BS Iets over bet Sparen. De Kleine Samaritaan in 5 deelen fZevende Jaar Nr 8 Prijs per nummer 30 centiemen. Winove 10 Februari 1985 Katholiek Vlaamscheti Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE Cinema ROXY, Ninove Telefoon 261 Zaterdag 18, Zondag 19,Maandag 20,Dinsdag 21 Februari De kinderziel loopt nog steeds gevaar. CINEMA V6LKSVEIUiEFFIN6 Het Hoekje van den Reporter p»iitiBh+«y»«k»niPg (R Luystarmaa n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 BMtadei. Ir4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Kceipoortstraat^lÜj^lMNO\^£ Handelsregister Aalst n- 1083 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. 39 Telken» om 7 1/2 our. Zondag namiddag vertoo ing om 5 uur. - Kinderen toegelaten. Pabbé Journal Penfeeekenlng Komiek WALLACE BEERY - JACKIE COOPER in Een productie Metro Ooldvvyn Mayer Werkleozen ep vertoon hunner kaart 2,75 fr. De gevolgen der Crisis Alhoewel het inkomen van het meerendeel der burgers door de crisis iel wordt ingekrompen, toch wordt er nog betrekkelijk veel ge- Bpaard. Binst een normaal jaar spaart ons land van 18 tot 16 milliard, in 1932 spaarde het nog 12 milli ard. Dit is vooorzeker een bevre digende uitslag als men wtet hoe iel onze economische bedrijvigheid verminderd is. Evenwel, zooals hei inkomen, zal het sparen nog wel afnemen. Het zou ons niet verwonderen, in dien het voor 1932 op minder dan 40 milliard werd geraamd. Onder zoeken wij intusschen wat er zoo al met het spaargeld gedaan werd. De Beurs Zooals te verwachten was heb ben de spaarders, sedert de crisis, de actiënmarkt verlaten. Ook wer den er maar voor kleine bedragen nieuwe actiën uitgegeven. Van 15 milliard in 1929 daalde hun bedrag op i .800 millioen in 1932. Tot in 't midden van 1951 werd er een groot deel van het spaar* geld op de banken geplaatst. Maar omzichtig geworden door een paar faillissementen in België er, vele sn de Ver Staten, Duitschlaud en Frankrijk is het publiek beginnen te potten, zoodat ei op dit oogen- blik nog verschillende rnilUarden bankbiljetten in de bran.lkoffeis verdoken zitten, A piiori had men er zich mogen aan verwachten dat het spaargeld in ruime mate in staatsrenten zou belegd geworden zijn vooral na de harde lessen en bittere ontgooche lingen die de spaarders op de ac tiën-markt moesten ondervinden. In feite is het zoo niet geweest. Na heel langzaam gestegen te hebben tot in 't midden van 1951 zijn onze staatsrenten beginnen te dalen tot einde 1932. En de staats- leeningen die in 1931 en 19._>2 uit geschreven werden vonden slechts orderschrijvers aan zeer hooge rentevoeten. De obligatiën orzer nijverheids- en handelsmaatschappijen oogstten meer bijval. Allen staan thans ter Beurze gekwotaerd aan pari ofwel boven hunne noemwaarde. Betreffende onze Staatsrenten zou men natuurlijk kunnen wijzen op onze begrootingsmoeilijkheden. Maar in Frankiijk en Engeland zijn deze evenzoo groot het geen toch deze landen niet belet heeft een belangrijk deel hunner open bare schuld te converteeren er, al dus hunne begrooting in ruime mate te ontlasten. Eens te meer werd het weerstandsvermogen van ons land onderschat. De Huizen Het spaargeld werd vooral be nuttigd voor het bouwen van wo ningen. Het aantal nieuw gebouw de huizen (meestal van middelma- tige grootte) in 1951 en 1932 wordt op 10C.000 geraamd. Indien men aanneemt dat ieder huis aan bouw en meubeleei ingskosten gemiddeli 85.000 fr. heeft gekost dan bekomt men 8,5 milliard. Dit cijier kan tamelijk groot schijnen maar het bedrag der hvpotheekleer ingen voor 1931 en 1932 hetzij 9,0 mil liard brengt ons hieromtrent vol doende zekerheid. Men weet im mers dat deze leeningen gewoon lijk dienen tot htt bouwen of om aa ikoopen te doen d.e dan nad ir- hand tot bouwen aanleiding ge ven. Men kan zich afvragen oi de spaarders wel