BE Voordracht met lichtbeelden De Kerkvervolging in Rusland. CONGO Maandag 17 Februari 1930, Vierde Jaar ISV 7 fs per nummer 30 centiemen. Ninove 16 Februari 1030. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LU¥STERMA'.N>LlMAtRi Katholieke Middenstandsbond van Ninove. De VIIIe Verjaring1 der Kroning van 2. H. Pius XI. La n d bouwbela nyen Het problema van den TranssaHanen. Naar CartHago met de Bon den van het H. Hart. c VOOR HET Postcheckrekening (R Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 0 maanden 7,00 1 jaar ]3,00 Handelsregister Aalst n- 1( 93 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst, om 7,30 uur 's avonds, in de zaal van het KLOOSTER DER HH. HARTEN, Burchtstraat, Ninove. OVER AMERIKA, door den heer ingenieur ALBERT VAN HECKE, leeraar aan de Hoogeschool, te Leuven. M. Van Hecke keert pas terug van eene maandenlange reis uit Amerika en zal ons zijne reisindrukken, bij deze gelegenheid, mededeelen. Eene Voordracht die belooft aantrekkelijk en leerzaam te zijn, en waartoe ALLE KATHOLIEKEN uitgenoodigd worden. Het protest van Z. H Paus Pius XJ tegen de Kerkvervolging in Rusland vindt in Frankrijk, in Er- geland en elders veel weerklank. Verscheidene conserv rtieve bladen inEngeland steunen het protest en verlangen dat de Engelsche regee ring zai overwegen welke stappen er kunnen gedaan worden tegen het schrikbewind in Rusland. Kon er een onstellender aan klacht tegen het onmenschelijke bölchevism worden uitgesproken, dan dit woord des Pauzen, dit Hij zich gedwongen heeft gezien zijn helpers uit Rusland terug te roepen en hun heeft moeten beve len hun werk van barmhartigheid te beëindigen, wijl satanisme daarin aanleiding vond om dui zenden onschuldigen ten doode te doemen. Met enkele woorden, treffend door hun juistheid, schilteit de H. Vader de weerzinwekkende ver tooningen welke ten aanzien van de vertegenwoordigers der ver schillende regeeringen georgani seerd zijn, om de godloochening vooral onder de jeugd te versprei den het geloof wordt met den hongerdood gestraft godslaster lijke wandaden zijn aan Je orde van den dag. Men beleedigt God, niet uit onwetendheid of mensche- lijke zwakheid, maar met het vooropgezette doel om God te be- Jcedigen en de zielen van Hem af te rukken. Dergelijke verachting van God, het vreeselijkste wat de mensch zich in kan denken, het werk van den duivel zelf, eischt een plechtig eerherstel jegens den beleedigden God. De wereld, de regeeringen en de volken mogen zich aan dit eer- herst.-l niet onttrekken. En daar om noodigt de H. Vader alle ge- loovigen uit om op den feestdag van den H. Jozef, den 19 Maart, zich met Hem te vereenigen om God eerherstel te brengen voor de Hem aangedane beleedigingen. De katholieken zullen dien dag zeker in den geest van eerherstel doorbrengen. Reeds komen stem men uit Engeland, dat ook de Engelsche Kerk zich bij het protest der Katholieke Kerk zal aanslui- terwijl in de kringén der Rus sische orthodoxe kerk vreugde uit gesproken wordt over het feit, dat dit grootsche eerherstel onder de aanroepingen gesteld is van de groote patroonheiligen van Rus land. De Paus heeft gesproken en niet alleen de katholieken luisteren naar zijn machtig woord geer politieke vraagstukken treden in het Pauselijk dokument naar voren doch alleen de onvervreembare rechten van God zelf. Moge deze brief een onweer staanbare protestbeweging ontke tenen tegen de duivelsche vervol ging van God en Kerk in Rusland, opdat zoo spoedig mogelijk een einde komt aan de gruwelen in het Sovietrijk, en alle enkelingen en volken, zooals de H Vader zegt, tot de gemeenschap van onzen Verb sser terugkeeren. Uit