talige 0o Eucharistische dag te Nmove De Roode Dageraad Vierde Jaar N' '23 Prijs per nummer 30 centiemen Nmove 8 Juni 1930, A'alholiek Vlaamsc/i en Volksgezind W eekblad 1. t,UY8TERWAN-t,E.ilM8IE Aan al onze Lezers Lezeressen De Hertemaand Landbouwbelangen Een oproep van. het Algemeen Vlaamsch Verbond. Socialisme leidt tot communisme Toespraak van Z.H. den Paus tot de Hoofdraden dor Pause lijke Liefdewerken paw*?* Handelsregister Aalst n' 1'93 VOOR HEIT KANTON NINOVE PoateheckrekeninyfR. Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs maande.. E. 4,00 G maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgevtr NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Gaat en onderwijst alle volkerenzoo klonk de afscheidsgroet van Jezus aan zijne beminde Apostelen. Nochtans ze voelden zich zoo zwak, ze waren zoo beangstigd en bevreesd, dat ze, aanstonds na Je zus' Hemelvaart, zich opsloten in het Cenakel, en deuren en vensters dicht hielden. Maar Jezus kende zijn leerlingen Hij beloofde hun dan ook den Geest te zenden, die hen sterken en onderrichten zou, hen troosten en verblijden. En zie, op den tienden dag r.a 's Heeren Hemelvaart, kwam de beloofde H. Geest over de discipe len neder onder de gedaante van vurige tongen, wijl een gedruis^h als van een hevigen wind de aan dacht van Jeruzalems bewoners en bezoekers gaande maakte. Maar boos en ziende blind, leggen ze dit buitengewoon verschijnsel uit in 't nadeel en tol schande der bege nadigden de Apostelen, zoo zeg gen ze, zijn van in den vroegen morgen dronken, en t gehoorde is anders niets dan dronkemans la waai. Maar Petrus als hoofd der Apos telen weerlegt die eerroovcnde be schuldiging wat zeg ik, iu zijn eenvoudige maar prachtige en o-- vertuigende taal weet hij 't volk- het afschuwelijke van den Gods- moord doen in te zien, en kan hij duizenden bewegen de redding- brengende leer van Christus aar te kleven. Nog klinkt Petrus' stem door zijn opvolger den Paus van Rome, bijgestaan door nondei den bis- schoppen en duizenden priesteis. En of die stemme weerklank vindt Millioenen en nog millioenen on- dtrwt rpen zich aan t hoogst leer gezag, en verklaren luide en fier dat ze de volgelingen zijn van den gekruisigden nu verheerlijkten God-mensch. Alles hebben zij veil voor dienst en zijn glorie, wijl ze er vast van overtuigd zijn, dat zc zoo tevens hun eeuwig geluk ver zekeren. Hulde op dezen dag vooral aan de pioniers ol voorvechters van Christus' Rijk, de onversaagde en koene missionarissenen missiezus ters. Dank, duizendmaal dank aan al de edelmoedige zielen die deze heiden steunen door hun gebed, hun offer en hun geld. Spoorslag voor allen die staan in den dienst van 't goede, te weten dat ze steeds op bovennatuurlijke hulp mogen rekenen, en vruchten verzamelen voor de eeuwigheid. Noodkreet tot hen die hoorend doof blijven, aar, de Wekstem van den Koning die allen oproept om te ijveren voor zijn rijk. Elk weze dan op eigen, aan zijn stand aangepaste wijze, strijder voor Christus, en sta steeds op de bres waar het geldt de hoogste belangen te verdedigen van enke ling en volk, vast overtuigd van de hemelsche Hulp die >terk maa t wat zwak is, en opfrischt wat ver- dord is. Weze Sinksen een dag van her nieuwing, van onwankelbaar ver trouwen en van bijblijvende gena de die voert tot offer en noeste werkzaamheid voor God en voor de zielen. Wie van ons zal de maand van lezus H Hart niet vieren Wij al len zijn ieverige en vurige vereer ders aanbidders, oneerherstellers van dat Goddelijk Hart Wij wil len wederliefde aan Jezus geven voor zooveel uitstekende liefde die Hij ons ruimschoots schonk. 