W TRUDE VON MOLO Iets over bet Verbruik Cinema ROXY - - Ninove. Tel. 261 Zaterdag 27, Zondag 28, Maandag 29 Mei 1933 Openbars Boekerij Davidsfonds. Kumuui. Hst Hoekje van den Reporter Zevende Jaar Nr 22 Prfjs per nummer 30 centiemen. Ninove 28 Mei 1933 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE De Voeding Postekeakrekenlng (R. Luysterman rr *862,540 Abonnementsprijs S33 maandei. fr. 4,(X) 6 maanden 1 jaar 7,00 13,00 Handelsregister Aalst n- 1093 Drukker-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr, dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. telkens om 7 3/4 uur. Hprekende liim met VlauDiMelie ondertitels. ZO.XDAG NAMIbliAG (iEEX VËKTOOXI\ti Men herinnert er zich wel aan dat het verbruik tijdens de voor- ^poedperiode 1928-29 sterk toege komen had. Dit bleek vooral uit Ie statistieken betreffende de voe lingswaren de lux- en ontspan- iingsuitgaven Naarmate de koop- tracht vermeerderde steeg het ver- ruik van vleesch, boter, margari te, eieren enz. Hetzelfde gold voor et bier, de wijn, de tabak eriz. De crisis die wij thans doormaken is natuurlijk diep ingrijpend genoeg om deze evolutie te stremmen en zelf te wijzigen maar desaan- gaande is er tot hiertoe weinig ver andering te bespturen. Enkele cij fers zullen volstaan om dit aan te toonen. Spreken wij vooreerst over het broodverbruik. De evolutie ervan kannen wij nagaan door de statis tieken van onzen tarwe - inveer. Deze vertegenwoordigen immers ongeveer de hoeveelheid tarwe die tot de broodbereiding gebruikt wordt. Terloops weze gezegd dat de inlandsche tarwe slechts in klei ne verhouding in het malen opge nomen wordt. Binst de voorspoed periode bleef de tarwe - invoer na genoeg op hetzelfde punt. In feite echter nam het broodverbruik per inwoner afer diende immers re kening gehouden met den aangroei der bevolking als ook met de uit breiding van den hoenderstapel. Deze vermindering werd terecht i Is eene verhooging van den le- vmsstandaard aanzien ook mocht i en zich aan eene verhooging van h it broodverbruik vt rwachten zoo- de koopkracht door de crisis minderd werd. Welnu, tot he in toe is dit vooruitzicht door de tistieken nog niet bevestigd ge- rden. In 1932 hebben wij 1100 Jlïioen kos. tarwe ingevoerd het- ij 1 0[0 meer dan in 1929, hetgeen lus beteekent dat wij thans nog iet meer brood eten dan eertijds. Wat het vleeschverbruik betreft, :hten de statistieken ons niet vol- iig in. De invoer van vee (hoorn- te en varkens en rundvleesch is rminderd maar het verbruik van andsch rundvleesch is toegeno- n anderzijds is de invoer van -kenvleesch toegenomen en het bruik van in.l andsch varken- esch verminderd. Bovendien nt errekening gehouden met het -bruik VAn wild en gevogelte. Dit les saamgenomen meenen wij dat If thans niet veel minder vleesch Ugegeten wordt dan vóór de crisis.- Eten wij meer eieren Zulks valt niet te betwijfelen maar de statis tieken zijn hieromtrent evenzeer onduidelijk. Wij voeren meer eie ren uit maar wij brengen er ander zijds meer voort. Deze opbrengst wordt voor <932 up 2.700 millicen stuks geraamd Indien wij daarvan het aai,tal eieren aftrekken die wij in 19->2 uitvoerden dan komen wij tot 2 milliard stuks vertegenwoor digende net nationaal verbruik. In 1950 werd het aantal verbruikte eieren op ongeveer I7(>0 miüioen geraamd. Wij verbruiken meer boter en minder mageriue. Onze boterinvoer is gestegen van 9 miüioen kos. in 1950 op 20 millioen kos. in 1932. Nochtans het aantal melkkoeien is niet verminderd, integendeel. Wat ons kaasverbruik betreft, dit is afgenomen met ongeveer 11 t. h. sedeit 1950. Het suikerverbruik verhoogde integendeel met 5 t. h. Luxe- en Ontspanoiogsuitgaven Het bierverbruik hield zich op hetzelfde punt tot einde 1951. Se- deitdien is het beginnen te vermin deren; einde <952 bedroeg deze vermindering 9 tot 10 t. h. Het alcohol- en wijnverbruik is sedert <950 met een derde ge daald. Wordt er minder gerooütPJa, maar deze vermindering is slechts gering, omtrent <0 t. h. Het. aantal auto's stijgt niet meer sedeit 1952. Het bedroeg 158.000 in 1950 178.000 in 1921 en 173.000 in 1932. Vooral het aantal lichte voertuigen is geslon ken Opvallend is het feit dat ondanks de vermirdering van het inkomen de ontspanningsuitgaven in de pri vate begrootingen nog niet ver minderd zijn. Volgens een artikel dat Prof. Baudhuin onlangs hier ovei schreef zouden de ontvang sten der cinema s in 19o2 hooger geweest zijn dan vorige jaren hetzelfde geldt voor de dancings. Alleen de theaters zien hun ont vangsten slinken ten gevolge der mededinging van cinema en radio. Einde <952 waren er in ons land 325.000 T S F apparaten in 1950 telde men er enkel 75.000. Besluit, Al deze cijfers wijzen ors dus op een sterk weerstandsvermogen van het verbruik aan de crisis. Dit komt des te meer uit daar wij als vertrekpunt de statistieken geno men hebben van de periode 1929 30 waarin ons land een «summum» get. boeken 42. 