I 1 Omtrent de moordaanslag op de Voorzitter der Fransche Republiek. Politieken Toestand Lente Bedevaart naar Lourdes Spaarkas van Lourdes KLOKKEKLANKEN. De Mei-Bedevaart naar 0. L. Vrouw van Halle GELUKKIG ZIJN! STAD EN OMLIGGENDE NINO VE. Keuring van Zwijnen 1932 Kerk der H. Theresia Brusselstraat, Niijove. Landbuowbelangen Burgerlijker) Starjd van I tot 12 Mei 1922 Neyghem Orde der Goddelijke diensten Zondag 15 Mei 6 uur, gelezen mis. 7 1[2 uur, mis voor Mr Arthur De Dob- beleer. 9 1|2 uur. Hoogmis. Maandag, uur, gelezen mis. 7 1 j2 uur, mis voor Mr Pieter Frans Var. Opdenbosch. y lj'2 uur, Hoogmis. Dinsdag, 7 lp2 dertigste voor Mr Jos. Kieckens. Woensdag, 6 lj2 uur, mis voor Mr en Mev. Frans De Paepe. Donderdag, t> 1[2 uur, mis voor Mr Charles Daeye. Vrijdag, i Ij2 uur, mis voor Mr Anselmus Van Cutsem. Zaterdag, 0 1|2 uur, mis voor Mev. Catherina Langenaeck. Alle avonden te 7 1|2 uur, Lof In vooruitzichtonder leiding van den Pastoor van 't Theresia Eedevaart naar de grot van O. L. V. van Lourdes in \\oir de meest gelijkende grot met die van Lourdes zelf. De reis zou gaan per autobus, Maandag 23 Mei, en 38 frank kosten indien er 23 inschrijfsters zijn. Inschrijven en bedrag storten bij Frans Kevmeulen, Burchtdam. Indien de bedevaart niet doorgaat wordt het bedrag terug betaald. litme dat ophitst en steunt op onrecht vaardigheid. Duiischland geeft ons hiervan een tijpisch voorbeeld. Is dit nationalisme geen gevaar voor den %"rede Dus ;s het ■it den booze. Welbegrepen en goednageleefd Katho licisme is en blijft een normaliseerer.de macht. Daaraan moet onze jeugd getrouw blijven dan zal die crisis, in geesten en harten, die we thans doormaken, in Be.- gië en in de gaosche wereld, tot een goeu verloop worden gebracht. Tektokap. De Heer Doumer is gevallen onder de kogels van een Rus die misschien niet tot de bolchevieken behoort en misschien wel, die zich uitgeeft voor geneesheer en het misschien niet is. die in rrankrijk niet mocht vertoeven en die nochtans de fran- ache politiek naar zijn zin zou willen doen draaien, in een woord, van een Rus die misschien bij zijn verstand is en misschien niet. Niemand kan zulk een moordaanslag anders noemen dan een afschuwelijke dwaasheid. Daartoe bestond geen schijn van reden en het haalt niets uit. De heer Tardieu, voorzitter van den Ministerraad, deed desaangaande een kenschetsende proclamatie De oorzitter der Repu bliek is gevallen onder de kogels van een laffe moordenaar, Dinsdag zal het Natio naal Congres een nieuwe oorzitter k.ezen Donderdag zullen wij den overleden Voor zitter ten grave dragen 't is te zeggen onverstoord gaat het publieke let en in Frankrijk voort de Natie betreuit deze gruweldaad maar zal daarom niet geschokt worden de wetten zullen toegepast wor den en het Staatsleven zal niet ontredderd zijn. Wat kunnen we dan meer zeggen tenzij dat het heel spijtig is dat de rtrafrechtsple- ging al te dikwijls onvoldoende ingrijpt. Te veel dieven, te veel booswichten omdat de straffen te zacht en van te korten duur zijn. Waarom worden al deze die met voorbedacht en van koelen bjcede aan iemand het leven ontnemen ook zelf niet opgeknoopt Het zou er in de samenleving niet slechter om gaan. Kan een straf streng genoeg heeten voor een moordenaar als Gorguloff? Hoe heeft zoo'n kerel nog recht op het leven en waarom is de samenleving verplicht in z'n verder onderhoud te voor- zien En zeggen dat in ons land, dank zij de groote