In den Provincialen Raad. KERMISFEESTEN 1929 Derde Jaar N' 29 Prijs per nummer 25 centiemen. Nrnove 21 Juli 1 v Katholiek Vlaatmch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE Et. LUlYSTiaiWIAM-iiMAERI i! rcwVv Middenstaa&sMangen STAD NINOVE Iets over Auteursrechten De Siat-Lievsns processie VV<M; Pip** -ja Postcheckrekening (R Luysterman n- 1862.54) Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden 6,50 1 jaar 12,50 Drukker-U itge-ver NINOVE, Koeipoortstraat. 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. De zitting van den provincialen raad van Oost-Vlaandercn, Dins dag gehouden, heeft de liberalen ontmaskerd, de socialisten in de gekste tegenstelling gestooten en de triomfeerende stevigheid van het katholiek blok schitterend be- bekrachtigd. Zie ze mij daar nu eens staan de liberalen, de beste, de éénige va derlanders In bondgenootschop met de so cialisten niet alleen, maar ook met de volle hulp van wat zij fronteis noemen die 't vaderland willen verscheuren hebben zij een kie- diet verworpen om het honderd jarig bestaan van 't vaderland te vieren. Hierbij konden ze zelfs de ver- schooning van een stelselmatige stemming tegen de Katholieke be stendige deputatie niet inroepen. Inderdaad voor het vieren van de onafhankelijkheidsfeesten zijn pro vinciale komiteiten aangesteld. Daarvan maken alle gedachten deel uit, ook liberalen. Het zijn die komiteiten welke vooreen hee- te provincie de groote lijnen der feestelijkheden regelen De Staat geeft 500 000 frank toelage aan net provinciaal komi- teit van Oost-Vlaanderen, doch er is een voorwaarde aan verbonden, dat de stad Gent en de Provinciale besturen tevens elk 200.000 frank bijdragen. Het voorgestelde krediet was dus veel meer een vraag van het onpartijdig provinciaal komi- teit, dan een voorste! van de ka tholieke bestendige deputatie De heer Verwilghen heeft daar nadruk opgelegd. Ook de heer Gouverneur, enkele stonden te vo ren door de liberale groep geko zen als liberaal provinciaal senator heeft zijn liberale vrienden ernstig verwittigd, maar niets kon hun wilde sabotage-inzichten intco- men, en zoo stemden zij met Nati onalisten en socialisten tegen de toelage ter verheerlijking van het Vaderland Ongelukkig vaderland, moest het alleen maar kunnen rekenen op de verkleefdheid en de liefde van den valschen minnaar, li beraal Het moet wel zijn dat de libera len met de houding hunner Oost - Vlaamsche vrienden geweldig ge wrongen zitten, want de meerder heid hunner bladen blijven het verslag over deze roemrijke li beraal vaderlandsche zitting hun lezers nog schuldig Bij het slot van de zitting en den zittijd, moeten de liberalen zich zelfs in hun geknakte hoo- vaaidij, tegen den Koning gewro ken hebben. De katholieken liepen er Leve de Koning en de fronttrs zongen den Vlaamschen Leeuw. Dus heb ben socialisten en liberalen als ver slagen nijdigaards, gezwegen. Maar dat moet geen mensc.h ver wonderen. Het liberalisme kent slechts zijn eigen. Om zijn eigen te dienen zou het van rechts naar links springen. anders dan drijfzand is het libera lisme voor u En nu een woordje over de soci alisten, Zij hebben er gestemd tegen een toelage van 5.000 fr. aan onze OpgeLchten, te zamen mei de libe ralen Met die schandedaad ligt Vooruit te kronkelen als een leven de paling op een braadpan. Naar zijn verslag te oordeelen, heeft gezel De Block »gezeid dat de socialisten zich verplicht zien tegen alle kre lieten te stemmen die de Bestendige Deputatie van den Provincieraad vraagt, zelfs als zij met de doeleinden der kredie ten 't akkoord gaan.» Dus mogen de Opgeeischten van de socialisten naar de mane loopen, omdat de socialisten en de liberalen in 't piovinciaal be stuur hun zin r.iet