r B De Coöperatie den tegen Middenstand Wuiteruur. R. lltYSTlRMA tt-LEM AtRI ■1 I I)( -(Lc Jaar Nr 40 Prijs per niimmer 25 centiemen Ninove 6 Oktober 1929. Katholiek Vlaamse,h en Weekblad La n (lbo uwbela ngen Het Alkcolregiem. Middenstandsdag te Aelter De Bemesting der Graangewassen. Honig eten wil zeggen, zijne gezondheid bevorderen. VOOR HET KANTON N1NOVE Postcheckrekening- (R Luystermn^ AbonnementsprlJ. I Drukker-Uitgever 0 maande. 6 maanden 1 jaar fr. 3,50 6,50 12,50 NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. mm» Over veertien dagen is in «De B'^er weekblad van den Belgi schen Boeren..ond, een artikel verschenen over de Belgische Coöperatie Welvaart Dit artikel kvvan hierop neer Wij hebben tot hieitoe S0 winkels in het Luikerland en omstreken, maar nu moeten wij vooruitschui ven inVlaanderen, zooals thans in Limburg, Luik, Brabant en Ant werpen moet in de beide laande- ren ons welvaartblaz cn prijken en onze eerlijken handelsnaam moet er gekend zijn cn geeerd door Werkers en Boeren. Het slot van het artikel luide als volgt >i Zeker, ook daar zal er tegenkanting komen, ook daar zullen wij er enkelen tegen den koploopen, inaar het zal ons een troost en een spoorslag zijn te den- ken dat wij onzen plicht vervullen, dat wij werken voor het welzijn en t profijt van den grootsten hoop der verbruikers. Wij zullen dan ook onverdrooten voort- gaan op den ingeslagen weg, de stille spreuk indachtig Doe wel en siet tnei ctti In naam van de Christelijke Middenstandorganisatie moeten wij protest aanteekenen tegen die actie van den Boerenbond in het Winkelbedrijf. Die actie noemen wij antimaat- schappelijk, want het is proletari- satie. Nemen wij slechts de 80 winkels die de Belgische Welvaart uitbaat. We schatten dat ze elk een gemid deld jaarlijksch zakencijfer hebben van J ,000,000 fr. Wanneer een winkelier uit den Middestand een zaker cijfer maakt van 200 tot 500,000 lr. is hij reeds zeer te vreden. Dit maakt dus dat elke Welvaartwinkel 4-5 winkeliers Middenstanders vervangt Het werk in de Welvaartcoope- raties wordt verricht door bedien- j den en werkliedtn in plaats van den Mindenstander. De zelfstandige handelaars wor den dus vervangen door werkne mers. Personen met werklust, ini tiatief en vasten wil om vooruit te komen, werden vervangen door personen die in algemeenen regel hun 8 uren daags doorbrengen. Personen met talrijke huisgezin nen, wier kinderen tot alle loopba nen voorbeieid worden, zijn ver vangen door werknemers die groot gevaar loopen, die de huidige le vensopvattingen en omstandighe den een talrijk kroost te vermijden. Personen die een steun zijn voor het maatschappelijk gtbouw, wor den vervangen door personen die voor een groot percent het getal misnoegden gaan vergrooten en onze maatschappelijke instellingen doen wankelen. Ziedaar het eerste gevolg der uitbreiding der Welvaartcoopera- tie met het geld van den Boeren bond. Men zou nu denken dat die actie van den Boerenbond toch een goed gevolg heeft en de prijzen der huishoudelijke waren en zoo de levensduurte merkelijk doen dalen i Honderde Coöperatieven zoo van Werklieden als van Lapitah- sche maatschappijen hebben sedert meer dan 50 jaren, de werking voor welvaatt begonnen, zoowel om de levensduuitete verminderen als om geld te winnen. Welnu, he ben zij beterkoop kunnen verkoopen als de winkeliers uit den Middenstand In sommige gevallen ja, maar in de meeste gevallen riet De Coöperaties moeten onver mijdelijk het terrein ruimen voor den Middenstand, omdat ze ie veel «roote algemeene onkosten hebben en met bedienden moeten werken Dit moeten ze te meer waar de winkeliers het wapen der samen werking tegen hurne bestrijders gebruiken. Het is dus een ware zinsbegoo cheling, als de W elvaart Coöpera tie uitbazuint dat ze voor het p u- hjt van arbeiders en landbouwers gaat ijveren. De arbeiders of landbouwers gaan er geen voordeel bij halen als ze hunne winkelwaren naar de Welvaart Cooperade gaan koope zoomin als de boeren die hun ge d toevertrouwen