menschenvriend Vandervelde, in de cel van zulke kerels bloemen prijken en car.arievogels fluiten We zouden graag vernemen hoevelen onder deze, door die zoete geuren en die lieve tonen, tot orden telijke burgeis zijn vervormd geworden. De vernietiging van den Herik. Onder de verschillende producten die tot de vernietiging van den herik of wilde mostaard worden aangewend, neemt het gebruik van fijngemalen sylviniet - kainiet van jaar tot jaar meer uitbreiding. Deze stot verdelgt net onkruid en verrijkt tegelijkertijd den gror.d aan opneembare potasch dat een onontbeerlijk element is voor der plantengroei. De bemesungs waarde der potasch maakt dat men voor den kostenprijs der fijnge malen sylviniet - kainiet, uitsluitend als verdelgingsmiddel beschouwd, alleen het verschil van prijs tusschen gewone en fijngemalen sylviniet - kainiet moet in re kening brengen en dit is minder dan 150 fr per hectare. De te gebruiken hoeveelheid fij ngemalen sylviniet - kainiet is gemiddeld van SÖO kg per hectare. De uitstrooing moet 's morgens heel vroeg geschieden wanneer zich een schoo- nen dag aankondigt en het sterk heeft gedauwd. De verdelging van het onkruid is des te meer verzekerd dat de planten minder ontwikkeld zijn. Het best geschikte oogen- blik is wanneer de meeste herikpianten van twee tot hoogstens zes bladeren ont wikkeld hebben. Er dient nog opgemerkt te worden dat de gewone sylviniet ook kan worden toe gepast maar dan ouder vorm van eene oplossing van ongeveer 350 K. per hectare in 10 tot 12 hectoliters water. De toestand is meer dan gespannen. Menscherlijker wijze gesproken is de huidige regeering veroordeeld om ontslag te nemen. Verleden Woensdag kwamen beurte lings de H.H. Poullet, verslaggever, Pe- titjean, Minister en den eersten Minister Renkin aan het woord. De uiteenzetting van Minister Petitjean was technisch en leverde dan ook, voor oningewijden, weinig belang op, alhoewel hij bewees het onderwerp grondig te be zitten. Mijnheer Poullet sprak hartelijk, be wees dat gansch het vlaamsche land ach ter de kamercommissie stond en bezwoer regeering en kamer toch de V er trouwens kwestie niet te stellen. Dit was natuurlijk een beroep op de liberale partij. Mijnheer Renkin erkende zeer ridder lijk dat hij zijn woord aan de liberalen had gegeven. Hij voegde er echter bij I) dat de zaak m haar eigen van geene beteekenis was. 2) Dat hij en hij alleen gebonden was. Wat gaat er gebeuren Wij doen geene voorspellingen, maar op twee zaken trek ken wij de aandacht. Er is in de kamer eene overweldigende meerderheid om het ontwerp der kom missie te stemmen. Men schat dat mini mum 140 volksvertegenwoordigers het ontwerp gaan goedkeuren, indien de vrij. heid gehandhaafd wordt. Het verleden wijst genoeg uit wat er in de toekomst zal gebeuren Veronderstelt dat men de wet niet stemme. Daarmede is de moeilijkheid niet opgelost, maar en kel verschoven. En dan Wel dan zal men wederom een stap verder gaan en zal men zich niet meer tevreden houden met het huidig voorstel. Maar wij herhalen het, voor hetoogen- blik zien wij geene uitkomst. Het vertrek van Mijnheer Renkin, kan de zaak niet opklaren, vermits zijn opvol ger op de zelfde moeilijkheid zou stuiten. De liberalen zouden wederom aan zijn opvolger dezelfde eischen stellen eu, wat wonder schijnt, katholieken, iiberalen en socialisten zijn het allen eens om te ver klaren dat Mijnheer Renkin, alleen als eerste minister mogelijk is. Deze