01 ONZE KATHOLIEKE KANDIDATEN De Schoolkwestie en de aanstaande verkiezingen De Belgen in de Wereldoorlog in 8 deelen CINEMA VOLKSVERHEFFING Het Hoekje van den Reporter Zesde Jaar Nr 46 Prijs per naramer 30 eenüemen. üïUiuve 13 November 1932 Katholiek Vlaamse h en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE II. t.UYSTE(l»AN-UeMfcia6 ARRONDISSEMENT AALST kamer ARRONDISSEMENTEN AALST-AUDENAERDE Posteheekrekaning (R Luysterman tr 1862,54) Hfcndelsregistei^als^i^lOS^ AankondigiHfcen Gewone per regei 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Abonnementsprijs 3 maandei Ir- 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever Koeipoortstraat, 10, NINOVE NINOVE, voor Van Schuylenbergh Petrus, drukker,Aalst Van Hecke Albert, leeraar, Leuven Flamant Gustaaf, nijveraar, Geeraardsb. De Vis Jozef, advokaat, Aalst Van der Linden Jozef, bijz. Goefferdinge i «i ei t«ri voor d« opvolging Flamant Gustaaf, nijveraar, Geeraardsb. Ghyselen Jozef, advokaat, Aalst Rutten Adolf, bijzondere, Meerbek® De Cock Felix, schilder, Htrzele Fransman Karei, handelaar, Ninove "VarTder Schueren Arthur, heelmeester, Geeraardsbergen SENAAT voor De Clercq Jozef, advokaat. Ninovc Thienpont Leo. ingenieur, Audenaerde Van Geert Alfred, vakboudleider. Aalst Roman Louis, brouwer, Maeter Candidate» voor de opvolging deila Faille Ides, eigenaar, F.lene De Wael Jozef, nijveraar, Ronse De Landsheer Florimond, brouwer, St. Lievens Hautem De Paepe Paul, landbouwer, Huvsse Carlier Albert, nijveraar, Geeraardsbergen al De onzijdige leeke schenkt ons katholieken geen vo doening bijgevolg moet er ka tholiek onderwijs bestaan. Onzijdig zijn is niete anders dan onverschillig blijven tusschen ja en neen I weigeren te kiezen tusschen twee tegenstrijdige grondstellin gen bij iedere vraag het hoofd schudden en immer verklaren ik weet het niet Onzijdig is die on- derwijxer, die nooit een enkel woord zeg, dat indruischt tegen de meening van eender welken huis vader Waar zou die onderwijzer te vinden zijn Luister even wat anders aenken- Vervolg school den daarover zeggen Laurent een anti - godsdienstig maar geleerd jurist zegt Ofwel zal de school onzijdig zijn, maar dan geen opvoeding geven, ofwel zal ze opvoeden, maar dan zal ze niet meer onzijdig zijn. Want ze denleer zonder godsdienst is onzin revue de Belgique Nov. 18/8 bl. 237 Een onzijdige school is dus on mogelijk vermits de opvoeding niet kan onzijdig zijn en het onder wijs is onafscheidbaar van de op voeding pen door zijn partijgenooten niet beschimpt omdat hij dierf schrij ven Een dwaling is het, te geloo- ven in de mogelijkheid van een onzijdig onderwijs Le Flambeau Jan. 1927. Nolf liberaal minister van Kunsten en Wetenschappen schreefDe onzijdigheid in de school is een heerlijk ideaal, maar zij heeft het gebrek waarlijk nega tief te zijn. In feite bestaat de on zijdige school slechts op t papier der wetteksten Le Flambeau 1 Dec. 1927. Echte onzijdigheid is onmoge lijk. net is zinsbegoocheling de soc senator de Brouckére Senaat 9 Mei 1928. Onzijdigheid bestaat slechts m 't brein van onbenullige menschen Payot, vrijdenker, Fransch op voedkundige Onzijdigheid is goddeloosheid Furnemont, Bel gisch socialistisch Volksvertegen woordiger in 1910 't Besluit dringt zich op Een onzijdige school is onmogelijk. Veronderstellen we nu echter dat ze theoretisch mogelijk ware. De school is voor ods katholie ken de voortzetting, de verlenging van het gezin. Godsdienst is voor ons niet enkel waarheid maar le ven. De school, zegt Z. H. Paus Pius XI in zijn encycliek over de kristelijke opvoeding der jeugd, mag niet in tegenspraak ziju. maar moet met de familie en de kerk een enkel heiligdom uitmaken aan ae kristelijke opvoeding gewijd. De onzijdige school, die stelsel matig ongodsdienstig is, en God niet wil erkennen, zou het kristen gezin ontkennen. Over God het stilzwijgen bewaren staat gelijk met Hem door het kind te leeren misprijzen, alvorens