Banque Centrale de Ia Dendre Bericht Ir EL D Voof al uoie bankbecaerkingen en geldplaatsingen Een ophefmakende Geschiedenis STAD EN OMLIGGENDE MKOVE. Uit ter hand ta koop DENTINOL DENTINOL DENTINOL J. A. E. VERACHTERT Vertoont, nog dooi het oorlogsgeschut «doorboord, en altijd voo:t treffen ons oog verwoesting- overblijfsels van den oorlog Tergnier. Chaury (uit rijn schrik lekkende puinen verrezen), Noyon (in 1917 bijna totaal vernield de schoone kathedraal heeft veel geleden). Onze weg volgt de vallei der Oise, met wouden, kasteden en lieflijk gelegen steden be- zaaid (o. a Compiegne, Creil en Chan- tilly), We naderen Parijs, die, in een mengeling van torens en loepels opdoemt, waartufcschen onmiddellijk de ranke sil houette van den Eifeitoren en het mach tig heiligdom van Montmartre, de blik ken trekken. Ia de Noordstatie, te Parijs, worden de pelgrifns opgewacht door de rijen auto cars, welke hen, per groep, naar de Basiliek van 'i Heilig Hart voeren en, daarna, de kunstworderen van Frar.kiijks hoofdstad, enkele uren werkelijk voor oogen brengen, Na een half uur achten wordt de komst van onzen geliefden Bisschop aan- gekondig. Het pontifikaal lof, met ser moen door Mgr. Coppieters vangt aan. En plechtig en indrukwekkend klinkt het uit den moud van onzen grooten Kerk voogd Vos ar tem quem me esse dicitis En gij, wie zegt gij dat ik ben Op een plechtig en beslissend oogen- blid van hun leven had Jtsus zijne Apos telen geleid op den heuvel van Bassa- res Philipyn en stelde hun die vraag En gij, wie zegt gij dat ik ben En Petrus antwoorde Gij zijt de Christus, de toott van der: levenden God Gelukkig §4' Petrus. antwoordde jesus, niet van U eigen, maar door den H. Geest spreekt gij die woojden. Wij staan hier ook in een plechtig oogenblik, op den heuvel van Montmar tre, en mij dunkt dat het H. Hart U ook dis vraag stelt. Wat zal uw antwoord wezen Het antwoord van uw geloof is ge makkelijk en klaar. Gij allen zegt Gij xijt de Christus, de zoon van den levenden God, Zoo spreekt uw hart omdat gij geleerd hebt datjesus uwen zaligmaker is, voor u geboren en gestorven. Zoo spreekt het geloof in Vlaanderen uit al de kruisen die onze huizen en straten versieren. Zoo moeten wij het aan onze kinderen leeren, want zoo was het altijd in het geioovig bisdom Gent. Het antwoord van uw privaat leven zal voor iedereen niet zoo gemakkelijk sijn, want bij een ernstig gewctenson derzoek, zouden we wel vinden dat som migen rwak en onvoorzichtig zijn en dat onze daden niet altijd ovtreerstemmen met ons geloof en met de leer ea de geboden van Jesus-Christus. Het antwoord van uw huiselijk leven eu zou ook niet voor iedereen ten volle aan JesU6 behagen, wart al zijn er nog veel brave en vooroeeldige huisgezinnen toch is bij velen, dat christehjs leven verzwakt. Het antwoord an or.s openbaar leven zou ook soms wei in strijd zijn met or.s geloof, velen durven r.iet publiek belijden, •wat ze wel gelooven. Maken wij thans hier in Lourdes het •vaste voornemen volmaakte christenen te zijn in ons geloof, in ons privaat, in ons huiselijk en ons openbaar leven, dan zul len wij ook door Jesus gelukkig genoemd •worden. Vrager, w i die gratie door Maria en bidden wij uit garscher hart Heii g Hart van Jesus, ik heb betrouwen in U. Wat zij te Parijs te zien kregen, vertel len de reizigers later zelf wel te huis. .Zij keken oogen-open naar al die merkwaat- digheden, langs breede boulevards en volkrijke wijken. 