Occasie Vcituren Camions Remi De Bodt en Zonen Landbouwbelangen De Politiek Volksvertegenwoordiger DE SCHRYVER komt in Au gustus naar Ninove. Het komende Kinemacongres KLOKKEKLANKEN. STAD EN OMLIGGENDE NINOVE. Banque Centrale de la Dendre Te koop VEEBASCUÜL Uitverkoop Kerk der K. Theresia Brusselstraat, Nipove. Oude Firma L A De Schepper &C° Heerma vas Voss Orde der Goddelijke dieneten Zondag:2G Juni 6 uur, gelezen mis. 7 1(2 uur, mis voor Mr J B. Van Op- denbosch. 9 lj2 uur. Hoogmis. Maandag, 7 1|2 uur, namis voor de huisvrouw van Mr Charles Baveghems. Dinsdag, 8 uur, jaargetijde voor Mt en Mme Achiel Moeremars en overleden dochter. Woensdag, Sint Pictersdag afgestelde heiligdag 6 I|2uur, mis voor Mr Petrus Bulte- reys. 7 1)2 uur, mis voor Mr Jos. Lauwaert huisvrouw en broeder. Donderdag, 7 lj2 dertigste voor Mr Jos. Kieckens. Vrijdag, Eerste Vrijdag der maand C lj2 uur, sol. mis ter eere van het H. Hart van Jezus en H. Antonius. Zaterdag, 0 1 j2 uur, mis ter eere van de H. The resia voor een bijz. intentie. Alle avonden te 7 1|2 uur. Lof De ruwe en de gezuiverde pot&schzouten. Wij onderscheiden de potasebzouten in ruwe en gezuiverde zouten. De ruwe zouten worden order verschil lende benamingen aangetroffen de kleur en de inhoud kan zeer verschillend wezen. Al die zouten worden ten huidigen dage in den handel gebracht 't zij onder den naam van sylviniet-kaïniet, met een mi- nimumgebalte van 20 0/0 potasch oplos baar in water. De ruwe zouten worden met voordeel gebruikt op elke tijdstippen van het jaar, op alle gronden, op alle gewassen steeds is het geraadzaam ze lange tijd op voor hand uit te strooien. In de zandachtige gronden geven zij de prachtigste uitslagen. Voor eerste kwaliteitsaardappelen en voor tabak, zijn zij minder geschikt. Vanaf den herfst tot htt begin der lente worden zij het meest voordeeiig toegepast. De gezuiverde zouten zijntde chloorpot- asch met een minimumgehalte van 40, de chloorpotasch met eer. minimumgehalte van 50 t. h. en de zwavelzure potasch met een minimumgehalte van 48 t.h. oplosbare potasch. De gezuiverde zouten worden met meer voordeel nog dan de ruwe zouten gebruikt op alle tijdstippen van het jaar en op alle gronden hoe eenvormiger zij door de gansche bouwlaag verspreid wor den hoe beter. De chloorpotasch past voornamelijk op de zware gronden, en wordt bij voorkeur minstens een veertiec dagen vooi de plan ting of de zaaiing uitgestrooid voor fijne tafelaardappelen, en zeker voor tabak, wordt hij voordeeiig vervangen door zwa velzure potasch. Intensiever. De overbemesting Wij wezen daar reeds vroeger op dat de overbemestingen gedurende de Lente en zelf begin van den Zomer, nog goede uitslagen kuni.en opleveren. Tot staving onzer gezegden, haaiden wij onder andere een overbemestingsproef aan, door ons meer dan vijf en twintig jaren geleden aangelegd op voederbeeten. De kainiet werd toegepast, 1200 kgr. per hectare, den 6 Juni, wij bekwamen daardoor een opbrengstvermeerdering van 3.900 kgr. beetwortelen, eveneens per hectare. Ten einde de landbouwers waarmede wij in onmiddelijke betrekking leven meer nog te overtuigen van het belang der pot- sschbemestingen leggen wij dit jaar twee nieuwe overbemestingsproeven aan op voederbeeten. Het eerste veld werd voor de zaaiieng reeds bemest met 1300 kgr. sylviniet kainiet, het tweede met nagenoeg 350 kgr. chloorpotasch per hectare. Op beide partijen pasten wij thans onmidde- Jijk voor het zetten en de eerste braak nog een overbemesting roe, op een perceel, van 300 kgr. chloorpotasch per hectare. Wij zullen niet nalaten eerstvolgende jaar de bekomene uitslagen mede tedeelen. De overbemesting zal steeds des te overvloediger wezen, naarmate de toepas sing van potasch voor de zaaiir.g gering was. De landbouwers welse mochten ver waarloosd hebben vóór de zaaiing der beeten voldoende potasch toe te passen kunnen dit verzuim thans nog herstellen door deze, ten spoedigste, als overbemes ting toe te dieren. De beet is een onzer grootste potasch- vreters. in goeden staat en zeer lage prijzen 2 voituren Ford binnenstuur. 