Banque Centrale de ia Uendre 1 MARGARINE EKA, BLUE-BAND en ROYALE f t Bariio-I.umen De Overdracktta&s. Landbouwbelangen Missieniews. Voor ai ucue bankbecuerkingen en geldplaatsingen Al de records op gebied van Automobiel verkoop zijn geklopt Van Volxem STAD i.N OMLIGGENDE NINO VU. Leebe/te Voorde Footballniewe. Beelden van de H. Theresia MARIA HEMERYCKX, Wij vestigen de bijzondere aandacht onzer lezers op het Koninklijk Besluit van 25 December laatst, betreffende de vermindering der overdrachttaksen daar- mee gehjk gestelde taksen, en welke van 1 Januari aanstaande van kracht wer den. De gewone overdrachttaks wordt ver minderd van 2 tot 1 ten honderd. Faktuurtaks van 2. p. I). Het bedrag dier taks blijft gevestigd op 2 P. d. Factuurtaks op de aannemingen. Het bedrag van 2 t. h wordt op 1 t. h. verminderd. Taks op roerende verhuringen en op vervoer. Het bedrag der taks op roerende ver huringen wordt van 2 t. h. op 1 t. h. terug gebracht. In de gevallen waar de taks 5 t. h. bedraagt, blijft dit cijfer behouden. Het bedrag der taksen op het vervoer wordt teruggebracht 2 t. h, op 1 t. h. In de gevallen waar de taks 2 p. d blijft dit cijfer behouden. Weeldetaks. De taksen op de verkoopen van voor werpen gerangschikt ais weeldeartike len is eenvormig op 0 t. h. vastgesteld. Moestuin in het najaar enden Winter Vanaf de maand October wordt al den leóigkomenden grond met stalmest in winterbedden opgezet. Die grond kan ook, bij gebrek aan stalmest, grof en diep omgespit worden gelijktijdig w ordt in beide gevallen eene sterke minerale bemesting toegepast. De perceelen der doorlevende planten aardbeziën, rhabarber, aspergien. enz. worden opgekuischt. desgevallend opper vlakkig omgespit en ontvangen eveneer.s een sterke minerale bemesting 't zij tot 1*2 kgr. slak en tot 15 kgr. sylveniet kainiet per are. Over het algemeen wordt die mine rale bemesting te laattijdig toegepast. Door slak en sylveniet kainiet van in den Herfst of cien Winter te geven, wordt de opname sterk begunstigd 't is niet wanneer die meststoffen in de Lente toegepast worden dat de planten daar het meeste voordeei uit trekken, en zeker niet de doorlevende planten, die een zeer uitgeputten grond achter laten. en waarop het onderwerken der meststoffen minder gemakkelijk gaat dan voor de eenjarige gewassen. Iets wat algemeen op doorlevende moeskruiden verwaarloosd wordt, is ge durende het najaar cn den Winter ee ne greep zwavelzure ammoniak toe te nassen it is nochtans eeneuitmunten- V doenwijze, aangezien ook die mest- -rior regen en eneeuwwater beter zlsch de boitwiaag. zonder ver kor uitlooging, verspreidt wordt aldus van de vroege Lente beter erkt. Merken wij nog op dat over het algemeen al de moeskruiden zoowel als de eigen lijke landbouwgewassen, veel hoogere behoeften hébben aan stikstoi en potascii dan aan fosfoorzuur. zoodat hunne terug gaaf immer in evenredigheid moet we zen met de behoeften. intensiever Van Katholieke Scholen in China. Fides meidt ons De terugkeer in de schob n, colleges, pensionaten en op de Katholieke Universiteit van Shangai is schitterend. Aan de Universiteit Aurora is het getal studenten van de hoogere jaren bijna gelijk gebleven, maar dat van de voorbereidende cursus geenszins, bijna 300 car.didaten hebban zich aangebo den, terwijl slechts een derde kon wor den sange: omen. Het meest merkwaar dige is dat een zeker aantal werd voor gesteld door de M inisteries van de La tionalisti.