1» I 1 ti et. LyvsTiBMAbt-iiMAeeii Sen talige JCoogdag Allerheiligen - Allerzielen. De nieuwe Postarieven. j1 f ;*nm Vierde Jaar Nr 44 Prijs per nummer 50 centiemen. Nlnovc 2 November 1970 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Aan alle Lezers en Lezeressen Een Doorn der H, Kroon. Middenstaadsbelangen. Landbouwbelangen Bijnrampsn, B jjd —v h A f* o V1 *-% 0 r ■MHHH VOOR HET PosicheckrekeningfR Luysterraan n* 1862,54) KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maande. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar J 3,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, - NINOVE Handelsregister Aalst n- 1( 93 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Allerheiligen en Allerzielen zijn twee dagen die diep inslaan in 't leven der christene menschen ja, die zelfs de andersdenkenden, of- doenden niet onverschillig laten. En waarom Wel, omdat we ons zoo nauw betrokken voelen in de ze feestdagen waarop we èn onze zegevierendevoorgangers naar den Hemel vieren, èn 's Hemels barm hartigheid afsmeeken over hen die in 't Vagevuur smachten naar ons gebed dat hen verlossen zal. Hoe troostend is het te weten dat onze geliefden vader of moe der, zoon of dochter, broei of zus ter, familieleden en vnenden maar tijdelijk van ons gescheiden zijn wat zeg ik, hoe sterkend de ge dachte dat zij na hun dood dichter bij ons staan als te voten. en nu met bovennatuurlijk kennis on2e belangen bij God behartigen. Hoe opbeurend de zekerheid dat zij die hier den goeden strijd stre den er eeuwig voor worden ge loond hoe vermanend en smee- kend tevens de hulpkreten uit het Vagevuur, waar zielen in onge kende pijn hun kleine zonden boe ten, maar waar gebed en verster ving bevrijding en verzachting brengen. Feast vieren we dus op Aller heiligen blij en opgezwind klinkt onze Hoogdagwensch, tn... we zeggen 't er bij, of we denken het ten minste totdat we dit feest ook eens van Daarboven meema ken Want, beste menschen, daartoe zijn we toch geschapen, daartoe leven we hier toch ons le ven. lijk de Catechismus het zoo klaar en bondig zegt Om in dit teven God te dienen, en hiernamaals eeuwig lijk Hem te aanschouwen. En het tweede volgt uit het eer ste als we Gods geboden vol brengen worden we er eeuwig voor beloond. Dat alleen weze ons van tel, dat alleen weze dus hoofdzaak, wat ons dichter tot dit levensdoel brengt. Weg dan met alle lauw heid in Godsdienst, weg de leu gentaal, de diefstal, de eerroof, de onzuiverheid Wat baat het den mensch zoo zegt Christus zelf de geheele wereld te winnen ais hij zijn ziel verliest Ons leven weze doordrongen van diepe gods dienstzin die ons gaarne doet bid den, veel ter kerke leidt, dikwijls de H.H. Sacramenten doet ont vangen ons leven weze rijk aan daden die tellen in Gods oog, ons leven weze een blijvende opgang naar God. Rouwen doen we, bidden en boe ten op Allerzielendag. Wij ten minste, die de vrienden zijn onzer lijdende broeders, zullen de over ledenen gedenken met vurige ge beden en verdienstvolle werken die hen in 't groote geluk des He mels gaan binnenleiden. Geen bloemen alleen vragen ze, maar lafenis in hun leed, verkorting van hun lijden geen opgesmukte graf tombe maar een rouwmoedig hart dat hen helpt bij den Heer. Plicht is het voor ons allen de zielen uit het Vagevuur te geden ken en hunne verlossing te bewer ken geluk is het voor dezen cJie een ziel ten Hemel binnenvoeren, want 't zal een blijvende bescher mer en voorspreker wezen gedu rende het leven, maar bijzonder in het uur der dood Eenmaal breekt het ook voor ons aan, daar is geen ontkomen aan. Die werkelijkheid moeten we durven in d'oogen zien dat ook wij gaan sterven, dat ook wij gaan staan voor Gods gestren ge rechteistoel.... Dat 't oordeel gunstig weze Daartoe helpen ons de