Zen diefstal in den JCemel I Speljde ga mee Vo y© Groote CINEMAVERTOONING Bond van 't H. Hart Geeraardsbergen Voor den Middenstand OP 11, 12 13 MAART Kunstleven STAD EN OMLIGGENDE Café DE WAAG 4 Garages te Huren Kerk der H. Tkeresia Brusselstraat, Nir^ove. Zaal VOLKSVERHEFFING Ninove Zondag 12 Februari Maandag 13 Februari O IP VOERING- "VjA.N .SISO VE. 4 OPVOERINGEN VAN i>f; ninoofsche revue Orde dep Goddelijke dieneten Zondag 5 Februari 6 lj2 uur, gelezen mis. 7 lj2 uur, mis v<k Mr Modeste 'van der Taelen v eje de confrérie van de gelo< zielen. |2 uur, Hoogn s. Ma ndag, 6 lj2 uur, mis vooi Mr Auguste Van Isterdaele. Dinsdag, 0 1)2 uur, mis veor Mr Charles Dauge. Woensdag, 6 1[2 uur, mis voor Mr Jos. De Dufft- i leer. Donderdag, 7 1|2 uur, dertigste voor Mr Wwe Louis Waltniel. Vrijdag, 0 i |2 uur. mis voor de Goddelijke Voor zienigheid. Zaterdag, 8 uur, sol. jaargetijde voor Mr Petrus Bultereys. Lof om 7 ij2 uur. ravotterke, door H. Prijs. Eik dezer mooie boekjes vor.d 4,558 lezertjes en... lezers Daarna dan in muziekuitgaaf, de prachtbundel Feestliederen met werk van een tiental vooraanstaande Vlaamsche koruponisten. Eens even tellen Volksreeks 75 648 x 7 boeken 529.53* Keurreeks 10.848 x 2 21.696 Jeugdreeks 4.558 x 3 13 674 Muziekuitgaaf 1.128 Totaal cijfer van boekenverspreid. 566.034 Wie doet er dit het Davidsfonds na Dit was nochtans veruit niet alles van bedrijvigheid. Statistieken over de bedrij vigheid ter plaatse, door het inrichten van muziek- en toonetla onden, van voor drachten, filmvertooi.irgen, opstelprijs kampen en dg., kwamen in deze korte spanne tijds na Nieuwjaar nog niet klaar. Om te bewijzen de groeiende kullureele herwording van het Vlaamsche volk, ko men we daar later even op terug, maar kondigen van nu af reeds enorme cijfers aan. En voor het komend jaar mag zonder overdrijving worden voorspeld, dat deze cijfers nog aanzienlijk stijgen, dank zij de Centrale voor Projektie-onderwijs, op 't einde van 1932 ingesteld. Deze instel ling heeft ais taak op zich genomen om aan kringen die zich met de volksontwik keling bezighouden, het noodige materi aal te verschaften voor voordrachten met lichtbeelen, en dit tegen bespottelijke lage prijzen. Als verdere prestatie msg ook nog herinnerd aan de eerste groepsreis door het Davidsfonds op touw gezet voor zijn leden, en die in Augustus jl. 417 man meenam naar Lourdes. Kom, als er etn inrichting die niet louter stoffelijke belangenverzorging tot bestaansreden heeft, de krisis met brio te boven is gekomen, dan is dit wel het Da vidsfonds. En nu staat het voor het jaar 1933. Met vertrouwen zet deze vereenigirg haar aktie-tengoede voort, en goed zal dit voor den Vlaamschen mensch zijn. Nieuwe plannen worden beraamd. Ons volk is ontwaakt Onze stadsgenoot Kunstschilder Heer Lucien De Decker, welke alhier reeds gunstig bekend is, in zonder dorr zijne portretten en ook door de tentoonstelling zijner werken verleden jaar, exposeerde dezer dagen te Gent in de zaal Tavernier. Ziehier hoe de Kunstkriticus aan De Standaard de tentoonstelling beoordeelt: In de Tavernierzaal hangen op dit oogenblik de werken van een debuteerend kustschilder uit N'inove, Lucien De Dec ker. Laten wij dadelijk zeggen dat er «iets in dit werk steekt waarmede wij geens zins een op en top versleten zegswijze willen oprakelen, doch den ernst en de studie bedoelen welke de basis van dit werk vormen. Wij hebben den jongen man niet gevraagd of hij gelauwerd werd, noch wat al akademische karweitjes hij achter den rug heeft, doch zijn doeken pleiten op zich