B U. S. E- FeestzaalONSI/UIS, Koepoort, Ninove. AUTO-SCHOOL Zondag o October 1930 PLASTISCHE BEELDEN. SPREKENDE FILM. Vierde Jaar I\« 38 Prijs per nummer 30 centiemen. Nhiove 21 September 1930 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. (LëYSTiSïRlAM-LIMiAtlRI gezien van uil U. S. A Het Winteruur. BurchUlam, 41, XlXOVh' Telefoon 546 Bestuurder BACKX. Gediplomeerd N. V. A Prijs voor 30 uren 250 fr. Katholieke Middenstandsbond Landbouwbelangen VOOR HET KANTON NINOVE Postxheckrekeningjj__Lu^t£rman^n^8£2^54) Handelsregister Aalst n- 1C93 Abonnementsprijs 3 maande.. fr. 4,(HJ 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 P— Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. De zwangere wolken die over de Europeesche politiek zweven, beletten ons het algemeen gewaar deerd Ontwerp L>E VfcKICENlGDt. STATEN VAN EUROPA Vrij Opti- mistisch te beschouwen. Ik schat het echter als zeer be langwekkend aangaande dit ont werp, de meening eener katho lieke Amerikaansche review mede te deelen. En ziehier wat Robert E. Shor- tall schrijft in America a catholic review of the week. Een overzicht der geschiedenis van het menscheüjk ras, heiinnert ons aan de wederzijdsche moorde- rijen en plunderingen tusschen de volkeren., hoe zij woest en wreed aardig de vreemdelingen, de ge vangenen en de schipbreukelingen roofuen en ter dood brachten. Te dezer vaststelling leze men den Bijbel, ot de geschiedenis van Griekenland en van Rome, of deze van andere volkeren. Bij wijlen weerklonk de stem van een Aristotes, van een Cicero of van een Karei de Groote om de volkeren te bewusten van hunne broederlijkheid. De bekeering der Europeesche naties tot het christendom, alsme de de instudeering en de toepas sing van het Romeinsche wetsys teem, droegen grootelijksch bij tot de stichting van een systeem van internationale wetgeving en net ontwerp eener vereenigsng de Eu ropeesche Staten. In z'n commentaar betreffende de Wetten der Volkeren spreekt Kanselier Kent, een protestant, zoo wonderbaar over de tusschen- komst der Kerk in de Europeesche natie, n. 1. in hare opvoeding, en, in hare verheffing van de schade lijke barbaarschheid tot de waar digheid en het plichtbesef van beur natieschap nationhood). De gewichtigste onder al deze herstellingsoorzaken is zonder twijfel, te wijten aan eene intieme samensmelting der Groote Mach ten in eene kristelijkegemeenschap Het Catholicism wierp een licht over de beteekenis van het Recht tusschen de Europeesche staten. Het predikte de plicht van liefda digheid tegenover de vreemdelin gen, van menschelijkheid tegen over de overwonnenen, van ver- schuldiging aan verkleefdheid...... de wraakroependheid der zondeD; moorderij, wraak, roofgierigheid.. De geschiedenis van Europa ge durende de jongste perioden harer moderne ontwikkeling schittert van belangrijke, soms vreemde gevallen, waarin de Kerk haar meesterschap over krijgszuchtige prinsen en wreedaardige aanval lers wist te handhaven, door het verwijzen der wreedaardigheid en het scheppen van een wreedzaam, gematigd en rechterlijk zedensys- teem. Daarenboven wist de Kerk door concetieën ofte Kerkvergaderingen hare geloofsbelijdende natieën te vereenigen in een soort Bondge nootschap.,. Sinds deze dagen vin verbroe dering hebben zich gevolgzwange- re tooneelen afgespeeld. Sindsdien hebben de Europeesche staten hunnen onafhankehjkheidskamp gestreden en zijn, ieder van hen, een verschillig pad naar, soms j vreeselijke avonturen, ingeslagen. Heden ten dage, door een soort self preservation bezield, komen ze terug op het kruis punt der vereeniging Wapening, zeemacht, misverstand, ikzucht, schrik, oude