B ihuaih-li Wat doet België thans voor zijne Invalieden r.l Kermis- en Eeuwfeesten 1930 Vierde Jaar N* 29 Prijs per ntttvtmer 30 centiemen. Niiiove .20 Juli 11)30. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Redevoering van Minister Jaspar in den Senaat Kwijtschelding' der Straffen. PROGRAMMA Landbouwbelangen De met zegel gelijkgestelde Taksen li VOOR HET KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maande». fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat» 10, NINOVE _^H^ndelsreg!sterAalst^l0ö3 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst.! Wij hebben thans 88,890 inva lieden dit is naar verhouding 50 t.h. meer dan in Frankrijk. Het totaal bedrag van de thans verleende oorlogspensioenen, mits daarbij te begrijpen de invalieden, de weduwen, de weezen. de bloed verwanten in de opgaande linie en daarbij te voegen de frontstre pen en de rente der nationale or den, zonder dus rekening te hou den met de verhooging die wij thans voorstellen vertegenwoor digt voor de militairen 5H millioen 625.000 frank en voor de burgers 103 millioen 600,000 frank, t zij tezamen 615,225,000 fr. sjaars. De regeering stelt voor bij deze som van 615,225,000 fr,, een som te voegen die schommelt tusschen 166.500,000 en 174,500,000 frank. Welnu, volgens het Youngplan krijgt Belgie in 1930 van Duitsch land, voor herstelvergoeding, d. w. z. uitschakeling van hetgeen moet dienen tot het betalen van onze oorlogsschuld aan Amerika en de terugbetaling der marken, 659 miljoen frank, of op 25 miljoen na, en voor de verhooging die wij thans voorstellen, wordt de som die wij van Duitschland ontvan gen als herstel, door de natie vol ledig besteed aan haar invalieden tn haar soldaten. Van de sommen, door Duitsch land betaald om ons schadeloos te stellen, wordt geen centiem besteed aan stoffelijke schade. Met de door ons voorgestelde verhooging, ge ven wij 130 tot 173 millioen per jaar meer dan wij van Duitschland trekken voor oorlogsschade. Vergelijkt dit met de vergoedin» gen verleend aan de invalieden in andere landen en wel in Frankrijk. Belgie geeft aan een soldaat met 10 t.h invaliediteit zonder de voor gestelde verhoognig, I ,<*80 lrank per jaar; Frankrijk 768 Belgische franks. Voor 30 t.h. invaliditeit. Belgie, 1,240 fr.; Frankrijk 2,301 frank. Voor 50 t.h. Belgie 5,400 frank Frankrijk 3,840 fr. Voor 60 t.h. Belgie 7,128 fr:; Frankrijk 4,668 frank Voor 80 t. h. Belgie 10,318 fr.; Frankrijk 6,144 fr. Daaruit blijkt dat de Belgische pensioenen bijna steeds een derde hooger zijn dan de Fransche. Onder de groote invalieden, de genen die 100 t. h. invaliediteit hebben, zijn er die van nu af reeds zonder de andere voordeelen te rekenen bevoordeelden toestand in officieele inrichtingen, baantjes in openbare besturen, enz. 65,475 frank per jaar trekken er zijn er zelfs die meer trekken. Bijgevolg mogen wij zeggen dat onverminderd de huidige verhoo ging, het land de kinderen die voor hem geleden hebben, voor waar niet vergeten heeft. Het aantal militaire invalieden die een oorlogspensioen genieten bedroeg op 31 December 1920 88,890. In dat getal zijn er 37,91 f invalieden. dit wil zeggen de twee derden, die invalieden zijn met 10 tot 23 t.h.; 21,985 zijn invalieden met 30 tot 35 t.