goed gedaan hebben met een groot det 1 van hun kapi taal in huizen te beleggen. Me,ken wij vooreerst op dat dezen aangroei van hei aantal woningen voordeelig is op sociaal en economisch gebied. De wo- ningsvoorwaarden worden er im mers door verbeterd en tevens woidt ei weik veischaft aan een belangrijke tak onzer economische bedrijvigheid. Wat de spaarders zelf betreft deze hebben hierin een waarborg van zekerheid gevonden die geen andere verm van kapitaalbelegging in deze tijden van crisis kon aan bieden. En indien de waarde der huizen thans eene tendenz lot daling ver toont, dan mogen zij zich wei daarin schikken, op vootwaarde nochtans dat zij niet al hun geld in huizen hebben gestoken Het is immers klaar dat in tijden van crisis meer dan anüeis het geld oordeelkundig moet worden ge plaatst en dat het dus stellig af te raden is al zijne eieren in dezelfde mand te leggen. Wat ligt er in 't verschiet Zulleu onze staatsrenten die op dit oogenbük gemiddeld r».1)9 t.h. netto inkomen -afwerpen ooit hun ne noemwaarde terug bereiken of overtreffen Zulks lijdt geen twij fel. Sedert jaren immers is de ren tevoet aan 't dalen en indien de kapitalisatie onzer renten er tot nog toe weinig dooi beinvloed werd dan is dit grootendeels te wijten aan de abnormale toestan den door de crisis in 't leven ge roepen Zoodra onze begrooting in duurzaam evenwicht zal zijn hersteld en de spaarders tot meer optimisme gestemd zullen onze Staatsrenten wei gunstiger gekwo- teerd worden. Mogen wij verhopen dat de ac- tiënmarkt eens hare levendigheid van weleer zal terugvinden On getwijfeld jay maar er uient een onderscheid gemaakt te worden. In ons land zooals in veie ande re zijn de nijverheden van produc tiegoederen zóoalsijzer, steen kool. katoen, vlas enz. overgeka- pitali.seerd. Sedert jaren hebben zij zich toegelegd op massapro- duktie en rationa'isaDe zoodat wij mogen aannemen dat hun voort- brengstvermogen nog voor langen tijd voldoende zal zijn oni in de niarktbehoeitcn te voorzien. Het kapitaal zal zich veeleer richten naar de nijverheden van verbruiksgoedcren en nieuwe pro- dukten zooa's iijne voedingswaren, TSF apparaten kunstzijde, caout chouc enz. Trouwens 'i is in deze nijverheden dat er thans het minst overproduktie is waar te nemen. Wij zouden ons zeker over deze evolutie verheugen aangezien zij uitteiaaid den levenstandaard ver hoogt en meteen het algemeen peil onzer beschaving. Eigenaardig toch dat gedurende de kiess rijd, zoowel scciaiis'ische als de libe rale parnj bij hoog en Da» beweerden dat de strijd niei ging om de godsd.enstige fcchnolopvuedmg onzer kinderen e ..o'jüzskelijk onzer volkskinderen en dat de katholieke zeg» nauwelijks was ge keild, ol ze liauden reeds behoefte naar hoon er, spot met de kinderziel voor de welke de katholieken hadden gestreden en S{, eds de {,ri).»tste bezor.dheid zullen hebben. Lang echter kon het uaaraij a.ieen niet blijven! VVant zoo het spot - drijven een goed strijdmiddel kan zijn oin weinig ka raktervaste mei schen van hun standpunt al te helper, liet is gt-en programma. Het is riet voldoende dat een partij de andere zou beschimpen en de andere zou afbreken ot da: zij het vertrouwen zou waai dig zijn, die partij moet ook nog bewijzen dat ze iets wil en kan verwezenlijken dat voort vloeit uiteen programma, om hetwelk zij het vertrouwen van hare ieden heel. ge kiegen. Toen de socialistische partij, na de jongste-erkiezingen, hare vsrantwourdc- UikkeU »"t heeft durven vemen in het vor men van de Kegeenng, omdat de zorg wekkende fir.antieele toestand de socialis tische verkwistingen niet meer toeliet en omdat de ckonomische krisis in ons land, in verband mei den algemeene heerschen- den toestand, zulke maatregelen eischte waarvan de socialisten het vaderschap niet durven opnemen omdat ze regc.recht legen hunne stellingen moesten ingaan wat dan eers te meer bewezen heeft dat het socia lisme gfïo gezonde maatschappelijke leer is vermits het alleen to .