zakeD schijnen door het wrevelig schrijven der pers wat veel aangedikt. Nochtans kan men niet begrijpen hoe de liberale partij zoo maar wil vasthouden aan eene oplossing die op voorhard door de Vlamingen veroordeeld is. Vroeg of laat gaat het ontwerp der kamercommissie er toch door. Waarheidshal.e moeten wij er ook bijvoegen dat het ons onmogelijk is in de huidige omstandigheden, met een licht gemoed tene krisis te doen ontstaan. Wij hopen en wenschen dat ondanks alles het onweer nog zal kunnen afge-, weerd worden en er voor de Vlamingen eene bevredigende oplossing zal gevonden worden. Daarom zullen hier ook van den 1 Zor.- dag van September de rekenirgen der spaarkas geopend worden. Deze die verlangen de voordeelen er van te genieten toeven slecht hun naam aan te geven aan den gewest-lijken afge vaardigdigde, den F. H. Hertecant, On- derpastoot of aan den II. José De Backer die zoo wel willend is zonder de minste vergoeding het spaargeld ten huize wette lijk te komen afhalen. Dinsdag morgen vertrekt de eerste Be- devaartstrein van het Bisdom Gent naar Lourdes. Onder de talrijke bedevaarders zijn er ook 13 van Ninove die de reis naar het verre Lourdes ondernemen om van Onze Lieve Vrc-uw hulp redding en zegen te gaan afsmeeken. We wenschen hun 'n voorspoedige reis smeeken hen om ri goed gebed voor onze en zijne inwoners en verzekeren hun dat onze gebeden zuilen volgen. De spaarders voor de Bedevaart naar Lourdes worden verzocht wel in acht te nemen dat de laatste storting zal gedaan worden in de eerste helft van Jvni daar de rekeningen op 15 Juni gesloten worden. Elke spaarder zal m 't begin van Juni een uittreksel van zijne rekening ontvan gen. \Ta den 15' Juni zal het spaargeld met de intresten vermeerderd uitbetaald wor den. Volgens het besluit genomen door den algemeenen raad van Het Werk der Bede vaarten naar Lourdes, zullen slechts deze die regelmatig icu uiiusie 10 maanden gespaard hebben, nog van den intrest van yy kunnen genieten. Dit besluit treedt in voege van af de maand September. Alleman nen zal ige Kermis te Sinksen, pardon, nen zaligen Hoogdag van Sinksen ofte Pinksteren. Moge den H.Geest, met z:jn vuur en zijn licht,ook over ons ne derdalen, ons versterken en ons zoodanig verlichten opdat wij toch weldra in staat zouden zijn door die donkere crisisdagen, heen te zi^n. Menschen waar gaan wij toch naar toe, geen w erk, nergens geen inkomen, geen geld,niets dat eenigzins eenige hoop komt geven op beternis in den toestand, en daarbij nog alle dagen dat slecht weder. Dat het zonneken zich nu en dan toch maar eens liet zien, maar niets,alle dagen zijn om te treuriger. Nen plezierige ker mis te weeg 't zal voor den peerdekens- moler, balancoire en velokespeerdenmo- Ier. ook krisis zijn, en bij de kinderen ook. Kom Schepper kom oh Heilige Geest Verlicht ons al van 't minst tot meest. En a. u. b. verlicht ook die verstokte liberale franskilor.s, die zoo maar mordikus. de Vlamingen hun volledig recht zullen blijven ontzeggen. Maar verlicht a. u. b. nog meer die oude conservatieve katholieken die met de Libe ralen willen medeloopert, Zoude niet zeggen. 