Zalige JCoogdag Het Landelijk Congres der Kajotsters (I. luysterman-leiwaire Onze Lieve Vrouw Hemelvaart. middenstansbelangen Voor de vriendjes van Nonkel Jan Het Hoekje van den Reporter Zesde Jaar Prijs per nummer 30 centiemen. Nfnove 14 Oogst 193*2 Katholiek Vlaamen VOOR HET KANTON NINOVE te bküssel La n bo u wbe I a ngeti Handelsregister Aalst rr 1095 PoRtcheekrekenirir'p ...«torman n- 1862.54-) Abonnementsprijs 3 maandei *r- 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINQV Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Op IS Oogst vieren we, sa- met de H. Kerk den Feestdag van O. L. Vrouw Hemelvaart, t Is een der vier groote Hoogda gen van 't jaar die op een week dag kunnen vallen, en die we moeten vieren als de Zonda gen Op dien dag ook gaat er een plechtige processt uit ter eere van het H. Sacrament. Wellicht vraagt Ge af waar om de H. Kerk die ten Hemel- opname van Maria aanziet als zulke voorname gebeurtenis, en zoo'n plechtigen dag wil voor behouden aan de herinnering er van. Beste Lezers, die ten Heinel- opnarre is wel de bekroning van het uitzonderlijk begenadigde en hoogstaande lever, van onze Moe der uit den Hemel, en dia'.0"1 ook zijn hare kinderen vol blijd schap om die groote eer die Haar te beurt viel daarom juichen m jubelen zij samen met de Enge len en de Heiligen die op dien dag in volle majesteit hunne Koningin ontvangen. Als God iets verricht, dan is Zijn werk steeds volmaakt. Uit dit feest zal dit eens te meer blijken. Na den droeven zondeval van Adam er. Eva, werd aan hen en hunne nakomelingen een Verlos ser beloofd. Die Verlosser zou geboren worden uit eene Onbe vlekte Maagd, die nooit of nooit in de macht van den duivel ge weest was. Die Uitverkorene was de nederige Maagd uit Nazareth. Daar nu, uit straf voor de erfzonde de mensch sterft, be taamde het dat Maria, die er niet mee bevlekt was, nittt sterven en de ontbinding van 't graf niet kennen zou. Doch daa.r izij tevens is de Medeverlosseres, zoo ook wil ze gelijkvormig zijn met haar Zoon, onzen Verlosser, die stierf op 't kruis om onze zonden uit te boeten. God vereenigde die twee ge gevens en loste ze met goddelijke wijsheid op door de ten Hemel- opname zijner Moeder. Dubbel moet onze vreugde zijn op dezen dag vooreerst omdat 'n waar kind blij is om de eer die aan zijn Moeder geschied, en tevens omdat cok wij, na n leven in Godsdienst voo.r eeuwig zullen gelukkig zijn met ziel en lichaam voor alle eeuwigheid. Onze dankbaarheid zullen we toonen door 't bijwonen der god delijke diensten, en bijzonder door zooveel mogelijk bij te dra gen tot den lnisber der processie. BERICHT Kongres van den Middenstand. Nationaal en Internationaal te Gent, van 14 tot 18 September 1932.) Alles laat voorzien dat het Kon gres van den Middenstand een suk- ses wordt als nooit te voren. Z. M de Koning liet weten dat Hij d: or zijne tegenwoordigheid de slotvergadering op 18 Sep tember zou vereeren. Deze blijk van belangstelling vanwege Zijne Majesteit de Ko ning is een gelukkige aanvulling van de gunst, die Hij aan den Middenstand heeft bewezen door de onderteekening van het besluit van H Juli 1.1 waarbij de bena ming van het Ministerie vanLand bi.UA- gewijzigd wordt en voortaan heet «Ministerie van Landbouw en Middenstand.» De Middenstand zal op het ton gres van September gelegenheid vinden om Hem zijn erkentelijk. - hcid te betuigen om Zijn begaan zim met het lot van de kleine Bur gerij, wat voor de openbare mach ten, 'de leidende standen en de openbare op.nie een gewichtige vingerwijziging is. De slotvergadering van Zondag 18 September zal vooralgegaan zijn van oen optocht waaraan al de Middenstandsvereenigingen uitge- noodigd worden. De toetredingen mogen van nu af gezonden worden aan den heer Vceizitter dti