-che regeerirg van Nankin, ter wijl het Ministerie van Onderwijs op alle mogelijke w jze de Katholieke U- niversiteit tracht tegen te werken. Op het Kt. Ignatius-college te Zika- wet dezelfde toevloed van studenten, vooral heidenen. Hun Chtneesche ou ders beginnen te begrijpen dat het niet genoeg is hun kinderen naar een wil lekeurige school te zenden. Zij willen ze zenden naar een school die staat on der Paters of Zusters, waar ze niet al WENDT U TOT DE les mogen doen wat hun in 't hoofd komt. waar zij een erstige en zadelijke hoogstaande opvoeding krijgen. Het Pensionaat van de Morgenster en voorbehouden speciaal voor Chinee- sd.e heidensche kinderen, werd als het ware sinds begin Juli bestormd. Meer dan honderd moesten aigewezen worden. Ever eens moesten bij gebrek san plaats meerderden honderden worden af gewezen op het colegie van den H. Franciscus Xaverius en de Fransch- Chineesche stadschoel, beiden onder leiding van Paters Maristen* Wat ook de sectarissen beproeven de ernstige Chineezen te Shangai zien de noodzakelijkheid in van een zedeiijkc opvoeding voor hun kinderen en daar zij deze alleen vinden in de Katholie ke colleges worden deze bestormd. Zoo komt uit liet kwade r.og het goede voort. Gedurende de maand Augusti 1929 alleen heelt de Automobiel koning HENRY FORT 205.645 Voituren en Camions Model A vervaardigd. De totaal opbrengst sedert het opkomen van het fameuze Model A bereikte den i' September 1929 de kleinigheid van 2 295.413 een heden, in de acht eerste maanden van het jaar 1929, werden 1.472 586 rijtuigen vervaardigd. In de maand Augusti 1929 alleen ierden 205.654 automobielen ge- ma Ut. Wat beduiden voor U deze cijlers, eene kleine rekening om U dit uit te leggen. 205054 voertuigen in eene maand van 20 werkdagen aan 8 uren werk per dag gerekend, maakt eene opbrengst van 7.909 autos per dag, hetzij 989 wagens per uur hetzij 10.40 per minuut, hetzij 0.2735 per seconde. De FORD wereld productie is dus tegenwoordig eenen nieuwen Auto maken in min dan 4 seconden Wij gaan verder, nemen wij de productie van een werkdag, indien al de rijtuigen achter el kander gesteld wierden zonder eenige tusschemuimte zouden de ze eenen afstand innemen van 32 km. of in andere woorden van Brussel naar Leuven. Ieder maehien wordt afgeleverd met 40 liters essence dit maakt op een dag 510 300 liters. In Augusti 1929 was de voort - brengst FORD 40 o/o der Ame- rikaanschf product, op 1000 Autos die in Amerika worden ge maakt zijn er dus 400 FORD. In de werkhuizen van DE TROIT alleen werkten op 1 October 1929 108.158 werklieden. Voor toekomende jaar zal de overgroote vraag naar deze on geëvenaarde wagens de voort- brengst doen klimmen tot 12000 per dag. Het is dus niet te verwonderen dat iedere lielhebber van een Auto de voorkeur geeft aan de FORD. Vraag om een gratis proefrit can dc rechtstreeksche verdeeler der FORD MOTOR Co. ex pert-werktuigkundige Steencoeg naar* Aalst, 26 NINOVE. Tel. 116 Zondagdienst der Apotheken». Apotheek open van Mijnheer GIERTS, Burchtstraat Jubelfeest Ter gelegenheid van het vijftig jaar bestaan der katholieke scholen, bie- den de leerlingen een Feestavond aan hunne ouders en weldoeners, op Zondag 29 December om hall vier. Maandag 30 December, wordt om 9 uur in de dekanale Kerk een Plechtige Mis gecelebreerd voor de nverieaene en leven de weldoeners der scholen. Na de Mis, zal het Te Deum gezongen worden om God, Oorsprong en Gever van alle goed, te danken. Koninklijke Handboogmaatsehappij St. Sebastiaan,» In bestuursvergadering van 15 Dec. j. 1. is er besloten, dat het jaarlijksch banket zal plaats hebben op Zondag 19 Bij uitzor dering. zal er dit jaar een inschrijvirgslijst aangeboden worden. We doen een bijzonderen oproep op dat de leden zoo talrijk en zoo rap mogelijk zouden inschrijven. De prijs is vastgesteld op 35 Fran ken betaalbaar bij de inschrijving. Gaat zien. Ziet de uitstalling van het huis P. De Vlemiock - De Mout, waar er bijzon der binnen eenen groote keus van Eau- fortes- en pointe sèche te koop zijn. Wat ge voor het uitstalraam niet ziet, kunt ge binnen vinden. Kostelooze Raadpleging Onder het voorzitterschap van M. Jos De Clercq senator, en het Bestuur van M. Ad. Kutten, doctor