't Jaar 30 is een jubelbaar voor ons vaderland l Dank zijn wij daarvoor schuldig aan t H. Hart. Wijden wij onzen persoon, onze familie, ons vaderland, alles wat we zijn en hebben aan 't H. Hart toe Wezen wij geen ondankba ren Schenken wij in t bijzonder ons hart aan het minnend Hart van onzen Verlosser. We zuhen die vereering niet alleen beoefenen in onzen huiskring, daar moet 't H. Hart ingetroond en gevierd worden Maar ook feesten wij Het inzonderheid gedurig deze maand in onze kerk waar we de plech tigheden, de H. Mis, de akten van toewijding eerherstel zullen bijwo nen. Vieren wij dat Hart in ons hart met het uikwijler te ontvangen en ons hart tot een troon van Zijn Hart te msken. Eene levende ci borie moet ons harte zijn opdat Jezus Hart er kloppe en blijve kloppen tot ons welzijn in dit le ven en in 't andere en opdat ande ren daardoor ook hunne zaligneid bekomen. We kunnen zooveel als we maar willen. Stikstof en Potasch. In een vorig artikel zegden wij dat de stikstof en de potasch de meest voor name rel vervullen in den plantengroei. Inderdaad f Wij ontkennen geenszins het belang van het forforzuur en de kalk, die den grootsten invloed hebben op den stevi- gen bouw, de goede hoedanigheid, de bevruchting, de vorming van het zaad, 'i enz. enz. Doch de stikstof en de potasch heb ben meer bepaaldelijk invloed op den weelderigen groei Beide bestanddeelen verzekeren eene overvloedige bladontwikkelirg en geven de plant die levendige frissche groene kleur, algemeen uitzicht van weelden- gen groei. Wij weten dat de groene kleur de vorming der bewerktuigde sappen begunstigt volvormde sappen, die als dusdanig alleen de plant voeden. De stikstof verzekert rechtstreeks het hooge eiwitgehalte, dcor de opslorping van stikstof, door de bladgroenweiking. De potasch begunstigt onrechtstreeks oe vorming van koolhydraat, zetmeel, sui ker, enz. en van vet door de ontbinding van het koolzuur van de iucht en de vestigirg der koolstot. Wij weten dat in de menschen- en dierenvoeding het eiwit, het vet en de koolhydraten de belangrijkste stollen zijn. Bijgevolg zal eere overvloedige stikstof- en potaschbemestirg de meest gunstigen invloed hebben op de samen- suiting der planten, wanneer levens voldoende fosforzuur nn kalk in den gror.J aanwezig is. Passen wij dus overvloedig zwavel zuren ammoniak toe, vamen met syivi- niet-kainiet, chloorpotasch of zwavel zure potasch, en superfosfaat of s'ak. De toepassing van het eene blijve steeds in evenredigheid tot het andere, als naai vol" ns de versischten van den gtond en °van de plant. 1 vTMNSiF.VKR De Dekanale E. K. dag en inhuldiging van de Vlag der afdeeling Ninove, op 15 Juni, gaat 'n groot succes te gemoet. "teds zijn meer d?-> tv,'uiig pa^cGcn die hunne toetreding hebben ingezonden en het getal kruistochters die aan feest hunne deelneming hebben toegezegd, be loopt reeds meer dan 1300. De stoet zal gevormd worden aan de Koepoort, te 2 uur nanoen, en langs de Despauteerstraat, Markt, B urchtstraat, Beverstraat, Geerardsbergschestraat, naar de kerk gaan. Orde van den stoet Muziekmaatschappij van Denderhautero, Jongenskruistochters Bisschopp. college, Aspelaere, Neyghem. Üultre, Pamel, Meisjeskruistochters Aspelaere, Appelterre, Denderhautem, Denderleeuw, Denderwindeke, Iddergem, Leebekc, Lieffcringen, Meerbeke, Nederhasselt, Nevghem, Okegenv Oultre, Pollaere, Liedekerke