10 uur 's avonds, van uit de Austerlitz- ztatie en route pour Bordeaux De nacht 1B ingevallen en, tot bij Poitiers, hebben we met veel kijks buiten. Ten zuiden der Loire, tusschen het Centraal massief, den Oceaan en de Pyre- ceeen, onttroller. aan het oog panorama's der rijke provincies, waar ovzral, de na tuur heerlijk-lachend toebiinkt. Die provincies bewaren zeldzame ver sterkte kleine steden,uit de middeleeuwen met hun oude kasteden en overblijfsels van wallen. Wij bewonderen er vooral een reeks heel schoone romaansche en romano byzantijnsche kerken, met koepels, kunst heel bijzonder aan deze streek. De be kendste zijn N-D la Grande, te Poitiers, de kathedraal St. Pierre van Angoulème, met haar gevel, uitgebeiteld als een juweel Poitiers is daarenboven een der oudste en interessantste steden van Frankrijk, met talrijke scheone kerken en een doopvont uit de 4' eeuw. Angoulême, zoo schoon, op een kaap, boven de Charente gelegen, is omringd met kleine romano-byzantijn- sche dorpskerken. Nog een 200tal km. en we zijn te Bor deaux. de triomfale Z. W. intrede van Frankrijk, de groote handelshaven en WENDT U TOT DE wijnmetropool, 't Is langs den majestati- schen gevel harer gebogen kaaien dat de Garonne-stad sc! epen van alle naties der wereld ontvangt en Afrika en Z.-Amerika met voorliefde bij onze Zuiderburen aan landen. In de verscheidene kerken van Bordeaux werd door onze Belgische priesters het H Misoffer opgedragen en nuttigden talrijk pelgrims de Goöiijke Teerspijze. Bijzon derlijk was de kerk van 't H. Hert door Belgissche bedevaarders bezet, daar Mgr. Coppieters er aan gehouden had zelf er de H. Mis voor zijne geliefde kudde te doen. Spijtig, dat nadien de tijd ontbrak om, te Bordeaux een grondiger bezoek te brengen aan de kathedraal St. André (XI eeuw), de kerken St. Croix en St. Michel, den acnthoekigen toren Pey-Ber- iand, de schoone wiik uit den tijd der intendance van Tourny dagteekenend en waar nog al de bevalligheid der Fransche 18* eeuw overblijft. Voor wij» om 11 uur, de St. Jansstatie terug binnengaan, be klimmen wij nog eens de groote brug van 17 bogen over de Garonne, van waar men een prachtig algemeen zicht heeft op de haven. Meer dan 5 uur spoorweg zijn we nu nog van Lourdts verwijderd. Een tijdje rollen we evenwijdig de Coti d'Agent met als somberen achtergrond, een zee van pijnboomen. rond eerzame vijvers en huizekens der harsbewerkeis, die, in pot tekens het kleverig vocht uit de stammen opvangen. Na Dax met haar minerale modderba den), verlaten wij de lijn Bordeaux-Spaan- sche grens, en langs Puyoo en Orthez wordt de bevallige hoofdstad van de Bearn Pau bereikt, diez'ch lieflijk in de wateren der Gave weerspiegelt. We kregen reeds de Hooge Pyrer.eeen in 't zicht, ledereen is in klimmende verwachting naar Lourdes wanneer, plots aan een zwenk van de baan de Grot met het Witte Maria-Beeld op duikt... TraDen vloeien... luidde galmen het Ave en de Magnificat... Hedenavond, om6 1j2 uur doen de Bedevaarders van 't Bisdom Gent, onder het vereerend geleide van Mgr.Coppieters hun eerste bezoek aan de Genade Grot en den volgenden dag reeds wonen zij de Pontificale Mis hij, door Zijne Doorluch tigheid gecelebreerd. M Eens