kregen 't Is effenaf een verraad tegen over de Opgeeischten, een slag in 't gelaat van de duizenden werk lieden die zoo vreesdijk onder de beulerij van den vijand geleden hebben Daarbij gold het hier niet zoo zeereen voorste! van de Bestendi ge Deputatie, dan wei een aanzoek van den Bond der Opgeeischten, want een afvaardiging ervan heelt voor de feesten van Zondag te Gent, met het Gentsen stadsbe stuur en met het provinciaal be stuur onderhandeld, en om een hulpgeld verzt cht De socialisten hebben dus niet tegen de Bestendige Deputatie ge stemd, doch tegen een direct ver zoek der Opgeeischten. Maar 't zal op geen blauwen steen gevallen zijn Daarenboven hebben de socia listen op 't laatst iets uitgelicht, dat heel hun doening radikaal in duigen werpt. Twee, drie maal hadden ze ver klaard geen enkel voorstel van de Katholieke Bestendige Deputa tie te stemmen ook bij de kredie ten ten bate van de Opgeeischten, en ge weet wat ze op t laatst vroegen Dat de Bestendige Deputatie zou onderzoeken om op de begrooting voor 11121), de kre dieten aan de mutualiteiten te ver hoogen 't Is om omverre te vallen. Ze zullen niets stemmen dat van de Bestendige Deputatie komt on der dat masker beietöigen zij de opgeeischten, en dan zetten zij zich op de knieën voor de Besten dige Deputatie om reeds gestemde kredieten te vermeerderen 't Is kolossaal, kolossaal - wet houdende stichting van een hoofdkas voor klein beroepskrediet. Besluit tot tenuitvoerlegging. Artikel 1. De wijze van verkiezing der vier leden van het raadgevend comiteit, aan te duiden door de aangenomen kre- dietvereenigingenj wordt vastgesteld als volgt I. Het iand wordt verdeeld in vier ge westen, die elk rechtop een afgevaardig de hebben. Die gewesten bestaan uit .- 1' gewest: de provinciën Brabant en Henegouw 2' gewestde provinc'ën Antwerpen en Limburg 3* gewest de provinciën Oost-Vlaan deren en West-Vlaanderen 4- gewest: de provinciën Luik, Namen en Luxemburg. II. In elk geval zal de afgevaardigde gekozen worden bij eenvoudige meerder heid van de stemmen der gevolmachtig den van de aangenomen kredietvereeni- gingen die haar zetel in het gewest heb ben iedere vereeniging zal over slechts één stem beschikken. Art. 2. Ten einde de aanneming der kredietvereenigingen mogelijk te maken en in afwachting van dié aanneming wor den de afgevaardigden van de bestaande kredietvereenigingen vrorloopig benoemd door den Minister die den dienst voor den middenstand in zijn bevoegdheid heeft. Zij zullen volgens de bij vorig artikel, subll, aangeduide. VerL-iezingswiize ver- vangen worden, zoodra de kredietveiee- nigingen zullen aangenomen zijn. Er zal op zelf Je wijze gehandeld wor den, wanneer er in een der voormelde ge westen geen kredietvereeniging meer zou bestaan. Art. 3. De Minister, die de dienst voor den middenstand in zijn bevoegdheid heeft, zal op de bij de wet vastgestelde tijdstippen de vereenigingen bij enroepen. om over te gaan tot de verkiezing. In geval van ontslag of overlijden van een lid van het taadgevend comiteit, zal Onze vooimelde Minister kunnen doen overgaan tot een aanvullende verkiezing het aldus benoemd lid zal het mandaat van het achterblijvend lid voleinden. Art 4. O; ze Minister van Landbouw is belasl met de uitvoering van dit besluit. Gegeven te Brussel, den 2' Juli 1929. Zaterdag 27 Juli, om 8 1/2 ure 's avonds CONCERT, op Stadskiosk door de stedelijke fanfaren Voorwaerts Zondag 28 Juli om 5 !