Christen Onderwijzersver- biRd - C.O.V. - Kring Ninove A ppellerre-Eychem STAD EN OMLIGGENDE A'/iVO VE. Gemeente Oultre L. A. De Schepper C° Alfons Van Alboom Uit ter hand fe koop Een schoon Renteniershuis EEN WERKMANSHUIS Kerk der H. Tkeresia Brusselstraat, Niijove. Meei' Emiel fifüggeman Oultre Burgerlijken Starjd Van 12 tot 22 Juni 1933. Nieuwstraat,14. Wetteren L.V„£C£aiige PCrCeelen B°UW«r0nd Orde der Goddelijke diensten Zondag 23 Juni 6 uur, gelezen mis. T lj2 uur,mis ter eere van O.L. Vrouw om een genezing te bekomen 9 1|2 uur, Hoogmis. Maandag, tl l|2uur, mis ter eere van O.L.Vrouw van Bijstand. Dinsdag, (i 1[2 uur, mis ter eere van den H. Antonius en H Joseph uit dank baarheid. Woensdag, 6 Ij2 uur, mis voor Mr en Mme Frans De Paepe. Donderdag, St. Pietersdag. 6 lj2 uur, mis voor ;Mr Petrus|Bul- tereys. 7 1[2 uur, mis tot geestelijk en tijdelijk welzijn der parochianen. Vrijdag, G lj2 uur. mis ter eere van de H. The- sia uit dankbaarheid voor eenej groote gunst. Zaterdag, 6 1|2 uur, mis ter eere van O. L.Vrouw uit dankbaarheid. Alle dagen 's avonds 7 lj2 uur Lof. zijn, en benevens aal en stalmest, moet een doelmatige bemesting per hectare en per jaar bestaan uit: 600 tot 1000 kgr. staalslakken (scories), 200 tot 300 kgr. chloorpctasch, vóór of tijdens den winter toegepast, en 400 tot 600 kgr. ammoniak- sulfaat. Deze laatste meststof zal men in den loop van het jaar in verschillende malen aanwenden. DIXI. Zaterdag 17 Juni 1.1., werd te Appelter- re begraven Heldenfiguur van 1879, de stichter, de gewezen voorzitter en de Eere-Voorziiter van het C. O. V. Kring Ninove. Heer Remi De Marre, Eere-School- hoofd, tevens Eere-Voorzitter van den bond en boezemvriend van den aflijvige, sprak op den boord van het graf, onder staande lijkrede uit. Heer De Marre deed hier deze rede, volgens den wensch van de leden, uitgedrukt op de laatste be stuursvergadering van den Kring. Diepleproefde Familie, Mevrouwen, mijne Heeren, De nauwe betrekkingen die nr'j als vriend en Collega aan den betreurden Overledene verbonden, ei vooral de door het Christen Onderwijzers Verlond, C. O. V., van het Provinciaal Verbond mij opgelegde taak, nopen mij een laatste hulde te brengen aan de dierbare nage dachtenis vaD Mr Emit 1 Bruggeman. Te Gavere, den 25 Maart 1850 geboren, studeerde hij in de Normaalschool van Sint-Niklaas, waar hij in 1870, op schit terende wijze het diploma van Onderwij zer verwierf. Na enkele maanden onderwijs in de Gemeenteschool te Welle, werd hij den 1 Mei 1871, hoofd-onderwijzer aan d& Gemeenteschool van Appelterre benoemd. In 1879 kwam de ongelukswet. Nau welijks heeft de Heer Bruggeman be merkt dat men in hoogere rangen den Godsdienst uit het openbaar ondeiwijs wilde bannen of den kreet zijner Geeste lijke Overheid heeft hij verstaan, en hij legt zijn ambt neer om zich te scharen onder de banier van het vrij Katholiek Onderwijs, op gevaar af zijne toekomst en het bestaan var een talrijk huisgezin te slachtofferen. Gar.sch Appelterre keurt zijne handelwijze goed en al de ouders vertrouwen hem hunne kinderen. De nieuwe taak was lastig. Wie deze benarde tijden heeft meegeleefd weet best welk reuzenwerk er te verrichten viel, en welke dosis moed en zelfopoffering er be hoefde om dit werk te verwezenlijken. God verlaat de zijnen niet was immer zijne leus en met een taaie wilskracht, een apostolischen iever baande onze vriend zich een weg door