BI De wet op het Taalgebruik in het leger Vierde Jaar N* 21 Niiiove 2a Mei 1930. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR H ET KANTON NINOVE et. LöfSTIRIiAlfl-LIIlAïeti Het niew Alkoolregiem, Kunst in Kleederen koopen Landbouwbelangen Missieaiews, Zie Stad en Omliggende P rijs per nummer 30 een Or men Abonnementsprijs 3 maande. fr. 4,0() C maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. M. de Broqueville, minister van Landsverdediging, komt aan alle militaire overheden onderrichtin gen te zenden voor de toepassing der wet op het taalgebruik in liet leger voor wat betreft de onder richtingen der troepen en der ka ders. De bijzonderste bepalingen dezer onderrichtingen zijn De soldaat zal volledig onder richt worden in zijne moedertaal. Te dien einde worden de soldaten in taaieenheden gegroepeerd. Die eenheden zullen niet beneden het belang van de kompanie ol over eenkomende eenheid staan. De betrekking der militaire over heden met de onchrofficicien, kor poraals, brigadiers en soldaten, en omgekeerd, zullen geschieden in de taal van hunne eenheid. De bevelen in den schoot der elementaire eenheden (kom panie, eskadron, batterij, enz.) zullen uitgevoerd worden in de taal van de betiolien eenheid. Van af het bataljon (gioepi zullen de bevelen in het Fiansch gegeven worden, deze bevelen zich niet richtende tot lagere kaders en de soldaten, maar tot de officieren die het bevel voeren over de kom- panles, eskadrons ol .batterijen. Fiansch wordt gebruikt in de dienstverslagen tusfehen officieren van het aktiel leger. Vlaamsch wordt gebruikt in de dienstbetrek kingen inet de lagere reseive offi eieren, die hunne instructie in die taal ontvangen hebben, tenzij zij den wensch uitdrukken de Fran- sche taal te zien gebruiken. De toepassing der wet heeft de vertaling der reglementen noodig gemaakt, die rechtstreeks betrek king hebben op het onderricht der lageie kaders en van den troep. De vertaling der kemmandos zul len in deze reglementen voorko men. De briefwisseling der militaire overheden met de burgerlijke over heden zullen geschieden in de taal voorzien bij art één der wet van Juli jyj-iop het talengebruik in bestuurlijke zaken. In hunne briefwisseling met de bewoners der Vlaamsche gemeen ten gebruiken de militaire overhe den de Nederlandache taal met de bewoners van het overige deel van het land, gebruiken zij de Fransche taal. tenzij de belang hebbenden het anders wenechen. Bijzondere onderrichtingen zul len gezonden worden tot de be velhebber» der regimenten, die Duitsch-talige eenheden zouden omvatten. Er wordt eene Duitsche eenheid voorzien namelijk een kompanie voetvolk te Eupen, eene kompanie vervoerdienst te Elsenborn en een batterij 3e artillerie. M de minister besluit als volgt zijn rondschrijven aan de militaire overheden De TOEPASSING. De voorschrilten die het vor- werp uitmaken van dezen om zendbrief zullen toepasselijk zijn vanaf de inlijving der klas van PJ3P. De korpsen en afdeelingen gar nizoen houdende in het Vlaamsche deel van het land, in Brabant of in Luik, zullen gedeeltelijk of ge heel Vlaamschspiekendc eenheden omvatten. Officieren en gegradeerden moe ten er zich in geweten op toeleg gen om de voorschriften van de wet op het talengebruik in het le ger volledig toe te passen. De geest van nationale eenheid, die de parlementaire beraadslagin gen heeft geleid, zal voorzeker weerklank vinden in het leger, waarvan de kenspreuk is en blijft Eendracht in den eerbied voor de rechten van allen. De ministers hebben Maandag avond hunne wekelijksche raad vergadering