Speljde gê mee Vo-Vo Eer bet te laat zij. CABARETAVOND om 6 i|2 uur OP 11, 12 13 MAART Een Socialistisch Voorste! Provinciale Kamer voor Ambachten on Keringen voor Oost-Viaanderen CINEMA VOLKSVERHEFFING Zevende Jaar N' 10 Prijs per nummer 30 centiemen. fliinove 5 Maart 1935 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad Ft. LUYST^RMAK-lLiMAIRi 4 OF'VOER.IJSTOEilSi Het bezoek van Voltus en Amperius Het Hoekje van den Reporter VOOR HET Postcheekrekening (R Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondiging-en Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. in de vennieuuude zaal ROXY, fee NINOVE, met de beste spelers der stad en met volledig orkest, VAN OE KINOOFSCIIE REVUE telkens om 7,SO 's iianiiddngs. Kaarten op voorhand te bekomen bij V. De Feyter, Statiestraat, Van Paepegem, Geeraardsbergschestraat. Tel 109 Roxy, id. Tel. 261 Op Zondag 12 Maart, NAMIDDAG VOORSTELLING om 2,30 uur. voor de personen van 't omliggende. De Socialistische betooging te La Louvière, welke verleden Zon dag plaats had, en die voor doel had de woelgeesten van Juli laatst leden ie verheerlijken,en de tuchte loosheid in het leger aan te moe digen, toont ons eens te meer aan dat het hoog tijd is dat men stren ge maatregelen neme tegen deze ruststoorders, eer het te laat zij. De betooging had een kalm ver loop, en neigens kwam het tot een botsing of nergens werden er rui ten uitgegooid de S a 6000 jonge mannen welke in den stoet opstap ten, zoowel als de duizenden toe schouwers bleven rustig en mani- iesteerden op kalme wijze. Doch de geest van deze manifestatie, haar doel zelf waren zoo klaar, dat deze jonge mannen enkel de gele genheid schenen af te wachten om van de betooging tot de daad over te gaan. Wat was immers het doel van ueze betooging Men dient daarvoor slechts de dagorde te lezen welke op 2Ü Fe bruari te Brussel gestemd werd met algemecne stemmen op een meeting in de Maison du Pcuple, en die zegt dat zij, de proleta riërs aanzetten om in de kazernen de wapens te leeren hanteeren om er zich bij gelegenheid te kunnen van bedienen tegen hun kapitalis tische verdrukkers, en om desge vallend een internationaal conflict te doen overgaan tot de Socialis tische Revolutie Men dient maar de spandoeken te lezen die in den stoet rondge dragen werden, en waarop ge schreven stond Liever Revolu tie dan Oorlog Wij zijn de soldaten der Socialistische Revo lutie Als wij moeten ster ven, dan weze het met de Roode vaan in de hand enz., enz. Man dient maar de redevoerin gen na te gaan welke na de betoo ging uitgespioken werden, en die alle in denzelfden zin luidden revolutie, revolutie. En niettegenstaande deze dui delijke taal, niettegenstaande de propaganda in LE PIÏUPLE niettegenstaande de voorafgaande- lijke motie gestemd te Brussel, laat men begaan. Geen enkele maatregel wordt er getroffen. Na tuurlijk dat het Socialistisch stads bestuur van La Louvière seffens een reden had gevonden, en geen maatregelen moest treffen daar er geen tegenmanifestatie zou plaatsgrijpen. De Regeering laat begaan, en 't mag nog als verwon- lijk aanzien worden, dat het aan de soldaten die in werkelijken dier st zijn, vei boden werd er deel aan te nemen. Ja zelfs na dc betooging leest men in de pets want deze ook bekommert er zich niet om dat het een fiasco was maar intus- schentijd waren er loch 6Ö00 be- toogers en duizenden toeschouwers die toejuichten. Ofwel leest men dat deze betoo ging enkel scheen uit te gaan van de socialistische Jonge Wachten, terwijl de leiders zich afzijdig hiel den, daar geen enkele er bij tegen woordig was maar men vergeet de propaganda welke er voor ge voerd is geweest door de leiders in de socialistische pers, en het is slechts in lijve dat ze afwezig wa ren bij dc betooging. Oit alles geelt blijk van een geestestoestand welke dient