2 camions Ford 1500 kilos. 1 camion Fiat 2000 kilos, zich wenden tot Garage Beeckman iNINOVE Telefoon 255 De kamer heeft met eene kleine meer derheid de wet op den alcool aangenomen. W'j aarzelen geen oogenblik te zeggen dat deze nooit of nooit ernstig zal toege past worden. De bespreking was een echt kluchtspel. Menschen zooals Mr Marquet, welke de vrijheid van den herbergier voorstaan, hebben nadien alle beperkende maatregels gestemd. Waarom? Om de wet zoo streng, zoo onmogelijk te maken, dat zij gansch de publieke meening tegen haar zou heb ben ei der wijze kortelings zou herzien worden. De senaat zal naar ons oordeel aan deze doortastende veranderingen brengen. De senaat heeft met overweldigende meerderheid de wet op de taairegeling in het bestuur aangenomen. Het past hier een woord van hulde te brengen aan den Heer verslaggever van Hoestenberghe, burgemeester van Brugge welke zich van zijne taak meesterlijk heeft gekweten. De heer Minister Carton, Waal, heeft de wet krachtig verdedigd en aan de be- kampers der vlaamsche rechten eenige harde waarheden gezegd. Hij is dan ook uitbundig toegejuicht. Te Lausanne heeft men nog weinig of niets bekomen. Er zijn we! voorstellen, maar tot hier toe kwam er nog niets van in huis. Zijne Majesteit \lbrecht den Eerste deed in een schoonen brief een beroep op alle landen om terug naar den vrijhandel te keeren. In alle geval men gaat tegelrecht naar de afschaffing der oorlogsschulden. De eerstkomende dagen zullen van be lang zijn. Alles wijst er reeds thans op dat het komend kinemacongres, dat te Brussel zal plaats vinden op 20' Juli, een sukses zal worden. Hetgeen plaats vindt in het land zelf en in de omliggende landen is het beste tee- ken. dat dit congres voorziet in een groote noodzakelijkheid. Van verschillige kanten komen toetredingen toe, een bewijs dat men allerwegen verlangt te zamen te ko men en van gedachten te wisselen. Op dit gebied liggen zoovele problemen zoovele kwesties, en ze zijn zoodanig actueel, dat dringende besluiten een nood zakelijkheid zijn. De bestuurders der Katholieke bladen zien de noodzaak en het nut in hun lezers een kinemarubriek aan te bieden. Zij kun nen niet langer een zoo belangrijk onder werp onder stilzwijgen voorbijgaan, want bijna al hunne lezers zijn toeschouwers in de kinema. Maarzij zien evenwel helgroot gevaar de kinema is heidensch, en een verslag over een 'neidensch onderwerp mag geen heidensch verslag worden. Ziehier de bestuurders en opstellers voor een groote moeilijkheid geplaatst. Het congres echter weet dat en zal zeker het punt onder de oogen zien, de goede richting aanwijzen ^n de gewetensvragen tot ieders voldoening oplossen. Daarnevens staan de bestuurders van de kinemazalen. Steeds wordt het hun moeilijker in de chaos van filmen de goe de te vinden, en de goede c.-nsuur aan te brengen. Nemen ze zonder meer hun toe vlucht tot het onschuldige filmpje, dat zeker ongevaarlijk is, dan krijgen de toe schouwers meestal geen artistieke, doch een hoogstens middelmatige film te zien, een film die geen slechte maar ook geen goede en zeker geen kunstindruk achterlaat Bovendien wordt de inrichting van hun' zaal een steeds grooter bezwaareen zaalinrichting eischt naast een handelser- varirg ook groote techrische bekwaam heden. Met wat rekiaam komt men er te genwoordig niet meer. En de katholieke bestuurders willen naast en in mededin ging met het heidensch blok vooral up to date blijven. Staat men alleen, dan staat men stil, en stilstand in dit groeiend be drijf beteekent onmiddelijk achteruit gang. Elke achteruitgang is onherstelbaar verlies, verlies van klanten, verlies van naam, verlies van de plaats die men in neemt, verlies voorde katholieke zaak die men dient. Allen die een plaats innemen in de katholieke actie dieren in dit bedrijf een steun te