B MECHELEN AUTO-SCHOOL Ntnovc 7 September I93G Prijs per nummer 30 centiemen. Vierde Jaar .V 36 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE U. LUflfSTIRSIAfM.IM&ïRE Het Landelijk Eucharistisch Congres. De XÜ Yzerbedevaart Burchtdam, 41, NINOVE Telefoon 346 Bestuurder BACKX, Gediplomeerd N. V. A. Landbouwbelangen Postcheckrekening^R ^Luystermanjr 1862,54) Abonnementsprijs 3 maande;. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- IC93 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het woord dat de laatste dagen zooveel beteekenis heeft gekregen. MECHELEN Die thans door de menschen die het Eucharistisch Congres hebben bijgewoond, voortaan zal aanzien worden als het middenpunt van alle Eucharistisch leven in ons Land. MECHELEN De stad die voor de 200,000 be- toogers lang in het geheugen zal blijven, en als zinnebeeld van ka tholieke machtsontplooiing, dik wijls voor den geest zal komen. Neen Het Katholiek leven in ons land is niet aan !t uitsterven, maar vast staat het op de rots van Petrus, die niet wankelen kan. Hoe heerlijk zijn de vier laatste dagen der verledene week geweest; die eens te meer getoond hebben hoe EEN de Katholieke Kerk is Alles en allen zijn er heen geto gen. Donderdag begonnen met de jeugd uit de E.K Bonden,daar, achter de vrouwen, uit Vrouwen gilden, boerinnenbonden en kajo- tersafdeelingen, Zaterdag de kajotters en jeugdleiders. Dit alles in voorbereiding voor den dag, waarop 200,000 Katholieke mannen, met hun 180 muzieken en 8000 vlaggen aan het heele land en de gansche wereld zouden la ten zien, dat CHRISTUS NOG DE KONING IS. Na de vergaderingen der ver- schillige afdeelingen, zooals Iva- jottera, Boerenbonden, Katholieke geneesheeren en zoo meer, Zon dag in den voormiddag gehouden, werd om 10 1[2 uur, door den ge- kenden Jet Denyn, een prachtig beiaardconceit de lucht ingezon den, Kristus ter eere, waarna om f 1 uur stipt begonnen werd met Groote Pontificale Mis, gecele breerd door Z, D. H. Kardinaal Van Roey, bijgewoond coor tahij- ke Abten,Prelaten en Bisschoppen en duizenden geloovigen, die dicht opeengedi ommen de groote markt en aanpalende straten bezette. De machtige stoet van den na middag, is iets onvergetelijk. Tusschen 2 en 3 uur werden zes stoeten gevormd op verschillige plaatsen der stad,en kwamen rond dezelfde tijd bijeen op de daartoe goed geschikte en schoon versierde Wilsonlaan, waar een prachtig Altaar opgesteld was. Al de beloogers waren nog niet op hun plaats, als de schoone godsdienstige stoet aankwam, ge opend door duizende vlaggen, in gedeeld per provincie, gevolgd door de mijnwerkers in nun dage lijks kostuum en daarachter de studenten der verschillende kloos terorden, seminaristen, paters en monikken, het H. Bloed van Seig neur Isaac.de provinciale oversten der kloosterorden, het H. Sacra ment van Mirakel van Hasseltde seculiere geestelijkheid het H. Sacrament van Mirakel van Leu ven de afvaardiging der Leuven- sche professoren, in hun togas, uc Z.E. Heeren Dekens van het heele land, het H. Bloed van Hoogstra ten de verschillende gemijterde abten en prelaten Het H. Bloed van Mirakel met de Ridders van het H. Grafhet kapitel der kan- nuniken het H. Bloed van Brug ge met militairen escorte hunne Doorluchtige Hoogweerdigheden de Bisschoppen van Belgie, waar onder ook Mong. Micara, pause lijke nuntius, en zijne Doorluchti ge Hoogw. Mongr Aengenent, bis- echop van Haarlem de prelaten, de romeinsche curia, tot ten slotte voorafgegaan door o Bazuinbla zers, het Allerheiligste onder fon- kelblank baldakijn door Kardinaal Van Roey werd gedragen in de monstrans van Rusisch eerherstel. Die godsdienstige stoet werd gevolgd door tal van vooraan staande personen