wrokken, en de tal rijke bewaakte grenzen doen gedu rige bronnen van prikkelingen en bedreigingen ontspringen. Meer nog. De jongere volkeren uit beide Amerikas en Asia, snakken naar politieke avonturen en prikkelen aldus de vrede en den wellust dts oudere natieën. In welken zin zouden zich de Vereenigde Staten van Europa verwezenlijken In andere woorden, welk is het doel van het verlangde akkoord Heeft het alléén voor doel eene ordening te bereiken tot schikking van de rechten en plichten der verscheidene Staten, of streeft het slechts naar de samenwerking in éénzelfde streving Het is klaarblijkend dat de na streving van het eerste doel tot eene internationale wetsuitbreiding zou aanleiding geven. Dergelijke uitbreiding zou zich dan moeten bepalen bij een her kennend gezag met de macht, zich te verzekeren van de rechten en plichten der verscheidene Staten. Een verbond dat de macht dezer Staten in hare essentie zou behou den is eerder eene uitbreiding van het internationaal wetsysteem voor de vaststelling hunner onder- tcheidelijke rechten en plichten. Anderzijds, een inter-statenver- bond.datde oppermacht van eiken Staat vermindert, zou een super staat, tot bereiking van een geza- mentlijk streven,veroorzaken.Een Oppermachtsverbond ware daaren boven diep tegenstrijdig moest het in zich niet dragen Het recht tot bekrachtiging dezer oppermacht 2 het recht voor dit doel taksen te lichten. 3* het recht wetten te maken in den kring van den oppermachts- bond. Wanneer de regeering der Ver eenigde Staten van Euiopa eene wet besluit in de sfeer van haar gezag, dan is die wet, noodzake lijk, de opperste wel voor al de Staten. Langs de rassieke zijde der alsdan onderworpen staten komt men tot de hooge verantwoorde lijkheid va..'s wetgevers taak. Eene wet is wet as a matter of fact) zelf voor den werkgever,wan neer zij door een bevoegd politiek gezag algekondigt is. Het staat vast dat het opmaken eener wet, eene daad is van men scheüjk vermogen. De vaststellin gen van dergelijke wetten alsmede hunne rechtstreeksche en definitie ve onderwerpen moeten noodzake- lijk overeenstemmen met gerech tigheid Wetten worden trouwens niet door machienen vervaardigt, maar door menschelijke vermogens op gesteld. Het is dus klaar dat de wetge vers der Vereenigde Europeesche Staten moeten handelen met het oog op de handhaving van het wel zijn en de orde onder het Euro peesche volk. De bizonderste hoedanigheden van den wetgr ver zuilen omvat ten 1* een goeden wil in zijn kon- takt met de volkeren van het ge meenschap zonder o.iderscheid van ras noch van godsdienst 2' goede voornemens bij het op maken der wetten om derwijze het recht en de rede, in den zin van het algemeen welzijn te verzeke ren. 5 het uitoefenen der gerechtig heid ter overeenstemming der wet ten met de menschelijke natuur. i- de wijsheid, de scherpzinnig heid, de kracht onontbeerlijke elementen aan een nuttig wetsont werp. Geene gevoeligheid edele en wij ze ondervindingen indien zij het pad aan de rede zouden veileenen. Het diepste staatsbesef', de groot ste kracht hoeven het inrichten der Europeesche vereeniging voor af te gaan om eene volmaakte unie te verwezenlijken, den geest der gerechtigheid te doen heerschen, de huiselijke rust te verzekeren, aan de algemeene zekerheid te voorzien, de algemeene welvaart te bevorderen, en aan hua nakome lingschap de heilige vrijhtid en de onvergankelijke rechten, dewelke ieder mensch van zijnen Schepper heeft ontvangen, te vrijwaren. Het Winteruur zal dit jaar, in Belgie, in voege tieden in den nacht tusschen 4 en 5 October aanstaande. In dien nacht, om 12 uur. alle uurwer ken een