aan de banken van den Boerenbond. Dezen krijgen dezelfde p. reent intrest er gene betalen dezelfde prijs voor hunne waien. Maar met die kapitalen en met die Welvaart Cooperatits worden er winsten verwezenthjkt aie niet meest gaan aan de verbru.kers. Alle die inrichtingen ten andere zijn éénvoudig fu.antieele uitbatin gen die met het sociaal v.oei \an den Boerenbond niets te maken hebben. Waai om moeten de Boeren winkel gaan houden. Waarom het brood van den evenmensch benijden en afnemen zonder noodzakelijkheid, zooals we hooger bewezen Is dit de christelijke solidariteit die tusschen de verschillige stan den moet heerschen Men zegge niet de \V elvaart Coöperatie is gesticht om de chris telijke arbeiderscoopcratie te led— den, waar ze in gevaar waien .e ling van het misdrijf van dronkenschap bij de autovoerders V oor de eerste overtre ding der Wet zal de autovoerder verwit tigd0 worden bij hervalline zou hij eene berisping oploopen en bij de tweede her valling z .1 hem de toelating tot autovoe ren definitief ontnomen worden en de rechterlijke straften oploopen. De kommissie heeft eveneens de kwes tie onderzocht van de taks voor liet ope. nen van drankhuizen Tijdens dit onder- 20ek werd er bestatigd dat, volgens cijfers door M Clavier, algemeen bes'uurd-r bij 't ministerie van financies, aan de kom missie geleverd, het getal herbergen en drankhuizen in het land merkelijk ver minderd is. Op dit oogenbük zijn er, in Belgie, inderdaad elf duiaend drankhuizen minder dan in 1925. Om de vermenigvul diging van de herbergen te bt letten, zou men eraan denken van de openingstaks voor nieuwe drankhuizen te verhsogen. En er zou nog verboden worden van er in te richten in eene straal van minst hon derd meters, in de nabijheid van fabrieken gasthuizen, kerkhoven, scholen, enz. De leden der kommissie denken binnen veertien dagen hun ondeizoek te kunnen sluiten. Zij zullen, in dit tijdverloop, eene reeks inlichtingen te onderzoeïen hebben, die zij aan een hoogen ambtenaar van het ministerie gevraagd hebben. Krachtens hel k nirklijk besluit van 22 Februari 1920 zal het winteruur den 0 October aanstaan de terug in voege komen. De uurwerken dan weer een uur achteruit. vergaan. Dit kunnen we verstaan vooi dit gevallen, maar niet voor de nieuw e program die Welvaart zich voor stelt. Hopen wij dat er meer overleg, meer broederlijkheid en meer so- lidaiiteit kome tusschen de ver schillige christelijke standsorgani- saties tot heil en bloei van de nieuwe Katholieke maatschappe lijke orde die ze willen vervvezent- lijken. De Middenstand. Najaarsbemestingen Van half September wordt snijgraan gezaaid, koolzaad uitgeplant, en tot half November opvolgeniijk garst, rogge, spelt en tarwe gi-znaid. ij hebben daar reeds meer dan eens op gewezen dat het geraadza im is in gewone omstandigheden alles bij de planting of de zaaiing toe te dienen, wat de plant zal van noode hebben tot aan hare rijpwording zulks ontslaat ons in de Lente eene aanvullende dek- bemesting toe te passen. Anderzijds dient het legeren der graangewassen in de Lente en den Zo mer voorkomen te worden. Omdat doel te bereiken, wordt tijdens de grondbe reiding eene sterke potasch-, en eene goede fosforzuurbemesting toegepast, t zij 600 tot 800 kgr. superfosfaat ot 700 tot 000 kgr. slak, en 1000 kgr. Sylvi- nietkaiiniet of 300 kgr. chloorpotasch per hectare. Werd eene duchtige minerab bemesting toegediend zoo als wij komni aan te geven, dan mag gerust tot 200 kgr. zwavelzuren amotiak toegepast wor den, zonder dat er veriies aan stikstof gedurende den VVinter of legeren in de Lente of dm Zomer te duchten zij. Slak en sylviniet kaiïniet mo.en voor de uitatrooiing gemengd, en worden duchtig, niet te diep, ondergeschoeperd anderzijds mogen de zwavelzure ammo- i iak, het superfosfaat en de cl loorpotasch eveneens voor de ziaiing gemend wor den, doch nooit slan en zwavelzuren ammoniak. Slak en sylviniet-kaiiniet worden zoo vroegtijdig mogelijk ondergewerkt de zwavelzure ammoniak, h t st