zeil voor een kunstopvat ting en een kunstvaardigheid welke nog fataal in het koude cn het strakke van he» akademisc .c genepen zitten, maar alleen boeven te nijpen om op ruimer en zuiver der esthetisch terrein te kunnen operee- ren. Hij schijnt tot nog toe een zekere voorliefde te hebben voor het portret, en realiseert hier bereids vrij knappe techni sche dingen als zijn zelfportret, portret van jongen kuoslenaar, portret van Chi- neesch schilder, waarin ook het gewaad der kleuren met min stroeve, dewijl har monieuze en warme plooi te ruischen staat. Daarnaast pakt hij met handigheid het stilleven aan, en presteert hier ook alleszins eri stig en degelijk werk, terdege gedrild naar hooger kuustpeil. Daar han gen nog landschappen welke ons door gaans min bevallen, en interieurs van kerken en boeven waarbij wij sieeds weer aanteekenen verdirnstelijk werk, ge schoold werk, dat serieuze studie en tech- Woensdag 15 en Donderdag 16 Febraari 1933, telkens om 7 1/2 uur 's a/onds ten voordeele van het Vrijtüillig Pompierskorps in de Cinema CENTRAL. Kaïrten zullen ten huize aangeboden worden. om 6 12 uur om 7 uur. Fantaisie in 5 bedrijven met Edgard Cailebaut in de l\oofdrol. Lachen Lachen Lachen Prijzen der plaatsen 10, 7,50 en 5 fr. niek verraadt, en beloofd voor morgen. Aan De Decker die beloften te verwezen lijken. Na zooveel steden en dorpen in Vlaan deren, is het de beurt aan Geeraardsbergen om, ter gelegenheid van de wijding der vlag van den Bond van 't H. Hart, bin nen zijn muren de grootsche troepen- schouwing van de H. Hartbonders en Xaverianen van ons bisdom te houden. Die massabetooging gaat door op Zondag 13 Augustus 1933. Een hoofdkomiteit, waarvan de Z.E.H. Deken van Geeraardsbergen het voorzit terschap waarneemt, on verschillende hulpkomiteiten zijn druk in de weer om van dien dag iets indrukwekkends,, iets onvergetelijks te maken. Z. Exc. Mgr Coppieters heeft zijn hooge bescherming aan dit initiatief toegezegd en zal de feestelijkheden met zijn vereerende tegen woordigheid opluisteren. Geeraardsber gen, dat reeds heir.de en verre bekend staat om zijn jaarlijksche betocging op den vooravond van het H. Hartfeest, en de ermee gepaard gaande bloemenhulde, rekent vast op de tegenwoordigheid van alle H. Hartbonders en Xaverianen van het bisdom Gent, het Payottenland, en het Z O. en het midden van West-Vlaan- deren Overkort zullen langs de pe s, en in 't bijzonder, aan de EE. HH. Pastoors en Bestuurders van H. Hartbonden nadere inlichtingen verstrekt worden. Een afvaardiging van den Middenstand, geleid door Volksvertegenwoordiger van Ackere, had een lang onderhoud met Di recteur Generaal bymoens, van het Mini sterie van Financiën, nopens de uitbrei ding der taxe aan de bron voor alle koop waren, zelfs voor de weeldetaks (tabal A.) welke thans aan den verbruiker nog ge- eischt wordt. Er werden bijzondere maatregelen be sproken aangaande het vervoer, de bouw materialen, kruidenierswaren, peperkoek, mineraie waters en limonaden, het afle veren van jaarlijksche fakturen er.z... De delegatie gelastte Heer Volksverte genwoordiger van Ackere den dank van den Middenstand over te brengen aan Minister Sap voor zijne gelukkige veran- deringen in zake vergunningen en den terugkeer naar den vrijhandel. Zondagdienst der Apotheker». Apotheek open van Mijnheer GIERTS. Burchtstraat, Onderwijsgesticht van de Zusters der H.H. Harten. Kunstavond ingericht door de leerlin gen, met welwillende medewerking van Mejufter M. Van Heddegem, Kunstzange res, ten voordeele van de herstelling van het