men Hem leert kennen. De liberalen denken eerbiedig te zijn met de godsdienstige gedachte te verzwijgen. Vergeten ze dan, dat juist dit zwijgen ergerlijk is voor hem, die sterk aan de gods dienst houden Domela Nieuvven- huys Mr Braun Senaat 5-5-1908 De kinderen onderwijzen zonder hun het gelooi te ieeren is hun het geloof ontnemen de schooi zon- der God is de school tegen God Marcel vSembat, Fransch soc. volksv. Revue de l'enseignement primaire 21 Nov. 1909. Onzijdige school ware grondige en stelselmatige antichristelijke school, welke geen enkel katholiek gezin kan aanvaarden. Ten andere M. Noll lib. oud minister zegt zelf De officieele school is niet toegan kelijk voor iedereen, vermits meer dan de helft der ouders weigeren er hun kinderen naar toe te sturen. Men mag nu niet verwarren lee ke school met onzijdige school. Leek is nog veel wijder- «Leek in haar leer dus in de school toe gepast volgens Ruisson heeft ten doel vrijdenkers te vormen Als het kind op 14 jarigen leeftijd de banken verlaat en nog geloovig blijft heeft de school bij hem het doel gemist. De leeke school is een vorm waar het kind als kristen Werd Krecdinger liberaal volks- vertegenwoordiger voor Antwer- wordt ingeworpen om er ge loofs afvallige uit te komen. In an dere woorden een school tegen God. Daarbij, had de onzijdige of de leeke school ons voldoening ge schonken, zouden wij katholieken hoopen geld hebben uitgegeven om zelf scholen op te richten. Het weze terloops gezegd dat in 1950 hier in België 2040 aange nomen en 1841 aanneembare vrije lagere scholen bestonden met een totaal van 597 000 leerlingen. b) Het vrij onderwijs heeft recht op officieele toelagen Het ondeiwijs is verplichtend, ook kosteloos en de keus der school vrij. De huisvader mag aanbellen aan de eerstede beste school. Hij doet beroep op de wet en vraagt dat zijn kinderen kosteloos aangenomen worden. Dat is zijn recht tegen over dit recht staat plicht. En de eerste, de beste school zal dus ver plicht zijn, kosteloos ouderwijs te verschaffen. Doch, hoe zaï de vrije school dien plicht vervullen, indien ze zich niet beroepen mag op de tusschenkomst van den Staat Zijn zending is alle persoonlijke intiatief dat nuttig is voor 't alge meen welzijn en aan de voorschrif ten der wet beantwoordt te steunen en aan te wakkeren. De plicht van den Staat is des te klaarblijkeiijker omdat hij op al zijn onderdanen lasten heeft geheven, voor de beta ling van schooluitgaven die aan iedereen ten goede moeten komen. Waar de Staat druk uitoefent op de bturzen van de katholieken, daar is hij ook van zijnentwege verplicht niet al zijn geld te be steden aan scholen die de katholie ken vrij zijn niet te bezoeken en die ze ook in werkelijkheid niet bezoeken. Dat behoort tot de strengste rechtvaardigheid, 't Geld van allen moet dienen voor allen. Het gaat niet op te zeggen De Staat heeft zijn eigen scholen die hij opbouwt en onderhoudt met het geld van iedereen wilt ge er niet komen, gaat dan elders, ge zijt vrij De school van den Staat is op gericht en betaald met geld uit de beurs van alleman ook uit de onze. Noemt ge dat vrijheid wanneer ik mits opnieuw te betalen, wel er gens anders kan terecht komen. Misschien kan men dat nog vrijheid noemen voor rijke lui, maar voor den gewonen man is het, Zedelijk dwang, vermits hij er niet mag van genieten. Is dat de wil der grondwet Is dat de gelijkheid van alle burgers die zij zoo plechtig vooropzet Och 't is niets dan een sociale onrechtvaardigheid. b) In vele landen wordt dit prin ciep toegepast. In Nederland heeft men de vol strekte gelijkheid tusschen officiee le en vrije scholen zelfs voor wat de bouwkosten betreft. In Engeland bestaat ook gelijk heid voor al de kosten van het vrij onderwijs behalve opbouwkos- sten. In Pruisen zijn de openbare scholen verplichtend godsdienstig oorlogisfiliu Mijnheer de pastoorvroeg ik, hebt gij ook den brief der Bisschoppen voorgeleten Natuurlijk