ïh.; de invalieden met meer dan 60 t h. degenen die dus het ergste getroffen zijn, zijn ten getaile van 4.689 1,522 met 85 tot 100 t.h. Zoodus, terwijl invalieden met minder dan 25 t h. de twee derden van fiettotaal vertegenwoordigen, zijnde invalieden met 60 t.h, en meer ten getaile van 7.991, minder dan één elfde van het totaal en de vermeerdering die ik u voorstel, in verhouding tot de pensioenen in 1919 verleend, brengt den verhoo- gingscoefficient op 3 voor de inva lieden met 19 tot 55 t.h,, 3,30 tot 5,90 voor de invalieden met meer dan 60 t.h., die niet het voordeel der wet van 1929 genieten 4,29 tot 7,55 voor diegenen die het voordeel dezer wet genieten, doch deze coëfficiënten hebben alleen betrekking op de soldaten. En ora te antwoorden op eene opmerking die met demagogische doeleinden in het land wordt ver spreid hecht ik er aan nadruk op te leggen dat deze cijfers daien vanaf den graad van korporaal om voor de hoogere officieren nog enkel te bedragen 2,36 majoor) tot 2,25 luitenant generaal). Het huidig ontwerp zal bij voorbeeld de volgende cijfers ge ven. Een invalied 10 t.h. krijgt 1,620 fr. in plaats van 1,080 fr. of toe passing van den vermenigvuldiger 4,50 een invalied 50 t h. krijgt 8,100 fr- in plaats van 5,100 tr. of toepassiag van der ermenigvul- diger f.93 een invalied 70 t.h. krijgt 13.011 f. in plaats van 8 694 fr.of toepassing vanden vermenig vuldiger 5,17 een invalied 80 th. krijgt 15.562 fr. in de plaats van 10,568 fr of toepassing van den vermenigvuldiger van 3.40 een invalied 90 t.h krijgt 18,255 fr. in plaats van 12.150 tr. of toepassing van den vermenigvuldiger <>,62. Dan komen wij tot de meest f.e- troffen invalieden, en wel dezen van 100 t.h. en wij stellen vast dat zij 21.060 fr. zullen trekken in plaats van 14.040 fr. of toepassing van den vermenigvuldiger 5,85 Een invalied met lOOt. h. en meer met behulp v&n derde per soon gemiddeld gevat gaat van 17.040 tot 25.560 fr. zegge coeffi cient 5,35. De zware invaliden die het voor deel der wet van 15 Mei 1929, ar tikel 1. geniet met 100 t. h. inva liditeit gaat van 15.444 tot 23.166 fr. zegge coefficient 0,44 De zware invaliden met behplp van derden persoon gemiddeld ontvangt een vergoeding van mtei dan 2,000 frank krachtens de arti kelen 1 en 2 der wet van 15 Mei 1929. Hij gaat |dan van 24,04^ tot 55,066 lrank, zegge toepassing van den vermenigvuldiger 6,30. De zware invaliden blind of lam gaat van 34,524 naar 48,186 fr. zegge toepassing van den verme nigvuldiger 7. De zwaarste invalide 5001. h.) stijgt van 65,743 frank tot 91,417 fr. zegge toepassing van den ver menigvuldiger 10,50, En dit alles ongerekend den kin derbijslag. Het is dus valsch overal te gaan rondstrooien dat wij de inva liditeitspensioenen niet hebben aangepast. Het huidige ontwerp gaat ver der dan het ontwerp van de fron- ters. Het gaat verder voor de zwa- ie invaliden, die wel de metst be- langwekkenden zijn. Ziehier nu wat er werd gedaan voor de weduwen en weezen Weduwen uhgavens volgens Je formule van her Jeetste amen dement van de regeering a) 1.500 frank aan al de wedu wen, uitgave 21 miljoen frank b) 1,560 frank per kind instede van 40(1 frank die thans worden verleend uitgaven 5 n2 milli oen totaal 26 \\2 millioen. Toeslag van 50 t. h. aan al de weduwen en de kinderen a) Uitgaven voor de weduwen 55,150.000 frank. b) Uitgaven voor de kinderen 1,755 lrank per kind instede van 900 frank 7,525,000 frank to taal 42,675,000 fr. Deze cijfers doen een noodlotti ge propaganda te niet die in het land haar gift verspreidt.