vinden een katholieke censuur, een katholieke pers, een katholieke tech nische dienst met die onmisbare helpers die zich geheel geven aan de goede zaak. Daarom houdt het congres in zich zeif de reden van zijn sukses. Wij hopen dat de zittingen, waarvan wij komende week het programma zullen mededeelen, voor de Katholieke Kinema een toekomst van grooten bloei moge opnemen. Heden 6' Zondag na Pinksteren ook genaamd Zondag van de vermenigvu'diging der brooden. Terwijl de Epistel der mis ons leert hoe wij kristenen tot een nieuw leven herboren zijn toont ons de overige tekst dat we in de strijd, waartoe dit nieuw leven ons verplicht al onze hoop op God moeten stellen, die alleen ons kan redden uit alle gevaar Ook de Pc us zet er ons toe aan, en zegt dat geen einde van de krisis te ver wachten is, zonder boete of gebed. Natuurlijk hebben de Socialisten er weer iets op gevonden en kunnen deze zaak niet laten voorbij gaan zonder ne heelen hoop leugens en las'er er bij te brengen. Die heeren die bij hoog en laag beweren niet tegen den godsdienst te zijn, die stel len nu scl ijnheilig de vraag of de krisis nu al verm:nd?rd is, sedert de Paus het boete doen opgelegd heeft en voegen er bij dat het toch niet serieus is, vin hem (de Paus) de arbeiders zoolang te laten werk loos loopen De Paus heeft geen fabrieken zulle maar Arseele en consoorten wel is er daar soms geen werkloosheid en zijn de loor.en daar soms nog niet verminderd M Wilt gij nog een staaltje van So- cialistische Logika In het zelfde iood vodden bladje van Zondag J schrijven ze dat M- Seghers op last van Mechelen handelt wanneer hij voor de katholieke scholen het recht opeischt de taalwet te saboteeren Ten eersten, allemaal de socialisten hebben gestemd, zooals M' Carton de Wiart alias M. Zegherskregen die dan ook last van Mechelen. Ten tweede bijna al de andere kat holieken stemden tegenovergestelde van M. Seghers -. dus zijn de katholieken geen katholieken. Natuurlijk wordt hier ook den Kardinaal nog eens bijgesleurt Menschen hebt gij 't Zendag te Ninove gezien die 2000 jonge k wachters flink hé Maar hebt gij 't dan ook gezien dat er bij die jonge wacht - een wacht bij was Wie zou er zijn kinderen van 4,5 en 0 jaar zoo alleen van huis willen laten weg gaan zonder garde er bij. Allee de socialisten heb ben het goed woord ze beginnen met de prilste, frischte aller minste kleine jeugd.. Tegen dat die kinderen 20 jaar zijn, zullen zeker al vol gepompd zijn met hunne theo rie -• als ze maar niet overpompd zijn. Madame Trotinette had vier weken n nieuwe meid en ze sprak al van trouwen. 't Is toch met die gast niet die giste ren met U aan de deur stond Julie, vroeg madame. Jawel zei 't meisken. Maar ge kent hem nog maar acht dagen, zei madame Da 's genoeg zei Julie want 'k heb inlichtingen gevraagd aan pen meisje die er twee jaa" mee verkeerd heeft. Allee Vlamirgen 11 Juli is in 't zicht hoor Ne keer fiink mede gevierd, en alle maal een leeuwen vlag uit steken hoor Hebt gij er nog geen, doe er rap een maken, of bestel er een bij meester Coppers de schrijver van "t Davidsfonds 's Avonds zullen er weer, zooals verle den jaar verscheidene volkspelen zijn, in Ons Huis u ook voordracht en feestzitting - Krister e menschen Zondag ,40' een weinig uw gedachten rich- u) ten naar Dublin maar het werelds Eucharistisch Congres plaats heeft, en waar er meer dan een millioen menschen zullen aanwe zig zijn Een goede weesgegroet a. u. b. voor 't wellukken van 't Congres. Dat de roodjes eens een groote interna tionale moester, bijeen roepen, zouden ze een millioen menschen bijeen krijgen denkt ge Te Bonheiden sneed op de kermis nen vent zijn lief de keel af cmdat ze aan 't dansen was ■s^met ren anderen - Te Lier lag er een broekventje door de venster te kijken verloor zijn evenwicht en viel stokke dood op de straatsteer.en Te Muyzen viel nen boer van zijn hooi schelf van boven naar beneden en viel den kop in. Te Amsterdam goot een