Prachliilm in 8 deelen I Inwendige Politiek. Zesde Jaar i\r 10 Ninove 6 Maar! 1935 Katholiek Vlaamsc/i en Volksgezind Weekblad R. LüïSTIRMAN-iiBffiftiRI STAD NINOVE Maandag 7 Maar! 1932, om 8,1 5 uur 's avonds, De finalieelen en den alfjemeenen toestand van ons (and. SCHAAMTELOOS. Internationale en Missierubriek Landbouwbelangen BERICHT. De Luiksche Banken stichten een Steunccnsortium Cinema Volksverheffing Steenweg Edingei) Het hoekje van den reporter Prijs per nummer 30 centiemen. rr^Êttr. VOOR HET Postcheekrekening (R Luysterman ir 1362,54) KANTON NINOVE Handelsregister Aalst ir K'93 Abonnementsprijs 3 maandet. fr. 4,00 0 maanden 7.00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. zal de Heer Senator DE CLERCQ, in De Keizek, etne VOORDRACHT geven over Al de leien van de Katholieke Vereeniging worden viiendelijk verzocht te willen aanwezig zijn. Alle katholieken, zonder uitzondering, zijn welkom HET BESTUUR. den zijn omdat hij zich wil laten j herkiezen. Te Brussel werd er een «Ligüe Anfciclericaie gesticht, dat is nu eenige maanden geleden, met het doel van, zooals haren titel trouwens duidelijk genoeg te kennen geeft, de papenvreterij op nieuw in te voeren en de huizen te doen daveren onder het zingen van a bas la calotte 't Zal dus niet waar zijn dat die politiek het monopolium werd van eenige verachterde provincie-geu zen die in de kleine uurkens naar huis trekken. Van die anders kun nen we dat nog wel aannerr®n. want och gottekens, als den wijn is in den man.,.. Wat de brusselsche Ligue betreft die is meest samengesteld uit studenten, naar het schijnt, en welke studenten Het puike van de socialistische universiteit van Brussel waarheen vele door en door liberalen hunne kinderen niet meer durven zenden omdat ze er als echte boichevisten uit komen Dat we vanwege die kerels alles mogen verwachten is duidelijk en we zullen niet gauw verwonderd zijn ook nu echter zijn we ver ontwaardigd. De Ligue spant tr zich voor in om een uiterst anti-katholieke film, waarschijnlijk van russischen oorsprong, te laten afdraaien, waarin den spot gedieven wordt met bedevaarten en bedevaart plaatsen. waar dit alles namelijk wordt voorgesteld als een mon sterachtige fopperij Schaamteloos I Dat is ons ant woord. Datgene wat door honder den en duizenden en tienduizen den menschen aan den lijve weid ondervonden, datgene waarvoor miljoenen menschen in geloof en liefde opgaan, dat wat door hon derden dokleis en geleerden werd onderzocht, bestudeerd en juist bevondendat moet een handvol socialistische studenten, door de Sovjets in de hand gewerkt, niet in twijfel trekken en zekei niet als beh chelijk voorstellen. Zal de wereld daardoor mis schien gered worden Neen, dat ook moet dienen om de wereld nog rapper in den diepe rik te helpen. Als 't geloof eruit is, dan is het volk voor alles lijp. Daar ligt de bedoeling van die menschen en zij die als geweten- looztn worden met den vinger ge wezen, weten zoo goed waar de schoen spant Geen godsdienst meer, geen zedenleer, weg ermee VrijheiI Katholieken bedenkt water om gaat in de wereld, 't Is tijd dat we wakker komen en tot inkeer. Op 24-km. van hier. te Brussel, ge beurt zcoiets. in ons katholieke België, straks in ors Vlaanderen. Reusachtig zouden we de Katho lieke propaganda moeten aanpak ken de verkiezingen zijn nakend en met één slag kunnen we dat goddeloos gedoe te niet doen. Onze Kamer en Senaat hebben het ontwerp van leening goedge keurd. Volgens wij uit de beste bron vernemen zouden de twee milliar- den reeds onderschreven zijn. De Kamer heeft