UI Een plechtig "TE DEUJVL HET EEUW VIEREND DELGIE Kermis- en Eeuwfeesten 1930 E EUWFEEST Vierde Jaar INr 50 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 27 Juli 1050 Katholiek Vtaamschen Volksgezind H. LUYSTERMAN-LEMMaE 18750 1930 PROGRAMMA Landbouwbelangen St. Amandus in de Volksvereering. Postcheckrekeniag (R Luysterman n- 1862,54) VOOR HEIT KANTON NINOVE Abonnementsprijs li maande. fr. 4,00 fi maanden ,00 1 jaar LM Drukker-Uitgever N'INOVE. Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst ir 1C93 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. zal gezongen worden in de Dekanaie kerk van Ninove, op Zondag 27 dali, te II uur, ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van s lands onafhankelijkheid. De katholieke gioepen en maatschappijen worden dringend verzocht te willen vergaderen te 10 1/2 ure aan «De Keizi r» om aanlesluiten bij den ofhcieelen stoet, welke ter Groote Markt zal worden gevormd. Wij doen tevens een dringenden oproep tot al onze katholieke vrienden om in groot getal onze groepen te vervoegen HET KOMITEIT der katholieke groepeeringen Na de heerlijke leestelijkheden die op 20 en 1i Juli het officieel vieren van de honderste verjaring onzer onafhankelijkheid hebben ingeluid, staat iedereen, buiten en ook binnen België, verstomd pver de diepe vaderlandsliefde, die in aller harten geworteld is. Velen wisten niet dat wij zoo innig ver- kleefd waren aan ons eigen be staan, en het gebeurt soms dat wij ons zelf met meer erkennen in de geestdriftige uiting der gevoelens, die in onze ziel schenen te sluime ren, doch plotselings met een overweldigende macht ontwaken. In Augustus I9i4, toen ons land door een uitheemschen bandiet trouweloos aangerand werd, was het zóó Vlamingen en Walen, Belgen van allen ouderdom en van alle standen, sloten de handen in een en op het woord des Ko- nings, herdachten de eenen den slag der Gulden Sporen en de an dere de vroegere heldenfeiten van hun Waalsche ras. Doch allen van den eerste tot den laatste, voelden de liefde tot het gemeenschappe lijk Belgisch Vaderland, dat Wa len en Vlamingen in een enkeie natie vereenigt, met een onweer- sta anbaren drang in hun hart op bruisen. Ten strijde voer Volk en Vorst 1 zoo klonk het wacht woord De vretselijk strijd duur de vier vollt jaren doch het werd gewonnen, en België bleel vrij. Met de eeawfeesten, die nu aan den gang zijn, zien wij eveneens het vaderlandsch gevoel, met een alvermogende kracht, ons gansche volk in vervoering brengen. Alle geschillen zijn vergeten Vlamin gen en Walen wedijveren om hun ne getrouwheid aan het jubelende, onafhankelijk, en onverdeelbaar België uit te schreeuwen Niet de minste weeiklank valt te hooren, en even eensgezind als in f.H4 staan allen rond den troon des vorsten geschaard om met hand en tand te verdedigen hetgeen hon derd jaar geleden, in 1850, door dt dapperheid onzer voorgangers werd verovetd. En in een triomfan telijken opmarsch zijn de oud-strij ders van den wereldoorlog te Brussel komen getuigen dat zij des noods zouden herbeginnen om het vrijgevochten België steeds tegen alle slavernij te behouden Het groepje oneerlijke aanhit sers die het vieren onzer fiere on afhankelijkheid hadden durven af- schilderen als een aanslag op Vlaanderen en Vhanderens rech- i ten, stond als van de hand Gods j geslagen Zij konden schier hun i oogen ni_*t gelooven, omdat hunne venijnige opstokingen