28 Liberalen willen nu de les gaan spelen aan heel het parle ment, en iedereen zou moeten dansen, zooals M- Devèze schuifelt. Wie heeft er verleden week Recht en Vrijheid gtlezen Ik heb met fcJ een vergroot glas heel het bladje af- ji gezocht, en kan maar geen verslag vinden over het fameus Een-Mei feestte Ninove. Er stonden er nochtaas vele verslagen in Was het te Ninove dan zoo nietig, dat er geen enkelen den moed had er verslag over uit te brengen. En wie weet hoevelen er onder dat handvolleotje dan r.og liepen die in Oktober aanstaande met nen blauwen crayon zullen stemmen. De Roode zon begint fel te verbieeken en wordt stilaan geel. Geel de Pauselijke kleur Rome het middenpunt van de wereld, waar aiies moet naar toekomen, wil er vrede, een dracht en geluk heerschen. Dit zelfde vodder.bladje Recht ck Vrij heid geeft nog eens een staalken hoe ze de mer.schen willen opzweepen tegen alles wat niet socialist is en aile middelen zijn hun goed. In groote letters staat er boven een artikel De katholieke Minister keurt de schanaaltge heading der Gendarmen goed en daarachter volgt een zooge zegd verslag van eene interpellatie in de kamers door gezellen Nichels en Baltha zar, maar een enkel woordje uit het ant woord van den minister, of een enkel bewijs dat den katholieken minister de houding der gendarmen goedkeurt, is er niet te vinden, 't Is maar een kwestie van de menschen op te hitsen, ziet ge. In Frankrijk zijn de men schen ook opgehitst en 't is niet te verwonderen ook. Der komt daar verleden week nen Russische indivi du cn hij lapt hij zoo maar heel koelbloedig de presi dent omver. Percies of dat de eenvoudigste zaak van de wereld is. Maar allé Le Roi est mort Vive ie Roi. Ze hebben toch al nen anderen, de Franschen zijn nog niet lang weeskinde ren gebleven, hun moeder heeft niet toe gelaten dat ze naar 't weezenhuis gingen. 't Gaat in een huishouden nog altijd zoo gemakkelijk niet. Fred en Pee moesten van Mr Pol, hunnen patroon, naar zijn huisomden muui van zijn ver anda af te wasschen. Als ze een tijdje bezig zijn komt Mme Leonie, zijn Mevrouw, eens zien hoe het gaat. Zou het gaan jongens. Zeker Madame, maar dat wij gene- ver hadden om die muren af te wasschen, 'tzou toch beter en schooner zijn. Wacht, zegt Madame, ik heb er nog juist een flesch staan. Hier probeer maar eens. De genever liep natuurlijk niet langs de muren van de veranda, maar door hun keelgat. Als ze gedaan hebben wordt Ma dame geroepen Hewel Madame, is 't nu niet schoon. Ja 't zulle. Waarvoor het gced is he. iets bewaren. Velleden week heb ik met dien genever onzen hond gewasschen en zeg zoo bij mijn eigen, ik ga hem niet weg doen, 't kan nog voor iets te pas ko- Wat er ook zal goed van pas komen, dat zijn al de politieke trukjes die heeren Liberalen beginnen uit te halen als voor bereiding voor de gemeente verkiezingen. Deze week is te Parijs schielijk overleden den Heer Albert Thomas, bestuurder van het internationaal Arbeids bureau, te Ger.ève. Zijn heen gaan is te betreuren zoowel voor de kris tenen als voor de socialisten, want 't is een van die socialisten die zaken kon zeg gen en beoordeelen zooals ze zijn. Albert Thomas was bezield met breede gedach ten ten opzichte van de Christene Sociale organisaties en Christene Arbeidsbewe- g'ng- Bij het ter pers gaan ver nemen wij dat gezien den buitengewonen bijval welke de dansers van St.Sebastiaan Zondag avond bekomen heb ben, dat zij vriendelijk ver zocht worden, onmiddellijk hunne voorwaarden te zen den aan den Heer Bestuurder van de Folies-Bergères te Brussel, voor het uit voeren van 3 prachtbaletien in de maand e. k. De herhalingen kunnen geschieden te Ninove, op verschillende openbare plaatsen, bij voorkeur "s avonds. En nu adieu tot toeko mende