Het Gemeentebestuur. volksverheffing De Dmaasbeid Van bet Onbekende in 8 deeien Zesde Jaar ft* 43 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 23 October 1032 katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE ft. LUÏSTERMAN-LIMAtftE De Teerling is geworpen CINEMA Het Hoekje van den Reporter Postcheckrekening (B Luysterman n- 1862,54) Handelsregister Aalst rr K'93 3 maande:. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. De Gemeenteverkiezingen van 9 Oktober 11. hebben dus vooreen nieuwen termijn van zes jaar de gene aangeduid die het lot der gemeente zullen in handen heb ben. Hei ligt in onze bedoeling niet die keuze hier te beoo-detlen noch de draagwijdte te onderzoe ken die ze op het politieke leven onzer gemeenten zal ol kan heb ben. Wij nemen ons heel eenvou- diglijk voor in algemeene hoofd lijnen de taak te schetsen die thans op het hernieuwd Gemeentebe stuur rust. Deze taak behelst me nigvuldige punten waarvan de voornaamste onder 5 groote hoofd vakken kunnen gerangschikt wor den. 1Dc Openbare Orde. De wet verplicht de Gemeente raad de schikkingen te treffen aangaande het intwendig bestuur en de politie der gemeente. In geval van opstand, van vij andige samenscholingen, van stoornis der openbare rust of ande re onvoorziene gebeurtenissen en dat het minste uitstel gevaar of schade aan de inwoners zou kun nen veroorzaken kan de burge meester zelf schikkingen en poli- tiereglementen voorschrijven, mits het vervullen van zekere pleeg vormen Het College van Burgemeester en Schepenen moet toezicht hou den over de personen en plaatsen die algemeen voor de ontucht be kend staan. Te dien einde moet het de noodige maatregelen treffen om de openbare gezondheid, zede lijkheid en rast te verzekeren. De tucht der vertooningen moet even eens door het College van Burge meester en Schepenen gehandhaafd worden het kan, in buitengewone omstandigheden elke vertooning verbieden ©m de openbare rust te verzekeren. De raad moet er voor zorgen dat geen enkele vertooning gege ven worde die strijdig is met de openbare orde. In geval van opstand, van vijan dige samenscholingen, van stoor nis der openbaie rust kan deburge- mtester of zijn plaatsvervanger de hulp van de burgerlijke wacht of van de militaire overheden inroe pen, dewelke zich naar zijn verzeek dienen te schikken. 2) Het Lager Onderwijs. De Gemeenteraad benoemt de leeraars en onderwijzers bij de openbare onderwijsgestichten der gemeente. Eertijds waren de kosten van het lager ouderwijs in de gemeente- scholen en in de aangenomen scholen grootendtels ten laste der gemeente. Weliswaar verleende de Staat nogal belangrijke toelagen aan het lager onderwijs, maar de gemeenten moesten het overige bekostigen Nu dat de kosten van het lager onderwijs door den Staat aan de gemeente worden terugbe taald, zijn zij weinig beduidend geworden voor de gemeenten. 5) Dc Liefdadigheid De begrootingen en rekeningen van het Beheer der gasthuizen en de liefdadigheidsbureelen van de gemeente moeten door den ge meenteraad goedgekeurd worden. De raad benoemt de beheerleden der gasthuizen en liefdadigheids bureelen en het toezicht is aan het College van Burgemeester en Schepenen toevertrouwd. De Burgemeester en Schepenen moeten er voor zorgen dat er in de gemeente een liefdadigheidsbureei opgericht worde. Ten aanzien van de ellende die de huidige werkloosheid mede brengt hebben de liefdadigheids werken der gemeente een bijzon der karakter aangenomen. 