BE Feest in 't Zusterhuis te Ninove. Kermis- en Eeuwfeesten 1930 I Mfiiove 6 Ivili 193$. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad LOYSTIRilAN-LIÜAWI Ia de Christelijke Arb eiders vrouwenbeweging Landelijk Eucharistisch Congres. PROGRAMMA Landbouwbelangen Nikkelen 10- en 5-frankstvikken Eerste Nationale Arbeidstentoonstelling. Postchecks Het Driekleurlint der Kamerleden VOOR HET Postcheckrekening (R Luysterman n 1862,540^ KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maande; fr. 4,00 0 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelspegister^lst^n^Q^ Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het Gesticht der Zusters vao de HH. Harten of het Zusterhuis zooals we dat gemoedelijk heeten) was Zondag in blijde feest. Het gedacht om het Inhuldigen van't NieuwHeilig-Hartbeeldte ver smelten met een waardige gepaste Gezellehulde.had een heele schaar oud-leerlingen en een sympathi- seerend publiek naar het park van het Klooster gelokt, alwaar de E. H. Bestuurder, om drie uur, een plechtig lof zong, dat hem de ge legenheid gaf om een «kernachtige en sakelijke aanspraak-- te houden tot onderwijzeressen, kloosterzus» ters, oud-leerlingen en leerlingen. De zon was van de parti] en gaf aan de heele vieting een blijde tint die oversloeg tot een sympathieke luidruchtigheid, wanneer in de nieuwe zaal die stellig de mooi ste wezen zal van de heele stad, wanneer ze eenmaal volledig vol tooid zal lijn de leerlingen - en vooral de <GiRi,sn ons vergastten op een stemmig kunstfeest dat her haalde malen oververdiend werd toegejuicht door de bomvolle zaal Om vijf en hall trad de heer Jan Grauis uit Brussel op met een ge documenteerde causerie over on sen grooten Guido Geielle. Hij legde er den nadruk op hoe heer lijk die gedachte was vanwege het bestuur van het Klooster om ook deze Gezelle-viering te hebben op touw gezet en we sluiten ons ten volle bij den gtachten voordracht gever aan wanneer hij gezegd Be stuur daaromtrent geluk wenschte Zeker, het doet,ons goed te kun nen vaststellen hoe de franskiljon- sche geest ook hier uit het Gesticht doelmatig wordt verdreven, en hoe den E. H. Bestuurder in innige samenhoorigheid met de onderwij zeressen en deZusterkens loffelijke pogingen aanwenden om aan onze kinderen een deugdelijk Viaamsch onderwijs te verstrekken. Aan de voortvarendheid van sommige extremisten hebben we natuurlijk niemedalle. Het gaat trouwens niet op om een bestaande inrichting van vandaag tot morgen hals over kop om te keeren en te veranderen. Als een paal ooven water staat het vast dat zooiets ge leidelijk maar doortastend moet geschieden en wanneer we den goeden wil en den bereikten uitslag in 't Klooster aan de brug kunnen vaststellen dan mogen we er ons absoluut over verheugen. Aan de degelijkheid van het ver strekte onderwijs gaat intusschen ook niets af. Daar staat het hooge bevolkingscijfer van het Instituut en de bereikte uitslagen ir. de on- derscheide examens stevig borg voor en we herhalen het derhalve dat we met genoegen hebben kun nen vaststellen hoe aan de over de zes honderd leerlingen tegenwoor dig een degelijk Godsdienstig, we tenschappelijk en vlaamsch onder wijs wordt verstrekt. God zegene derhalve mild dit prachtig Instituut met zijn werk dadig bestuur en zijn flinke leer krachten. VIDI. christen mensch de beslissing nemen dien dag vrij te houden voor Mechelen en dit voernemen kenbaar maken aan het Plaat selijk Komiteit. Op 5 Augustus- a. s. herdenken de Christelijke Vrouwengilden het tienjarig bestaan van hunNationaal Verbond. Te dier gelegenheid wordt een jubelcongres ingericht te Antwerpen voor de Vlaamsche