Alle Kiezers onzer slad slem- men voor de katholieke lijs! onder .V g H Een laatste woord 1 Komedie in 5 deelen Sin?*! W$\ Stemt voor de katholieke lijst ander Zösdtï Jaar iV 41 rus per nummer 30 centiemen. Ninove 9"October 1932 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Ut. LOYSTEWMAN-lLIMjAt'SE De Clercq Jozef De Coster Jules Fransman Karei Kiezers en Kiezeressen, OOK WAAR VLAMINGEN CINEMA VOLKSVERHEFFING Het Hoekje van den Reporter VOOR HET KANTON NiNOVE Prové Karei De Wit Vital De Freyne Albert Vanden Haute Prosper Ce Muyter jozef Blondiau Louis Grootaert Edrnond Stevens Prosper De Backer Georges De Goonian René Pnïi Postcheckrekening (R Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Di ukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 109 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Sr** vifvé [4? %m Wanneer gij dit zult gelezen hebben dan zal wellicht het oogen- blik gekomen zijn waarop gij uit spraak zult moeten doen aangaan de uwen wil in het bestuur van de stad. Voor een termijn van zes jaar zal de uitspraak van het kiezers korps gelden als de uitdrukking van den volkswil. Het bestuur zal zijn, niet van M. X, of van M. Z., maar het bestuur van liberalen van socialisten of van katholieken. Zijt gij liberaal ol zijt gij socialist of zijt gij katholiek Indien gij katholiek zijt, indien gij, voor uw eigen persoon, de verplichtingen en de rechten van de katholieke geloofsleer erkent, zorgt dan dat ook in het publieke leven, dus ten bate van anderen, die zelfde verplichtingen en die zelfde rechten worden geëerbie digd. Dat alleen is hoofdzaak en gij weet zeer goed, moest dat den in zet van den strijd niet zijn er zelfs geen katholieke partij zou moeten bestaan. Ieder van u is geroepen om daarover alléén daarover uitspraak te doen. Want na de verkiezingen zal men u alleen zeg gen en gedurende zes jaar zal men alleen doen gelden of het de libe rale, de socialistische of de katho lieke partij zal zijn die het stads bestuur zal in handen hebben. Niemand onder u die zich nog een verkeerd denkbeeld zou kun nen maken over de houding van de twee eerste partijen in zake godsdienst en alles wat daannee verhonden is. Hunne houding was steeds strijdig, ja vijandig. En gij, staat gij daar vijandig tegenover? Neen, nietwaar. Wel nu dan, beschaamt uw overtuiging niet, beleedigt uw eigen geweten niet, stemt niet voor een lijst die uwe gevoelens niet dient. Weet dat gij plicht hebt te stemmen vol gens uwe overtuiging. Waarom, moet Ninove die faam behouden van te zijn het nest van het anti-klerikalisme Zoudt gij, kristene menschtn, daar nog schuld willen aan dragen Zult gij daar nog aan meewerken nadat ge misschien 's morgends, en dan nog op de Communiebank, getuigenis zult afgelegd hebben van uw ge- looi Dat is toch onmogelijk Zegt toch niet dat de dankbaarheid tegenover een persoon u daartoe dwingt. Wij katholieken zijn de eersten om te eerbiedigen de plicht van dankbaarheid, tegenover wie ook wij die verschuldigd Zijn, Het is een groote deugd, die bovendien de beste sociale gevolgen zou moe ten hebben, maar die al te zelden aangetroffen wordt. Maar de dankbaarheid eischt nooit dat men rijn overtuiging met de voe ten trede, dat 'men zijn ziel verkoope En hij die zooiets in naam der dankbaarheid durit vragen ver dient geen de minste dankbaarheid meer, hoe groot ook zijn weldaden mochten wezen. Want daardoor beleedigt hij diegene aan wie hij vroeger goed deed. Hij vraagt hem van afstand te doen van zijn fierheid, bij vraagt hein van zijn nait en zijn geest ie vtrkoopen.hij doet hemzeli beschouwen als min derwaardige mensch die naar eige ne gevoelens niet handelen durit. Die valsche weldoener woekert met de plicht van dankbaarheid welke den mindere tegenover hem mocht hebben. Hij houdt op een weldoener te zijn om te worden een gemeene geu eten