Heiligen en de zielen die wij uit het Vagevuur hebben verlost stand, Ministerie van Landbouw, om eerstdaags ter plaatse een leerlingense cretariaat te kunnen stichten. Patroons en leerjongens of leermeisjes hier bestaan voor u groote vooideelen. Wij verwachten U talrijk. Zondag-rust. Wij vernemen uit goede bron dat eene eerste onderhandeling tusschen de plaat selijke Beroepsverenigingen heeft plaats gehad, alwaar dit punt gezond bespro ken werd. In 't verschiet, eene OPENBARE VERGADERING, alwaar dit punt zal behandeld worden door Volksvertegen woordiger Clijnmans, wetsontwerper. Alle neringdoeners van stad en om liggende zullen het zich als plicht reke nen hier aanwezig te zijn. Plakbrieven volgen. Sekretariaat. Het Sekretariaat, ingericht door den Katholieken Middenstandsbondin haar lo- kaal. bij MrVictor De Feyter, Statiestraat is open alle Zondagen voormiddag van 11 tot 12 uur, al de leden mogen er zich wenden tot het bekomen van alle noodige inlichtingen welke hun aanbelangen. Het reglement van den bond ligt ter inzage voor de leden op het Sekretariaat. Een Mtxikaansch priester Don Laurenzo Perez Fernandes die door de kerkvervolging uit zijn land verdreven werd, was te Se- villa, in Spanje, verbonden aan den eeredienst in de kerk van St.- Martinus. Daar vond hij een oud boek, in hetwelk hij las dat er een doorn der H. Kroon in de kerk moest aanwezig zijn. Opsporingen werpen gedaan, en in eene af han kelijkheid der kathedraal vend men het schrijn niet den doorn. Dit schrijn was er in 1421 bedolven geweest, uit vrees voor de Musui mannen. Samenwerkende Maatschappij van krediet vcor gereedschap van Ambachtslieden en klein Nijveraars. te Ninove. Bij Koninklijk Besluit van 10 Oktober 1930, wordt de samenwerkende Maat schappij van Krediet voor Gereedschap van Ambachtslieden en Kleinnijveraars, zetel te Ninove, overeenkomstig de wet van 25 Oktober 1919 en het Koninklijk Besluit van 15 januari 1920, er toe ge machtigd voorschotten op handelszaken te doen en facturen te disconteeren. Leerlingensecretariaat. De Katholieke Middenstandsbond van Ninove heeft onderhandelingen aange knoopt met het Ambt van den Midden- De Koning heeft een besluit ondertee kend in verband met de nieuwe posttarie- ven die van af 1 December zullen toege past worden voor de nieuwsbladen ech ter zal de verhooging eerst op 1 Januari 193! in zwang treden. Hier volgen de nieuwe tarieven Gewone brieven tot 50 gr. 0,70 Expresbrieven 2,45 Aangeteekende brieven 2,4» Gewone postkaarten 0,40 Postkaarten met bet. antw. 0,80 Gedrukte naamkaartjes 0.10 Naamkaartjes met beleefdheidsfor- muul van hoogstens 5 woorden 0.25 Naamkaartjes met correspondentie 0,40 Geillustreerde postkaarten, zelfde ta- riet als voor de naamkaartjes Drukwerk (per 50 gr.) 0-10 Monsters (tot 200 gr.) 0.40 Monsters (per 50 gr. of fractie meer) 0,10 Zakenpapier (tot 350 gr.j 0 70 Zakenpapier (p. 50 g. of fractie meer) 0,10 Dagbladen (postabonnement) 0.04 Dagbladen oi periodieken onder band 0.05 Dagbladen of periodieker (bijvoege- lijk per 50 gr. boven de 75) 0,02 Postchecks (vaste taks) 0,»0 Stortingsbulletijn 0,50 1 e innen effecten en kwijtschriften tot 50 fr. o,70 van 50,01 tot 100 fr. 1,00 van 100,01 tot 200 fr. 1^25 boven de 200 fr. 1000 fr. bijvoe- ge'.ijke taks per 100 fr. 0,25 boven de 1000 fr. bijvoegelijke taks per 1000 fr. of fractie 0.50 Handelseffecten ter acceptatie aan geboden 1,25 Postmandaten visa voor datum, be talingsadvies, betaling ten huize 0,70 Stortingen voor postchecks, in de handen van den briefbesteller tot 50fiank 0,50 boven de 50 frank 0,'?0 Ontvangstbewijzen tot 1000 fr. 0,70 Ontvangstbewijzen per 1000 f. meer 0,50 Advies voor datum, adv. of toelatfng tot betaling van postchecks 0,70 Acceptatie door den brievenbesteller van postmandaten, tot 50 fr, 0,40 Idem, boven de 50 frank 0,10 Inschrijvingsrecht voor abonnemen ten op weekbladen of mindere tijdschriften 0,85 Idern op nieuwsbladen, verschijnende twee of driemaal per week 0,95 Idem op nieuwsbladen, verschijnende meer dan driemaal per week 1,05 Deze taksen worden onderscheidelijk verminderd voor de nieuwsbladen kosteloos door den uitgever besteld fr. 0.05, 0,75, 0,85. ngeschreven verzendingen aan den brievenbesteller afgegeven 0,70 Ontvangstadvies. 