Bemint uw profijt Pauselijke missie-intentie voor de maand Juni Merriekeuring Omschrijving Ninove STAD EN OMLIGGENDE KLOKKEKLANKEN. Te koop VEEBASCUUL Sportnieuws. Uitverkoop Bedevaart van het Bisdom Gent naar Lourdes Piano's Automalique. SCHOONE OCCASIE Omer De Smet-Van Impe, Kerk der H. Theresia Brusselstraat, Nirjove. Landbouwbelangen Al NO Jos. £)e Ruy ver, Oullrc-Leebeke 4 spelaere mm bieder/tas sell Orde der Goddelijke diensten Zondag 5 Juni 6 uur, gelezen mis. 7 1[2 uur. mis voor Mr Hector Van Lierde. 9 uur, gelezen Hoogmis. Maandag, 7 1|2 uur, mis ter eere van O.L. Vrouw en de H.,Coleta. jKerkgangmis Dinsdag, 7 1(2 dertigste voor Mr Jos. Kieckens Woensdag, 6 1|2 uur, mis ter eere van de Heilige Theresia voor een bijz. intentie Donderdag, mis voor M. Anselmus Van m. Vrijdag, 6 lj2 uur, mis voor M. L*uis Walt niel. Zaterdag, 6 1|2 uur. mis voor Mr August Van Isterdaele. Alle avonden te 7 1|2 uur, Lof Smm En daarom pogen zijniet zonder aan vankelijk succes den lagen strijd tegen God te verbinden met den strijd voor het dagelijksch brood, met het verlangen naar particulier bezir, naar een billijk loon, een passende woning, naar de levenspostite ten slotte, welke menschwaardig is. Voeg hier nog bij, dat zij, elke grens overschrijdend, de wettige begeerten der natuur met de ontketende hartstochten op één lijn willen stellen,in zooverre dat met hun goddelooze leerstellingen er. inrich tingen schijnt overeen te stemmen. Alsof de door God vastgestelde eeuwige wetten de menschen van hun geluk zouden aflei der., terwijl zij er juist de zekerste bewer kers en waarborgen van zijn. Alsof de menschehjke krachten met de middelen der moderne techniek tegen den almach. tigen wil van den algoeden Opperheer.een nieuwe en betere orde van zaken tot stanc zouden kunnen brengen. Nochtans schrijft, Zijne Heiligheid,mo gan wij een onwrikbaar vertrouwen stel len op de Voorzienigheid en anderzijds zien Wij met voldoening den prachtigen bloei der Katholieke Actie over de gansche wereld. Vervolg aanstaande week Samengestelde Meststoffen Iedere landbouwer weet wat een sa mengestelde meststof is dat is namelijk een mest tof, waai in onder gemengden vorm twee of drie vruchtbaarmakende bestanddeelen voorkomen, de stikstof nog al dikwijls gelijktijdig onder salperterzu- ren en ammoniakalen vorm. He samengestelde meststoffen kunnen tot twee hoofdklassen terug gebracht worden, namelijk tot mengmesten be- stemd voor de vlinderbloemigen planten en de weiden, waarin gewoonlijk geen stikstof voorkomt, er voor de andere gewassen, waarvoor wel stikstof gebruikt wordt. In het eerste geval geldt het een tweeledige, in het tweede g< val een drie ledige mests Wanneer n mengeling toegepas wordt van sylv.rïet kai "t en staalslak of mineraal basisch gebruikt men altijd nagenoeg een dubbele hoeveelheid potasch dan fosfaatmest. Bij voorbeeld voor klavers en weiden mengt men min stens 100 tot 150 kilgr. sylviniet kainiet 000 tot 1000 kilogr. slak of mineraal fos faat B. Voor de drieledige samengestelde meststoffen mengt men bijvoorbeeld 1 tot 2 eenheden salpeterzure en 2 tot 3 eenheden ammoniakale stikstof met 4 tot 5 eenheden potasch onder vorm van chloorpotasch of zwavelzure potasch. De totale hoeveelheid samengestelde meststof wordt bepaald naarvo'gens het nagestreefde doel, het verbouwde gewas, en den graad van uitputting van den grond. Wij raden aan de mengeling niet langen tijd vóór de uitstrooiing te doen, en die meststof tot aan de uitstrooiing op een droge plaats te bewaren. De missie- intentie voor de maand Juni zet ons aan, ons werk en ons gebed op te dragen voor de inboorlingen van Centraal Amerika. Door Centraal Amerika worden hier bedoeld al de landen van de Noorder grens van Mexico af, tot en met de repu blieken van Colombië en Venezuela, even als Guyana in 't Zuiden. De reden waarom de beteekenis van de benaming