HET DAVIDSFONDS R. LUYSTIRMAN-LEMAtfti Dt 7(11* «laar Nr 36 Prijs per nummer 23 errliemeii Ninove 8 September 1929 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE Eer\ige Algemeen heden De Afdeeling NINOVE De r\ieuwe boeker\. Eer\ Éeresalut. Een opvolger. Een mooi Werk Tegemoe&koming aan d©We duwen van overledene Gendarmen La ndbo u who la ngen Verkeersongevallen li Postcheckrekening (R Luysterman rr 1862,54; Abonnementsprijs fr. 3,50 3 maande 6 maanden 1 jaar Drukker-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst Is dat geen wonder iets, het Davidsfonds Hoe lang zou het du al bestaan. Hoe oud zou het nu al zijn. En hoe jong is het steeds gebleven. Kent ge een organisme dat grijs van jaren, zoo jong van hart is gel leven, dat niettegenstaande zijn hoogen ouderdom, toch zoo springlevend is gebleven en daar van alle dagen blijken komt te geven. Hebt ge den progressieven bloei van het Davidsionds meegcvolgd. Hebt ge gezien hoe het leden Aantal met titanische sprongen van jaar tot jaar phenomenaal is gestegen. Weet ge dat 1929 het blijde jaar is waarin het 50 000e lid gevierd wordt. En beseft ge met een dan ook wat al nut het Da vidsfonds geroepen is op te leve ren. Begrijpt ge wat 'n macht het is geworden, macht die nog alle dagen aangroeit en door niets schijnt tegengehouden te wezen. Wat heeft het Davidsfonds al niet gedaan ter verspreiding an de goede lectuur die meteen ook goedkoop is. Hoe heeft het zijn macht niet ten pande gesteld voor de He.lige .Zaak der la- mingen, buiten alle geweld om, maar met vreedzame middelen. Wat is er vanwege het Davids ionds al niet geijverd ter versprei ding van de christelijke, vlaamscbe pers. En hoe kan dit in de toe komst nog verstevigd worden. Heil daarom het eeuwig-jonge Davidsfonds. Het is niet alleen een daad van sympathie, wanneer we het nzen onvoorwaardeliiken steun toezeggen, maar waar we 't goed meenen met het edele strevtn en het heerlijke doel van dit prachtorganisme is het ons veeleer een duurzame plicht, waai van geen enkel katholiek, vlaming zich mag onttrekken. Lezer en lezeres, waarom maakt u gei n ceel uit van de afdeeling Ninove. Waarom voegt zich niet bij de tweehonderd vijftig leden die onze afdeeling telt Houdt U soms niet aan de gelijke lectuur, aan leerrijke en aangename ontspanning. oelt U niet dat uw plaats bij ons is. We weten allemaal welk kwaad er heden ten dage gesticht woidt door de slechte pers, de vuile boeken, de smerige blaadjes, de schunnige filmen, de weer zinwekkende tooneelstukken. Vaders en moeders schrikt U riet af van het gevaar dat Uw zoo dierbaar kroost dreigt in de velerlei ontsnappingen van onze moderne wereld. En Voelt U niet met ons dat tegenover dien drang naar onzedelijkheid, naar gods- dienstvlucht, of erger naar gods diensthaat, voelt U niet met ons dat er een dam daartegenover dient gesteld. En wat kan daar beter tegen opkomen dan de goede lectuur, dan de goede pers, dan de iami- liekinema, dan het christelijk too neel. Welnu dan, als U weet dat het Davidsfonds dit alles wenscht te verspreiden, op een gotde, doeltreffende en vooral op een goedkoope wijze, waarom zou U dan niet Uw penningsken bijdra gen om dit Davidsfonds dat we zoo veel dank verschuldigd zijn, te helpen in het nastreven van zijn pnchtdoel. Goede lectuur hetzij boeken, hetzij dagbladen. Waarom moet het gebeuren dat in onze christene vlaamscbe fair ilies nog immer de franskiljonsche bladen binnendrin gen, daar waar de plaats dient te wezen voor een Ylaamsch, een Katholiek dagb ad, dat den heili gen strijd der Katholieke V lamin- gen naar den zege leidt. En nu dat er zooveel gelezen wordt, nu dat jong en oud naar een boek grijpt waarom, vaders en moed .rs, niet een beetje nagekeken wat uw kinderen lezen. \V tarom niet even willen weten of het boek dat uw zcon, of uw dochter in handen heelt, wel geschikt is voor hun jeugdig hard en hun jeug digen geest. Het Davidsfonds schenkt U goede, goedkoope en degelijke lectuur, die U dan nog thuis op uw stoel wordt gebracht. Waarom zou U daarvan niet profiteeren. Goede kinema. Goede tooneel- spelen, voordrachten en ontspan ningsavonden. De ~oog mag en kan niet altijd gespannen staan. Er moet eens verpoozing komen. Er moet vermaak zijn. 