I GEZELLE-AVOND ALLES OM ZEEP. <;o.\<,o Loonboekjes. Vierde Jaar J\r <2 Prijs per nummer 50 centiemen, Nfnove 12 Januari 1950. Katholiek Vlaamsc/i en Volksgezind Weekblad R, LUYST£RMAN-ILlMAI!Rg STAD NINOVE HENDRIK BULTERYS JEANNE WASSENAER De wonderbare levenstocht der Automobielindustrie Landbouwbelangen 8 Eei\ exemplaar 0,80 fr. VOOR HET Pogtcheckrekening (R Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE |Abonnementsprijs J.'i maander. fr. 4,00 G maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE HandeUreglator Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst.j OAVIDSFONDS Op Vrijdag 17 Januari 1930, om 7 1/2 uur 's avonds stipt, lokaal der St. Jorisstraat, zal, op uitnoodiging van het Davidsfonds, de heer Laureaat van het Conservatorium van Antwerpen, een geven, met de medewerking van Mejuffer uit Antwerpen, PROGRAMMA Inleidend woord Guido Gezelle in zijn werk. I. Declamatie Keus van stukken uit Dichtoefeningen. Kerk- hofbloemen, Gedichten, Gezangen en Gebeden, Liederen, Eeredichten en Reliqca. II. Declamatie: Keus van stukken uit Tijdkrans, Rijmsnoer, Laatste Verzen. Tusschenin Aangepaste muziek vax Peter Bf.noi i De declamator BULTERYS staat Nederland en Vlaanderen door bekend als een allereerste kracht, en de muzikale begeleiding van Mej, WASSENAER zal zijn voordracht nog veel aantrekke lijkheid bijzetten. Ingangsprijs 2 frank. De avond is bedoeld als een VOLKSHLTLDE aan Guido Gezelle, onze grootste Dichter, wiens eeuwfeest in 1930 valt.. Eenieder, die Vlaamsch voelt, moet het dan ook als een plicht beschouwen tegen woordig te zijn. Bij bemiddeling van De Dinderkl^k nemen wij de gelegenheid te baat al de tooneelspelers en speelsters, die met zooveel kunst, Zondag en Maandag o en (i Januari 1930. de gevierde revue Alles om Zeep wisten op te voeren, te bedanken. Hunne bereidwillige medewerking heeft er vast en zeker veel toe bijgedragen om het reuzensucces dat deze twee opvoeringen zijn te beurt gevallen, te bekomen. Immers twee dage te reke mocht er met gesloten bureelen gespeelt worden. Een feit dat zich wellicht nog niet ééns alhier heeft voorgedaan. Wij durven stellig verhopen dat, in dergelijk geval, we nog op j.e w®'w^^en^heid zullen mogen rekenen en hedanken nogmaals die offervaardige krachten heel hartelijk. Het Bestuur van den Katholieken Middenstandsbond van Ninove, De derde opvoering van Alles om Zeep is een triomph ge- J we^st. Bomvolle zaal Uit de omliggende gemeenten waren tal- e, estroom i nj, tofschouwers opgekomen aangetrokken door het enthousiaste aan zijn kunnen De Redaktie is zoo gelukkig trouwe lezers de reisnota's te overdrukken van onzen stadsgenoot Dr H. die op 11 Oktober verleden jaar in Tshumbe aanlandde. Ginder in 't hartje van den Congo. Hij was vertrokken* uit Antwerpen op 16 Juli. Dus 2 maanden reis (met een maand oponthoud te Kins hasa Volgend dagboek begint bij het vertrek uit Leopoldstad, de hoofdstad van de Congo, van waaruit hij dieper moest, binnenland in, de stroom op,een 1200km verre. 16 SEPT. 't Was 10.30 in de voormiddag, stik kend heet dat de warmte te spelan hing over de wegen en over de daken, als de scherpe si reen van de BERWINNE door de lucht sneed en de loopbrug opge draaid werd dat was de allerlaatste scha kel die mij nog eenigszins een beetje aan de beschaafde wereld verbindt eens Kin voorbij is alle snelle verbinding met Europa afgebroken. Nu ga ik de wa re echte Congo in, in al zijn naaktheid en ai zijn ruwheid. Terwijl de boot langzaam van de kaai en wegglijdt, staan er enkele iare blanke zakdoekenzwaaiend ten teeken van af* scheid en van