BI De Toestand onzer Nijverheid Derde daar iV 42 Prijs per nummer 25 ccntiVimTL Nfnove 20 Oktober f929, Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. l(|Y8TIiH®AIM.EIKAIÏIE Landbouwbelangen Trekking der Verwoeste Gewesten Het speciaal Rome-nummer der K. 4. J. Reeks 26011 Nr S wint één ailjeen. r Posleheckrekenin Abonnementsprijs 3 maande. fr. 3,50 R ï-nysterman n 1862,54) 6 maanden 1 jaar 6,50 12,50 W» Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. t' X De studie der industrieele be drijvigheid van een land moei voortdurend hernomen worden aan gezien zij gesteund is op gegevens die steeds aan veranderingen zijn onderworpen. Zoo wij ons diensvolgens een nauwkeurig gedacht willen vormen over den huidigen toestand onzer nijverheid dan moeten wij hare voortbrengst, hare verkoopprijzen, hare stocks enz terug vaststellen en vergelijken met deze van vóór enkele maanden. Trachten wij dit te verwezen lijken in het tegenwoordig artikel: De stocks onzer mijnen, vóór senige maanden zoo groot, zijn nu verdwenen. De bestellingen worden in ruime mate geboekt, doch hunne uitvoering vergt be trekkelijk een langen tijdverloop. De oorzaak daarvan ligt in het feit dat het voortbrengsvermogen onzer mijnen merkeliik is ged laid. Voor de 7 eerste maanden van dit jaar moeten wij reeds eene vermindering der voortbrengst vaststellen van 447.700 Ton bij vergelijking met de overeenkom stige periode van 1928. Waaraan is dat te wijten Voornamelijk aan het kleiner aan tal werklieden, die hedendaags in onze mijnen werkzaam zijn. Van Januari tot Juli 11. is het getal werklieden met 17.000 eenheden verminderd. Op economisch gebied is eene vermindering der kolenopbrengst nadeelig. Voor den verbruiker beteekent zij eene stijging van den aankoopprijs en \oor den voortbrenger eene vertraging zij ner bedrijvigheid. Wat onze metaalnijverheid be treft, deze behoudt haar volle voortbrengsvermogen, maar se dert 4 Augustus moet zij hare fabrikaten aan minder vooideelige prijzen uitvoeren. De wereldkrisis die sedert rui- men tijd onze textielnijverheid treft, blijft voortduren. Onze katoenspinnerijen zijn wel in volle werking maar hunne winsten zijn weinig belangrijk uit hoofde van de lage prijzen waaraan zij hunne voortbrengselen naoeten afzetten hetzelfde geldt voor onze katoenweverijen. Wat onze vlasspinnerijen be treft, deze ontmoeten steeds moei lijkheden van bevoorrading. Ue inlandsche vlasteelt is immers on toereikend om onze spinnerijen op voldoende wijze te bevoorraden. Vandaar de noodzakelijkheid voor on it vlaaspinnerijen eene ruime hoeveelheid vreemd vlas in te voeren. Welnu, vóór den oorlog trokken wij ons vlas voorna melijk uit Ruslandsedert den oorlog echter kan dit land ons slechts eene geringe hoeveelheid vlas meer leveren, die wij dan nog aan zeer hooge prijzen moe ten betalen, 't Is daarom dat wij de inlandsche vlasteelt moeten aanmoedigen en verspreiden, 't Is jammer dat de vlasopbrengst zoo gevoelig is aan de wisselvallig heden van het seizoen. Uit oor zake van het droge jaargetijde daalde de opbrengst van vlasve zel» van 1567 kilos per Ha. in 4927 tot 90? kilos in 4928. Aan gezien de droogte dit jaar veel grooter geweest is, zal de op brengst nog minder zijn dan ver leden jaar. Onderzoeken wij nu den staat der werkloosheid. In Juli 1.1, waren er op 4000 verzekerden slechts 6 werkloozen. Bijna al onze arbeiders zijn dus werkzaam en men weet dat de loonen die zij tegenwoordig verdienen zeer hoog zijn. Ook is er voor onze arbeidersbevolking thans eene pe riode van goed leven en tevens van aanzienlijke geldbesparingen aangebroken. Dit wordt ons trou wens bevestigd door de ^vermeer dering van het verb.uik eenerzijds en door de statistieken der Alge meene Spaar- en Lijfrtntkas an derzijds. Voor het eerste halfjaar was het bedrag der effectieve stortin