Dl (iroole K. K. bag le Aspclare Liberaal gedoe. Zesde Jaar i\> 24 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad ft. LUYSTiRMAN-LIMAIRi OP ZONDAG 12 JUNI 1932 I De Middenstand groeit, ver sterkt door de crisis De Encycliek Caritate Christi Het hoekje van den reporter ter gelegenheid van de wijding der E. K, Vlag VOOR HET Postcheckrekening'R Luysterman n-1862,54j KANTON NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 3 maande; tr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. voor de Ninove 's morgens Algemeene Communie in de parochiën der Dekenij. Nemen deel aan het ieest de E.K. groepen van Appelterre. Den let hautemDeuderleeuw, Denderwindeke, Iddergem, Leebeke, Liedekerke, Mterbeke, Nederhaselt, Neyghem, Ninove (Bisschoppelijk College. Klooster det H. H. Har ten, Dekenij, Buichtdam), Okegem, Oultre.Pollare.Pamel, St.-Antelinks. Voord-, Aspelare. 's namiddags Te 2 I j2 uur Optocht waarna Wijding der Vlagen Plechtig Lof gezongen door al de Kruistochters met Gelegen- heidssermoen door Z. E. H. Walters, pastoor-deken van Ninove Te 4 1[2 uur: Tooneelvoorstelling. Het zal onze lezers voorzeker niet onbekend zijn dat de regeering Renkin I door een handsvolletje Brusselsche, Waalsche en natuur lijk ook zoogezegde Vlaamsche er zijn er nog liberalen tot val werd gebracht. Dat dit sloopings werk verricht werd om de afwikke ling van de voor die heertjes zoo hateiijke en domme kwestie vin Vlaamsch rechtsherstel nogmaals te vertragen is voor niemand een geheim. Men vindt allicht een stok als men een hond wil slaan en hier lag de stok pakkensgereed. Het ging hem om een meei ingsveischil dat bij de vorming van het Kabinet Renkin 1 als onbeduidend en bij komstig werd beschouwd, drch dat achteraf door de liberalen. Dtvèzeaan 't hoofd, ontzaggelijke afmetingen had gekregen. Dit keit je, dat men te nietig vond om het uit den weg te ruimen, gedijde door toedoen dier stokers tot een overgrooten stronkeisteen. De li beralen zwoeren de duurste eeden dat ze niets van hun standspunt konden loslaten, trachtten de VlaamscheRechterzijde van woord breuk te betichten, en eer zou de wereld vergaan dan dat ze zouden toegeven. Toegeven Alsof het een edel moedigheid was iemand terug ge ven wat zijn onvervreemdbaai recht wat zijn natuurrecht is alsof het grootmoedigheid is wanneer men den Vlaming in zijn taal laat leeren hem laat besturen, wanneer men hem medezeggenschap geeit in het hooger Landsbeheer alsof het gunsten zijn wanneer hem in zijn eigen spraak de bevelen worden gegeven die hem misschien (de Hemel verhoede het den dood zullen injagen, wanneer hem in zijne taal. recht wordt gesproken Noemt men dat toegevingen Zijn dat gunsten En zijn wij Vlamingen, zoo mak, zoo willoos, zoo lamlendig geworden dan dat wij zulks nog langer moeten dul den Maar toch, waar halen die Vlaamschhaters het gezag, wie gaf hun die macht om van toegevingen te durven spreken Zijn zij dan soms leenheeren en wij laten Men hoort de jongste tijden nog al van eenVlaamsch imperialisme; maar hoe moet men dan de preten tie betitelen en het machtsmisbruik van degenen die honderd jaar lang ons, Vlamingen, hebben gedwongen uit broodnood, de taal van onzen bodem te verwaa:loozen en te mis kennen om de taal van die vreem den aan le leeren en te gebruiken Hoe moet men het heeten ditkr.oei- en om tegen alle recht en reden in dien toestand te bestendigen En hoe zou men bijvoorbeeld, de ma- telooze en nietsontziende drijverij en moeten noemen van de libera len Brusselschen franskiljon Max, die, goedgekeurd nageoogd door het l'rarschvoelend gedeelte van 't land, zijn Beulemania zocht uit te breiden tot Vilvoorde, Halle en zelfs... Ternath Is dit soms geen impe.ialisme Datdie luidjes et rst even nagaan welk hun streven is en welke voor nemens zij koesteren eer ze ande ren aanklagen. Den Vlaming zit geen verove ringszucht in 't bloed en dat hij eer nog lankmoedig is. zal elkeen er kennen die bedenkt dat hij meer dan eene eeuw reeds een regiem heeft gedoogd dat er uisluitend op gericht was nem te vt ^asteren en te verachterlijken, een regiem