week want ik moet nog eenige kermistaarten gaan bakken,mijne vrouw zit al te vragen wat ze moet gaan halen om een francipanetaart te maken. Toekomende week zal ik U weten te zeggen of de taarten gelukt zijn en of ze goed waren en als er nog een stukje over is, stuur ik het U op. Goeien Sinksen. Sus. Wie gaat er mee In den nacht van Zaterdag 21 en Zon dag 22 Mei e. k. trekt er een groep Maria-vereerders te voet naar Halle. Ver trek om 1 uur 's nachts aan de kerk van de H. Theresia op den Burchtdam. Allo, Nir.ovieters, jonge en oude, van beider kunne, Ons Lieve Vrouwken ver wacht U. Toont door uw talrijke deelna- name aan die schoone bedevaart, dat het katholiek geloof nog fel biaakl in veler hart. Schudden we eens duchtig het stof der dageiijksche bezigheden van onze ziel, geven we ons gansch over aan de gods vrucht tot Maria, ons allerbeste Moeder. Luid en geestdriftig zullen onze Maria- liederen over de VUamsche vlakten en Brabanische gouwen weergalmen. Is de weg soms lang en lastig, welaan, den moed er in gehouden en gesterkt bij de gedachte, onze verdiensten zijn des te grooter. Een vurige Maria-vereerder. Tusschen willen en zijn, tusschen be geerte en werkelijkheid ligt een hemels- breed verschil. Niemand zal ontkennend antwoorden op de vraag, of hij gelukkig wil zijn en nochtans hoevelen voelen zich diep ongelukkig. Aan wie de schuld Vast staat het dat wij allen gelukkig kunnen zijn als we 'c leven willen remen voor wat htt werkelijk is een geleidelijke opgang naar 't eeuwige, blijvende Geluk, onder Gods vaderlijk oog, met Gods ge nade en kracht. En zoo beschouwt een waar christen mensch het leven ook kan hij zelfs niettemin ellende en mizerie, zwakheid en ontgoocheling den vrede des harten bewaren, want hij betrouwt op Gods Goedheid en Voorzienigheid die al les ter. beste schikt. Hoe onbegrijpelijk ook Gods werk hem toeschijnt, toch mag hij zeggen wat God doet is welgedaan Le mensch immers is hier op aarde niet afgescheiden, niet geisoleerd van den Hemel, 'n Blijvende strcomir.g doorzin dert van daarboven uit de gansche schep ping waarvan ze t bestaan en de werking verzekert God trekt onzen levensweg, en helpt ons om hem te volgen. Wij zien maar en kele stappen op dien weg, God ziet hem geheel en gansch, God hetft dien levens weg van eeuwigheid voor ons bestemd. God die goed is, God die ons bemint, God die or.s altijd goed wil d»en zij het dan ook op een wijze die we niet begrijpen die we zelf nooit zouden kiezen. Zoover moet ons gelooi ons brengen dat we ervan overtuig zijn, in alle om standigheden, dat God het goed met ons meent. Dcch zoover zullen we nooit gera ken indien we er niet vurig en onophou dend voor bidden. In ziekte en tegenspoed, scheiding en harteleed, de schittering van Gods Voor zienigheid laten doorstralen. Niet klagen of morren, maar betrouwend aanvaarden en dragen om God. Niet opstaan en vech ten tegen Gods goedheid die nooit ons en de onzen treft dan om een hooger goed Geloof ge dit, en leeft ge volgens dit geloof, dan hebt ge voor altijd het ware geluk gevonden, dat in den Hemel tot vollen luister koint. Zondagdienst der Apotheker». Apotheek open van Mijnheer DE RUYVER. Beverstraat Kalholiek Jeugdverbond Op Zaterdag 21 Mei te 8 uur vergaderen de leden in de zaal De Keizer Bespreking 1- Uitdceling der Uitkaarten. 