gen (overschot na al de terugbe talingen) 483 millioen fr. Zoo zij voor het 2' halfjaar in dezelfde verhouding blijven aangroeien, dan zullen wij eene aanwinst mogen hoeken van ongeveer 970 millioen fr. in plaats van 590 millioen fr. in 4928. Wellicht za! men de vraag stellen waarom zijn de loonen thans zoo hoog Is deze loons- verhooging te wijten aan de stij ging van het indexcijfer ofwel aan de vermeerdering der productivi teit onzer arbeiders, ofwel aan het gering aantal werkl.eden in verhouding met de uit te voeren werken De stijging van het indexcijfer is zeker niet vreemd aan den tegenwoordigen loonvoetimmers menige ioontarieven zijn voor stijging of daling vatbaar naar gelang de schommelingen der kleinhandelprijzen, onder andere de loonen in den steenkoolnijver heid. Zij verklaart ons echter niet waarom de loonen thans hooger staan dan het index-number. Zoo zijn de loonen van den kipper in het steenkooldedrijf van 5,95 goud fr. in 4926 tot 7,30 goud fr. in 4928 gestegen hetzij eene aan winst van 25 o/o. Binst dezelfde periode vermeerderde het index cijfer met 45 o/o. Men zou ook nog kunnen ge neigd zijn den hoogen loonvoet toe te schrijven aan de vermeer»- dering der algemeene productivi teit van een arbeider. Wij mogen inderdaad aanne men dat de productiviteit van den arbeid vergroot is onder den in vloed der rationalisatiepolitiek van het meerendeel onzer nijver heden. Zoo b. v. was het nuttig effekt van den kapper in de mijnen 5914 kilos per dag in 1926 in 4928 klom dit cijier tot 4324 kilos hetzij eenen aangroei van 40,50 *j# Deze gegevens laten ons echter niet toe tot eene loonsverhooging te besluiten want het grooter voort- brengstvermogen dat men besta- tigt is niet zoozeer het gevolg van den grooteren arbeicsijver onzer werklieden maarwel van een veelvuldiger gebruik vim muchie- nen. De hoogere loonvoet schijnt veeleer voort te komen uit het feit dat het huidig getal beschik bare werkkrachten te gering is in verhouding met de werken, die in eene nare toekomst dienen uitgevoerd te worden. Vermelden wij onder andere de tentoonstel- lingswerken. Als dusdanig blijkt dezer hoo gen loonvoet not maal en gewet tigd op voorwaarde nochtans dat hij de mogelijkheden niet over schrijdt van den bedrijfstak waar hij van toepassing -s. Wat in de studie der industrieele bedrijvigheid van een lar.d oox nog moet onderzocht worden is de toestand van den buitcnlandschen handel. Daarover heoben wij in een vorig aitikel reeds geschreven; wij moeten er diensvolgens niet meer op terugkomen. Bemerken wij nochthans dat de statistieken der maand Augustus eene percen- tageveriuindeiing aanwijzen de verhouding van onzen in- en uit- vorr is gedaald op 82,9 t. h. Een andere algemeene factor die wij moeten in acht nemen is de beweging der Antwerpsehe haven. Zij wijst insgelijks op vermindering; binst den I termijn van dit jaar was de gezament- lijke tonnenmaat der binnengeko men schepen (i.000 000 Ton binst den 3' termijn bedroeg zij 6.317.000 Ton hetzij eene ver mindering van bijna 300.000 Ton. In de S voornaamste nijver heidstakken van ons land is er bijgevolg iets ongewenschtin de steenkoulnijverheid is het de ver mindering der voortbrengst teweeg gebracht door eene vermindering van het werkvolk in onze me taalnijverheid is het de daling der pi ijzen op de uitvoermarkt in de textielnijverheid eindelijk is het de wereldctisis die steeds blijft woeden. Wat meer is de alge meene factoren komen ons thans minder gunstig voor er is maar ééne uitzondering name ijk dtn staat der werkloosheid. Dit zijn teekens van verzwak king. Onze nijverheid werkt in minder voordeelige voorwaarden en haren toestand schenkt ons minder voldoening als vóór eenige maanden. Het zou diensvolgens onvo r- zichtig zijn heden nieuwe bedrij ven te stichten of andere aan zienlijk te