4, De 0}>eiibare Werken De Gemeenteraad beraadslaagt over de vaststelling der gre et wege nis en der algemeene richtingsplan nen der Steden over het aanleg gen van nieuwe straten, over de verbreeding of afschaffing van ou de. Ook nog over de aanneming en het aanleggen der buurtwegen en banen over de ontwerpen be treffende het bouwen, de groote herstellingen of het afbreken der gemeentegebouwen. I)e Raad be noemt de bouwmeesters en de be dienden gelast met tiet bouwen en het onderhou 1 der gemeentegebou wen. Het College van Burgemeester en Schepenen is gelast met de richiingen der gro.it- of kleinwe- geris ook nog met de goedkeu ring der bouwplannen cie uitge voerd worden door de private per sonen met het beheer der eigen dommen behoorende aan de ge meente alsmede met het behoud hunner rechten. Hetzelfde College moet de buurtwegen en de waterloopcn doen onderhouden overeenkomstig met de wetten en reglementen van het provinciaal bestuur. j) De Gemeentcfinanciën. De finuncieele taak van het gemeentebestuur behelst tegelij kertijd het regelen der uitgaven en het verzekeren der ontvangsten. Wat de gemeenteuitgaven betreft hoeft het gemeentebestuur te voor zien en de kosten voortkomend» van het beheer, de politie- en vei ligheidsdiensten, de sociale en liefdadigheidswerken, het onder houd der wegenis en de schuldlas ten. Al deze uitgaven worden gedaan met de gelden voortkomende van de taksen en belastingen die de gemeenteraad mag heffen mits de goedkeuring der Bestendige De putatie van den provincieraad en van den Koning. Deze taksen kunnen zijn op centiemen ttz. bijdragen tot de Staatsbelastingen ook nog taksen op de dividenden, op de motorrij tuigen, op de vertooningen, op de wedden en loonen, wegenistaksen, industrieele taksen enz. Deze taak die wij hier komen te schetsen is voor iedere gemeer.te gelijk daarom wordt zij echter niet overal n et httzelfde pliehtbe- I wu»tzijn waargenomen, 't Is een teeken dat er in vele gemeentera den geen mannen zetelen met de noodige ervaring, energie en schranderheid. Evenals het land hebben de gemei nten in de huidige omstandigheden leiders noodig die zich kunnen opofferen, die een juist begrip hebben van het soci- aul welzijn die de volksmassa wil len terugbrengen tot de gezonde opvattingen van den arbeid, van de spaarzaamheid en van de vrij heid. Wat men sedert eenige da^en, en zelfs sinds weken in bevoegde kringen voorzag is gebeurd. Gedwongen door de liberale kuiperijen en drijverijen is het ministerie genood zaakt geweest af te treden. Hot. is men daartoe gekomen Mijnheer Devéze wenschte sedert lang een drieledig ministerie. Afgekeurd door zijne pirtijgeneoten heefr hij eene schoo- ne gelegenheid gevonden, geholpen door M.M. Hymans en Max, om weerwraak te nemen. Maar nu gaan zij verder zij verlangen niet alleenlijk ontslag van het ministerie, maai ook kamerontbinding. Zij waren zelf zoc onouozel te denken dat ae katholieke ministers met Mijnheer Renkin hun daarin gingen helpen. Wat willen de liberalen Zij kunnen he'. niet verstoppen. Zij willen na de aanstaande algemeene verkiezingen kartel sluiten met de socialis ten, samen het land besturen en de school- toelagen aan het vrij onderwijs afschaffen. Zooals altijd kom: deze beweging uit van de loge der vrijmetselaars. In elke slechte daad ziet men hare hand. Op 2Ü September laatsleden heeft er een vergadering plaats gehad van de groo te loge mannen en daar is het plan be sproken. Er was ernstige oppositie tegen het kartel, maar sommigen hebben dan het gedacht voortgezet de gemeentever kiezingen af te wachten en zich naar den uitslag te gedragen. Daar de brusselsche liberalen meenen dat deze ten bunne voordeele uitgevallen zijn. rekenen zij er op met de aanstaande wetgevende kiezingen hunne veitegen- woordiging te zien ver terken Wij heb ben de overtuiging d. ze zullen bedrogen uitkomen. Welke reden geven de liberalen en vooral Mr Devèze aan om hunne ramp zalige houding te verschoonen en uit te leggen De twee bijzonderste welke men overal tegenkomt, want de liberale dag bladen gehoorzamen blijkbaar aan een ordewoord, zijn volgende De meerëeerheid van het land, versta daaidoor liberalen en socialisten, zijn te gen de contingeriteering. Contingenteering beteekend tijdelijke beperking van invoer van zekere produk- ten. Het is hier het oogenblik niet om daarover uit te wijden. Dit is effenaf belachelijk. Immers alleman weet dat deze maatre- gel door iedereen aanzien wordt als UIT ZONDERLIJK. Ten tweede