11 V Buster Keaton BUSTER MILLION NAIK? Roode Jflenschlievendheid Een Opstand in Oud-Rome in (J deelen Banque Centrale de la Dendre Bedevaart naar Rome CINEMA VOLKSVERHEFFING Het Hoekje van den Reporter Zevende Jaar Nr 7 Prijs per nummer 30 centiemen. JVinove 12 Februari 1933 Katholiek Vlaamsch eti Volksgezind Weekblad B. iWYSTIBRKAGMLiAIAIIRS Telefoon 261 Cinema ROXY, H'tnove Zaterdag 11, Zondag 12, Maandag 13, Dinsdag 14- Februari BOERENBEDROG VOOR HET KANTON NINOVE pwtehMkrakening (R Luysterman n- 1862,54) Handelsregister Aalst ir 1C93 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 6 maanden 1 Jaar 7,00 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te hei halen vol gens overeenkomst. Tolken* <»ui 7 1/2 uur. Zondag namiddag veitoo^ing om 3 uur. kinderen toegelaten. JPatbé Jounnal Penfceekenlng Komiek oIN o AM IT A PAGE en CLIFF EDWARDS Ben productie Metro Goldwyn Mayer Fransch sprekende film met vlaamsche ondertekst. Werklaozon op vertoon hunner kaart 2,75 fr. De Socialistische bladen met «LE PEUPLE» aan 't hoofd heb ben tegenwoordig hun handen vol met kritiek uit te brengen op al wat er maar eenigszins vatbaar voor is. We geven volgaarne toe dat niets gemakkelijker is wanneer men alleenlijk af te breken heeft en geen opbouwend werk vóór te brengen. Edoch, eene verant woordelijkheid dragen in deze moeilijke levensomstandigheden willen de Socialisten niet, er aan verhelpen kunnen ze niet. De roode bladen dedtn hun ui terste best om het goedgeloovige arbeidersvolk iu te pompen, dat ellende en hongersnood onafwend baar voor de deur staan ter oorza- ke van de onlangs door de regee ring gestemde belastingen. De schoone ziel van t kind werd er ook weerbl bijgesleurd Zoo pu- pliceerde LE PEUl'LE eene gravure welke twee havelooze, uitgemergelde kinderen voorstel de onder de teekening een nijdig bijschrift dat luidde als volgt Misschien zou wat meer brood niet schaden aan de schoone ziel van H kind Harde slag en zware be sehuldiging voor die regeering die in de laatste kiespeiiode de vrij waring van de kindeiziel op haar programma nam Al de miserie welke thans geleden woidt door arbeiders en arbeiderskinderen, wordt op den rug geschoven van deze regeering, die in niets hare bezorgdheid toont tegenover de arbeidersklas om alleenlijk te ijve ren voor hare economische, finan- tieele en sociale politiek. Hoeveel beter zouden de socia listen vóórzien in al de noodwen digheden van den arbeiderstand zonder hem ook maar de minste lasten te doen dragen!.. Kijken we even toe hoe het er in Rusland, het Paradijs der Sovjets toegaat. Daar weet het socialisme in de eerste plaats dc kinderziel te vrij waren door ze te dwingen tot wer ken, ten bate der gemeenschap. Vanaf den ouderdom van 9 jaar verkeeren jongens en meisjes daar in een echte slavernij. De Sovjet- scholen verplichten de leerlingen harden handenarbeid te verrichten in fabrieken en landbouwuitbatin- gen. De l urendag voor kinderen bestaat er in weerwil der Sovjet- wetten alleenlijk voor enkele bezoe kers endient slechts voor propa- ganda-artikelen in het buitenland. In theorie is kinderarbeid niet toegelaten, maar ir praktijk werken de kleinen ginds van 's morgends tot 's avonds vanaf hun Dde jaar. Velen zijn er die ploegen trek ken en zware eggen voortsleep?rr. Tijdens de zaaitijd zijnde scholen gesloten en alle kinderen werken op het veld. Wanneer het regent, slapen ze met natte kleeren in kil- lige hutten. Hun eenig voedsel is