niemands hart hadden geraakt en tot hunne eigene schaamte en schande die nen moesten Hunne verraders- taal had geen slachtoilers ge maakt, en geen enkelen Vlaming verschalkt. Zoo zal het altijd zijn, zoodra men ons Vlaamsche volk tot een oneerlijkheid wil medesle pen. Eens te meer bleek het dat hou en trouw onze leuze is, en in het hart geprent staal van alle echte Vlamingen DE geest aandurenen worden ver sterkt. Dan alleen zullen onze voorvaderlijke gaven van werk zaamheid, van verstandelijken j aanleg en van 3toute, vooruitstre vende volharding hunne vruchten dragen. Dan zullen zij ons land toelaten zich hooger nog op te werken tot een meerdere welvaart en grooteren voorspoed. Dit is de LES, zoo eindig de de vorst, die in de vaderland- sche viering van ons eeuwfeest ligt besloten Welnu ja, eendracht en mede werking tot den groei en den bloei van ons land dit hebben wij noodig Het verouderd' antikleri- kalism.dat zooveel kwaad berok kend heeft, moet uitsterven Het revolutionair gedoen, dat klassen strijd aanhitst, ware de ondergang van België en de scheurmakerij die den rassenstiijd aanvuurt, en Vlamingen en Walen tegen mal kaar in het harnas jaagt, is een on waardige judasseiij. Tegen alle tweedrachtstokers roepen wij uit ganscher harte Leve het ju belend België Leve ons tweetalig doch eendrachtig volk STAD NINOVE o- o De prachtige wijze waarop ons nationaal eeuwfeest ons volk over al tot geestdrift verheft, toont hoe juist onze Bisschoppen de Vlaam sche ziel doorpeild hadden toen zij onlangs in hunuen laaisten her- delijken brief schreven: Wij kennen alleen onze bijzondere streek, die wij innig lief hebben, doch wij hebben maar een enkel vaderland, dat wij beminnen en het is België In de oflicieele redevoeringen, die wij dees dagen bij het vieren van ons eeuwfeest te hooren kre gen, werd er met recht nadruk ge legd op de grootsche uitslagen, die in onze eerste eeuw onafhankelijk heid verwezenlijkt werden. En voorwaar, ons zegevierend België van f 930 met zijn onmetelijk Afri- kaansch rijk van Congo, gelijkt niet meer op het doodarm lande- ken, die zich in 1830 van Holland heeft afgescheiden. Zeker is het dat wij zulks grootendeels te dan ken hebben aan de schrandere en soms stoute leiding onzer vorsten daarom herhalen wij dat Vorst en Volk bij ons onafscheidbaar zijn Koning Albert had gelijk toen hij zei: Mijne doorluchtige voor gangers waren staeds bezorgd om de eerste dienaars van de Natie te zijn ik heb getracht hun voor beeld na te volgen Bij het vieren van onze honderdjarige onafhankelijkheid, zoo sprak hij, verheugen wij ons een verblijdenden geest van een drachtige samenwerking alle ande re bezorgdheid te zien overheer- schen,Willen wij echter deze heer lijke feesten met voordeel overle ven, dan moetdie EENSGEZIN- De Bemestingen in den Zomer De minerale bemestingen, fosfaaten potaschbemestingen worden hoofdzake lijk tot in de vroege, en de stikstof- mesten tot in de late Lente toegepast. Wij hebben daar reeds herhaaldelijk op ge .vezen, dat het geraadzaam is voor de planting ol de zaaiing alles in eens te geven, wat de plant tot aan hare volvcrming aan voedende bestand- deelen zal van noode hebben. Zoo kan het gebeuren dat het in den loop van den groei zal noodig blijken nog eene aanvullende bemesting toe te passen, omdat er gebrek aan voedstoffen i n den grond bestaat, en zoo de opbrengsten anders zouden kunnen te wenschen