gehouden. Een groot deel van de beraadslaging werd j besteed aan het onderzoek van het ontwerp betreffende het nieuw alkoolregiem. Men weet dat een bijzondere extra-parlementaire commissie de hervorming van ons alkoolregiem langdurig heeft in gestudeerd, en een voorontwerp van hervorming heeft opgemaakt. Het ia dit voorontwerp dat door de regeering onderzocht werd. Ziehier de voornaamste punten uit het ontwerp 1) Het alkoolgehalte des geest rijke dranken aal mogen verhoogd worden van 1? op 18 graden 2) De alkoclhoudende bieren vallen niet onder de toepassing der wet, op voorwaarde dat de bieren niet boven de 8 graden gealkoli- 6eerd zijn 3) De wijnen en likeure.i van Belgische bereiding worden gelijk gesteld met de uithatrr.ache wijnen en likeuren 4) De verkoop in 't klein zal voortaan mogen geschieden per liter, in plaats van H liters, met minimum van 50 centiliters 5) De alkoolhoudende dranken zullen voort mogen verkocht wor den in de kruidenierswinkels, zoo wel als in de likeurwinkels 6) De openingstaks van winkels van alkoolhoudende dranken zal op het huidig bedrag behouden blijvén, hetwelk ala een maximum zal beschouwd worden 7) Een eeiste overtreding zal met eene voorwaardelijke veroor deeling gestraft worden. Er is spraak geweest dat er in herbergen op zekere uien van den dag alkool zou mogen geschonden worden, en dat men ook likeur zou mogen opdienen in de restauraties na de middagmalen De kommis sie heeft over dezr laatste pu ten langdurig geredetwist, doch ten slotte werd beslist de regeering te verzoeken deze uitzonderingen aan de wet niet te dulden. Er werd ook voorgesteld dat de herbergiers voortaan alkool in hunne private woonkamers zouden mogen bezitten, dcch de regeering is niet geneigd wijziging te aan vaarden. Het onderzoek Z3l later voortge zet worden. De kuns: om werkelijk go»d te kunnen koopen i* een der bes'e eigenschappen van de bedachtzame en piaktische vrouw. Geid uitgeven, dat ii geen kunst. Hst verdienen dat ia de groote n.oeilij-theid Het geld, goed, zui-g en verstandig gebruiien dat ia riet zol gemakkelijk «Is het vei-n wellicht toeschijnt. Zuinig zijn wil niet altijd --eggen goed koop koopen. soms toont men zuinig te zijn door iets heel duurs te hooper om dat daardoor de kwaliteit in aanmerking komt zoo kan men verkwisten! zijn door z.ch iets heel goedkoops aan te schaffen. Maar het is niet voldoende dat een huisvrouw tracht zuinig te zijn en niet onnoodig geld uitgeeft, zij moet er tevens goed op letten, hoe en waar aan, ze haar geld uitgeeft, en of ze een maximum aan waarde ervoor in iuil krijgt. Alleen op uitverkoopen koopen is met goed, want men kan er zijn goede-, smaak mee inboeten en de gelegenheid brengt er ons. toe, zonder dat we het van plan waren, nuttelooze inkoopen te doen. Een vraag die dikwijls gestild wordt Is het beter zijn kltederen door een naaister te laten maken of ze gemaakt te koopen Wanneer men juist passende kleederen kan koopen, alleen op die voorwaarde, want als men gevaar loopt een mantel of japon te hebben, waar men tijd moet aanbesteden om er veranderingen aan te brengen, waar is dan het voordeel Maar ook de stol is van belang. Dik wijls ziet men modeIL-n te koop, die op het eerste ziciit alierlieist zijn, ze zijn handig in elkaar gezet en versierd, maar de stof is niets waard. Hoe aardig een japonnetje er uit-ziet en hoe goed koop het zijn mag, maar als de stof van slechte kwaliteit is, is men nadien erg teleurgesteld. Beter doet men een goede stof te koopen en bij de naaister te laten maken, want gewoonlijk betaalt men gemaakte kleederen