reporter. En vet wacht gij veel van diett brief Ik wil niet met den hoop mee praten over zaken waar ik geen verstand van heb.,.. Ik ben niet geplaatst om een algtmtine kijk te hebben op het land... Maar indien ge mij vroegt wat er van te verwachten is, hier tor plaatsdan zou ik u misschien kunnen antwoorden. Hewtl mijnheer de pastoor, vroeg tk, wut is ct van tc vcvwciihttti hitf ttf pl Nietszei hij. De mensehen hebben heel stil en eerbiedig geluisterd tiaar den tekst van den brief maar ik wedde dat er geen enkele van gedacht zal veranderen. Veel van onze goede christene menschen zijn liberaal sunder dat zij het zelf weten. Door het lezen van anti-godsdienstige of toege zegde neutrale bladen, door hun ommegang met liberale propagandisten zijn hun opvat- 1 tingen liberaal geworden tonder dat zij hei zelf wisten. De pastoor in zijn kerk en de burgemeester ep 't stadhuis is van voor vijftig jaar en meer de leus der liberalen. En die leus die aannemelijk is als te betee- kent dat de pastoor hem met geestelijke ta ken moet bemoeien en de burgemeester mei stoffelijke, is zoodanig verdraaid in omge keerd dat ze nu wil zeggen dat de pastoor mag mis doen, bieeht hooren, doopsn en be graven- en daarmee afgeloopen 1 De pastoor in zijne parochie, in naam van zijn Bis schop die spreekt voor heel zijn Bisdom, moet de geestelijke raadgever tijn zijner gt- loovigen en de voorlichter van hun geweten. Die rol ontkennen de menschen kern Als de Paus richtlijnen geeft aangaande de so ciale kwestie en als de Bisschoppen hun priesters vol-ens die richtlijnen hun gedrags lijn voorschrijven, tijn er honderden chris ten menschen, die zonder blikken en blozen, boven het hoofd van hunnen Bisschop en tegen den Paus in verklaren de pastoor moet htm daar niet mede bemoeien De pastoor is ten van die eentgen, zooniet j dikwijls de eenigste in een parochie, dit niet om een of ander belang de waarheid den nek ontwringt... en toch de eenigste dit men niet gelooft in de parochie is de pastoor. A/s er na de Hoogmis 'nen tandentrekker op 't kerkplein staat, dit de tanden trekt tonder pijn, die de wormen dit aan den tand knagen er utt haalt en te laat tien op den tip van den zakdoek van zijn patient die wonderzalf en slangenbalsttn verkoopt als opperste geneesmiddel voor honderd ver- schillige kwalen van tevenotg in den hals tot eksteroog op den kleinen teen.-, dit zal door tienmaal meer menschen geloefd worden dan de pastoor die in de Hoegmts het evan gelie heeft gepreekt I Alt de pasteer heel zachtjes zijn brave parochianen wil verwit tigen ah ze zich door de fijne streken van sommige logieknechten laten over 'i ijs halen is hij slecht gekomen, bemoeit hu hem met zaken die hem niet aangaan... sou hij beter doen van tijn dienst te deen in de kerk.,. En als de geestesgesteldheid der menschen nu overal dezelfde geworden is... Waarem hebben de Bisschoppen dan I hun brief geschreven, vroeg ik. Om hun plicht te doen, reporter hun plicht van leiders der christene gemeente en om de menschen voor hun verantwoordelijk heid te plaatsen. Bij honderden en duitenden geloovigt mensehen zal het wederom gaan van u Mijnheer De Bruyn heeft mij ple zier gedaan of Mijnheer Behn is geen anti elcrtcaalzijn zuster is religieust, of Mijnheer Stevens is 'nen braven mensch en zou niemand geen kwaad doen.... Dat is misschien allemaal waarheid. Maar wat ook waarheid is, is dat al dte kandidaten hoe braaf ze ook zijn, soldaten zijn van het anti-klerikale leger, soldaten die tullen marcheeren op commando van de opperste leiding van dit leger. Het hoofdkwartier ervan is m de Loge... Als de godsdienst oorlog, waarmede gedreigd is vóór de kiezing, zal werkelijkheid zijn nu de kiexing, tuilen te zeggen Wit had dat gepeinsd.,.* En dan s.il ep hi» toepasselijk zijn het woord van Christus u Eece dim vtbis Zie 'k heb het u gezegd omdat de bis, schoppen gesproken hebben 1 Reporter DEHDERKLOK

Denderklok | 1932 | | pagina 1