al de moeilijkheden. In zijne school oogstte hij de beste vruch ten in de wedstrijden schitterende uit slagen van zijn Oversten een welver dienden lof. Voelende dat de afgezonderde leerkracht niets vermag tot het verwezenlijken van een doel, stichtte hij in 1880, onder de Christene Onderwijzers, het Genoot schap j', Krir.g waarvan hij 41 jaar Voor zitter was, en tot op heden Eere-Voorzit ter bleef. Deze kring sloot zich aan bij het thans zoo bloeiend C. O. V. van Belgie. Door zijn aanmoedigend woord, zijn wijs beleid, zijn onvermoeide werkzaamheid, wist hij de leden te stichten en op te beu ren, en laat me toe U allen te vragen, zoo vrouwelijke als mannelijke leden van on zen dierbaren C. O. V. Kring Ninove, gedenkt Uw zoo voorbeeldigen Ambtge noot en Here-Voorzitter in Uw gr baden, en vraagt den Allerhoogste, in vreugde en in lijdr n, in werken en strijden, in zonnige en sombere tijden hem te mogen evena ren. Mr Bruggemans gansche leven was een aaneenschakeling van toewijding alles was zijn werk 't zij dus als Stichter van ünd. kring 't zij buiten het Onderwijs, als Voorzitter van Kerk- en Armbestuur, als bestuurder van Pensioenkassen, Soci ale wtrken, Zangmaatschappij, enz. Aldus bewees hij zijn medeburgers onschatbare diensten en zijn overheden en collega's een tastbare hulp Als voor reeid.ge echtgenoot en vader, voedde hij een talrijk kroost op. Zijn godsdienstige overtuiging stond rots-ast, zijn trouwe plichtsbetrachting was steeds het norma van zijn leven en de drijfveer van al zijn doen en laten. Na zich gedurende 41 jaren opgeofferd te hebben vior het welzijn van zijn ge liefd Appelterre. meende hij een welver diende rust te mogen nemen, en in 1912 verliet hij het onderwijs. En de Heer gunde hem rust en een ge zegenden ouderdom, ondersteund door een liefkoozenden zoon. een dankbare dochter, gestreeld door minzame kinderen En nu dat ons voorbeeld ons verlaten heeft, niettegenstaande wij reden hebben te denken dat hij het eeuwig loon heeft ontvangen, zullen vwj hem, ik herhaal het, in ons aandenken bewaren. We zul len voor hem bidden ten danke voor al het goede dat hij hier stichte. en in 't bij zonder voor zijne medewerking tot den bloei en groei van het Christelijk Onder wijs. We danken hem omdat hij de troost en het voorbeeld was van alle leerkrach- ten, de spiegel en de lichtbaak van oud en jong. Terwijl zooeven het troostend In Pa- radisum aangeheven werd, dacht ik de Engelbewaarders van die honderden ingezetenen van Appelterre, die hun christelijk onderricht aan den heer Emiel Bruggeman te danken hebben, vergezellen zijne ziel in den Nchoot der Almacht, al waar wij U, Edele Vriend, den dag der algemeene opstanding hopen te mogen vervoegen. Rustin Vrede. Waarde Ambtgenoot. We bidden voor u. Er werden nog lijkreden gehouden door den Heer VVatté, burgemeester den Heer Van den Eynde, onderwijzer den Eerwaarden Pater Van den Bossche, oud.leerling van den aflijvige. Woensdag 21n dezer, was het weeral de plicht van de C. O Ver' van Ninove, de plechtige koordienst bij te wonen van hun trouw bondslid Heer Petf us Beeckman Eere-Schoolhoofd, geweien Hoofd-onderwijzer aan de Vestbarmschool te Ninove. Op het graf werden lijkreden uitgespro ken door Heer Dr Omer Cobbaert, bur gemeester der Gemeenteden Heer Paul Cosyns, voorzitter van het Land- bouw-Comice voor het kanton Ninove - een afgevaardigde van het Verbond der Sekretarissen den Heer