63. 59. 114. van welstand gekend heeft Even wel moeten wij doen opmerken dat de private begrootingen in 1932 nog niet gansch het gewicht der crisis hebben gedragen. Naarmate het inkomen afneemt, zullen wij onze uitgaven en meer bepaaldelijk onze luxe en ontspanningsuitgaven onze uitgaven voor kleeding moe ten besnoeien. Deze aanpassing kan ons, na zoo vele vette jaren, zeer bitter voorkomen maar wij moeten er ons in schikken en er van overtuigd zijn dat ie deren dag die komt ons r.ader brengt bij de zooiang verwacht zakenherneming en dus bij eene nieuwe voorspoed periode. V est bat m, nevens de Welvaart Ninove. We hebben het genoegen ter kennis te brengen, dat de bibliotheek heelemsal heringericht is en, eene ruime keus bevat van slierhancD werken zoowel vormende als ontspanningslectuur, en boeken voor de Jeugd. Hierna een overzicht van de bestaarde werken Vlaamsshe Taal 1- GODSDIENST 2' Sociale Wetenschappen. Wijsbegeerte- Zedenleer- Opvoedkunde- Sport, 3' Zuivere en Toegepaste Wetenschappen. 4" Geschiedenis Levensbeschrijvingen- Dagboeken- Bekeerir.gsverha! en- Oorlogsliteratuur. O 5* Aardrijkskunde. Reisverhalen- Missielectuur. 6* Letterkunde voor Ontwikkelde. Dichtwerken- Tooneei- Studiën en Kritieken- Blcemlezingen- Taalkunde- Muziek. 7' Historische Romans en 131 Verhalen. 8' Avontuur Romans- Detectieve Verhalen. g2. 9' Tendenz Romans- Novellen. 380. 10* Losse Verhalen- Schctsen- Sprookjes. 145. 11 Boeken voor de Jeugd. 470. 12* Kinderboeken. (39- Verders, een voorraad boeken voor gevormde lezers, en een groot aantal in de Fransche taal. De bibliotheek is open twee dagen in de week Zondag van 10 tot 12 uur, Donderdag van 19 tot 21 uur. en Toëgankelijk voor iedereen. De boeken worden Kosteloos uitgeleend en mogen twee weken in bezit gehouden worden. Op aanvraag en mits herinschrij- vmg, kan verlenging worden toegestaan. We willen dat onze Bibliotheek een levend en bedrijvig organisme weze. Daarom sporen we iedereen, en inzon- der onze werkloozen aan, een ruim ge bruik van onzen voorraad boeken te maken De Lezing is het Brood van den Geest Hoe meer liefhebbers, hoe beter die ons door hunne giften, benoodigheden bijdragen, in staat gesteld hebben dit pu:k stuk werk te verrichten, ons volk, en inzonder onze jeugd ten bate. Het is crisis..., ja. Juist nu moeten we in staat gesteld worden, een GOED boek in de banden te geven en de toelage van Staat en Provincie is te gering om daar aan te verheipen. Het tekort dat we boeken gaat in de duizenden, doch met een kleintje link3 en rechts, zullen we er ons wel doorslaan. Daarom bij voorbaat, besten dank, voor allen steun, hoe gering ook. Het Bestuur. 72. 93. We bedanken nogmaals de personen Naar aanleiding van het in De Denderklok van verleden week verschenen artikel betrekkelijk de verklikking van, en het verweer tegen het monster Kumuui la ten wij den volgenden passus vol gen uit het Koninklijk Besluit van 25 September 1884 houdende ver ordening voor den nieuwen pro vincialen fechnischen dienst van Oost- Vlaanderen. Na enkele overwegingen en de toekenning der verschillende amb ten vervolgt het besluit Het is aan vermelde agenten verboden 1. Eenig ander ambt of bedie ning te vervullen of te aanvaarden zonder machtiging der bestendige deputatie dergelijke machtiging werd tot» nogtoe nooit verleend N. V. D. R. 2. Rechtstreeks of onrechtstreeks deel te nemen aan de ondernemin gen van werken, welker bewaking hun toevertrouwd is, of aan de le veringen voor rekening dei provin cie, der gemeenten of der van de ge meenten afhangende openbape gestich ten. 3. Eenig plan, eenig ontwerp van werken voor rekening dezer gemeenten of gestichten op te makentenzij zij de machtiging ertoe ontvangen