perfosfaat en de chloorpotasch acnt tot veertien dagen voor de zaaiing, Intensiever studiedag te houden. De oproep uitgezonden aan de meer dan 12.000 bijdrage- stortende leden, aangesloten bij het Diocesaan Midden standssecretariaat, te Gent, werd beant- wooid buiten alle verwachting: 41 bon den uit bijna al de kantons van de pro- vincie Oost-Vlaanderen waren vertegen- j woordigd dooi 15 a 1600 leden. De studievergaderingen werden talrijk bijgewoond. In eerste sectie, voorgezeten door M. Fd. De Groote, plaatsvervan gend volksvertegenwoordiger en gemeen teraadslid, te Gent, stond aan de dag orde Samentrekking van de finanticele en economische Krachten van den Middenstand, door ad. De Vliegher Fern, en De chris telijke sociale en cultureele Rol van den Middenstand, door M. Ad. Fordeyn, op ziener bij het Ministerie, ambt van den Middenstand. In de tweede sectie, voor gezeten door Volksvertegenwoordiger A. E. De Schryver, besprak M. André Col paert, jeugdafgevaardigde der dekenij Somergem De Rol der Middenstands jeugd in de Middenstandsorganisatie, terwij M Jos De Smet, secretaris van het pro vinciaal Middenstandsjeugdverbond De Invloed cener Wetenschappelijke Midden- standsjeugd op de Evolutie van de Vlaam- sche Cultuur behandelde. Om 3,30 u. zette zich een lange stoet aan de statie van Aelter in beweging. Onder het spelen van vroolijke marchen en het zingen van dreunende Vlaamsche volksliederen, bereikte deze geestdriftige menigte, de ruime feestzaal, die weldra bom\ol liep en alwaar eene groote feest- vergadering gehouden werd. Talrijke gekende redenaars uit de Miduenstandsbeweging voerden er^ het woord. De feestrede van den heer Cam. Mruyvelt, algemeen secretaris aan het Middenstandssecretariaat, te Gent, de zi 1 dezer beweging in de provincie Oost Vlaanderen, oogstte veel bijval en werd meermaal door luidruchtige toejui chingen onderbroken. In één woord prachtige en welge lukte feestelijkheden dio wel als voorbode der evolutie van de krachtige christene Middenstandsbeweging in Vlaanderen mogen aangeteekend worden. Wij zullen dan ook dit beknopt verslag niet sluiten alvorens eene dubbele ge volgtrekking uit het voorgaande te maken: 1) Het doet ons spijt te moeten be- stat;gen dat de middenstanders van elders reeds meer bewust zijn hunner plichten die zij in en tegenover de maatschappij te vervullen hebben. Zij voeien beter dan wie ooit de noodzakelijkheid ver- eenigd te zijn om aldus de toestanden die onvermijdelijk komen moeten te keer te gaan 2) Dat zulke prachtprestaties, zooals wij er ééne in Aelter, mochten aanschou wen, hier ook in ons gewest zouden moeten verwezenlijkt worden. En zulks aan gebeuren met behulp en door ioe- (toenvan alle middenstanders, die over- uigd van de maatschappelijke rol die zij te vervullen hebben, voortaan zuilen genegenheid, u. i. vertrouwen, stellen in hunnen Hond, het bestuur hunner ver- eeniging en de heele Middenstandsbe weging. meststof werkt zuur en is bijgevolg op zuurachtige gronden niet aan te raden, de twee laatste hebben eene alcalische werking ter corzake van hunne groote hoeveelheid kalk die ze bevatten. Potasch geeft men liefst onder vorm van gezuiverde zouten, dit om niet te veel chloor in den grond te brengen, en zoo een groot kalkverlies te doen ontstaan. Men zal dus den voorkeur ge ven aan chloorpotasch of zwaverzure potasch, doch daar de prijs van deze laatste dikwijls nog al hoog komt, zat men in groote bedrijven meest gebruik maken van chloorpotasch. De stikstof die onmisbaar is voor alle levende wezens zal men bij middel van sodanitraat toe dienen. Het bevat nitrische stikstof die gemakkelijk door de planten opgenomen wordt, ie een alcalische meststof brengt bijgevolg geen zuur in den grond. Hoeveel van die mestoffen zal men per Ha. gebruiken Die hoeveelheid nauwkeurig bepalen is heel moeilijk, omdat de bemesting der voorgaande vrucht en de vruchtbaarheid van den bodem zelf er eene groote rol in spelen. Met de volgende hoeveelheden per Ha. gebruikt mag men r.ochtbans de beste uitslagen verwachten. 