il u y n C (Iroole K. K. Img U» Aspelnre Dok Politiek 1 Zesde Jaar fir 22 Ninove 29 Mei 1952 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LUVSTERMAN-LiMAtRg OP ZONDAG 12 JUNI 1932 Middenstandsbond, Ninove Het hoeje van den reporter Prijs per nummer 30 centiemen. ter gelegenheid van de wijding der E. K. Vlag if Ji Pogtcheckrekening (R Luysterman n- 1862,54) n 1( 93 Abonnementsprijs 3 maandei fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVrE Aankondigingen Gewone per rege! 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. voor do dekenij I>'inovo 's morgens Algerneene Communie in de parochiën der Dekenij. Ke'men deel aan het leest de E.K. groepe van Appelterre. Den ierhautemJddergem, Leebtke, Meerbeke, Nederhas- selt, Ni'nove (Bisschoppelijk Coilege, Klooster dei II H. Harten, Dekenij Okegem, Oultre. Pollare, Pamel, St.- vx Antelinks, Voorde. Aspelare. 's namiddags Te 2 1|2 uur Optocht waatna Wijding der Vlag en Plechtig Lof gezongen door a! de Ki uistochte:s met üelegen- heidsseimoen door Z. E. II. Walters, pastoor-deken van Ninove Te 4- 1uur: Tooneelvoorstelling. Wie zich eenigszins met de maatschappelijken organisatie van een land inlaat, of wie zich het christelijk of godsdienstig leven van de menschen ter haite trekt, houdt er een of ander polietieke opvatting op na, en hij is katholiek socialist of liberaal naar gelang zij ne overtuiging hem zegt dat deze gedachte de goede is of niet. Hij zal zijne gedachte verdedigen en de andere gedachten bekampen. Laat ons het feit daar Lten dat voorzeker veel rnensc'nen slechts een gedachte zijn toegedaan voor zooveel zij voorzit n of ondervinden dat het aanhangen van deze of gene gedachte hun het meest ma terieel voordeel kan verschaften want alhoewel in den grond een groot verschil bestaat tusschen de eersten en de tweeden, toch is het eene oorzaak waarvan het andere het gevolg is zoodat oogenschijn- lijk er geen verschil meer tusschen beiden bestaat. Zoowel de eenen als de anderen zullen hunne ge dachte verdedigen en de andere bekampen." En alhoewel onze naoorloogsche bamenleving veeleer gezind is een verstrekkende politieke verdraag zaamheid aan den dag te leggen, toch achten wij het nuttig er op te wijzen hoezeer men zijne ge» dachte kan verdedigen, hoeveel voordeel men zijne partij soms kan verschaffen zonder daarom aan daadwerkelijke politiek te moeten doen. Wij "zeiden zoo even dat veel menschen zich van zulke partij verklaren, omdat deze partij hun het meest materieel voordeel kan verschaffen. Waarom zouden wij katholieke nalaten om ook op deze manier aan politiek te doen WTij kunnen aldus onze partijgenooten steunen, en zelf nieuwe katholie ken winnen. Waarom zouden wij niet, als wij bij voorbeeld naar den winkel gaan, niet liever bij een katholiek onze benoodigheden gaan koopen? Of zou zijne waar minder degelijk zijn dan elders Als wij een vak man noodig hebben, zal deze ka tholieke vakman minder vaardig zijn dan gene andere Dit geldt private personen maar hoeveel meer is ons gezegde niet waar, als wij ons richten tot instellingen die in min of meerdere mate zelf een polietieke kleur dra gen. Als wij katholieken ons tot zulke inrichtingen wenden dan steunen wij die niet alleenlijk maar hechten wij onzen naam aan deze partij, en zetten wij er aldus ande re menschen toe aan hetzelfde te doen. Daar zijn wij katholieken niet op onze plaats dat voelen wij Of is de waar daar zoo degelijk, is het vermaak er zoo groot, of is er de vertooning zoo uitnemend, dat het opweegt tegen de onbehaaglijk heid welke men er gevoelt niet op zijn plaats en in zijn midden te zijn en bijzonder tegen het nadeel wel ke