't Jonge volkje vooral heeft dit brood noo- dig.-Waarom dan niet geijverd dat er vermaken zijn waar de heele familie wat aanheeft. Nu gebeurt het helaas veel te dikwijls dat de kinderen vermaak gaan zoeken buiten huis en buiten den weet der ouders. Dat is doodend voor het familieleven, dat is onzedelijk Waarom kan vader en moeder sa men met de kinderen,na een moei lijke dagtaak soms, niet samen ge nieten van een aangenamen avond die hun geboden wordt, veelal mits eer heel-lichte vergoeding. Vergeet het niet, christene vlaamscbe ouders. Dat is het wat het Davidsfonds hier bij ons be oogt goede lectuuigoede ont spanning, te vrijwaring van het familieleven. Welnu dan niet langer geaar zeld. Inschrijvingen kunnen geno men worden bij den heer Philemon i Coppei.s, Lavendelstraat, Ninove en bij alle bestuurleden, mits den geringen prijs van L> fr. per jaar. jaar zullen krijgen voor 12,50 fr. Spotgoedkoop Het is om zich af te vragen hoe het Davidsfonds zoo'n «toer» kan uithalen. Ze zijn aangekomen en in de eerstvolgende dagen krijgt U ze thuis. Er zijn er een paar hoor, al thans voor de A-ieden Eerst en vooral Het tweede deel van «De Mierïn» en dan nog een frisch boekje De Koster van Schorre- dijk». Voor de B-leden is er ook nog het eerste werk der keurserie bij nl.«Melancholia» van Joz. Muls Een pracht voor oog en geest.W ie zou dat in zijn boekenrek willen missen, vooral als ge maar even bedenkt dat we de keurserie dit Terwijl we over de afdeeling Ninove spreken, kinnen we r.iet nalaten hier een ontroerd eeresalut te brengen aan de nagedachtenis van onzen wakkeren en ieverigen Voorzitter,den heer All Hanssens zaliger. Nu vooral voelen we wat we in hem missen Tegenover het vele werk dat op de plank is, krij gen we zoo den naren ind/uk van de ijdele leemte die hij in ons mid den heeft nagelaten. En nochtans 't is den wil van den Almachtige. Wij, christene menschen, we moe ten het hoofd buigen en berusten in Zijn Goddelijke Voorzienigheid We twijtelen er geenszins aan, oi van uit Gods schoonen Hemel waakt onzen geliefden Afgestorve ne, over zijn dierbaar Davidsfonds over zijn Afdeeling die hij toch zoo liet heeft gehad en waarvoor hij zooveel heeft gedaan Berusten kunnen we en bidden. Bidden voor hem die de moeilijkste jaren onzen leider is geweest, onze voorman en o'ze afdeeling tot zoo'n bloei heett weten op te voeren. Bidden ....Veel En dat zullen we dan ook De lastige raak van het voor zitterschap is nu overgegaan in een paar flinke handen. Wij ma ken er ons geen illuzies over het is een moeilijk en een zwaar werk over een afdeeling ais Nino ve Voorzitter te willen spelen. Maar toch mag het Bestuur zich geluk wenschen in zijn eigen mid den ten waardigen opvolger te hebben gevonden in den Heer Frans De Coo-nan. WTe zijn ge rust nu. Het werk zal gedaan wor den Onzen niewen voorzitte' zal er zich voorspannen met een tot nog toe ongekenden iever en we zijn ervan overtuigd dat hij den bloei van onze afdeeling,verkregen door den noesten vlijt van den Heer Alfons Hanssens zaliger, zal weten hoog te houden en uit te breiden. Te dien einde roepen we hem dan ook van nu af reeds toe Goed Heil Proficiat Het Davidsfonds te Leuven heelt een eigen