SS J4et Begrootingsvraagstuk I Z*sde Jaar fv 35 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 28 0««t 1932 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HEIT KANTON NINOVE R. LimYIRMAN-LEMAtR! A lie Middenstanders van stad en omliggende die goed mccnen zullen naar Gent gaan om hei Nationaal en Internationaal Congres van don Stedelijke en Landeiijken Middenstand van 14 tot 18 September a. s, bij te wonen. Vooral op dien Zondag van 18 September moet hel te Gent Middenstanders regenen Dan wordt immers de groote slotvergadering gehouden in aanwezigheid van Z. M. de Koning. Dan wordt de groote stoet gehouden waar de Middenstanders met dui zenden opmarcheeren achter vlaggen en muziek en recht op bestaan in den lande zullen doen geiden. Spaarkas van Lourdes Gemeenteverkiezingen Het Hoekje van deii Reporter i rHandelsregister Aalst n- 1093 Postcheckrekening (R Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 6 maanden 7 >00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het zal niet gemakkelijk zijn de aanstaande begrooting in even wicht te brengen. Eenerzijds dient er rekening gehouden met de min dere opbrengst der belastingen en het feit dat de betalingen van we- ge Duitschland op eene geringe som zullen neerkomen. Anderzijds moet er worden voorzien in de uit gaven dit de aanhoudende werk loosheid medebrengt. Gezien deze moeilijkheden, kan men zich afvragen hoe onze Re geering tot het begrotingseven wicht zal komen, hetwelk zoo noodzakelijk is voor het behoud van het Staatskrediet en van onze munt. Drie middelen schijnen daaitoe te moeten aangewend IJ de ver- hoogiug dar belastingen de uitgil te van nieuwe leeniugen 3) de besnoei ing der uitgaven. Onderzoeken wij in welice mate elk dezer middelen kan ;n praktijk gesteld worden rekening houdende met de economische omstandig heden en den staat der openbare meen ing. Nieuwe Belastingen De belastingen verhoogen. in tijden van crisis, kan misschien wel noodzakelijk zijn, maar vergt toch veei offers van de gemeen schap. Denkt maar eens aa* de nijveraars handelaars en landbou- i wers die allen klagen omdat z.j hunne waren onder de waarde moeten verkoopen, maar die niet- temin verplicht worden hunne prij zen te verhoogen in evenredigheid der taksenverhooging.Denkt maar eens aan de arbeiders, geestesar- beiders zoowel als handarbeiders, die hunne bedrijfsinkomsten gedu rig aan zien verminderen maar die toch niet gespaard blijven van de verhooging de bedrijfsbelasting. Is het dan noodig te zeggen dat deze belastingsverhooging moet binnen de perken blijven der matigheid en voorzichtigheid ten einde aldus zooveel mogelijk de levendige krachten der natie te bewaren Wat meer is, indien er aan de belastingen geraakt wordt, moet er rekening gehouden worden met het belastingsvermogen van den burger, want eenmaal dat zijne ffskale lasten buitensporig worden rluchten de Kapitalen weg, het teen het Staatskrediet en de munt j lolkomen ten onder brengt, j Alhoewel er op dit oogenblik n.g geen spraak kan zijn van Ka- ptaalsontvluchting toch moet men aannemen dat in zake belastingen het maximum is bereikt. Ondanks de taksenveihoogingen die inde- ze laatste tijden, uitgevaardigd werden blijven de Staatsontvang- sten voortkomende van de belas tingen op het zelfde peilstaaner is zelfs eene neiging tot dalen te bespeuren. Dit is een feit dat Diet van beteekenis is ontbloot. Nieuwe Leeningen Nieuwe leeningen aangaan is eene politiek die kan verreohtvaar- digd worden, in abnormale tijden als deze, maar die niettemin ern stige nadeelen vertoont. Vooreerst, de begrootingslasten, die uit de leeningen voortspruiten kunnen niet ineengedrukt worden. Het is altijd mogelijk, in zekere mate. de andere begrootingsuitgaven te be snoeien maar zulks is eene onmo gelijkheid voor de openbare