onverzichtige vrouw petrol op haar stuof en brande op gelijk een iolferstekschen. Met 't vrouwvolk is tegenwoordig geen te huis meer te houden, en 't wordt tegenwoordig een passie bij 't zwak ge slacht, om beuren broek- drager onder den plak te houden. Beziet ru maar eens de jong getrouwde koppels,'t is raar dat gij nog een meisje 't voituurken ziet duwen of 't kind dragen, dat is tegenwoordig een karweitje voorbehouden aan de jongens en 't vrouw volk loopt daar dan zoo commandantach tig tegen. En ge moet gij niet denken zul le, als ik daarover een opmerking doe aan mijn vrouw, dat ik gelijk krijg ze vindt ze dat maar heel natuurlijk en zegt dat ze lang genoeg hunne pere gezien hebben - Adieu zulle. Volgens de Scheldeklokke speelt de Denderklok nen valschen toon 't en is niet waar zulle maai wij spelen in den nieuwen Dra- pason en zij in der. ouden Saluut zulle Sus. Zondagdlenst der Apothekers Apotheek open van Mijnheer DE P.UYVER. Beverstraat Rond een Jeugdfeest Op Zondag 19 Juni huldigde de plaat selijke Socialistische Jeugd hare vlag in. Met veel tamtam was een groote jeugdbe- toogingaangekondigd. Gar.schVlaanderen en gansch Wallonië door waren uitnoodi- girgen gestuurd, en, volgens de socialis tische groot-en luidsprekers, zou het iets eenigs worden in de geschiedenis. Om 2 30 ure werd de stoet, een goei 1500 man sterk, in gang gezet. Het had eenige groote jannen uit de streek behaagd het feest met hunne hooggewaardeerde tegenwoordigheid op te luisteren. Wij meenden een schoone, ordelijke en indrukwekkende opmarsch te aanschouwen van jonge, fiere en bewuste jongelingen, en hoe groot was onze verbazing niet toen wij in den stoet bemerkten niet, zooals wij toch mochten verwachten, de echte jong- gelingschap t.t.z. werkjongens en meisjes van 14 tot 22-23 jaar, maar wel een men gelmoes var schoolkinderen, getrouwde mannen en vrouwen die ordeloos en zonder de minste geestdrift opstapten. De echte jeugd, werkjongens en werk meisjes, de toekomst, was maai heel flauw vertegenwoordigd, om niet te zeggen dat zij gansch ontbrak, zij bestond dan nog voor de helft uit vrouwvalk dat dacht dat het er om ging om te komen paradeeren metbloote armen en gewitte voorgevels. Voor hen die op de hoogte zijn van jeugdbeweging, en ook voor vele anderen, die het beset hebben wat eene jeugdbewe ging is, bleek het een totale mislukking daar juist de echte, broodnoodige elemen ten, de toekomstige leiders, deze die het voortbestaan moeten verzekeren, ontbra ken. Wat was die stoet, vergeleken bij den optocht der Oost - Vlaamsche Kajotters verleden jaar ter gelegenheid van hun Provincialen dag te Aalst gehouden, en waar meer dan 2000 jonge arbeiders, dus geen vrouwen of schoolkinderen, geest driftig zingend en in volmaakte orde door de straten stapten Wat was hij, vergeleken bij dezen van Antwerpen dees jaar gehouden en waar ruim 15.000 Vlaamsche werkjongens uit vtijen wil, uit volle overtuiging en in onovertroffen begeestering hun geloof en betrouwen in hunne beweging kwamen betuigen Moesten de leiders der S.J.W.(A.J. ofte A jotters of wat zij zich ook nog mochten noemen) om zoo een berulüg resultaat gansch België door smeekbrieven sturen om tcch te willen deelnemen aan hun jeugdfeest - Was dat wel een jeugd feest en indien het er een is wat bewijst het dan Er zit geen poer in jorgens !- De fut is er uit 1 !- L)e wagen rolt de helling af en stui'.blokken zullen hem niet meer tegenhouden Harop mannen Kajotters van Ninove en omliggende De zege is aan ons Zijn wij geen groote schreeuwers wij le veren toch goed werk en het zijn de woor. den niet die ons zullen helpen maar wel de daden. Wij hebben een Ideaal dat eenig en schoon is, wij weten waarvoor wij werken, al is het voor onzen zak niet, vooruit er mee Ter verovering Op Aan ons de toekomst Kajotter. Nog1 een enkel vraagje Zouden de Heeren jeugdleiders ons niet eens kunnen zeggen hoe het kwam dat de Walen, die alhoewel met een klein getal