brood. Zekere uitbatingen geven de kinderen slechts (300 gram brood voo' twee dagen. Dc scho lieren verslinden dit rantsoen in éénmaal en 's anderdaags gaan ze aan 't werk met een hongerige maag. Menigvuldig zijn de onge vallen maar niemand bekreunt er zich om, lr. sommige landbouw- ontgiuningen werken kindeten van den eenen morgen tot den vol genden. En denkt nu niet beste lezer, dat het hierboven aangehaalde uit de lucht gegrepen is. Het is jam mer genoeg droevige weikelijk- heid zooals het vermeld stond in het olheieel Sovjet-blad- Treu'ig is ze, de kinderslavernij, in het Com munistische Paradijs. Het is een prachtisch voorbeeld van roode opvoeding en onderwijs. Er dient opgemerkt dat de Sovjets in den laatsten, tijd zelve van gedacht wa ren dat het lot der kleine slaven de belangstelling der plaatselijke overheden verdiende. Tot nogtoe echter bleven alle verordeningen van hoogere hand in den doofpot Keeren we nu terug tot onze roode kindervrienden die zich het lot van de door de regeenng ge broodroofde kindertjes behartigen. Dat ze dan de ware socialistische liefdadigheid beoefenen, al ware het ook maar met een klein deel tje van de enorme winsten die jaarlijks door hunne coöperatieven geboekt worden Laat ze nu de persoonlijke liefdadigheid beoefe nen die met gitten uit eigen zak, weeshuizen, scholen en herstel lingsoorden sticht En dat ze ook voor hun socialistisch ideaal tot den laatsten cent van hun persoon lijk bezit wegschenken En laat dan die socialist-idealist vooruit komen die het kostbaarste en dic- banisie afstaat zijn eigen ik en zich wijden met verlo-chening van eigen voorkeur en behoefte aan 'c gebrek der misdeelde kleinen. Waarlijk, Heeren Socialisten, naast die teekening in LE PFU- PLE kondet gij met rtchtmatige fierheid eene foto geven van een of ander uwer instellingen waar daad werkelijke hulp verleend wordt aan verstoolelingen der Maat schappij h=t ware heeilijk ge weest I. Maar neen eene aanklagende fantastische teekening waarvoor de ontwerper behoorlijk betaald werd volstaat Voor de rest zor- gen DE KATHOLIEKEN De Algemeent Raad der Barque Cent'■ale de la Dendra heeft in - it- ting van 27 Januari f933 de balans en rekening vvn w nst en verlie zen, afgesloten op 31 December 1932, goedgekeurd. Niettegenstaande de hevigheid van de algemeerie krisis dia nog druk heersent, - oo op industrieel als op commercieel gebied, name lijk in de textielnijverheid, ten der bijzondeiste takken van de bedrij vigheid onzer streek, beloopt het algemeen zakenc.jfer der Banque Centrale de la Dendre 28 milliard frank. Als men nagaat dat de prijzen der bijzonderste grondstoffen se dert twee jaar 5Ü ojo verminderd zijn en thans onder de waarde staan van !9I3[I914, dat ook vele ondernemingon s!echts gedeeltelijk hebben kunnen werken, clan ligt het voor de hand dat de clienteel der Banque Centrale de ia Dendre ifch in het verloopen jaar nog heeft uitgebreid Een klaar bewijs dat het publiek zijn volle vertrou wen bewaart in de Banque Centrale de la Dcdreen zoo doende den voorkeur geeft aan de sterkste bankinrichting mzer streek. Het maatschappelijk kapitaal der Banque Centrale de la Dendre vermeerdert jaarlijks dank zij dc voorzichtige politiek van haren beneen id. Ieder jaar worden be langrijke sommen aan de reserve fondsen overgeschreven, dewelke als bedrijfskapitaal de winsten al dus vermeerderen, ZDodat aan de aandeelhoudeis dit jaar hetzelfde dividend kan worden uitgekeerd als verleden