in de sociale en politieke Wetenschappen, zal te Ninove, van af den tweeden Dinsdag van Decem ber, een Kantonaal Bureel voor Sociale en Politieke raadpleging, worden ingericht Lokaal: De Kei-er, Buxchtstraat. Zittingsdagen Tweede en laatste Dins dag van iedere maand, van 9 tot 12 uur voormiddag Iedereen, burger, landbouwer, werk man, oud en jong, man of vrouw za! er een gulhartig onthaal vinden. Waarom zijn de koffies van htt huis De Roeck-Nuttinck Lavendelstraat 15. (Telefoon 302, de beste. Omdat deze koffies uit de fijnste soorten gekozen zijn welke in Belgie ingevoerd worden. Door het huis zelf, met de meeste zorg, snel en volkomen dampvrij, dus op de hoogst mo derne wijze, gebrand worden, en daarbij aan prijzen buiten alle concurentie afgeleverd worden. Ziehier onze prijzen Extra LUXE koffie 15 fr. het 1/2 kilo n '2 14 fr. n* 3 13 fr. Goede huishoudkeffie 11 fr. Rekraain 9 fr. x Al deze koffie zijn gegarandeerd zacht van smaak. Sterfgeval. Zaterdag II. had de begiafenis plaats van den heer Cam. DE VLEMINCK alhier overleden in den ouderdom van 67 jaar. De duurbare afgestorvene was een katholiek uit een stuk die gedurende meer dan 50 jaar werkend lid is geweest onzer Koninklijke Harmonie Eendracht Schier gansch onze katholieke voor mannen hadden er aan gehouden een laatste hulde te^ brengen aan dien nooit v.Tmoeiden kamper onzer kattn. ';-ke denkwijze. De heer Dr Prové heeft er in naam onzer Koninklijke Harmonie de volgende lijkrede uitgesproken. Achtbare familieledenGeachte vrienden. Nog eens staan wij hier geschaard bij een vriendsngraf, en hebben wij den droe ven maar troostrijken plicht vervuld, van een onzer oudste en vocrbeeldigste leden naar zijne laatste rustplaats te vergezellen, en afscheid te nemen van hem, met dc laatste tranen der vriendschap en de laat ste bede der christenen. Van onzsn gelief den makker en bestuurlid M. Cam. De Vleminck, die gedurende meer dan eene halve eeuw, met onverdroten iever en toonbeeldige opgewektheid, al het bli jde en het leed van onze maatschappij heeft gedeeld die gansch een geslacht van muziekanten heeft zien opkomtr. en ver dwijnen die met hen heeft geleefd en gestreefd zich naar het voorbeeld der ouderen een ideaal had gemaakt van zelf verheffing door kunst, en zooals zij ge- ttouw aar; hun ideaal tot het einde toe, gerust den dood is ingegaan, met dia zalige tevredenheid die de belooning is van een trouw vervulde levenataak. Ala eene edele figuur op wiene wezen blonken, de levenslust, de opgeruimdheid, en de simpele eenvoudigheid van den man met rondborstig en minzaam karakter, zijt gij te midden ons doorgegaan, achter U latende als een blinkenden straal in den donkeren nacht, de gedachtenis van eenen diep overtuigden plichtbewusten christe nen burger van eenen nooit genoeg ver eerden familievader, voor wie zijn huis gezin de schoonste kroon was van den trouwen gezel op wiens verkleefdheid men nooit te vergetfs heeft beroep gedaan, die door goede en slechte dagen, steeds opge ruimd, steeds opgewekt, den goeden geest van broederlijkheid en verdraagzaamheid tusschen zijne makkers wist te onderhou den, hen moed en versterking te gepaster ure wist te verleenen, en hunnen geest drift kon doen oplaaien. Mocht de herinnering aan de burger deugden, aan het schoon en edele karakter van onzen gewezen vriend Kamiel, als een genezende balsem werken op de smarte van zijne diepbeproefde en ontroostbare familie, op de droefheid van zijne gewezen makkers en vrienden, die hier te midden der doode stilte van dit kerkhof, met be nepen gemoed bij dit open graf geschaard zijn om hem eene lantstc vaarwel te brengen. Want thans beste vriend en getrouwe makker Kamiel is het oogenblik gekomen dat wij van u scheiden moeten. Wij scheiden van uw lichaam dat hier zal blijven rusten, tot op den jongsten dag der