men zich bev ust is te berokke» nen aan zijne partij Daarom katholieken, bezoeken wij onze huizen, steunen wij onze partijgenooten, vinden wij ons verinaak bij hen zoo doen wij ook aan politiek. Drtemaandelijksche algemeene vergadering van den 23 Met 1932 De Voor/., M. Philemon Van Driesche opent deze vergadering met een dank' woord te sturen tot alle aanwezigen die het hunne bijbrachten tot deze bevredigen de opkomst.Hij brengt een treffende hulde aan de nagedachtenis van den betreurden onder-voorzitter, M. Rayin. Luystermane en begroet in zijn opvolger, M. Karei Fransman, de talentvolle en toegewijd, strijder voor de Middenstandszaak. M. Fransman zal eveneens hulde bren gen aan zijn voorganger, wiens plicht besef hij tot maatstaf wil riemen om zijne stappen te kunnen volgen alle po gingen wil hij aanwenden om de organi satie getrouw te dienen, en hoopt dan ook dat de leden hem hunne gewaardeerde medewerking zullen verzekeren. Thans komt de beurt aan M, Albert Van Hecke, hoogieeraar te Leuven, die onder luidruchtig handgeklap door den heer voor zitter wordt voorgesteld. De gekende en geachte spreker heeft het vandaag over een zeer aktueel vraagstuk Onze gedra ging .n Crisistijd Na ons een korte ge sen es voor oogen te houden, behan delt de denaar achtereenvolgens in zeer breede trekken het karakter, de oorzaken en de gevolgens dezer handels crissis, om ons daarna te wijzen op de gedragslijn in dergelijke omstandigheden te volgen. Wanneer M. Van Hecke zijne voordracht waarvan wij hierna eenige uitknipsels ia- ten volgen besloot met een oproep tot al de leden- middenstanders om in diep kris- stelijk zin mee te werken aan de bestrij ding van de krisis door eigen standbewust- zijn en fierheid, door eigen standbezorgd heid en betrouwen mocht hij een lang durig applaus in ontvangst nem?n. Geen wonder ook, want Z'jne prachtige uiteen zetting had diepen indruk gemaakt bij zijne toehoorders. En toch betreuren wij dat e' nog altijd een te groot getal le den gevonden worden die maar te gemak kelijk op deze vergadering afwezig blijven en onder een niet- noemenswaardige rede hunne verontschuldiging later bij het De- stuur komen aanbieden. Kwamen zij maar eens de kans wagen, wij zijn de overtui ging toegedaan dat zij in de toekomst re gelmatiger de vergaderingen zouden bij wonen en aldus toch eenmaal het hunne zouden bijdragen tot den bloei en groei i r Middenstandsbeweging in onze stad. D( ze vergadering werd besloten met de kiezing van M René Luysterman tot nieuw bestuurlid, en met eenige mededeelingen van bestuurlijken aard, om ten slotte, op voorstel van ten werkend lid, akkoord te komen een huidetelegram a^n Staatsmi nister Van Cauwelaert, burgemeester te Antwerpen, voor zijne koene houding in den Vlaamschen strijd te sturen. We laten hi>r eenige uitknipsels volgni van deze Vet rijke voo* dracht. Na eenige algemeen', beschouwingen sluit de spreker zijn inleiding, met volgende zienswijze Dit is een eerste les welke uit de crisis moet gehaald worden. Vooruitzicht vor ming, in tijd van economischen bloei, van een crisisfonds dat dient gevoed vooral door dez: organismen die. zooals de elec- triciteitsmaatschappijen, kolossale winsten verwezenlijken, en door den aard zelf an hun bedrijf betrekkelijk weinig arbeiders benuttigen en bijgevolg slechts kleine so ciale verplichtingen te dragen hebber. I)e Heer Van Hecke ontbeedt thans hei karakters van de huidige crisis en wijst erop hoe de beruchte theorie van Malkus werd gelogenstraft door de feiten. Doch de snelle vooruitgang op weten schappelijke en teschnisch gebied, gedu rende de laatste honderde jaren, heeft de economische