orgel der kapel. Op Zondag 5 Februari 1933, om 4 1/2 uur namiddag, in de Feestzaal van het gesticht. Prijzen der plaatsen 7 fr, en 5 fr. OOGLIJDERS, voor n'en goeden bril wend u tot APOTHEEK dos, De ftuyver, Beverstraat, Ninove, Billard. Zondag 5 Februari 1933, groote prijs kamp op den billard in de Café Monico bij René Jacobs Burchtdam, naar kalkoenen en geldprijzen. Begin om 6 uur. Feestdag der H. APPOLONIA Op Zondag 12 Februari, in de Gast- huiskerk om 9 ure Hoogmis om 4 ure Plechtig lof, opgeluisterd dooi de Zangmaa'schappij Eendracht en Lst/dadighetd. Davidsfonds afdeeling Ninove Wat hebben de leden van onze afdee- iing in 't jaar 1932 gekregen I Wie iid was der Serie A of gewoon lid en 20 fr. betaalde 1) Op den Drempel van J, Pasqasy 2) Gasten in 't Huis ten Halven van Ant. Thiry 3) Mgr. Trudo Jans van P. Norb. Broeckaert. A) De Wind Waait van Era. Van der Hallen. 5) De Kerm s Van Rosse Lei van Jaak Langmans, met daarbij een brochure over Plaatsnamen en een over Film leiding Gezamenlijke handelswaarde 80 fr. II Wie lid was der t Serie B. of keur- lid en 12,50 fr, gaf .- 1) Problemen van Kan. Dr. A. De Coene 2) Ruusbroec de Wonderbare van E. li. P. P. Reypens, Stracker en Van Mierlo Hiermee kregen ze voor 40 fr. in flinke, ernstige boeken. III) Wie lid was der Serie C of lid op de Jeugdserie en 12,50 fr. stortte 1) Guido Gezelle aan de jeugd ver teld van F. Heydendal 2) Prins Olik en Sire Bietekwiei van A. Van de Velde, 3) k Nistelken van H- Prijs. Deze boeken zijr. nergens, aan minder dan 33 fr. te krijgen. V1) Wie lid der Serie D of lid op de muziekuitgaven en hiervoor 12,50 fr. over had kreeg, een muziekbundel van 12 kunst liederen. Gelegenheidsliederen, waarin elk naar zijn goesting heeft kunnen vinden om op feest of familiepartijtjes even uit te pakken met iets nieuws, iets artistieks, iets vlaamsch en deftig 12 Kunstliederen minstens 35 fr. waard Wie kreeg niet voor zijn geld Elk lid, dat niet ontving, waaraan het recht had, houd djn secretaris - boekdte- Ier maar eens aan Deze zal gaarne alle gegronde klachten aanhooren en wat nog te herstellen is in orde brengen. Doch wat ondergeteekende Ph. Coppens secretaris, der afdeelirg woonachtig op den Doorn weg, T/S, liefst zal aanhooren en onmiddelijk opteekenen is, dat 1) Velen onzer A leden ook zouden B lid, C lid en misschien ook D lid worden. 2) Dat elk goed lid, dit jaar, ten minste één nieuw A lid zou aanwerven en even tueel ook B, C. en D leden. De verschil lende series waarvoor iedereen kan in schrijven zijn dus A-B-C- en I> en beta len respectiefiijk 20 fr. - 12,50 fr. 12,50 fr en 12,50 fr. Alle bestuurleden aanvaarden nieuwe leden, m .ar bijzonder de schrijver. Ph. Coppens. Statistiek der bevolking. Bevolking op 31 December 1931 10179 inw, vermeerdering in 1932 geboorten "204 inw. ingekomen 376 inw. totaal 580 itfw. vermindering in 1932 overlijdens 124 inw. vertrokken 340 inw. totaal 464 inw. vermeerdering 580 - 464 116 inwoners Bevolking op 31 December 1932 10179 116 10295 inwoners. Billard Zondag 5 Februari 1933 groote prijs kamp op den billard in Ons Huis Dreefstraat naar geldprijzen. Begin om 6 uur. Sterfgeval. Wij vernemen dat Mevrouw Marie Cools, een oude gekende en beminde figuur van Ninove te Gent in den heer ontslapen is den Donderdag 2 Februari. Gestolen. G. Winnepenninckx, stadselectrieker, wonende in het stadhuis te Ninove, had de gewoonte, zijn rijwiel in de gang van het stadhuis, die naar de koer leidt, te plaatsen. Woensdag ging hij zijn rijwiel halen, doch bemerkte dat het verdwenen was. Men