waaronder wij ondermeer bemerken, den eerste minister, de voorzitter van de Ka mers, verschillende ministers en staatsministers, senators en volks vertegenwoordigers. Daar, op de Wilsonlaan, werd een plechtig lof opgedragen waar onder Te I)eum en een korte aan spraak door Kardinaal Van Roey. Door de dicht opeen geperste menigte trok, na het lof, langs de Wilsonlaan de stoet terug naar St. Rombout. Vlaggen wierden opgerold, in strumenten weggeborgen, en de stad liep stil aan leeg, maar dezen dag liet een indruk, die voor velen altijd zal bijblijven. Het Algemeen Sekretariaat stuurt ons volgende mededeeling Prijskamp van Fotos. Liefhebbers en beroepsi'otograten heb ben gewedijverd om gedurende de 4 da gen van het Congres fotos te nemen om de ongeevenaarde plechtigheden te kun nen verzamelen. Het Inriohtend Komiteit streeft er naar een rijke keuze te hebben van de gedenkenissen van het Congres en noodigt al de bezitters van fotos geduren de de 4 dagen genomen uit er twee exem plaren te willen sturen naar het Algemeen Sekretariaat, 16, Korte bctiipstraat, Me- cheien. Oe levering van deze toto s moet gebeuren vóór 1 October. Ze zul en dan beoordeeld worden door een bijzondere jury en de beste exemplaren zullen ver schijnen in het herinneringsalbum van het Congres. Wij hopen dat onze oproep goed beant woord worde en dit het album puik zal zijn. Herinneringsalbum. De algemsene roep na het Congres is Zoo'n dag beleven wij niet meer en de aanvragen komen talrijk naar het Sekre tariaat, zorg er toch voor dat een herin- neringsilbum ons een blijvende gedachte nis aan die heerlijke dagen zou ge-rn. Het zal zoo gebeuren en van nu af aan mag men er op inschrijven. Het herinneringsalbum zal in twee uit gaven verschijnen 1. Volksuitgave in koperdiepdruk met overtalrijke foto's; per eenheid (vrachtvrij) 2,00 frvoor 10 exempt, samen genomen 1,75 fr., voor 50 en meer exsmpl. samen genomen 1,50 fr. 2 Prachtuitgave met overvloedigen tekst en algemeen overzicht over al de plechtigheden per eenheid 5 fr. Degenen die inschrijven voor 15 Octob. genieten eene korting van 10 0/0- Voor de inschnjzingen stort men een- oudig htt bedrag op postcheck 288,628 Landelijk Eucharistisch Congres, Alge meen Sekretariaat, Mechelen, Nabeschouwingen. Het zal den lezer misschien aangenaam wez» n wat meer te vernemen over de inci denten welke door de fascistische oproer maker^ werden verwekt. Ik kan niet te zeer inkort n zonder gevaar te loor en de waarheid zelve te verminken. Ik veront schuldig me dus op voorhand. Als trouwe bedevaarder, mag ik, en met mij vele Ninovieters, bevestigen dat tel ken jare de Ijzerbedevaarten op ingetoge- ne, waardige wijze verliepen. Dat er al meermalen uitdaging geschiedde ten «in de incidenten te verwekken, is voor nie mand een geheim. Dank aan het krachtig en wijs beleid van het Bedevaart-komi- teit hebben de Vlamingen immer hunne kalmte behouden. Doch ook eenmaal zijn ze het tarten moe. Wat Zondag 11. door de fascistische ruststoorders te Dixmude, en elders in de badsteden der kust werd begaan is niet te beschrijven. Men kan betreuien wat er gebeurd is ten gevolge dier provocaties, doch die de feiten heeft bijgewoond, begrijpt maar al te goed dat de gevolgen normaal waren. Dat door de bevoegde o"erheid de grens zonder eenige reden werd gesloten aan taalgenooten een Noord-Nederlander en ten Zuid-Afrikaander die hun groet aan onze Dooden kwamen brengen, dit was reeds eene gegronde reden tot mis noegdheid. Doch dat we gedurende do plechtigheid, van uit een vliegtuig voor déserteurs en landverraders zouden wor den uitgamaakt, dit was waarlijk te veel. We hebben hier de sprekets, welke ?ook nog speciaal werden belasterd als