goeie-reis wenschen daar om zal ne neger zijn pagne wel uitdoen om er ook mee te kunnen zwieren en wui ven als met een vlagge,.. en dan zal hij daarbij nog roepen tegen de sterren op om er nog meer efftct bij te zetten. Terwijl in de verte de Leopoldsberg aebter de punt van Kalina wegschuift, ko men de 8 hooge T. S. F. pylonen van Brazzaville hoog in de lucht uit te steken achter het eiland Bamu. Uren larg blijven ze zichtbaar binst we over de formidable groote Pool (Stanley-Pool) varen. Op deze plaats heeft de Pool zoo ongeveer een breedte van 25 tot 30 kilom. Rechts varen we dicht bij de oevers waar hooge bergen als uit't water omhoog rijzen, links be nevelen ze weg in de verte van de over- heete waterlucht. 't En is natuurlijk allemaal i geen water die Pool veel eilanden en eilandjes maar nog veel meer zandbanken, hetgeen ge makkelijk uit te leggen is. door het plots verbreeden van den stroom, dus ook ver tragen van de strooming, en neerzetten van zand. Hoe de boot daar tusschen die zandbanken, en eilandjes draait en laveert is ongelooflijk en toch vindt hij er zijn weg alhoewel het een zwarte stuurman is, met een blanke kapitein. Begrijpelijk ig het dan ook, dat er alle jaren nog al eenige op 't zand blijven zitten, voor twee a drie we ken. 't Meest gevaarlijke tijdperk is na tuurlijk deze, omdat 't water nu 't laagste staat in het droog seizoen. 't Is daarom ook dat omtrent alle booten die op de binnenwaters varen, platte boo ten zijn, stern-wheelers genoemd, om dat ze voort gedreven worden door palet- wielen, zooais die van St. Anneken, maar van achter in plaats van op zij, dit om wille van de boomstrunken, die soms hee talrijk de stroom afvaren. Nooit hebben die booten meer dan 2 meters diepgang, de Berwinne heeft er maar 1.10 m. en :e genwoordig zijn er in constructie die maar 55 ctm. zullen hebben. Ik bad de gelegen beid samen niet de ingsnieur, die de plan nen van deze boot gemaakt heeft, hem heelemaal af te gaan. Ik heb feitelijk ge weldig veel chance gehad, want dit is de eerste maal dat zoo een boot die enkel en alleen voor passagiers is ingericht, vaart 't is zelfs zijn proefreis want had er zoo veel volk niet geweest voor de Kasai deze had heelemaal leeg gevaren, (enkele uren vóór cns was er al een eerste boot ver- vertrokken), De Berwinne is als volgt in gericht (met die détails zult ge zien dat bet toch neg zoo erbarmlijk niet is op de Congo te varenmaar 't was vroeger wat anders 1° fond de cale voor de bagage zoo laag dat er geen mensch kan in recht staan schrikkelijk warm en vo! moustieken, maar dnar moet bijna nooit niemand in afdalenen 't zijn dan nog de boy's. 2° eerste dek dat maar oO ctm, boven water is bevat ketels en stapelplaat sen voor brandhout, (er wordt zoo maar 200 a 300steien hout per dag verstookt), de machieneries, slaping voor zwarte, alsook voor een koppel koebeesten, verpleegzaal voor de - zwarte werkers, dynamos voor ver lichting en verkoeling, waterpompen voor waterleiding, 3o tweede dek met al de kabienen van eerste en tweede klas (waar geen ver schil in is), een groote belvedère voor aan. 4 badkamers, 6 douohen en een heel serie W. C. (48 kabienen) 4o derde dek met 12 luxekabienen, ieder zijn badkamer, de woonst van de kapitein, een groote ofte drankgele- heid met phono, een groote eetzaal waar plaats is voor 100 man, daarach ter keuken met drinkwaterréservoirs en filters en frigo en magazijn. Heel dat boelken is met een dubbel dak overdekteen inconvenient is er aan dat alle kabienen voor twee man zijn, maar ze zija toch heel frisch, met een ventila- teur voorzien (maar