|2 ure namiddag, op Stadskiosk, GROOT KUNSTCONCERT door de harmonie Les Proletaires, Lessen. Maandag 29 Juli, van 10 tot 11 ure voormiddag Prijskamp vcor te visschen met de handlijn Om 2 ure namiddag, Groote Velokoers voor Juniors 2000 fr. prijzen. Vertrek en aankomst aan het Stadhuis Dinsdag 30 Juli, om 2 ure namiddag, op het Statieplein Groote Kaatswedstrijd Donderdag 1 Augusti, om 8 1 [2 ure's avonds, op Stadskiosk ZANGFEEST door de zangmaatschappij Dt Denderxonen Zaterdag 3 Augusti, om 8 1 [2 ure 's avonds, op Stadskiosk CONCERT door de fanfare De Voerwacht' Zondag 4 Augusti om 11 uur in de Raadzaal van het stadhuis Plechtige uitreiking van den Eereprijs Désiré de Bodt, Om 2 ure namiddag, Verbeeldings en Rcklaamstoet 9000 fr. prijzen. Vorming van den stoet op de steenwegen van Aalst en Denderhautem. Om 8 Ij2 ure 's avonds op Stadskiosk CONCERT door de Katholieke Harmonie Eendracht. Vaderland, Vox Ondanks de liberale stemming zullen de vaderlandsche feesten, met breeden zwier worden ge vierd En even schoon zal de katholie ke eendracht in Oost-Vlaanderen, alle dwaaskluchtig, hatelijk gedoe van liberalen en socialisten met een kalm, vastberaden lachje blij- nietc ven 'n niet smijten De Werking der Nationale Vereeni- giag voor Auteursrecht. Bij het naderen van het volgende too- neelzeizoen, zal het den tooneelmaat- schappijen onzer streek misschien aan genaam en alleszins nuttig zijn, om ten en ander te weten n»pens Auteursrechten. Berst en vooral wat zijn Auteursrechten} Het woord zelf zegt hei genoeg dit zijn de rechten die voor den auteur van een werk, hetzij letterkundig, hetzij muzikaal, onschendbaien eigendom blijven als dus danig gewaarborgd worden door de Wet op het Auteursrecht in dato 22 Maart 1886 Hier volgen tot meerderen uitleg trouwens, de artikelen van bewuste YVet die klaar zijn en duid-lijk en geen twijfel overlaten. Art. 1. De schepper van een leiter- okundig werk of van een ander kunstwerk, heeft aileen het recht de voorstelling of de uitvoering ervan toe te laten, onder welken vorm het ook weze. n Art. 16. Geen enkel muzikaal ol letterkundig werk mag in 't openbaar worden uitgevoerd, hetzij geheel hetzij gedeeltelijk, zonder voorafgaande toe stemming des schrijver Zooals uit deze beide teksten dus af te leiden is, brengt de Wet op het Auteursrecht, verplichtingen mede voor de Maatschappijen, hetzij openbare, hetzij privatedie het letterkundige of het muzikale werk van een auteur uit- of opvoeren. En de bizonderste verpbehting die op deze maatschappijen rust is eerst en vooral het voorafgaandelijk aanvragen om toelating bij den schrijver, dm eompositmr, of zijn gerechtigden. Vooral in onze streek wordt er weinig of geen belang gehecht aan deze voorwaarde. Bijna alle Maat schappijen, op enkele uitzonderingen na, spelen maar immer op en bekreunen zich bitter weinig om het navragen, bij den auteur, om te weten of deze al dan niet, akkoord is met het uit- of opvoeren van zijn werk. Het spreekt nochtans dat alleen de acteur daarover gerechtigd is te oor deelen en het is ook boven alle com mentaar verheven, dat een auteur om redenen die hij zelf niet hoeft kenbaar te maken, het ten gehoore brengen van zijn werk, kan verbieden of beperken. Anderzijds loopt het in 't oog dat, vooral op onze dagen, een auteur, die toch ook een werkman is, al zij het dan ook een werkman nut den geestvoor zijn werk een rechtvaardig lom mag eischen, Vo'gens de jongste beslissingen getroffen op het laatste congres van den Boni der Vlaamsche Toonvel-schrijvers, zijl deze minimumrechten vestgesleld, althans vovr tut toon eel, op vijf ei twintig frank per op.oering er. per bedrijf. Een voorbeeld om deze basis eenigszms te verklaren Een Maatschappij speelt bijvoorbeeld een s uk van Jac. Ballings, laat ons aan- n-men Het Kruis op de Heids (om het jorgste werk van dezen auteur te noemen) in drie bedrijven. Zij brengt dit stuk twee achtereenvolgende Zonda gen voor het voetlicht. Waartoe is ze, vo'gens de wet op het auteursrecht verbonden. Eerst en