Fttsi commissie, Lange Kruisstraat, l, Gent. Zondag laatst hield de Katholieke Vrou welijke Arbeiders Jeugd van het Vlaamsche land haar congres Zeer Eerweerde Kanunnik Cardijn, lei der en bezieler der beweging had op 15.000 Kajotsters gerekend. En zie er waren er minstens zooveel. Lang op voorhand hadden de meisjes Gods' zegen afgesmeekt over dezen feest dag. Met welke blijheid zien ze dan ook dat het weder prachtig meewerkt. Vroeg in den morgen zijn ze in nun eigen kerk te Communie geweest. Nu stappen ze op, in hun helgekleurde blauw, groen, geel, bruin rood kajotsteiskleed over de witte blouse, met donkerblauwe alpenmuts eetzakje over de schouders, vouwstoeltje in de hand, met heele drom men naar St. Goedele waai een Plechtige H. Mis het middenpunt van hun Kajo'.stersdag wordt opgedragen. De ruime kerk kan al de deelneemsters niet bevatten. De laatkomers sluiten zich aan op 't plein. Roerend klinkt de zang door de wijde kerkebeuken. Zeer Eerweerde Heer Cardijn hield een begeesterende kanselrede. Na het Credo legden de (luizende Ka jotsters met opgeheven hand hun plech tige belofte af. Wij, Kajotsters, in landelijk congres vei^adeid, beloven plechtig meer dan ooit te ijveren voor de verchristelijking van de vrou welijke arbeidende jeugd. Als besluit van liet studie- en werkprogramma van dit jaar dragen wij aan God, onzen Heer en Meester, de volgende voornemens op Wij, Kajotsters, willen aan de H Mis j de (ereplaats geven in gansch o:.s leven. Wij zulten oi zer. arbeid iederen dag opdragen in vereeniging met Jezus j in het H. Misoffer. Wij zullen er voor ijveren opdat alle jonge arbeidsters de beteekenis en de waarde van de H. Mis beter zouden begrijpen. Wij zullen er voor ijveren opdat alle kajotsters van de Zondagmis een Gommuniemis maken. Wij zullen er voor ijveren opdat onze afdeeling iederen dag in de h. Mis door enkele afgevaardigden ver tegenwoordigd vveze. Wij, Kajotsters, hier aanwezig op het congres, dragen deze opdracht op Wie gaat er mee op Donderdag 1 Sep tember naar het Rivierenhof te Deurne, bij Antwerpen Er wordt daar een schit terend kinderfeest ingericht voor al de de luistervinkjes van Katholieken Vlaam- schen Radio-Omroep. Nonkel Jan komt aan per vliegmachien en zal zelf de leiding nemen van een prach tig feest, waaraan al onze kinderen en ook hun ouders veel plezier zullen beleven, üp het programma staan mooie reidan- sen Uitvoering van muzieknummers door de fanfare der weesjongens te Mechelen. Zwitsersch klokkenspel door de blinde kinderen van Woluwe. Optreden van den beroemden klucht- zanger, Willem Blank. Nummers door den fluiter-virtuoos, Jef Verbruggen. Een mooi poppenspel, laamsche ker mis, ballonnekens-prijskamp, uitdeelmg van geschenken, enz., enz... Wij zijn er stellig van verzekerd dat al de luistervinkjes van Nonkel Jan, groot en klein, op Donderdag, 1 September te 2 u. te Deurne zullen zijn voor dat eerst groot zomerfeest. Vraagt onmiddelijk een kaart voor ver mindering op de treinen aan Nonkel Jan, St. Barbarastraat, 14 Leuven. Dat wordt een heerlijk feest in vereeniging met Jezus, die Zich Zelf gaat opdragen gedurende dit H. Misoffer. Wij bidden en smeeken Hem, dat Hij ons de genade verleene trouw te blijven aan deze heilige belofte, opdat de V. K. A. J immer meer strekke tot glorie van God en tot verchristelijking van gansch den arbeideistand, Amen. Welke heerlijke belofte voor de toe komst Om 11 u 3/4 had de Grootsche Optocht plaats. Heerlijk was het schouwspel van dien stoet. In reien van vijf, dicht opeen, stappen gedurende één uur en vier minu ten de geestdiiftige Kajotsters voorbij. Ruim 15 U00 1 Die meisjes, vaandels, liederen en mar schen een onvergetelijk genot voor oog en oor. Vooraan het bisdom Gent, gewest Gent Eeckloo met het spandoek