leden wijl de Waltonen in .Luik vergaderen. Dit congres wordt ingezet door een plechtige Mis met pontificale assistentie door Z» E. Kardinaal Van Roey in de schoone kerk van St. Michiel. (Antwerpen-Zuid.) In den namiddag zal de alge- meene vergadering gehouden wor den in de gr»ote feestzaal van de tentoonstelling. De heer Heyman, Minister van Nijverheid, Arbeid en Sociale Voorzorg zal er het woord voeren. Dit congres zal in het land een groote belangstelling opwekken, Massa Mannenbetooging te Mechelen op Zondag 31 Augustus Het Algemeen Sekretariaat stuurt ons volgende mededeelingen Het cijfer van 100.000 deelnemers werd in het begin uitgesproken en alles wijster op dat dit een minimum zal zijn. lerwijl te Mechelen zelf ijverig gewerkt wordt om de uitgenoodigden waardig te ontvangen, zal het voor de deelnemers nuttig zijn hieronder nog eenige inlichtingen te ont vangen. Plaatselijke Komiteittn Terwijl het Algemeen Sekretariaat van het Congres gevestigd is 10, Korte Schipatraat Me chelen, Telefoon 1100, postcheck 288628, werd door de Geestelijke Overheid heslist dat in iedere parochie waar een Hond van het H. Hart bestaat, het plaatselijk komi- teit van het congres ipso facto zal samen gesteld worden uit den E. H. Bestuurder, samen met den raad van ijveraars en wijkmeesters. Waar geen Bond bestaat wordt een plaatselijk komiteit samengesteld door den E. H. Pastoor. Voor de praktische inrichting wenden zich de plaatselijke or ganisaties tot de plaatselijke komiteiten. 2. Reis. De Nationale Maatschappij van Spoorwegen verleent aan de congres sisten een afslag van 35 0(0, op voorwaar de dat zij de treinen zouden gebruiken door het beheer aangeduid en zich zouden schikken naar de verordeningen van het inrichtend komiteit. De hoogste prij6 nochtans van het heen en weer Gil iet zal 30 fr. bedragen. Huiten het bedrag van het biljet betalen de deelnemers de som van 3 frank dat recht geeft op het herkenningsteeken van het congres, het rijk geillustreerd congres boek, enz., enz. 3, ProviandeeringDit lastig vraagstuk wordt met de meeste zorg onderzocht en zal, naar men hoopt, gunstig opgelost worden. Buiten de herbergen en café's van Mechelen, die natuurlijk ontoereikend zijn voor zoo n toeloop van volk, worden talrijke cantine's ingericht, waar aan de verschillende groepen gelegenheid zal ge boden worden onder elkaar uit te rusten, en ook bier koffie, limonade, broodjes enz enz. tegen geringen prijs te bekomen. 4. Programma. Voor 9 uur uur's mor gens aankomst der deelnemers u't geheel bet land met de gewone, en vooral met talrijke bijzondere treinen. Om 9,30 u. vergadering der afdeehn gen. Om 11 uur Pontificale Hoogmis op de 1 Groote Markt, gevolgd van de wijding van het H. Hartbeeld en de toewijding van de stad Mechelen aan het II. Hart. Om 2,30 u. Grootsche Eucharistische betooging, gevolgd van Pontificaal Lof in open lucht. Kond 6 u vrije tijd Vanaf 6.10 u. vertrek der bijzondere treinen. N. 8. Ht- ericht in sommige bladen verschenen also, t geen stoet zou uitgaan is onnauwkeurig. De mannen zullen gele genheid hebben zich stoetsgewijze naar de plaats van slotvergadering te begeven, maar om aan het algemeen verlangen voldoening te geven, zal dat opmarchee- ren zoo kort mogelijk zijn. 5. Muxiehmaalschappijcn. Een beroep wordt gedaan bij al de katholieke mu ziekmaatschappijen om medewerking. Ze worden allen uitgenoodigd hun gebeurlij ke toetreding kenbaar te maker, aan het Algemeen Sekretariaat, 1(3 Korte Schip straat Mechelen en tevens verzocht hun voorwaarden erbij te voegen. Het Alge- meer. Secretariaat zal hun dan laten we ten of het budget deze medewerking toe laat. 