vooral dient er aan den auteur toelating gevraagd om zijn stuk te m >- opvoeren. Dit gebeurt aan den schrijver zelf of aan zijn gerechtigden. Daarna zal ze te betalen hebben 3 bedrijven aan 25 fr., of 75 fr. En daar d? opvoe ing twee Zondagen zil doorgaan 2 maal 75 fr. of 150 fr. (Gewoonlijk worden daarbij „erekend de inningsonkosten, 1 zijnde ofwel fr. 0,35 (p >stzsgel vo >r ge wone briefkaart, lormuiier van auteur, cf gerechtigden) ofwel fr 0,60 postzegel voor brief, formulier van auteur, of gerechtig den). Anderzijds dient er ook altijd een of meerdere (naar gelang de omstamdig- heden) programma's afgeleverd te worden. D.i zijn in 't k >rt de verplichtingen waar me een Tooneelmaatschappij volgens de wet gehouden is, vooraleer zij het mag wagen een stuk van ten auteur te i spelen. Daar het nu schier onmogelijk is voor een auteur zelf om uit te visschen waar en door wien zijn werken worden uit gevoerd, hebben de auteurs zich ver- eenigd in een bond genaamd Naliouaie Vereeniging i oor A ut. ur. Deze stichting werd gedaan te Ant werpen, en afgekoncti,d door het Staats blad van 15 December 1922. I Dit zijn de gerechtigd.n geworden van de auteurs en 't zijn aileen en uitsluitend i de afgevaardigden van deze vereeniging die gerechtigd zijn om de belangen der auteurs, aangesloten bij dezen bond,waar te nemen en te verdedigen. Sommigen zijn van meenig dat de auteurs nog al durven vragen. Laat ons dit puntje eens voor goed en altijd recht zetten en het eens even onderzoeken. Wij veronderstellen een Maatschappij, nemen we dezelfde als deze uit het voorbeeld hierboven, die het stuk van Ballings zou spelen, en dit twee ach tereenvolgende Zondagen. Deze Maat schappij is dus gehouden tot het beta- len van fr. 150.60. Noch minder noch meer. Welnu, we weten allemaal genoeg hoe een opvoering van een concert, zooals dit gewoonlijk bij ons wordt genoemd minimum acht tot negen honderd frank opbrengt. Vermenigvuldigd met twee, geeft dit de som van gemiddeld 1700 fr. Wie zal dan durven beweren dat daarvan geen honderd vijftig fr. dient te worden betaald aan den schrijver van het stuk, die de ontvangst van achtien honderd fr. mogelija heeft gemaakt. Het is zijn loon trouwens, het komt hem toe, en het is maar een elementair princiep van recht vaardigheid om het loon te betalen aan hem die het verdient. Vervolgt Oudheidkundige Kronijk (1467) Op eenen schoonen Junimorgen van het jaar 1 167, deed Karei, hertog van Bur- gondië, zijne blijde intrede in Vlaanderens hoofdstede. Het volk scheen hem, zoo genegen, dat de hertog, de oude karakteristiekvolle leuz: De Gentenaars beminnen den zoon van hunnen prins, maar hunnen prins nooit (1) meende te loochenen. fcene groote menigte, trok den prins, wiens gedrag de populariteit scheen te versterken, te gemoet. Hij vergaf aan de bannelingen, die hem een vaderland terug vroegen, en ontving met .eederhsid. deze, die hem om de aan de gemeente vroeger geschonken vrijhe den, terug afsmeekten, De vreugde was algemeen, nooit had Gent, zoo bloeiend nog in dit tijdstip, zulk ten levendig en indrukkwekkend schouwspel bijgewoond. De straten waren met kostelijke en veelkleurige tapijten ver sierd. De openbare plaatsen stelden nu vaste schouwburgen voor, waar men *fcur 1 eskattem.nt Je lafoulendeMysterieën uit t Heilig schrift, deed herleven. Stoetsgewijze trok dan de Hertog, ter Sint-Janskerke. De hand op de relikwie- ënkast, legde hij den eed af, tot dan toe van iedere nieuwe vorst gevergd Nous jurons d'estre droic.urir Seigneur et Coiitde Flandre et de ce qui appartieni, de garde et dejjendrc la Suinte Egltse, de ttnir le pays de Flandrts en paix, droxct et ;ir ■mi J3WW - DONDERKLOK lil C OtVIIUUlMl MNHMj

Denderklok | 1929 | | pagina 1