B atig Mieuwjaar JÜEUWJAARSGEDACHTEN. r. luysteriiiam-limair I Nisuwe Arrondissemants- kommissaris f*11" Vierde Jaar N** 52 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 28 December 1930 Katholiek Vlaamschen Week!,lad Middenstandsbelangen Gemeente Denderleeuw Stad Ninove Landbouwbelangen KLOKKEKLANKEN. kanton ninove Het verbruik van vreemde bieren in België y 1 VOOR HET Poateheekrekening1 (R Luyjterman_n^JL8£2^^ Drukker-Uitgever Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol- Aan onze Lezers en Lezeressen een 6» O H«t is nu eenmaal de gewoonte i bij ons om, bij 't vernieuwen van het jaar onzen familieleden en j naastbestaanden een gelukkig nieuwjaar toe te wenschen. Wij willen hieraan voor wat orizé lezers betreft ook niet te kort komen en sturen hun dus, langs dezen weg, onze vroomste en j diep-gemeende wenschen van heil j en voorspoed voor 't jonge jaar 1934. En waai om zouden we nu deze gelegenheid ook niet te baat ne men om onze wenschen uit te brei den tot al wie eenigermate in ver- j band staat «iet onze belangen, met onze eischen en onze rechten. Wij meenen hier speciaal onze leiders, onze regeerders. Wij zou den bezwaarlijk kunnen getuigen van hun werking tijdens het ver- loopen jaar,, dat al hpn daden een gevolg waren van een zaligen nieuwjaarswensch, in dezen zin, dat ze, lijk den wensch zelf, zalig zouden geweest zijn. Veel werd er gedaan, nog meer werd er beloofd, en niet altijd was het voor ons, Katholieke Vlamin gen, zalig of zelfs gewenscht. Daarom in klare bewoordingen uitgedrukt wenschen wij onzen re geerders. onzen leiders, het noodi- ge politiek beleid en besef, de ver- eischte doortastendheid om tijdens het komende jaar steeds te doen wat rechtvaardigheid en wettelijk heid hun voorschrijft. Dat het Nieuwe Jaar eens en voorgoed kalmte'en bevrediging brenge in de Vlaamsche gemoede ren, dat de Ministers niet zoo lamzakkig blijven omspringen met de door hen zelf getroffen beslui ten, speciaal vermelden, we hier de fameuze Ecoie des Hautes Etudes strijdmachinè tegen de Vlaamsche Hoogeschool), dat de benoeming van den arrondissementscommisa- ris hier bij ons, bevreding brenge onder de katholieke Vlaams<fhge- zinden, en met een bewijze dat het onzen regeerders ernst is wan neer ze van pacificatie van het Vlaamsche Land komen spreken. En, asjeblieft, geen halve maat regelen geen lapmiddelen, niet een verbod uitvaardigen, zooals het bij Hulin de Loo is geweest, om het naderhand dan lijdzaam te laten overtreden. Er is beroering genoeg in den lande, opdat het eens ernstig worde opgenomen met de gezondmiking van alle ad ministratieve knoeierijen, opdat de Vlamingen eens en voor goed, in eigen huis, hun eigen woord te spreken krijgen. De regeering heeft de laatste da gen niet alles gedaan wat ze had kunnen en moeten doen om de Vlamingen ervan te overtuigen dat het haar ernst was. Ze kan en ze moet herstellen wat ze bij de open bare opinie in hetVlaamsche Land verkorven heeft. Als ze dat niet doet dan giet ze koren op den molen van afbrekers en extremisten die wel ijveren voor het vergooien van iets maar het heroptichten van iets anders uit het oog verliezen Dat al onze gekozenen, onze volksvertegenwoordigers, onze senators, onze ministers, koen en fiér Ket hoofd opsteken en de stem verheffen telkens het er gaat om onze rechten, dat al onze leiders geen teeken meer geven van zelf genoegzaamheid, dat ze tot het klafe bewustzijn komen dat al kregen de Vlamingen reeds oen heelen boel los toch nog lang niet alles werd veroverd waarop we, sinds 1830, onvreemdbaar recht hebben, en dat ze dan ook in dezen zin handelen en blijven handelen. Het zijn nu dagen 'van groote toegevendheid^ van bereidwillige verzoeningsgezindheid. Het Vlaamsdhe Volk wacht, verzoe ningsgezind genoeg om alle leed te vergeten dat een eeuw lang op zijn schouderen heeft gedrukt, be reid als ooit om eendrachtig sa men te werken, met gelijke plich ten en met gelijke rechten, tot het heerlijk en schoon maken van ons Vlaanderen en derhalve van ons Belgisch Vaderland. Dat men dat volk, tijdens het komende jaar, niet besehame in zijn voorkomend heid, dat men zijn goedzakkigheid zijn lamzakkigheid zal ik maar zeggen, niet eens te meer kome verschalken. Dat men eens over- denke dat Belgie dan alleen groot en machtig zijn kan, wanneer het groote en machtige kinderen heeft, wanneer wallonie het bevoorrechte kind niet meer is van Moeder Bel kunnen werken aan de grootma- king van ons gemeenschappelijk Vaderland, maar we staan er ook op, dat we ons in eigen landaard, in eigen cultuur, in eigen schoon, volledig ontplooien en uitgroeien kunnen. Dood is het oudejaar. Weg zijn de desillusies die het voor ons, voor iedereen trouwens, heeft mee gebracht, weg zijn de beloften die onvervuld zijn gtbleven. Alleen staan daar hoog en heerlijk de schoone veroveringen door onze mannen behaald, als een heiinne- ring aan het strijdjaar 1930. Dai het nieuwe jaar, dat 1J31, er een weze van volledige overwin ning, over het heele front dat het ditmaal niet blijven bij ijdele beloften. Dat is onze nieuwjaarwensch ons ingegeven door politiek van kalme bezadigheid van eensgezind heid en van rechtmatigheid. De Redactie. Sekretariaat. Het Sekretariaat, ingericht door deri Katholieken Middtnstandsbotid, in haar lo kaal, bij Mr Victor De Feyter,Statiestraat is open alle Zondagen voormiddag van 11 tot 12 uur. Al de leden mogen er zich wenden tot het bekomen van alle noodige inlicht'ngen welke hun aaubelangen. Stichting va» een Middenstandsbond Zondag 1.1. zou te Denderleeuw een Middenstandsbond gesticht worden. Het voorloopig bestuur dat deze zware taik op zieh nam mocht te recht lier gaan op eene talrijke opkomst. In da zaal van cle kinde ren Boschmans,op denLichtenhoek, wordt met veel tevredenheid, de aanwezigheid opgemerkt van de Heeren Y ar. Driessche Philemon, Blondiau Louis, Luysterman Raymond, Keckhout Omer en Van Pete- gem Marcel, allen leden van liet Beetuui van den Katholieken Middenstandsbond van Ninove. De heer Albert V an Htcko, leeraar aan de Katholieke Hoogeschool le Leuven, zou er het woord nemen, maar, werd door ziekte weerhou ien. Mijnheer Henri Couck opent deze ver gadering en stuurt een welkomgroet tot de talrijke aanwezigen, waaronder ook Heer Burgemeester L. RoUier. lïeer nithur boschmans, in een inleidend woord, laat var de vergadering fiink .uitschijnen wat de Middenstand en wie Middenstander is. Hierop wordt de heer Marcel Yan Pete- gem, secretaris van den Bond van Ninove, verzocht een weinig uitleg te geven over middenstandsbeweging. Met klare voor beelden aan de bai d.laat spreker de nood zakelijkheid van vereeniging voor de Mid denstanders kennen en met praktische voorbeelden wijst hij op al wat reeds voor den Middenstand werd gedaan en op de voordeden die den Middenstander kan ge nieten. 