagina 1