te duur. Het or.derliunen kan een huisvrouw best thuis maken, met de tegenwoordi ge modellen is men vlug klaar. Als men koopt, neemt rnen nooit sierlijk ondergoed dat goedkoop is. Dit n->m-ak- sel is leelijk en duur, wa.it het duurt, zooals men zegi, m «ar één dag. En dikwijls zijn ;e gezegden waar Goede koop slechte kocp Men krijgt al waar, voor zij<> geld M. K. In de Wereldtentoonstelling van Antwerpen De voornaamste vreemde en inlandsche afdeelingen zijn van nu af voor het publiek toegankelijk er is in de tentoonstelling stof te vinden, tot bevrediging der we tensgierigheid van de bezoekers van allen aaid, onder vorm der meest verscheidene uitingen van 's menschen grerzeiooze denk en werkkracht In de ei der geopen de afdeelingen, /ermelden wij deze van het Sodanitraat van Chili, wier inhuldi ging op 13 Mei i.l. officieel plaats had in het bijzijn van den Heer Minister Baels, en den Heere Valdes Mondeville, de ge volmachtigde Minister van Chili te Brus sel, en van een aantal hocge ambtenaren en vooraanstaande personnaliteiten van de Wetenschap, den Har de! en den Land bouw. Het Pavilloen in aantrekkelijken stijl, volgens de nieuwe opvatting ge bouwd, vertoond van binnen eene zeer aanschouwelijk» voorstelling der fabrica tie van het Sodanitraat, alsmede de uit slagen in de verschillende teelten door zijn gebruik verkregen de aandacht wordt up bijzondere wijze getrokken op de menigvuldige toepassingen van het lodium dat. in het Sodanitraat als bijko mend product aanwezig is en op belang rijke rol dewelke aan dit oestanddeel, in de levensleer van plant en dier, is voor behouden. Ter gelegenheid dezer inhul diging. werd ook de eeuwverjai mg van de nijverheid van het Sodanitraat van Chili, herdacht rend 1830, in nederige voorwaarden ontstaan, heeft deze nijver heid op heden eene reusachtige uitbrei ding verkrtgen zij beschikt thans over eene gansche moderne organisatie, en ha re voortbrengsels dragen de wereld door, machtig bij tot de intensieve landbouw- voortbrengat. De uitvoer velke in 1830, nauwelijks 850 Ton bedroeg, was in 1030 geklommen tot het ontzaglijk cijfer van 2.85'-.459 Ton het wat rond 1870, dat het Sodanitraat in Belgié als meststof in gang vond de invoer was alsdan onge veer 4000 Ton, terwijl in 1929 hier te lande 144.040 Ton werd verbruikt. Niet tegenstaande de jaarlijkschc aanzienlijke voortbrengst is er nog in lange jaren, geene uitputting te vreezen der nitraatla- gen, dewelke op voet der tegenwoordige voortbrengst nog ongeveer voor drie eeu wen uitreiken. De weg, sinds honderd jaar, door het Sodanitraat afgelegd, is het welspiekend bewijs zijner hooge vrucht- baarmakende waarde, zijne uitstekende werking op de meest verscheidene teelten en in de meest uiieenloopende toestanden, hebben zijne faam als staandaartype der stikstofir.e6ten bekrachtigd. Bij deze feest viering werd bij monde van de hooge vertegenwoordigers van het Departement van den Landbouw, hulde gebracht aan den propagandadienst van het Sodanitraat van Chili, voor de medewerking verleend sinds zijne inrichting in 1898 lot op heden, onder vorm van proefvelden, vlugschrif ten, en raadgevingen, in de verspreiding van het Landbouwonderwijs, in het bij zonder in zake oordeelkundige bemesting. De Ka.k en de Ammoniak Wij weten dat, wanneer twee basissche «ronden met elkander gemengd worden, de sterkste van beide da flauwste in vrij heid stelt om dezer plaats in te namen Aldus, wanneer kalk en zwavelzure am moniak gemengd worden verjaagt de kalk de ammoniak die in de lucht vervliegt, dus ver.oren gaat, en vormt met