is het wel waar dat libe ralen en socialisten tegen de contingen- teering zij n Ja, alswanneer hunne kiesklienteei daardoor niet gediend wordt. Maar het is voor niemand een geheim dat liberalen en socialisten zekere contin- genteeringen hebben voorgestaan, verde digd en voorgesteld. Weten onze lezers, dat de invoer uit den vreemde van kolen beperkt is tot 28 per honderd In andere woorden, dat men nu uit vreemde landen maar 28 mil- lioen kilog. kolen mag invoeren waar men er vorig jaar honderd millioen mocht in brengen. Wie was de groote verdediger van deze maatregel de socialistische volksvertegenwoordiger Deiattre Al de socialisten hebben natuurlijk deze maatregel gestemd. Sedert eenigen tijd is de visch geweldig opgeslagen in prijs. Waarom Omdat de visch gecontingenteerd is, vooral dank aan de tusschenkomst van Mijnheer Anseele, hoefd van eene maatschappij voor visch- vangst. Keuren wij dit af? Neen, wij betreuren dat de crisis zulke maatregels heeft noodig gemaakt, maar wij kunnen toch niet aan nemen dat men een stelsel krjtikeert j waarvan men zelf de toepassing vraagt, maar wij kunnen ook onmogelijk vrede hebben met contingenteering voor de eene en niet voor de andere. Ten tweede in de voorlaatste minister raad is er besloten niet verder te gaan op j den ingeslagen weg meer nog, van de genomen maatregels te herzien en Minis- j ter Van Dievoet, de minister der contin genteering bood zijn ontslag aan? Dit viel dus. Daarbij nog al deze maat regelen waren genomen met de volledige toestemming en goedkeuring der liberale ministers. Tweede reden het plan van finantieel herstel. Het is algemeen geweten dat er dit jaar een te kort zal zijn op de gewone begroo ting van omtrent drie milliard of drie dui zend keer een millioen. Volgens de liberalen en vooral Mijnheer Devéze stelt Mijnheer Renkin geene door. tastende maatregelen genoeg voor. In andere woorden Minister Devéze vindt dat de besparingen en de voorgestel de nieuwe belastingen niet groot genoeg zijn. Maar Mr Renkin komt zoo juist plubliek te verklaren ik heb de groote lijnen van mijn finantieel plan aar. Mr Devéze bekend gemaakt. Hij VONDT dat ik veel te ver ging en op ZIJN VERZOEK heb ik het dan ook wat gemilderd Nu schrijven de liberalen Minister Renkin gaat niet ver genoeg. Zij voegen er bijer zullen moeien zeer onaangena me maatregelen genomen worden, daar over moeien de kiezers eerst geraadpleegd worden. Heeft men ooit zulke dommigheid ge hoord of gezien Het plan is niet gekend, maar de kie zers moeten er HUNNE MEENING over zeggen. Waarover gaat die raadpleging loopen wilt gij kiezers meer belastingen betalen, willen een groot getal onder U hunne wedde en de voordeelen die zij op de eene of andere manier genieten zien verdwij nen of verminderen. Het resultaat is op voorhand gekend en daarvoor is geene volksraadpleging noo dig. De waarheid is veel eenvoudiger. De liberale partij wordt geleid door de voor uitstrevende antiklerikalen Deze hunkeren naar kartel en school strijd en ze meenen dat de kans schoon staat. Wat wordt het belang van het land in dezen warboel Daar bekommeren de liberalen zich niet mede. In dezen crisistijd vraagt iedereen zich af hoe gaan wij er door geraken. Voor de leidende liberale antiklerikalen is er maar eene zaak dringend schooi- oorlog. En dat zijn de mannen der vrijheid, de patriotten bij uitmuntendheid. En dat alles omdat ze meenen door de gemeentekiezingen wat bevoordeeligd te zijn. Op tijd en stond zullen wij op dit alles terugkomen. Maar wij vragen aan de liberalen kan deze houding anders dan onrust en moei lijkheden in het land doen ontstaan. Meent gij waarlijk dat wij uit deze cri sis zonder voorgaande zullen geraken met de macht aar. de socialistische partij te geven En gij KATHOLIEKEN, die over veer- tienaagen voor de liberalen hebt gestemd gij vooral die door en door katholiek en geloovige zijt, hebt ge dat verwacht en gewild Neen, voorzeker, maar het is en blijft een feit dat voor de