juist boven de ketels is 't om te smelten). De ingineur waarvan hooger sprake heb ik leeren kennen in Kin, doordat het Fony Belpaire (die nog in Ninove gewoond heeft) was die mij aan hem voorstelde ais zijn kozijn en ook tevens schoonbroer van prof. Van Gehuchten van Leuven. In de namiddag varen we de Pool uit om in de «chenal in te varen. In plaats van er hier maar 400 a 500 meters meer, maar hij haalt het in de diepte, die hier van 150 tot 180 meter is. En met de geweldi ge strooming die er is, doen we maar 8 k. per uur. Reken eens uit wat voor een ko lossale massa water daar moet doorvloeien Die chenal is feitelijk maar een versmal- ling tusschen twee bergketens en heeft een lengte van rord de 200 k!m. ver tot aan Kwamouth In de chenal weinig interessants tezion Geen groen, geen boomen, enkel met zandbedekte rotsbergen. Om 6 uur valt de avond, kwaart na 6 is t donker, en w» vnrr"-«•»««•*-want hier is goor, .oor zandbanken 't is ook de eenige nacht van heel de reis dat er zal ge varen worden. De zon is achter de ber gen weggevallen, een koel windeke is op gestoken. Hier en daar pinkt reeds een sterreken...; plots stop, de groote phare is uitgegaan een court-circuit. Na het avondeten zat de maan met hare rosse gloed over het water,en lei tusschen die twee zwarte bergmassas een lange streep van zilveren licht als de panne gerepareerd is gaan we verder, en snijdt de scherpe punt van de Berwinne die lan- ge zilvere mar.estreep in twee gelijke helf ten. 't Vervolgt. relaas dat de 15 Sedert 1 Januari 1939, zijn voorschriften van de wet van Mei 19)29: op de vergoeding der schade voortspruidende uit ar beidsongevallen in voege getreden. Volgens artikel 2 van zelfde wet zijn de ondernemers gehouden aan elk hunner onder toepassing der wet vallerde wuklieder leerjon gens oi beambten een boekje uit te reiken, waarin namelijk het be drag van de verleende loonen en uitkeeringen dient vermeld. Zulke loonboekjes zijn verkrijg baar bij den Sekretaris van den Ka tholieken Middenstandsbond. Burcht straat, 5, Ninove. 25 exemplaren ü,75 fr. »t stuk. Statistiek en Besluit Wanneer wij de annalen der automo bielindustrie doorbladeren, dan staren wij met verbaasdheid, den zoo vroegzamen bloei eener zoo jonge industrie aan. Op een tijd van 30 jaren, heeft zij de gansche wereld veroverd en, hare immer groeiende voltrekkingen hebben de klein- geloovigsten verwonde:d. Laten wij nu eventjes in cijfers, dien wonderbaien levenstocht volgen U. S. A. telde In 189» 14 autos 1890 800 1900 1800 1904 14.000 over de eerste opvoeringen werd gegeven Laat ons toe de aandacht te vestigen op de edelmoedige han- wijze van den Katholieken Middenstandsbond van Ninove Het bestuur heeft er niet eens aan gedacht het wondervolle succes der revue ten eigen voordeele uit te baten. Spontaan werd de opbrengst der derde opvoering ter beschikking gesteld aan de kerk van den Burchtdam. Een hartelijk dank u daarvoor Dank ook aan het huidige tuoneelgezf Ischap dat zoo bereid willig als belangloos optrad! Het leve lang! Ook de bevolking van Ninove die ons zoo gulhartig onthaalde zeggen wij van harte dank. De Kerkraad van St. Theresia. 