déset teura niet te verdedigenmaar toch moet eerlijkheidshalve worden gezegd dat ze in de rangen hebben gestaan tot aan den Wapenstilstand. De organisators van dien ongepaster, raid kunnen de onwetentheid niet inroepen, daar de namen dier eprekers sinds maanden gekend zijn. Déserteurs, de oudsirijders Plateau, de Pill cyn, oud- leger aalmoezenier Van Assche en Hoog leeraar Daels Was het deze laatste niet welke gevangen gt nomen op het slagveld van St. Margaretha-Houthem terwijl hij als krijgsdokter de gekwetsten verzorg de, aan de Duitschers wist te ontsnappen en'het leger nog vervoegde vóór den Ij zers' ag Wij allen, die massa oud-strij ders waaronder talrijke invalieden, daar tegenwoordig, allen déserteurs Lafaards, noem ik hem die ons zulks dierf in het aanschijn werpen. Dient er aan toege voegd dat de volksmassa uitzinnig was van woede en dat alle latere incidenten te be grijpen zijn Dat het een ordewoord was de Bede vaarders overal aan te vallen en te belee- digen blijkt uit het feit dat in al de bad plaatsen hetzelfde gebeurde. Honderden en nog honderden autos en cars brachten menigvuldige bedevaarders in den namid dag naar de kust. Eene bedevaartvlag dit is een doek dat het A V. V. V. V. K.» kruis voorstelt of eer.e leeuwenvlag waren voldoende opdat men door die fijn opgeviedc fascistjes en vreemde badgas ten op gefluit, gejouw en steenen werd onthaald. Mijne persoonlijke ondervindin gen wil ik ten gerieve mijner medebur ger» aanhalen: te 4 !i2 uie namiddag- was ik in De Panne wandeling naet twee kamaraden en hunne dames op het zand langs de zee. We zien op het einde van het wandelterras eene maatschappij bedevaarders opdagen, herkenbaar aan de bedevaartvlag. Plots een geloop en ge- tier zonder weerga. Op een looppasje de drie- vier honderd meter gedaan die om van het terras scheiden. We staan in de massa der vreemde,., luzzen, zoo.-Is een De Panne naar ons in het oor fluisterde Aan den anderen kant de Vlamingen, op een vijf tigtal meters van ons. Stokken en vlag gen allerh twls zwaaien en maait n. Bra- bar.qonne. Vlaamsch': Leeuw en Marseil laise. Last not least... A bas Ia calol.e Ja, liefste lezers, hoort U goed A bas la calotte Daar was het. En nu geef ik dit ter overweging aan mijne partijgenooten welke zoo graag met hunne transchdolheid voor den dag komen wie zou durven beweren dat er tusschen die duizende las-, cisten en frariskiljonsche badgasten die zich daar rondom ons bevonden, geene katholieken waren Fierhrid en bewust heid worden die afgelegd wanneer het gaat tegenover Vlamingen, zelfs indien o- 10 10 kogellager druklager Theoretische lessen voor heeren Vrijdag van 8- damenWoensdag 8 Afgewisseld met praktische toepassingen PROGRAMMA Weerstand der bouwstoffen Bouwstoffen gebruikt in de Autonijverheid Kussens tandwielen Wisselbak koppeling Remmen Stuur Differentiaal Assen voor en achter Veeren - Schokbrekers Drijfassen Moters vergazer inlaat uitlaat Kleplooze moters Barnkracht Dinamo Aanzetter Licht Verschillende inlichtingen. o Wekelijksche inschrijvingen ten bureele. Prijs voor 30 uren250 fr. uur uur kleppen het geloofsgenooten zijn A bas la calotte is dit soms te vertalen door Weg mei de Vlamingen Ik ben bereid onder eed te bevestigen dat dit mijn verhaal authentiek is. Doch, het tooneel dat ik bijwoonde was niet geëindigd. Plots komt eene pa- trouilje van een tiental gendarmen te paard, aangevoerd door een Luitenant, den dijk opgestormd, don blanken sabel in de vuist. Oorverdoovend gejuich in de massa waar ik mij bevind en onmiddellijk plaats maken van een gang van een drie tal meters breedte. Kenschetsend voor waar die menschen zijn zoo innig over tuigd dat. als zij de Vlamingen aanvallen en