BE lSescliouwiiigen VAM Muziek in 8 deelen n Zisde Jaar ftr 42 Kal koliek Vlaamse h en Volksgezind Wee kit lad R. LttYSTlRlitAN-iLëM&IRI De kiezing te Ninove Het groot Landelijk K.V.R.O. Kongres te Leuven CINEMA VOLKSVERHEFFING Katholieke overwinning in Vlaanderen, socialistische overwinning in Wallonië Het Hoekje van den Reporter Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 10 October 1052 VOOR HET KANTON N1NOVE Postcheckrekening (R Luysterman n- 1862,54) Handelsregister Aalst n- 1(^93 Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 6 maanden 1 jaar 7,00 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. mmmmmmKmmmatmmimmmmmggmm De strijd is dus uitgestreden de volkswil heeft zieli uitgesproken. Voor ons Katholieken was de uit slag van Zondag op zijn minst bevredigend vermits we in het al gemeen onze posities zagen be houden en op sommige plaitsen verstevigen. Wij mogen er gerust aan toevoegen dat het de Katho lieke partij is welke het minst ge havend uit de algemeene geestes- ontreddering is gekomen ontred dering welke natuurlijkerwijze moest voortvloeien uit de moeilijk heden welke zich thans voordoen op sociaal en tcenomisch gebied. Wanneer wij de, volgens de roode bladen, groote vooruitgang der socialistische partij van nader bij beschouwen,kunnen wij op en kele feiten wijzen welke zekerlijk niet van belang ontbloot zijn. De vooruitgang der socialistische werklieden partij in hat algemeen, en hier ten stede in 't bijzonder, hoeft ons alles wel in gezien nog zoo erg niet te verwonderen. Im mers, wat is gemakkelijker dan de ellende die op vele plaatsendoor de krisis teweeggebracht is, uit te baten en de verantwoordelijkheid hiervan op den rug te schuiven van zoo genaamde rijke kapitalis ten. Door holklinkende vo'zinnen met heessche stem uitgeschreeuwd werden do gemoederen der eenvou dige arbeiders opgezweept De be snoeiing van den werkloozei steun werd in het vooruitzicht gesteld en was een doorslaand argument om de werklieden te bezweren hunne stem niet te schenken nan hunne toekomstige verdrukkers. Ook de voor het oogenblik achter uitblijvende betalingen inzake •uderdomspensiocncn, waren een met succes aangewende bewijs voering om lichtgeloovige oudjes wijs te maken dat hun schamel pensioentje gevaar loopt. Het hoeft geen betoog dat al deze onwaarhe den zonder veel moeite inslaan op de redtneering van ontevreden tot niets doen gedoemde arbeiders in den nood is men steeds geneigd zichdoor aanlokkelijke vooruitzich ten op redding en beternis te laten verleiden. De liberale partij kreeg zoo wat overal gevoelige slagen hetgeen genoegzaam bewijst dat hun aan- hangeis stilaan hare verachterde theorieën en de belangloosheid harer Vertegenwoordigers naar waaide schatten. En wat dan gezegd van de groote ontgoocheling welke deze Verkiezingen geweest zijn voor de partij der VlaamscheNationalisten, Frontpartij, of onder welke bena ming ze ook streed. Dat het Vlaamsch radicalisme voorgoed de kans verkeken heeft om een maal eene sterke toonaangevende partij te worden zal nu denkelijk wel uitgemaakt zijn. Hun beurte- lingsche aanwinsten en verliezen bij de voorgaande verkiezingen en de verdeeldheid welke thans in hare rangen heerscht wijzen er op dat tr voortaan aiet meer moet aan gedacht werden eenmaal als groote Vertegenwoordigster eener groote Gedachte vooruitte komen. Op vele plaatsen van 't Vlaamsche land is het optreden der Vlaanrj- sche Nationalisten, zooals bij ons, vruchteloos om niet te zeggen onbeduidend geweest. In eenige genieenten echter bereikten zij een resultaat, waarover zij zich veel eer dienden te schamen namelijk op die plaatsen waar zij de Ka tholieke partij stemmen ontnamen en als gevolg hiervan de Libera len of Socialisten in de hand werk ten en een zetel meer deden beha len. Slechts daar waar de Nationa listen optraden onder den naam van Katholieke Vlaamsche Volks partij, Katholieke Frontpartij of iets dergelijks is er vooruitgang te bespeuren. Fn tot slot van rekening hebben wij nog de Communisten aan de welke de uitslagen van verleden Zondag