over laten. Opgroeiende gewassen zouden de aan vullende bemestingen met superfoslaat en petaschzouten moeten afgedaan heb ben op klavers en weiden kunnen zij nog van pas komen. Op aardappelen, zwavelzure potasch voor tafelaardappe len en chioorpctasch voor Industrie's— tot dat deze aangekuild zijn en op bee- ten, zoowel suiker als voederbeeten, tot aan de laatste braak, kunr.en vooral de polaschmesien nog met voordeel toe gepast worden. Steeds geve men de voorkeur aan de gezuiverde potasch- mestei hoewel de sylviniet-kainiet nog mei voordeel op voederbeeten in zand gronden kunnen gebruikt worden. De aanvullende bemestingen met zwa velzuren ammoniak zullen op de meeste gewassen nog heel den Zomer noodza kelijk blijken natuurlijk niet meer op wintergraangewassen, doch wel op ha ver. voeder- en suikerbeeten, suikerij en witloofwortelcn. hop, enz. en zelfs op weiden voor het nag: ai en klavers voor de volgende sneden. z.eker zal de hoeveelheid zwavelzuren ammoniak eerdtr gering wezen, ten eir.de de groei periode niet al te zeer verlengen hoog stens 100 tot 150 kgr. zullen >n de meeste gevallen volstaan. Inieiisievrtj Op Zaterdag 26 Juli, om 6 uur 's awonds. Beiaardconcert met Thebaansche Trompetten ea zang door Mr De Mette, beiaardier te Aalst en Mejuftër G. Delemarreen M.Alfons De Quick. Versiering van Stadhuis, Groote Markt en verlichting. Op Zondag 27 Juli, om 11 uur, PLECHTIG TE DEUM, in de Dekanaie kerk. Om 5,30 uur namiddag, cp Stadskiosk, GROOT KUNSTCONCERT door de Kapel van het Linieregiment, Op Maandag 28 Juli, van 10 tot 12 uur, Prijskamp voor liet Visschen met de handlijningericht door de Dendervisschers. Om 2 uur namiddag, GROOTE RIJWIELKOERS Kermisprijs der stad voor Juniors 2000 fr. prijzen. Vertrek en aankomst aan het Stadhuis. Op Dinsdag 2'J Juli, om 2 uur namiddag, op het Statiaplein, Groote Kaatswedstrijd, ingericht doer Bal-Op. Op Donderdag 31 Juli, om 8,30 uur 's avonds op Stadskiosk CONCERT en ZANGFEEST door Voorwaerts en Denderzenen. Bestuurders: HH. S'Jongers en Steppe. Op Zaterdag 2 Oogst, om 8,30 uur 's avonds op Stadskiosk CONCERT door de fanfaren Voorwacht Bestuurder H. Coppez. Op Zondag 3 Oogst. om 2 uur namiddag. Groote Historische Stoet door de groepen der stadswijken, 1000 deelnemers. Om 7 uur 's avonds, op stadskiosk CONCERT door de Konk. Harmonie Eendracht Bestuurder Mr F. De Geeter. Om 8,30 uur 's avonds Beiaardconcert met Thebaansche Trompetten. Op vele plaatsen van ons land is de gedachtenis van den Heiligen met het volksverhaal of legende ir« nauw verband en. niettegenstaan de deze verhalen van geschiedkun digen grond ontbloot schijnen, toch leveren zij het bewijs van den machtigen invloed welken het leven van den geloofsprediker op het volk had, en geven getuigenis van het goede dat hij stichte en de weldaden die ons volk door zijne aanroeping genoot. Hieronder willen wij in 't kort mededeelen wat daarover geschre ven werd. In het Vlaamsche dragen twee gemeenten zijn naam; St-Amands- berg bij Gent en Sint Amand-bij- Puers, (Antwerpen). De plaats nevens Gent Sint- AMANDSBEKGgenaamd,zou volgens de overlevering tot schuilplaats gediend hebben aan den heiligen zendeling, wanneer hij door de aanbidders van Mercurius ver jaagd werd. Een dichter der XIV eeuw, Gil les de Wevel zegt u Dat dien berch dien name ontfine daer Amand alle vrir.daghe boven ghinc, hi plach als hi daer boven quam ende hi daar eenig voick