Cyriel De Geest, schoolhoofd aan de school, waar den betreurden afgestorvene 40 volle ja ren dienst heeft gedaan en door Heer Philemon Coppens, Bestuurder van het I Lager Onderwijs aan het College te Ni- I nove, Voorzitter van het C. O. V., Kring 1 Ninove Hieronder volgt laatsgenoemde rede Geachte en diep beproefde familie, Eerwaarde PI teren Mevrouwen Mijne Heeren, Meerouwtnde C. O. V. leden, Als voorzitter van het C. O. V. Kring Ninove. vait me den droeven plicht te ver vullen, hier hulde te brengen aan de na gedachtenis van wijlen den Heer Petrus Beeckman, een man die als een toonbeeld en als een zegelmerk geiden mag voor onze vereeniging. In den Heer Beeckman wil ik hier be schouwen het voorbeeld van echt-christe- lijke, heldhaftige getrouwheid aan het ideaal van den christen onderwijzer. ïn ons geheugen en in ons hart staat nog altijd geprent het fatale jaar 1879; het j :ar van de laiciseering der scholen, het jaar dat de kruisen uit de scholen ge bannen zag, de godsdienst teruggedrongen tot een bijvakje buiten de klasuren. Toen rees voor het geweten van den christen onderwijzer de vreeselijke vraag Mijn post verlaten en honger lijden... of in het onderwijs zonder God En deze brave man, wiens stoffelijk overschot we hier een laatste maal groeten, die brave man heeft ook voor die vreese lijke vraag gestaan en in zijn diep door voelde christen overtuiging klonk het heldhaftig antwoord De ziel van het kind is heilig en mag niet besmeurd wor den door een onderwijs zonder God.. Ik neem ontslag. Wellicht heeft die goede ziel dan ook angstige stonden gekend en bange uren beleefd. Doch pal 6tond hij als de rots dat is heldenmoed. En als toen heel het land reageerde op de ongelukswetten en het christen volk scholen bouwde, die onderhouden werden door ons zoo christen vlaamsche men- schen, dan stond weer wijlen de Heer BeecKman op de bres en nam edelmoedig en onbaatzuchtig een strijdpost aan. Hij trad immers op 't eerste woord in dienst van den Z. E. H. Deken van Ninove, die onmiddelijk door de centen der christen milddadigheid der stad een nieuwe school had kunnen laten bouwen. Daar heeft col- leg Petrus gedurende 40 lange jaren op voeding en onderwijs doordeesemd met zijn eigen kristen overtuiging. Daar wer den doorzijn handen talrijke sterke zielen gevormd, goedbestand om de heftigste aanvullen tegen God en Kerk af te slaan, zielen die ook niet minder rijk-verstande lijk werden onderlegd. Dit zullen hier wel zeker menig omstaanders, oud-leerlingen, met mij getuigen. Zij allet zouden hier wel kunnen uit roepen «la, meester Beeckman leeft van ons .istenen gemaakt uit i stuk en ons enn flinke dosis erstandelijke ken nissen opgepompt.., ja meester Beeckman was en blijfi de roem en de trots van de Katholieke Vestbarmschool van Ninove. Heer en vriend Petrus, wij staan hier dus wel als kleine menschen voor een echte heldenfiguur. Op den boord van het graf hielden we er aan als een voorbeeld U te stellen voor ons onderwijzerskorps. Wij allen zijn gesterkt geweest door uw held haftig voorbeeld. Wij hebben U bewonderd, wij zullen U blijven lioogdragen. En de Heer, die een glas water om zijnentwil gegeven niet onbeloond laat heeft zeker reeds nu honderdvoudig weergegeven de waarde van uw offer. Heer Beeckman, uw aandenken b' ij ft in ons hart en we bidden Heer geel aan Uw dienaar de eeuwige rust geef aan ons land dienaren zocals hij was wij wil len