St. Antelinckx, Teralphene, Pamel, H. Theresia, Ninove, HH. Harten, Koninklijke Harmonie Eendracht, Groep Ninove.jj Daarna Wijding van het Vaandel door den Z., E. Heer POPPE, Pastoor-Deken, en Plechtig Lof, gezongen door al de Kruistochters, met gelegenheidssermoen door E. Pater De Coninck, S. J. Te 5 uur, opvoering van geprimeerd Bijbelspel in verzen, met voorspel en 3 bedrijven van E. Pater Monstrey. Prachtige koren en lichtbeelden. De inwoners worden vriendelijk ver zocht, dien dag. hunne huizen te bevlag gen. Zoowat overal in het iaamscl.e innd worden thans maatregelen getroffen tot voorbeieidingvar.de 11 Julileesten De dag der Guldensporen wordt in steeds ruimere kringen herdacht cn het mag worden gezegd dat iedere stad, iedei dorp in Vlaanderen, 11 Juli viert als evn Vlaamschen Hoogdag, die aan de ontwa king van ons volk is gewijd. In dit jaar van laamsche hervormin gen, en nu de Gentsche hoogeschool ver vlaarascfat wordt, kan de be»eekenis van deze Ylaamsche zegepraal in gansch het Vlaamsche land niet genoeg naar voren gebracht worden. Voor de vervlaamsching van de Gent- sche hoogeschool hebben geslachten van flaminganten in het gelid gestaan, en nu deze hervorming eindelijk werkelijkheid wordt, hebben al de Vlaamschgezinden tot plicht, de mogelijkheden te laten uit schijnen welke die vervlaamsching in kul- tureel opzicht voor de lamingen biedt. Daarom ook past het hulde te brengen aan de flinke schaar geleerden en pro pagandisten, die onder de leiding van de Vlaamsche hoogeschoolkommisie jaren lang een hardnekkiger! strijd hebben ge leverd voor de zegepraal van een der hoofdvereischten van onze beweging. Het is tevens plicht een vurigen op- roen te richten tot de studenten, opdat zij het op de hoogeschoolgebied veroverd terrein z u 'en bezetten en onder de lei ding van hun Vlaainsche professoren, van de "üentscoe univeriteit een bloeiende instelling maken, waarvan de vruchten ten goede komen aan gansch ocs volk. Men sla dus overal de hand aan het werk om den li Julidag eendrachtig te vieren en tevens uit de vervlaamsching van de Gentsche hoogeschool nieuwe krachten te putten voor volledig reents herstel De socialisten spuwen nog altijd vlam en vuur naar de katholieken, omdat ze voortgaan met het onloochenbaar verband aan te toonen tusschen hen, roodjes. en de kommunisten. Zij zijn hoorndul, omdat men schrijft dat het socialisme de kweek school van het kommunisme is. Aan wie zou men moeten gaan vragen om die nijpende waarheid te verkondi ger, Zoo moeilijk kunnen de socialisten hun bloed loochenen, dat ze in de bres sprin gen om de kommunisten te verdedigen. Dat doen ze voor de barbaren, die geheel Kusland in de ellende stortten. Heeft Vandervelde niet verltiaart dat'hij het Rus sisch kommunism niet vreest Dat deden ze zelfs in de Kamer, als er spraRe wras maatregelen te nemen tegenover een ót'fi- cieelen kommunistischen onderwijzer, die over de schreef gegaan was, mannen van Hamer en Sikkel verwijt den Roomsch- katholieken Godsdienst met de hardnek kigheid van den duivel te vervolgen. Weet ge wanneer de socialisten tegen de kommunisten gapen als ten oven Wanneer die voortvarende radikale geest en bloedverwanten de kapitalische socialis ten. als Anseele en companie, het vuur aan de schenen leggen en ze ergens willen uitdrijven om zich zeiven inde plaats te stellen. Ynders, raak de kommunisten niet aan, want ze zijn taboe En als de socialisten loochenen dat ze de communisten gekweekt hebben met de zuiverste melk, dan kunnen ze