schuld Daarenboven, wanneer de lee- ners zien dat een Staat veel ont leent dan eischen zij meer om meer. De Staat wordt dan op den duur verplicht op Korten termijn te ontieenen. En indien hij zoo een weg verder inslaat verergert langsom meer de financieele crisis met al de rampspoedige gevolgen die zij na zich sleept. De Besnoeiing der Uitgaven Over de noodzakelijkheid der be zuiniging blijkt de Regeering vol ledig akkoord. Het lijdt geen twij fel ol zij zal al de uitgaven tot hun strikt mininum brengen en zoo veel mogelijk al do misbruiken te keer gaan. Maar wij vragen ons af, of zij zich verder zal durven wagen. Zij zal heel zeker offers vragen van hen, wier inkomsten knnnen getaxeerd worden, maar zal zij eveneens beroep doen op de oifer- vaardigheid van hen, voor wie de Staat jaarlijks millioenen frank uit geeft Ziedaar eene vraag waarvan het antwoord nog immer een raad sel is. Want hoe' rechtmatig eene radikale besnoeiing ons ook blijkt toch kan zij enkel maar verwezen lijkt worden in het kader der be staande wetten. Welnu de besnoeiing der uitgaven, om waarlijk doeltreffend te zijn zou eene adiministratieve hervor ming vergen waarvoor de openbare meening thans nog niet vatbaar is. Zien wij niet, integendeel dat zij die de meest onbezonnen krediet aanvragen indienen en de minst gegronde eischen voorstaan, de beste vrienden zijn van het kie zerskorps Deze gemoedstoestand zal zoo blijven zoolang het publtek zich geen beter begrip vormt van de rol die de Staat in onze samenleving te vervullen heeft. Men vraagt niet enkel meer aan den Staat de orde en het recht te handhaven, het openbaar welzijn te behartigen en de zwauken te beschermen men eischt van hem dat hij rechtstreeks net geluk bezorgeaan it der indivi du. Men gelast hem thans met alle betrekkingen en diensten waartoe hij niet bestemd is. Zeer zeker is deze dwaling niet eigen aan ons land alle volkeren lijden er onder min of meer naar gelang de leer van het Etatisme bij hen meer of minder is doorgedrongen. Dit mag ons echter niet beletten van te rea- geeren Indien men wil dat onze Staatsfinanciën terug in evenwicht wordeu gebracht, dan moet men ophouden met aan den Staat dien sten te vragen die btter door het vrije initiatief kunnen waargeno men worden. Het vertrouwen en dc voorspoed hangen daar van af. De wekelijksche stortingen voor de Bedevaart naar Lourdes zullen geschieden van af de eetsie week van September. De Heer José De Backer heeft met de meeste bereidwilligheid het terug op zich genomen wekelijks de bijdrage ten huize te komen ontvangen. De personen die verlangen dat de bij dragen wekelijks wordt afgehaald worden verzocht vóór den eersten Maandag van September hun naam aan te gever, aan den Eerw. Heer Hertecant. statiestraat of aan den Heer José De Backer. De bijdrage bedraagt 20 fr. per week voor dezen die na 1 jaar de Bedevaart willen meemaken en 10 fr. voor dezen die na 2 jaar de Bedevaart willen meemaken. Om van de voordeelen der spaarkas te genieten moeten de spaarders ten minste tien maanden regelmatig hunne wekelijk sche bijdrage gestort hebben. Jaarlijks ontvangen zij het gestorte geld terug waar er slechts hunne reiskosten worden afgehouden. Op die reiskosten ge meten de spaarders eene vermindering van 5 0i0. 