toch nog net best vertegenwoordigd waren, en die in Ninove denkelijk niet al te best den weg kenden, heel goed wisten waar er moest gezongen worden van a bas la calotte Staat dat misschien ook in I'w handboek der jeugdopvoeding evenals nog andere zaken waarover U we eigen leden U af keuren Waarom zijn de koffies van het huis De Roeck-Nuttinck La\ rndeistraat <5. (Telefoon 502, de btste. Omdat deze koffies uit de fijnste soorten gekozen zijn welke in Belgie ingevoerd worden. Door het huis zelf, met de meeste zorg, snel en volkomen dampvrij, dus op de hoogst mo derne wijze, gebrand worden, en daarbij "aan prijzen buiten alle concurentie afgeleverd worden. Werk van den akker en den Haard. Op Vrijdag 1 Juli aanstaande, algemee- ne vergadering voor de leden. Niet leden zijn ook wel gekomen Waarschijnlijk zal den heer De Witte, provinciaal opziener van het werk tegen woordig zijn en eene belangrijke uiteen zetting doen. De vergadering wordt ditmaal gehouden bij M Karei Cosijns, op den hoek der B;ezestraat en Beverstraat. Allen op post om 81/2 uur stipt. Het bestuur. Plaats uwe gelden op rekening in de te Ninove. Handelsregister Aalst n* I Filiaal der Société Generale de Belgique, gesticht in 1822. Kapitaal 2 milliard frank. Volstrekte zekerheid. Geheimhouding. Merk Moniquet Fransolet in goeden staat wegende tot 1500 kilos met afdrukking van tickets. In de Groen Poort, Ninove Ninove Aalst Het zal onze lezers zeker wel groot ge noegen doen te mogen verremen dat de aanbesteding van de verbieeding en in staatslelling der staatsbaan Ninove-Aalst, op 8 Juli aai staande zal plaats hebben. Verders mogen wij ook met vieugde aan onze lezers mededeelen dat het baanvak Ninove-Meerbeke-Leerbeek voorkomt op de werken in 1933 uit te voeren. Volgens het ontwerp van het ministe rie van openbare werken, zouden er in 1933 eene goede twintig millioen besteed worden aan de verbetering der staatsba- nen in Oost-Vlaanderen. De weg Aalst- Dendermonde zou ook verbreed worden. Bericht. ÏTouiw Iaissens Pame'straa», 114, Ninove. Gelast zich met het dagvaarden en rondJragen van doedbrieven bij sterfgeval. Alsook voor het ronddragen van strooi- brieven en plakken van plakbrieven. Moeders Wilt gij blozende en levendige kinderen geeft hun Ener Siroop of Sarcoglobine beiden zijn opgemaakt rnet verdikt ossen bloed en uiterst aangenaam van smaak. Zij geven kracht en gezondheid, zullen u vele ziekten sparen en toelaten fier te zijn op uw dierbaar kroost. Eenig depot APOTHEEK Jos. De fiuyvet», Beverstraat, Ninove. Naamlooze Maatschappij te Ninove, 31, Graanmarkt. Algemeens Vergadering De aandeelhouders worden uitgenoo- digd tot de Algemeene Vergadering welke zal gehouden worden op Vrijdag 1 Juli 1932 om 3 ure in den Maatschappeüjken Zetel Graanmarkt, 31, te Ninove. DAGORDE 1) Verslag van den Beheerraad en Kom- missaris. 2) Goedkeuring van balans, winst en ver liesrekening. 3) Ontlasting te geven aan den Beheerraad •■1) Herkiezing van bestuursleden. Om aan de vergadering te kunnen deel nemen, moeten de aandeelhouders de tilels ten minste 5 dagen vóór de Alge meene Vergadering op den Maatschappe üjken Zetel neergelegd worden, Beenhouwerij J. VAN B0CKSTAEL PRIJZENLIJST RUN DVLEESCH Rosbuf Biaadvlt esch Stoofvleesch Gekapt Saucissen Bouilli Fritvet de kilo fr. 16 10 8 t) 10 4 VARKENVLEESCH Korteleiten de kilo fr. 16 Oplegsel 12 Geregeld 6 Smout t> 6 Bijzondere lage prijzen voor gedroogde hespen. Uitscheiding van bedrijf. van ellegoederen, mans en kinder- kostumen pardessus groet en klein Huis Croisé Graanmarkt. 22 Ninove t© Aspelaere maken bekend dat zij een agent schap hebben van het huis Rosendaal (Holland) en daardoor in de mogelijkheid zijn u van heden af alle Landbouwza- den, Plantaardappelen, Beet-ep Klaverzaad, beste hoedanigheid, te bezorgen. Voor prijzen en verdere inlich tingen wende men zich ten huize. A SStimimSISiMmmmmmmSSSSSmSSSS I TOMAAT bam «ila» ti 12 ii 10

Denderklok | 1932 | | pagina 2