evolutie in een garsch tegen overgestelde, van wt in de 18 eeuw het geval was, richting gestuurd. De XlXe eeuw, en vooral de XXe, zijn gekenmerkt en beheerscht door het invoeren en vera! gemeenen van de drijfkrach*, anuttlgd in stocmmachienes en motoren gedreven door middel van eleclriciteit, perslucht hydraulische kracht gas, benzine welke drijfkracht de menschelijke krachten voort- brengingscapaciteit op echt reusachtige wijze heeft vergroot. N'iet enkel hebben de verkeersmogelijk- heden te land, te water en in de lucht de volkeren, in geographisch opzicht, dichter bij malkaar gebracht, maar zij hebben die geleidelijk economisch gesolidariseerd üverzeesche landen zijn het eene van het andere afnankelijk geworden tot het aan schaften van levensmiddelen, grondstoffen afgewerkte producten van allerhande soort. De landbouw, die vroeger zijn toevlucht moest nemen tot handen en dierenar- beid, is geïndustrialiseerd geworden en wormt thans voor de nijverheid door het invoeren van landbouwmachines, kunst matige meststoffen, enz., een onmisbaar afzetgebied. Veronderstel nu dat, zooals het -eitelijk het geval is geweest, de land- bouwstaten namelijk N. en Z. Amerika de Lonaulanden tengevolge van over productie. of zoo ge wilt, bij een plotselin ge vermindering van verbruik, van hun producten niet meer afgeraken en zich ver plicht zien met verlies te verkoopen, dan hebben de gevolgen dezer landbouwcrisis een onmiduellijken en gevoeliger weerslag op de nijverheid, die min bestellingen ont vangt werkeloosheid treedt in en breidt zich geleidelijk uit. Verkeer en handel lij den er onder. De concurentie verscherpt. Winsten nemen afloonen en salarissen verminderen. Met een woord, de inkom sten van eenieder en met een zijn welstand en bijgevolg ook zijn uitgaven krimpen gestadig in. De crissis wordt algemeen zij verbreidt zich over heel de wereld, over alle takken van de economische bedrijvig heid, over alle standen- Dit is wel het karakter, waardoor de crisis van de vorige verschilt en die in he vigheid overtreft. Internaiionaliseering van het ruilverkeer mechaniseering vanalle bedrijven, massale en gestandardiseerde productie zijn de hoofdfactoren geworden van de wereldeco nomie, waarvan het evenwicht onvetmij. delijk in gevaar gebracht wordt door elke storing van hun normale verhoudingen. Zoo is het dan te verklaren dat gebeurte nissen, buiten onze grenzen, ons beroep, onzen stand, onvermijdelijk ook onze na tionale en persoonlijke belangen beïnvloe den. Daaruit volgt dat, zonder internatio nale verstandhouding en samenwerking, noch spoedigi beternis, noch volledig her stel van den huidigen berooiden toestand te verwachten is. Als voornaamste oorzaak van de crisis mag vooropgezet worden kortzichtig egoïsme, steeds uit op inpalming van groote winsten en verovering van invloed, mag vooropgezet worden als een besten dige en de voornaamste oorzaak van deze economische ramp. Dezelfde drijfveer grooter winst door verlaging van den initomprijs die vroeger jaren geleid heeft tot lage loonen, lange werkdagen, vrouwen- en kinderarbeid, heeft de nij ver heid er toe aangespoord zich zooveel mogelijk te bevrijden van den handenar beid. In plaats var. wetenschap en techniek- in dienst te stellen van de gemeenschap, stelt men heden vast dat zij gemonopoli seerd zijn in de handen van enkelen. Tijdens der, oorlog is in Amerika, en na den oorlog in Europa, de productie capaciteit zoo geweldig toegenomen dat, vergeleken met deze van 19DOzij bijna verdubbeld is. De wereldproductie van tarwe is gestegen van 65 tot 115 millioen ton deze van het staal van 35 tot 115 millioen ton. De tonnenmaat van de