't Is 'n geschikt middel om zonder te groote opofferingen de Bedevaart naar Lourdaste kunnen meemaken. De personen van buiten Ninove kunnen diezelfde voordeelen genieten. Voor inlichtingen wende men zich tot een afgevaardigde E. H. Hertecant Statie straat, 3(1 Ninove. Veranderingen aan de Wet Aanmerkingen Het Staatsblad van 12 Augustus 1.1., kondigt de wet af die eenige wijzigingen aan de gemeentekieswet brengt, waarop de aandacht dient gevestigd te worden van onze vrienden die, 't zij als voorzit ters, 't zij als getuigen in de stembureelen zetelen, of die geroepen zijn de candida- tenlijst in te dienen. Stemrecht der Militairen Het Stemrecht der militairen onder de wapens verschilde naar gelang het ge meenteverkiezingen of wetgevende gold. De wijziging aan de wet georacht, stelt de zelfde regels voor bij de twee kiezingen. Worden bijgevolg tot de stemming toegelaten, buiten diegenen die in onbe paald verlof zijn, maar onder de wapens geroepen zijn om hun kamp to doen, insgelijks al de gereëngageerde militairen, die op den stemdag minstens drie jaar dienst hebben. Het feit dat de kiezer onder de wapen* is zoo luidt art. 37 (S. O. 12 Aug. wordt vastgesteld door het getuigschrift, dat de militaire overheid krachtens art. 9 afgeeft. Bij gemis aan getuigschrift, wordt de kiezer bij betwisting onder zijne ver antwoordelijkheid tot de stemming toe ge laten, nadat hem kennis van art. 20- van bet kies wetboek is gegeven. Melding der betwisting wordt in het proces-verbaal gemaakt. Het is wel verstaan dat de namen der militairen op de kiezerslijsten moeten voorkomen, of dat zij in het bezit van een vocris van het beroepshof moeten zoo niet kunnen zij in geen geval aan de stemming deel nemen. Afgifte van de Lijst der Candidaten Zooali voor de parlementsverkiezingen, moet deze akte slechts door een van de drie personen, onderteekenaar van de ijst (peters), door de candidaten aar-ë-j* wezen, bij den voorzitter van het hooid- bureel ingeleverd worden. De cacdidateniijst moet ten minste vijftien dagen voor den dag der stemming voorgelegd worden. Men moet daarbij zich schikken naar de aanwijzigingen voortkomende in het benefit dat de voor zitter van het bureel laat afkondigen. De candidatenvoorstellingen moeten onderteeker.d zijn inde gemeenten van Minder van 500 inweners door 5 ge meentekiezers ten minste 500 tot 1999 inwoners door 10 id. 2000 tot 4990 inwoners door 20 id.; 5000 tot 9990 inwoners door 30 id. 10 ObO tot 19... JJ inwoners door 50 id. 20.000 en meer inwoners door 100 gemeentekiezers ten minste. Men mag niet uit het oog^ verliezen, dat bij deze gemeenteverkiezing zoowe» als bij deze die zouden plaats hebben bin nen het tijdverloop van de eerstvolgend# tien jaar, de tïenjaarlijksche optelling van 1930 als basis geidt. Recht op Bijstand van Hulpbehoevende Kiezers Bij de vorige gemeenteverkiezingen moest een getuigschrift var, een genees heer, vijf dagen vóór de verkiezing inge leverd worden, vaststellende dat een kiezer blind of gebrekkelijk is. Dit getuig schrift is niet meer van noode. Hst bureei be--list zelf over dergelijke gtvzlien en oordeelt of zulke kiezers mogen bijgestaan worden door een geleider of door eer. helper. Men komt dus terug tot hst vroegere stelsel. Geldigverklaring van stembiljetten, waarop de kiezer een lijststem en eene of meer candidaatstemmen op dezelfde lijst heeft uitgebracht Vroeger, wanneer een kiezer boven op de lijst en terzelfder tijd nevens den naam van een of meerdere candidaten had gestemd, was zijn bulletijn ongeldig. Krachtens de nieuwe wet zal dit bulletijn cfcldig wezen. De lijststem wordt als nu! en ongedaan beschouwd en men neem. slechts in aanmerking de uitgedrukte voorkeurstemmen. Men kan bijgevolg op drie verschillende manieren eene geldige stem uitbrengen. 