te ver anderen. Het is een optimistische en gemakzuchtige mentaliteit, die liever den toestand van verre be kijkt, en het gevaar niet wil zien om het niet te moeten bestrijden Men wil de brave mensehen niet verontrusten die reeds genoeg ver ontrust worden door hun tegen woordige bsslornmeringen van alle dagen. Het is een mentaliteit die vindt dat het tijd genoeg is zich te verontrusten als de revolutie er zal zijn, en ondertuaschen binst dat zij zich voorbereidt, geba rt men ze niet te zien of er mêe te lachen. En nochtans deze en meergelij- ke bstoogingen zijn de voorberei ding tot toestanden die de maat schappij en het bestaande regiem zullen ten onder brengen, zoo deze zich niet verdedigen. Men herinnert er zich wel aan dat op 20 Juli 1932 de Heer Delattre en partijge- nooten voor de Kamers een wetsvoorstel indienden tot naasting van de steenkool mijnen door den Staat. Wegens de ont binding der Kamers was dit wetsvoorstel ver"al!en zoodat de ontwerpers het op nieuw ter tafel gelegd hebben op 2 Februa ri j. 1. De thesis van den Heer Delattre is heel eenvoudig zij kan volgendewijze samen gevat worden a De crisis in de kolennijverheid, over de gansclie wereld zal misschien minder scherp worden eens dat de algemeene crisis voorbij is, maar lieelemaal zal zij niet kunnen verdwijnen daar de verschijn selen die haar hebben doen ontstaan zich eer nog zullen uitbreiden. Deze verschijn selen zijn eeneizijda de aangroei van de produktie in de landen waar vroeger wei nig of jeene steenkolen werden voortge bracht anderzijds zijn de produkten die de steenkool vervangen aanzienlijk toege nomen, sedert 1919, en dit achijrt nog aan te groeien. Dit moet fataal uitloopen op het ver dwijnen van een groot deel van onze mij nen en de verarming van België dat bui ten de steenkolen geen andere grondstoffen bezit. Het eenige middel om dit gevaar te vermijden en onze kolennijverheid te red den is de nationalisatie der mijnen. De kolennijverheid verkeert zekei in een hachelijke toestand. Evenwel ii er se dert ean jaar een zekere verbetering hier omtrent waar te nemen. De stocks die in begin van i932 nog 3,5 inillioen ton be droegen en 4 millioen ton in den Zomer van 't zelfde jaar waren gedaald tot 2 mil lioen in begin van dit jaar. De produktivi- teit dit is het voortbrengstvermogen per werkman en per dag bedroeg einde 1932 niet minder dan 650 kilos hetgeen een re- kord daarstelt. Voegen wij hieraan toe dat de handelswaarde onzer steenkolen door gaans grooter is dan die der vreemde dank zij de zorgen die onze mijnen er aan be steden. Kortom, wij meenen dat de toestand der kolennijverheid wat meer optimisme rechtvaardigt dan dit der ontwerpers van het wetsvoorstel. Wat het verdwijnen van een grcot deel onzer mijnen betreft, hier eveneens moet men niet overdrijven. Zeer zeker heeft de crisis voor gevolg die uitba tingen uit te schakelen die geen winst meer afwerpen maar men mag gerust aan nemen dat de koolmijnen met voldoende reserves er zullen aan weerstaan en een maal hun voorspoed van eertijds terugvin den. Trouwens wat baat het mijnen in wer king te houden waarvan de uitbatingskos- ten niet meer kunnen gedekt worden Veronderstellen wij eene mijn waarvan de ontgunnirg jaarlijks een tekort veroor zaakt van verscheidene millioenen. Zoo de eigenaar aan verdere ontgunning verzaakt dan vallen de werklieden zonder werk doch zulks ia slechts tijdelijk. Het zal niet lang duren of deze werklieden zullen zich naar andere productieve uitbatingen wen den di- in normale- tijden aanspraak moe ten maken op vreemde werkkrachten. Ver geten wij immers niet dat er in gewone tijden mijnwerkers in ons land te kort zijn. De nationalisatie der mijnen zooals ze door de socialisten opgevat wordt zou aan den Staat de ontginning toevertrouwen van al de mijnen winstgevende cn andere. De