waarvan een Waalsch liberaal voorman eens heeft verklaard dat Wallonië het geen dag zou dulden Maar wat den Vlaming wel in 't bloed zit, dat is de zin van recht vaardigheid en aanhoudendheid en wij mogen het die heertjes gerust voorspellen het Vlaamsch rechtsherstel komt er, onverminkt en onvermengd, daar staat onze bekende ijzeren koppen - koppig heid voor in Onverpoosd gaat de werking on zer leiders voort, doelbewust, ge steund door gansch hun volk, en dat die opgang, dat die vooruitgang tot de verwezenlijking der Vlaarn sche eischen niet meer te vei tragen is, noch in te dammen, spijts allen tegenstand zullen onze belagers wel ervaren. Willens nilhns, bui gen moeten ze of- barsten Het regeeringsbootje Reukin li was pas van wal gestoken of daar vonden die laatsten der Mohikanen zooals de socialist Vandervelde ze in de Kamer doodverfde, dat er weer iets uit den haak was met die Vlaamsche kwestie. De Associa tions en Fédcrations, die nen naam dragen met meer letters in dan er leden bij zijn, liepen te wapen. In vlammende,imperatieve moties en dagordtn kwam opnieuw hun af keer en hun haat voor al wat naar Vlaamsch rechtsherstel zweemt te voorschijn. Een storm in een glas water Want vóór de kalme, vast beraden houding onzer Vlaamsche katholieken, vóór de onaantasbare logica en de rechtvaardigheid hun ner eischen stilde het geschreeuw, verstomde het gehuil Les chiens aboient, la carava- ne passé De karavaan gaat door, hoewel de honden blaffen, zij vindt haar weg. beslist Wij willen wat is recht en win nen wat wij willen. Hel is opvallend hoe de kleine en mid delmatige ondernemingen rotsvast weer stand bieden in 't huidig economisch orkaan en hoe het zich meer en meer bevestigt dat zij zegevierend uit den strijd voor 't zelfbestaan zullen komen. De meest gezaghebbende economisten hebben deze laatste tijden op dat feit ge- wezen alsmede cp de zwakheid van al de zo genaamde reuzeninstellirgen. Het feit is vooral opvallend in Amerika, het land van de reuzenconcentraties, het land van de trusten en kartels, het land van de allerharde produktenkoningen. het land van de müliardairs. Massieve pro ductie samengaande met hooge loonen waren het up to date systeem, dat, dank aan uiterst vergedreven nij verheida- concentratie onmogelijk werd gemaakt. Amerika, dank uan d;ï ijverheids^on- centratie, was het lard van de immer toenemende '.veelde, waartegen niets of niemand ooit iets zouden vermogen. Irmidde's l.wam de crisis. De magere koeien staan daar en ze hebben de plaats van de ette koeien ingenomen, En be- angstigd vragen de leiders van de Ameri kaansche nijverheid zich nu af of ze wel den verkeerden weg niet opgegaan waren. Vroeger droomde en sprak men maar alleen van machtige trusten die den klein handel moesten birnersiikker. Geen klei ne ondernemingen meer, geen kleine kruidenierswinkeltjes meer, geen kleine garagen meer, geen kleine hofstedekens maar groote, reuzachtige ondernemingen zouden dat nutteloos samenraapsel komen vervargen. En nu... i Das Lied ist aus het lied van de concentratie is uitgezongen. En onder de hevigste voorstaanders van de vroegere associations of vereenigingen en andere det gelijke concentratieinrich- tingen, vir.dt men er reeds aanzienlijk veel, die den terugkeer tot het klein am bacht, den kleinhandel en den klein-eigen- dom aanpred'ken. Die bekeerde zondaars stellen voor ie kolossale ondernemingen te or Hasten met aan hare succursalen of filialen, de vrij heid terug te schenken en meteen hunne winsten en. .hunne verantwoordelijaheid. Gedaan met die overdreven mecarisatie en de hinderlijke bureaucratie van de trusten. Leve de decentralisatie Het gaat zoover dat men thar.s in de pers tot in ce meest gewaardeerde perie- dieken ortboezemingen van den nieuwen geestestoestand vinden kan Zoo zien we de Na'ional Review zonder schamen hare artikels betitelen als volgtHet verleren prestige van Amerika Zoo lezen we in het Magazine cf Wallstreet dat de kleinhandel herneemt. Dank aan de crisis wordt de midden stand in Amerika en ook elders versterkt en neemt het individualisme zijn