LEVENSVREUGDE. m Vierde Jaar Nr '22 Ninove Prijs per nummer 30 centiemen M Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NIKOVE ft. LliïSTlRMAM-LIMAlRE Verbroederingen van het Veldleger Voor de Ouderlingen Landbouwbelangen Betaalde verlofdagen voor bedienden Vruchten van de "Onzijdige,, School Woningnood voor de Kroostrijke Gezinnen. Zie Stad en Omliggende Handelsregister Aalst n- 1('93 Pogteheckrekening (R Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maandei. fr 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10. JNINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijla te herhalen vol gens overeenkomst.' Wie opgewekt door 't leven gaat is een gelukkig mensch en werkt op zijn omgeving als ren weldoen de zonnestraal. Zijn er in het leven tijdstippen van zwaren last en zijn er dingen die ons niet altijd naar wensch gaan, er is ook zoo veel dat ons kan opbeuren en verblijden. als wij het maar kunnen en willen zien. Vreugde, levensgenot, waar, echt, worden ons echter niet van buiten toegesmeten, doch het moet van binnen naar buiten uit- stroomen. En de alleseerste voorwaarde die hemelsche weldaden te mogen 't genieten, is wel eene zorgzame christelijke levenswijze, welke fzweten van elk bezwaar ontlast oudt en die gansch uw wezen met een werkelijk genot doorvoe dert. Ons gemoed, ons hart en ons ziele kunnen wij richten naar de opgewerktheid en de levensvreug de. En hoe meer wij elke kwade geneigdheid weten te keer te gaan, hoe wijder het hart en de ziele voor gevoelens van een zalige voldaan heid openbioeien. Kunnen we ons zelf op de heil- baan geleiden, dan zal als van zelfs gansch ons denken naar het schoone gericht worden. Het leelijke, het kwade, zullen wij zeker niet zoeken en waar ze toch op onzen weg treden, zullen wij ze manmoedig en zegevierend weten te ontkrachten en ze toch in geen geval voeding verstrekken. Oh, welk heerlijk genot, war. neer men met onbelast geweten, van de natuur genieten kan. van de bloem, de plant, de verscheiden heid in de dierenwereld en het immer machtige en wondere, in lucht, water, winden, dal en berg, zon, maan en sterren 1 Wat voldoening het schenkt, het engelengezang der heldere, reine kinderkelen, der muziek, der kunst in schilderen en beitelen, het lezen van een schoon boen. Hoe zullen wij opgaan in een hartsgejaich dat langs het oog en de gelaatsuitdrukkingen naar bui ten stroomt, voor alles wat werkt en strijdt voor d'eere van God en 't welzijn van de menschen de brave, verstandige, zorg zame moeder in 't gezin de vader die vol christelijke waardigheid door 't leven gaat de Priesters en de kloosterlin gen die in onbeperkte offervaardig heid alles laten voor 't heil van de zielen en den bijstand van al wat lijdt en onder smarte gebukt gaat de ontelbaar velen, onder de ieeken, meisjes en jongens, vrou wen en mannen, die zonder de ge ringste berekening op éénig stof felijk voordeel, in allt srhoone werken, zonder mate hun mede hulp verleenen, voor het onder wijs, voor de bescherming der jeugd, in de vele organisaties van allen aard, de missiewerken,'t ver spreiden der goede lezingen, de schoolpenning, de maatschappelij ke instellingen voor alle beroeps klassen in onze samenleving Ware christen menschen mogen, kunnen geen treurwilgen zijn. Zt kunnen zich beperken een tegen gaan kan ze niet ontmoedigen. Ze stellen een onbeperkt betrou wen in de Goddelijke Voorzienig heid en aidus weten zij met on wankelbare zekerheid dat zonder Gods wil, van hun hoofd geen haar zal gekrenkt worden, zoodat ze dan ook uit elke beproeving hun