De Fronters en het Katholiek Onderwijs. Dc Huishuurwei. Vergeel de N IEL WE REVUE niet op 5 en 6 JAN1930. Zaal VIC TOR S TA N DA ER T. I I- De^lc Jaar Priis per nummer 2S centiemen Ninove IS December 1929. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE. B. LUYSTBBIIAH-IBIIAIR Provinciale Kamer van Am bachten en Neringen van 0.-V1 Het Huveliik van Prinses Marie-José De Hcutkvrestie in U. S. A. Drie uur plezier Eén schaterlach van 't begin tot 't einde Houdt die dagen vrij, want 't zal er sluiven. r*. t 1— I prtatp.hftp.krekeninar (R. Luysterman n- 1862,54) ^Abonnementsprijs 63 maande; fr. 3,50 G maanden 0,50 1 Jaar 12,50 Drukker-Uitgever Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst.! Koei poortstraat, 10, NINOVE NINOVE, A. Eens te meer, en op schandelijke wijze, hebben de Fronters zonne klaar bewezen dat ze vijandig zijn aan alles wat wij verdedigen en beminnen. En dat bewijs hebben ze hier, in Oost-Vlaanderen, tot onze groo- te verwondering; we moeten het berichten, deze week geleverd We dachten niet dat ze reeds zooverre den doolweg ingeslagen hadden. Voor de eerste maal is, door de meerderheid van onze provincje, de toelage geweigerd aan de Ka tholieke Hoogeschool van Leuven. De Fronters hebben eenparig met de vijanden socialisten en liberalen van het katholiek on derwijs en van de katholieke Kesk geatemd en zoo is alle steun onzer provincie aan de bakermat van onze vlaamsche katholieke voormannen verworpen. En hunne houding is deste meer onvergeefbaar daar, stdert jaren lang voor de gedeelteliike ver- vlaamsching der Gensche Hooge school de bijzonderste leergan gen te Leuven ook in 't laamsch worden gegeven. Willen de fronters misschien Leuver ook geheel vervlaamschen om de honderden katholieke waal- sche studenten dezer Hoogeschool naar de vrijmetselaars Hooge school van Brussel te verjagen Eischen wij zoo krachtdadig als wie ook, de volledige vervlaam- sching van Gent, ware het geen cnzin van hetzelfde voor Leuven tc eischen Wat kan aan die Hoogeschool meer gevraagd en gedaan worden dan aan alle stu denten die het begeeren, het on derwijs in 't Vlaamsch te verdun nen Waarom dus hebben de fronters van den Provintieraad de toelagen aan onze eenige katholieke hooge school brutaal ontnomen Alleen omdat ze België meer haten dan ze het katholiek onderwijs en onzen godsdienst verkleeld zijn. Een andere uitlegging is er niet te vinden. Welnu, zullen onze Vlaarnsche katholieke jongens en meisjes, door die mannen misleid, en dia overtuigd waren dat de ironter* nooit iets tegen hun godsdien stige overtuigingen en beginselen zouden gedaan hebben, nu einde lijk klaar zien Nu dat de Regeering het eens is met al de katholieken om aan Vlaanderen aijn recht toe te staan zoowel in zake onderwijs als in zake Beheer nu dat al onze katholieke voormannen plechtig beloofd hebben dat het talenvraag stuk in korte tijdspanne zal en moet opgelost worden, zal onze katholieke jeugd die haar ver trouwen aan de fronters heeft ge schonken ze hun niet ontnemen, omdat ze niet hen niets meer te winnen, maar wel alles te ver liezen heeft Zal ze de vijanden van ons vrij katholiek- en vlaamsch- onderwijs nog langer ondersteunen r Nu dat ze, versterkt, in onze welgevende Kamers en Provintie radf n zetelen hebben de tronters zich ontmaskerd Vijanden van ons vaderland, en bijgevolg ook van Vlaanderen, dat buiten België snel een doode stieek zou worden hebben ze zich nu ook vijanden van 't vrij katholiek onderwijs getoond. On- zinnigen Zoodoende hebben ze hun eigen ondergang gestemd, want, op iedere bladzijde onzer eeuwenoude geschiedenis staat te lezen dat, een ware Vlaming ook een ware katholiek is. Dat de fronters zelfs taaivrede vijandig zijn, heeft hun voorman De Clercq, Dijnsdag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, klaar