I I 11 De School Leest het bezoek van M. Sap op 2' blad. I Zesde Jaar iV 57 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 11 September 1052 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LUYSTERMAN-LEMlAIRE Alle Middenstanders van stad en o die het goed meenen zullen naar (lent gam om liet Nationaal en Internationaal Congres van den Stedelijken en Landelijken Middenstand van 14 tot 18 September a.s. bij te wonen. Vooral Oft dien Zondag van 18 September moet hel te Gent Middenstanders regenen. Dan ivordt immers de groote slotvergadering gehouden in aanwezigheid van Z. M. de Koning Dan wordt de groote stoet gehouden waar de Middenstanders mei dui zenden opmarcheeren achter vlaggen en muziek en recht op bestaan in den lande zullen doen gelden. De Economische Toestand Oproep aan onze Middenstanders. De leuze zij Gansch dg Katholieke Middenstand van Ninove te Gent op 18' Sep tember KATHOLIEK ZIJN Het Hoekje van den Reporter NINO VE VOOR HET KANTON Postcheckrekening (R Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 111, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Nu wij weer staan voor de her opening der klassenen in de nabije toekomst voor de gemeente verkie zingen, diezullen beslissen in wiens handen en onder wiens leiding on ze g«meentescholen en onze ichoolkinderen zullen komen, is het misschien wel het gepaste oogenblik om eens eenige regels te wijden aan het zoo lel omstreden vraagstuk der Katholieke Scho len. Katholieke scholen zijn niet al tijd vrije scholen, het kunnen evengoed officieele scholen zijn. Dat hangt er van af aan 't gezag en de leerkrachten welke de scho len beheerschen. en die ofticiee- le scholen zullen katholiek zijn als alle ouders het geluk van hun en van andermans kinderen behar tigen. Is het onderwijs der katho lieke scholen beter dan dat der anderen Het vertrouwen 'dat duizer.de ouders, uit alle standen in het katholiek onderwijs stellen, door er hun kinderen aan toe te vertrouwen, is daarvan een bewijs dat door geen enkel argument kan verzwakt werden. Door het onderwijs moet een vaste lijn Joopea het moet het kind ten allersterkste uitrusten met de nuttigste kennissen, maar het moet het kind ook opvoeden. Er is meer in het leven dan re kenen en schrijven, dan taalkunde en natuurwetenschap. Langs de Godsgedachte moet het kind opgeleid worden naar het dragen van een zedelijke verant woordelijkheid, tegenover God, tegenover zijne ouders, tegenover zijn eigen tegenover alles en ieder een. Het onderwijs breekt dat af, ot bouwt dat op. Onzijdigheid in het onderwijs van het kind bestaat niet kan niet bestaan. Het is slechts een masker om het ergste er onder te verduiken. Het ergste I Dit is het kind opvoeden bui- 1 ten God, zonder God, tegen God. Een natuurkundige kampeerde met zijn leerlingen gedurende het verlof in open veld. 't Was eer. wonderachoone zach te avond. Een der leerlingen merkte een vliegende ster welke welhaast uitdoofde. In verrukking omdat verschijnsel, vroeg het zijn prof- fessor wat er toch van die schoone ster geworden was. i De natuurkundige hield het zijn belangstellende jongens voor Die ster is van haar belichtende verwarmende zon afgeweken. In 't ledige, in 't donkere niets, dwaalt ze nu rond. Ze is in haar verderf geloopen. Is dit niet een treffend iiguur van het kind, van den mensth, die God niet meer kennen, zijn gebod niet meer volgen, van zijn lichten de, verwarmende liefde niet meer genieten. Wie de wijsheid bezit en over den moed beschikt om onbeneveld, het diepste van zijn eigen inner lijke gevoelens te nadplegen, zal met den slag de laatste twijfels voelen verdwijnen als er nog aarzeling bij hem zou overblijven. Verstandige ouders sturen hun kinderen naar Katholieke Scholen. Zij, die het verloop der economische crisis wat van dichtbij volgen, zullan reeds vastgesteld hebben dat, in d°ze laatste tijden, de prijzen der beurswaarden en grondstoffen merkelijk