te meer komt de nieuwe FORD bewijs te geven van zijn onovertrefbaar meesterschap In de Automobielkoers Copen- hage-Pariis-Copenhagtn zijnde 23ÖU Km. heeft de Dieuwe FORD de twee eerste plaatsen ingeno men. Tusschen alle vreemde mer ken waren slechts 2 Fordwagens vertrokken, en eigenden zich de twee eerste plaatsen toe. De Voi- tuur die zich klasseerde hoorde toe aan den Heet Paul Tholstreep van Roskilde, Denemarken, en had reeds 35 000 Km. op haar aktief De weg dezer koers was zoo lastig dat de geleiders verplicht waren op sommige plaatsen door het veld te rijden, wat niet belette dat de TWEE FORDS den af stand aflegden tegen een gemidel- de snelheid van 70 km. per uur, Knr de officieele uitslag Merk Geleider gemiddeld per uur 1 Ford Tholstreep 70,2 k.|p. u. 2 Ford Verhetn 70 3 Talbot Prins de Bourbon 69 4 Durend M Fisk 61,5 5 Chevrolet Sorensen 59,5 Verdere commentaar is overbodig. Gaat beden nog een proefrit doen, gij zult verstomd staan en 't is de NIEUWE FORD die he den of morgen uwe voituur zal zijn. Zondagdienst der Apothekers. Apotheek open van Mijnheer M. LIEVENS, Burchtstraat Goed nieuws Van verschillende kanten worden wij lastig gevallen van menschen die ons komen klagen ovtr de groote sommen welke zij aan de stad moeten betalen voor het kuisschen der niet bevaarbare waterloopen. Deze menschen lezen De Denderklok, slecht of wat nog erger en onvergeef lijk is niet. Wij herhaalde hier dus nogmaals, dat zij zich daarmede niet verder dienen te bekommeren. Dank aan de herhaalde en kracht dadige tusschenkomst van raadslid senator parig beslist aldeze werken te doen uit voeren op de kasten der stad. Een schoon geschenk voorwaar dat de heer senator daar ter gelegenheid der kermis aan vele onzer inwoners heeft bezorgd. Prjjsöeeling Maandag 5 Augustus 15 uur. Plechtige prijsuitd elirg aan de leerlingen der stedelijke Muziekschool in het lokaal der Meisjes-Middelbare School, Dreefstraat. Gemeenteraad. Zitting van Vrij dag 26 Juli. Al de leden zijn aanwezig, uitgeno men de heer burgemeester die wat uit rust van de vemoeienissen en tegenslagen waarmede eene kiezing en haren nasleep altijd gepaard gaan. Het publiek schittert door zijne af wezigheid 1' Kerkfabriek Sint-Theresia. Rekening 1928. Waar niets is verliest de koning zijn rechten. Vermits deze nog niets bezit is erdan ook geene rekening voor 1928. Voor het aanstaande jaa: is er eene begrooting. Die mannen var. den Burcht- dam zijn wondere menschen. Hunne begrooting voorziet een batig slot. Moge den uitslag aan hunne ver- wachtigen beantwoorden. 2* Stadsrekening 1928 Deze wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 3 Aanbesteding der werken aan de staads- miidelbare scholen. De heeren Raes, ondernemers te Haei- tert zijn de laagste aanbesteders. De werken zijn hun toegewezen voor eene totale som van 945,765,CX) fr. laat ons zeggen een millioen met de onvermij delijke staartjes. Deze aanbesteding wordt met alge meene stemmen goedgekeurd en onmid del word» eene leening gestemd om deze onkesten te dekken. De katholieke groep heeft goedkeuring en leening eenparig gestemd. De kaïho- lieker immers zijn logiek. Zij nemen aan voor een ander wat zij voor zich zelven vragen. De katholieken zijn voor de vrijheid en de gelijkheid. Als wanneer zij toelagen vragen voor het kosteloos vrij onderwijs, zijn