bewezen. Oud-minister Devèze zegde dat de oplosaing der taalkwestie zeer ingewikkeld zou zijn... Neen, onderbrak hem De Clereq, die oplosaing is onmogelijk Hoort ge't wel onmogelijk De fronters moeten de wonde la ten bloeden. Zooniet hebben ze geen REDEN meer van bestaan en wellicht ook geen MIDDELEN meer om te bestaan. ter inzage medegedeeld aan het Minis terie van Finantiën, het Beheer der Belastingen en aan ai de voorzitter» der Provinciale Kamers van Amb. en Nerin gen Indien er beroepsvereeningen of middenstandsvereeninjen wenschen een exemplaar van dit ontwerp -formulier te bekomen, mogen ze zich wenden tot den Secretaris der Ksmer, Mr. C. Struy- velt, Lange Kruisstraat, 4, Gent. Een bijzondere bewakingskoinmissie werd ingesteld voor de betrokkene ver- eenigingen. Het doel dezer commissie is aandachtig na te gaan al wat in of tegen het bakkersbedrijf zou kunnen geschieden. Een dergelijke commissie zal binnen kort samengeroepen worden voor het slachtersbedrijf, alsook voor het bouw bedrijf. Het bureel der Kamer» verzoekt drin gend alle middenstandsvereenigirgen van de Provincie met aandacht inzage te nemen van het schrijven over enkele dagen rondgestuurd waarin sprake van de oprichting eentr aangenomen kas van het klein beroepskrediet- De vereenigin- gên die deze stukken niet zouden ontvan gen hebben mogen zich wenden tot den Heer Secretaris der Kamer. Dcor zekere vereenigingen werd ins gelijks den wensch uitgedrukt de alko- hohvet te zien bespreken. De vereenigingen die zoudeen wen schen dit vraagstuk te zien behandelen worden verzocht den afgevaardigde aan te duiden die zou deelnemen *an de werkzaamheden dezer commissie. om het vaststellen der bedrijfsinkonnten j 150 tot 300 frank in de gemeenten met I en der verschuldigde belastingen werd j 5000 tot 15,000 inwoners, definitief goedgekeurd. Dit formulier werd 75 tot 150 frank in de gemeenten met minder dan 5000 inwoners. Voor de gedeelten van vaste goederen, in andere woorden, voor de kamers en appartementen worden deze cijfers 160 tot 320; 2) 150 tot 300 3) 120 tot 240 4) 75 tot 150. De toegestane verlenging bij Konink lijk besluit zal van twee jaar zijn, indien de jaarlijksche huurprijs op 1 Augustus 1914 lager was dan 210, 125, 150 of 75 fr. volgens de bevolking. De eigenaar zal voor deze huizen eene verhooging van G00 0/o mogen eischen van den huurprijs van 1 Augustus 1914. In andere woorden, de verhuurder mag zeven maal den prijs van voor den oorlog vragen. De Koninklijke besluiten betreffende de gemeenten van min dan 50,000 inwoners, moeten genomen worden voor ln April 1930. In deze gemeenten zullen geene uitdrijvingen mogen plaats hebben voor eersten April, alleenlijk gesteund op den opzeg van drie masnd voor de vorige wet (de huidige) voorzien. Ziedaar de wet in hare groote lijnen. Zij behelst nochtans eene nieuwigheid van belang. In 't vervolg zullen de huurders, die \'A het in voege treden van de nieuwe wtt een huis bekleeden {riet meer genie ten van de uitzonderlijke wet op de huis huur. Een voorbeeld zal dit klaar maken. Alles laat voorzien dat de nieuwe wet van toepassing zal zijn den dag der afkon diging in het Staatsblad. Deze zal waar schijnlijk geschieden op 3' December aanstaande. Welnu de huurder die een huis betrekt vallende onder toepassing der nieuwe wet, op 15 April 1930, zal niet meer genieten van de huurverlenging of van de beperking van den huurprijs. De huidiee huishuurwet wet van 28 December 1926) blijft bestaan in al hare bepalingen voor zooveel de nieuwe wet ze niet wijzigt. Wij herhalen nogmaals, om alle mis verstand te vermijden, dat dit alles veron derstelt dat de nieuwe wet onverminkt door kamer en senaat aangenomen en Den 6 Januari, groote jacht te Castelpormiano's avonds groo te ontvangst