winst der eersten zou dienen om het gebeurlijk tekort der anderen te dekken. Het eindresultaat zou bevredigend zijn en aan den Staat ten goede komen. Wij zijn daar zoo zeker niet van dat zou eerst nog moeten bewezen worden. In ieder geval, de kolenoniginningen in den vreemde zooals bij voorbeeld in Heiland waar de staat 4 mijnen voor eigen rekening uitbaat zijn nog zoo winstgevend niet dan men zou denkeD. De opbrengst is nauwelijks voldoende om de intresten der ontleende kapitalen te betalen. Merkt daarbij op dat de Hollar.sche mijnen nog zoo rijk zijn aan steenkool dan da onze Kortom, wij meenen dat de nationalisa tie onzer mijnen de finantieele voordeelen niet zou opleveren die de socialisten ons willen beloven. En indien zulks zoo ware, dan zou dit niet moeten toegeschreven worden aRn de behendigheid van den Staat maar aan handelwijzen onvereenbaar met het welbegrepen belang van den ver bruiker. Naar ons wordt gemeld zijn de geleerde heeren Amperius en Voltus van hun eer ste tocht door de stad opgetogen terugge komen. Die eerste ommegang had tot doel hen een algemeen overzicht te geven van de uitgestrektheid der uit te voeren lei dingen. Zij vinden dat die ranke steunijzers die de muren onzer huizen zoo passend ver sieren aan de straten een uitzicht verlee- nen van elegantie en lichtheid gepaard met stevigheid. Het gewirwar der lei dingsdraden van op een zekeren afstand beschouwd werkt betooverend op onze professors, zeggen ze, en doet hen den ken aan koepelgewelven en spinneweb- ben. Naar het schijnt krijgen ze elk zoo'n steunijzer mee als geschenk. Voltus en Amperius vinden het aanleg gen van de leidingen hier ideaal dat is ten minste beter, zeggen ze, dan die on- dergrondsche kabels die niemand ziet, die niemand hinderen en die door onweer of oorlog niet kunnen afgeworpen wor den. Toch vonden ze dat er iets mankeert in de andere groote steden, wisten ze te zeggen, staat op alle openbare verlich- tingstuigen het stadswapen opgesmeed of ingegoten. Deze met ongegronde bedenking heeft terstond aanleiding gegeven tot een diep gaande studie vanwege de deskundigen van den electriciteitsdienst die, zooals bekend, met zooveel vriendelijke toewij ding als bekwaamheid, hun functies hier behartigen. Het gerucht loopt dat als uitslag van deze studie een voorstel wordt gedaan om aan alle steunijzers een plaat te laten bengelen met langs weerszijden het stads wapen. Dit versiersel in vorm van wapen zal een meter op 0,80 m. meten, in plaat ijzer van 4 mm. en omtrent 11 kg. wegen. De aanbesteding zou eerlang uitgeschre ven worden. Iedereen moet met ons bekennen dat de stad een niet alledaagsch cachet zou krijgen en dat de leus van Sanderus als dan zou moeten aangevuld worden «Ni- nove is de oudste, de stoutste, de schoon ste enz. der steden. Naar we nader vernemen zijn talrijke inwoners gaan reklameeren om ook een steunijzer in hun gevel te bekomen. MeD verzoekt ons mede te deelen dat, met een weinig geduld, elk huis zijn steunpaal zal hebben. De Jaarlijksche Algemeene Vergadering had plaats onder de grootste belangstelling in de lokalen van het Provinciaal Be stuur. Het jaarverslag dat getuigt van zeer praktische werking werd onder toejuiching en met algemeene stemmen goedgekeurd. Lezing werd gegeven over een nota met betrek op het stichten van maatschap pijen van onderlinge borgstelling. De wensch werd uitgedrukt dat ten spoedig ste in alle belangrijke groepeeringen deze maatschappijen zouden tot stand komen. Dat zou een belangrijke stap zijn tot de inrichting van het kredietwezen bij den Middenstand. Studie over vereenveudiging der zegel wet door heer C. STRUYVELT voor gedragen trok ten zeerste de belangstel ling de medewerking van alle beroeps verenigingen is hier ten zeerste ge- wenscht. Verder werden meededeelingen gegeven over de