6". Voornaam Bericht. Om het Algemeen Sekretariaat toe te laten zich rekenschap te geven van het getal mannen die ver wacht worden, is het volstrekt noodig tagen einde Juli deze gegevens in handen te hebben, Van nu af aan zal ieder weldenkende STAD NINOVE o— o Bezigheden in Juli. 1. Weldra zal het oogtnbiik, om rapen te zaaien aanbreken. Deze "ormen 's win ters een voornaam groen voeder voor on ze huisdieren 't is dus niet ten onrechte dat wij aan de landbouwers zeggen, deze teelt geed te verzorgen. Daarom is het noodig. voor de ontstoppeling, 4(X) kgr. superfosfaat per hectare, 20(Jkgr. chloor- potasch en 200 kgr. zwavelzuur ammoni ak aan te wenden. Op die manier bemest, is er middel een groote opbrengst te bekomen '2. Men mag het zaaien van voedermais nog altijd voortzetten. Geef dan per hec tare '20 tot 25 duizend kgr. stalmest, en daarenboven 300 kgr. superfosfaat, 200 kgr. chloorpotaschen en 200 tot 300 kgr. awavelzuur ammoniak. 3. De spurrie is de kiaver der zandach- tige streek. Locnende opbrengsten kan men bekomen als de grond in vruchtba ren staat is Tijdens de omwerking van den bodem zal men dus 400 tot 500 kgr, staalslakken en 300 kgr. sylviniet toedie nen, en voor het eggen nog 100 kgr. zwa velzuur ammoniak. De witte mostaard geeft na korten tijd een overvloedige opbrengst, als men een doelmatige bem?sting toepast. Wij raden dus aan per hectare 400 kgr. supeifosfaat, 200 kgr. cliloorpotasch en 200 kgr. zwa velzuur ammoniak te gebruiken. 5. In den tuin zai het noodig zijn, ter oorzake der groote hitte, overvloedige be gietingen te doen. Daartoe neme men re genwater waarin men per 10 liter 30 gr. zwavelzuur ammoniak oplost. 0. Aan de bloemen en planten die niet krachtig doorgroeien zal men wekelijks vloeimest geven dit wordt vervaardigt met 40 gr. zwavelzuur ammoniak, 50 gr. superfosfaat en 25 gr. zwavelzure potasch in verhouding van 2 gr. pet liter water. DIXI. Het Staatsblad van 3 Juli kondigd een Koninklijk Besluit at, luidend dat,volgens de vastgestelde behoeften, er 10- en 5- frankstukken van zuiver nikkel zullen ge slagen worden. De 10-frankstukken zullen de samengekoppelde beeltenis van Leo pold I, Leopold II en Albert dragen, en deze van 5 fr de beeltenis van den thans regeerenden Vorst. Deze munstukken zullen in gelijke hoeveelheden met Fran- sc-he tekst en met Vlaamsche tekst worden geslagen. Op Zondag 20 Juli, om 2 uur namiddag, aan den Doorn, SCHIETING met den Handboog aan twee wippen, ingericht door de Maatschapp. Concordia en St. Sebastiaan. Op Maandag 21 Juli, om 7,30 uur 's avonds in dc Feestzaal Standaert, Geeraardsbergschestraat. GROOT KUNSTFEEST aan de bevolking kosteloos aangeboden daor de Ninoofsche afaeeling van het Rood Kruis. Op Zaterdag 26 Juli, om 8 uur 's awonds. Beiaardcoacert met Thebaanscbe Trompetten en zang door Mr De Mette, beiaardier te Aaist en Mejuffer G. Delemarreen M. Alfons De Quick. Versiering van Stadhuis, Groote Markt en verlichting. Op Zondag 27 Juli, om 11 uur. PLECHTIG TE DEUM, in de Dekenale kerk. Om 5,30 uur namiddag, op Stadskiosk, GROOT KUNSTCONCERT door de Kapel van het Linteregiment, Op Maandag 28 Juli, van 10 tot 12 uur, Prijskamp voor het Vissehen met de handlijn, ingericht door de Dendervisschers. Om 2 uur namiddag, GROOTE RIJWIELKOERS Kermisprijs der stad voor Juniors 2000 fr. prijzen. Vertrek en aankomst aan het Stadhuis. Op Dinsdag 29 Juli, om 2 uur namiddag, op het Statieplein, Groote Kaatswedstrijd, ingericht door Bal-Op. it Op Donderdag 31 Juli, om 8,30 uur 's avonds op Stadskiosk CONCERT en ZANGFEEST 5 door Voorwaerts en Denderronen. Bestuurders: HH. S'Jongers en Steppé, Op Zat6rdag 2 