uitschelden, als zij de rust verstoren, de gendarmen zullen komen om de Vla mingen te chargeeren, dat ze onmiddellijk beginnen toe te juichen en een toegang verleenen tot de charge. Is dit niet lief vanwege onze Brusselsche fascistische vriendjes Sabel er maar in, 't zijn wel onze medeburders, doch 't zijn maar Vla mingen i Ik heb de Panne verlaten met mijne vrienden zonder het verder vei loop af te wachten, doch niet zonder aan de omstaande franskiljons hunne lafheid, hun gemeen gedoe, hun antinationaal optreden te verwijten en heb hen ook gezegd den walg die hunne slecht be- grepene burgerplicht, ons, loyale Vlamin gen, inboeztmde. L'e kust volgende werden we zooala al de andere Bedevaarder» in elke bad plaats opgewacht door eene bende van liefelijmedeburgers die ons onthaalden op gejouw, getier, gefluit en andere liefslijkheden, en dit alleen omdat de auto van mijnen vriend een bedevaartvlag droeg Wel het schoonste bewijs dat het e.n ordewoord was. De fijn geschool de dames zetten neuzen of maakten van die gebaren welke men ook nog kan fascisten, franskiljons en andere j aanschouven als 't ruzie is op de Visch- ™v.i« De Panne- markt Denk nu met, beste lezer, dat we nimmer een sympathieke goeden dag verkregen. Toch wel hier en daai op eene afgelegene villa of door de bewoners der badplaatsen welke niet van het strandbedrijf afhangen, kregen we af en toe een gulle handgroet. En zoo was onze «oqhl van De renne tot Blanken- berghe en zoo was ook deze van de zes zeven honderd auto'» die het aangedurfd hebben ook eens onze kust te bezoeken. Wij zijn nog van de besta geweest geene ruiten /erbrijzeld, onze vlag niet afgerukt, geen slagen gekregen, ook geene banden overgesneden. Geen enkel lezer zal me kunten be schuldigen van aan overdreven haavklie. verij te hebben gedaan, hetgeen niet wegneemt dat ik als besluit van dit relaas en in overeenstemming met an dere katholieke bedevaarder» en thuis blijvers vraag en aandring opdat de kat holieke mandatarissen van ons arrondis sement het zouden aandurven positie te nemen als de Regeering zal ondervraagd worden in verband met het verbod van toegang tot het land van vreemde spre kers, in verband mot de incidenten ver wekt door het ruststoorend en lasterend optreden van een vlieger uitgezonden door de Légion Nationale van Brussel en in verband met het feit dat de Vlaamsche Bedevaarders geen vrijen toe gang hebben tot het zeestrand. Vlaam sche solidariteit is ditmaal noodig an wordt door ons, Katholieke Vlamingen, gee'ïscht 1 Een katholiek bedevaarder. met da Groentententoonstelling Frans. Hewal Jan, gaat ga mee naai de expositie Jan. Naar Antwerpen Frans. Wel nesn, vriend naar legumententoonrtelling. Jan. Oh, dat wist ik niet, Frana ik heb daarover niets hooren zeggen, en zoo... Frans. Genoeg Jan, kom voort vriend, en laat ons gauw samen opstap pen het zal hoogs: belangrijk zijn vol gens ik gehoord heb. Jan. Ik ga mee, want er ia daar toch altijd iets te leeren. Frans. Ik geloof het wel... Luis ter eens naar hetgeen ik ga zeggen. G steren is mijn gebuur Sies eena gaan kijken, en hij is vol bewondering teruggekeerd. Hij heeft daar kropsalade gezien zoo dik ais zijn hoofd zegde hij, en witte kooien die elk wel 4 a 5 kgr. wegen, Dat heb ik binst mijn leven nog niet gezien zegde hij mij en hij begrijpt ook niet voegde hij er aan toe, hos zoo iets mogelijk is. Jan. Is dat wel mogelijk vriend Frans. Ge zult ze zien, niet waar Jan, en ik kan dat heel gemakke lijk aannemen. Hedendaags doet men toch wonderen niet waar met de schei kundige meststoffen Jan. Inderdaad Frans. Maar wat denkt gij dat men daartoe zooal ge bruikt Frans. Dood eenvoudig veel beir, en i

Denderklok | 1930 | | pagina 1