2Uiteenzetting der werking door Mr Car lier Albert. Het Bestuur. Veloclub St. Christoffil. De leden van onzen club worden er aan herinnerd, dat we een reis naar Hal doen op Zondag 15 Mei a/s(Sinxen) om de alomvermaarde processie van O. L. Vrouw te gaan zien. Vertrek om 1 1[4 uur zeer stipt bij den Heer Gustaaf Van Paepegem Geeraerdsbergsche8traat. Elk lid wordt vriendelijk verzocht den Dinsdag 17 Mei (3* Sinxendag aan de koers aanwezig te zijn, om de orde te helpen handhaven. De armbanden zullen ter plaats uitge deeld worden. Het Bestuur. GEBOORTEN Mannelijk 2 Vrouwelijk 4 HUWELIJKEN Geene. OVER LIJ DENS Magdalena Van Laethem, 38 j weduwe Marcel V. d. Biest, Em. De Molstraat. Frans Jabobs, 50j. Steenweg naar Aalst Een kind van 5 maand, Moederi. Wilt gij blozende en levendige kinderen geeft hun Ener Siroop of Sareoglobine beiden zijn opgemaakt met verdikt ossen bloed en uiterst aangenaam van smaak. Zij geven kracht en gezondheid, zullen u vele ziekten sparen en toelaten fier te zijn op uw dierbaar kroost. Eenig depot APOTHEEK Jos. £>e Huyvet*, Beverstraat, Ninove. De jaarlijksche Mei-Bedevaart ter e»re van O. L. Vrouw van Bevingen, Ney- ghembosch, zal plaats hebben op Zon dag 22 Mei 1932, om 3 uur namiddag. Met Mariastoet za! het wonderbeeld van O, L. Vrouw, Bijstand der Criste- nen van de kerk naar het Heiligdom te ruggedragen worden. De sermoenen van voorbereiding zullen van af 19 Mei gepredikt worden door den Eerw. Pater Aug. Van Steenberg, S J. der Residentie van Gent. De Maria-Vereerders der streek zullen op Zondag 22 Mei daar zijn, voor hun hulde en danklied aan O. L. Vrouw van Bevingen mede te zingen, alsook aan den Calvaar.het lied «O Krinsef den Vlaming* Mme Plas* Van der Eist Gediplomeerde Vroedvrouw Brusselstraat, li Ninove Landbouw Comicie Ninove Kantonnaal Zwijnenkweek Syndikaat Namens het Kantonnaal Syndikaat De Sekretaris De Voorzitter Jos. Hemerijckx Frans Wynant. Namens het Landbouw Cornice De Sekretaris De Voorzitter P. Beeckman. paul Coiyns. Belangrijk Bericht BH Ki M4C1J. TOMAAT W* hebben het genoegen aan da lannbouwbe- voiking \an het kanton Ninove kenbaar te maken dat er dit jaar vreemde jury de atailen ten hoeve zal komen bezoeken en de aangebeden dieren keu ren. Zoo er verscheidene inschrijvingen zijn per gemeente, keuring per wijk. De keuring omvat alle zwijnen van welken ouderdom, geslacht of ras zij ook «ogen zijn ten minste 8 maanden eud. Doe!geschikte dieren op nemen in t provinci» aai stamboek. Kosten de keuring is gansch kosteloos. Inschrijving en inlichtingen bij Jo» Hemerijck* Neuringen Danderwindeke Sekretaris van 't Syn dikaat. Datum van keuring Maandag 23 Mei Bemerking De inschrijvingen moeten binnen zijn ten laatste den 20" Mei en men voege bij deze alle mogelijke gegevens in betrekking tot de in geschrevene dieren, zooals ouderdom,bij benade ring, geslacht, drachtigheid, ras enz,. Aldus goedgekeurd ter algemeene vergadering van 't Cornice op Dinsdag 28 Mei 1082. We maken van de gelegenheid nogmaals ge bruik de aandacht van de Hecrcn veekweekers te jrekken op de groete stal prijskampen welke dit jaar ingericht zijn door de provinciale Landbouw- kamer in ons kanton. En kunnen niet nalaten alle vooruitstrevende landbouwers aan te setten zich te laten inschrijven bij den Heer Beeckman, Se* kretaris van 't Cornice of rechtstreeks bij den Heer Van Den Noortgate, Staatsagronoom, te Aude- naerde. De deelname is ook al KOSTELOOS en biedt aan de minst moderne ingerichte sullen meest kans op prijs. Inschrijving ten laatste 80 Juni 1V32.

Denderklok | 1932 | | pagina 2