't Was opmerkbaar dat zijne uit eenzetting diepe indruk op de aanwezigen bad gemaakt: Spontaan, lieten 30 leden zich inschrijven. Waarlijk een prachtige uitslag waarom deze eerste baanbrekers nogcri geluk gewei sent. Bravo Midden standers van [Denderleeuw, zoo moet het gaan 1 Vooruit op den ingeslagen weg, tot heil der beweging en tot welvaart van de leden. Het staatsblad van Zondag kondigd de benoeming aan van den Heer Georges Bouckaeit, als arrondissementkommis saris van het arrondissement Aalst. De heer Bouckaert is advokaat te Oosterzele en nauw verwant aan ver- schiiiige gekende katholieke fatnilien van onze streek. Zijn vader den Heer August Bouckaert is eene gekende en gedienstige pleitbezor ger bij het beroepshof te Gent welke se dert jaren is opgetreden in alle zaken van politieken aard. Wij meenen te mogen verzekeren dat Mijnheer Bouckaert ter bevoegde zijde de meest stellige waarborgen heeft gegeven dat zijne gedragslijn in ons arrondisse ment zal zijn Volks- en Vlaamschge- zind. voerde Duitsche bieren 35.807 heets. En geland leverde ons 90.266 heets, en Fran krijk en Holland respectievelijk 2i.208 heets, en 5.891 heets. Te noteeren het vermeerderen der Duitsche bieren. Voor de tien eerste maanden van 1930 bedroeg de invoer vsn Duitsche bieren drie maal meer dan in 1928 inderdaad er zijn 90.922 hectos. binnengekemen. De invoer van Engelsche bieren is em» trent dezelfde gebleven een mindere hoe veelheid Fraii8che bieren is ons geworden en er zijn ons ongeveer 30 o/o meer Hol- landsche bieren toegekomen. gte Vlamingen en Walen, iedereen gelijk aan den dijk. Dat is maar logisch, dat is maar rechtvaardig. Wij durven vertrouwen dat net een nieuwjaarswensch worde van wege onze regeerders, maar een nieuwjaarwensch dan, niet alleen met de lippen geformuleerd, maar dan ook diep en innig gevoeld in het hart, verheven tot de hoogste toppen der rechtvaardigheid en der waarheid en doorgedreven spijts alle mindeiheidshinderpalen jot schijnvrijheid van den père de familie. Zwaar weegt op het Land de ;èconortiische crisis. Dat men de moeilijkheden niet kome bezwaren door politieke crisis.Wij wenschen niets beters dan hand in hand te Katholieke Middenstandsbond Vergadering van 22 December 1930 Onder de belangstelii g van een flink aantal leden, op. :ide de voorzitter deze driemaandelijksche algemeene vergadering en stelde M. Fordeyn, opziener aan het Ambt van den Middenstand, voor. Spre ker zou ons handelen over Het Leerlingwe zen en De Kredietweiten. Na zijn inleidend woord, waar hij het bizonder had over het opbouwend werk van den Bond, geelt hij met een echt kunstenaaistalent eerie diep- doorgronde voordracht owr beide onder wei pen waarvan hij de toepassing en de voordeelen klaar laat uitschijnen, hen da verend applaus besloot deze mooie rede en de secretaris stuurt zijn besten dank tot den gevierden spreker, die hij wenscht weldra in zelfde midden nogmaals te zien optreden, Werkzaamheden in December 1. Tijders deze maand zijn de vel den gewoonlijk weinig toegankelijk, ter oorzake van de overvloedige regens, van sneeuw, vorst enz. Dat wil noch tans niet zeggen dat men moet werke loos blijven volstrekt niet, want zoo dra het cenigszins mogelijk is mag men de bemestingen voort zetten zoo zal men op de klavervelden 300 tot 400 kgr. superfosfaat toedienen, alsook 500 tot Ö00 kgr. sylviniet en 75 tot 100 kgr. ammoniak sulfaat. De bemesting der fruitboomen kan ook, zoo liet weder zulks toelaat voort gaan tn men zal per are 3 tot 4 kgr. chloorpotasch 5 tot 0 kgr. superfosfaat en 1 tot 1 1/2 kgr. ammoniak sulfaat onderwerken. 2. Als het niet vriest mag men ook den snoei van appelaars en perelaars niet vervvaarloozen. Verder zal men de stammen der fruitboomen reinigen van mos en andere vuiligheden, en d<arna bestrijken niet kalkmelk waarmee een weinig leem vermengd is. 3 Als de grond niet bevrozen is kan nien de bemestigen der weiden insge lijks voortzetten 800 tot 1000 kgr. ijzerslakken per hectare met 500 tot 000 kgr. sylviniet. Een drietal weken later mag men deze bémesting volledi- gen met een bijvoeging van 100 tot 150 kgr. ammoniak sulfaat. 