vergrooten. Albert Cooreman Bericht aan de dienstplichtigen der klaa 1930, die een der hierondervermel de ambachten uitoefenen en die verlangen ingelijfd te worden bij de Strijdwagens. De dienstplichtigen der klas 1930 die voor een diensttermijn van t maanden aangeduid zijn en, hieronder vermel de ambachten uitoefenen, mogen hunne aanvraag sturen Mn den Bevelhebber der Strijdwas sns, St. Denijskazerne te Gent, zoodra zij voor bet Wervingsbureel ver schenen zijn. Deze aanvraag moet vermelden Naam en voornamen, plaats en datum van geboorte, ambacht, gemeente der inschrijving voor de militie, aanduiding van het wervingsbureel en zijn genomen besl u it (geschikt- uitgesteld - ongegch i kt) De aanvragen zijn ontvangbaar, ten laatste tot 5 januari 1930. Lijst itr ambachten: Paswerker-werk- tuigkundige, autogeleider, electrieuwerker schrijnwerker (timmerman), aeinwisselaar voor draadiooze telegrafie, opticus-werk man, ALE EN BEER Ale en beer zijn twee meststoffen die bijzonder rijk zijn aan stikstof en potasch, doch arm aan fosfoorzuur. Al die be. atanddeelen zijn zeer werkzaam. Ale en beer worden met het meest gunstig gevolg gebruikt op tal van ge wassen, bijna op elk tijdstip, en bijzon derlijk gedurende aanhoudende droog— teperioden. Steeds weze men er voor zichtig mede, vooral met straffen beer, op teedere planten er. on'siemende ge wassen. In den Zomer worden zij bij voorkeur gebruikt bij naderende regen en zooveel mogelijk nooit bij hev ge zon. In den moestuin is het geraadzaam deze meststoffen, vooral op weeke planten, toe te passen tegen den avond, en na dien duchtig te begieten met water. Ale en beer alleen kunnen onmoge lijk de vruchtbaarheid van den grond onderhouden stikstof-, fosfoorzuur- en potaschmesten blijven noodzakelijk. Bij gevolg wordt het tekort aangevuld met zwavelzuren amoniak, superfosfaat of slak, sylviniet, kainiet, chloorpotasch of zwa velzure p tasch, al naar v jigeus het tijds'ip van het jaar en de behoefte der geteelde plant. Steeds bedenke men, dat de planten de grootste beho-.fte hebben aan stikstof en potasch, zonder dat daar om het fosfoorzuur mag verwaarloosd worden. Wanneer voldoende hoeveelheden zwavelzuren ammoniak, superfosfaat of slak, sylviniet kainiet of chloorpotasch toegepast worden, kunnen ale en beer nog groole diensten bewijzen. Planten die met zwavelzure potasch bemest wer den, ontvangen in den regel geene ale ot beer, omdat de zwavelzure potasch gebruikt wordt op planten, waarvan de hoedanigheid vermindert door ale of beer, tengevolge dezer hoogchloorgehalte. Intensiever Leening 4 p. c. 1921 Dinsdag morgen heeft in de Nationale Bank te Brussel, de 71e trekking plaats gehad der leening 4 p, c. 1921 van de Verwoeste Gewesten. De uitloting werd gedaan door de oorlogsblinden E. Vande Vyvere. van Brugge, en F. Verborgh van Kortriik, in aanwezigheid van MM.Coryn en Rigaux. beheerder en bestuurder van het Delgingsfonds en verscheidene ambte naars van het Rekenhof en van het Beheer der Schatkist. De andere nummers van deze reeks zijn uitkeerbaar met 250 fr. Tienduizenden exemplaren zullen heden Zondag het land door verspreid worden. Meer dan 1500 jonge arbeiders trokken op 21 September 1.1. in bedevaart naar Z. H. den Paus. Sinds dien dag spreekt elkeen over de Rome reis van de Krot ters 5 Zelfs zij. die voorop afzijdig of misschien afkeurend de eerste propaganda hadden toegezien, staan thans verstomd voor wat de K. A. J. verwezenlijkte, voor de genegenheid, de waardeenng. ue aan moediging, die deze jonge arbeidersbe weging te Rome te beurt "iel Ja, een droom is werkelijkheid gewor den ons landeken zag de besten zijner werkjongens voor ZH. der Paus neder- knielen het hoorde de echo van den eed j van getrouwheid, dien ze daar zwoeren aan de Kerkhet vernam ontroerend de stoute belofte, die ze in den vollen ernst