zeggen, moest de daad van 1879 zich op deze dagen nog eens voordoen dat Uw H. Hartjezus, dan geve aan onzen duur baren kring Ninove u Nog veel andere Beekmans». Ja, Petrus, zóó bidden en zoo zweren door mijn mond de 150 aangeslo ten onderwijzers en onderwijzeressen van onzen kring. Vaarwel dan collega en tot weeiziens in de gelukzalige eeuwigheid. Evenals wijlen Heer Emiel Bruggeman was Heer Beeckman Petrus, een helden figuur uit 1879. C. O. V. Ninove, verliest door beide's afsterven zijn twee roemvolste mannen en rouwt bijzonder mee met de diepbeproef- de families. Medeleden, schrijft de namen Emiel Bruggeman en Petrus Beeckman in gou den letters, in het diepste van uw ziel. HET BESTUUR, Hieronder geven wij ook de lijkrede var Dr Cobbaert, burgemeester. Aan Onzen Diepbetreurden Afgestorvene, Den Heer Pieter Beeckman, Eere-Secretaris der gemeente. Achtbare Familie, Geachte Medeburgers. Als burgemeester en trouwen Vriend, valt me hier heden Jeen droeve plicht te beurt, om. bij het afscheiden van onzen dierbaren Eere-secretaris, den heer Pieter Beeckman, een woord van dank te zeggen, en eer. bewijs van hulde te brengen aan zijne nagedachtenis. Het is dan ook met een benepen hart, dat wij hier gekomen zijn, om een laat- sten afscheidsgroet te geven, aan onzer verkleefden Vriend, aan ODzen wijzen raadsman en leider, Mr P. Beeckman. Behoeft het, Mijnheeren, dat ik U de hoedanigheden schets, van den man wiens afsterven wij heden betreuren stellig neen. Geboren te Oultre, den 18 September 1859, werd hij op 19 jarigen ouderdom tot onderwijzer benoemd te Ninove, en kort daarna, den 15 December 1880 tot gemeentesecretaris van Oultre. Deze beide ambten vervulde hij op verdienstelijke wijze, en met de meeste jevoegdheid. Van het officieel naar het vrij onder wijs overgegaan stond hij aan de spits van hetzelve, gedurende ongeveer veertig jaren in de stad Ninove, Zijne werkzaamheden kenden geen grenzen. Zoo heeft hij niet min zijne kennissen en iever ten bate gesteld, van de land bouwers der streek, en heeft dag op dag veertig jaren lang, het secretariaat waar genomen van het landbouw-commice van het kanton Ninove. Hier ook was hij de ziel van, om keuringen en tentoon stellingen in te richten. Een ieder herrin- nere zich nog het onlangs gevierde feest ter zijner eer gegeven door dit commice. Als gemeente-secretaris heeft hij juist 52 jaren zijn ambt uitgeoefend, wanneer hij na een welverdiende rust op 15 De cember 11. zijn eere vol ontslag bekwam. Gedurende deze meer dan eene halve eeuw lange loopbaan, heeft hij geene vermoeienissen of rust gekend maar on verpoosd gewerkt met de pen en door raad, voor al wie van hem hulp of bij stand verlangde. Hij heeft ook verscheidene besturen en burgemeesters gehad, waarvan ik de eer gehad hebt, zijn vierde geweest te zijn. Begaafd met een schranderen geest, rijk aan ondervindingen is hij voor mij een uitstekenden opleider geweest, in zaken van bestuurlijken aard, en gaat mijnen dank tot hem Geachte Heer Pieter Beeckman, te vroeg, helaas, wordt gij ons ontnomen. De Heer heeft niet gewild, dat gij nog enkele jaren rust genoot, ons nog goeden raad gaaft, en het geluk van uw gezin uit maakte. Neen. Hij riep IJ tot zich, en gij zijt heen gegaan. Gezegend zij zijn naam Wij onder werpen ons aan zijnen Goddelijken wil. Wij belooven U evenwel, uw aanden ken ongeschonden te bewaren, uwe voor beelden en raadgc ingen te