Alle jonge arbeidsters Kajotsters gevolgd door vijf en dertig afdeehngen. gewest Audenaer de met 't spandoek Kajotsters zijn ver overaars gevolgd door zeven afdeelingen gewest St. Niklaas met het spandoek Ter verchristelijkirg van het arbeids midden gevolgd door zestien afdeeiin- gen gewest Aalst, spandoek u Veiligneid en Eerbaarhied in 't Arbeidsinidden acht afdeelingen gewest Geeraardsbergen, spandoek Arbeid is onze Adel tien aldeelingen gewest Dendermonde, span doek a Eenieder in zijn vak artist ne gentien atdeelingen. Bisdom Brugge gewest Brugge; Wij maken van den Arbeid, een gebed dertien afdeelingen gewest Roeselaere t Eerbied voor het jonge meisje» elf afdeelingen gewes Thielt. (i Het Werkmeisje van Heden is de Moeder van Morgen negen afdeelin- oen gewest Oostende Door het Sparen naar een Zuiniger Toekomst, drie afdee lingen gewest Kortnjk Ter verove ring van den Vrijen Tijd acht en twin- tic afdeelingen. Bisdom Luik, ge\\es Limburg Ontwikkeling voorde arbei dende Jeugd Twintig afdeelingen. bis dom Mechelen gewest Leuven Gcüs- dienstig leven voor de arbeidende Jeugo een en twintig afdeelingen gewest Brus sel c Gezond en deftig Vermaak vier en veertig afdeelingen gewest Antwerpen. Voornaamheid voor de Arbeidende Jeugd zestig afdeelingen gewest Me chelen c Leest en verspreidt Lenteleven ne^en en twintig afdeelingen Turnhout Onze zieke Kajotsters bidcen en offeren mede twee en twintig afdee lingen. De stoet werd gesloten met een spandoek a Wij willen veroveren De Stoet trok langs Treurenberg, V ze- renkruisstraat, Madouplaats Leuvensche Steenweg, waar Kan. Cardijn aanhouden- de toejuichingen te beurt vielen, ülem- straat, Eburonestraat, Square Ambionx Vandaar uit naar de verschillende kantie nen waaronder vroolijk gesnattr de boter hammen werden uitgepakt en smakelijk veroberd. Na de noen naar de Algemeege Vergadering in 't Woonstpaleis in t Jubelpark, daar hebben plaats genomen Z. E. H Kan. Cardijn alsook verschillende leidsters der beweging. Er waren belargstellenden uit Holland, Frankrijk, Oostenrijk, Spanje, ja zelfs uit Kanada. De vergadering wordt geoperd met ge bed en Kajolsterslied. Dan treden als spreekster* op, de sympathieke Jufrouw M. Siebenaeler algemeene secreti ns van het Nationaal Verbond en Mej. Ussement van Gent. Ten slotte spreekt Z. E. H. Cardijn zelf. Hij dankt ontroerd de Kajotsters voor het machtig schouwspel van hun al les overwinnend geloof en liefde. De klein sters, de armstens, de nederigsten onder de arbeiders zijn uitgeroepen om het land en de wereld te veio -eren. Wie had durven hopen dat de redding van de steeds meer ontwrichte beschaving komen zou van de arbeidende jeugd dat zij brengen zou de blijde tijding van een nieuw bjdperk op christelijken grondslag Hel bijwonen van de HMis alsook het spaarzaam zijn, drukt hij hun vooral op't hart. En met de herinnering aan dien éènigen dag, onuitwischbaar in bun hart trekken duizenden terug naar hun dorp en waar ze hun stille werking, hun lijden voor hun beweging, gestatig zullen voort zetten. Wij Kajotsters, wij rukken op ter ver overing i) De voeding van het zwaar trekpaard Van nu ai tot einde November nebben onze irekpaarden zwaar werk te verrich ten. Het komt er dus op aan het rantsoen doelmatig samen te stellen, derwijze dat ze net maximum van arbeid kunnen geven. Te dien einde raden geling te maken die volgt is samengesteld 40 kgr. gepletterde haver 40 kgr. RhMY.S voedtr A. M. 20 kg', gesneden stroo of zuiver kaf. Van°dit mengsel mag men per kop en per dag 5 tot 10 kgr. toedienen volgens Vervolg op'2 blad. wij aan een men- per 100 kgr. als de pastoorzei het ook maar i'i uw blad Ktet dat ze tullen schria hebben van ster ven ze zullen wel denken dat ze zoo dom met zijn als dien kwekker... maar ze zullen