van hunnen apostolischen ijver aflegden^: «We brengen weer de werkersjtugd tot I Christus' Kerk, tot eer en deugd Maandagavond, 30 September, keer den de honderden bedevaarders in hun haardstedeu terug. Tot laat in den nacht, ja dagen nadien werd er verteld over Rome. In al de fabrieken, in al de werk huizen en bureelen waar onze bedevaar ders reeds Dinsdagmorgen aan 5t schrij ven, aan 't spinnen, 't wevenwaren, ging het over Rome... Rome... en niets anders. Heden Zondag is 't de dag waarop het geillustreerd weekblad der K. A. J., De Jonge Werkman op 16 bladzijden deze heerlijke gebeurtenissen uit den opgang onzer Kajottersorganisatie aan alle bui tenstander» za! bekend maken, Inzulk een heerlijk kleedje 2a! orze jonge Werk man midden ons komen als hij nog nooit is verschenen. Van d'eerste bladzijde tot de laatste zal hij een kijk geven over het verloop der bedevaart van Brussel naar Rome en van Rome tot huis. Na de eigen aardigheden uit 't natuurschoon van Zwitserland, zult ge de verschillende etappen onzer bedevaart op elke bladzijde medemaken het schilderachtige Assisie. waarover de geest van St.-hranciscu» nog zweeft het aloude Rome, de konin gin van het heidendom en thans de stad van Christus's stedehouder het mooie Tuiyn, de stad, die den apostei der ar beidende jeugd, Don Bosco, voortbracht, waar zijn stoffelijk overschot met eerbied wordt bewaard, en zijn liefde tot den jongen arbeider een gansch dorp, gebou wen, vakscholen, patronaten, uit den grond deed oprijzen Montmartre, op den bergtop, die Parijs overheerscht, de overheerlijke Basiliek in graniet en mar mer, het blijvend monument van I-rank- rijks boetende en denkende liefde tot bet H. Hart van Jezus i Vooral toch nieuws over ons verblijf in Rome Door ons blad zult ge medeleven de ontroering, die de jonge arbeid-rs gevoelden toen ze in 't Coliseum den grond kustten door het t ia jdoorweekt, het be- geesterene woord lezen dat ai daar hun algemeen Bestuurder E. E. Cardijn, zijn troepen toesprak om ze aan te sporen met den ijver der eerste Christenen de leering van jezus-Christus in 't arbeidsmiddel! te doen zegevieren op de zedeloosheid en twijfelzucht, die heidense e get-sten en harten onzer moderne werkers en rond- zaaien. Daarin zult ge bewonderen de lange rij der 400 bonte K. A. Jvaandels het groote St. Pieterplein overspannend den groep der 1700 bedevaarders, ge kiekt voor St.-Pieterskerk, de 100 jonge arbeiders in werkkostum omstuwend, Z. Eminentie Kardinaal Van Roey, Z. Exc. Mgr. Micara, Apostolische Nuntius voor Belgie, Mgr. R«sneur en de leiders der K. A. J. Daarin zult ge lezen en over wegen de beteekenisvolle aanspraak van Z H. den Paus; ge zult vernemen 't geluk van den Vader bij het zicht zijner roeest- geliefde zonen, de hooge en volieoige roedkcuting der K. A. J. beweging, ue vadeilijke raadgevingen tot volharding, eenheid en tucht in den veroveringstocht der K. A. J. Met een woord, door het Rome-nummer willen we duizenden een uurtje laten deeien in de diepe, innige vreugde, die elk Kajottcrshart op de bedevaart overstroomde. Elk katholiek koope Zondag een Jongt Werkman tegen den prijs van eentrank. Elk christene rekene het zich ten plicht een beweging te steunen, die Z. H, de Paus zoo dringend heeft aanbevolen, een apostolaat aan te moedigen, dat onder het meest noodzakelijke der 20ste eeuw dient gerekend jonge idealen te voeden, die de stoutste verwachtingen voor eene rchoonere toekomst voor Land en Kerk jaten verhopen. Meer dan één droom heeft de K. A. J. tot werkelijkheid ge bracht. De Rome bedevaart is niet het toppunt harer stoutste ondernemingen, doch het uitgangspunt van eene beslissen de actie de opruk tot een belangrij e zegepraaldoor de jeugd ganse i de arbei dende klas terug aan Jezus Chr stus. A. L. I IJl. UIUCU UO.

Denderklok | 1929 | | pagina 1