0,70 Vraag voor doorschrapping of adres verandering o,70 Raad aan onze landbouwerszonen Het land-en tuinbouwonderwijs heeft in Belgie sedert tal van jaren eene groote uitbreiding genomen. Geen land ter we reld kan bogen op zulke inrichting. Ook stellen de statistieken vast dat de opbreng sten in de groote kuituur en ook in den tuinbouw merkelijk vermeerderd zijn als rnen die vergelijkt met die van over der tig a veertig jaar. Zulks moet ons niet verwonderen, als men nagaat hce oordeelkundig de bemes ting wordt toegepast, hoe doelmatig de voeding var, de huisdieren geschiedt, hoe de stallingen verbeterd zijn, hoe de ras sen uitgekozen worden kortom 't is te danken aan de nuttige lessen en voor drachten die jaar in jaar uit over geheel het land gegeven worden door landbouw kundigen en ervaren leeraars. Reeds zijn weerom een groot getal landbouwleergangen en gewestelijke land bouwscholen geopend. ^an u landbouwers hieruit nut te trekken, en deze regelmatig bij ie wonen. Wij kunnen u niet genoeg er op drukken om u te overtuigen dat ge deze leergangen moet regelmatig volgen dan alleen zult ge tr de vruchten van plukken, wel te verstaan als ge de verkregen kennissen daarna in practijk stelt. Een kort overzicht van de verschillende onderwerpen die daar besproken worden, zullen u overtuigen van de belangrijkheid dezer leergangen daar spreekt men onder ander over de grondsoorten, de bemes tingsleer, natuurlijke en scheikundige meststoffen als superfosfaat, supra, pot- aschvetten, ammoniaksulfaat, enz., alge meene plantenteelt, landelijk recht, land- bouwmachienen, plantenziekte, ontleed kunde, veeteelt, veevoeding, melkerij, ge zondheidsleer, handel, electriciteit toege past op den landbouw, enz. Uit deze opsomming blijkt maar al te wel, dat die leergangen en scholen uiterst nuttig zijn aan onze landbouwbevolking. Landbouwerszonen verzuimt ze dus niet, en luistert naar onzen raad. DIX1. Vreeselijke ramp te Maybach. Nauwelijks waren de slachtoffers te .sdorf zaterdagmiddag geborgen of in den namiddag kwam de ontstellende -ijding dat er weer een mijnramp had plaats gehad, ditmaal in het Saargebied, te Maybach, ten Noord-Oosten van Saar- brucken gelegen. De mijnen hier staan onder Fransch beheer maar feitelijk rekent men ze nog tot Duitschjand, alhoewel eerst in 1935 hierover zal dienen uitgesproken. Op het oogenblik va* de ontploffing evonden zich bij da 1200 mijnwerkers onder den grond. Over de duizend kon den nog op normale wijze naar boven gebracht worden. De anderen bveven opgesloten. De weg was hun afgesneden door de ingestorte steenmassa's. De oorzaak van de ontploffing, die Zaterdagnamiddag tegen 4 uur plaats had was eers* onbekend. Een begin van brand dat ontstond kon vlug ge- bluscht worden. T hans wordt met zekerheid gemeld dat de oorzaak dient gezocht in de ont plooiing van een benzol-locomotief, ge volgd^ door ontploffing van mijngas mededeelingen van de geredde mijnwer kers doen vermoeden, dat dit inderdaad de oorzaak van de ramp is. Volgens de laatste gegevens zijn er 98 mijnwerkers omgekomen in de noodlot tige schachten van de Maybach-mijn. Laarenboven telt men vier overlijdens in het ziekenhuis, terwijl er nog twee mijnwerkers vermist worden. In het ziekenhuis bevinden zich twintig gewon den onder wie, drie aan wier behoud wordt