vernieuwing der Provinciale Ka mer voor Ambachten en Neringen voor de periode 1934-1939. Er ontspon zich een uiterst nuttige bespreking over be langrijke vraagstukken die «11e takken van den Middenstand aanbelangen. Ik ben er van a gedaan dat mijn on- nocxel hoekje een socialistisch confrater op den weg der waarheid heeft gebrachtDank zij mijn schrijven heeft hij ontdekt datGott met tens geen artikel van Marx zijn leer stelsel is. Toe jongen peins nog eens goed en vraag u eens af hoe het gekomen is dat het fameuze plaatje 4 1/2 jaar vlekloos geblon ken heeft op honderdduizenden van Marxis tische buiken Sedert de moord op den Oosltnrijkschen kroonprins hing de oorlog in de lucht.... Maar de Duitsche sociaal-democratie ging te keer gelijk een duivel in 't wijvatervat zij, de toen reeds zoo machtige partij zou oorlog onmogelijk maken. Jaures de leider der Franschs socialisten bofte er mee in de Fransche Kamer en vond er een reden tn om tegen 't leger te zijn De brave man werd juist bijtijds vermoord door een Fransch Nationalist om niet te zien hoe de Duitsche kameraden hem hadden over 'i ijs geleid In Belgi'é deed de groote leider Vande Velde een omreis mei Herman Mul ler ont te gaan beloven in alle groote centra van 't Land dat de Duitsche socialisten den oorlog zouden sabotteeren. Zelfs Briand, de groote Briand, het er zich aan vangen tn verzekerde drie dagen voor den oorlog dat Duitschiand niet vechten zou De Duitsche generale staf moest een groote operatie doen.... en de Duitsche socialisten kwamen eerst de morphine toedienen.... Als tk het u zeg Made in Germany Begin Augutii '14 liepen dc Duiisch-so- cialen mee tn de straten huilend en tierend nach Pans en in den Reichstag plakten ze mee in de handen toen Bethman-Hollwsg sprak ever het papieren vod Vier jaar hebben ze hier baas geweest, hebben ze de meuschen geduiveld, de upge- eischten afgemarteld.... Waar zijn de Duitsche socialisten te vin- m den geweest om de Duitsche jonkers-officieren in doeken te doen en de proletariërs van hier te helpen en bij ie staan Toen ze in '18 in volle revolutie waren en hun officieren met mitrailleurs bestookten hielden ze nog meer van 'nen Duitschen trek- hond dan van een Belgische zwijn hond En het blijkt meer en meer dat hun revolu tie niets anders is geweest dan een manceuver om Duitschiand aan de gevolgen van zijn nederlaag te onttrekken.... Is het ter wereld te zien geweest dat na een revolutie onttroonde vorsten tn hun palei zen bleven wonen dat deze die in 't buiten land verbleven hun fotium werd achterna gezonden dat gansch het reactionnair korps van ojfficitrtn, van rechters, van beambten in fonctie bleef 't Is dat ooit ie zien geweest buiten Duitschiand Spijts de sodalis '.ischc Rijksbanier staan Schupo's tn Nazi's samen met Stahlhelm gelaarsd en gespoord aan ons grenzen... en ten gepasten tijd zal Rijks- banier t er bij springen want ze is Duitsch En ondertusschen zijl gij bezig ons leger te ontzenuwen en nieuwe bataillons zwiel- arbeiter voor te bereiden I Gustave Have was vóór '14 in Frankrijk wat Jacquemotte nu hier is... Zijn blad La guerre sociale kapte alle dagen vuur met vier pooten te gelijk. Hij heeft in den bak gezeten om dc soldaten aan te zetten tot sabo tage en desertie. Zco hevig anti-klerikaal als sociaal was hij de man van Le Christ d la voirie La Vier ge d l'écurie 1 't Was een oprechte in zijn dwaling De oorlog liet hem klaar zien zijn blad hut nu Lu Victoire en hoewel ongeloovig houdt hij meer van een Fransche Jesuit dan van een Duitsch socialist.... Maar hei socialisme made in Germany als uit voerartikel heeft hem bij dc massa als c verrader gedoodverfd. Toe, confrater, kijk eens goed I of moogt ge niet of durft ge niet of wilt ge niet omwille van het made tit Germany Reporter. - TOMAAT 4

Denderklok | 1933 | | pagina 1