voordeel weghalen Als wij doen ons best, ZORGT DE HEEF VOOR DE REST, is hun spreekwijze, en z'hebben overvloed van gelijk. Een blije gesteltenis, een gul ge moed kan niet afgunstig zijn, ver heugt zich in de welvaart van den evenmensch, is tevreden als hij behoorlijk door de wereld geiaakt, is niet belust op eereposten of lof- tuigen, maar zou openbersten van welligheid en blijheid wanneer hij het genieten mag dat het goede vooruitgang maakt, dat het schoo ne genoten wordt, dat de menschen hun beste doen en naar God willen... Blijheid, levensvreugde, zijn de belooning van een werkelijk en werkdadig christelijk leven Deze vereenigingen, door oud strijders gesticht, hebben ten doel al de frontsolda ten, aonder onderscheid van graad, maat schappelijke stand of politieke overtui ging, te groepecren per regiment of gelijk aardige eenheid. De benaming Verbroedering kan niet beter gekozen worden, want het gaat waarlijk om deze die samen geleden en gestreden bebben bijeen te bren gen en de kameraadschap welke geduren de den Oorlog zoo innig was wederom te doen heroplaaien. Terloops vveze hier ge zegd dat al de Verbroederingen hunne eigene Vlag bezitten en reeds verschillen de onder hen een allerbelangrijkste tijd schrift uitgeven in den aard van deze wel ke op het front zoo menigvuldig werden verspreid. Wie van ons. oud-strijders, herinnert zich niet de rotsvaste vriendschap die de mannen van een zelfde regiment en in zonderheid van dezelfde kompanie (sehad. ron of batterij) verbondt Men mag ze gr gen dat in het gewone leven zulke nauwe betrekkingen heel raar zijn. Oud-strijders allen, ziet rond U Hebt U wel een vriend met denwelke U op zulk een ver- trouwelijken voet leeft als met dezen die U hadt in uwe eenheid onder den Oorlog Toen werd er zoo dikwerk gezegd een maal den Vrede, zullen we elkaar veel terugzien, dagen den eene bij den andere vertoeven. Kn wat is er van al die voor nemens geworden, niettegenstaande den drang die ons zoo menigmaal tot het te rugzien der makkers bezielt Wie van ons heeft de reizen ondernomen tot het op zoeken van deze of gene duurbare oor logsmakker Wie heelt er a! de bezoeken ontvangen van diezelfde kameraden daar is van al die plechtige beloften heel weinig in huis gekomen. En dit ook is eene der redenen waarom we de stichting der Verbroederingen toejuichen twee, drie malen per jaar vergaderen de leden van elke Verbroedering. Gelegenheden bij uitstek tot het weerzien der makkers. Dit jaar. het Jubeljaar, staat er iets heel bijzonders op het programma van de Ver- eeniging der Verbroederingen Ter gele genheid der Eeuwfeesten, zal Z. M. den Koning op Zondag '20 Juli e.k. te Brussel de Verbroederingen in oogenschouw ne men. Deze zuilen een stoet vormen geor dend per regiment. Bataljon groep en I Vompany batterij of schadron De d-strijders welke in de Verbroedering van hun regiment nog niet aangesloten zijn, dienen onverwijld hunne toetreding te sturen tot het Secretariaat hunner Ver- broedering. De adressenlijst berust op het Bureel van dit ulad en wordt volgaarne ter beschikking gehouden der belangheb bende oud "ders. Volgens de nog bestaande pensioen wetgeving kunnen de ouderlingen ge- boren in 1803, 1864 en 1805, geen vol ledig pensioen genieten, zoo ze de ver eischte stortingen niet gedaan hebben. Zij die te weinig of slechts de helft ge stort. hebben waren eveneens door die schikking getroffen, zoodat er menig ouderling van 120 tot 240 fr. per jaar rr.in geniet dan het volledig bedrag. Door de wet afgekondigd in het Staatsblad van 22 April 1930 wordt daai beternis