voldoende hebben doen inzien dat er in ons land waarlijk geen de minste hoop is op het éénmaal verwezenlijken hunner revoiutionnaire gedachten. Het ware belachelijk de werkelijkheid, welke oogverblindend is, niet te wallen bekennen. De socialisten veroveren de twee nieu we zetels, de katholieken van de talrijkste groep worden de kleinste, zulks is de nuchtere waarheid. Het is algemeen be'end en door elke partij erkend dat de verwachtingen juist in legenovergestelden zin waren. Katholieken, liberalen, socialisten waren allen van gedacht dat katholieken en libe- ralen vijf zetels gingen veroveren en de socialisten drie. Alleman dacht de soc:a!isten zijn niet vooruitgegaan. Wat is nu de reden van de roode vloed Dit is natuurlijk zeer moeibjk om zeg gen. Maar builen hunne degelijke inrich ting zal de grootste faster wel zijn de cri sis. Veal menschen zijn verbitterd, in vele huisheudens en dit kan iedereen nagaan komt er nijpende nood, anderen heeft men doen gelooven aan de afsckaffing van den werkloozen onderstand, vermindering of afneming der pensioenen, enz. Dit alles was en blijft een zeer vrucht baar terrain oor de socialistische propa ganda. Dit verschijnsel is daarenboven bijna algemeen. Zulke volksuitingen zijn niet geredeneerd. De liberalen hebben zieh ook deerlijk nvsrekend. Zij hebben «emeerd dat het voldoende was altijd met de populariteit van den heer Bchn te schermen. Wij onderschatten zijne werking niet. Maar op den duur raken vele kleine truk- jes versleten, vele beloften blijven onver vuld. Zijn niet te verschoonen optreden, bij voorbeeld in zake pensioenen, waar hij van zijn ambt eenvoudig misbruikt maakt, hebben hem in den laatsten tijd de gramschap zijner bondgenooten op den hals gehaald. Gedurende gansch de kiesstrijd heeft de liberale partij geen enkel woord gerept over het bestuur der stad. Het mag hier wel eens gezegd worden is Mijnheer Be'.in eeu goede politieker, hij is een er- barmlijken stadsbestuurder. Voor de liberale partij is de teleurstel- ling groot. De zetel van den heer burgemeester wankelt, zulks is het minste wat men kan zeggen. Wat gaat er nu gebeuren vraagt ieder, een zich af. Zullen socialisten en liberalen nog sa men gaan Gaan de liberalen daartoe de eerste voetstappen doen. Dat zeniet zeer kieskeurig zijn hebben we reeds onder vonden. Maar nu Het is voor niemand een geheim dat het kartel in de rangen der liberalen verwoede tegenstrevers telt. Dit heeft nochtans sommige liberale kan didaten niet belet bij de katholieken stem men te gaan bedelen. Het groote argu ment was immers hoe kunt ge voor de katholieken stemmen, vermits het kartel met de socialisten van nu af aan reeds ge sloten is. En veronderstel dat de liberalen voet stappen zouden doen bij de socialisten zulien deze daarop ingaan. Zoo ja, welke zullen hunne voorwaarden zijn Ah de toestand voor de liberalen is niet rooskleurig, Burgemeester Behn op den vooravond van zijn vijf en twintig jarig jubileum in stervensgevaar en daarbij, tot overmaat van ongeluk, duikt nu het ge rucht op dat er reeds twee of drie kandida ten voor de wetgevende kamer zijn te Aalst. Hier ook loopt hij gevaar zijne kans te verliezen. De Aalstenaars hebben grooten vooruit gang gedaan. Daarop zullen zij zich steu nen en daarbij ze zijn niet gewoon de plaatsen aan andere te laten. Zoolang er hopeloos te strijden viel, was zulks goed. Nude vruchten gaan ge plukt worden staat Aalst onder den boom. Maar alleman zal toch wel de noodige zedeles trekken uit het voorgevallene. Wie durft betwisten cat de liberale par tij ter Siede veel bijgebracht heeft om ds socialisten groot en sterk te maken. Gaan ze tegenwoordig op die weg niet voort in het land. Waarom dan die ver- wondering en die klachten o ereen toe stand die zij zelf in het leven hebben ge roepen. Voor de katholieken is den uitslag eene teleurstelling. De beirokkene greeptn en inrichtingen zullen onverwijld moeten overgaan tot de studie van den geschapen toes.ar.d. Klagen en kritikeeren helpt tot niets. De inrichting dien verbeterd te worden en innige en onafgebroken