zeeschepen is binst dezelfde spanne tij is opgevoerd van 36.000 000 tot 107.000.000 ton. Hat productievermogen is dus ongehoord gestegen. Kon men ook hei verbruiksvermo gen niet doen stijgen Wat moeten we den k n over de Amenkaansche theorie, over de theorie van Ford Dit economisch stelsel heeft faljiet ge maakt in Amerika, het land dat nochtans de meest voordeelige voorwaarden veree- nigde om het wel! ukken dezer proef aan te durven. Om het verbruiksvermogen van de massa op zijn hoogste peil te bren gen, werden hooge loonen uitbetaald en verkoop op krediet ingevoerd, onder den kreet van Ieder zijn auto, zijn badkamer, zijn telefoon, zijn radio- Thans zijn er acht millioen arbeiders die dagelijks ïu de rij moeten suan om van de openbare of pri- vate liefdadigheid brood en soep af te smeeken, in afwachting dat ze het met ge. weid opeischen. De middelen tegen de crisis Plicht en belang gebieden ons aan de nationale solidariteit, aan de standssoli- dariteit in christelijker zin mede te wer ken. Meer en meer moeten wij er ons van doordringen dat onze private en stands- belangen innig verbonden zijn met en afhankelijk van deze der andere standen, dat zij een onderdeel uitmaken van de algemeene belangen van de Belgische ge meenschap. Ook aarzel ik geen oogenblik te verklaren dat, moest ik de overtuiging hebben dat eischen gesteld door de Mid- standsbeweging nadeelig zijn voor de ar beiders of landbouwers, deze eischen in mij een tegenstrever zouden ontmoeten. Maar daar hoef ik niet voor te vreezen het programma van de katholieke Midden standsbeweging is opgemaakt in den geest en inliet kader van een echt christelijke standsverbroedering. Geen gelegenheid mogen wij laten voorbijgaan om ons aan te stelien als verdedigers van de belangen van de andere standen en ook om van hen te bekomen dat zij onze belangen zouden steunen en voorstaan met dezelfde bezorgdheid alsof het ging om hun eigen betrachtingen. Om dit doei te bereiken is het noodig dat tusschen de standsorgani- saties rauwere betrekkingen zouden ent- staan eri meer gelegenheid voor samen komst tot bespreking van onze wederkee rige programma's en zienswijzen. Daarop zou nauwkeurig geantwoord worden, indien het indexcijfer de juiste en volledige maatstaf was van de normale huiselijke uitgaven. Maar dat is hij niet, om reden dat niet alle belangrijke facto ren daarin zijn opgenomen ofwel dat zij er niet in voorkomen naar verhouding van hun belangrijkheid. In vele bedrijven zijn de loonen reeds gezakt. En hier komt vooral de Middenstand, de handelaar, in 't gedrang. Hij wordt er van beschuldigd de oorzaak te zijn dat de duurte van net leven grooter is dan deze die overeenstemt met de groothandelsprijzen en de land- bouwmarktprijzen, d.e meestal onder of dichtbij het vooroorlcgsche peil staan. En natuurlijk doch ten onrechte dient dit a Is stokpaardje om de afschaffing van Vervolg op 2* blad. mei ze te spreken dat ze fier zijn omdat zij ze niet kennen en omdat ze een vreemde taal kunnen radbraken. En dan een tweede soort die dat hoort en ziet en gebeuren laat zonder de hwaa beest e iageu Repot ter. Mijnheer de pastoor, zei ik. vandaag kom ik u eens inlichtingen vragen over Reporter, beet hij mtjaf, ik geef geen inlichtingen aan niemand, over niemand ze komeu u vertrouwelijk iets vragen en z« loopen 't algauw overzeggen, bijzonderlijk ais ge niet veel geboft hebt Jamaar, mijnheer de pastoorzei ik, t en is voogeenen trouw en 't en is voor geen meid.,.. Dat ts wat anders, zet de pastoor. 