mi De strijd gaat voort. .V onder iV I I De Koningin dep Wouden in 8 deelen Zesde Ja ir 49 Prijs per nummer 30 centiemen Mineve 4 December 1932 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE ft. LUVSTiftMAK-LiMAtftE QINEMA VOLKSVERHEFFING voor den PROVINCIERAAD KIEZERS OPGELET De kiezing in ons Arrondissement Algemeens Beschouwingen ever den Uitslag dar Kiezingen. Het Hoekje van den Reporter Postcheckrekening (R Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 2 maandei. ir. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipcortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst ir 1093 Aankondigingen: Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Ome lezers hebben den machti gen optocht gezien, die verleden Dinsdag de straten onzer stad doorkruiste om de glansrijke over winning te vieren door de katho lieken in de Kamer en Senaats verkiezingen behaald. Zij vinden elders in dit blad een relaas over dezen zegetocht. Geestdriftig, fier en biij stapten onze m°nnnn in ckn stoet, bewust van hun nnchteu met voile ver trouwen in de toekomst. Men kent het misdadig opzet dat de rooden en de blauwen vóór hadden, men weet ook hoe heel de katholieke gemeenschap a!s één man is opgerezen voor de ver dediging en de vrijwaring van haar kostbaarste bezithaar ge loof en haar onderwijs. Handen af, geuzen, er zijn nog rechtgeaarde lieden in het land Op schitterende wijze hebben wij den aanval weerstaan van die dreigende vijanden, na een ver woede campagne van grieven, aantijgingen en beschuldigingen allerhande door dagbladen, om zendbrieven, plakkaten en mee tingen gevoerd. Cnzetegenstrevers hebben niets onbetuigd gelaten, niets gespaard blauw, noch rood, noch groen, hebben geen middel onbeproefd gelaten om ons te doen wankelen in ons vertrouwen in de rechtvaardigheid van onze idealen van godsdienstvrede, schoolvrede en burgereendiacht. De socialisten hadden de kans te schoon en hebben ze dan ook volledig uitgeput om or.ze werk lieden en eenvoudige menschtn van hun overtuiging af te brengen door het afschilderen van schrik beelden van ellende en onttrekking of vermindering van pensioen oi wei kloozensteun. Zij hebben munt zoeken te slaan uit het lijden en de ontberingen^ uit ce ontevredenheid van onze menschen veroorzaakt door een economische crisis die, wat hevig heid en duur en uitbreiding be treft, geen voorgaande kent in de geschiedenis. Zij vergeten echter dat dank aan het wijs beleid van onze re geeringen, en dank aan dt sociale wetten door onze katholieke minis ters aan net land geschonken België een bevoorrechte plaats onder dit opzicht inneemt en het minst is getroffen. Zij verwachtten ten minste een aanwinst van 10 zetels doch moes ten zich tevreden stellen met eene aanwinst van 3 zetels hun jubel tonen zijn dan ook gedempt en hun veroveringszucht is deerlijk gekoeld. De liberalen helpen het gelag betalen, zij verliezen 4 kamerze tels en zeker evenveel in den Se naat. Ze mogen er voorwaar fier op zijn en er om feesten, zij die de regeeringscrisis en de ontbinding hebben uitgelokt met de hoop aan de katholieken een duchtige neer laag toe te dienen. Hun houding vóór de verantwoordelijkheden van het financieel plan der Re- geerir.g waarvan ze deel uitmaak ten wa» allesbehalve moedig en hun stilzwijgendheid, of liever hun stom en dooi zijn, vóór de drin gende financieele en sociale vraag stukken miste, op zijn zachtst ge zegd, eerlijkheid tegenover het land. Het land heeft hen naar waarde geschat en. beloond. Wat de fronters aangaap zij die de