met een over weldigende meerderheid de wet op het vlaamsch in het bestuur aangenomen. Te Gerève is geen schokkend nieuws. De conferentie is nog al tijd aan het voorbereidend werk Men heeft zich nochtans laten gelden in het Japansch-Chineesch geschil. De Volkerenbond dringt ten zeerste aan op het sluiten van een wapenstilstand. Het valt te betwijfelen of men daarin zal lukken. De Japoneezen zijn niet gewoon hunne bedrijvig heid op te geven zoolang zij hun doel niet bereikt hebben. Verdeis is het toch opvallend, dat de Chineezen, geene verster king van belang krijgen. Dit bewijst eens te meer de staat van wanorde en ontoinding waar in dit land zich bevind. In Duitschland staat de verkie zing van den voorzitter der Repu bliek op het voorplan. Maarschalk Hindenburg heeft zich wederom als kandidaat aangesteld. Hitier, welke tot hier toe heimat- los, 't is te zeggen zonder vader land was, heeft nu eindelijk het duitsch burgerschap verworven en is de kandidaat der sociaal-natio nalisten. De strijd zal hevig zijn, maar men is toch algemeen van gevoe len, dat Hinderburg, in de eerste stemming reeds de meerderheid zal behalen. Men voorziet dat hij achtien millioen stemmer, zal be komen bij de eerste stemming. Wie zou durven voordien hebben in 1919 dat Hinderburg, te ter dood veroordeelde, voorzitter der Duitsche Republiek ging worden en de verbondenen gelulkig zou- De Pauselijke missie-intentie voorde maand Maart 1932. De Bekeert tig van Noord-Azië. De Pauselijke missie-intentie voor de maand Maart nooaigt ons uit te bidden voor de bekeering van Noord-Azië, met zijn eindelooze streken van Siberië, Mants- joerije. Mongolië en Korea. Door het streng continentaal klimaat zijn deze lan den wel weinig bevolkt, docli niettemin hebben zij recht op or ze bizondere gebe den, omdat de werking der missionarissen er uiterst lastig is. Veel valt er nog te doen door deze stoere werkers, aangezien er tot nog toe enkel 4-10.000 katholieken zijn op de 65.000.000 inwoners ^us nog niet 7 op 1000. In Siberië is het missiewerk bijna on mogelijk de Sowjetregeering duit er geen missionarissen, zoodat het uitoefenen van het ministerie enkel kan gedaan worden door gevangen priesters onder hun mede gevangenen. In Mongolië, het eerste en glorievoile mis«icveid der Paters van Scheut, tellende missionarissen weinig of geen bekeeringen onder de oerbevolking zij moeten, onder soms levensgevaarlijke omstandigheden, hun bekeerlingen maken order de inwijne- lingen uit China. Als men weet, dat er voor dat uitgestrekte land enkel 168 pries- ïers zijn, geholpen door een dertigtal broeders en 000 zusters, kan men zich een denkbeeld vormen van de vei moeiende taak der missionarissen. In Mantsjoerije wordt het missiewerk fel belemmerd door den strijd tusschen China en Japan. In Korea werd de Kerk door vervolging geteisterd in de 19 eeuw en bleef van 1801 tot 182" zot der herder. Van dat jaar af drongen de Paters der Vreemde M ssën van Parijs opnieuw het land binnen, op verzoek van de Congregatie der Propa ganda zij werden met hun bekeerlingen wreed vervolgd en lieten aan dat land. als hoop op den oogst, 79 martelaren, die :n 1925 zalig verklaard werden. Bij al die moeilijkheden moet men in die landen ook rekening houden met de lastige hitte en de ondraaglijke koude, en met de ziekten die ieder jaar jonge krach ten wegmaaien. Daarbij I ebben de missi onarissen nog te kampen met de bandieten die hun posten belegeren of plunderen. Dat het ons dan niet te lastig weze, vurig tot het H. Hart te bidden voor die herauten, opdat zij de