in gebracht. De ouderlin gen die te weinig hebben gestort zullen hun storting mogen aanvullen en voor deze die gestort hadden maar van wie door verwaarloozing van sommige secre tarissen, de storting niet intijds was gedaan, zullen de zaken ook nog in regel kunnen gebracht worden. Vcor de ouder lingen die niets gestort hebben, blijft de afhouding in toepassing. Hierop vestigen wij van de mutuali teiten en der pensioenkassen de heel voorname aandacht. Vcor de gevallen waar ze zelf niet klaar zouden in zien, mogen zij zich wenden tot dtn heer Bispuerez, algsmeen bestuurder der sociale diensten van het Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Sociale Voorzorg te Brussel. gaande schikkingen, bij uitzondering van de artikelen 6bis, 7, 0, 27, de dienstcon- tracten waarin de overeengekomen wedde meer dan 24.000 fr. per jaar bedragen De Wortel - en Knolgewassen. De wortel- en knolgewassen zijn zeer uitputtende gewassen, doch die dieper dan de bladplanten, koolgewassen en droge vruchten in den grond dringen en aldus veel voedsel benuttigen dat voor deze iaatste dikwijls onbereikbaar blijkt van daar de aanvullende bemestingen in menig geval niet hooger dienen te wezen dan voor de gewassen met meer oppervlakkig wortelgestel. Voor de meeste wortel- en knolge wassen als moeskruiden verbouwd, past stalmest niet, en beslist niet versche stalmest. Alleen dus voor den Winter zal stal mest gebruikt worden, zoodat deze te gen dat het wortel of knolgewas zal uitgezaaid of uitgeplant worden, goed verteerd zij. A!e en beer passen hier ook beslist, uitgenomen op vroege aai dappelen. Voor al de wortel- en knolgewassen komen slaalsiak er sylviniet-kainiet volkomen op hunne p.aats, ook uitge nomen op vroege aardappelen, waarop wij verkiezen superfosfaat en zeker zwavelzure potasch te gebruiken. Voor alle andere gewassen tot deze reeks van planten behoorende, kan sylvinietkainiet door chloorpotascli ver vangen worden. Men geeft tot 12 kgr. slak of 10 kgr superfosfaat en tot 15 kgr. sylviniet kainiet of I tot 5 kgr. chloorpotasch of zwavelzure potasch per are. De zwavelzure ammoniak mag in rui me maat toegediend worden, i zij tot 4-5 kgr. per are. Zonder eene voldoende hoeveelheid stikstof grenen weelderigeu groei, zon der weelderige groei geene hooge op brengst. De zwavelzure, ammoniak verzekert daarenboven de sappigheid en malsch- heid der wortelen, de potasch de meel rijkheid. INTENSIEVER. De h,h. René Debruyne, P. Poullet, H. Vergels, S, Winandy, H, Marck, Philip Van Isacker, kristen democratische Ka merleden hebben oen wetsvoorstel inge diend waarvan het eenig artikel als volgt luidt .- Aan de wet van 7 Augustus 1922 wordt een nieuw artikel toegevoegd dat nr 6bis zal drager, en luiden als volgt Ieder jaar, heeft elk bediende rechtop een zeker aantal verlofdagen, bepaald als volgt a) Het eerste dienstjaar, een dag verlof per maand dienst b) Van af het tweede jaar tot vijfjaar dienst, veertien werkdagen c) Na vijf jaar dienst, een en twintig werkdagen d) Na twintig jaar dienst, acht en twin tig werkdagen Door eene uitdrukkelijke bepaling in het bediendenarbeidsccntract, kunnen par tijen het getal verlofdagen, waarop de be diende recht heeft, vermeerderen. De wedde en andere voordeelen van de bezoldiging zijn in hun geheel verschul digd voor den duin van het verlof. Het tijdstip van het verlof wordt ijverig genoeg en in gemeen overleg door beide partijen ''astgesteld, met inachtneming van de noodwendigheden der onderne ming en van he* normale tijdstip der va- canties. Echter kan de bediende die