merken dat het toch zijn kwade kanten he ft en soms innand doet een wegeltje alom gaan of met veel belangstelling aan eenvittien tets doet uitkiezen dat hij toch nooit koof en zal j Reporter. Ga maar recht door, mijnheer de pastoor is in den hof, zei Marie. En ik vond hem zitten onder nen treurwilg nevens een vij- verke van drie- vier meter vierkant. Hij had nen strooien hoed op, en witte holleblokken aan zijn voeten. Hoe is 't mijnheer de pastoor, seitk, hebt ge mij wat nieuws Seen tk, zei hij redelijk kort af, en hij keek zuur daarbij en d abord ik ben niet thuis, ik ben met verlof Gelijk 1t rijk voltezei ik..». t Ben ik misschien niet rijk genoegzei hij.... en zijn schelmsche lach kwam weer op zijn gezicht. Menschen met veel geld gaan mei verlof naar de boorden van de zte, of naar de boorden van den Rhijn... de Ninoof- sche kinderen zijn tevreden met de boorden van den kleinen Dender en ik met de boorden van mijnen vijver Zie, zei hij, tk heb ook mijn witte schoenen aar. en hij wees op zijn blokk'-n, En een beetje nienws.,.1 vroeg tk weer. Er is geen nitws, zei hij. Ik was bezig met mij kwaci bloed ie zetten omwille van mijn gazet. Er staat niets in dan 't geen gij tusschen de lijnen leest. En als ze dat juist nu eens in groote letters druktenschuins en krom en scheef, dan was het blad direct vol en direct gelezen. - En wat staat er daar tusschen de lij nen ie lezen, vroeg ik Wel zei hij de redactie gaat op va kantie. I)e mijnwet kers gaan ook met ver lof. De oude Duitsche Rijksdag is met ver- lot als de nieuwe met braaf is sturen ze hem in onbepaald verlof. Het chmeesch mi nisterie neemt ook vakantie. De Boliviaanen en Paraguaïaanen willen allemaal naar den buiten en bij gelegenheid malkaar eens afborstelen. Toe menschen gaat ook op va kantie en laat ons genist En dan zouden ze daar die banale historiekens niet moeten tusschen lappen gelijk dit hier. en hij liet mij lezen. En ik lasKind met een dubbel gezicht. In een pathologisch anatomisch instituut der universiteit te Brunn werd het lijkje van een in Crosznitz doodgeboren kind gebracht dat een dubbel gezicht heeft. Op het breede hoofd bevinden zich een dub- t bele kin. een dubbele mond, tw^e neuzen Eh wel, zei ik, is dat het vermelden niet waard Menschen met twee gezichten vindt gij toch overal, zei hij. Ja maar.... begon ik..., Hoeveel zoogenaamde katholieken loo- pen er met die zooveel katholiek zijn als die bruine mannen met hun roode potsen die hier t oostersch.e tapijten verkoopen. oosterlin gen zijn Ik zeg met in de politiek En in 't gewoon dagelijksch leven, zei hij, hoeveel vriendelijke gezichten draaien er met rondom u die maar op ie gepaste gele genheid wachten om u een duwke te geven Zoo erg zal h.ttoch niet zijn... zei ik. Nog nooit voor gehad dat zoo'n eerste klas best- vriend steeds springens gereed stond om u plezier te doen, u overlaadde met vriendschapsbewijzen... en de eerste maal dat gij voor een ernstige zaak zijn tusschen- komst inriept, juist het tegenovergestelde deed van wat gij gevraagd hadt en tn plaats van een moeilijkheid te helpen oplossen u vlak in de miserie duwde Neen tk toch, zei ik. Ik wel, zei de pastoor en hij trok eens aan zijn pijp om den pijnlijken trek te verbergen rond zijn mond. Mijnheer de pastoor, zei ik opgeruimd gij spreekt van menschen maar de gaset gewaagt enkel van een kind.... Ten lijd van O.L.IIwaren de men schen openhartig, zoo getuigd hij. Maar ze htbben veel gel erd sedertdien. Als ze in de kerk zitten ie spelen moeten ze maar mijnen stap hooreu om heel devoot te zitten bidden zoo de oud.n zongen, zoo piepen de jon gen En de uwe leven met hun twee gezich ten, maar deie kleine ts er aan dood ge gaan... zei tk. Dat is misschien meldens waard, zei

Denderklok | 1932 | | pagina 1