BE VOORWAARTS GROOTE OPENBARE VERGADERING op Zondag 7 December 1930, om 3 ure namiddag. Aan t dagorde De wettelijke Winkelsluiting ol Zondagrust SIe7«»MrarwLrjmnseM iUC Z°ndaSrUSt Amwerpen'^debire 1 Nenngdo#ner$8Allen8op post Vierde Jaat—JNr 47- Prijs per nummer Sö centiemen. Ninove 23 November 1930 4mm Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad (t. LIIYSTEMAAN-LEIIAIRE se klinkt het in de rangen Katholieken Leest en verspreidt Katholieke Middenstands hond van Ninove Landbouwbelangen Het Communisme in hot Nabije Oosts». HANDELAARSNERINGDOENERS Uwe balansen staan op 't spel Wij verwachten U allen, zonder onderscheid van denkwijze, voor- en tegenstanders, op de gehouden te Ninove, in het lokaal 'T HOFKEN, bij Edm. Van Lierde, Geeraardsbergschestraat, DE DENDERKLOK VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekenin^^ Handelsregister Aalst ir 1C93 Abonnementsprijs 3 maande* fr. 4,00 6 maanden 7,00 jaar 13,00 «se 1 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 dikwijls te herhalen gens overeenkomst. fr. vol- 1830 is herdacht De feestelijkheden zijn geein- digd. De Regeering was zoo eventjes op den knie geraakt, maar staat weerom trekreerdig in de» wagen. De werzaamheien van het Par lement aijn hernomen. De Eerste Minister, heer Jaspar heeft aan de Kamer de Regeerings- mccfedceling gedaan. De partijen die de Regeerings- verantwoordelijkheid dragen zijn het eens om te getuigen dat Mr Jaspar de man is die de knellend- ste vraagstukken tot de gewensch- te oplossing brengen kan. De katholieke en ook wel de li berale pers geven 4uien indruk eveneens terug, 'tzij in zwijgende 't zij in lovenden vorm. Dit [schrijft het Handelsblad, doelende op het talenvraagstuk Dit weten we wel dat er al veel te vèel kwaad is gesticht, op dat het talmen en lanterfanten blijve aanhouden en dat de tijd meer dan daar is om beslist voor uit te gaan en een einde aan het twisten en ruzie maken te stellen. De Eerste Minister kan eene rol ppelen, die zijn naam boven alle andere namen kan doen uitschit teren, indien hij de volttrtkte gelijk heid ten grondslag legt van het taaistatuut dat de regeering aan het land wil schenken. Want. zooais een confrater het retds deed uitschijnen, de man die aan Vlaanderen en Wallonië een op volstrekte gelijkheid gebasseer- de taaistatuut zal hebben bezorgd die zal het land voor veel onheil hebben behoed en den naam heb ben verdiend, de grootste staats man van België te zijn Voor het heil en het voortbe staan van Belgie hopen .wij hem spoedig ta zien opstaan en wij wenschen niet beter dan dat hij heste Henri J«spar De Mededeeling van den heer jaspar gaf ook een terugblik op wat in het Regeringsprogramma van 1989 werd aangekondigd groote werken werden uitgevoerd en zul len voortgezet worden; de gezins toelagen zijn algemeen gemaakt en de ouderdomspensioenen zijn doorgevoerd; de Vlaamsche Hoo- geschool is verwezenlijkt; wetsont werpen zijn ingediend over 't Vlaamsch in 't gerechten over het lager en 't middelbaar onderwijs er moet nog een volgen op taaire geling in de besturen. Zeker is het dat al wat de Re geering Jaspar heeft verwezenlijkt als prachtwerk*mag beoordeeld wor den, openbare werken, sociale wetgeving, Vlaamsche Hooge- school. Nu is het kwestie het schip met de volgende lading in 't zog van 't eerste te houden De Senaatskommissie heeft voor het lager onderwijs de signalen op 't goede spoor gezet de Hautet Etudes te Gent mag niet behandeld worden als een inrich ting ten bate van kennis en onder wijs. Ze werd gesticht met het duidelijk uitgesproken doeleinde het Vlaamsche volk in zijn kul- tuurontwikkeling stokken tusschen de beenen te werpen ze mag dus geen den minsten steun,erkenning of aanmoediging ontvangen. Ze moet verdwijnen onder de alge- meene verachting van land en volk De regeling der taalkwestie in de besturen zal op niet veel hin derpalen stooten, zou toch wera ons verzekerd en men moet ook zorgen voor een flinke regeling in 't gerecht. Het moet er meè gedaan zijn dat de Vlamingen zich als in