veronderstelde, dat iemand er in de vennieuujcle zaal fiOXY. te NINOVB, met de beste spelers der stad en met volledig orkest, telkens om 7,30 'si ntimidilttgH. Kaarttn op voorhand te bekomen bij V. De Feyter, Statiestraat, Van Paepegem, Geeraardsbergschestraat. Tel. 109 Roxy, ia. Tel. 201 Op Zondag 12 Maart, NAMIDÜ4 jVOORSTELLINQ ora 2,30 uur. voor de personen van 't omliggende. een boodschap mee gaan doen was, doch er kwam niets terug. Klacht is bij de po litie ingediend. CINEMA VOLKSVERHEFFING Zondag 5 Februari 1933 telkens om 7 1/2 ure OP PROGRAMMA Vernietiger der Lielde COW-BOY in 5 deelen Blanehette drama in 6 deelen Chariot achter de Schermen Prijzen der plaatsen 3,50, 3 en 2 fr. Zondag om 1 1/2 ure: kindervertooning ingang 1 fr. en i fr. ZOO LEKKER VAN 0EUR, Zoo heerlijk van kleur, Zoo smaaklijk dat is ja, Onze chicoiei PACHA I Gemeenteraad Zitting van Vrijdag 27 Januari. Niet minder dan 15 punten komen op de dagorde voor. Meest allen zijn van bestuurlijken aard en de bespreking zal dan ook zeer kort zijn. Al de gemeenteraadsleden zijn aanwa- zig. De openbare omheining is proppensvol, maar de toehoorders zullen zeker wal te burgesteld r.aar huis gegaan ziji. Deze keer immers hebben de socialisten, naar hunne eigene uitdrukking, geenen cinema gehouden. De stad zal er niet slechter bij varen. 1* Gemeentekas en kas van C.O.O. Na zicht vierde kwartaal 1932. De raad neemt kennis j an den toestand zonder meer zooals naar gewoonte. 2' Onteigeningen Pamel en Nederwijk. straten. De toelating wordt met algemeene stemmen verleend. H* Kerkfabriek O.L.V. Hemelvaart. Legaat van Mevrouw De Mont, Weduwe Van Droogenbroeck. Wijlen Mevrouw Van Droogenbroeck- Demont laat aan de kerkfabriek een huis en wat grond mits zekere lasten. De raad brengt een goedkeurend advies uit met tien stemmen en drie onthoudin gen. Van de onthouders meenden er twee dat zij daar niets in te zien hadden, een derde vond dat de afgestorvene beter haar geld kon besteden. 4' Kerkfabriek Ste Theresia. De borg aangeboden door den E.H. Pastoor Poe- laert wordt met algemeene stemmen aan genomen. Nu hadden sommige gemeenteraadsle den vergeten dat ze hier ook niets in te zien hadden. 5' Concessten op het kerkhof. Deze worden met algemeene stemmen toege staan aan de gebruikelijke voorwaarden. 6. Autobusdier.st Waerbeke-Ninove. Een voordeelig advies wordt zonder bespreking met algemeene stammen goed gekeurd. 7' C.OC. Vermindering var: pachtprij zen. De commissie var den openbaren on derstand st.-h voor al de pachten, zonder eenige uilzondering, met twintig ten hon derd te verminderen voor 1933, Dit zou eene opoffering zijn van vijftien duizend frank. Na eene zeer korte gedachtenwisseling wordt de zaak verzonden naar de commis sie om dit punt eens rader te bespreken, zoo mogelijk, in overleg met de leden van de commissie van openbare onderstand. 8* Kioleeringswerzen Niepersveld Aanbesteding. De tweede laagste aan- be8teder wordt aangenomen. De eerste hadt de voorwaarden van het laster.coliier niet geeerbiedigd. Deze onderneming is aanbesteed voor 41.000 frank, 9. Nijverheidsschool Begrooting 1933. Verzonden naar de bevoegde com missie. 