vaster geworden zijn. Zonder dit verschijnsel te willen be schrijven, zullen wij er evenwel de draag wijdte van toelichten en onderzoeken in hoever de hoop op eene algemeene zaken- herneming gewettigd is. Raadplegen wij daarom de deskundigen in het vak. Ziehier eerst en vooral de meening van den Heer L. Franck, Goeverneur der Na tionale Rank. Wanneer het laagtepeil eener Krisis bereikt is, zoo verklaarde de Haer Franck, op de Algemeene Vergadering der Aan deelhouders van de Nationale Bank, tre den krachten van wederherstelling in werk king. Eenerzijds is de voortbrengst ver minderd geworden, door de lage prijzen. Anderzijds worden verbruik, handel en ondernemingsgeest weerom geprikkeld door de samenwerking van talrijke fakto- ren zooals de sleet, de uitputting van de voorraden, de mogelijkheid aan lage prij zen te kunnen koopen, de samengebrachte spaargelden, de lage Kredietvoet enz. Zijn wij tot daar gekomen Voor de eerste maal, sedert drie jaar, zijn een zeker aantal groothandelsprijzen gestegen. Dit geldt namelijk voor ver scheidene voortbrengselen onzer Kolonie. Het geld is goedkoop sedert langen tijd. De fabrieknijvorheid en de handel bezitten geen voorraad meer. De banken en de financieele toestand zijn, sedert enkele maanden, in vele belangrijke landen mer kelijk versterkt. Op internationaal gebied is er in Europa eene betrekkelijke verzoe ning te bespeuren die men nog tracht te vergrooten. In de overzeesche landen is de toestand gezond geworden, namelijk in Indië en in Australië en er heerscht meer kalmte in China. Ziedaar heel wat betere voorwaarden din deze van zes maanden geleden. Al hoewel zij nog geen zekerheid geven, wijzen zij ons echter op eene gunstige samenwerking die te gelijk van econo- misshen, financieelen en politieken aard is en waaruit, na de langdurige kwijnende toestand eene eerste hoopstraal priemt. Zeer zeker, zal de terugkeer tot den voorspoed zoo maar ineens niet gebeuren. Evenals de daiing naar de diepte der cri sis, langdurig is geweest, zoo zal ook de heropstijging naar een normaler regiem, tijd vragen en niet zonder schokken ge beuren. En daartoe zullen vo^itdurend groote pogingen en ernstige offers noodig zijn. Kir. L. Dupriez, hoogleeraar te Leuven, is evenzoo optimist. Men mag de draagwijdte eener lichte verbetering op dit oogenblik nist onder schatten De wereld was in lal van gebeu - tenissen geketend, die nadeeiig reageer den, de eene op de andere. Dat dit onder ling wegsleepcnd geweld thans is gebto- ken, is een feit van belang. Want men mag de huidige beweging en de aange- wendde pogingen om de s ijging in de hand te vver*en, niet als ongezond aanz'en; zij zij i in niets mee: vroegtijdig en kunnen niets at ders dan diepe tendsrzen in 't licht brengen, dewelke tot hiertoe in de schaduw bleven. Onder deze tendenzen moeten de wanverhoudingen die tegen woordig nog in zake prijzen en voort- brengst bestaan, gerekend worden. Ook zou men een ernstige hoop op verbetering mogen koesteren, indien in den loop der aanstaande weken, de hernemingsbewe ging uitbreiding nam en gansch eene reeks verschijnselen beinvloedde. Wij hechten meer belang aan deze uitbreiding dan aan eene vlugge herleving in bepaalde bedrij ven. Z%o de teekens van vastheid bevestigd weiden, dan toch zou men zich echter niet mogen voorstellen dat alle tegenspoed voorbij is. Het zou zeker een groote troost zijn te weten dat de toestand verbeteren zou, ondanks den komenden Winter maar deze verbetering kan maur trapgewijze gebeuren en de ellende zal nog aanzien lijk groot zijn. Eveneens, op financieel ge bied zullen de gezondmaking en de aan passing aan de nieuwe prijzen onvermij delijk tot richtsnoer blijven dienen. Wat ook het voorbehoud weze dat dient gemaakt te worden, zoo schrijft Br. F. Raudhuin, toch staat er een groot punt vastsedert de tweede helft van Juli is de krisis niet meer verergerd. Wij hebben toch ten minste eene