Moskow wordt gemeld, Jat men daar in de politieke kringen erop wijst, dat wanneer het Vati- kaan een dergelijke houding ten opzichte van So\ iet-Rusland aan neemt herstel der diplomatieke bttrekkingen tusschen Moskow en Vatikaan niet mogelijk is De oproep van den Paus wordt beschouwd als een poging van het Vatikaan om zich in de binnen landsche aangelegenheden der Russische politiek te mengen Verder wordt verklaard dat de veldtocht tegen de Kerk, ondanks het protest van den Paus, zal wor den voortgezet. Men hoopt dat het VERBOND VAN GODDELOOZEN er in zal slagen, binnen den tijd van twee jaar alle kerkelijke gemeenten in Rusland te doen ontbinden. Ieder christen mensch zal nu nog meer iuisteien naar de roep- stem van den Paus, nu hij het gruwelijk opzet van de iroode Kerkvervolgers kent. Men zal den Hemel geweld aandoen opdat er een einde kome aan het rijk van de Russische helhonden, die eene schande u.tmaken voor de bescha ving. Ter gelegenheid van de XIIIe verjaring der Kroning van Pius XI, heeft Woensdag morgen in de Sixtijnsche kapel, in het Vatikaan ten grootsche plechtigheid plaats gehad. De Paus, aangekomen op de sedia gestatoria --as be kleed met het roket in Venetiaan- sche kant, hem daags te voren door de Italiaansche regeering aange boden. Deze plechtigheid werd bijge woond door den koning van Zwe den, $5 kardinalen, de leden van het pauselijk Hof, het diplomatiek korps bij den H. Stoel en den Ro- meinschen adel. mm Reisindrukken uit het dagboek van onzen stadsgenoot, den heer Dr H. Vervolg. Van den 28 SEPT. tot 1 OCT. De heele reis op de Sankuru is nog a! eentonig niet zooveel omdat men niets ziet dan wel omdat men de heele dag op zoo een klein bootje als gevangen zit, en niet eens z'n beenen re keer kan in de lucht zwieren en als men dan ieiers aanlegt is t enkel s avonds, en moet men nog binnen blijven. Soms natuurlijk heeft men toch eens leute. b. v. er was een madam met ons. die maar niet uitgeklapt was over apen en over die beetjes, en dat heur aaf-ken met heur mee aan tafel mocht eten en uit haar teiloor enz (ik heb haar ook ne keer te booten gegeven dat ze beter kinderen zou kweeken dan aI>enen ze spreekt altijd aan van son petit tils, sa petite f>'He enz. Ne 1 eer was ze terug aan 't vertellen aan nen ouwen maniaque van nen apen- temmer qu'elle était bien arrivée avec sa petite illle et que sa mère en ra'ol- ait et qu'elle avait bien grandie et patati et patata et que finalement a pauvre petite fille etait morte de cha grin et que pour se consoler eüe 1'a- vait fait empailleren hierop scho ten al de omstanders in nen luiden lach. want iedereen meende dat er deze keer spraak was van een kind. maar 't was weerom een apenjong. Gelukkiglijk ga ik verder de eer hebben dat zoo gedistingu- eerd gezelschap te missen. Apen zien we eigenlijk hier vee! in de boomen zwieren van den eenen tak op den andere. De negers beweren dat de apen even goed spreken kunnen dan de men seden waarom spreken ze dan niet Dat is. zeggen ze, omdat de blanken ze niet zouden doen werken zooals de zwarte. Daar hebben de zwarte een echte hekel aan. aan t weiker. Maar is het te verwon deren r De natuur levert hun alles gratis voor niemendalle ze hebben l.et maar voor te pakken ananassen, bananen, ma nioc, 't groeit ais an zelf. En daarbij 't geen paradoxaal schijnt, ze verdienen meer met niks te Joen dan mei te werken, bv. in Bena Bendi verdienen de werkers 1.50 fr. per dag, om t zweet hunne rug te la ten afloopen, en tusschenin is ei iemand om eten te zorgen. Zoodat een visch van 2 a 3 kilos tot 15 frank gaat prijs aan de zwarte door de zwarte betaald dus kan nen eersteklasse luierik