-passelijk is wanneer de toestand van de maatschappij bloeiend is en het niet bekwaam ts een zieke toesta..d weer gezond te maken teen heeft die partii haar programma op zak gestoken en al hare beloften van scherpe, alhoewel co: structieve oppo sitie veranderen daar niets aan. Die greot- sprekerij beteekent alleen dat de socialis ten voor de gal .-rij nog wel zullen ru moer houden maar dat ze in den grond zeer tevreden zijn dat de anderen de on dankbare taak willen op zich nemen goed te maken wat in de war is geraakt. En wat heeft de ziel van 't kind hier mee te doen Toch wel. lien partij als de socialisti sche kan niet bij een lijdelijke oppositie blijven, anders verliest zij het vertrouwen. Zij moet voortdurend getuigen van initia tief. Wat kon zij thans nog uitvinden Deze onder her. die het meest antikleri kaal gezind waren en deze ook die weten dat de besluiten van de socialistische on derwijzers niet mogen over 't hoofd ge zien worden, hebben het oogenbük guns tig geoordeeld om een wetsvoorstel rn te dienen dat den strijd tegen het vrij onder wijs meet ontketenen en den strijd zelis tegen den godsdienst in de ofticieele sc ooi. Sommige liberale extremisten steunen dit voorstel. Dat wetsvoorstel houdt een lafheid en een onrechtvaardigheid. Een lafheid, Hierdoor meenen de socia listen, gehoipen door de extremistische li beralen, het gouvernement in moeilijkhe den te brengen, en misschien te doen val len De lafheid bestaat hierin dat zij met dit punt van hun programma in hunne kiescampagne niets hebben durven u t- pakken, veeleer, dat zij het toen hebber, geloochend, en dat zij de regeering die zich ingespannen heelt om het linantieel herstel te bewerken hierop zouden willen d en vallen dan wanneer zij zelf aan hun ne kiezers hebben beloosd dat het finanti. eel herstel hoofdzaak zou geweest zijn voor de huidige legislatuur. Eene onrechtvaardigheid. Hetgeen we reeds zoodikwijls hebben bewezen hetgeen sedert lo79zoo dikwijls en zoo klaar in 't licht werd gesteld dat alle maatregelen die voor doei en gevolg hebben het vrij on derwijs te ber.adeelen en te niet te doen een onrechtvaardigheid daar steilen. Het vrij onderwijs is immers uitverko ren door de overgroote meerderheid der belgische gezinnen voor het onderwijs er, de opvoeding der kinderen en zoo de offi- cieeie scholen nog zoozeer zijn bevolkt dan is het vast en zeker omdat het gods dienstonderricht als integrant deel van het schoolprogiamma onderwezen wordt. Er ziin immers, op eene totale schoolbevol king (lager onderwijs)vanéén mdjoen hon derd duizend kinderen niet meer dan vijf en twintig duizend kinderen die ontslagen zijn van de lessen in godsdienst, hetgeen bewijst dat lut godsdienstig onderricht de uitdrukkelijke wil ts van gansch het lai d. Alle belgisc e burgeis dragen er toe bij aan zijne verplichtingen te voldoen. Hoe zou men nu kunnen rechtvaardigen dat het onderwijs dat door eene minderheid van de bevolking gewild is door de meer derheid zou worden gesteund en dat de meerderiteid voor z chzelf geen aanspraak Vervolg op 2. blad. "ij hem tiaar Vooruit en als ge er een U kort hebt komt gi] hem bij mtj halen.... En 't vrouwke zei Ja 'tiS waar mlJn' heer, maar daar geven ze niei En nu le bouquet na mij al de booze plannen naar 't hoofd te hebben geworpen die htt ministerie smeedt tegen de werklieden dr oudjes ent. enz. een bericht van ztekenbond Hulp en Troost m Nood over controle die er moet bestaan om alle missingen te voorkomen tn tegen de te welke zich naar de voorschriften niet gedragen de noodtg pevonden strafmaatregelen toe te passen. De Staat mag dat met..., gij die moogt dat wel farceur 1 Sans