zoozeer uitgebreidt wordt, is dat de oerbevolking van al die gebieden tot denzelfden stam •chijntte bchooren of althans tot stammen van zeer nabij verwant. Onder de blanken die deze staten be volken. vormen de katholieken er de groote meerderheid. Ook vele van de In dianen, die in aanraking geweest zijn met de Blanken hebben de katholieke godsdienst omhelsd of zijn met naam katholiek,andere «tarnmen daarentegen blijver, verstokt in hunne afgoderij en bijgeloot. Voor dien toestand zouden wij verschil lende redenen kunnen aanwijzen 1.) De koppigheid van de inboorlingen en een gewisse ingeboren fierheid, 2) De verwij dering van allen omgang met de Blanken of toch met de goede elementen van de blanke bevolking. 3) Het groot getal talen die een groote hindernis voor het aposto laat blijven. 4) Een ander hindernis is het klein getal missionarissen. Voeg daarbij nog het slechte voorbeeld van de beschaafde bevolking en de voort durende revoluties. Bidden wij dan deze maand voor de in boorlingen van Centraal Amerika, opdat zij zich tot den waren godsdienst zouden bakeeren. en in dien godsdienst mogen opgroeien tot ware christenen. Den 9 November 1920 verleende de Heilige Penitentiarie een aflaat van 300 dagen aan de leder, van het Apostolaat die voigend gebed zouden lezen voor Centraal Amerika U goederlierenste Maria, toe vlucht der zondaren, steun or.ze smee kingen en bid uwen Zoon, dat de Almach tige God de ongerechtigheid wegnerne uit de harten van de heidenen, opdat zij hun ne afgoden verlaten en zich bekeeren tot den levenden en waren God en zijnen eeni- gen Zoon, Christus onzen God en Heer. Mogen allen, die beelden aanbidden, be schaamd worden. Evenals zij die steunen op h unne afgoden. Laat ons biddfn God, die wilt dat alle menschen zalig worden en tot de kennis komen van de waarheid, zend, bidden wij werklieden in uwen oogst, en geef hun met volle betrouwen uw woord te spreken, op dat hetgeen gij ons geleerd hebt, zich snel moge verspreiden en moge verheerlijkt worden, en alle volkeren U mogen erken nen, TJ, eenigen waren God, en dien Gij gezonden hebt, Jezus Christus, uwen Zoon onzen Heer, die met U leeft en re geert in de eeuwen der eeuwen. Amen. van 2 Juni 1932. Wedstrijd van Merrieveulens van 2 jaar. 1' prijs Wed. Haelterman Fr. Ninove, met Espérance, vos. 2- prijs D'Haese Honoré, Herzele, met Vos. 3'prijs van Heghe Joseph, Nederhas- selt, met Bertha, bruin. 4' prijs Van Acker Ph., Ninove, met Fougère, vos. 5' prijs Weduwe De Decker Pieter-Jan Oultre, met Paula, bruin. Merriën van 3 jaren. 1' prijs De Clercq Ch., Meerbeke-Nino- ve, met Herseuse de Clermont, blond. 2' prijs De Vos Emiel, Pollaere, met Elza, blond. 3' prijs Varden Haute Cam., Ninove. met Florette, blond. Merrien van 4 jaren en meer. 1'prijs an Acker Ph., Ninove, met Agonne. 4 j. bruin. 2 prijs Van Paepeghem J. Ninove,met Cahne. 5 j. blond. 3' prijs an Paepeghem J.,Ninove, met Jeanne, 8j. grijs. 4' prijs De Vuist Philemon. Oultre, met Julie, 4 j. vos. 5' prijs Goessens Philemon, Oultre,met Bertha, 4j. blond. Bewaringspremie aan De Kegel Karei, Ninove, met Era, 10 j- bruin. Vander Speeten Kinderen, Okegem met Pouilette, 12 j. bruin. De Veyer Lucien, Santbergen, met Fannie, 6j. schimmel. Wydock Gustave, St. Lievens-Hautem, i met Suzanne, 6 j. bleek-vos. Allo, Allo. Deze week ge beurd te Aalst in 't lokaal der roodjes Niet gezien maar hooren zeggen Op een vergadering heb ben ze gesproken en gerede twist en gewerkt met door slaande bewijzen. En ze hebben zoodanig doorgesla gen dat ze er nen doktoor hebben moeten bijroepen. En dat zijn mannen die zoo gereed zijn, alles te gaan uitbazuinen van 't geen ze van een ander weten en zien. Allo, Allo. Over eenigen tijd afgeluisterd in de statie van Denderleeuw. Een pastoor had met zijn con- greganisten op bedevaart geweest waar schijnlijk naar Oostfvker i. Er kwamen twee roode leiders van