jaar, De reserven worden dan ook nog begiftigd zoodanig dat zij bijna vier maal het bedrag van het maatschappe lijk kapitaal zullen bei eiken. De balans en rekening van winst en verliezen der öanqae Centrale de la Dendre zullen binnen kort verschijnen en verkrijgbaar zijn aan hare winketten. Men moet met ons vaststellen dat onze politieke tegenstrevers bijzonder kort van memorie geworden zijn. Pas enkele weken geleden, 'i was vóór de kiezingen, schreeuwden rood, blauw en groen en drukten in hun manifesten met letters golijk koeien dat alleen hun partij de boeren genegen was, dat hun partij alleen den landbouw kon redden en I aan den landman een paradijs op aarde brengen. Kwestie van stemmen te halen, natuur lijk Maar wat zien we nu Die roepers en 5 belovers zijn nog aan de zitting van hun zetel niet gewend of daar varen ze uit lijk wildemans en zoeken niets anders dan a in de boeren een dure poets te bakken. Men weet dat de contingenteeringen van granen, boter en andere landbouw- piodukten aan onze boeren toegelaten hebben van hun waren een prijs te krij gen die een min of tneer redelijke vergel ding was voor hun arbeid. Men weet ook dat zonder die contin- genteerirtg de boeren hun produkten niet zouden kwijtgeraakt zijn, tenzij aan prij zen die hen ter. gronde moesten brengen. De landbouwers mogen dus dankbaar zijn voor de instelling en het behoud van die contingenteeringen die hen van een zeneren ondergang bevrijden. Welnu,met de rooden aan de groote trom werd er in de Kamer een interpellatie ge- voeid. De Minister gaf als zijn voornemen te kennen d*t de misbruiken zouden uitge roeid worden en alle kwaad tot een mini mum herleid. Hij diende een wetsvoorstel daartoe in. De socialisten wisten nu niet meer op welk leer te gaan staan eenerzijds moes ten ze den Minister goedkeuren en ander zijds moesten ze aan hunne kudde laten geiooven dat de Regeering dwaas handelde en de gemeenschap bedroog. Ze weten nu nog niet waar ze het hebben. In «ie Commissie, die dit wetsvoorstel moest onderzoeken werd dooreen liberaal van Antwerpen het stelsel der vrijheid voorgestaan vrijhandel) t. t. z. afschaf fing der contingenteeringen met als on middellijk gevolg dat de boeren hun pro dukten zouden moeten afstaan voor de helft van den kostprijs De Kooden waren natuurlijk mee, maar 't schoonste werd geleverd door niemand minder dan den frontersatgevaardigde van ons arrondissement M. Van Opdenbosch, die, hoewel door de boeren gekozen, met den Antwerpschen Blauwe meeijverde voor hei afschaffen der beschermingsmaat regelen. I <ie pluim mankeerde nog aan onzen fro .ter, de verdedigers van de boeren 1 Landbouwers geeft acht Woorden zijn geen oorden van 17 tot 27 April 1933 onder de hooge bescherming van Z. D. li. Coppieters, Bisschop van Gent. De reis gaat door de merkwaardigste streken van fiuropa. WEGWIJZER Brussel Base!, Lu- cern, Vieiwoudenstedenmeer Boottocht Luëieu, Gothardsba >n, Milaan, Floren- cië, Rome. Terug lar.gs ice, Monaco, Monte-Carlo, Beaulieu, Marseille, Parijs, Brussel. 