een bezet gebied bevinden, wanneer ze in sommige van onze Vlaamsche ge rechtshoven binnentreden. En ook in 't leger is er nog wat te doen het Vlaamsch moet voor den staf en de officieren zooveel waard zijn en over dezelfde rech ten beschikken als het Fransch. Zoolang dat er dat niet is zal er niet gerust worden. Vlaanderen wil in geen enkel opzicht nog eenige minderwaardigheid blijven voelen, Wij zeggen niet dat de volle oogst in veertien dagen kan op zolder zitten, neen: maar we moe ten er heen, stap voor stap, zoodat elke stap welke gezet wordt ons nader brengt bij het recht I De Vlaamsche nationalisten heb ben weer eens getoond slechts een partij te zijn welke leven kan op ontevreder heid. Een ontbinding ware hun verlangen geweest, om te kunnen schreeuwen dat er nog niets was bekomen. Schooner staan de Vlaamsche Katholieke groep, de Christen De- mokraten, de heele Katholiek par tij, die eensgezind 'aan het land bewijst dat ze is de bouwende kracht, dat ze niet speculeert op wanorde en onvoldaanheid, maar dat ze maar in haar waar element leeft wanneer schoont, goede, wel doende zaken vervuld worden. W?t de socialisten betreft, in de Kamer, in hun openbaar politiek leven, in hun bladen maken ze maar heel klein figuur meer. Rijk zijn ze gelijk geen één, geld kun nen ze besteden, onzeglijk veel, maar 't geld is niet alles. Het ont breekt hen aan stof om nog eeni- gen dieptn indruk op de volksmas sa teweeg te brengen. Ze waren de belovers, de van-niets meer-ge- barende als ze hun beloften moes ten vervullen, en nu heeft het volk een regeering, een minister Hevman die ons land in de inter- is open alle Zondagen voormiddag van 11 nationale arbeidswetgeving den I tot 12 uur. al de leden mo,e„ er zrch Studiekring - opraep. De Middenstand weekblad voor den Christelijken Middenstand, te Gent, in zijn orgaan van 9 November 1930, richt een oproap tot de hoogstudenten en zonen uit onze Middenstandsfamiüën die leer gangen der Hoogeschool, der Hoogere Nijverheidsschool en der Ilooge Hand- bouwschool volgen ol die hunnen krijgs dienst te Gent voltrekken, om in de loka len van het Middenstands-secretariaat, Lange Kruisstraat, 4, Gent, op eiken 2n x 4n Donderdag der maand de ver gaderingen van den Studiekring bij te wonen. Wij kunnen nieta anders dan deren op roep steunen en hopen dut aldaar menig flink leider veor onzen Bond mocht ge vormd wordan. HET BESTUUR. Sekratariaat. Het Sekretariaat, ingericht door den Katholieken Middenstandsbondin haar lo kaal. bij MrVictor De Feyter, Statiaatraat Eenigen tijd na de planting, ala de boom genoegzaam gezakt ia, ral men el- ken fruitboom van een aterken steunstok voorzien. 5. De begietingen aan kamerplanten dienen verminderd, en men ral slacht* met water besproeien dat den warmte graad van de kamer bezit. Geef aan de planten ook zooveel licht mogelijk. DIXI. eerepalm doet verwerven Voorwaarts, klinkt het rangen in de wenden tot het bekomen van alle noodige inlichtingen v/elke hun aanbelangen. Het reglement van den bond ligt ter inzage voor de leden op het Sekretariaat. Uitncodiging De leden worden vriendelijk verzocht talrijk aanwezig',te zijn 1) op het gezellig samenzijn dal gehou den wordt in de feestzaal c Ons Huis van het Christen Werkersverbond, Dreef straat. Ninove op Donderdag 27 No vember 1930, om 8 ure 's avonds, bij gelegenheid ter vereering van M. Phile. mon Van Driassche, onzen voorzitter, en M. Raymond Luysterman, bestuurlid, met het 2de klasse-eereteeken der beroepsver- eenigingen 2) op de groote openbare vergadering, die gehouden wordt, op Zondag 7 De cember 1930, om 3 uur s namiddags zeer stiptin 't Hofken bij M. Ed- mond Van Lierde, Geeraardsbergsche- straat, Ninove. Aan 't Dagorde De wettelijke Winkelsluiting ot Zondagrust door de heeren Victor Vinck, voorzitter van't Komileit van Zondagrust der pro- vintie Antwerpen, en Joseph Clynmans, volksvertegenwoordiger te Leuven 3) de Zielmis die op Maandag 8 De cember 1930, am 8 l|'i uur in de Deka- nale Kern za! opgedragen worden voor onze afgestorvene leden. HET BESTUUR. Bezigheden in November 1. Ter oorzake van het slecht weder zijn de veldwerken ver achteruit. Dien tengevolge zullen tal van landbouwers verplicht zijn nog tarwe te zaaien in den loop dezer maand doch er dient in dat geval wel bemest om loonende opbreng sten te bekomen. Aan tarwe na klaver, zal men per hec tare geven 400 kgr superfosfaat, 200 kgr. chloor- potasch en 75 tot 100 kgr. ammoniaksul- faat. Aan tarwe na aardappelen zal men 400 kgr. superfosfaat toedienen, aisook 100 kgr. chloorpotasch en 150 kgr. ammoni ak sulfaat. 