iiberalenstemmen, de macht der antiklerikalen vergrooten is. Hoe machtiger zij zijn, hoe meer ze Vervolg op 2' blad. Mijnheer de pastoor, vroeg ik, wat is dat nu weer met die ministerieele crisis Dat is mijnheer Devèze dit weer eens zijn perten gespeeld heeft, zei de pastoor. Heeft Mr Devèze dan toch zooveel te zeggen, vroeg ik Of hij 1 zei de pastoor Kent gij mi nister Devèze niet Is spijtig. Gelijk de koning dc eerste burger is van 'i land. zoo is Mr Devèze de eerste liberaal van 't land, voorzitter van de liberale anociatie. En ik zou niet durven zeggen, in 't bijzijn van Mr Devèze toch niet, dat zijn titel niet meer waard is dan die van den koning. IVeet gij, vroeg de pastoorwie de verstandigste men- schen zijn van 't land Neenik, zei tk. De liberalen zei de pastoor daarbij ik heb mijn vraag slecht gesteld 't moest zijn de eenige menschen die verstand heb ben.... want zij zijn de partij der intellcctu- celen kijk eens rond in Ninove bij hen geen stommerikken van peiits vicatres maar allemaal menschen die wel beslagen zijn is 't in den kop niet, 't is in den porte-men- nait.En 't verstand dat in den porte-monnaic zit is neg 't felste i En weet gij, vroeg hij verder, wie onder al die felle kleppers de felste is Neen ik, zei tk Minister Devèze zei de pastoor Dat is de kampioen van Belgie niet verwarren niet dien der wielrijders, noch met dien van de hengsten En als mijnheer Devèze tets gedroomd heeft dan moet het zoo zijn Toen de socialisten in 't ministerie zaten stak dat Mr Devèze al met nekeer tegen ze moesten buiten. buiten en 't gebroken geweer van Charleroi was de stok waarmee hij ze buiten sloeg Een tijdeke nadien meende hij dat dc liberalen alleen moesten meester zijn en ze brachten het zooverre dat Mr Max de nationale Max de tegenhanger van Car- dinaal Mercier mocht een ministerie ma ken. Die lompe kattikoppen i> en die onbe schaafde socialisten lachten ze uit en lieien ze tusschen twee stoelen vallen. Om zich te wreken kelderden ze den frank den frank der anderen, den hunnen was herdoopt hebben wij daareven niet gezegd dal ze het monopolium hebben van 't verstand in de por- tc-monnaie Nu ligt Mijnheer Devèze zijn gebroken geweer ergens in 'nen hoek te verroesten wan: de socialisten moeten in 't ministerie, zegt mijnheer Devèze En zelfs als dc soci alisten niet willen, moeten ze er in De caprice van mijnheer Devèze pardon de welvaart van 't laxd eischt het. Mijn heer Devèze heeft het gezegd, wie zou er dur ven aan twijfelen Als de Paus spreekt is het maar zeever van nen ouden man die misschien al kindsch wordt, maar wee zou durven twijfelen aan de wijsheid en het door zicht van Mr Devcze Wie zoo vermetel zou zijn, zou het bewijs leveren dat hij een idioot is Maarvroeg ik. waarom zou Mr De vcze nu het ministerie doen vallen hebben, De pastoor irok zijn schouders op-, waar om stool 'nen kwaden emeitenzijnen emmer omver Waarom krijgen sommige madame kens soms een zenuwkrisis Heeft mijnheer Devèze ernstige reden meen. hij dat de ge. spaarde frank van den kleinen burger en den naarstigen werkman nog eens moet gedeeld worden door zeven Is hij moe van als chef van de partij van orde en vaderlanschlitfde de Brabattfonne te zingen en zou hij liever eens a bas la calotte zingen Is het en kel de pence-nez van Rik Heyman of het baardje van Renkin dat op zijn zenuwen werkt Groot mysterie Reporter, zei de pastoor, gij moest er eens naartoe gaan en hem ondervragen. Hebt gij schrik van niet binnen te geraken ga bij den burgemeester van Ninoie om zijn kaartje 't is een dik ke vriend van hem. En als gij dan Uien vent tegen komt met een redelijk dik buikschen en mei een rond gezicht waar twee groote schel- visch oog en uitpuilen, denkt maar dat het Mr Devèze is. En als hij zit te zingen uit den opera van Smidje Smee viva.... ze kunnen mij niet missen dan is 't zeker hem Nog iels, doe nen paraplu mee, want hij speekeli nogal al klappen 1 Reporter. Abonnementsprijs cj o

Denderklok | 1932 | | pagina 1