zij de ware voorstanders van demokratie en ge lijkheid. Het volstaat er een oogenblik aan te denken dat deze uitgave zal bekostigd worden door al de inwoners der stad zonder onderscheid van denkwijze, en dat deze gebouwen gaan dienen voor kinderen die eene betalende school vol gen en die voor zeventien ten honderd vreemd aan de stad zijn. Is het dan geen spotternij aan de kin deren van den werkman die een katholiek onderwijs verlangen toelagen te weige ren 4' Stater tan oninbare posten der ge meente belastingen Deze hebben betrek op lasten betalers die ofwel onvermogend zijn, ofwel gestor ven of de stad verlaten. De spons wordt over deze posten ge vaagd en daarop gaat de raad uiteen, na nog ever een en] ander punt gesproken te hebben. Onderwijsgesticht van de Zusters der H H. Harten Naklank van de plechtige uitreiking der prijzen en diploma's. Beroepschool - Handtlsafiteltng 4* Studiejaar Juffrouw Gabnëlle De Deyn van Ninove bekwam het diploma over handelsweten schappen met vrucht vóór een officieele keurraad in Gent. Algetneene leergangen 3* Studiejaar Legden het examen af te Gent op 28 en 29 Juni 1.1. met groote onder scheiding Juffrouwen Bertha Suys, van Meerb. Madeleine De Feyter, van Ninove Marguerite Van Wilderode_ Denderw. Leona Schaillé van Onkerzele. Met onderscheiding Juffrouwen Maria Pardaens, Ninove Hélène Vanderheyden, van Hofstade Georgette De Timmerman, Ninove Bertha Vanden Berghe, Denderhaut. Ghislaine Herremans, Nieuwenhove Madeleine De Craeye, Boué (Frankr.) Lucienne D'Haeseleer, van Ninove Met Vrucht Juffrouw Maria Steenhaut, van Aalst 2° Studiejaar Een eervolle melding ook aan Juffrouw Argèle Van Snick, van Meerbeke, die in het examen over «nelschrift (110 woor den per minuut) de grootste onderschei ding bekwam, Proficiat. Kermisfeesten Alhoewel het weder niet zeer gunstig is geweest zijn de feesten tamelijk wel van stapel geloopen. Het koncert van de fanfaren Voor waarts, Zaterdagavond, was redelijk zon der meer. s' Anderdaags hebben de liberalen zich zeer kleingeestig getoond. Als wanneer het socialistisch muziek van Lessen Les Prolétaires op den kiosk moest komen, waren er nog stoelen of lessenaars te zien. Op het taaiste oogenblik waren deze op bevel der blauwe chefs weggenomen. Dit was misschien wel hun recht, maar waarom dit jaar zoo handelen als wanneer zij de vorige jaren ze altijd laten staan hadden. Deze kleingeestige handelwijze wierdt en met reden algemeen afgekeurd. Het muziek van Lessen speelde puik. Het slecht weder van s'anderdaags heeft de velokoers nogal schade gedaan. Dinsdag wel volk voor het kaatsspel op het Statiepleir. De zegepiaal is lel be vochten. Sint-Sebastiaan gaf schietingen den Zondag, Maandag, Dinsdag en Donder» dag' Alles liep opperbest van st apei. Den Dinsdag was het eene echte triomf. Met Martin aan het hoofd trokken een hon derdtal deelnemers naar den Doorn, öp Donderdag konden de schutters nog maals hun hart ophalen. Maar voor de katholieken was de clou toch zeker net bal in de Keizer van Maan dag avend. Het slecht weder belette het ft esi in open lucht te geven. Maar menschen toch wat volk, wat plezier wat beweging. Nooit cf tooit gezien. fel eereronden der kampioenen 1 Wat gezegd van de schoone prijzen aan de overwin naars toegekend De milde" gever vreze hier hartelijk dank gezegd. Om niemands