Ni nove do trappen af en zien den E. H. met zijn volk. Zie zegt den eenen, ziet gij dien b daar gaan met allemaal zijn poelen, dat ze t van een ander moesten zien. En ze zijn tegnn den godsdienst niet hoor Maar kabassen op priesters en pas toors, dat wel Allo. Allo. Hebt gij deze week de ver. slagen van Kamer en Senaat zittingen eens gelezen. Dan weet gij ook het fijne van M. Van Dieren senator voor de fronters met zijn fransche menu's en al zijn an dere fransche complimenten, En dat wordt er besproken in den Se naat a. u. b. Ik vraag dat er den toeko menden keer een keukenmeid bijgeroepen worde, om te zien of dat Zondagdienst der Apothekers Apotheek open van Mijnheer i DEEUYVER. Beverstraat Katholieke Oud-Strijders. len gevolge van onvoorziene omstan digheden is de prijsbolüng bij makker P. Verbeiren uitgesteld tot zaterdag 11 Juni te (1 1/2 ure 's avonds. Veloclub. St. Christoffel Wij noodigen dt leden van der club vriendelijk uit. den uitstaprit n Ter Hulpen kampioenscl ap van België p Zor.dag 12 Juni a/s te willen medema ken. Vertrek te 8 uur zeer stipt bij den Heer an Muylem Burgdam Nr. 70. De afstand bedraagt 80 km. heen eii te rug. De deelnemers aan dezen uitstap worden verzocht zich te voorzien van een rijwiel in goeden staat en eten mede te nemen voor ten minste een ontbijt. In geval slecht weder wordt de reis verdaagd. Het aangegeven uur wordt als juist vertrekuur aanzien. Ieder deelnemer reist op zijn eigen verantwoordelijkheid. Het Bestuur. het nen goede menu is. d'er is zooveel He mensbhen, hebt gij 't woord a! ge hoord van den Paus, al gelezen zijn nieu wen brief. Geen oplossing van den crisis zonder boete en gebed. En de Paus heeft gelijk ook. 't Is cris:s, en iedereen klaagt putten in den grond, en 't is slechten tijd, en wek gaat niet, en der is armoede. De daguren en 't eten moeten verminderd worden. Een ding wordt er niet verminderd 't Plezier... 't Genot. Gaat 't Zondags eens uit, of naar den ee^en of anderen kermis. Daar.zult gij moeilijk zien dat 't crisis is en er weinigen hooren van spreken. Kristenen laat de Paus zich niet vruch teloos tot ons richten, willigen wij zijn verlangen in. Weet gij dat er gevraagd werd gedu rende de oktaaf van het Heilig Hart en deze duurt lot Vrijdag toekomende ons eigen eens een strenge boetedoening op te leggen, door geen ontspanning te zoeken naar geen feesten, tooneelen of kinemaV te gaan, Wie gaat er toonen een ki isten mensch te zijn. Allo, Allo. Hier den omroeper. Deze week is er te Ninove iets formidabel gtbrurd. Er is een fronter die ep zijn huis een J-'ranschdak geplaatst heelt. En dit wil fronter zijn, en het monopo- lium bezitten van al wat Vlaamsch is. Wat zullen de roodjes r.u zeggen L*van dien pastoor uit een onzer na- burige buiterigerreenlen, waar ze over eenigen tijd zooveei wisten op te vertellen. Niettegenstaande hun laster en hun leugens is hij op zijn post gebleven. Hun laster intrekken daar is tot hiertoe niets var. te hooren geweest, maar de gevolgen zijn niet achterwege gebleven, want 't schijnt dat ze na dit feit al menigen van hun vroegere volgers hur, den rug hebben zien toekeeren. Hoe beter ge een mensch leert kennen, hoe meer ge zijn gebreken ontdekt. Dat ondervinden de roodjes tegenwoor dig alle dagen. Allo. Allo. Weet gij wie er tegen woordig in nesten zit te Ninove Neen Wel. De Blauwtjes,... Ge moet weten, dit jaar is er kiezing, en dan nog gemeentekiezingEn veranderd sinds de laatste verkiezingen. Vele kapitalen gingen den dieperik in. Ec-n vriendschappelijk ak koord met ander denkenden kreeg een on verwachte wending. En velen ondervonden de werkelijkheid van het spreekwoord Vee! beloven en weinig geven. Doet de zotten in vrede ieven Gevolg Zooveel grid kan er niet besteed wor den om stemmekens af te koopen. De koop op een kartel is diep gezakt. Deze die ondervonden hebben- dat er van al die schoone beloften niets in huis komt, zul- ]en de oogen wat verder opentrekken. Allo, Allo. 