4. In den tuin moeten de ledig geko men bedden omgespit worden, en van deze gelegenheid zal men gebruik ma ken om een goede hoeveelheid stal mest, alsook 4 tot 5 kgr. superfosfaat en 3 tot 4 kgr. chloorpotasch onder te werken. 5. Het oogenblik is gekomen om de werktuigen zooals ploegen, eggen, kar ren, enz. na te zien, te reinigen, en er de noodige herstellingen te doen aan verrichten. Geen enkel oppassend landbouwer zal dit vervvaarloozen. Dl XL Zooeven is de statistiek afgekondigd van de invoer van vreemde bieren in Bel gië gedurende de tien eerste maanden van 1928, 1929 en 1930. Gedurende de tien eerste maanden van het jaar 1928 hebben wij 22451 hectoliters Duitsche bieren gekocht, 80 20 1 heets. Bngelsche bieren 21.756 heet. ITansche bieren en 5.359 heets. Hollandsche bieren. Gedurende hetzelfde tijdstip van het jaar 1929 bedroeg de hoeveelheid inge- Vrede op de aarde aan de menschen van goeden wil. Kerstdag is voorbij. Kerstdag, waarop Kristus geboren werd, en die vrede mede gebracht heeft, voor al de menschea die van goede wil zyn, veer al de menschen die den vrede willen. Franske van Mie den Trotter lag zich lui te krinkelen in sijn bed, als zijn moe der nam daar 's morgene kwam uithalen. O. Gij sakkerschen deugniet zei Mie, zeide gij niet beschaamt zoolang te sla pen. A ja 'k moeder, zei Fransken, maar ziet U ik was in mijn droom mijn klak verlo ren, en daar heb ik zoo lang moeten naar zoeken, Te R&nsart woont een oude juffer van 92 jaar, Mie Lenoble, alleen. Zondag morgen ontstak *e heur stoof en schoot in brand. Eer? buurvrouw die haar hoerde kermen, kwam ter hulp, maar was te laat, ze was verkoold en dood. Dat zijn nu juist toch geen jaren meer om alleen te wonen. Te Vorst bij Brussel was er een jong koppel dat niet al te best overeen komt. De man Robberage, roeffelde Zaterdag zijn vrouwken af, en gooide ze toan de straat op. Deze ging bij de politie klagen.. Maar heur schoonvader, de vader van heuren man, nam die politietusachenkoirist als een affront op.... Zondag middag wachtte hij zijn schoondochter ep, en be wees nog een grooteren buliebal dan aijn zoon te'zijn, want hij smeet de vrouw te gen den grond, sleurde ze eens over en weer, en gaf heur ten slotte nog een lid- teeken van eeuwige gedachtenis in heur been met een mes. Z' hebben den baviaan - in den bak gedraaid. Sophie Spaurekens, had een pronte dochter van drie maal zeven, die naar de jongens niet spuwde.... En 't meisken wilde nu per force't Hei lig Sacrament des Huwelijks ontvangen, en met Pier Radije, in 't bootje, do hu welijkszee opvaren. En Sophie begon tegen heur dochter op te spelen. Maar moeder, zei 't meisken, hoe kunde gij daar tegen opkomenPier wil mij toch gelukkig maken. Gelukkig maken zei Sophie Ge moet dat niet golooven kindje, uw vader zei dat ook tegen mij vroeger, en ik ben er toch ook leelijk aan gefopt.... Te Willebroeck, heeft Frans Steen- ackers, zijn wettige huisvrouw, geboren Pelagie Van Engelen, oud 28 jaren, Zon dag morgend om 6 uurdoed gestoken.-... In dat huisgezin was het alle dagen ker mis, en wie van de twee niet en deugde, is niet uitgemaakt. Te Deurne heeft Jefke Scheirs, aijn ei gen de keel afgebeten, pardon gesneden, met een scheermes, omdat het in zijn huishouden riet goed vlotte. Wat onge lukkige menschen, als man en vrouw, el kanders gebreken niet kunnen verdragen. En wat toegeven met een beetje goede wil komt men daarboven en kan men ge lukkig zijn. Lippen Teenenteller was pompier, en hij hoorde de brandklok luiden. Maar als Lippen aan den brand kwam was hem al gebluscht. YVel Lippen, z den bevelhebber, wat beteekend dat, ge,on: tos ah dan braul gebluscht is Wel komandrnt, ik kan er niet aan doen, want dat komt omdat ik te verre U K j'l/ t h

Denderklok | 1930 | | pagina 1