1906 105.900 1913 1.194.262 1914 1.625 739 1915 5.000.000 1922 10.000.000 1927 20 '230.429 Men schat dat een auio na zeven jaar dienst, buiten gebruik dient gesteld. Dit leidt dus tot een jaariijksch rebut welker hoeveelheid, naarmate de opbrengst der auto vervaardiging, ook geklommen is. Zoo "inden >vij als rebut In 1916 175.000 stuk 1920 410.000 1923 1.133.000 1926 1.543.000 Wanneer wij deze beide statistieken in verband stellen, dan komen wij tot liet eenvou :ig besluit dat Amerika (U.S.A.) 1 auto per 5 personen bezit. Indien wij, daarentegen de Engelsche productie op den tweeden rang noch tans der wereldpioduceerdeis - dan vin den wij eveneens, fabelachtige getallen Z. b. telde Engeland 560.057 in 1922 1923 1924 1925 1920 1927 1928 662 209 792 942 927 868 1.066 831 1.186.920 1.209.333 private rijtuigen au.ocar- en bus vrachtautos In verband met de Engelsche bevol king, komen wij tot htt vereenvoudigd getal van 1 auto per 34 personen. Het produktiecijfer van België is 6500 auto's Wij hebben als invoercijfer 4567 auto's en als uitvoercijfer 2875 auto's. Ons lokaal verbruik bereikt 8192 auto's t. t. z. dat België 1 auto per 73 personen telt. Na deze beschouwingen komen we na tuurlijk tot deze vraag Welke is in woorden, den huidigen staat dezer belangrijke nijverheid Naar wij lezen in het Tim s Trade Sup- plement zcu de Amerikaansche productie, laar maximumcijfer bereikt hebben. Al- roewel verre van nietig is bare opbrengst streng beperkt Welke is de beteekenis dezer vaststel lingen Sinds verscheidene jaren reeds foice^rt de automobielnijverheid haar produktie cijfer. Zij houdt geen rekening meer van de verbruikingsmacht der inaikt. Dit jaar zelfs, heeft ze bare vorige re- kords geklopt. Maar de stock is veel te groot. Banken en Kredietvennootschao- pen, kunnen moeilijk nog deze kostelijke iinmobilisaties vergelden. Zoodus staan de produceerders voor de verplichting, hunne waar met weinig winst, ja zelfs met verlies, op de markt te sturen. Bij elke nieuwe handelsoefening beslui ten de fabrikanten hunne opbrengst te vermeerderen, ten einde den inkoopprijs van iedere eenheid te verminderen. Soms slagen ze daarin, maar dan is het ten koste eener overproduktie, die dan haar weerslag op den verkoop zwaar uitoefent en.gevolg Pe produktie valt wederom stil, de inkomprijs gaat aan het stijgen, en wij kemen terug op ons eerste punt de vorige bekomen spaarzaamheid is ver dwenen. Het maximumcijfer der produktie is dus bereikt wat valt er nu te doen r Zal men de nijverheid, een lijd lang stilhouden Zou men niet beter doen, de prijzen op iedere voituur te verlagen Geen enkele van beide oplossingen zou door een" winstgevende kracht de krisis ver wij Jeren. Amerika heeft zich tot Europa gewend;: General Motors Co, and Ford motor Co, hebben huorie bijhuizen uit Duitsch- land, Engeland Belgie, Italië, Denemar ken, Zweden, Spanje, met dien te veel gevuld Ford, heeft een aanvaard voorstel aan Rusland gedaan, en vondt op die manier een jaariijksch uitvluchtsel voor 15 000 auto's. General Motors Co, heeft de groote Duitsche Opdnijverheid aangekocht, ze vernietigt en hare overproduktie komt in Duitschland terecht. Nochtans, spijts deze sluwe en machtige taktiek, blij11 het vraagstuk deels onopge lost. Het tweede deel dezer oplossing is alleenlijk te vinden, in de vermindering der inkomprijzen. Als besluit, staan wij dus voor het feit, eener zware prijsvermindering, op de auto's uit Amerikaanschen oorde. P. V. w. Winterbemestingcn Het naiaar en den Winter zijn het best geschikt voor de toepassing der mineraie bemestingen. Ongelukkiglijk wordt dat nog te veel over het hootd gezien. Al ledig komende land wordt dan met stalmest be mest voor zoover de landbouwer over stal mest beschikt, en dat is eene uitmuntende doenwijze tegen de Lente is de stalmest verteerd, de grond ligt los en vruchtbaar, dus ;n de beste voorwaarden voor de len- tetetlten Gelijktijdig met de stalmestbemestingcn raden wij aan de fosfaat en potaschbtmes- O -«V .36, Ai Al

Denderklok | 1930 | | pagina 1