(Langdu rig handgeklap rechts en links Ter gelegenheid der Nationale en der Onafhankelijnheidsieesten van 21 Jnli aan staande. zal er eene genademaatregel ge- romen worden van tamelijk verstrekken der, aard en welke wij dan ook, in zijne groote lijnen, uiteenzetten. Al de politiestrafi'en, dit wil zeggen al de straffen door de vrederechters uitge sproken of deze uitgesprokendoor de boet straffelijke rechtbanken voor zooveel zij onder de acht dagen beloopen, zijn kwijt- geschollen, voor zooveel hun totaal de 90 dagen niet bereikt. Hetzelfde geldt voor de militairen, en heeft hoofdzakelijk betrek op de zoogenaamde tuchtstraffen en deze die er mede gelijk gesteld zijn. Deze twee maatregels zijn niet zeer be langrijk. Worden daarenboven kwijtgescholden, voor zooveel de veroordeelden, niet reeds eene boetstraffelijke straf heeft op. geloopen Alle gevangenisstraffen van drie maan den en min. Alle gevangenisstraffen van drie maan den en min bevelen en uitgesproken om de niet betaalde boet te vervangen. Twee woorden uitleg Zijn boetstraffelijke straffen I) Alle boeten van ten minste 26 frank. II) Alle gevargenisstral van acht dagen en meer. Dat begrijpt iedereen. Ziehier twee bepaalde gevallen. Feereboom is verwezen tot twee maan den gevarg. Appelboom krijgt cm aijne vioïnc daden duizend frank boet of indien hij niet afdokt, drie maanden gevang die de boet zullen vervangen. Wij veronderstellen natuurlijk dat bei den nog nooit eene boetstraffelijke straf hebben opgeloopen. Wat gebeurd bij toepassing der wet Peereboom is zijne straf kwijt. Appel boom integendeel wordt zijne gev&nge nfsstraf kwijtgescholden on de boet. blijft bestaan, Is dat rechtveerdig Natuurlijk. Waarom zou de Staat moeten millioe- nen verhezen aan mensche»: uie goed kun nen betalen. De kleine mari ?hi van zijn gevang afzijn en van zijne boet zal men hem niet meer spreken, Dit zijn de hoofdtrekken dei wet welke op Maandag aanstaande in het Staatsblad zal verschijnen. J. D. C. STAD NINOVE -o Op Zondag 20 Juli, om 2 uur namiddag, aan den Doom, SCHIETING met den Handboog aan twee wippen, ingericht door de Maatschapp. Concordia en St. Sehasttaan. Op Maandag 21 Juli, om 7,30 uur 's avends in de Feestzaal Standaert, Geeraardsbergschestraat. GROOT KUNSTFEEST aan de bevolking kosteloos aangeboden door de Ninoofsche afdeeling van het Bood Kiuis. Op Zaterdag 26 Juli. om S uur 's awonds. Beiaardconcert niet Thebaansche Trompetten en zang door Mr De Mette, beiaardier te Aalst en Mejuffer G. Delemarreen M. Alfons De Quick. Versiering van Stadhuis, Groote Markten verlichting. Op Zondag 27 Juli, om 11 uur, PLECHTIG TE DEUM, in de Dekanale kerk. Om 5,30 uur namiddag, cp Stadskiosk, GROOT KUNSTCONCF.RT door de Kapel van het 8° Linieregiment, Op Maandag 28 Juii. van JjlG tot 12 uur, Prijskamp voor iiti Vissthtn met de handlijningericht door de Dendervisschers. Om 2 uur namiddag, GROOTE RIJWIELKOERS Kerm-ispfijs der stad voor Juniors 2000 fr. prijzen. Vertrek en aankomst aan het Stadhuis. Op Dinsdag 29 Juli, om 2 uur namiddag, op het Statieplein, Groote Kaatswedstrijd, ingericht door Bal-Op. Op Donderdag 31 Juli, om 8,30 uur 's avonds op Stadskiosk CONCERT en ZANGFEEST door Voorwaarts en Derderzonen. Bestuurders: HH. S'Jongers en Steppé. Op Zaterdag 2 Oogst, om 8,30 uur s avonds op Stadskiosk CONCERT door de fanfaren Voorwacht Bestuurder H.Coppez. Op Zondag 3 Oogst. om 2 uur namiddag, Qroote Historische Stoet door de groepen der stadswijken, 1000 deelnemers. Oni 7 uur 's avonds, op stadskiosk CONCERT door de Konk. Harmonie Eendracht Bestuurder Mr F. De Geeter. Om 8,30 uur 's avonds Beiaardconcert met Thebaansche Trompetten. Vervolg. De Wolfsboon en de Inkarnaatklaver Als grondverbeterende