even goed bet licht der zon loochenen. Daar bestaat niet één communist, die zijne leerjaren niet doormaakte op de banken der offici- eele school. Socialisme is de eerste, kommunism de tweede trap in de marxistische volmaakt heid. En of de socialisten huilen en tempee, ten als gestampte duivels, toch houden wij ook staan dat wie het socialisme aan kleeft, medehelpt tot verspreiding van het kommunisme en het bolchevisme. De socialisten mogen op hun hoofd staan, toch zullen wij de iitlderklare waar- heid niet laten schieten. Op 2n Mei 1. 1. sprak H. de Paus tot de vergaderde hoofdraden van het genoot schap der Voortplanting des Geloofs en van St. Fitters' Liefdewerk volgende rede uit Indien gij zielsgelukkig zijt l dit oo»mblik rondom uwen Vudtr te bcviu- -ï dm, nog gelukkiger staat deze Vader te midden zijner welbeminde kinderen, die op buitengewone wijze de Kerk hebben geholpen, waar Zij het dringendst hulp noodig had. Wij weten dat het de Godde lijke Voorzienigheid is, samen met de heilige gehoorzaamheid, die U tot dit al lergrootst werk, het meest apostolische onder de apostolische werken heeft geroe pen. Grooter is nog uw verdienste, daar Wij weten dat gij U, waai de Voorzienig heid en de gehoorzaamheid U roepen, met allerhande andere werken van het heilig ministerie moet bezig houden en dat gij, spijts noesten arbeid, nog gelegenheid vindt om zoo offervaardig en buitenge woon doelmatig het werk der Voortplan ting des Geloofs dat U zooveel verschul digd is. vooruit te helpen het werk dat is de hechtste sjeun der wereldmissie, een der hoogste bestrevingen, niet alleen van de Kerk, maar van Jezus-Christus zelf, die, in Zijn bezorgdheid om het heil van al de zielen, met bijzondere teederheid de meest noodlijdende onder haar moet be. mimen. Daarom is het dat Wij ons samen met U verheugen om uw hoogstverdien- stelijk wérk' uit liefde voor de Kerk en voor het Hart van Christus den Koning en Bruidegom der zielen. En des te blijder werschen Wij er U geluk om, omdat uw immer stijgend getal het klaar bewijs le vert van den ononderbroken vooruitgang van uw Werk. Wij mogen en moeten hier in oprecht heid herhalen Digitus Dei est hic hier is de vinger Gods en rekenen het ons tot eersten en grootsten plicht voor de Godde lijke Goedheid en Voorzienigheid neer te knielen, zonder dewelke Wij tot niets goeds bekwaam zijn. Maar. na God. zien Wij uw toewijding in en Wij bedanken er U om, op heel bijzondere wijze. Onder de vruchten van uw werk komen er geddelijk-schoone voorbeelden voor, zooals deze aangehaald door uw zeer boogwaardigen woordvoerder, toen hij ak over de deelname aan de missiewer- door de nieuw bekeerder, de catechu menen, de onderwezen van gister en van daag in de blijde boodschap. Geen beter middel konden die goede kinderen vinden om hun waardeering te toonen voor het Geloof, dat zij mochten ontvangen. En dat, om denzeltden reden, dien Wij aan allen en bij elke gelegenheid aangeven, en dien gij zeil zoo dikwijls aanhaalt Hoe kunnen wij God om de weldaad van het Geloof bedanken, hoe kunnen wij Hem beter onze waardeering van het Gelooi betoonen, tenzij door ijverig rtfce te wer ken opdat altijd meer en meer zielen van zijn Weld tad zouden genieten Nog andere vooibeelden runnen Wij aanhalen, die ais t ware r.og aangrijpen der zijn. omdat zij Ons niet alleen aller waard-.-tering voor de ga -e van liet Geloof nantooreru tn iar ook Ui u idrukk ng zijn vaii diepe kinderlijke gevoelens. Wij be- SINKSEN i

Denderklok | 1930 | | pagina 1