aftakeling van België nastre ven, het lijkt wel dat zij de aftake ling begonnen hebben met hun eigen partij, zij verliezen 4 zetels in de Kamer tn 2 andere in den Senaat. Hun werking is nietig ge weest, en hun gemis aan werke lijkheidspolitiek voert hen naar den ondergang. Het geleidelijke Vlaamsch rechtsherstel door de Katholieke Vlamingen nagestreefd en verwezenlijkt brengt ook hun geleidelijke veidwijning mee. Hun programma mist een grondslag. Mogen zij, te gelegener ure, niet vergeten dat ze eens kristen waren en katholiek. De strijd gaat voort en vergt nog al onze aandacht en il onze zorg. De provincieverkiezingen van Zondag 4 December mogen niet als van geen of luttel belang worden beschouwd. Wel integendeel en onze tegen strevers weten het wel en strijden voort. De uitgebreide macht en de bevoegdheden die in het Bel gisch staatsverband aan de pro vincieraden worden veizekerd, schenken aan die raden een in vloed die niet mag worden onder schat. Allen op de bres dus, opdat die invloed ten goede gekeerd zij en onze katholieke belangen dier.e in stede van ze te fnuiken of te be kampen. Dat jong en oud, arm en rijk, zich bewust wezen van de kracht der persoonlijke propaganda en ze aanwenden tot bate en vooruit gang van de eenige lijst die, ons allen waarborg biedt, de lijst Katholieke Kandidaten op Zopdag 4 December Distri kt Ëeeraepsdsbergen-Ninove Heden Zondag zijn slechts 2 manieren van stemmen geldig 1 één dop van boven aan der. kop der lijst 2' of één nevens den naam van één kandidaat. Men mag dus maar één dop ge ven. Hier in ons kanton is het gemak kelijk men geeft een dop nevens den naam van M. Van Oudrnhove 3' kandidaat op de katholieke lijst Peerts Petrus Eyckermans Paul Yan Ouden hove Edgard Prové Karei Borreman Julien Van Ongeval Cyriel zeggen. Bedoelen zij daardoor hunne persoon- i lijke aanvallen tegen de katholieke kandi- daten. Hunne gemeene laffe aanvallen tegen den boerenbond, De echte ploerterij begaan tegenover Mr de Baron de Bethune Na het verschijnen van hun manifest te- lefoneerde Mijnheer de Baron onmiddelijk aan zijn vriend Senator De Clercq om hem te laten weter. dat dit alles geschied was b-uten zijnen weet, Dat hij daarentegen moest protesteeren, want dat hij katholiek was en bleef. Dat hij zelfs nog twee meetingen gegeven had ten voordeel? der katholieke partij en niets beter wenschte dan zooals hij schreef in zijn brief afgelezen in de Poli dat de kat holieke partij zegevieren 4 uit den strijd zou gekomen hebben. Mijnheer Behn zijt gtj medeplichtig aan die gemeenheid In alle geval zulke praktijxen doen alle eerlijke menschen walgen. Toekomende week geven wij nog enke le beschouwingen ten beste over enkele vlugschriften der tegenstrevers. Het getal stemmen uoor elke partij be komen vindt men verder in ons blad. De katholieke hebben dus 1475 stem men meer dan de twee katholieke lijsten van 1929. üm dezen uitslag naar zijne waarde te schatten en de krachtinspanning der kat holieken gedurende dezen kiesstrijd moet men rekening houden van de gemeentever kiezingen Deze zijn in het algemeen niet goed ge weest Wij hebben dus op al de partijen stem men gewonnen. De socialisten hebben riet gewonnen wat ze verhoopten enden verwoeden, niets ontzienden strijd der fronters heeft totaal schipbreuk geleden, De liberalen komen zeer gehavend uit den strijd zij verliezen, ondanks de ver meerdering van het kiezerskorps, stemmen tegenover vier jaar. Het zelfde verschijnsel doet zich voor in al de arrondissementen van Ücst-Vlaande. ren. Het stemmenaantal