volgen, opdat uwe nagedachtenis in eere blijve. Duurbare Vriend, scheidend thans van U, zei; ik u dank, in naam van allen, voor al het goede, dat gij voor ons en uwe me deburgers hebt gesticht, voor de trouwe vriendschap die gij ons hebt betoond, voer de wijze lessen, die gij ons hebt ge geven. In onze gebeden gedenken wij u immer, opdat de goede God, u tot belooning mo gen schenken, het geluk der zaligen. Vaarwel, mijnheer de Secretaris, Tot wederziens I Zondagdienst der Apothekers. Apotheek open van Mijnheer GIERTS, Burchtstaat, H. Vormsel Maandag a.s. 2G Juli, om 10 3(4 uur zal zijn Ecc. Mgr Coppieters, bisschop van Gent het H. Vormsel, komen toedienen in de Dekenale Kerk. De kinderen moeten allen om 10 1|2 uur in de kerk aanwezig j zijn. Al de geloovigen worden er toe uitge- I noodigd zoo talrijk mogelijk aanwezig te zijn, op deze plechtigheid. Davidsfonds. Afdeeling Ninove Alle Katholieke Vlamingen vieren 11 Juli en dan moeien zeker alle Davidsfond- sers met gansch de familie van de partij zijn. Het feest heeft plaats in «Ons Huis». Deze maal wordt er gezorgd voor een buitengewoon schoor programma. We laten de feestwijzer toekomende week in de Denderklok verschijnen. HET BESTUUR. Praten is niet moeilijk, man, Menigeen kent 't fijn ervan, Maar ze maken nimmer na, Onze Chicorei Pacha Wiprpaatsehappij St. Médard De leden dezer jonge, maar bloeiende maatschappij, hebben zich Donder dag met 12 mannen naar Herne ver plaatst, om het kampioenschap te bekam pen een hunner leden, de welbekende veteraan, Mr Joseph Hanssens, heeft zich op kop gesteld om den schoonen beker te bemachtigen. De uitslag luidt als volgt 1) Hanssens Jos., Ninove 8 punten 2) Britton Albert 6 3) Olemans, Galmaerden 4 3) Cools 4 3) De Pelseneer, Herne 4 3) De Jonghe Osc,, Ninove 4 7) Masure F, Lessen 3 7) Eeckhoudt P., Enghien 3 Hector de St. Médard. EXAMEN voor candidaten-politieagenten Hieronder geven wij den uitslag van het examen dat op Woensdag 7 Juni werd gehouden voor de candidaten-politieagen- ten. Er waren 33 aangiften 28 candidaten namen aan dit examen deel 16 onder hen behaalden minstens 50 ojo van de punten. De Heeren hoofdonderwijzers De Geest en Combel stelden zich bereid willig ten dienste om het examen vóór te zitten en de uitslagen op te maken. De Deyn Jozef. Ninove 85,5 1 Roos Adolf, Geeraardsbergen 83 2 Neys Victor, Ninove 80 3 De Braeckenier Louis, Ninove 79,5 4 De Bolle Stefaan 77,5 5 Van Steenberge Louis 74.5 6 j Engels Oscar 74,5 6 I Buydens Jules 73,5 8 Vander Meersch Omer 68,5 9 j Lauwaert Prosper G4 3/4 10 Haelterman Albert 04,5 11 Vander Meersch Edm. 58 3/4 12 Buyens Louis 55,5 13 DeTroyerRené 54,5 14 Janssens Petr., St. Gilles Dend. 54 15 V.Campenhout Georg., Haecht 53,5 16 Gemeenteraad van 23 Juni. In geheime zitting werden de vier vol gende kandidaten tot politieagent benoemd De Deyn Jozef Neys Victor De Bolle Stelaan Buydens Jules Kermis St. Jorisstraten Programma Zondag 2 Juli 1933, Groote Prijsvlucht uit Quiévrain, bij Edgard Gettemans. 100 fr. gewaarborgde Serieprijzen, Om 3 uur Mandenbolling voor de vrouwen der wijl150 fr. prijzen. Om 5 uur Monsterbolling op verschei dene wilde banen. 