bescheidenheid te treffen zullen wij geen namen afkondigen, alleenlijk zullen wij ons bepalen dat de prijs der vei tranen op eene schitterende wijze door de vriend F. Branckaert weggekaapt jvierdt. Gok een woerdje dank aan het orkest. Al de deelnemers zullen de beste her innering van dit vriendenfeest bewaren. Men geraakt er niet van uitgeklapt. Geer re bij. Gaat zien. Ziet de uitstalling van het huis P. De Vleminck - De Mout, waar er hijzon der b nnen eenen groote keus van Eau- fortes- en pointe sèche te koop zijn. Wat ge voor het uilsialrasm niet ziet. kunt ge binnen vinden. Diefstal Zondag avond tusschen 10 tn 11 uur zijn stoutmoedige dieven aiover het kerk hof, bij middel van beklimming, largs den achterkant, in huis gedrongen van den heer Frans Vanden Berghe, beenhouwer, woner.de Weggevoerdenstraat, tegenover den ijzerenweg. en hebben er een groote som geld gestolen. Daar de eigenaar met vrouw en kinderen op kermis waren, had den de dieven vrij spel. Wanneer toch zal het onze politie ge lukken de hand te leggen op deze bende die reeds sinds eenigen tijd orze stad on veilig maakt. Kermis Burchtdam. Maandag 5 Oogst, Kermis Burchtdam. ingericht door de ma tschap.pij De Kapel lemenste dier gelegenheid zullen er Allerhande Volksspelen plaats hebben zooals Groote monstervlucht uit Quiévrain, inkerving bij Frans Leroy. Om 3 uur Bolling voor vro-wen, in schrijving bij de Wed. Vander lilst. Om 4 uur, Boiling voor mannen, 500 fr. prijzen. Inschrijving bij I Robert. Om 8 Ij2 uur Groot Concert door dt stedelijke Fanfare Voorwaerts. Kermis Pamelstraat. Zondag 11 en Maandag 12 Oogst is het Kermis in de Pamelstraat. ingericht door de maatschap. Ti'»e Zaait zal Oogsten Er znlien Allerhande Volksspelen plaats hebben. Kermis Koepoortstraat Zondag 25 AugüSti groote wijkfeest in de Koepoortstraat. Te dier gelegenheid allerhande Volks spelen zooals Öm 2 uur Velokoers voor Juniors. Bolling op verscheidene v banen. Om 9 uur Groot Concert Prachtige electrische verlichting van gansch de wijk Uitslag Kermisprijs van Ninove 1* Tommis, 2" Huygens, 3" Van Impe. 4' Billiez, 5- Dauw, 6* Vervust, 6. Maehiels, 8' De Wilde 9. Praet. Velokoers. Zondag 25 Augustus 1929, Groote Velekoers voor Jun.ors (Belga's Den- derprijs) aangesloten bij den B. VV. B. met medewerking van Sportwereld en de firma's Vander Eist, De Dobbeleer (con structeur, Denderwindeke) en Top Bron nen. 100 km. 1500 fr. prijzen, talrijke premieën en 3 schalen. inschrijvingen van nu af en den dag der koers vanaf 1 uur bij MOscar Vander Eist, te Ninove, Burchtstraat. Vertrek om 2 uur (zeer stipt) te Ninove, in de Koeipoortstraat. Wegwijzer1) Ninove (Koeipoorstr., Edm Deynstraat, Statiestraat, Beverstr., Burghtstraut enz.) Meerbeke, Pamel, Okegem, (Ratten bergstraat, Steenweg naar Aalst links afdraaien Ninove (Dreef straat, Koeipoortstraat, enz.) 4 maal. 2) Ninove (Koeipoorstraat, Burghtstr. Burchtdam, BrusselstraatDenderwindeke fBenedendorp) en terug tot aan de Nieuw Kerk te Ninove Brussslstraat rechts afdraaien naar Meerbeke, Pamel, Oke gem, Ninove, 2 maal. 3) En 3 maal de zelfde ronde zooals aangeduid onder nr 1, behalve in Oke gem waar nu de Kattestraat genomen wordt in plaats van de Rattenbergstr. 