vermam te predikene van de passien groot die Christus leet er.de hoe hi de doet op den hoghe berch wilde ontfaen, omdat hi voor ons moeste staan ende ghenouch doen voor onzer scoud.» Sommige schrijvers verhalen dat Aman dus er woonde in een speionck, doch dit is onwaarschijnlijk daar hij dichtbij eene abdij had gesticht. Het is meer te begrij pen, dat de naam aan den berg gegeven wordt omdat de Heilige er predikte en dat er door de overlevering een roemrijk feit ofte predicatie aan gehecht is (M.V'an I'oeck, Geschiedenis St.-Amandsberg). Het dorp Si.Atnands (Antwerpen) heeft dien naain ontvangen, omdat de heilige zendeling er predikte bij zijn tocht naar Antwerpen en door zijn stichtend leven en gloedvolle woord de heidenen tot Christus bracht en hen deed verbranden wat zij hadden aanbeden. Dankbare herinnering en hulde schij nen dus de oorsprong te zijn van beide dorpen. Wat de vereering betreft, ziehier de plaatsen waar wij iets ovei vernamen als ook de legenden die er betrek op hebben. In de stad Aalst O.-VI. noemt men den H. Amandus stichter der e*..rste kerk en bevorderaar van den ecedienst der H. Maagd. Zijne gedachtenisherlee't bij net oprichten van het kappeüeke aan de Werf Eene kionijke meldt, dat in 681, de be woners van Aalst door een grooten water vloed geteisterd werden zij aanriepen Maria, zooals Amandus het hun geleerd had, en zie, een Mariabeeld kwam op ee- nige druiventakken ruster.de, stroomop waarts gedreven en spoelde aan de werf. Oogenblikkelijk zakte het water en Aalst werd gered. Erkentelijk voor deze gunst, zegt Grimmaye, richtten de inwoners daar eene bidplaats op voor het miraku- leus beeld. Te Aspelaere (O. VI.) is de H. Aman dus nog de gevierde heilige als a magti- gen patroon in alle ziekten en ellenden, bijzonderlijk in aanhoudende koortsen Te Ccrtenberg Br.) bestaat eene Ste Amandusborre n waar men zijn toevlucht neemt tegen de kinderkwaal de oude man of rachitisme genaamd. Te Elinghen (Br.) wordt, 's namiddags van den feestdag des H. Amandus, het water der bron of St.-Amandusput achter de kerk gewijd men komt er voor de kinderen die lang wachten van loopen en deze die lijden aan de melkkorst. Te Erembodcgem (O. VI.) bestaat er reeds sedert de XVle eeuw eene kapel ter eere van den H. Amandus. Volgens de overlevering zouden de vrouwen van Erembodegem den heilige in den Dender gestoeten hebben met hun spinrokken. De kapel werd gebouwd ter verzoening, als boete voor deze misdaad. Eene stich ting betaalt de missen welke men daar jaarlij ss celebreert en voorziet in de kos ten voor de koeken welke de geestelijk heid van op het heuveltje te grabbelen werpt aan de schoolkinderen. Dicht bij de kapel is er eene bron. Te Griniberge (Br.) komt men bee- wegen tegen het rachitisme. Hier, even als elders waar en den heilige tegen die kwaal aanroept, en eene fontein be staat, bewaart men het gebruik bij het beewegen een hemdeken van het kind mee te brengen en op het water te leggen. Dan gaat men al biddende rond de kerk en men komt zien of het hemdeken bovendrijft of onder gegaan is wat spoe dige genezing of kwijning voorspelt. Te Hoeleden (Br.) is de kerk den H. Amandus toegewijd en sedert eeuwen een bijzonder heiligdom. Het bedevaart- vaantje van 1669 is er een bewijs van. Men leest er op Ghy ntenschen, klyn en groot, komt te Holtic in meen noot, daer rijst S. Amand gepresen DEHDERKLOH O

Denderklok | 1930 | | pagina 1