verrijzenis, in den schoot der moeder aarde, maar wij scheiden niet van uwen geest, die daarboven reedE het opperste geluk geniet, en over ons zal blijven waken om LEKKER te zijn moet VERSCH zijn HET HUIS DRUWÊ, Lavendelstraat,23 ontvangt drriemaal ter week met VoermaiJ Wachtelaer, rechtstreeks uit de Fabrieken van den Bergl\s van Brussei de gekende merken als een schutsengel, en in ons midden zal blijven vereerd worden, als bet toonbeeld waarnaar onze blikken steeds zullen ge richt zijn en dat wij met Gods hulp zullen trachten te volgeo, tot verheffing van ons aller maatschappelijk en christen ideaal t Is onder het overwegen van dis troos tende gedachten en met de zoete hoop van onze stappen naar de uwe te kunnen rich ten, dat wij van u afscheid willen nemen en u voor de laatste maal toeroepen vaarwel edele makker en trouwe vriend, en rust in vrede. MARKTPRIJZEN van 24 December Boter per kilo U. 36,00 Eieren 1.45 Aardappelen 0,35 Viggens 550 030 Konijnen 32,00 Ler.nen 24,00 Kiekens 14,00 Groote luisterrijke Tooneelavonden te geven door de Toonedmaatschappij' Zelfwording op 25 December 1Kerst dag en Zondag 29 December 1929, in de zaal Ten bate Bond der Oudstrijders en Opgeeischten, Leebeke. Men zal opvoeren 1* De Straf' van God, groot oorspronkelijk drama in 5 bedrijven. 2 Spoken of Dieven, blijspel in een bedrijf. Tusschenin zullen er nog menige liederen en alleerspraken uitge voerd worden. Prijzen der piaaisen, eer ste plaats 5 fr., Tweede plaats 4 fr. Moeders. Wilt gij blozende en levendige kinderen geeft hun Ener Siroop of Sarcoglnbine beiden zijn opgemaakt met verdikt ossen bloed en uiterst aangenaam van smaak. Zii geven kracht en gezondheid, zullen u vele ziekten sparen er. toelaten fier tc zijn op uw dierbaar kroost. Ecnig depot APOTHEEK Jos. De Rüyvcp, Beverstraat, Ninove. Bij koninklijk besluit van 18 December it de heer Pessemier benoemd tot burge meester der gemeente, in vervanging van den heer Vander Schueren. overleden. zich opmerken, bijzonderlijk dat hei de eet ste match was dat de jongen als keeper speelde. Doe zoo voort Fred, neemt veel training, en misschien krijgen we in Ninove ook een Janneken De Bie. Onze Smet en Gust, a/s backs, speelden een flinke partij, en verdienen een pluimk^n. Albert De Vtllc was steeds de zelfde als vroeger, immer goed. Georges Merckx was in prachlform, maar Georges ge moogt hard shottenmaar geen ballen meer doen ontploffen, hé. Paul Vander Kelen tegen die mogen we 't zelfde zeggen als tegn Fred, zoo voort doen, en 't zal gaan Mij dunkens stond onze Fiet Van Mal der gem if zijn plaats niet, als extréme, hij ware beter op insede rechtsmaar alle beginselen zijn moeilijk Spijtig dat Marcel Vanden Bo*eh, gekwest zijnde het spel moeten verlattn heeft, want hij was tn een goed n dag. Paul Fe Viile, D'Herde E. en Pisson, is me dut een trio d\e waren niet tegen te honden, ze had den vleugels. De Heer lierman De Boe, als sch ia's- rechter, was bevredigend. Spijtig dat onze twee Jefkens belet waren. Au jongens, laat ons allen zoo voort dotn, blijven we allen onzen club getrouw, en dan zullen wij er komen, dat zegt nogmaals. Cent et quatre. A. P. 't Was dus Zondag de betwistiug van den beker, uitgeloofd door F C. Ninove. Reeds van 1 uur zagen we beweging, men zoc zeggen dat er tets gaande was en velen vroegen zich af. Zal Standaard wel komen en toch ztet, om 1 uur drie kwaari, komen ze toe, en met veel moed en hoop trekken ze naar de kleerkamer. Er wordt weinig ge spreken. Hier en daar, vragen ze wel. of Ninove i olie dig opkomt. Onze oude Suppor ters komen toch nog eens hijken cm, getrouwe mannen, vragtn zij, hoe zit het met dr nieuwe club en er wordt hun geantwoord, dut we vezl betrouwen hebben in onze club, 't zijn allen, jonge moedige kerels, en ze zullen de vlagzoo rap niet strijken. Ten twee uur 15. stelt