300 fr. prijzen. Om 8 uur Prachtig Radio-Concert chor 'net huis Victor Jacobs, Statiestr., 14. Maandag 5 Juli, om 5 uur, Kostelooze Tombola voor de vrouwen der wijk onder de 14 jaar. GEBOORTEN Mannelijk 4 Vrouwelijk 3 HUWELIJKEN Prosper Van Bellingen, 56 jaar z. b. te Chatelet en Leonia-Alinda Van den Bos sche, 52 z. b. te Ninove. OVERLIJDENS Renatus Du Four, 59 jaar, Yzerenweg- baan te Ninove. Het College van Burgemeester en Schepe nen der Gemeente Oultre brengt ter kennis van belanghebbenden dat de plaats van ge meentesecretaris te begeven is. De aanvragen moeten vergezeld zijn van een bekwaamheiJsgetuigschrift en moeten per aan bevolen bnef gezonden worden aan den Heer Burgemeester vóór 5 Juli i!>33. Aanvangswedde volgens de wet. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den Heer Burgemeester der Gemeente Oultre. Oude Firma Naamlooze Maatschappij te Ninove, 51, Graanmarkt. ALGEMEKNEVERGADERING De aandeelhouders worden uitgenoo- digd tot de Algemeene vergadering wel- ke zal gehouden worden op Zaterdag 1 Juli 1933, om 3 lire in den Maatschap» pelijken Zetel, Graanmarkt, 31, Ninove. DAGORDE 1) Verslag van den Beheerraad en Kommissaris, 2) Goedkeuring van balans, winst en verliesrekening. Om aan de vergadering te kunnen deelnemen, moeten de titels 5 dagen vóór de Algemeene Vergadering op den Maatschappelijken Zetel neergelegd worden. Fruithandelaars, Ondernemers, Schilders voor Uwe ladders wendt U tot het huis Rijtuig- en laddermaker Specialiteit van fruit- metsers schilders- enkele- en dubbele ladders tot alle lengten. Telefoon 508 Huis met inrijpoort, remise, koer en stading, 4 groote en schoone beneden- plaatsen, 2 bovenkamers en groote zolder drie groote kelders en staande op onge- y?.eU? ar' ®^ca- gelegen te Herlinckhove- bij-Ninove en bewoond door René Scheer- hnck die het moet verlaten voor 15 Juni. Dienstig voor alle bedrijf. Adres ten bureele van 'het blad. Studie van Notaris Van Themsche te Denderleeuw, Lang-estraat Openbare Verkooping van te Ninove. Steenweg naar Denderhautem De Notaris Michel VAN THEMSCHE, verblij vende te Denderleeuw.zai namens den heer Emiie Dittsm te Ninove, openbaar verkoopen Stad Ninove Een schoon renteniershuis me» hof, aan den Steenweg naar Denderhautem. nr 10. gekend ten kadaster sectie A. nr 322 a|8, groot volgens me ting 2 aren 16 centiaren. Maandag 10 Juli 1933 Studie van Notaris Vandeveide, Beverstraat, Ninove, Verkooping van te Ninove in de Sint-Jorisstraat. Totaal punten op lot plaats Het hui. begrijpt op het gelijkvloers twee schoone opeenvolgende plaatsen zijnde salon en eetplaats en daarachter plaats dienende voor bu reel gang en trapzaal en daarachter keuken en daaraanpalend waschhui», verders hof. Op het verdiep drij schoone kamers Boven ruime zolder. Provisiekelder en kolenkelder. Voorzien van elektriciteit.porap- en regenwater Bewoond en gebruikt door den eigenaar Ingebruiktreding: eene maand na de toewijzing Enkele Zitdag om 2 uren namiddag in de café A l'Etoile1» houden door den heer August De Mom te Nino- ve, Staticplein. N. B. Voor het bezichtigen van het hui. «- lieve men zich te wenden tot voornoemd notaris. UIT TER HAND TE KOOP. Stad Ninove Blok achoone Bouwgronden, gelegen aan den steenweg naar Aalst, ongeveer rechtover de gen darmerie, groot Ü2 aren 50 centiaren. Gemeente Denderleeuw VeId^raat.ieUWgeb°UWde W°°nhnizen Voor inlichtingen wende men zich ter studie van voornoemden notaris Van Themsche. De notaris VANDEVELDE, te Ninove zal mens Pieter Amand Van St.-e.teirhem w en kinderen, openbaarl.jk verkoopen Een Werkmanshui., gestaan engeleeen Ninove, in de Sint-Jorisstraat, ten kadaster gekend

Denderklok | 1933 | | pagina 2