't Schijnt dat er te Nino ve nen nieuwen boodschap per is aan de stad, en daar het kiezing te weeg is, heeft hij nen helper. En 't en is geenen kleinen brol hoor. t is iets uit de chike we reld. Welk volk behoort er tot de chike wereld.... het meest. Doktoors en notarissen. kAllo, Allo. De woorden van den Paus niet ver geten he Toon r u eens dat er nog oprechte kris tenen zijn. Sus. Moeders. W ilt gij blozende en levendige kinderen geeft hun Ener Siroop of Sarcog-lobine beiden zijn opgemaakt met verdikt ossen bloed en uiterst aangenaam van smaak. Zij geven kracht en gezondheid, zuilen u vele ziekten sparen en toelaten fier te zijn op uw dierbaar kroost. Eenig depot APOTHEEK Beverstraat, Ninove. Door een auto aangereden. Zon dag avond, rond 8 uur, kwam in de Geeraardsbergscbestraat een verhuisauto gereden, die bestemd was voor Brussel. Uit tegenovergestelde richting kwam ook n heerenauto afgereden. In het uitwijken van den verhuiswagen slipte deze tot kort tegen het voedpad. De 10 jarige knaap Arthur Debbaut, welke daar juist voorbij Kwam werd door den slijkweerdcr ten gronde ges'agen. en bekwam een gapende wonde aan het hoofd. Bijge- loopen personen hebben het knaapje bij een naDurigen apetheker gedragen, waar het de eerste zorgen ontvangen heeft. te werken er in gelukken het vuur te over meesteren maar van gansch het huis bleef er niets meer over. Men schat de aangerechte schade van het huis «n de meubelen welke vernietigd werdI op eene som vin 75.000 fr. geluk- kiglijk bestaat er verzekering. De oorzaak van den brar.d is onbekend. De politie heeft het noodige otiderzsek ingesteld. Brand. Dinsdag namiddag, rond 4 ure 30, is er brand uitgebroken in de woning van den timmerman Leopold De Wael, wo nende Leebekestraat. te Oultre. Het'vuur werd opgemerkt door voorbijgangers wier aandacht g 'rokken werd door een stei en bran lgeuiOp datzelfde oogenblik b oegen de vlammen reeds boven de wo ning. Talrijke geburen snelden toe om een band toe te steken, want er kon niet gerekend worden op een pompiers korps,zoodat het blu-schen morst geschie- den met emmers water, hetgeen niet al te veel kon helpen. OndertU8schen bad het vuur zulkegroote uitbreiding genomen dat men in het onmogelijke was rog le kunnen helpen aan redding. Men heeft zich genoodzaakt gezien de aanpilende muren van het achtergebouw in te stuiken, daar er op u.e plaats n een gedeelte strooi was opgestapeld. Verder moes men zich be palen tot het vrijwaren der woningen van de gebu-en, waarin men dan ook gelukte. Het binnenete van het huis is uitgebrand, maar dank aan het moedig optreden van de bereidwilügen, kon het vuur geen verdere u tbreiding nemen en was het gevaar geweken na twee uren krachtdadig werken. Van den inboedel is er bitter weinig kunnen gered wor den. Wat het droefste is van alles, is dat ue tamillie dakloos is. Doch er was non een goeden i ant aan zekere Petrus an Beriamont kwam den geteisterde vinden, hem meldend dat zijn huis ter zij r e beschikking :s tot hij opnieuw ezn eigen onderkomen zal hebben. Er zijn toch noch edelmoedige menschen. De oorzaak van den brand is niet ge kend en de schade beloopt op 8ü.000°fr. gedeeltelijk door verzekering gedekt. Merk Moniquet Fransolet in goeden staat wegende tot 1500 kilos met afdrukking van tickets. In de Groen Poort. Ninove Van zijn paard gevallen. Petrus Coppens, wonende Nederwijk, Ninove, is in dienst op de hoeve van Albert De Duffeleer. Hij kwam met* een paard naar de hoeve gereden, doch door een ver keerde beweging stuikte het dier, met het gevolg dat de jonge man er af viel en met het hoofd op de straat terecht kwam. Met een groote hoofdwonde werd hij opgenomen en naar de ouderlijke woning gevoerd, waar hij geneeskundige hulp ontvangen heeft. Volksverheffing-Burchtdam Al wordt er tegenwoordig