Oogst, om 8,30 uur 's avonds op Stadskiosk CONCERT door de fanfaren Voorwacht Bestuurder H. Coppez. Op Zondag 3 Oogst. om 2 uur namiddag, Groote Historische Stoet door de groepen der stadswijken, 1000 deelnemers. Om 7 uur 's avonds, op stadskiosk CONCERT door de Konk. Harmonie Eendracht Bestuurder Mr F. De Geeter. Om 8,30 uur 's avonds Beiaardconcert met Thebaansche Trompetten. Vervolgt. A U Prijskamp voor het maken van fijn linnen (handwerk). De Nationale Arbeiüstentoonsteiling heeft als bijzonder voorwerp aan al de Belgische Arbeiders welk ambacht zij ook uitoefenen, toe te laten hun beroepswaar- de te doen erkennen en hun handigheid te toonen. Zij is ingesteld met het doel de vaardig ste onzer geschoolde ambachtslieden, werklieden, technici, enzop eer te stellen en ze officieel te beloonen, elk naar zijn verdienste. Te dien einde richt de Nationale Ar- beidstentoonstelling, voor zooveel het praktisch mogelijk is. prijskampen in waar al de Arbeiders uitgenoodigd wor. den deel aan te nemen. De reglementen van deze prijskampen worden opgemaakt door de Nationale Arbeidatentoonstelling met de medewer king van bevoegde specialisten. Jury's, gekozen onder bevoegde lui, waar ook een arbeidersvertegenwoordi ging aan toegevoegd is, worden samen gesteld om de stukken van de prijskam pen te beoordeelen en de Laureaten te rangschikken. Een Groot Nationaal Feest van den Arbeid zal plaats hebben te Brussel, in October 1930. Tijdens dit Feest zullen de Laureaten de hun bestemde Eereteekens en Diplo ma s ontvangen. Dit Feest zal samenvallen met de ope ning der eigenlijke Tentoonstelling, waar, onder andere, de stukken zullen tentoongesteld worden uitgevoerd door de Arbeiders die Laureaten van de Prijskampen zullen uitgeroepen zijn. In het bestek van de algemeene inrich ting van de Nationale Arbeidstentoonstel- ling, wordt er een prijskamp voorzien voor de makers en maaksters van fijn lin nen met de hand. Worden uitgenoodigd om er deel aan te nemen, al de personen van Belgische na tionaliteit, die een beroep uitoefenen be grepen in een der drie volgende reeksen 1' De makers maaksters- Uitvin ders sters van teekeningen. 2' De open-steek-werksters point-clai- reuses 3' De borduursters. De inschrijvingen moeten toekomen op het Algemeen Regeeringscommissariaat, 29, Bréderodestraat, te Brussel, ten laat ste den 7 Juli 1930. Einde Juni 1980, waren de aangeslote nen ten getale van 261.363. Gedurende de maand beliepen de boekingen op de reaeningen tot meer dan zes en twintig miljard vier honderd miljoon frank die zich verdeelden als volgt Stortingen Fr. S, 819.567,650.82 Overschrijvingen 18,711,679,446,66 Checks aan houder, 1,423,378,519.52 Chacksopnaam en versch 1,494,046,785,02 Totaal, Fr. 26,448.6"" 802.02 Totaal sedert 1 Janu. 171,50. Ut, 4 38 Eenige weken geleden was er spraak gé- weest dat het bureel der Kamer een bij zondei erkenningsteeken aan de volksver-., tegenwoordigers zou verleenen, namelijk" een driekleurlint kruislings over de borst. Er werd zelf in de Kamer over gesproken, doch een paar ernstige Kamerleden hid den met dit voorstel kort spel gemaakt., zeggende Wij hebben geen tijcPom ons met zulke beuzelarijen bezig te houden i>, en Wij gaan ons toch niet belachelijk maken Er werd dan ook over die zaak niet meer gesproken, en iedereen meende dat dit voorstel dood en begraven zou blijven. Doch, nu is het weer te berde ge komen, en er zou nu,buiten de Kamer om beslist geweest zijn dat de volksvertegen woordigers op plechtigheden een breed driekleurlint mogen dragen, Deze lin ten zullen op de kosten van de Kamer vallen. DE3DEBKL0K - - ':V

Denderklok | 1930 | | pagina 1