7 Is over een reisje da! wij zonden willen doenenkele vrienden ondereen met kermis. Ah ja zti de pastoor, dat is tegen' woordig n de mode Alwie zichzelf respec teer d en wil gerespecteerd worden, moet met de kermis voor enkele dagen de stad uit Welja, mijnheer de pastoer, zei ik, dat is nu de mode. Zehtrzeker, zei de pastoer en 'tis nog de slechtste aller moder. niet Dat gj er ook partisan van zijtt mijnheer de pastoor 'k Wil zeggen, zei de pastoor, dat het een mode is die haar goede kanten heeft terwijl er veel modes zijn waar niet meer goeds aan is dan aan 'n geplekten appelcten Zeker, zeker, zei ik, en 't is daarom dat ik eens wou vragen.... Bijvoorbeeldge kunt zoo heel deftig uw armoede of uw gierigheid gaan verber gen enge kunt heel gerust bij aide vilen den en kennissen van den buiten naar de kennis gaan zonder gevaar van tegenbezoekt gekte de pastoorI an de kwade kanten zul- len wij ntet spreken er wordt al kwaad gei oeg gesproken in de wereld Bij ons is het geen piantrekkerijzei ik 7 is een eenige gelegenheid om eens iets te zien en wat ie leer en... Zeker, zei de pastoor, en hij gekte voort a wij reizen om te leeren is een oud- gekend liedeken... En gij die zooveel gezien hebt xoudt ons kunnen inlichten, voleinde ik. Ik heb Holland, EngelandDuitsch- land, ZwitserlandItalië en Frankrijk ge zien... zei de pastoor. Ja maar zoo verre zullen wij niet ge raken hier ten lande Ik heb in Belgie de zeekust gezien, het Meetjeslandde Kempen, de Maasvallei, de Ardennen, de kool mijnstreek van 't Walen land.,.. wat ts het dat gij zoudt willen zier,., vroeg de pastooy. Ik weet ik niet wel, zei ik zoo iets typisch, iets dal ge overal en alle dagen met ziet... Ah zei de pastoor, als 't zoo is moet ge uw geld buiten Ninove niet verleren laat de menschen hier nen cent verdienen t gaat al slecnt genoeg... Is er hier zoo iets bijzonders te zien, vroeg ik verwonderd Hoogten en laagten, rivieren,bosschen, velden en weiden, prart' cnumenten en schilderachtige hutjes, Hf be soo omtrent overal, dat is zooiets alleaaagsch.... enkel kwestie van een beetje min of een beetje meer. Maar Vlaanderenen ook alle hoeken >an Vlaanderen heeft iets van zijn eigen, iets dat gij elders nergens in de wereld vindt. Iets waar niet genoeg reklaam voor gemaakt is anders kwamen de volkeren tan hei Oosten en het Westen dat phenomezn be zichtigen. Ongeltikkigkijk is die eigenaar digheid stilaan oan 't verdwijnen, gelijk de windmolens in Holland, en gaat Vlaande ren binnen enkele jaren weer een zeldzaam heid armer zijn... arm Vlaanderen, zuchtte de pastoor. En wat is dat, mijnheer de pastoor, vroeg ik, dat wonder iets dat wij niet ver moeden, en dat ook hier ie vinden is Een mensc hensoort is dat, reporter of liever twee menschensoorten Twee menschensoorten, mijnheer d» pastoor, eet ik, en ik keek gelijk zot... Ja, zei de pastoor een soort men schen. menschen van de streek, geen vreemde lingen, inboorlingen, wiens voorouders de zelfde muis, dcnzelfdeu kiel, dezelfde klom pen gedragen hebben als de onze en die de taal misprijzen aan hun streek bij zooverre dat ze hunnen mond niet willen vuil maken I I Sfrtkrr onderzoekt vervolgens hoe ons 'and er tal toe komen handel eu nijverheid te doen het opbloeien- Alles komt ten slotte neer op een zoo laag tnogelij- ken kostprijs. Hoe laag stillen de loonen dan zr.J- ken <i Üe loonen zullen niet verlaagd worden bene- den een peil dat ontoereikend is voor een behoorlijken levensstandaard. Welk is de levensstandaard W'attt het komt er niet op aan of het nominaal bedrag van het loon, het getal franken, is gezaki maar u el of de koopkracht van den frank is gezakt of gestegen. Nu de koop kracht van den frank is verhoogd, het leven is beter koop geworden. o Met hoeveel ten honderd I

Denderklok | 1932 | | pagina 1