1 Bovenaan de lijst. De kiezer drukt daardoor zijne voldoening uit ever (Vervolg op 2* bladz.) deainger doodgebeten door goedkoopcr en meerdere productie... Daarom dragen wij den last der crisis En hoe wordt de menseh weer het redelijk schepsel Gods dat met zijn verstand hei mcnscheltjke e dier be- heerschthoe, tenzij door boete en gebed Zoo diep zullen de bazen der wcik- lie denpartij hei met uitpluizen, zei ik Er zijn geen harder doovcn dan die niet hoorer. willen, zei de pastoor Reporter. Mijnheer de pastoor, zei ik, de groote en kleine lazer,, maar neg meest de kleine bnzen der zichzelf noemende werkliedenpartij spotten met den wereldbrtef van den Paus over de crisis.... Zoudt gij denken dat de Heilige Vader zoo lichtzinnig geschreven heeft.... ofwel zoo onbekwaam sou zijn Ik weet wel waar de lichtzinnigen en onbekwamen zitten, zei de pastoor... Dat gij ook denkt dat boete en gebed kunnen helpen aan de oplossing der crisis vroeg ik. Als de Paus dat schrijft, zei de pas toor mogen wij dat zonder meer aannemen en zeker zijn dat het juist is..,. Maar gij zoudt misschien willen begrijpen hoe dat aan een hangt, vroeg de pastoor. Dat is juist, zei ik. Ik zal op mijn manter probeeren u dat wijs ie maken, zei de pastoor. En terwijl hij een ver sche pijp stopte, dacht hij ten oogen. blik na en begon dan In het voorjaar van 1914 voorspelde een Parijsche dame in haar vrienden'.ring dtn aanstaanden oorlog.... En toen iemand haar vroeg waarop haar zwarte vooruit- ziekten steunden, zegde zij op de naaktheid der vrouwen telkens als de vrouwen be gonnen naakt te loopen kwam er oorlog Er werd gelachen om haar zet en zij ncck haar toehoorders snapten den logischen band tusschen die twee feiten die zij ge schiedkundig had vastgesteld. Ik begrijp ook dat verband niet, zei ik. De vrouw is de barometer van de ze- delijkheii van den man, ging de pasioor voort. De vrouw wil steeds den man beha gen. Is de man zedelijk, hij verafschuwd en misprijst de zedelcoze vrouw..-, en de vrouw is zedig om den man te behagen. Is de man laag getallen de vrouw wordt zedeloos de eeuwen door danst Salome voor den hede- r ij ken Her odes Dat versta ik, zei ik. Oorlog, ging de pastoor voort, is het gevolg van de zegepraal van den menschelij- ken hartstocht op hei verstand alle kalme beredeneering veroordeelt den oorlog Een hurlstocht ontwikkelt zich nooit alleen tn een menschclijk hart, gelijk er nooit een soort onkruid alleen woekert tn den akker. Als de mensch één hartstocht laat opschieten teer en de andere weelderig mee.... Onder den invloed der hartstochten verdierlijkt de mensch en dieren vechten 1 Begrepen, zei tk maar Ue crisis De crisis, zei de pastoor, heeft den zelfden oorsprong als de oorlog.- de menscht- lijke hartstocht die hoogtij viert Crisis met zijn armoe komt niet voort uit een tekort van goederen, want er zijn er teveelzij komt ook niet uit het teveel want teveel baart geen armoe Crisis komt uit de gcbrckketijke verdeeling der goederen.... Omdat sommigen onmenschelijk veel te veel willen, heiben an deren tekort De doodenit concur entte komt voort uit de overdrtvcnc hebzucht Crisis evenals oorlog is het gevolg van den zege praal der menschelijke hartstochtenE> is nooit een crisis geweest als deze ,..bo-.u de hartstochten ooit meer hoogtij gc' is de vrouw veel losbandiger geweer' De naakte vrouw is uit het music-hall overge waaid naar de kinema en naar de straat...! De barometer der zedelijkheid staat te zijnen laagste. Hij is nut lager geweest ten tijde van verval der heidensche, griekscke en ro- meinsche beschavingen 1 De kleeding der vrouw is nooit meer redelijk 1 Ze begint te laat of eindigt te vroeg De voornaamste kwestie die de aanstaande mode zal moeien beslechten zal zijn wat zouden wij nu eens bloot maken De mannen huichelen als zij tn woorden de vrouwelijke buitenspo righeden afkeuren indien zij wilden zou de vrouw zedig zijn 1 Indien zij wilden vond. hei zinnelijk boek geen lezer, de schunnige tooneel- of kmemavoorstelling geen toeschou wer, de te luchtig gekleedc juffer geen man Maar helaas juist dit boek, dit stuk, die tilm zijn artistiek... en schoon Boven ras hond. koetspaard, en prachtauto is de bijzit het onontbeerlijk luxe-artikel dat iemanas prestige moet hooghouden Daarom moet cr vttl geld zijn daarom moet de me- BEHBERKLOK N \an vvw w-

Denderklok | 1932 | | pagina 1