planten aan zien wij alleenlijk de vlinderbloemige gewassen, aangezien alleen deze door hun eigen, den grond aan voedsel ver rijken, namelijk aan stikstof. Het gewone vruchtbaarmakende ge was der zandgronden is de wolfsboon of lupien in de zware gronden wordt inkarnaatklaver verbouwd. Om wezen lijk voordeel te geven, moet wolfsboon en inkarnaatklaver in roofbouw geteeld worden, dan war,neer geene hoofdkultiiur meer mogelijk is. Men mag zoo weinig gronden mogelijk ledig laten liggen om verschillende redenen, welke wij onbesproken laten de voor naamste is, dat het daardoor mogelijk wordt de voorraad stikstof, om zoo te zeggen gansch kosteloos te vermeerde ren. Wolfsboon en inkarnaat, even als al de vlinderbloemige planten, vergen eene goede fostorzuur en vooral eene duch tige potaschbemesting voor beide geve men gerust tot 1500 kgr. «vlviniet kai- niet de wolfsboon ontvangt 800 kgr. superfosfaat en de inkarnaat klaver tot 1000 kgr. slak Men bemerke, dat wij op wolfsboon superfosfaat verkiezen boven slak, aan gezien deze laatste eene kalkschuwende plant is. Nooit zal daar eene opzettelij ke bekalking op toegepast worden lie ver wordt de bekalking toegepast op het volgende gewas. Bij den aanvang van den groei komt eene matige bemesting met zwavelzuren ammoniak beslikt van pas in den be ginne is de stikstofvestiging gering, en de eerste ontwikkeling eerder matig. De zwavelzure ammoniak tot 150 kgr. per hectare, doet van af den beginne eene flinke ontwikkeling ontstaan, zoo dat des te meer fosfoorzuur en potasch in het organism der plant verwerkt, en aldus de maxima vestiging van stikstof verzekerd wordt. Inkarnaat en lupien kunnen gemakkelijk van 200 tot 300 kgr. stikstof in den grond aanbrengen de potasch, meer nog dan het fosfor- zuur, begunstigt dat, en beide bestand- deelen kotnen het opvolgend gewas af- geheel ten goede. Intensiever. Het nummer van het Staatsblad van 6 en 12 Juli hebben de wijzigingen afgekon digd aan de wetgeving op het zegel en op de taksey -gelijkgesteld met het zegel. De ze wijzigingen, welke op 16 Juli van kracht zuilen worden, zijn ae volgende Overdrachttaks. De forfaitaire taks op de scheikundige vetten, alsmede op de nijveiheidsaivallen dienende tot veevoe der, wordt op *1 t. h. verminderd. Er wordt eene forfaitaire taks van t. h. ge steld op melasse'meders, alsmede op al de andere samengestelde voeders voor vee en gevogelte. Deze taks dient toegepast bij den verkoop gedaan door dengene die de ze voedersberïidt. Voor dezelfde inge voerde voeders, is de taks 2 t. h. Er wordt eene forfaitaire raks van 2 t. h. bij de bron gesteld op bieren, honingdrank, appel drank, mineraal watei en gashoudende limonade, alsmede op de bewerkte tabak sigaren, cigarillos, sigaretten, rooktabak, enz. Taks op de aannenungskenlrakien Het bedrag der taks is niet gewijzigd, doen hare toepassing is verplichtend gemaakt naarmate ue cetahngen bij afreKeningen van den prijs der aanneming. Weeldetaks. De lampen voor radio- elektrische apparaten, evenals dt gecom bineerde apparaten behelzende eene pho- nograaf en een radiophonisch toestel wor den belast met de weeldetaks van 6 t. h. bij de bron. De eischbaarheid der weelde taks verschuldigd op de phonographen. schijven en toebehoorten wordt overge bracht bij de bron.- De handelaars dier voorwerpen zijn gehouden een inventaris van hunnen stock op te maken en de taks op dien steek te kwijten. De weeldetaks is riet meer van toepas- i in 'iii -O-

Denderklok | 1930 | | pagina 1