2. Het oogenblik is ook aangebroken om de weiden doelmatig te bemesten, wel te verstaan als ze reeds verlaten zijn door de dieren. Wil men vee! gras bekomen, dan is 700 tot 800 kgr. staalslakken te gebruiken volstrekt noodzakelijk per hectare, alsook 400 tot 500 kgr. sylviniet. Men zal nist nalaten deze meststoffen met de ijzeren eg onder te werken. Drie k vier weken later, als het weder eenigszins gunstig is, zal men nog 100 tot 150 kgr. ammoniaksulfaat aanwenden. 3; In den tuin zal men aanvangen met den snoei der fruitboomen. M°n zal de ledige bedden omspitten, en k nsalade, spinazie, enz. beschutten tegen de koude door ze te bedekken met stroo of rijshout. Verder zal men de kooien bewaren in groeven of kelders. 4. Het is nu ook het beste tijdstip om fruitboomen te planten. Men zal daarom den grond diep omspitten, en terzelfden tijd den stalmest onderwerken. Daarenbo ven zal men per are nog gebruiken 5 kgr. superfosfaat, 3 kgr. chloorpotasch en 1 tot 2 kgr. ammoniaksulfaat. Tot neg toe blaef het Communisme in Syrië en Liban onbekend. Iedereen houdt er aan zijn eigen godsdieact en nieuwe gedachten vinden er niet ge makkelijk ingang. Voor niets ter wereld zouden de Christenen de Muzelmannen of de Droezen hun geloof ruilen tegen een nieuw systeem, vooral als dat syeteem uit den vreemde komt. Er zijn weinige landen, waar de bevolking zoo fanatiek is, als in het nabije Oesten. Elke godsdienstige groepeering, en wie zal de veie tellen, vormt een afzonder lijken staat in de natie, heeft eigen wet ten, eigen statuut en eigen gewoonten, kortom, een erfgoed dat men zoo maar niet prijsgeeft voor de eerste de beate nieuwigheid. En toeh ie er iets nieuws gekomen in dat Oesten, waar de tijd geen verandering scheen te brengen hst Russisch communisme. Sedert het door de Revolutie meester werd van Rusland, tracht het overal «n door alle mogelijk*.,, middelen, binnen te dringen. Hier had het gemakkelijke zaak de Armeniërs, door de Turksche Regeering verdrukt waren rijp voor het ceramunieme Het is een feit dat sedert hunne vesti ging in Syrië en in Liban, waar ze uit medelijden werden geduld, bet commu nisme zich in die landen begon te ver- toonen. Terwijl een gedeelte van het Armenische volk den marteldood stierf, hebben de anderen, in hun uiterste el lende, de leer van Moscou als da red dende boodschap begroet. Ondersteund door de Soviets, maken ze propaganda voor het communisme. Ze verspreiden de valsche leer waarvan ze niets andere begrijpen dan dat ze toelaat zich van andermans goed meester te maken. De propagandisten zijn meestal orthodoze Armeniërs ofwel Ketters. Want de katho lieken worden goed bijgehouden door hunne geestelijkheid en keuren de han delwijze hunner verdwaalde rasgeneeteo af. De overheid heeft onmiddellijk inge grepen en het viel haar gemakkelijk de propagandisten ep heeterdaad te betrap pen. Deze gingen zoover, dat ze in som mige steden van Syrië en van Liban manifestaties hielden en ophiteende aan- plakbrieven uithingan, waarin da arbei ders aangezet werden de bourgaais-re- geeringen on de achterlijke godediensten te bestrijden. Een goed geleid enderzzsk bracht de daders aan 't licht. Hat een voudigste middel om da rust ander de bevolking ta bewaren, is, de propagan disten te expulseeren. De mogendheden die belang hebben bij dan vrede in het nabije Oosten, zijn evereengakomen, de ontevredenen an de apastela van hat bolsjevisme naar het Noorden vaa Syria, DEHDEKKL i e

Denderklok | 1930 | | pagina 1