in het Quirinaal. Den 7 Januari staat ter be schikking der Italiaansche regee ring 's avonds ontvangst in het Quirinaal. Den 8 Januariinzegening van het huwelijk Den 9 Januari, groot* troe penschouwing 's namiddags ge westelijke stoet 's avonds ont vangst "in het Kapitool. Den 10 Januari :'s morgens, be zoek in de villa Borghesa hul de aan de doorluchtige echtgenoo» ten van wege de leerlingen der scholen en 'sportbetooging 's na middags stoet der overheden en vereenigingen 's avonds groot gala in de Hooldschouwburg. Het bezoek Hunner Majesteiten en der Koninkliike Familie aan den Paus, zal naderhand gere geld worden. Wat zal de nieuwe huishuurwet waarschijnlijk zeg;-«i Wij meenen de Lzers der Dtnderhlok genoegen te doen met hun zoo klaar en mogelijk de hoofdgedachten der of De commissie bestaande uit afgevaar digden der Vereeningingen van bakkers, pasteibakkers, peperkoekfabrikanten en suikerbakkers komt haar werkzaamheden te eindigen. Een praktische formulier kort mogelijk de nieuwe Huishuurwet te doen kennen. Daar deze wet slechts Woensdag Donderdag aanstaande door de Senaat zal onderzocht worden en daarna naar de Kamer zal verzonden worden, kunnen wij niet verzekeren dtt zij geene wijzi gingen zullen ondergaan, maar er zijn ten minste negentig kansen op honderd, dat er geene verandering zal aangebracht worden. In de steden en gemeenten welke meer dan vijftig duizend inwoners tellen wordt er eene nieuwe huurverlenging toegestaan van een of twee jaar in verhouding van den huurprijs van 1914, Wij dringen daar niet op aan. omdat dit voor onze streek van weinig of geen belang is. Voor de steden met minder bevolking MAG de Koning bij Koninklijk besluit een jaar hi.iurverlengi.ng toestaan, alswan- neer de huishuur op 4 Augustus 11H4 bedroeg '240 tot 499 fr. in gemeenten met 25,000 tctöO.OOO inwoners. 225 tot 450 frank in de gemeenten met 15.000 tot 25;UOO inwoners. goedgekeurd worde. l.D.C. Het officieel program der reis van de Ko: inklijke Familie naar Rome, ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Marie José is als gevolg vastgesteld Afreis uit Brussel den 3 Janua ri, ten iö ure !s avonds, uit de Noordstatie den Italiaansche ko ninklijken trein die de Koninklijke Familie te Brussel komt afha len, zal den 5 Januari te 10 ure te Rome aankomen. Bij de aankomst zullen de Vorste.i en hun gevolg de H. Mis bijwonen in de kapel van het Quirinaal Vervolg. In 1919 werdt voor de eerste maal het vliegtuig ten dienste der Forest Sevices gesteld. Diensvolgens werden vijf be- zondere luchtbasissen in Califor- nië gevestigt, en het leger ver- bondt zich tot hel verleenen van vliegersGedurende het gevaarlijke seizoen t. t. zvan af le Juni tot 51 October, bevlogen waarne mingsvliegtuigen tot twee maal daags de boschstrtken, en mel den de plaatsen aan waar rook scheen op te rijzen. Deze ptoe- ven waren zeer winstgevend zoo dat, in 1925 deze dienst door ten vennootschap werd uitgeoefend mits eene jaarlijksche vergelding van .*>0000 dollars. Eenigen tijd nadien kon het leger de hulp zijner loodsen niet meer verleenen Diensvolgens richt te men zich tot het loodsreser- vekorps wier leden, hunne werk zaamheid onder het bevel van een ofiicier, zouden uitoefenen. In tegenstelling met hetg«en men zou kuanen denken, was de bemiddeling der vliegtuigen al leen niet almachtig en dienden de anderen verzekeringsmiddels immer toegepaat. Immer tot verzekering der bos- schen, vormde zich in 1927 een komiteit van Amerikaanssche no tabelen, waaronder vetegenwoor- digers der National Park Servi- De nieest-gekende spelers der stad Kamiel Pevenage, A. Winner, Kamiel Coppens, Emma Bayens, Edgard Callebaut, J. Van Cauwtnbergne, Ren* Van Driesscne en ial van anderen nog. ALLES OM ZEEP!! ALLES I -•v.- f-

Denderklok | 1929 | | pagina 1