met een hee le dag langs de stroom te slapen, meer' verdienen dan de werkers. Van visschen gesproken er is veel visch in Sankuru. De visschersinstalaties zijn heel ingenieus opgesteld. Een nasse is vastgemaakt aan een elastische lat, zoo een soort van boog, die omhoog springt zoo gauw er ne visch inzit, zoodat hij boven water hangt te zwieren. Dat is heel pia- tisch voor een visscher die met zijn piroog zoo een 25 tal nassen te bewaken heeft. Maar 'tis meest gedaan, om te beletten, dat de crocc rapper zou zijn als de vis scher. De negers beweren zelfs dat de cro- co zoo een lange muil heeft, van er mee inde nassen te wroeten. Ge weet of niet, dat er twee hoofd soorten crocos zijn eer. met korte muil die menschen en dieren pakt, en eene met lange bakkes die een visch vanger is. Het rncerendeei van de tijd, ziet men ze te slapen liggen in het zand, in de zon, en als men zeker is dat ze sla pen, dan mag men er gerust dicht bij gaan, en a bout portant schieten. In het oosten zelfs gaari de inlanders er op af en terwijl ze met opene bakkes te slapen liggen, steken ze er een dubbele priem in. Mr. nijpt toe en zit gevangen of het zoo ge makkelijk gaat als vertellen weet ik niet. V erders is er weinig nieuws. Een hippo zien of een croco is nu geen aardigheid I niet meer. Op nen avond moest ik eens lachen er komt nen jongen aan de kanten zeggen dat hij eer, groote wonde heeft en naar okangas (- toovermiddel - genees middel vraagt, ik ga er naartoe met mijn electrieke lamp, en als bij dat licht ineens fonctionneeren zag hebt ge van leven iemand zien loopen Genen enkelen dag was er op de Sanku ru zonder onweer, maar geen toch was zoo hevig alsdat in Bena-Bendi. Eens binst den dag. hadden we een zoodanige regen, dat het onmogelijk was tot op de oevers te kijken en de boot stil leggen moest een anderedag was het 10 uur van den morgen eer we vertrekken kon den omwille van de dikke mist. 4 OCT. 't was reeds donker als we te Bena-Dibelle aankwamen. Daar vond ik een brief van pater Bouvez me meldende dat het best was in Dibelle af- te stappen omdat het van hier uil 't ge makkelijkst is per aulo voor te rijder.. Nog r,e nacht blijft ik op de boot logeeren. om morgen vroeg af te stappen op 7 kilom. verder dan de pos:, waar ik dan verblijven kan. samen met de broeder, tot dat er ge legenheid is, met een auto mee te gaan. (Vervolgt.) Iets over het leven der plant. De plant is eer, levend wezen, dat zich voedt en voorteelt doch niet voelt noch willekeurig beweegt. Zij bestaat uit sa mengestelde organen opperhuid, wortel, stengel, knop, blad, bloem, vrucht, zaad. 'ie samengestelde organen bestaan uit grond- of enkelvoudige organen; cellen, vezels, vaten. Eene cel is een klein blaasje 't zij zon der wandenzwermcellen--meest eenen celkern en protoplasma bevattende, bene vens cellenvocht en vaste stoffen. De pro. toplasma is eene half vaste, kleverige le vende vloeistof, die veel eiwit dus een stikstofbestanddeel— bevat, en al de ver schijnselen van het leven der plant be- heerscht. De cel vermenigvuldigöt zich door splij ting en door vrije vorming. De cel splijt van ai het oogenblik, dat zij voldoende ei wit gevormd heeft, zonder dat het fosfor- zuur, de potasch er. de kalk daar invloed op uitoefenen, dus in goede verhouding in de cel aanwezig zijn. Dit verklaart het feit dat, wanneer de plant overdadig stik stof in den gror.d aantreft, doch gebrek lijdt aan minerale zouttn, zij, hoewel we lig groeiend, eenen zwakken bouw bezit. De zwavelzure ammoniak bevat de stik stof onder de meest gunstigen vorm .oor ue maxima opname van minerale zouten opdat deze door de p'ant zouden kunnen opgenomen