verkrachter. Kristene menschengij hebt nooit het recht uw geweten met de voe ten te treden De katholieke lijst is de lijst van uwe overtuiging en zij is uw ver trouwen waardig. De verschillende standen hebben er hunne canaida- ten toe aangeduid in volle vrij heid Haren oorsprong ligt dus in de katholieke gemeenschap, en niet in het zich-opdringen van één of meer personen. Aldus zijn ook die candidaten vóór u verantwoor delijk. Zij geven rekening van hunne bedrijvigheid, niet aan één ot meer personen maar aan hunne organisaties, dus aan alle katho lieken. Geeft een dergelijke lijst u dan de beste waatborgen niet voor een eerlijk, verstandig en belangloos bestuur. Is dat uw doel niet, als gij naar de stembus gaat, aar. uwe stad ten dergelijk bestuur te bezor gen. Er wordt in een kiesstrijd veel gezegd, veel beloofd, veel afge keurd en veel goed gepraat, maar hoofdzakelijk wordt er veel gelogen Wat wij u hierboven zeggen is gezonde redeneering, ten bate van de stad, ten bate van u allen. lletiss Overweegt dit een oogeablik, Kiezers en Kiezeressen, en gaat dan naar de stembus niet een vaste overtuiging. Dat ge goed uwen kiesplicht zult vervult hebben zal u Gelukkig maken Deze week, Dijnsdag, was er nog al volk aan de kaai. liet ongeval dat onder Stad en Omliggende wordt verhaald, had nogal volk getrokken en er werd na tuurlijk gebabbeld over den ongeloollijken toestand van onze kaaien, die dergelijke orgevp.Hen mogelijk maakt. Een bewijs te meer van de zorg welke ons stadsbestuur sedert vijf en dertig jaren heeft gewijd aan de echte belangen van de neringdoe ners en de bevolking Sinds vijf en dertig jaren, dus in het tijdperk waar, ondanks ons stadsbestuur, de handel en de nijverheid een groote ont wikkeling hebben gekregen, heeft de stad nooit de mogelijkheid gekend om vijf me ters ordentelijke kaaien te iaten opmetse len. eieer heeft ons verlicht schepencol lege toegelaten dat, aan de linker kant van de brug, waar nieuwe fabrieken opre zen, den toegang werd vermoord om plezier te doer, aan een blauwe vriend. Lessen, Geeraards', ergen, Dender leeuw, Aalst, Dendermonde hebben ge metste kaaien, alleen te Ninove waar de heeren liberalen den scepter zwaaiden, om het volk te doen huilen van A bas la calotte alleen te Ninove is er niets ge daan voor der: vooruitgang van de stad. Over enkeie weken za! het winter zijn en dan zijn onze kaaien niet meer te her kennen. Het zijn moerassen, donkere, ploerterige modderpoelen, die motten ditoen tot verstomming van de vreemde linger, tot vermaak van de reizigers, tot te vrede stellen van de aldaar wonende Ninovieters en tot voldoening van allen die aan de schepen moeten laden of los sen en het willen beproeven om een kos. telocze wassching te geven aan hun kar ren en autos. Waarom zoudt U voor de Natio nalisten stemmen Hun werking heeft niets voortgebracht dan broe- derstwist en tweedracht.Hun actie voor het Vlaamsch-zijn was nega tief, afbrekend. Meent U dat ze hier, te Ninove iets anders kan z;jn Ver-pil dan,vergooi dan niet Uw stem aan dergelijk gedoe. Wees pructisch, benut Uw invloed waar het hoort. geeft U voldoening. Och zinnebeeld ran 'net verleden zoo lange jat en reeds luopen liberalen en socia len, heug tegen meug aan elkaar ge kuppeld, op het koordeken dat uiizcn vriendetijken Burgemeester bij 't eindje houdt... en ik kan gein kind over de straat zien loopen vut ren rood-blauwen jo jfo zonder verstrooid te zijn en sluis vod ik een walm van Ni nu ofsc ic fierheid naar mijn koo/d stijgen als ik denk dat onzen Burgemeester reeds zoolang met den Jo-jo speelt en dat die Amerikanen gelooven vast als ijzer dat zij den Jojfo en hei poeder uitgevonden hebben Reporter. En wie raden kan wat er na de hie- zing gaat gebeuren krijgt van mij 'nen sui. kerstok. had ik verleden week geschreven. en 'nen heelen hoop menschen dachten dat het ernst was en