4) Aankomst te Ninove, in de Burgh- straat. Prijzen 1* 300 fr. en schaal De Dob delber, 2' 225 fr. 3' 175 fr. 4150 fr. 5- 100 fr- 6* 90 fr. 7 80 fr. 8- 70 fr. 9* 60 fr. 10' 45 fr. 11- 40 fr. 12- 35 fr. en 13* 30 fr. meer 4 premiën van 25 fr. ieder aan de 4 eerste niet geklas seerde maar verstkomende renners, j Schaal Belga (van de firma Vander Eist) voor den constructeur met de 4 best ge klasseerde renners. Schaal Sportwereld voor den club met de 4 best geklasseerde renners Prijsuitreiking bij M. Eug.Van Cauwen- bergh, te Ninove, Furgtstraat, lokaal De Keizer. Het inrichtend Komiteit is riet verant woordelijk voor gebeurlijke ongevallen. Het Komiteit. Sportmannen en Sportliefhebbers rookt Belga Cigarettes. Wagen met vier wielen dienstig voer paard of twee koeien. Zich te bevragenten Bureele van het Blad. Wie verlangd koebeesten te la ten loopen op naargras (3 dag- wand) aan voordeel ige prijzen wende zich tot J -B. Vaa Londersele Nederwijk, 21, Ninove T a n d p ij n door iedereen voordeelig te bekomen om te bouwen; huis, land of grond te koopen zijn zaken uit te breiden, enz. ALLE GELDLEEN IN GEN OP HYPOTHEEK Gemak van afbetaling. Gratis inlichtin gen. Landbouwers en werklieden zeer gunstige voorwaarden. Spreekuren; 9-12 en 2-7 's Zondags 9-12. 18, Graanmarkt, 18, AALST Studie van Meester C0SYNS, Notaris te Meerbeke. HOFSTEDE, BOOMGAARDEN en BESTE ZAAILANDEN Maandag 6 Oogrst 1929, BEST\e ZAA1LANO W wBfVSBWUfwrwwWSW D D L aa #4 a namaamtarnn/I aan. b/b V>1U1 UW- gVIIJUWSISVinuWS WV»*- 4/C i vv i öiv mr^tlijdcr ff> Hp doodt altijd in 5 minnten de hevigste bestaat reeds 20 jaar NOOIT eene mislukking Eich* de ware en uwe tandpijn zal voor altijd genezen zijn 4 fr.fSC in apothe ken OPENBARE VERHURING van cent schoone te Nieuwenhove en Denderwindeke. De notaris BOSYNS te Meerbeke, zal ten ver zoeke van i' madame weduwe Joseph Herremans RonRyn en kinderen en f mijnheer Victor Berre- nr.ana, allen landbouwers wonende te Nieuwen hove openbaarlijk verhuren voor een termijn van negen achtereenvolgende jaren. Gemeente Nieuwenhove. Lot 1 Eene huisstede met afhangendheden van stallinhen, schuur, bergplaats, medegaanden tuin en boomgaard gestaan en gelegen aan de Plaats, gekadastreerd sectie A er nummers 476a, 477a, 4' 7b, 477c, 47 ,d/bia, en 47? met eene oppervlakte volgens meting van £5 aren 95 centiaren. Lot 2. Een perceel boomgaard gelegen terzelf der plaats als voorgaande, gekadastreerd sectie A ex nummers 476a. 477a, 477b, 477c, 477c/fcia, 47?d/bis en 47S groot volgens meting 45) aren, #5 centiaren. Gemeente Denderwindeke Lot 8. Een perceel zaailand gelegen op de Biest, gekadastreerd sectie C deelen van nummers 878 en 8S8 met eene oppervlakte van aS aren 58 centiaren. Lot 4. Een perceel zaailand gelegen op de Biest, groot 27 aren. Lot 5, Een perceel Zaailand gelegen op den Weerbosch gekend ten kadaster C, nummer 881. groot 21 aren 78 centiaren, Al de goederen zijn in gebruik bij de verhuur ders en komen onmiddelijk vrij. Enkele Zitdag om a uur nanoen, ter herberge van M Cyriel Centerick te Denderwindeke, Meecschvoorde. OPENBARE VEBKOOPING van een perceel te Denderwindeke (steenweg op Hedingen) De Notaris COSYNS te Meerbeke zal openbaar - lijk verkoopen: Gemeente Denderwindeke Een perceel zaailand goed geschikt voor bouwgronden, gelegen aan der» steenweg vatt Ninove op Edingen gekend ten kadaster Sectie C deel ven nummer 1678c met eene oppervlakte

Denderklok | 1929 | | pagina 2