recht heeft op meer dan dertien dagen verlof, op een der welk tijdstip van het jaar twee dagen verlof nemen, die van zijn jaarlijks verlof moeten afgetrokken worden In de ondernemingen waar niet meer dan drie bedienden werkzaam zijn, kan het verlof worden aangerekend. De verplichting het jaarlijksch verlof te verleenen naar verhouding van den diensttijd van het loopende jaar, bestaat wanneer de bediende zijn opzeg gekregen of gegeven heeft, maar wanneer het ver lof reeds geheel werd genomen voor hei: oogenblik w aar de opzeg wordt gegeven kan de werkgever geene vergoeding ei- schen. 2. Artikel 29 van hooger genoemde wet wordt gewijzigd als volgt Zijn niet onderworpen aan de vooral- De Eerw. Heer Aalmoezenier van de Zusterkens der Armen, te Brussel, kwam Woensdag morgen langs de Hoogstraat. Aan de gemeenteschool Jules Anspach begonnen twee snotneuzen van 12 a 13 jaar die zich in den gang van de school bevonden, bij het zicht van den priester te huilen A bas la calotte 1 Twee onderwijzers stonden nabij de schreeu wers en lieten hen begaan. De Eerw. H. Aalmoezenier, een man wiens heldhaftige houding tijdensde ramp zalige oorlogsjaren eerbied en ontzag af dwongen, deed aan beide onderwijzers opmerken, dat hij, evenals gelijk welke Belg. recht heeft geëerbiedigd te worden. De twee opvoeders moesten schik hebben in het hatelijk gedrag der vruchten van de onzijdige school, want ze lachten den priester vierkant uit. En zulke mannen zijn gelast met de vorming van de jeugd Da beleedigde priester liet het daar niet hij er. begaf zich onmiddellijk bij den be stuurder van de school, aan wie hij zijn wedervaren bekend maakte. Deze maal was hij goed gekomen, want de heer be stuurder deed de twee jonge rakkers bij zich ontbieden en zegde hen eens ferm da les op, hen doende opmerken dat ze, in alle omstandigheden, aan elkeen, ook aan de priesters, eerbied verschuldigd zijn. Laat ons hopen dat de jonge gasten nut zullen trekken uit die les. Maar is het niet effenaf schandaling onderwij zers zijn die niet het mit -te v urd van afkeuring vinden voor leerlingen die een priester beleedigen Dergelijke opvoeders mochten wel eens fijn gestolen worden We vernemen dat de Minister van Nij verheid en Arbeid 25 millioen ter be schikking heeft gesteld van den Bond der Kroostrijke Gezinnen, om het bouwen van een eigen woning te bevorderen. Daardoor zullen kroostrijke gezinnen bij de reeds bestaande voordeelen, nu nogj 10,000 fr. in leening bekomen tegen een intrest van slechts 3 per honderd. Aldus zullen de hulpmiddelen bedra gen - 'ft Uit het fonds A een voorschot van 5,000 fr. zonder intrest uit het fonds B een voorschot van 5000 ir. tegen 3 0/o in- trest uit het nievw krediet van 25 mil lioen een voorschot van 10,000 fr. meer 2,000 fr. per kind ten laste, tegen 3 0(>- Daarenboven de premies, ontlastingen en andere voordeelen. Daarmede zullen de kroostrijke gezin nen beschikken over een kapitaal dat on geveer de twee derden zal bedragen van de noodige som om een huis te bouwen, en dat tegen een intrest dat nog ondar de drie percent zal blijven. Op verzoek van den Bond der Kroost rijke gezinnen, heeft mende som te ne men uit de 2.j millioen nog beperkt tot 10,000 frank, dii om een zoo groot getal aanvragers mogelijtc te kunnen voldoen. Want het is verbazend het aantal vaders van een kroostrijk gezin, die reeds hun aanvraag inzonden om van de kredieten te kunnen genieten. De Minister var. Arbeid blijft er noch tans op gesteld de middelen te vinden om ammm^SÊSSSSÊÊfÊSSSÊL iiJMLi-L- raad

Denderklok | 1930 | | pagina 1