hebben hun vooruitzichten in gestuurd.... Hoe is 't mogelijk van dat ern stig op te nemen 't was toch maar een kies- belofte 1 Maar ondertusschen heb ik toch mogen dag en nacht werken om al die corres pondentie le lezen Ik had den patron om 'nen helper gevraagd maar hij kon mij niemand geven... zoek u zelf iemand ik zal hem betalen zei hij. Den eerden dun ik aansprak lachte mij uit, vlak iu mijn gezicht gaat gij nu dien oud-versleien liberaler, truc gebruiken van de menschen werk te geven acht dagen voor de kiezingln-En ik ben beschaamd naar huis gegaan vastbesloten mijn werk zelf te doen. De adviesen waren zeer uiteen loopend. Een heele reeks, waaronder nen echten libe raal wiens deuren en vensters in 't blauw ge verfd zijn en die zelfs een blauw bandje rond zijn postpapier heeft, is van gedacht dat de liberalen minstens zeven gekozenen zullen hebben en dan zullen wij de socia listen niet meer zien staan zegt hooger ge noemde. Een naamlooze briedie te Meer- bekc rgepostwas beweert dat de liberalen bekeerd door hun vrienden van Meerbeke christen en democraat geworden zijn, en zul len aansluiten bij de katholieken. E>-waren er zelfs die beweerden dat de Jronterslijst in haar geheel zou doorgaan en de voormannen zouden er zoo zeker van zijn dat er zelfs geen moeilijkheden geweest zijn om uit te maken wie de eerste, wie de vijfde of wie de dertiende zou staan. Ande ren par centre meenden dal bijna iedereen met hen accoord is waar ze zeggen dat par tij ploertigheid... thans op het stadhuis en over de stad de plak zwaait. maar dat ze met op rang te komen proper medehelpen opdat het zou kunnen blijven duren.... en dat ze zullen 'nen plak in hun hand krijgen dien ze op 'l stadhuis niet zullen zwaaien. 't Zal 7 ripartite zijn gelijk de stede lijke feest-commissie en 't bestuur der mu ziekschool, lees ik verder. Ernstige menschen naar hunnen stijl te oor deelen beweren dat de socialisten, dit ieder en keer de helft van hun kiezers verlie zen ten bate van de liberalen omdat die men schen denken vcor nen heer dai er iets te verdienen is... en daarbij ze zijn zij soo s'echt niet want ons voormannen spannen er toch mee aan i, gaan klaar zien, en een be stuursovereenkomst sluiten op een bepaald democraiiseh programma en niet meer met bepaalde personen. Anderen die er zoo diep niet ingaan zeg gen. 't zal weer i beenjel zijn Wat dat wil zeggen weet ik niet 'nen Kluthtigaard schrijft 't zal bi partite zijn als vroeger en leve de bipar tite Bipartite is goed het achterste van 't verken ts ook bipariite Als alles gelezen en geclasseerd was bleef er nog een klem pakje liggen. In mijn haast om de brieven tc i-.zen had ih het van kant te lega 'ie zal mijn verwondering beschrij ven, in han het nut Onder het grauw om slagpapier vond ik er een wit waarop te lezen stond Ninove in 't verleden en in de toe komst En daaruit kwam een plaasteren postuurtje te voorschijn, 't lVas een redelijk geblokt ventje in lichtgrijs pak en dito vilten hoed. Mijn vrouw die mijn uitrocpingsteckcn gehoord had kwam tocgeloopen en Ach Hetre onzen Beiremeester zei ze. En ons Anne - Marteken dat aan moeders rokken hing Kijk pa, nen jojfo Eerst dan begon ik 't ventje nader te bekijken. Ik had niets in 't oog gehad dan de treffende gelijke nis mei onzen Burgervader... daar moest klaarblijkelijk een Ninoojsch artist de hand aan gehad hebben Maar nn zag ik dat het ventje gearticuleerd was aan het lijf en den kop en buigen en knikken kon gelijk een neger opeen missie - busje. Nauwelijks stond het postunrke op zijn basis en had ons kleine den /o- jo aangeraakt ot t ventje begon te buigen en te knikken ach goiitkes wat deed het irundelijk en de half rood half blauw jo jo viel van de rechter hand en begen in rytkmische beweging met de hand mede op en af zijn kooraeken te loopen st 18 j SPOOKTRE

Denderklok | 1932 | | pagina 1