worden, is het voorzeker noodzakelijk dat die minerale zouten in den grond in ruime maat, ondergoed op neembaren vorm aanwezig zijn. V erwaarloozen wij dus evenmin eene tijdige toegift van fosforzuur en zeker niet van potasch, als van zwavelzuren am moniak De potasch speelt, mede met den zwavelzuren ammoniak de hoofdrol in den plantgroei. INTENSIEVER. In 1810 xeerde Champoliion ons de ge- meunen der Egyptische pyratnieden ken nen. lanes en Vincent bezochten in l^iO Tins en Adrar. Twintig jaar nadien werdt Flatters, bij zijne tweede ontdekkingsreis, lafharti° vermoord door eene bende Touaregs. V ervolgens kwamen Duveyrier en Lar- gean die het werk van Champoliion, Pa nes en Matters uitbreiden, en ons de Saha ra geheimen onthuldden. Maar de tijd der klassieke karavanen verwijdert zich stilaan. Dichter bij ons herinneren wij ons d* vermaarde missie Haardt - Audouin - Du- breuil (raid citroen) de eerste die den coortocht der woestijn beproefde en luktt. Pas een jaar later (28 - 10 - 24) verlie ten acht Auto-chenillen u (2de raid ci troen) Colomb-Béchar ten einde de ken nissen hunner eerste expeditie te voltrek ken. Over twee jaar scheepte de trio F. N. te Marseille in om de Transafrikaansch» reis te ondernemen De autobiel heeft de moedige kameel overwornen. Wat de auto kan. zou de jjzeien weg 1 kunnen beproeven Dit 18 het gewichtig vraagstuk, dat de geleerde fransche centra trachten te lossen on# desvolgens de kansrijke moge- Pas was de deelneming der H. Hart- bonden aan het Internationaal Congres van Carthago bekend of honderden pros pectussen werden aangevraagd en, wat wonder is vanaf de eerste dagen mocht het Sekretariaat reeds veie toetredingen boeken Geen wonder iedereen had van Car thago hooren spreken Carthago de vroegere vijandin van het heidensche Rome, welke later door het christene Rome voor Christus werd veroverd en Meidra niet moest onderdoen in godsvrucht en geloof voor het Rome van de Pausen. Carthago de stad van Teitulüaan van S. Cyprianus, van de H.H. Perpetua en Pelicitas, van S. Augustinus, van de H. Monica, van den H. Lodewijk. Carthago waar het bloed der mar telaren vergoten werd evenzeer als in het romeinsche Coliseum. Carthago Waar de 11Eucharistie in de llide eeuw het cenitutn en de levende sainenvatting was van ai de christene ec- heimen Cipiianus) Carthago vroeger begiftigd met prach tige basilieken, welke tot 9 beuken telden, schooner nog dan de romeinsche basi lieken. Ailes werd in 098 door de zonen van Mahomed vernield, maar de grondslagen van deze kerken werden ir de laatste jaren teruggevonden en Z. H. de Paus heeit gewild dat die zelfde II.«.Plaatsen, na 14( 0 jaar, getuigen zouden zijn van ce machtige plechtigheden van een Eu charistisch congres oigens de getuigenis van Monseig neur j-emaitres, Aartbisschop van Car thago werden de Muzuimannen lastig door godsdienstonderwijs tot het geloof gebracht, maar ze geraken gemakkelijk onder den ir.druk van machtige betoo- gingen, en zoo wordt er machtig veel verwacht van dit congres. In dezen geest van Apostolaat gaan de bonden naar Carthago aan Christus- Koning in het Sakrament van de liefde nulde brengen op Afrikaanschen grond, waar vroeger zooveel vurigheid heeft geheerscht en waar de toekomst een hoopvolle stemming wekt. De prijs van de reis, alles inbegrepen, ook ue uitstappen naar den woestijn 8300 fr. opleggeld voor 2de klas 700 fr. opleggeld voor 1ste klas 1200 fr. Het geiliustreerd prospectus is nog steeds kosteloos te bekomen op het Sekretariaat der Bonden van het H. Hart. lt», Korte Schipstraat. Mechelen. .'•■■«MiBss'jfeai 0 ^i'^o DENDERKLOK 1 I 'II ■■■3»

Denderklok | 1930 | | pagina 1