400 tot 600 kg. superphosphaat, supra of thomasslakken. 150 tot 200 kg. chloorpotasch. 150 tot 300 kg. sodanitraat. Welk is nu het gepaste tijdstip om die meststoffen toe te dienen Indien een veulen in zijnen eersten levenstijd gebrek aan voedsel lijdt dan wordt het zeker nooit een sterk en schoon paard. Welnu indien een jong plantje in zijnen eersten groeitijd over geen voldoende voedsel beschikt dan kan die plant nooit opbrengen wat ze in gunstige levensvoor waarden zou kunnen geven. Het komt er dus op aan van in den beginne af voedsel genoeg ter beschikking van de planten te stellen, dus alle meststoffen voor het zaaien of planten toedienen. Voor wintergewassen is nochtans een uitzondering te maken in zake stikstof- mesten. Omdat er geen verlies aan stik stof zou te vreezen zijn zal men de helft van het sodanitraat voor het zaaien toe dienen, de andere helft heel vroeg in het voorjaar. \_j zu.z:e toepassing kunnen de jonge planten van in de beginne af zich gemakkelijk opneembare stikstof toeeigenen, voeden zich goed, ontwikke len krachtig en zijn sterk gewapend tegen ziekten en ongunstige weerom standigheden. H. B. De bijzor dere kommissie, gelast met het onderzoek der wijzigingen die zouden kunnen gebracht worden aan de wet op den verkoop en het verbruik van alt-ooi in Belgie, vergaderde Dinsdag namiddag, in het Ministerie van Justicie, te Brusstl. Zij heeft zich uitgesproken voor de beteuge- Gevolgtrekkingen Wij hadden gelegenheid Zondag 11 het herdenken van het vijfjarig bestaan van den Christen Middenstandsbond van Aelter bij te wonen Terzelfdertijd werd de nieuwe vlag dezer vereeniging uewijd en waagde dezen Bond de stoute daad, in hare gemeente, een gewestelijken In den laatsten tijd hteft men mij meermalen de volgende vraag gesteld Hoe zal ik best te werk gaan in de bemesting mijner graangewassen ledereen weet genoeg, dat et over een goed tiental jaren nog maar weinig si heil-U'dige meststoffen aan de graan gewassen toegediend wierden. Het toe passen van eene zekere hoeveelheid stik stof, in de meesje gevallen 150 kg. sodanitraat per Ha. in de Lente, was den algemeenen regel. Gelukkiglijk heelt de bemesiings'eer zooveel vooruitgang gemaakt, dat alle vooruitstrevende land bouwers nu ook phosphomzuur en potasch aan hunne plantin toedienen. Immers ze weten dat liet onmisbare voedingstoffen zijn In welke meststoffen nu zijn die ver schillende voedingselementen te vit.den. Het phosphoorzuur kan aangewend worden onder vorm van Supeifosphaat, bupra, of Thomasslakken. De eerste Een punt dat de leefbaarheid onzer bieentaeit het meest beïnvloedt, is wel de verkoop van onze honig. Het afzetten van den honig is zoo wat een kunst op zich zelf en hierin is ten bate van de bieënteelt, wel wat te winnen. Wanneer men de honigkoopers van dichterbij wat nagaat, zal het onwille keurig opvallen dat het aankoopend pu bliek nog zekere terughouding vertoont. Somtijds ontmoet men den man die vastberaden en in volle bewustzijn zijnen honig koopt, maar dikwijls hoort men in het openbaar meenigen vooropzetten die dei bieman gewis ontmoedigen. Daarom is het niet enkel noodig eerlijk te handelen, maar men moet ook aan het publiek toonen dat men het doet. De moderne tijden eischen een degelijke reklaam, oni deze reden zal het de bieentelers hoogst aanbelangen door de volgende regels te vernemen welke schat ten er in zijnen honig verborgen liggen. Het zal wellicht onnooüig zijn te zeggen dat in de oude tijden, zoowel Ms in de middeleeuwen den honig veel meer dan nu tot geneesdoeleinden werd gebruikt. Nieuwere en beter i-oorgronde proeven laten ons toe de he Iz me wer king van den honig in zake gen. is unde vast te stellen. Op de eerste plaats noemen wij A. Fraueneelder, die zich de bisë Jttonig fel aangetrokken heeft. Zijne ervaringen werden in een kinderkuurliuis te Amden (Zwitserland) opgedaan. De huisdostercs Mejuffer Dr. Paula Gmerich schrijft hier- 51 I - - 'v.#.'i,*".

Denderklok | 1929 | | pagina 1