lokaal gekocht. Het was voor de uitbreiding en de toenemingder werkzaamheid, absoluut noodig magazijnen te bezitten, en gelegenheid om def tige kantoren in te richten Nu is erf het huis en 1/4 miliioen schuld Moeten wij daaronder 10 jaar gf bukt gaan, en onze werk zaamheid inkrimpen, misschien elk jaar een boek minder geven Of gaan de Davidsfo.idsers ons huis, hun huis, spontan betalen, uit waardeering voor onze aktie t Elk een briefje van 5 fr en de zaak is geklonken en vergeten, ineens De een geeft wat minder, maar de andere greft wat meer... Heeft uw sekretaris u zijn inschrij- vingslijst reeds aangeboden Zoo niet, ga hem eens vinden en doe hem zijn lijst bovenhalen, leder stort In zijn eigen afdeeling En daarmee sluiten we voor deze weèk. Toekomende week zul len we al wat meer weten te vertellen over de volgende reeks voordrachten ingericht tijdens het aansteande winterseizoen, door onze Afdeeling hier te Ninove. We verklappen geen geheim wann.er, we van nu af aan reeds weten te zeggen dat de eerste oordracht, interess int hoor geheel en gansch kosteloos zal zijn, Wordt leden van het D tvids- fonds Steunt dit prachtweik Weest Katholieke Vlamingen uit een stuk Neemt nog heden in schrijvingen Werft leden aan Davidsfondser. wanneer zij eenen voldoenden voorraad stikstof in den grond aantreffen, spoediger en gemakkelijker eiwitstoffen kunnen vor men, dat die vorming des te overvloedi ger zal wezen, naarmate meer stikstof kan aangeëigend worden. Het stijgend gebruik van zwavelzuren ammoniak bewijst welk belang de Bel gische landbouw aan deze meststof toe kent. Vet en koolhydraten worden on- rechtstreeks uit het koolzuur der lucht gevormd. De fcladgroenwerking wordt sterk door de potasch begunstigd, dus hoe sterker hare bladgroenwerking, hoe over vloediger de vorming van vet en koolhy draat. Bijgevolg is tot het bekomen van plan ten rijk aan eiwit, vet en koolhydraat vooral eene overvloedige bemesting met stikstof en potasch noodzakelijk. INTENSIEVER Sedert eenigen tijd heeft men in de lokalen der verschillende rijkswachtseen heden van het land, offerblokken geplaats, waai ten bate der behoeftigen weduwen van jong overleden gendarmen, kan ge- •stoit worden. AUe drie maanden wordt het aldus verzamelde geld, door aange duide oversten er uit gebaald en op een bijzondere rekening geplaatst die aldus onmiddelijk kiocs afwerp. We mogen dat een flink initiatief noemer, voor hen die het gedacht ervan opvatten maar toch dient tevens gezegd en eens temeer de vraag gesteld, wat toch met de vele miljoenen gebeurt of gebeuren zal die zich bevinden in de kas voorbe stemd ten behoeve der weduwen en weezen van de leden der rijkswacht, kas die elke maand gespijsd wordt met dui zenden franken, gedwongen afgehouden van eiken gei darm, gehuwd of ongehuwd, onder de wapens, Het moet ons uit de pen, te zeggen, dat het niet is om te gelooven, en dat het werkelijk onaannemelijk is, dat door eenige leden nederige gendarmen het gedacht ntotft uitgaan op zulke wijze aalmoezen te verschaften aan treurige gezinnen, dit na het overlijden van hun echtgenoot, in de diepste ellende ge dompeld werden. Ook nog dat haast elke week irschrijvingsiijsten, den man schappen aangeboden worden, voor de- zeilde liefdadige doeleinden. Algemeen wordt door de gendarmen gevraagd dat men eens gebruik wille maken van de verzamelde miljoenen (vorig jaar meer dan 17 thans rond de .0) dit zeker met moeten dienen alleen om in kas te blijven en intresten op te bren gen. maar we! om steun ja, bretde steun te verleenen, daar waar het noodig blijkt. Het wordt tevens tijd dat onze volksvertegenwoordigers eens breed voerig die kwestie aanraken en daarover gegevens eischen bij de betrokken be