samenwerking ingevoerd en bestendigd. Onze strijd was zeer eerlijk. Dit beken nen onze tegenstrevers openlijk Het moet ook gezegd worden dat de socialisten zich Maandag deftig hebben gedragen. Onwillekeurig vraagt men zich af, wat zou gebeurd zijn waren de rollen omgekeerd geweest. De walgelijke tooneelen van den voor- oorlogschen tijd, waaraan alleen de libe ralen schuld hadden, zouden zich weder om afgespeeld hebben. Van de frontpartij dient er niet gespro ken te worden. Gansch het land door is er achteruitgang. Zij noemen zich katholiek en vlaming maar in een groot aantal ste den en dorpen mogen zij op hun werk boiïen. Dank aan hun zijn op vele plaatsen vlaanischhaterse n antikatholieken gekozen Schoon proper werk. Op hunne laatste bombastisch vlug schrift zullen wij toekomende week terug komen. Op Zondag. 23 October a.s., houdt de Katholieke Vlaamsche Radio-Omroep zijn eerste groot Kongres. Wij hopen dat de katholieke Vlamingen er allen zullen aan houden hier tegenwoor dig te zijn, gezien de interessante dagorde. Te 10.15 u. Plechtige Mis in de Kerk der EE.PP. Domiriikanen, met korte kanse'rede door Mgr. Cruysberghs, vice-rector der Katholieke Hooge- school. Te 1115 uGroote vergadering in de zaal Lovamum, Vaartstraat te Leuven, met volgende sprekers 1) Inleidend woord door Z.E.H.Kan. Prof. Dr. A. Boon, voorzitter van den K.V.R.O. 2) Rede door Z.E. Pater Van Gestel O.P. 3) Verslag door Jan Boon, algemeen sekretaris van K.V.R.O. 4) De Katholiek© Radio in Nederland, door Z.E.P. Dito O.P., program maleider van den K.R.O. 5) Slotwoord door Z. Eminentie de Kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen. Te 13.00 u. Gezamelijk middagmaal (15 fr. per inschrijving). N.B. Op aanvraag worden kaarten voor 35 o[0 vermindering op het spoor afgele- leverd. Alle verdere inlichtingen worden gaarne meegedeeld door het sekretariaat van K. V.R.O Ste Barbarastraat, 14 te Leuven. Tel. 871 Postchek. 230. De offiicieele uitslagen der gemeente verkiezingen wijzigen steeds meer de eer ste, volslagen onware indrukken, over den uitslag der verkiezingen verspreidt door het agentschap Beiga, de Brusselsche bla den, en het gesproken dagblad van het N. I. R. Thans is de statistiek opgemaakt van de verkiezingsuitslagen v®or de gemeenten van minstens 10.000 inwoners, er waren meer zetels te begeven dan vroeger we gens het verhoogde bevolkingscijfer, en er blijkt daaruit In Vlaanderen De katholieken wonnen 18 zetels bij in Vlaamsch Brabant, de liberalen 3, de soci alisten 9. De katholieken hebben 44 zetels bij- gewonnen in de provincie Antwerpen, de liberalen 8, de socialisten. 37. De katholieken hebben 38 zetels bij- gewonnen in de provincie West-Vlaande- ren, de liberalen 5, de socialisten 24. De katholieken hebben 13 zetels bij- gewonnen in Oost-Vlaanderen, de libera len 5, de socialisten 20 Voor Limburg is de telling nog niet geschied, u el is het totaal nieuwe zetels medegedeeld als zijnde 18. In Wallonië De katholieken wonnen 0 zetels in Waalscb-Brabant, 5 in Henegouwen, 5 in Luik, verloren er 4 in Namen en 1 in Henegouwen. De liberalen wennen 5 zetels in Lim burg, 0 in Luxemburg, 6 in Namen, 20 in Waalsch-Brabant, 3 in Henego uwen, De socialisten wonnen 27 zetels in Waalsch-Brabant, <30 in Henegouwen, 17 in Luik, 3 in Luxemburg en verliezen er 2 in Namen. Daaruit blijkt opvallend de katholieke vooruitgang in Vlaanderen, de socialisti sche vooruitgang in Wallonië, de liberaal- socialistische meer libeiale) vooruitgang in het Brusselsch gebied alleen. Over het geheel van het land zou blijken dat van de 2,228 nieuwe zetels te begeven in gemeenten van minstens 10.000 inwo ners en in de hoofdplaatsen van arrondis sementen behaald werden t Vermoedelijk 932 zetels door de katho- lieken. Vermoedelijk 405 zetels door de libera len. Vermoedelijk 891 zetels door de socia listen. propaganda, nude uit winstbejag 7) Menige vet cent gtng door katholieken opgericht voelt niet eens de behoefte aan een geestelijk raadgever. Nochtans reporter ont houd het nel Katholieke politiek bestaat niet op zich zelf ze