noodi.e kracht en steikte zouden bekomen. Dat ons hart zich late bewegen bij het overdenken van die menschenscharen die rog in de duis ternis van het ongeDof leven, om zoo ors ofler te voegen bij onze bede, opdat de Heer medelijden zou hebben met zijn arme schepselen in Noord-Azië en hun een reddende hand zou toesteken Alle Vooruitstrevende Landbouwers zijn het eens om de fosfoorzuur en potaschmesten zoo vroeg mogelijk toe te dienen. De beste uitslagen worden bekomen bij de haver met ten minste zooveel syKiniet- kainiet toe te dienen als fosfoorzuur. Bij de aardappel is het aan te raden ten minste tweemaal zoove? 1 eenheden fosfoorzuur te gebruiken, en eindelijk bij de beeten die de grootste potaschvreters zijn worden de sterksie d sis=en potaschmesten aange wend. De Potasch in de bemesting: der haver De naver is het voorloopen jaar eens te meer de meest winstgevende onzer graan gewassen geweest opbrengst en hoeda nigheid waren goed, de prijzen betrekKe- lijk voordeelig. Wij raden aan vreegtijdig te zaaien steeds verkieze men voor deze teelt de minste droge gronden De haver, zegt de boerenspreuk, is een natzak. Onder al de graangewassen, is het misschien de haver waarop de potasch het meest geietdelijk wordt toegepast, r.iet alleenlijk om dat het de haver zelf geldt, maar ook omdat men gewoonlijk klaver in de i aver zaait, of omdat fijn gemalen sylviniet-ka'iniet te;en de hederik of wai- derik wordt uitgestrooid. Meenigeen voorzeker, zoowei als wij zelf, heeft reeds meerdere malen kunnen bestatigen, dat de haver, onder de graan gewassen, gewoonlijk best gelukt, en de minste van legeren te lijden heeft. Naar onze meenirg :s zulks voor een groot deel f toe te schrijven aan het meerdere gebruik j van potasch op dit dan op andere graange wassen bestanddeel, dat werkt zoowel op het redementen de hoedanigheid de zwaar te en de metlrijkheid van den korrel, ais op het weerstandsvermogen tegen legeren. Zulks weze den landbouwers een spoor slag, niet alleenlijk de haver, maar al onze graangewassen, zoowel deze waar in geen als wel klavers gezaaid worden, duchtig met potasch te bemesten, 8'90 tot 1200 kgr sylviniet-kainiet of 300 tot 400 k. chloor- potasch per hectare weze een minimum. Te verkrijgen ten bureele van het blad Barema van het recht van den aftredenden pachter, voor het kan ton Ninove. met een kapitaal van 30 millioen. Na de staking van betaling der Banque Populaire, hebben de luiksc'ie bankiers ook willen bewijzen dat de wederzijdsche fi nancieele l.ulp zich niet aiieen bepaald tot woorden. Eenige der belangiijkste inrich tingen van Buik hadden besloten, met ue medewerking der Rationale Bank, een steunconsoitium te s'ichten niet het in zicht een doeltreffende hulp teveileenen aan de aanzienlijke banken, en dit om hei vertrouwen der deponenten te doen ver meerderen. Hieronder geven wij de samenstelling van deze nieuwe vereeniging die op V rij- dag 26 Februari werd gesticht, alsook de bekendmaking gedaan na de vergadering. Vier der oudste banken der stad Luik de Banque de Bruxelles ancienne Banque Liégeoise en Crédit Général Liégeois ver- eenigd de Bank Dubois en de Batik a- geltnackers Ftls k Cie, hebben heden een naamlooze vereeniging gesticht met een kapitaal van dertig millioen franken, onder den naam van Union Bancaire Liegeotse Luiksche Bank vereeniging De Nationale Bank van België aanziet de verwezenlijking van deze inrichting als zijnde van groot belang. Ten gevolge der overeenkomst met deze laatste zal deze nieuwe vereeniging bij machte zijn, gedurende de crisistijd, de