de Heer Herman De Boe, als scheidsrechter, de ploegen in lijn. Ninove treed op als volgt. K. Alfred Van M alder gem B. Engl. Smet en Aug. D'Herde. H.B. Albert De Vtlie, G. Mertkx en P. Vander Kelen. E. P. Van Maldergem, MVanden Bosch L. De Villi, E. D'Herde, MPisson. Ninove wint den opgoot en kiest het voor deel van den wind. Dadelijk zijn beide ploegen aan 't werk, en het spel verplaats zich wtn- derwcl, maar tot doelen komt het met. want de bachs zijnvan weerskanten in prachtform. Na 20 minuien spel teekenl Denderleeuw het eerste punt aan, en nu zit het er bovenarms op. Ninove valt verwoed aan, maar nut zon der succes, want opvoorzet van Merckx, stelt D'Herde E. gelijk, en vijf minuten voor de rust bezorgt Paul De Ville de voorsprong aan Ninove. Na de rust, kent Denderleeuw rap succes en na 1.1 minuten, zit de gelijkmaker binnen Marcel Vanden Bosch, gekwest zijnde moet voor goed het spel verluien, en Ninove speelt met 10 man voort, doch het kan er niet aan baten, want Denderleeuw wordt letterlijk ingedrukt en met den 28 minuut geeft Pisson de voorsprong aan zijn club, en nu ts hei een bombardement in regel naar de goall van Denderleeuw, maar van te doelen is er geen spiaak meer en zoo wordt hel einde ge- floten met eene welverdiende 3-2 overwinning voor N'tntve. Onze jongens speelden een uitstekende matchen allen verdienen met lof gevleid te worden, Fred Van Maidergem als keeper, deed TE BEKOMEN in alle grooten en prijzen. Verders Borstpelden Rin gen MeJaliën in fix tn zilver, Paternosters, Postkaarten, Beddekens, Almanakken, enz. Groote keus in Rozen en Ex-Votos Erusselstraat, 45. NINOVE. Voor meer huiselijk geluk in 1930. Het jaar 1929 loopt ten o nde. De won derbare Kerstboom, vol glinsterende licht jes brengt eenieder in de gepaste stemming om de zoo ras vervlogen maanoen nog even te overschouwen en fun komen, in verschillende luikjes, voor 01 zen geest te voorschijn het li. 1 en leed du jaar door gemaakt. Gewis staan daaibij scherp af- geteekend de uren en avo'den vol gerot ons door de radio verschi.ft. Immers was ook ons ontvane-toestel van alle partijtjes feesten, huwelijken, gezelhge bijeenkom sten, geboorten, bruiloften, en kwam uit zijn overvloedshoorn de rpwekkende mu ziek die allen bijeen houdt. Hoevele eenzame uurtjes werden ook niet veraangenaamd en hoevele sombere gepeinzen verdreven, door de klassieke muziek van een of ar,der station dat hier van de specialiteit heeft, of door de leven dige operette van onze leste schouwbur gen, et bestaan immeis programma's welke in de meest verscheiden behoeften kunnen voorzien. Bedenken wij tevers, dat mil- li'i-nen radio-hefhebbe:s deze genoegen* waardeeren terwijl zij knusjes bij den Kerstboom zijn gezeten en deze met zijn immer groene takken een symbool daar- stelt van 't onvergankelijk mooie in de natuur terwijl de radio-combinatie met post en luidspreker wijst op het steeda zoekend mtnschelijk vernuft. Moge het ontvangtoestel de toegang vinden tot alle huiskringen en ar de kamers vullen met de gulle klanken, het zij van den speaker, hetzij van de gelief koosde muziek, wat thars mogelijk is dank zij de radio-techniek die apparaten en luidsprekers op de markt brengt welka aan alle eischen kunnen voldoen. Niets eenvoudiger vermits men ze zoo maar op het net kan aansluiten Ook zijn de aan- schaifingskosien geen bezwaar meer, man bekomt ze door afbetalingen en zij bestaan voor alle beurzen. Moge bet aanbrekend jaar de inzet weza van heele reeksen familie-bijeenkomsten waar men in groote gezalligheid samen genieten zal van ue uilzendingen die alle gebeurtenissen melden, die muziek be zorgen waar elkeen gaarne van geniet, of voordrachten geven die ons de gedachten stroomingen verklaren. Het aantal radio-hefhebbais in da rui»- O jau uSlT'i annStaaFi de.

Denderklok | 1929 | | pagina 2