sprekingen. De stikstof beg uns'igt de hoedanigheid Aan elk der vier hoofdbestanddelen eener volledige plantenvoeding worden voorname werkingen toegeschreven, en zoo heet het dat de stikstof vooral werkt op den groei en de massa zelden wordt dit bestanddeel toegeschreven dat het in vloed heeft op de hoedinigheid. En nochtans. De stikstof heeft onrechtstreeks invloed op de hoedanigheid, dus op de waarde der producten. Hoe meerder ontwikkeld de kolen, latouwen. andijvie's, hoe hoo- ger hunne waarde zal w'tzeu. De stikstof beeft rechtstreeks invloed op de hoedanigheid. De eiwitstoffen zijn de voornaamste bestan Jdeelen der men - schen- en di renvoeding zij bestaan voor een zesde deel uil stikstof, en wor den uit dien,hoofde nog s'ikstoihoudende bestanddeelen genaamd, om deze te on derscheiden van de niet eiwitstoffen, vet en koolhydraten, die dus geene stikstof bevatten. Het spreekt van zeifs dat de planten, Het driemaandelijksch bulletijn uitgege ven door het Bureel van Algemeene Sta tistiek bij het Ministerie van Binnenland- sche Zaken deelt de opgave mee der ver keersongevallen, in den loop van 1928 in België gebeurd en ingedeeld per provin cie. Het is een statistiek die terecht de aan dacht verdient, aangezien zij het bewijs levert dat ieder kwartaal het getal onge vallen toeneemt. Inderdaad, de cijfers zijn welsprekend en wij hebben ze enkel onder de oogen onzer lezers te brengen opdat zij de be sluiten zouden trekken die de toestand meebrengt. TOTAAL Ongevallen Slachtoffers 1- kwartaal 3193 1484 2- 3933 2122 3- 4274 237 4' 4246 36 Dat maakt dus een totaal voor heel het jaar van 15711 ongevallen en 7878 slacht offers, een respectabel getal zooals men ziet. Van die ongevallen vielen er 13421 voor in gemeenten boven de 5000 inwo ners en 2290 in gemeenten van minder .dan 5000 inwoners met een respectievelijk getal van 6278 en 2600 slachtoffers. Wij zullen nu deze statistiek onderver - deelen om ze nader te begrijpen en verstaanbaar te maken. Men heeft ongevallen verschuldigd aan botsxgen en ongevallen waarbij geen aan rijding gemoeid is. De eerste vormen de ontzaglijke meer- derheid. Voor gansch het laid waren er botsingen veroorzaakt 2321 in het eerste kwartaal 2916 in het tweede 3150 in het derde en 3203 in het vierde totaal 11590 terwijl het aantal ongevallen zonder aanrijding slechts 4121 bedroeg. Wat het aantal slachtoffers betreft in de ongevallen met botsingen waren er in het jaar 1928 dooden I49 gewonden 3909. Ongevallen waarbij geen aanrijding is gemoeid dooden 300 ge\ onden 3639. Het is opmerkelijk dat in tweede kate- gorie het aantal dooden veel aanzienlijker is, en dit is begrijpelijk, in de eerste cate gorie zijn het vooral de inzittenden, die den doodenlijst uitmaken in de tweede categorie zijn het de voetgangers die overreden w orden, en waarvan op de 300 dooden, 219 derden, dus ncch voerders, 'noch inzittenden. En bij de gewondenis de verhooging dezelfde, op 3639 gewon den, 2935 derden, dus menschen op de baan en geen inzittenden in een rijtuig. Aan het hoofd der provinciën staan voor het aantal ongevallen de provinciën Bra- bant, Antwerpen en Luik. Brabant spant de kroon met 7214 onge- alien van ailen aard en 3114 slachtotfers, waarvan 106 met doodelijken afloop. De Brusselsche omgeving zal daarvan wel het grootste getal boeken. De provincie Antwerpen geeft op 2688 ongevallen en 132 slachtoffers, waarvan 74 met doodelijken afloop. Het aantal voerders dse gedood werden bedroeg, bij botsingen 112 bij niet aanrij dingen 55. Het is stellig dat 't toenemend gebru k van autovoertuigen in hoofdz ia aanspra kelijk is voor de groote toeneming der verkeersongevallen en dat ook het sei- I ■ft a, mma WMMtÉ

Denderklok | 1929 | | pagina 1