hebben, ofdat zij er ambtshalve door de Bestendige Deputatie me de belast zijn. 4. Door zich zeiven of door tusschengestelde personen, (hier onder worden ook begrepen fami lieleden die metser of handelaar zijn N. V. D. R eenigen handel eenige nijverheid uit te oefenen, zonder machtiging der bestendige Deputatie. Tot. daar het Koninklijk Besluit. Wij meenen te weten dat een gelijksoortig besluit in voege is onder het Staatspersoneel, maar wij meenen niet te weten wanneer en waarom dit besluit zijn kracht heelt verloren, zooniet ten volle is afgeschaft geweest. Openbaar is gekend dat Staat en provincie, tot nog toe de over- tiedingen ervan niet zijn te keer gegaan en dat ook die verkeerde toestanden slechts oogluikend ge doogden. De tijden zijn evenwel veran derd en in het smachten naar wer« van eikendeen, valt het lastig, zelfs tergend, vast te stellen dat, sommige door Staat, provincie of gemeente bezoldigde agenten er eene specialiteit op nahouden, door oneerlijke na taaksche bezigheden de vrije beroepen te onderkruipen. Dergelijk bedrog hoeft hier openbaar aan de kaak gesteld. Wij durven het aan, deze wantoestan den ter kennis van openbare en gemeentebesturen te brengen. Wij zeggen> wij eischen, onder de hoe- Vervolg op 2. blad Ik was in mijn werkhuis een beetje aan 't futstien om mij zeiven den indruk te geven dat ik werk heb en ik stond daar met zwar te handen en zwart gezicht zwart zijn is de poëzie van 't smis leven als daar al met eens een fijn uitgeborsteld heerschap binnenstapte. Gif hebt de eer niet van mij te kennen., begon hij. Inderdaad, zei hij, ik heb de eer van u niet te kennen En ik geloof dat hij het snapte, want hij zweeg maar van iusschen een aantal knip sels uit bladen haalde hij permentelijk een van mijn Hoekjes te voorschijn Dat hebt gij geschreven zei hij Ik verchoot danig en Mijnheer, zei tk hoe kunt gij weten Een reporter moet alles weten, zei hij de reporter van le Maritime zei hij met een buiging. En wat is er van uw beliefte vroeg ik. Is dat waarheid wat gij verleden jaar hier neergepend hebt over Ninove plage vroeg hij. Zoudt gij hier misschien een Casino willen oprichten, vroeg ik. Ce n est pas cela, zei hij tk moei een onderzoek instellen over de 0 licence aan Nmove-Plage Opgezonden doorde liga voor openbare zedelijkheid vroeg ik. Cc n est pas cela, zet hij maar A leuwport Bains Coxyde-Plageenz. enz. hebben op bevel van der. minister een politie'- reglement moeien opmaken op baden en op baders» en wij hebben van Ninove nog niets gelezen, noch in uw bladnoch in an dere 1 En stelt gij daar belang in, ginder verre vroeg ik. Wij verdedigen de belangen der kust, vous comprenez.... Ik zie het verband niet.... zei ik. Gij verstaat wel I zei hij buiten enkele jonge dames die voor de gezondheid mei haar kinderen naar de zee komen, komen de mettschen daar niet cm water te zien noch om visschen te zien zwemmen. Dat ts dan toch weinig interessant volk, zei ik. Voor. ons mefsl interessant zei hij, en nij hei zijnen duim over zijn wijsvinger schuiven. Met die crisis gaat het slecht aan de kust. Het kon beteren door het streng optreden van Hitier aan de Duitsche kust... Wij ver hoopten een goed seizoen... Dat nieuw regle ment doet ons veel schade en als de plages de l'intérieur* dan zou nauw niet moeten zien.... Gij vreest toch geen concurentie van Nmove-Plage lachte ik. Zie eens wat de putten van Hof sta de ons volk ontstolen hebben zuchte hij, Jamaar zei ik. Hof stade it goed gele- gen en verre bekend... Ninove - bij - Baussel, zei hij,... en gekend, gekend... twee verdrinkingen en drij zedenschandaaltjcs zijn voldoende om een plage haten naam ie maken En gij vreest, zei ik, dat Ninove-Pla ge met zijn licence de koningin der bad steden zou kunnen worden en de *amateurs» aantrekken... En hij knikte Hewel ge moogt ze gerust houden, zei ik, er zijn er hier al genoeg. Beiten zijn Jeiten, zei hijgij hebt aus de waametd geschreven zelfs niet heel de waarheid zei tk. En ts 't waar. vroeg hij, dat zelfs meisjes van veertien jaar in badpak in de- straten hepen en speeiden Waar is 't zei ik. Ehwel wij zullen zien, zei hij, en hij was weg J J ....En de toekomst zal uitwijzen hoe zwaar de onweerswolk is die boven de hoof den van onze watergodmen hangt Reporter. Diefstal der Joconde TOMAAT

Denderklok | 1933 | | pagina 1