weer wraak op het uitzinnige en vermetele anonymaat van de groot-ondernemingen. Wij hebben er nooit aan getwijfeld. Het uur van den Middenstand breekt aan. u De Middenstand'Burgersblad »D*5 32 Is de toestand zorgwekkend, toch stelt Z. Heiligheid tast dat er hoopvolle verschijnse len zijn in de Kutholike wereld, namelijk den bloei der Katholieke Aktte. In den onwrikbare hoop op de eind- ove: w inning van God en van deKerk wor den Wij dagelijks versterkt hoe oneindig is Gods goedheid door die edele vurig heid van ontelbare zielen, die zich geheel naar God toekeeren, zooals ij alle vol ken en in iedere samenlevjrg mogen be speuren. Inderdaad gaat thans door alle landen een krachtige aanblazing van den H. Geest, die vooral de jeugd aanzet om de hoogere idealen der christelijke levens wet na te streven, haar verheffend boven het ijdele menschelijke opzicht, en haar bezielend tot iedere, zelfs de meest vurige daad ja, een goddelijke aanblazing, zeg gen Wij. verontrust alle zielen, zelfs de onwillige, en doordat zij bij hen een diepe bekommernis gaande maakt, wekt zij zelfs een doist raar God bij degenen die zich dezen dorst niet durven bekennen. Ook aan onze opwekking, waarmede Wij de leeken tot het leger der Katholieke Actie opriepen teneinde deelgenooten te worden van het apostolaat der Hiërarchie, hebben overal ter wereld zeer vele volg zame en grootmoedige zielen gevolg ge geven, zoowel in steden als in dorpen groeit met den dag het getal van hen, die terwijl 2ij alle krachten inspannen ter verdelging der christelijke wetten en haar naleving in het openbare leven, door een onbesoroken gedrag de waarheid van hun woorden trachttn te bevestigen. Laat ons de opflakkering van katholiek zielsleven en katholieke geloofsuiibrtiding ten nutte naken en met vereende krachten Gods rechten, op de wereldverdedigen. Wee het menschelijk geslacht, wanneer God, door zijn scheptelen zoozeer ge smaad, den vrijen loop zou laten aan deze golven van verwoesting en ze gebruiken zou als get seis om de wereld te tuchtigen. Het is dus noodzakelijk, Eerbiedwaar dige Broeders, dat wij onvermoeid een muur vóór het huis van Israël optrekken (11) door zelf ook al on^e krachten in één, aaneengesloten leger te vereenigen tegen de goddelooze legerscharen, die aan God evenzeer vijardig zijn als aan de men- scheüjke vrijheid. Gewicht van den strijd Want in dezen stiijd wordt besiist over de belangrijkste levensvraag, die aan den vrijen mersch kan gesteld worden voor ol tegen God.Ziedaar wederom een vraag stuk, waaraan het lot der geheele we-eid hangt want bij alles, bij politiek en eco nomie, bij moraal, wetenschap en kunst, in het staatsbestuur en bij de huiselijke en burgerlijke samenleving, in Oost en West, overal dcet zich de vraag voor, welker gevolgen van het allerhoogste gewicht zijn. Dientengevolge worden zelfs de lei ders van her, die aldoor komen aandragen met de bewerking, dat de natuur der wereld uit louter stof bestaat en welke er zich op beroemden als zeker bewezen te hebben, dat er geen God bestaat, toch ge. dwongen telkens opnieuw redetwisten <e houden ever God, Dien zij reeds op zij geschoven waanden. Derhalve smeeken wij in den Heer zoo wel alle mer.schen afzonderlijk als de sta ter, om daar, waar zulke belangrijke levensvragen op 't spel staan, waar voor het behoud van het menschdom zulke ge weldig beslissingen aanstaande zijn, de onedele gemakzucht en ongeregelde ei genliefde af te leggen, welke de scherpste geesten afstompt en alle voornemers zelfs de alleredelste te niet doet, wanneer deze ook maar eenigermate de nauwe perken van eigenbaat schijnen te overschrijden. In deze samenwerking van geest en kracht dienen zij de eerste plaats voor zich op te eischen, die zich op hun naam van Christen beroemen, terwijl zij zich de heer iike voorbeelden van den Apostoli- schen tijd te binnen brengen, toen de me nigte der geloovigen één hart en één geest was (12) maar ook allen, zoovclen als God erkennen en Hem eerlijk en oprecht vereeren. mogen eveneens zich inspannen om't ontzettend gevaar, dat allen bedreigt, van 't