baanlijn gevonden, eene stabilisatie waarnaar tot hiertoe vruchteloos gezochl werd. En hei is niet ongewettigd thans eene trage maar toene mende verbetering te verhopen. In ieder geval, het noodlottig geweld dat ons naar den ondergang sleepte blijkt gebroken te zijn thans blijft er niets anders over dan de sjuwkracht in tegenovergestelde rich ting af te wachten Wij zullen deze vergelijkende studie in een volgend artikel voortzetten. Econmicus Het groot Nationaal en Internationaal Middenstandscongres te Gent van 14' tot 18' den September aanstaande gaat een overweldigend sukses ta gemoet. Al de bladen uit het land besteden gansche ko lommen aan de bespreking van deze dagen en van hunne belangrijkheid. Voor het Middenstandsleven in Vlaan deren worden deze studie - en feestdagen een ontegensprekelijke gebeurtenis. Want zoo de hoogere besturen, met aandacht, de zittingen en de slotvergadering zullen bijwonen, zoo de Koning, deze laatste, door zijne vertegenwoordigheid wil ver eeren, zoo zullen anderzijds do oogen en de ooren van nog duizenden onverschillige Middenstanders opengaan, gewonnen door do machtsontplooiing van Zondag 18 September of door de ernstige besprekin gen van de vier Congresdagen. Het spreekt vanzelf dat allen die thans in georganiseerde bonden opgeteekend staan, dat al de leden van een Midden- standsvereeniging den plicht hebben het hunne bij te dragen om het verwachte sukses nog te overtreffen. Alle bewuste Middenstanders moeten tot de uiterste mogelijkheid inzien om in Gent aanwezig te zijn dien Zondag 18' September. vVaarom zou onzen bloeien- den Middenstandsbond van Ninove niet met honderd leden vertegenwoordigd zijn Zal het de Ninovieters aan veer kracht of zelfs aan offervaardigheid man gelen Dat mag niet. Ieder Middenstander weze een propogandist voor het Congres te Gent Zoo geraken wij de honderd man te boven. De inschrijvingen kunnen altijd geno men worden in het lokaal. De leden die bij voorkeur 's morgends zoudan vertrek- ken om een der Sectievergaderingen bij te wonen, gelieven daarvan ker.nis te ge ven bij de inschrijving. Een katholiek dat is een mensch die de katholieke godsdienst heeft aangenomen en zoowel in zijn publiek als in zijn pri vaat leven getuigenis geeft van zijne gods dienstige overtuiging. Het privaat leven van den enkeling be hoort aan God en aan hem zelf niemand heeft daar een oordeel over te vellen maar zijn publiek leven dat spreekt van zelf behoort tot de samenleving. Geen katholiek die de plicht niet heeft daar waar de samenleving van hem eiseht dat hij een daad zou stellen, in overeen stemming met zijne godsdienstige over tuiging, zijn handel an wandel te schik ken naar zijn denken. Het hoeft voorzeker geen betoog meer dat het publieke leven van een gemeen schap, hetzij gemeente of staat, onaf scheidbaar moet zijn van de private ge draging van zijn leden. In andere woor den katholieke menschen moeten eene katholieke gemeenschap vormen. Immer zou elke andere vorm van gemeenschaps leven in tegenstrijd zijn met gevoelen van deze die ze helpen stichten hebben Dat gebeurt nochtans en waarom Omdat soms onwetend, soms verblind, de men schen zoowel in hun publiek als in hun privaat leven handelen tegen hetgeen zij in hun hart belijden, De gemeenteverkiezingen zijn aanstaan de over vier weken zullen al de kiezers van Ninove geroepen worden om uit te spreken over den vorm van gemeen schapsleven welke zij verkiezen. Zal die vorm katholiek zijn Moet die vorm katholiek zijn Ja 1 dat moet hij zijn vermits de over- groote meerderheid van onze bevolking geloovig is, katholiek is. ja 1 dat zal hij zijn, indien alle katho lieken, zonder dat er een enkele uitzonde ring moge bestaan, met volle plichtbesef de bij uitstek publieke daad stellen en stemmen voor de katholieke lijst. Kiezer zijn, en kiesrecht uitoefenen, al gebeurt het dan oak naamloos, dat is ge tuigenis afleggen van zijn overtuiging. Vervolg op