getwijfeld. V an de gekwetsten zijn er nog twee overleden zoodat het aantal dooden thans 104 bedraag,. De landbouw, een wetenschappelijk vak. Wij erkennen graag, dat vele goede doenwijzen in den landbouw toegepast worden, doenwijzen die reeds menschen- geslachten bestaan. Bij voorbeeld, geen land ter wereld waar de grond zoogoed bewerkt en het onkruid verdelgd wordt als in het Vlaamsche land. Doch er zijn andere zaken die den landbouw thans op het hoogste peil moeten houden en vroe ger niet bestonden, namelijk de scheikun dige meststoffen. De studie der scheikundige meststoffen, is moeilijk en vermoei lijkt van dag tot dag, aangezien steeds nieuwe meststoffen in den handel gebracht worden. En dat leert men niet op een paar voordrachten, of t'jdens een toevallig gesprek meteenen bevoegde landbouwkundige. Allen henen worden landbouwleergan gen ingericht, en 't is daar dat de jeugd, de landbouwers van morgen de noodige vakkennis dienen op te doen om verstan dige landbouwers te worden. Een klein gewetensonderzoek. Zien wij niet dat de landbouwers die in hunne jeugd 3-4 jaren lang landbouwlessen volg den, vakbladen lezen voordrachten bij wonen steeds de beste vruchten winnen, de hoogste opbrengsten bekomen Hcoge opbrengsten geven winst, slechte vruch ten geven verlies. De landbouwlessen gaan terstdaags wederom, of zijn reeds aan den gang. Daar nnartoe, landbouwerszonen, van den beginne af tot het einde regelmatig. Daar zal men u leeren, dat er zeker te wei nig gekalkt wordt, dat de potasch nog al tijd ie meest verwaarloosde meststof is, dat nog altijd te weinig fosfaten gebruikt worden, dat het ammoniaksulfaat doeltref- fend moet gebezigd worden. Daar zal men u leeren tijdig te kalken, veel fosfoorzuur en vooral veel potasch te gebruiken, en dergelijke bemesting te volledigen door een flinke bemesting ammoniak sulfr- ,t. Daar zal men u leeren op die wijze voor uit te boeren, welstand te vergaren. Zoo, en niet anders, of 't is mis. INTENSIEVER. De ramp in de Maybachmijn is een der zwaarste, die sedert vele jaren het Saargebied ir rouw heeft gedompeld. ,]igSte jiu.ote oneeluk dagteekent uit 1907, toen in de Rhedenmijn 150 arbeiders het leven verloren. De mijn is een van de Pruisische staatsmijnen, welke krachtens het verdrag van Ver sailles voor 15 jaar aan den F'ranschen staat in exploitatie zijn gegeven. Het Fransche lid der regeeringscom- missie voor het Saargebied heeft zich dan ook terstond naar de mijn begeven. Ongeluk in eene kolenmijn bij Charleroi Donderdagmorgen heel vroeg had in den put Espinoir der koolmijnen van Forte 1 rille, te Montignies-le-Tilleul, bij Charleroi, een verschrikkelijk ongeluk Aan t uiteinde der mijn op 850 meters diepte, waren vijf mannen aan 't werken. Donderdagmorgen, rond 5,30 ure, be- stajgde men dat zij niet weder waren bo vengekomen. Seffens daalde een ploeg redders in de mijn, om te zien wat er ha perde. Niet lang diende men te zoeken op een afstand van drie honderd meters van den verluchtingspost vond men de lijken der vijf mijnwerkers. Onmiddellijk werd een onderzoek inge steld en daaruit bleek dat eene spontane uitwaseming had plaats gehad van mijng.s ie mei was ontploft. De houding der lij- ken toonde aan dat de ongelukkigen ge tracht hebben te vluchten naar den ver- luchtingspost. In 't vluchten zijn zij verstikt nêerge- vallen hunne lichamen dragen geene brandwonden. Men weet niet juist op welk uur dit verschrikkelijk ongeluk plaats had. Zij waren Woensdagavond te 9 ure in de mijn gedaald de lijken wa ren reeds gestijfd. Men denkt dat het on- geluk heelt plaats gehad rond 2 ure van den morgen. f i I 1 I i i Sn f ntttmm W-1 - - 3 tA V 0/ O. w <P 'ti :V» iBMBWHPWMMdh m. HS5¥23Ef ■aiiiniaiMilWi^—naumwii iw»— I'I aalS t K fr ■f-MB E©

Denderklok | 1930 | | pagina 1