menschdom af te weren. Wijl ieder menschelijk gezag noodzakelijkerwijze moet steunen op de erkenning van God, als den hechten grondslag van iedere bur gerlijke samenleving, dienen zij, dieniet d; ontwrichting en ontbinding van alle ding en wet willen, ijverig en naar streven dat de\ijanden van den godsdienst niet hun plannen zoo baitstochtelijk en openlijk uitgeschreeuwd, verwezenlijken. Middelen tot Herstel Het ontgaat oi s riet, Eerbiedwaardige Broeders, dat Y\ ij in dezen strijd om de altaren ook alle mer.schtlijke geoorloofde wapenen, die Ons ten dierste staan, moe ten aanwenden. Daarcm zijn Wij, op het voe spoor van Onzen roemrijken Voor ganger Leo XIII z. g,. in Onze Encycliek Quadragesimo Anno voor een meer billijke verdeeling van aaidsche goederen zoo nadrukkelijk opgenomen Wij gaven (Vervolg op 2* blad.) Mijnheer de pastoor, vroeg ik, hebt gij een beetje nieuws voor mij dees week. Groot, groot nieuws, ongelooflijk en toch waar riep de pastoor uit. Wat is 't mijnheer de pastoor Er is in de Kamer te Brussel, een li beraal te vinden geweest om eens echt liberaal te spreken Maar liberaal, mijnheer de pastoor, vroeg ik, wat is dat. Dat politiek gedoe dat men too noemt vroeg de pastoor. Welja, zei ik, dat is Frinsch Dat komt gelijk alle schoone en goede dingen, uit Frankrijk importation directe Maar daarmee weet ik nog niet wat dat woord beteekent, zei ik. Wacht, zei de pastoor, wij zullen Cal- lewaerts handwoordenboek eens nemen. Hier zie liberal mild, milddadig, vrij- gevig.... Oei zei ik, Dat zal 't niet zijn zekerhé reporter, lachte de pastoor. Neen hei, mijnheer de pastoor, tei ik geven rijmt maar met i tjeven In tijd van verkiezing durven ze nog al nekeer m hunnen zak tastenzei de pas toorKom laat ons voort lezen.... vrijzin nig, vrijheidslievend. Oh ja zet ik, ik heb nog hoeren spre ken van vrijzinnige partij Maar het woord vrijzinnig goed ver staat., zei de pastoor tinnenpeinten en denken, dat is zoo omtrent hetzelfde vrijzin nig zou dus moeten bettekenen vrijlijkdtnken zonder meer. Maar feitelijk heeft het de be- teekenis van vrifdtnkerij gelijk wij het ge woonlijk verstaan. Ja, zei ik, ik begrijp, 't heeft zoo dt beteekenis van goddeloos Juist, zei de pastoor, want eischen te voor zich zelf het recht op om God weg te cijferen, een ander heeft daarcm het recht met anders te denken dan zij En daar is nu in de Kamer zoo een liberaal geweest die heeft durven zeggen dat de chrisUne men schen recht hebben om hun kinderen christen op te voeden zoowel als de g-.uztn het recht hebben de kunne geus op te voeden dat de vrije katholieke school recht heeft op be staan en dut de Staat haar onderwijzers moet betalen En is dat waar, mijnheer de pastoor Zeker is 't waar tn 't is er geen uit Pluim- en Klem Vee hoor 'twas un gros legume 't was een oud-minister Jan- son in hoogst eigen persoon Dat is zeker groot enbelangrijk nieuws zei ik, Maar gaat nu niet denken dat alle li beralen daarmee bekeerd zijn, zei de pastoor. Het klein veeuit Nijvel is enkele dagen later ie Brussel bijeengekomen en heeft daar beslist en besloten dat na de volgende Ka- mtrver kiezingen Je vrije scholen geen cent meer mogen krijgen, dat er in de offici- ecle scholen nog enkel onderwijzers uit de oftcieele normaalscholen sullen mogen be noemd worden, ten ware er geen genoeg zou den zijn,... In een woord ze hebben willen bewijzen dat ze nog niet van sin zijn van pater ie worden En zeggcit. zei ik, dat die menschen altijd schermen met het woord vrijheid en het woord recht Ja, zei de pastoor, 'tsijn de greote kampioenen van de liga voor de Rechten van den mensen ligue pon* les Droits de l'hom- me i en voor de rechten van het kind zij zijn de voorvechters van de vrijheid van gt weten liberie Je conscience en zelfs van de liberie dupèie de familie Maar de menschen moeten maar uit hun cogen zien, en beg ij pen wat bij die felle lazen vrijheid en r.cht betteken. Te ueten, mijnheer de pastoor, vroeg ik. Vrijheid voor hen zelf en Recht om een ander te treiteren zei de pastoor. Reporter. Abonnementsprijs

Denderklok | 1932 | | pagina 1