mobiliseering der activas te vergemakkelij ken om alzoo een doeltreffende hu.p te brengen aan de ftnar.cieele zaken tijdelijk door de omstandigheden beinvloed. Mijnheer de pastoor, zei ik, als 't met uw goedheid overeenkomt, zou ik u gaarne iets vragen over een heel serieuse zaak, Te weten zei de pastoor. Over carnavalmijnheer de pastoor Dat is inderdaad een serieuse kwes tie zei de pastoor Mijn baas wil absoluut een artikel over carnaval over zijn oorsprong en zijn betee- kenis ik beu daarvoor niet genoeg geleerd en gij zoudt mij moeten helpen In twee woorden, reporter zei hij de oorsprong van carnaval ligt in 't heidendom in de Baschanalen en Saiurnal'n of feesten ter eere van Backus en Saturnus, twee af goden De heidenen die anders al met nauw zagen lieten op die dagen hunnen beer los niets was verboden, alles was toegelaten bestond er gewoonlijk niet veel zedelijkheid op die dagen was er zelfs geen openbare zedelijkheid. De m nschen vieren nu toch geen afgo den meer, zei ik. Neen, beste, ze hebben nu een ander re den om te beesten, pardon, om te feesten zij hij Juist, mijnhetr de pastoor, dat wilde ik weten waarom die feesten nu bestaan Wel, vroeger stonden de menschen voor veertig dagen wcrkelijken vasten eenen heer daags eten cn dat zonder vleesch heel den vasten door alle feestelijkheden en verma kelijkheden waren geschorst't was waarlijk penitentie..en daarom haalden ze 'tien dag cf drie daarvoor 'tien keer hun hart op en smeerden se 'nen keer goed... voilii Mijnheer de pastoor, zei ik, de men schen leven nu binst den lasten gelijk daar buiten ze moeten zij geen carnaval meer vieren. Dat is zoo, zei de pastoor maar 't zijn nog juist die menschen die het meest hun bot ten aan den tasten zagen die het meest car naval vieren Maar ik ben overlaatst tiaar Ninove geweest, en mij dunkt dat ze daar acht dagen in retard zijn op de beschaafden wen ld. ten minste voor hetgeen carnaval betreft!... Mijnheer de pastoor zei ik, dat komt hierbij vroeger gingen de Nitiovieters car naval tieren naar Brussel sinds hij te Brus sel afgeschaft is gaan ze naar Aalst En dan vieren ze te huis den Zondag nadien Moet toch carnaval zijn in Ninove, de menschen zouden we! denken dat Ninove een begijnhof is ware 't geen schande zei ik. Ho! zet de pastoor, ze vieren twee keer en; ge moet niet vragen hoe goed ze vasten Mijnheer de pastoor, vroeg ik, in uw dorp wordt er zeker niet meer gemaskerd Neen het, zei hij ze zijn hier voor den vooruitgang en doen gelijk in de grootesteden Hebt gij het er uitgepreekt vroeg ik. Neen ik, zei hij tk sou niet gaarne aaarovei slaan pr<. eken en htlijk doen l De menschen loopett heel het jaar door gemas kerd ze lubben altijd een valsch en schijn heilig gezicht »p Het kan op een paar dagen min of meer niet aankomen. Daarbij 't is als ze gemaskerd zijn dat ze 't het minst zijn ze laten dan zien wie ze zijn.... Indien gij teinand goed wilt kennen moet gij hem bestu deer en ah hij gemaskerd is Mijnheer de pastoor zei ik ge schijnt verhittendhebt ge misschien ook eens uw za ligheid gehad van een masker Neen reporter, zei hij moest er hier gemaskerd worden ik zou binnen blijven om in den weg met te loopen maar ik echt geen belang aan maskers praatdatts een naam looze brief in levende lijve en naamlooze brieven gaan de scheurmand in Maar 't is op die dagen al le dikwijls gebleken hot respectabel sommige menschen zijn die zich anaers een heel jaar lang schijnen te respec teeren Reporter, zei hij, hebt ge voor uw geld Reporter. N** 1 DE VAL VAN TROYE

Denderklok | 1932 | | pagina 1