het zwa velzuur, zwavelzure kalk ot plaaster. Na*r aanleiding hiervan wordtor.s telken laren de vrasg nog gesteld, of de grond nog mag gekalKt worden wanneer reed» zwavelzuren ammoniak toegepast werd, en omgekeerd. Wij antwoorden hierop stellig bevestigend, daarbij voegendedat de zvavelzure ammoniak nooit tot zijn» volle werking komt in kalkarme gronden. De zwavelzure ammoniak wordt in den fiond door de vrije kalk ontbonden, doch hier wordt den ammoniak door de kleef stof of den humus. enz. vastgehouden en dient tot voedsel van microben, die d»n ammoniak tot salpeterzuur omzetten, wel ke door de planten onmiddellijk kan op genomen worden. Die omzetting geschiedt zonder verlies. De vrije kalk verbindt aan de aardop pervlakte tot koolzure kalk, die den ammo niak niet meer doet vervliegen. Daaren tegen vei brokkelt deze de aardkruimels en stelt oplosbare potasch in vrijheid, wat zeker ook eer. voerdeel daarstelt Toch kan dat ons niet ontslaan eene regelmatig» ruime potaschbemesting toe te passen, immers daardoor verarmd de grond aan i potasch, en wij weten dat ook dit gestand- f deel steeds in goeden voorraad dient aan wezig te zijn. Kalk past dus wel bij zwavelzuren am moniak en het losmaken der potasch van den grond met het fosfoorzuur vormt de kalk kaikfo-faten, welker belang eveneens van bediet is. Doch om die uitslagen te bekomen moet natuurlijk zwavelzuren am moniak. potasch ea fosfoorzuur in den grond aangebracht worden. INTENSIEVER. Gtttn voor dt Missits. Vooi den ontzaglijken nood in de Mis sies wordt er allerwegc gevraagd. .Zeer ve»i artikels voor de Missie eindigen met een onvermijdelijken po3'.check. Dit wil nu natuurlijk niet zeggen dat iedereen al tijd moet geven. Maar dat eenieder toch het volgende bedenke dat er in de ontel bare Miss en over heel de wereld siteds no&d ij; ja zelfs, dat er gerust mag ge zegd worden dat t in ELKE MISSIE steads VEEL te kort is dsl er nog ZOO VELE N" zijn, die voor Je Miss 6 niets of bijna NIETS overheb- ben nog niet zooveel als ze jaarlijks hun kat of hun hond geven dat er bijgevolg om dien dubbelen re den, steeds MAG gevraagd worden. Indien gij in ernst meent genoeg t« geven aan steun - uw gebed kunt ge dege lijks storten - gaat dan onder 't lezen eenvoudig den poslcheck voorbij, met de gehechte dat er altijd nood is, dat er zoo- velen zijn die kunnen geven en nog niet gegeven hebben - en dit die nieuwe op roep misschien aan enkele i dezer de zoetheid z j! leeren van hun overvloed weg te geven voor degenen die in de Missie, landen grooten nood lijden naar lichaam en ziel. Voot uitgang van dt c Voortplanting dis Gtloofs Einde April en begin Mei vergaderde te Rome de hoofiraad van het pauselijk liefiewerk, de Voortplwtitg da Gtlosfs. Elke nationale bestuurder bracht ver slag uit over den gang van het werk in zijn land en over de maatregelen aldaar in Met werk gesteld, om door een stijgende opbrengst in den steeds aangroeiende nood der Missies te helpen voorzien. Werd o. a. aangeprezen het houden van groote rnissietentoonstellinge.7, b. v. dekanale missieweek In sommige landen worden speciaal-opgeieiae, officieele propagan disten aan de uitbreiding van liet werk gezet. In 1928 bedroeg de gezamenlijke opbrengst 55.319.780 haluansche lire, in 1929 bedroeg zij ongeveer 65 987 OOO lire. Deze mooie vooruitgang is builen twijfel te wijten aan -Jen ijver der bestuurders van de geestelijkheid en van het kristen voik, ijver, die aangemoedigd werd door het priester jubiltum van den Missiepaus. i' ij.. IJIS...JJ31 De Roode Dageraad

Denderklok | 1930 | | pagina 1