geen reklaam gemaakt vooi de Cinema van St. There- siaparochie doch is het alle Zondagen Kin lervertooning om I 1|2 uur, Kampioenschap van Ninove met den dikken bal op Zondag 6 Juni. Heden Zondag,<->m 2 uur namiddag dus gaat liet Kampioenschap van Ninove, in gericht door de Si Jorisvrienden, door. Iet belargstelling zien de vele supporters van dit schoone en meer en meer gewaar deerde sport, de iutte te gemoet. Het mag gezegd er is schoon sport in 't verschieten we durven het hier bijna niet voor een of andere ploeg opnemen. Ons inziens heeft de ploeg De Backer veel kans het te halen, alhoewel de ploeg Lievens er sterk voorstaat en de ploe» erbeken zijn besie krachten zal inspam nen om den prachtigen beker naar de Geeraardsbergschestraat te brengen. W ij wenschen aan allen goeden moed de kansen zijn verdeeld. Supporter. Uitscheiding van bedrijf. van ellegoederen, mans en kinder- kostumen pardessus groot en klein Huis Croisé Graanmarkt. 22 Ninove Mme Plas-Van der Eist Uediplomeerde Vroedvrouw Brusselstraat, li Ninove van 3 tot 11 Augustus ijf bijzondere treinen worden voor die Bedevaart ingericht, waarvan er twee bij de heen en terugreis een stilstand hebben te Ninove L Witte Trein Rechtstreeks Lour des en terug met 200 zieken en 200 pel grims KRIJS der plaatsen in Belgisch geld. 2' klas 620 frs 3 klas 400 frs. Voor de leden der spaarkas. 2' klas 583 frs. 3' klas 380 frs. II Groene Trein langs Lisieux bij de heenreis en Parijs-Montmartre(H. Hart bij de terugreis. PRIJS der plaatsen in Belgisch geld. r 2" klas 730 frs. 3" klas 495 frs. V oor de leden van de spaarkas. 2' klas 635 frs. 3' klas 471 frs. Inschrijvingen te nemen bij den gewes telijken afgevaardigde Statiestraat, 36, Ninove, tot 8 Juli. Tusschen twee buffers. Frans De Roeck, wielrenner van beroep, had het koersen stop gezet voor korten tijd, en was gaan wei ken aan de spoorbaan te Loth. Op een gegeven oogenblik werd zijn linkerhand gepletterd door de buffers van twee wagens. Men heeft alle moeite moeten doen om den ongelukkige uit zijn droeven toestand te kunnen verlos sen. Drie vingers waren platgedrukt, 't Was ook dezelfde renner welke verleden jaar in een wedstrijd te Denderbelle een schedelbreuk had cpgeloopen. Brand Dinsdag avond rond 9 uren is een hevi ge brand uitgebroken in een werkmans woning gelegen op het gehucht Terbert. Twee personen die daar voorbij kwamen zagen in de verte dat er rook opsteeg uit de woning van Petrus Guns dag looner van beroep. Dadelijk gaven ze het alarm en riepen de menschen uit de geburen om een handje toe te steken en de reddingswerken werden aangevangen maar op korten tijd was het bovenste gedeelte van het huis in lichte laaie vlammen herschapen. Men be gon met te redden wat er te redden viel doch kort daarop hoorde men reeds dat het bovenste van het huis al brandende op de eerste verdieping terecht kwam. Wat ei in de beneden verdieping voor handen was kon dan ook uit de vlammen worden ontrukt, doch het vuur nam zulke gevaar lijke uitbreiding dat er moest gewerkt worden om de aanpalende huizen te be schermen. Gelukkig kon men na twee uren hard Merk Pascal te koop of te huren bij jozef Cap- priau, üt.l'ieterstraut, I.Meerbeke Fe koop Salon-Fumoir, canapé, j 't zetels, 2 stoelen, meubel en ta feltje. Zoo goed als nieuw. Ztch te bevragen ten buretle van het blad. Verkoop met verminderde prij zen schoone moderne ceramieke vloeren van af 40 fr. de mt; faience tegels met geslepen randen van af oo fr. de mi, voor het bezetten van muren en schouwens groote keus allerlaatste nieuwigheden in faien ce plinten, bloemen en toebehoor- ten, -d OjO beterkoop dan de ver ouderde modellen onzer concur renten. Komt eens zien, wij hebben al tijd eene echte occasie voor u in magazijn, zoo noodig alles gepla- ceerd door beste stielmannen. Statiestraat, Haeltert. TOMAAT fcovea «Uur

Denderklok | 1932 | | pagina 2