der liberalen is zelfs niet voldoende om hun in aanmerking te doen komen in ens arrondissement. De kiesdeeler is 12 828 daarvan inoet inen 6ö ten honderd hebben of 8Ö52. In onze provintie zijn enkel Audenaerde en Gent ir. dit geval. Dank aan deze twee arrondissementen komen de stemmen van Aalst. Denaer- mende en Sint-Niklaas ook in rekening. Voor het senaat hebben de liberalen wa ter en bloed gezweet. Dinsdag rond vijf ure namiddag was er nog altijd twijfel of de liberale partij wel een gekozene ging hebben voor het senaat in Üost-Vlaanderen. In de kiesomschrijvingen Aalst/Aude- naerde, Dendermonde Sint-Niklaas beha len de liberalen de twee derden van den kiesdeeler niet. Bleef dan nog Gent. Rond zes ure kwam men dan eindelijk tot de bevinding dat de liberalen enkele honderde stemmen te veel hadden om in aanmerking te komen. Mi nister Lippens en Van de Wiele waren aan de verplettering ontsnapt. De frontpartij ook heeft nergens de twee dei den van den kiesdeeier bekomen en zoo valt Mr üravez. Gent kiest rechtstreeks een liberaal voor de kamer. De heeren Behn en Amelot zijn gekozen met het overschot van Gent en dc stemmen van Aalst, Audenaerde, Den dermonde en Sint-Niklaas. Enfin er is voor elke goesting. De liberalen hebben nog al geboft op hunne eerlijke strijdwijze. Daarop valt nog het een en het ander te 1 De uitslag der kiezingen is zoo klaar ais hij eenigzins zijn kan. De katholieken en de socialisten zijn de overwinnaars van den dag. Liberalen en fronters de versla genen. De katholieken winnen drie zetels voor de 'kamer, de socialisten evenveel. De liberalen verliezen er vier en de fronters vallen van II op 8. In deze acht is dan ook J. Delille gerekend. Algemeen was een achteruitgang der liberalen en fronters voorzien. De uitslag is voor de katholieken waar lijk troostend. Voor de socialisten eene ware ontgoocheling. Zij gingen ten strijde in buitengewoon gunstige omstand'gheden. Wij zijn in crisis, in zware langdurende crisis. Vele menschen zijn ontevreden, een groot getal verkeeren in moeilijkheden. De nood is groot in vele huisgezinnen. Dat alles hebben de socialisten weten uit te buiten. Voeg daarbij onzen hachelijken finantieelen toestand. Wat hadden zij het gemakkelijk te be knibbelen en te beloven. Pensioenen en werkloozer.steun gingen verdwijnen. Massas geld hebben zij verteerd. Meer dan eens hebben wij sommige menschen hunne verwondering hooreu uitdrukken o\er dit feit. Velen vragen zich af, wie dat alles betaalt. De socialis ten werpen in kiezingstijd het geld door deuren en vensters, maar laten aan de zoogezegde burgerspartijen de zorg over urmen, gebrekkigen en noodlijdenden te helpen. Daarvoor is in de roode partij geen geld. Dat is goed voor de hartelooze katholieke uitbuiters 1 1 De verwachtingen der socialisten waren zeer hoog gespannen. Een socialistische onderwijzer onzer stad vertelde aan ieder een dat de socialisten rekenden op eene aanwinst van twintig zetels. Had men hun moeten voorspellen dat hun tweede kandidaat niet ging gekozen worden, ze zouden medelijden met U gehad hebbe Te Brussel zegden al de groote leiders Vervolg op 2' blad zul prachtig ingebonden zijn wachtcens Ine was het weer.. In kalf, en verguld op snee zei de pastoor Gij wist er zeker iets van vroeg ih. Dat betaamt zoo, zei de pastoor, om wille van het symbolisme. Ach ja zei ik, maar de pastoor had gezien dat ik het met gesnapt had. Hij lac 'i- te eens en liet mij buiten Indien ik die; f, ik ging bij Dr Behn den uitleg vragen,... maar hij zoo weer kunnen vloeken 