tweede blad. zonder dat iemand ze bij de kraag zal vat ten.... ten ware..., suprème espoir et suprème jemée kajotters en kajolstert In actie kiva- men en de openbare zedelijkheid onder hun beschaving nemen Reporter. Mijn pastoor had een lat* tnis gehad, en hij zat nog aan de koffietafel toen ik htm mijn wekelijks bezoek bracht. - Kom maar binnen er is geen belet, zei hij Ik weet wel,t is niet schoon ander men schen hun huishouden op straat te brengen... maar ik stond toch verwonderd toen ik hem zijnen swarten boterham zag opiien met een schelle kaas waar ge den sonneklips kunt door sien. Doet ge mee vroeg de pastoor. Dank u, dank u mijnheer de pastoor, zei tk. Ik kan 'tgeltoven, zei de pastoor', zwart brood is armoe voot 'nen Ninovteter... sn hij veropenbaart zijn eigen ideaal als hij de pastoors beticht van anders niet te doen dan biefstukken eten en wijn drinken De Ntnovieter lust nog al een brokje vleesch, zei ik. Ik geloot dat het een brok is, zei de pastoor te oordeelen naar het aantal slach terijen.... Hoeveel zouden er zoowel zijn in Ninove Ik heb ze nog niet geteld, zei ik maar er zijn er zoo omtrent een per honderd inwo ners, vrouwen en kinderen medegertkend. En dan spreekt ge nog niet van 't vleesch dat den Dinsdag op de markt ver kocht wordtnoch van dat dat ze in de cine ma's virkoopen In de cinema's mijnheer de pastoor, verkcopeit ze wel eens fruit en suikergoed, misschien bij uitzondering nekter broodjes met hesp... En 't menschcnvleeseh waar ze mee te koop loopen, zei de pastoor Er wordt met afschuw gesproken over wilde volkstammen die menscheneters zijn, maar ens zeer over beschaafd volk lust ook menschcnvleeseh.... En 't is mei enkel kop, pooten en ooren dat ze bestellen Voor- en achterhespen in hun geheel, buikstuk cn de rest zijn er ie verkrij- gen Mijnheer de pastoor, zei ik ik geloof niet dat de menschen daar zooveel van hou den als gij wel denkt. En het wordt dikwijls schande gesproken. Zwijgreporter, of ik word kwaad, zei de pastoor ik heb nooit of nergens zoo veel lamlendigheid gepaard gezien aan 'k zal het maar ronduit zeggen zooveel schijnheiligheid. Als ge ze heort spreken hebben ze daar gegeneerd gezeten... dier- ven ze niet opzien.... waren ze beschaamd dat zc daar zaten.... maar de week daarop zijn ze er terug 1 Wees gerust, reporter cinema-basen zijn handelaars gelijk de an dere en se bestellen de waar die de cliënten gaarne hebben. Het stielke van de geslachts driften uit te baten als een goudmijn heeft nooit hoog in aanzien gestaan maar het is altijd winstgevend geweest. Het was de openbare opinie die de menschen weerhield, in Ninove bestaat du met meer. Als tc Me- chelen (om maar een stad te noementen cine- ma-baas begint vleeschwinkel te houden roept de bond der kroostrijke gezinnen (be staat dat te Nmove niet alle weldenkende menschen op om te protesteeren en 't is er meer dan eens gebeurd dat drie duizend,' tk zeg drie duizend mannen in één zaal verga derdhet gemeentebestuur verzochten hande lend op te treden en tevens den cinema-baas dreigden met boycot indien hij zijn voorstel ling het doorgaan... In Ninove zullen ze dat niet doen, zei ik ze gaan mee met de beschaving van Pa. rijs, Berlijn, New-Yorkenz... En de allermodernste beschaving bestaat in allerhande naaktleoperij zei de pastoor en de negerinnen die met vijftig draadjes raffia aan een koorde ken gekleed zijn, zijn de beschaafsie dames van de wereld En als 't den naasten zomer zoo warm is als dees jaar dragen ze in Ni nove ook zoo'n costuum Jat z,i tk, er zou moeten tegen opge komen worden, maar wie zal 't doen Natuui lijk niemand, zei de pastoor, zelfs het stadsbestuur niet cn de politie met en cnderimschen zullen de aanlokken- de affiches de eer baarheid der musjes en de zedelijkheid der jongelingen blijven bedreigen en zullen geile handen voort schunnige tee- keningen blijven maken op die plak-printen u

Denderklok | 1932 | | pagina 1