verdroogt als een af gekapte tak om te bloeien moet ze inge ënt zijn op katholiek leven en katholieke cultuur En met een komisch gebaar wees hij mij de deut uit ga en preek dit te Ninove gelijk Jonas te. Ninive 1 Reporter. De pastoor had nog maar den top van mijn neus gezien of hij wenschte mij profici at met de kiezing. Mijnheer de pastoor, ui ik, ge wilt j zeker lachen. J Toch niet, zei hij, heel erustig wtnseh ik ii proficiat omdat gij de eerste maal in veertig jaar, na uw nederlaag met de kie zing een overwinning behaald lubt op uw eigen zelf Dat is latijn voir mij, zei ik. Vroeger, zei hij, bij iedere verkiezing kwam na de nederlaag dat droef spectakel van ouderlingen twist. Het is zoo gemakkelijk en zoo mtnschelijk zijn mea culpa op een andermans rug te kloppen in plaats van op eigen borstmaat" 't is zoo leclijk, onrechtvaardig en zoo groei end meteen Dat is achterwege gebleven en menigeen heeft misschien in slilte gezegd door mijn schuld.... door mijn allergroot ste schuld...* En indien iedereen wilde open lijk schuld bekennen waar hij er heeft en zijn handelwijze veranderen dan zou over zes jaar het aanschijn der dingen ook veranderen Maar mijnheer de pastoorzei ik, als de menschen niet katholiek willen stemmen daar kan toch niemand iets aan doen In veertien dagen, neen zei de pas toor, maar in zes jaar wel Mag ik eens, zonder kwade bedoelingen, de mea culpa kloppen der katholieke Ntnovieiers Doe maar op, sei tk De mer.schen hebben ditmaal socialist gestemd, zei dt pastoor duizend katholie ken hebben hun overtuiging tot voetbankje gemaakt van den liberalen burgemeester... ze verwijten zal ze niet bekeer en Maar etn beter besef vaniedersverantwooordeiijkhtidzal ook hun verantwourdelijkheidsgevoil wakker maken. Er hebben zich in dt verloopen zes jaar Uiten voor gedaan van gansch bijzonde ren aard en die een geweldige invloed ten kwade meesten hebben op de kiezingen na melijk drie op de vier katholieke verhtztntn hebben vijf jaar lang, uit persoonlijhen wrok, stelselmatig alle katholieke politiek ge saboteerd. De uitslag van verleden Zondag wordt de knuging van hun consciëntie Etn katholieke ziekenbond die lang motst ver smolten zijn met dien der Koepoort, bleef buiiet, de christene arbeidersveretmgingen om reden die met Rerum Novarum ef Qua- dragesimo ccnno geen uitstaans hebben. Pas eeu maand voor de kiezing zakte hij door zijn knieën.... Maar er zijn zaken van meer blijvender, ■aard die moeten veranderen 1) De secreta riaten der verscheidene katholieke organisa ties boekten een tekort aan naastenliefde Hoe uitgelezen, hoe ijverig en toegewijd het persoonetl van 't stadhuis ook is, was het nut opgewassen tegen de zware taak de kie zerslijsten naar behooren m orde ie brengen Hadden die secretariaten maar een tikje wil len helpen er zouden zooveel a erreurs niet geweest zijn. 2) Standsvertegenwoordiging is heel schoon maar tr moet voeling blijven bestaan tusschen de verschillige groeperingen. On afhankelijkheidszin mag niet overslaan tol wantrouwen. 3) Bij de christene werklieden laat zich het gemis voelen aan inttllectueele leidende krachten. De leiders moeten niet in feite tot den stand behoortn, wel met hem innig sa- menvoelen. 4) Een groot deel der katholieke burgerij heeft een onoverwinnelijke zwak om feest en sporipartijtjes in te lichten in samenwer king met de ergste blauwe anii-klerikalen de invloed daarvan is niet te onderschatten wie bij den hond slaapt betrapt van zijn vlooien en de indruk op andere standen is aller-ellendigst. Het zelfde geldt voor zekere katholieke jongeren die leven gelijk en met de liberale jeunesse dcrée 5) Ontelbare katholieken koepen en lezen regelmatig o. onzijdige bladen willens nillens moeten zij onzijdig worden. Een onzijdig burger is liberaaleen onzij dig werkman, socialist. 0ln't oog springende katholieken steu nen door hun gild en aanwezigheid de anti christelijke, ja heidenscke propaganda door tooneel en kintma gevoerd zich zelf katho liek noemde organismen doen aan diezelfde BEDS i Zegepraal Maciste

Denderklok | 1932 | | pagina 1