10) Gemeentebelastingen Vernieu wing. Het schepencollegie stelt voor de be staande gemeentebelastingen ongewijzigd te behouden. Bedoelde belastingen hebben betrek op de opcentiemen op de grondbelastingen, op de bedrijfsbelastingen, stoomketels enz. De heer Van Trimpont vraagt dit punt naar de commissie te verzenden, daar naar zijne meening de grondlasten zeer zwaar wegen op veel kleine menachen welke een huis aangekocht of gebouwd hebben en nu in moeilijken toestand ver- keeren. De heer Burgemeester doet opmerken dat he; volstrekt onmogelijic is verschil te maken tusschen Je la3'.enbetalers. Schepen De Clercq zegt niet tegen de verzending te zijn, maar wij zijn in eene periode van crisis, wij weten niet wat morgen kan gebeuren. Wij moeten wijs besturen. Van nu af aan zullen wij heel tevreden mogen zijn, indien we de twee eindjes kunnen aaneenknoopen zonder nieuwe lasten. Als schepen van finantien moet ik mij verzetten tegen elke vermindering van in komen. zoolang men mij niet zegt hoe men den gegraven put zal vullen, ook te gen alle nieuwe uitgave als men tezelfder tijd geene nieuwe inkomsten aanduid. Dat de lasten, zwaar, zeer zwaar zijn ondervind iedereen. Maar Ninove is nog onder de beste. Wij moeten niet ver gaan Te Gee raards «ergen bij voorbeeld, heeft men eene socialistische meerderheid en boven de tachtig opcentiemen, op de grondlasten die men daar zooals hier betaald, bestaat er nog eene zeer zware straatbelasting wel ke het bedrag der grondlasten nog bijna verdubbeld. Eindelijk wordt de zaak voor verder nazicht naar de commissie veizonden. 11) Gemeentebegrooting 1933. Al de leden zulien een exemplaar dezer begroo ting ontvangen. Deze zal dan in voltallige bijeenkomst der commissien onderzocht worden. Daarmede was de openbare zitting af- geloopen. De burgemeester verzoekt het talrijk publiek, welke zeer aandachtig en eerbiedig geluistert heeft de zaai te veria- ten. De cinema was uit. 12) In geheime zitting werd het ontslag aanvaard van politieagent De Cat. 13) Idem het ontslag van Mevrouw Seydels, onderwijzeres. 14) Verkooping van een deel van den hof der Dekenij. Na voorbereidende gesprekken tusschen stadsbestuur en kerkfabriek is er tusschen de twee betrokken partijen volgend ak koord gesloten. De E. H. Deken stelt te beschikking der stad een deel van den hof der deke nij. gelegen oostwaarts van dit gebouw richting statie Dit deel zou ruim groot genoeg zijn om twee huizen op te bouwen. De grond voor het meerendeel oostelijk gelegen zou aan de stad toekomen welke het als bouwgrond zou verkoopen. Een tweede deel evengroot aan oppervlakte zou a .n de kerkfabriek blijven welke er een huis zou op bouwen voor een der E. HOnderpastoors. In ruil zou de stad zich verbinden de huidige bergplaats aan te brengen langs den wesierkant der dekenij. Deze beide bouwgronden zouden eene diepte hebben van 32 meters.L>it voorstel, welke onbetwistbaar in het belang der stad is wordt met algemeene stemmen aangenomen en zal dan ook aan de goed keuring der bevoegde overheid onder worpen worden. 15) De verschillige groepen duiden dan hunne vertegenwoordigers aan in de beide commissien en de raad gaat zeer rustig uiteen. Bericht Louis Lissens, Pameistraat, 144, Nino ve, gelast zich met het ronddragen van strooibriefjes en het plakken van affichen, alsook met het dagvaarden en ronddragen van doodbrieven bij sterfgeval. Verkooper van de De Standaert, De Ga- zei van Antwerpen Het Nieuwsblad, De il lustratie De Zondagvriend. Richard Goppen» Graanmarkt, Ninove. Lekkere dranken en fijne bieren der Brouwerij VANDER SCHUEREN'. Prachtige zaal voor tentoonstellingen, bals en feestelijkheden. VERHUUR van stoelen en tafels dienstig voor Soupers, huwelijken, fees ten, enz., aan zeer voordeelige voorwaar den. i Garages te huren, gelegen Karelshoolfdstraat, voor voor' waarden zich te richten tot Van der Haegen, 4O, Dixmu' laan, Biussel. Tel. 170288, I TOMAJLT

Denderklok | 1933 | | pagina 4