uur stil. —O Theoretische lessen voor heeren Vrijdag van 8- 10 uur dame»! Woensdag 8 - 10 uur Afgewisseld met praktische toepassingen. PROGRAMMA Weerstand der bouwstoffen Bouwstoffen gebruikt in de Autonijverheid Kussens tandwielen kogellager druklager Wisselbak koppeling Remmen Stuur Differentiaal Assen voor en achter Veeren Schokbrekers Drijfassen Moters vergazer inlaat uitlaat kleppen Kleplooze moters Barnkracht Dinamo Aanzetter Licht Verschillende inlichtingen. o—- Wekelijksche inschrijvingen ten bureele. Nationale Tentoonstelling van den Arbeid Deze tentoonsteliirg. met prijs kampsn per beroep, zal om de vijl jaar ingericht worden dus de volgende maal in 1935. Wij houden ten gerieve onzer ltden programma's opgemaakt per beroep. Sympathiebetooging Ten zetel van het algemet r» commissariaat voar de Arbeidstcntoonstelling. werd Woensdag, 10 September, hulde gebracht aan den heer LAMBRECIITS, eere - algemeen Bestuurder van den dienst van ambach ten en neringen. De heer Van Ackere, katholiek kamer- iid voor Gent, huldigde in den heer Lambrechts den man die het meest gt daan heeft om de middenstandsorga nisatie te helpen irrichten. Middenstandsbond van Sottegem Pas gesticht mag deze bond zich roemen op zijn ilink aantal leden reeds meer dan 100 neringdoeners. ambachtslieden en kleinnijveraars zijn irgeschreveren dagelijks komen nieuwe ir.scht ij vingen deze schoone groep versterken. In bt siuurvergadering van 8 September werd den heer Charles Van bteenberghe, \cor- loopig, tot voorzitter verkozen. Ingenieur Albert Van Hteke, hoogleeraar, dewelke als naar gewoonte dez; bestuurverga dering bijwoonde, werd tot eere-voorzit- ter van den bond aangesteld. Een har telijk proficiat voor deze kranigen werker. Algemeen Congres van den Lands bond van den Christen Middenstand, op Zondag, 12* October 1930, in de Wereldtentoonstelling te Antwerpen. Vier sectievergaderingen, waarna algemeene vergadering in de groote feestzaal. Ge legenheid tot het bezoek aande ten toonstelling vanaf 1.30 uur. Het Vaderl&ndsch Feest FRANS. Dag beste vriend gij zijt zoo mooi uitgedoscht gaat ge mis schien ook naar de stad JAN. Voorzeker Frans, 't is im mers vandaag dat de Vaderlandsche feesten gevierd worden, en ge verstaat wel, als oud-strijder, ben ik daar vol strekt noodzakelijk ten andere ik be min mijn vaderland, en zou er voorze ker nog mijn leven voor ten beste ge ven, indien het lafhartig wierd aange vallen zooals in 1014, FRANS. Dat is gesproken zie... Dat doet me deugt Jan, zulke woorden uit uwen mond te hooren, nu dat er zooveel aardige mannen rondloopeu su van ons geliefd Belgie niets goeds meer kunnen zeggen... JAN. Ja, toe Frans, noem zt maar met hunnen naam wat zijn 't echte landverraders, noch min noch meer Maar tot die categorie behoor ik niet vriend, ik ben een echte Belg, rechtzinnige vaderlander en ware vla- mir.g, maar mijn vaderland, Belgie staal boven alles. FRANS. Goed Jan, bravo ik be- .vonder U, en waardeer U thans veel meer dan v;oeger en nu, waard; vriend, vooruit, want het wordt stille- kens aan tijd, hoor JAN. Inderdaad Frans laat ons haastig doorstappen en ondertusscheu ons landbouw praatje houden. A propos, het is reeds half September, en .vat peinst ge er over, zou het nog tijd zijn, en is er nog kans om te ge lukken om spurrie te zaaien FRANS. Als ge over lichten gror 1 beschikt Jan die nog al vochtig is, kunt ge voorzeker nog schoone op brengsten bekomen maar 't is hoog tijd hoor Stel dus niet uit. JAN. Neen Frans, morgen, zon. der fout, wordt er gezaaid. Het wader is nu goed, en den grond is vochtig niet waar Cus EVANGELIEAVOND

Denderklok | 1930 | | pagina 1