1 Reporter. Weet ge al, mijnheer de pastoor, vroeg ik, dat Maandag nacht rond den eenin de geburen van Senator De Clercq wakker ge kuild werden door het A bas la calotte van zekere liberalen Zijt gij daar fier op dat gij dat kun nen voorzeggen hebt ja, ik Gij moet daarvoor noch grootenoch kleine prof eet zijn zei de pastooriedereen wist dat,ten zij die ik zal niet zeggen hoe- veel Meerbeeksche katholieken ate met kun nen oh 1 zoo kristelijkeu haat bezieldhooren de doof en ziende blind zijn zoo''n soort afgo den dte ooren hebben en niet hooien, oogen hebben en met zien 1 Ze waren er toch haastig mee ze hadden toch kunnen wachten tot 's morgens, zei ik. Ze kennen hunnen kaieckismus nog zei de pastoor hetwelk men niet langer mag uitstellen als er gevaar is van ie ster ven. Ze zijn bijna dood ze hebben nog maar gedreigd me- papen vreterij en ze krij gen al ten appelflauwtemoesten ze eens aan papenvreterij doen ze mochten bij de volgen de verkiezingen de overschoten hunner partij te* Van den Haute's r> gaan vtrkcopen voor vodden en beenen Maar Dr Behn is toch gekozen xti ik En 't is hem niet misgunt, zei de pas toor. 't Is een langt lange weg geweest naar 't parlement etr de too; ei godin die koppe ling heet zich over hem heeft willen ont fermen I Er was nog eens kans geweest maar Robijns was met 't been gaan loopen. Dr Behn viel als martelaar zijner vlaamsche overtuiging. Toen echter Rokijns dt twee derden universiteit had gestemd kon Dr Behn als wreker der nationale eenheid op treden, de man die venaad pleegde uit en zichzelf in de eerste kandidatuur wippen. De grillige ioovtrgodiii keerde haar vrien delijk wezen naar een andere en Dr Behn moest hel met een biezen zetel gedaan krij gen.... Is dat niet wreed als ge van uw heiligste princiepen t:n Ietrktn ge maakt hebt als ge zoo'h bloedig offtr ge plengt lubt op hei altaar van uw ambtti:... 4 Is ge niet tegens aande uw anti kier tkalis. me, gedraaid hebt gelijk 'net haantje op den tooren Ditmaal is de godin getiadtg ge weest. t Is voor Mr Behn een schoon fin de carrière en 't Land wint of verliest er met bij de eene liberaal vervangt de ande re de eene competentie de andere. Van dt achtentwintig van vroeger waren er een stuk of vijf minister, idem zooveel wartti het geweest en de rest was gereed om te worden.. Met de vier en twintig zal dat nu ook zoo zijn l Mijnheer de pastoor vroeg ik, komt gij morgen naar den stoet niet Mijn in- tervieuw dateert van Woensdag Ik ga naar geen civiele begrafenissen lachte de pastoor. Dan zijt gij niet verdraagzaam we- dersprak ik. Verdraagzaamheid is een liberale bur gerdeugd, zei de pastoor. Ats ze heel ver draagzaam den pastoor in zijn kerk komen treiteren is het een heele onverdraagzame pastoor die dat niet lij de nwil En als ze vreem de klooster zuster al schelden achterna loo pen omdat die met wisten dat ze langs twee verscliilltge deuren in twee vtrschillige hui zen bij dezelfde fanatieke blauwe terecht kwamen, dan zijn het zeer onverdraagzame nonnekens die daarover durven klagen. Kom, Reporter, zei hij, laat hun de ver draagzaamheid wij zullen eenvoudig ver dragelijk zijn Dr Behn gaal weer zoo schoone bloe men en gerbes krijgen Enkel voor een katholieke begrafenis geldt het noch bloemen noch kronen zei de pastoor. En 't schijnt dat zijn oude medeleden uit het nederlandsch verbond htm ten schoon boekdeel gaan aanbieden... ik heb den titel vergeten. De Engel des gezins vroeg dc pastoor. juist, juist, mijnheer de pastoor, en 't DENBERKLOK lü

Denderklok | 1932 | | pagina 1