rancune, tolde naaste week. Reporter. Ik ben in mijn ongeluksdagen verleden week hing de Pastoor zijnen Tom aan mijn broekspijp en nu is 't de Ninoofscht e*rres pondent van Recht en Vrijheid Ik mocht het de socialisten verwijten dal ze hun actie inzetten om 't leger te sabotee rt» juist als in Duitschlaud de trevanckards» aan 't bewind komen op gevaar of van de werkende klasse door de Duitachera als zeviel-arbeider te laten mobiliaaeren dat ze in Vooruit de weinig geletterde menschtn zoo schoon de waarheid letren over den trok van de pastoors.... en het socialis tisch solidariteits gevoel heeft niet gewacht. Maar met mijn zeg te zeggen over de socia listische protest manifestatie bij honden weer en ze te vergelijken met de leger revues dis afgelascht worden bij groote kou of groots hitte heb ik op zijn eksteroog getrapt; 't heeft hem op den adem gepakt en hij is er bijna de kluts bij kwijt geraakt. Ik zou de Dtn- derklok moeten volzetten mei Hoekjes a maar qui ne peut se bomer nc fut jamais ter ire a zet Botleau De iablettenhistorie komt er ook in 1 Mis zijn is menschelijk. kameraad maar na de meer dan juist bepaalde terecht wijzing van de Dendér kick is er geen spraak meer van mis zijn.... Wie voor 't een liegt is voer 't ander niet ie betrouwen. Die tablet, samen mei een schoons ziel van 't kind blijft hem tusschen de tanden zitten Dat is, natuurlijk, figuurlijk gespro ken, want de vrouw van den Vooruit van Meerbeke heeft de tablet alleen opgesmuld... en 't is misschien daarom dat se ep den ka meraad zijn maag ligt. Wil hij zijn adres geven aan de schoolbe- stuurster, hij krijgt er ook eene iederenkter als er nog gebakken worden En volgens het evangelie tan Marsc heeft het kind geen schoont ziel en zelfs geen ziel... En wijl wij hier ten lande sinds jaren strijden en werken om ieder werkers familie een huis ie beschikken waar jongens en meisjes in afzonderlijke kamers kunnen slapen zijn ze in Frankrijk bezig, onder invloed van 't so cialisme, met de mixte-sehool m te voeren waar jongens en meisjes van gelijk welken ouderdom ondereen zullen opgevoed worden I De boer zijn viggens worden ook ondereen gekweekt,... Dat hij de kluts kwijt was Lees gij dwingt den werklooxe den broekriem nauwer toe te halen, door het schrappen van den steun aan de gehuwde vrouw, door de da gelij ksche bedreigingen waaraan de wtrk- loozensteun is blootgesteld en de wijze waar op deze aangevallen wordt enz. enz. Zie menneken dai is faliekant..., of gij hebt die kwestie van den broekrien nau wer toe halen in de boeken geleerd maar niet in de pratijk van 't leven daarvoor zijn er trouwens ander socialisten Haddei gij maar binst den oorlog enkele étappen mee gemarcheerd met tien Itegen buik al zingen, om er den moed in te houden, op 'i airhen van Tipptrarij Er» geer» center, niks te koepen En geen drinken geencn dorst En geen schoenen toch ■srchecrcn reclamewen..., niks gekort En geen centen, centen, centen niks te koopen en geen drinken. gesnen dorst dan zoude gij weten dat net de bedreigingen met zijn die den buik holmaktn Kameraad, als ge een letterkundig opstel maakt zoudt ge uwe menschen moeten zeggen dat het letterkunde is In die letterkunde staat er een hoekje pa thetiek te veel over kinderen die schreien van te kori 1) omdat gij hardnekkig weigert - niet met uw geld, maar mei het geld van ieder een eenigen steun te geven aan kinderen die door christene ouders naar christelijke scho len worden gezonden 2) omdat,... omdat... ja, zie weet ge 't nog 't is onlangs gebeurd daar was nekeer nen pastoor in Ntnove die nog al zin had voor humor en daarbij al zijn steun had ie geven aan een arme werkersvrouw die er om vroeg, zei hij zoo gij die zijt wondere met.- schen, als ge een frank te over hebt draagt A EHD KAMPIO t

Denderklok | 1933 | | pagina 1