't Is in 't schoonste seizoen van 't jaar de lente. Alle comfort en gemak van reizen wordt aangeboden daar het Agentschap IV a gon-Lils II Cook met de uitvoering is belast. De Prijs is zoo gering mogelijk ge steld om elkeen in de gelegenheid te stel len ter gelegenheid van het H. Jaar de be devaart te kunnen vergezellen. Prijs slechts 2200 fr. II klas trein. Bes te Hotels. De reis word uiteengedaan in de volgen de nummers van ons weekblad. Inlichtingen en inschrijvingen ten bu- reele van ons blad. Ik ging dees wiek op bezoek bij mijn pas toor.... Marie had de deur open gedaan en gelijk tk op de mat bezig stond met mijn voeten af te wrijven vloog de kat tusschen mijn beenen door naar buiten. Van 'i danig verschieten deed ik nen sprong op zij en 'k moet nog al aardig met mijn beenen ge slagen hebben want de pastoor zijnen hond die de kat achterna zat het kat, kat... en hing aan mijn broek Hij zal gedacht heb ben dat ik partij trok voor de kat en naar hem schopie.,.. Alzoo geraakt 'nen mensch zonder dat hij het zelf wil of weet tu moei lijkheden verwikkeld Ik verschoot nog meer bij dien onverwach ten aanval... Dj ie, leelijken hond zei ik zoo De pastoor stond in de deur van zijn stu deerkamer te lachen dat hij schokte. Tom kom hier zei hij en de hond liet mijn broeks pijp tos en ging achter zijn meester staan grollen. Mijnheer de pastoor, zet ik zoo, koe dat ge zoo'n leelijken ouden klodderhond wilt houden Hoort ge Tom, zei de pastoor, hoe de menschen haastig en onrechtvaardig kunnen zijn in hun beoordeelingen Kom eens hier ouwe jongendie mijnheer daar ts mijn vriend geef hem eens een schoon pootje Het gegrol stierf uit en Tom kwam naar mij toe en stak zijn pootje mi. Toe, zei de pastoor, geef hem de hand... ne krislene mensch moet vergeven en vergeten Ik nam Tom zijn pootje en 't deed hem plezier want hij zette zijn oortjes recht. Tom, zei ie pastoor, dans nu nekeer voor mijnheer - en Tom danste recht op zijn achterpooten. Tom, doe kameraad voor mijnheer en Tom gtng met zijn poot jes wijd opengestrekt op zijn rug liggen... En als Tom zoo nog drie vier toeren ge daan had ging hij op een 't ts wel Tom o zichtbaar voldaan aan de voeten van zijn meester liggen. Ziet ge reporterzei de pastoor, ieder en mensch zou zoo moeten 'n Tom hebben Als ik met de menschen over de baan met kan dan is Tom mijn toevluchtmijn troost en raadsman Al het bittert dat mijn leven ver galt vertel ik aan Tom en hij kijkt mij aan met zijn compassitvolle oogen alsof hij het verstond en geen nood dat hij ooit iets zal verklappen En al de toeren die hij kent doet hij dan voor mij om mij weer iu goed humeur te krijgen... Stuur ik hem naar zijn mande hij gaat er naartoe en ligt er geduldig te wachten tot ik hem terug roepen zal. Op 't eerste woord is hij daar en ge kunt nitt geiooven hoe blij hij is als hij ziet dat ik plezierig ben. Dat beestje denkt nooit aan zich zelf het leeft voor zijn meester en dl wil van zijn meester volbrengen is zijn hoogste betrachten. En als ik dat beestje zoo aan den gang zie dan denk ik soms dut ik den dienaar ben van God gelijk Tom de mijne is... en ik tracht hel mijne te halen uit zijn voorbeeld... Nietwaar, reporter, ieder bisten zou zoo'n hondje moeten hebben dat hem dienen zou als meditatie boek Priesters en leeken, wij zijn allen dienaars van God. Onze eenige bekommering zou moe ien zijn zijn wil volbrertgin, zijn rijk uit breiden volgens het ons toekomt uw rijk een handje toesteken om den wagen der H. Kerk aan 't rollen te brengen... en hoe dikwijls dient ons eigen persoontje voor niets anders dan voor 'n stok m 'twiel 1... Daar ik zag dat de pastoor droefgeestig werd de menschen hebben nochtans al lang kot.ienmanteren zei ik Dat is waar, zei de pastoor, maar 't ziin de slechte mameren die ze er van overgeerfd hebben, gelijk de negus van de blanken s Reporter. TOMAAT i-v

Denderklok | 1933 | | pagina 1